95 komentáře u Naše státní vlajka

 1. Možná to dám i na facebook, extra, bez odkazu sem, samozřejmě – rozhodně nechci mít propojený facebook (moc veřejná, povrchní a nebezpečně nekontrolovatelná stránka, kde nejsem administrátor) a svoje milé stránky propojené s dalším nejmilejšími blogy.

 2. Saul napsal:

  Bacha na Rejžka:-)

 3. ratka napsal:

  Někam se ztratila za ta léta Morava. Je nás tady z Moravy víc, ale jako bychom nebyli. Českovlajka.

 4. ratka napsal:

  ale pravda ze slovenský klín zbyl, stejně jako bílá a červená polovina. Takže nakonec jsou české nohy všecky tři a je zbytečné se v tom vrtat.

 5. 2 Saul
  :- DDD

  4 ratko
  nechápu, jaké české nohy tři a v čem vrtat, jestli v Moravě… české země je i Morava. Já taky jsem Čech a ne Pražanec.

 6. ratka napsal:

  5. ja vím, naskočilo mi to automaticky, ale hodila jsem zpátečku.

 7. Ještě že bydlím v Čechách a nemusím se tím zabývat. Mě by to asi rozčilovalo a všude bych měla nakreslený vorlice. Ne lišky.

 8. .. i když v Čechách máme taky orlici, jenom není kostičkovaná, ale svatováclavská.

 9. ratka napsal:

  mně to naskakuje všude…mávnu rukou a je to pryč :-)

 10. 9 jo ale ty to máš komplexní, jsi čechoslovákomoravák.

 11. ratka napsal:

  10. z Čech nemám opravdu nikoho :-)

 12. ratka napsal:

  11. celkově Čechy mě trochu děsí…nepatřím tam.

 13. rulisa napsal:

  5
  To trošku kulhá, Praha je v centru Čech. Nikoli Moravy. Takže žiješ v Čechách. Brňáci na Moravě.

  Mě to podvědomě taky naskakuje pořád, Mrzí mě, že to slovo Morava se Čechům hodí jen pro větší popularitu písniček nebo druhořadých seriálů. Když se k Moravě přihlásí v Čechách Moravák, je spíš za blbce a křupana a za otravu vytahujícího se nějakou Moravou.
  Co živa budu, i kdyby se mi povedlo tady na české Vysočině dožít, tak srdcem budu Moravák, budu to tak cítit a budu na to hrdá.
  Když zpívám, ty moravské nebo Redla a Hradišťan, cítím to vždycky. :-)

 14. ratka napsal:

  13. no tedá, úplně mi vyhrkly slzy. Jdu radši něco dělat.

 15. rulisa napsal:

  14
  Mě to až zajíklo taky, asi proto jsem napsala „mě“místo „mně“. ;-)

 16. Saul napsal:

  12.
  Mně se tam líbí.
  Ale možná je to tím,ze jsem tam vždycky na výletě.
  Pro Prahu mám vyloženě slabost,ale žít bych tam asi nechtěl.
  Leda na stáří,někde v Nerudovce.
  Ale za Nerudy.
  Teď by ze mne nerudu teda udělala fest.

 17. 13
  jo,že Morava je dobrá Čechům k ozvláštnění, to tak asi často je.
  Moravák jestli je v Čechách spíš za blbce a křupana… v Čechách nevím, ale v Praze a konkrétně u mě je Moravák – když si to před váma přiznám – za exota. Buď zapomenu, že je z Moravy, a pak je to pryč a bavím se s ním dobře. Když to nezapomenu nebo on mi znemožní na to nemyslet, tak mi pořád do toho leze, že je z nějaký daleký části země, z nějaký pro mě vzdálený a málo dostupný, takže exotický.
  Jakmile má někdo nějaký moravský přízvuk – a takových je v Praze hodně, byť Slováci a Rusové už možná nad nimi převažují – mám tendenci, když se máme někde v Praze sejít, mu vysvětlovat, jak se tam dostane. Ujistit se, že ví, jak se tam jede. Protože na základě přízvuku mi automaticky naskočí, že ten člověk je z hrozný dálky. A on třeba bydlí v Praze deset let a zná ji křížem krážem.- a proto se nějakej Moravák asi může se mnou cítit jako blbec, když mu říkám, kudy dojet někam v Praze.

 18. ratka napsal:

  17. já se s tebou cítím hrozně fajn Liško, vůbec ale opravdu vůbec není poznat že jsi z Čech :-) mluvíš zcela normálně. jako já třeba :-)

 19. Jediný, co mě osobně irituje – protože jsem přehnaně konzervativní, co se týče slov – je, když Moravák na území Prahy, kde se něco místního nějak označuje, si to označí moravsky. Ono se to pak šíří a mě to sere.
  Příklady:
  „Pojedeme zeleným metrem.“ Pražák řekne „Pojedeme áčkem.“
  „Informace získáte na informačním koutku.“ Pražák si představí kout a jak je zastřešený a na té střeše někdo sedí a asi dává informace. Řeknu „v koutě,“ nikdy na koutě, pro mě je to naprosto nesrozumitelnej nesmysl.
  A toho je víc – „jedeme na Dejvice.“ To jsem slyšela nedávno poprvé a nechápu to. Přece do Dejvic. Do Břevnova, do Vysočan. U hodně čtvrtí řeknu taky NA, ale ne u všech.

  Ať si říká kdokoli, že jede na Vsetín, když to tam tak říkají a když tam bydlí. Ale v Praze říkat na Dejvice je něco jako svatokrádež. Rouhání, znesvěcení nebo braní jména pražského nadarmo :)

 20. 18 ratko
  S tebou já se cítím taky dobře, tam nehraje roli Morava ani Čechy,ale obsah – děláš průvodce v nějaké krajině a městě, které neznám, ale věřím, že je tam krásně a stojí to za to a vůbec mi do toho neleze, jestli je to na Moravě, v Čechách, v Malajsii nebo Kanadě.

 21. ratka napsal:

  19. To je místní,asi vsetínské. U nás na jižní Moravě se to neříká. U nás se říká v informačním centru. Ale zase jsem šla do vývrtky když jsme zjistila že jedu s Honzem je špatně :-) prý to má být s Honzou, to by mi upadla huba. S jakou Honzou? S tím Honzem

 22. ratka napsal:

  20. Praha je nádherné město, čím lépe ho poznám tím víc jsem nadšena.

 23. ratka napsal:

  22. Jen mi vadí, že všude se platí zvlášť. Chybí nějaká společná vstupenka. Třeba na Petřín chtěli 120 CZK, to jsem šla do vývrtky.

 24. rulisa napsal:

  21
  Jo, to mě u tebe taky zarazilo, tohle skloňování. :-))
  Dodneška jsem nerozdejchala zdejší „byl jsem na rybech“. A taky mi vadí, když zdejší – i řemeslníci, truhláři – říkají „polyestyrén“. Snahy vysvětlit jim, že poly-styren a poly-ester jsou dvě naprosto různý polymerový sloučeniny, už jsem vzdala.

 25. ratka napsal:

  24. polyestyrén je geniální :-))

 26. Tak to zrovna mi je jedno, jestli s Honzem nebo s Honzou, hlavně když je s ním fajn.
  A jestli jsou to králíci, králici nebo králícíí. Nebo zajíci.

 27. fousek napsal:

  To mě nenapadlo, že vlajka jsou ženské nohy a klín. A je to super!
  Metro je samozřejmě Céčko, Áčko a Béčko, říkat mu barvama je zlozvyk z New Yorku.
  Jsou dvě zásadní věci, které v nářečích z Čech nechápu:
  1. proč místo okurek říkáte okurka (vím, že tam dáváte ještě začátkové v, ale to tolik nevadí. Kromě slova „vyvorat“).
  2. proč máte potřebu někoho ze schodů „schodit“, když „zhodit“ ho můžete klidně i ze střechy

 28. Jirka* napsal:

  Jako Čech vám závidím hezčí jazyk. V některých případech i logičtější, tolik neohnutý fonetikou.
  Ale mrzí mě, že se mi celý život potvrzuje zvláštní nevyrovnanost vzájemného vztahu – Čech o Moravákovi nemluví tak často hanlivě, jako je tomu naopak. Pro Čecha je Moravan (který tvar je lepší?) většinou v lepším světle kvůli dodržovaným tradicím, dobrému vínu a pálence, kdežto pro Moravu jsme spíš pepíci, co jen melou hubou, aby prodali to, co sami nevyrobili. Mluvím samozřejmě o svých zkušenostech, subjektivně zaslepeno.
  I když v poslední době vám to tady u nás trochu kazí pracovní party – Moraváci, kteří se mjezdí, aby vydělali, ale neutratili a ještě udělali bordel, protože jsou zdaleka :-) Mluvím o cca pětiletém období hospody s ubytováním, kterou dobře znám, včetně zázemí.

 29. Jirka* napsal:

  Liško, ta siamská dvojčata nahoře jsou skvěle trefená :-) Tys vystihla i to rozjetí očí, kdy se Zeman chvílemi dívá jedním nahoru a druhým už klesá :-)
  Vlajka je trefena jakbysmet… měli jsme doma jen jeden držák uprostřed fasády. Při opravě jsem ho nechal sundat, byl plný špačků – vajglů ze Startek (ne Startrek), vsadím se, že byli většinou prvomájoví :-) Možná to táta zaplnil, aby se na to mohl vymluvit, když se nesměla věšet samotná.

 30. rulisa napsal:

  28
  No, to je asi taky výhoda mého kraje „uprostřed“, že se tu scházejí víc Moraváci i víc Češi bez jakékoli „národnostní“ rivality.
  Krom toho teda, že si některý vsi, historicky každá na jiné straně dřívější hranice krajů, pravidelně dají do huby na zábavě. Páč jedni říkajou „su“ a druzí „jsem“. Ale to už jsou spíš tradice a rituály než skutečná nevraživost.

 31. ratka napsal:

  30. jj. rivalita je spíš folklór o kterém jsem slyšela. na vlastní kůži nikdy nezažila

 32. ratka napsal:

  ti dva prezidenti jsou skvěle vystihnutí, i ty krky. Zemanovi vyrůstá hlava (lalok) z hrudní kosti, celá postava pak získává podivuhdný tvar jakoby hlava byla nasazena mezi klíční kosti tak nějak na stranu zepředu. U Drahoše je hlava normálně nasazena na krku a našroubována seshora.

 33. psice napsal:

  Taky mě nenapadla spojitost klínu a klínu! V tom případě bych se přimlouvala za přebarvení. Klín by měl být červený, jako sex, život, energie, menstruace. Nohy by byly stylovější obě ve stejných punčochách:) Jinak to zavání středověkýma šaškovskýma kamašema.
  A taky mě nenapadlo, že metro označují barevně náplavy, zvláště ty moravské! Ale je to možný, sama jsem náplava a nemám to A,B,C spojený s barvou, že by mě to napadlo ve zlomku sekundy. Napadne mě to hned, ale předchází tomu takové to kraťoučké „ééé…“

 34. ratko
  ad Praha a společná vstupenka na víc míst – myslím, že ji slibovali, když vymýšleli ten podfuk s Opencard.

  32 Ještě si ty dva chvilku užijeme : ) ono je to příjemnější, než se zabývat Babišem. Přece jenom je proti nim blb a ještě protiva. A ještě pracháč, co vlastní média a zároveň dělá politiku. Nechápu, jak to může být dovoleno. Ten mi způsobuje to, že nechci, aby se to stalo, nechci o něm nechci nic vědět, slyšet, nechci ho vidět. Jestli to vyvolává i v důležitějších činovnících, tak se nedivím, že je na koni. :(

 35. rulisa napsal:

  33
  Tipuju, že český klín je spíš bruneta než blondýna, takže vzhledem k tomu, že holení intimních partií nebylo v době vzniku vlajky standardním zvykem, může být klín vlajky klidně tmavý. :-)
  A navíc, co si budem nalhávat, vlajku vymýšleli kdysi chlapi, a pro ty byl a vždycky bude klín spíše oblastí temna… ehm…

  Metro barevně označují asi nejspíš turisti, co v metru bloudí. Třeba já. Nahlas řčíkám školometsky předpisově ABC, ale když mám někam dojet, musím si napřed uvědomnit, kde v tom podzemí vlastně jsem. Nakteré z těch čar. A protože názvy zastávek jsou pro mě všechny stejně známé jako neznámé, barva je v tomto případě dobrá. :-)

 36. rulisa napsal:

  34
  Psala jsem to už u tvého prvního volebního článku. Že je to panem et circencses s hlavní funkcí zabavit lid a odvést ho od problémů, které jsou pro naši zem skutečně nebezpečné.

 37. fousek napsal:

  19. a nejezdí se v Praze na Kladno? … jinak je to stejné, je potřeba znát pro každé místo preferovanou předložku. Na Vsetín, na Bystřičku, ale do Valu, do Rožnova.

 38. Jirka* napsal:

  37) Řekl bych, že je to většinou místní záležitost, často spojená s kopcem, NA který se chodí/jezdí.
  Třeba na Mělník, na Kokořín, na Petřín… všechno kopce, často nechutný :-)

 39. fousku 27
  Sláva!
  A to je pro mě nová věc, že barevný metro je z New Yorku. A ne z Moravy. Asi má Morava víc společnýho s New Yorkem, než se zdá.
  Okurek – ten nechápu.
  Schodit a zhodit, to jo, to už logiku má! To uznávám ve prospěch Moravy.

  37
  Teď se jezdí spíš na Kladno, dřív se jezdilo do Kladna. Já bych řekla na Kladno, kdybych byla lufťák, co tam jezdí na chatu. Když tam jedu něco vyřizovat, jedu do Kladna. A tak podobně i u vícero jiných jmen. To NA je jakoby na chatu, na chalupu, na dovolenou, jen na chvíli.
  Já teda říkám do Kladna a v Kladně, ne na Kladně.

 40. Jirko* 28
  o Pražácích se mluvívá na venkově hanlivě, přitom jich je většina z venkova :- )
  A teď namíchnu všechny a bude to důkaz, že Pražáci jsou namyšlený centralisti, protože venkov je pro ně všechno mimo Prahu, samozřejmě i stotisícová města. A je tomu tak.

  29
  siamská dvojčata! :- DDD Tak je ještě nikdo nenazval!

 41. psice 33
  Aha! Kamaše :- ))
  Mohli bychom napsat prezidentovi, jestli by nemohl iniciovat to přebarvení vlajky.

 42. ru 35
  Klín může být tmavý nebo si může vzít ty tmavomodrý trenky na tělák, to byl děs… Možná by to právě vlajka neměla připomínat, ty hrozný doby socialistických dívčích trenek, tak jsem radši pro přebarvení.
  Tedy načerno nebo načerveno.
  A ty nohy oholený bílý?

  Barvy metra – nojo, ony jsou jen tři, tak se to barevné rozlišování ještě používat dá, v některých městech je to peklo, Londýn, Mnichov, Madrid, tam těch tras bylo moc i na barvy.
  36
  ano, jako tak často…

 43. rulisa napsal:

  39
  Bejvalej dycky říkal: Fárám na Kladně. Když jsem fáral na Kladně…
  A nebylo to na chvilku. Domů jezdil jednou za měsíc.

 44. Milan napsal:

  Ta modrá barva je barva moravská. Nic jiného Morava v té vlajce nemá.

 45. rulisa napsal:

  44
  Jo. Pamatuju si to, že se to tak říkávalo ještě za Československa.. Dole rovnocenné půlky – Čechy a Slovensko, nahoře mezi nimi klín Moravy.

 46. rulisa napsal:

  Hmm, a teď přemýšlím nad těma půlkama, když prapor je v podstatě 2D. Já ho vnímám evidentně jako 3D! Jako by Čechy a Slovensko vedly po celé délce praporu od okraje kokraji a Morava byla položená na nich, nad nimi, mimo jejich zónu, tak nějak svojsky… V jiné vrstvě…

 47. fousek napsal:

  modrá je Slovensko

 48. rulisa napsal:

  47
  Ha, tak a máš pravdu.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_vlajka

  Takže Čechy jsou červená a Morava bílá, nebo naopak?

  Chtěla bych Moravu bílou.

 49. rulisa napsal:

  wiki:
  „modrý klín býval někdy vykládán jako symbol Slovenska, po přisvojení vlajky Českou republikou jako symbol Moravy.“

 50. Saul napsal:

  To vymysleli pražáci někde na zájezdě ve sklípku u Modrýho Portugalu,že nám věnují kus vlajky:-)

 51. rulisa napsal:

  Bodejť, v červeným nic pořádnějšího než Portugal taky nepijou. :-))

 52. fousek napsal:

  48-49. no vida, jaký je v tom zmatek. Každý může hledat v klínu, co chce :-)

 53. rulisa napsal:

  52
  A bylo to někdy nějak jinak? :-)

 54. ratka napsal:

  Nejdřív byl klín Slovensko a teď Morava :-) Ale je to zajímavé

 55. Jirka* napsal:

  Ani jsem nevěděl, že ten modrý klín byl v devadesátých letech oficiálně zrušený.

 56. rulisa napsal:

  55
  Ani já. Taky mě to v tom článku zaujalo. Vůbec si to nevybavuju. Jestli to není nějakej omyl, herdek?

 57. Ac napsal:

  56: Není. Za ČSFR byla česká vlajka skutečně červenobílá. Stejná jak polská. Prý se lišily poměrem stran :-) Naštěstí ta blbost netrvala dlouho. Na rozdíl od jiných blbostí.

 58. rulisa napsal:

  Hmm, není to omyl. Našla jsem několik článků o historii české vlajky, a odkonce je to tam podáno tak, že jsme ji ukradli Slovákům, protože po rozdělení ČSR se oba národy dohodly, že starou vlajku, jejch společný symbol, už nepoužijí. A my ji znovu použili.

 59. rulisa napsal:

  57
  Asi jsem v té době žila v nějaké jiné dimenzi., řešila jen svoje starosti (a že jich bylo, když často na chleba nebylo).

 60. 43 kdybych nedejbůh fárala na Kladně, tak taky na Kladně. Resp. ve Vinařicích! :- ) V Mayrovce.
  Kdybych tam bydlela, tak bydlím v Kladně, ale dost pravděpodobně jsem mennšina a většina i bydlí na Kladně. Tím spíš, že Kladno je poměrně nová obec (takže slovo na je tam pravděpodobnější než u některých starých), narozdíl od Vinařic, Kročehlav a dalších pospojovaných v Kladno.
  Nojono, to jsou takový moje představy :- )

 61. 44,45
  ??? To jsem v životě neslyšela, klín Moravy!
  české barvy jsou červená a bílá, jako polské a jako klub Slávie. Prý klasické slovanské. Slovensko je ta modrá, ten modrý klín! Je to novinka až od 1918, ne? Slovenskko má trikolóru takovou východnější, s tou modrou… jinou než Francie na západě, myslím.

 62. Jirka* napsal:

  A pak mi nebyl ještě jasný dvouocasý lev – myslel jsem, že je to symbol dvou národů Čechů a Slováků, a přišlo mi divný, že se po rozdělení ocas neupravil. Asi to byla starší historie… a význam jiný. Možná něco jako dvojitý hadí jazyk :-)

 63. 48
  jak Čechy jedna barva a Morava druhá??! Obě barvy patří k sobě, stejně jako Čechy a Morava jsou jedno.

  49
  to je nějakej výmysl
  50
  jo, takovýho něco, protože heraldicky je to asi ptákovina. Ten klín tam zůstal historicky, vlajku čs jsme převzali, beztak je tu spousta Slováků :-))

 64. 51
  né, Portugal už vůbec nepiju, ten je moc lehkej, vodovej, něco jako v pivu gambáč nebo pražský pivo – Staropramen nebo dokonce Braník.

  58
  jo, tomu bych věřila.

 65. rulisa napsal:

  60
  Nojo, on bydlel napřed na ubytovně myslím v Rozdělově, pozdějc ve společném podnájmu v Kročehlavech. :-)
  Když jsem za ním přijela, bydleli jsme společně na Sitné, na hotelu (na!! – to se říká hlavně v Praze, i zpívá, Hapka…) Kladno.
  Ale furt mi vrtá hlavou, jestli se tehdy ten hotel nejmenoval jinak. Možná taky Hutník, jako kdeco tam.

 66. 61
  no a v té ráži jsem napsala Slovenskko se dvěma k jako kdyby to bylo finský jméno :- ))
  Přitom zas tak na východě to není.

 67. rulisa napsal:

  63
  Jasněže ty barvy patří k sobě, jako Čechy a Morava, ale taky jsou vzájemně ohraničené. ;-)

  Pokud je modrá Slovensko, tak i ty zbylé barvy musíš přiřadit podobně, nějakému území či lojální varietě národa (chybí mi slovíčko, eh…). Navíc když si pročteš ty články o vývoji vlajky, tak skutečně většina původních návrhů akceptovala pět území tehdejšího Československa snahou o 5 ohraničených barevných sekcí na praporu.

 68. rulisa napsal:

  66
  Natož na severu. :-)

 69. 65
  já na to jdu oklikou a říkám „v Kladně-Sítná.“ Párkrát jsem tam jela na (! :-) supervizi. A ten hotel tam je, šla jsem do něj vždycky na oběd. (já neříkám, že jdu na hotel, to mi zní výhradně jako případ, že jde někdo s prostitutkou, jinak jde do hotelu, bydlí v hotelu).

 70. 65, 69
  jo, už to vidím na mapě, ten hotel, kde jsem vždycky obědvala, se jmenuje Kladno.
  A opodál je kino Hutník.
  U toho hotelu jsou dvě cukrárny. Jedna je zároveň pekárna a druhá je učňovská cukrárna a cenově výhodná, tam jsem taky chodila. Měli – asi i dál mají – tam čokoládové kleště, hasáky, kladiva, nůžky… za levnou cenu, kdežto jinde podobné věci mají za stovky korun.

 71. rulisa napsal:

  69
  Na hotelu jako na ubytovně. Na chatě. Na chalupě. U nás ve čtvrti „na Podolí“ -(ale „ve Štěpnici“). Na Starým městě, když je to čtvrť, ale ve Starým Městě, když je to město. Nebo obec, třeba pod Landštejnem.

  Ale zaujalo mě, že o prostitutce píšeš v komentáři číslo 69.

 72. 64 vidíte to, já milovník piva a Pražák nepiju pražský pivo!
  To mi nechutná.
  Naproti tomu některá moravská si dám s radostí – ten radegast býval před 20-30 lety hnus, teď jde, Litovel, Černá Hora beru.
  Pražský pivo ne, ale českých vícero.

 73. rulisa napsal:

  70
  No dyk. Na Sitně jinej hotel není. Výškáč.

 74. 72 a brněnský pivo teda vůbec nebrat.

 75. 73
  na Sitně :-))
  Tak to je on! Dvakrát jsem jedla a dál vpravo před barem seděla u stolu věštkyně a její zákaznice a ta věštkyně jí něco vykládala. Takže je to dost zajímavej hotel. Hotovky měli levný a docela dobrý. Spousta volnýho místa.

 76. rulisa napsal:

  Mění se to, s pivem. Černá Hora už tajy není, co bejvala.
  Zrovna jsem dopila akční zásoby Bernarda dvanáctky obyčuzávěrové a aktualizovala si akční zásoby Svijan jedenáctky Mázu a Radíga desítky Rázné. Ryze hořká dvanáctka je lepší, ale to není na večer po práci před spaním, spíš tak po nedělním obědě.

 77. rulisa napsal:

  75
  Nojo, to jsem pletla už tehdy, ex mě tehd ytaky opravoval. Furt mi ta Sítná přijde hrozně jazykonatahovací, Sitno je prostě sitno, šup slus a šmytec. :-)

 78. rulisa napsal:

  77
  A teď mi tam ten háček zas chybí.

 79. 76 ru
  tu dvanáctku si kupuju jen občas, protože je dražší – vždycky hledám, co mají v akci, aby to bylo cenově výhodnější a zároveň bych na to měla chuť. Nojo, taky jedu v lajně obchodních řetězců, co s tím jinýho.

 80. 77
  jo, je to neobvyklý jméno. Já bych řekla Síto a hotovo :) Kdybych se nebála drsných kladeňáků.

 81. rulisa napsal:

  Když je ta Ryzí čas od času v akci za dvanáct, tak nevydržím a pár si jich vemu.
  Teď mají v Tescu v akci Říznou za 9,90. Ty Svijany byly do konce ledna za 8,90.

 82. rulisa napsal:

  80
  Já se jich nebojím. Sem to mají daleko a v lese mě nedohoní. :-)

 83. ru
  v naší prodejně taky měli levný Svijany, ale rychle vyprodaný, takže jsem je nabrala jen párkrát a jinak smůla. Odmítám chodit jinam než do nejbližších obchodů při cestě. Takže dvojitá smůla.

 84. ratka napsal:

  Mám doma Kozly (světlé i tmavé) a Budvary. Ostatní piva koupím většinou jednou a již nikdy víc.

 85. ratka napsal:

  Chodím občas na ochutnávky do pivovaru. Tam je pitná akorát 14-ctka. Rakušákům chutná 10-tka, všecko ostatní se jim zdá být hořké. Taky je, dochucují to žateckým chmelem (3x) Poslední dávají někdy ještě americký chmel, který má přirozené příchutě (třeba citron nebo pachuť souvignonu)

 86. Jirka* napsal:

  Typický ženský… jakmile nastíním hodnotné heraldické téma (62), začnete se bavit o pivu!
  Zajímá vás taky něco jinýho?!
  :-)

 87. ratka napsal:

  86. ta heraldika by mne zajímala tak y víc než pivo :-) ale chtěla jsem se taky účastnit diskuse . To je dilema.

 88. rulisa napsal:

  84.
  Kozel průměr, ale dá se tocenej, když není nic lepšího, Budvar občas koupím. Rakousky piva nic moc, zrovna píšu na mobilu z gmundu. :-))

 89. rulisa napsal:

  86.
  Joo, zajímá, třeba vino.

 90. ratka napsal:

  Zajímá heraldika obecně… který rod kde pobýval, většinou měl svůj znak a dle toho se pak odvíjel např. znak města. Některé jsou celkem záhadné. Třeba Telč má erb s historií. http://www.telc.eu/mesto_a_samosprava/o_meste/symboly_mesta

  Každé město má svojí heraldiku nebo symboly, některé jsou pěkně složité a lze v nich vysledovat které rody vlastnily město. Třeba u Žďáru se v erbu objevily vinařské nože Dietrichšteinů a hned se ví, že tam byli taky. Krásně je vidět v dalším odkazu, jak se znak vyvíjel. Jak si pánové postupně přidávali políčka svých znaků

  http://www.zdarns.cz/mesto-zdar/znak-a-vlajka

 91. ratka napsal:

  U Dietrichsteinů se také dohaduje, zda to jsú koštýře (v Mikulově tvrdí že jsou to koštýře) nebo vinařské nože (Žďár)

 92. rulisa napsal:

  Pro me je heraldika spis stres, pac upravovat ji do vektorů nebo jednobitu je mor. Zvlášť když jsou to znaky barevné a serepetickove.

 93. ratka napsal:

  92. To chápu, a aby to bylo podobné… :-)

 94. Jirka* napsal:

  92) Ale zas je ta práce královsky placená, ne? Takový erbovník… minimálně nějaký serepetičkový příplatek…

 95. rulisa napsal:

  Z pohádky o chudem královstvícku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>