19 dní

PRVOČÍSLO

19 001-500

19. Zvláštní číslo, takové mezičíslo. Devatenáctka je jediná pražská tramvaj, kterou nikdy nejezdím. Možná se trochu bojím do ní nastoupit. Je prostě divná. Nepotkáváme se. A i kdyby přijela, ne, nenastoupím. Kdovíkam by mě takové číslo zavezlo.

Copak mám v knihovně o 19. století? Co všechno se událo v 19. století, co všechno se událo v umění! Kdo žil v 19. století? Vincent van Gogh, například. On byl prvočíslo.

19 002-500

Pastor to byl.

Dnes je neděle. Den, co není světský. Čas na duchovní otázky. Ano, otázky. Existují vůbec duchovní odpovědi?

19 003-500

Je 9 hodin a 19 minut.

Deklarace lidských práv, článek 19: Každý má právo na svobodu přesvědčení a svobodu projevu.

Je 12 hodin a 19 minut. 

Odpoledne se mi rozbil hrnek s ovečkama, z Anglie. Při mytí se mi kus odštípnul v ruce a pořezal mi kloub. Škoda, měla jsem ovečkovej hrnek ráda, na štíhlý kafe.

Hrnky pukají.

Je 20 hodin a 19 minut. 

Dopili jsme se sousedem (jeho) víno z předvčíra, já zametla bílou koupelnu, zapadanou mými tmavými vlasy, on si vyndal prádlo z pračky, každý jsme si u toho hvízdali jinou melodii a šlo nám to raz dva. Zítra máme plán: kouknem se na film “Copak je to za vojáka.” Zasmějem se.

Je 23 hodin a 19 minut

a jdu pomalu spát.

Malerei und Utopie :)

.

26 komentářů u „19 dní

 1. 19. byvala moje čislo a 17 a 25. 25 proto že jsem se narodila 25, takže to tak nějak vyplynulo. ale 17 a 19 jsem dávala když náhodou někdy přišla sportka a tak… je možné že i jiní dávají taková čísla. jsou nepár, tedy ehm lichá a jsou to prvočísla. 19 hodně souvisí s rokem 19.. Vlastně se spousta života které se nás týká odehrála v 19… Ale to je 20. století. narodili jsme se všichni 19…, ti co se narodili až v 20.. už se přehoupli. To je zajímave, napadlo mě to v souvislosti s číslem 19. velmi duležite číslo pro mě. číslo narození celé generace.

 2. Taky mám ráda lichá čísla.
  Devatenáctku ale ne. Připadá mi, že děsně trčí – mezi dosažením formální dospělosti v 18 letech a zaokrouhlenou 20, začínající novou dekádu života. Mezičas. Trčení v čase. Čas na cokoli. Něco jako sedět celý den o samotě v lese a nic nedělat a dumat.

  Zřejmě mi to tak připadá, protože v 19 letech byl takový mezičas pro mě. Šla jsem na VŠ až ve 20. Ale v 19, od září, jsem začala pracovat jako vychovatelka v družině a to bylo dobrý, našla jsem si to sama, bavilo mě to, měla jsem už několik let praxe z oddílu. Moje první zaměstnání (zaměstnaneckej poměr)!

 3. 17 mi přijde takový hebčí, 19 je výbojnější.
  Ale nevadí mi, netrčí. Je mi sympatičtější než 20.
  Dvacítka je kulatá, úhledná, velká, strohá. Začátek seriózní dospělosti se všemi negativy konformismu.

  Žena s moly: :-)))

 4. 3
  Trčet se dá i speciální přitažlivostí pro čtenářstvo. Takže trčíš.

  Hurá, konečně znám někoho , kdo se narodil 19.
  Kromě Josefů, co maj 19. svátek.

 5. Žena s moly
  jo a znám i jednu učitelku, co má 148! Takže jsi vlastně docela velká, proti ní. Ta mezi žáky taky nijak netrčí. Aha a ještě jednu znám, co má taky pod 160 a taky je učitelka. Už jsem je dlouho neviděla … staré kamarádky. Asi proto, že při svojí výšce nejsou moc vidět.

 6. ru 4
  Jo, ta dvacítka už bere všechno vážně, jak říkáš – je serióznější. Taková puntičkářská trochu, pro mě, pořádkumilovná. Furt by uklízela, aby bylo všechno zavokrouhlený podle ní, netrčelo, nevybočovalo. Kdežto ten článek 19 Všeobecné deklarace lidských práv říká, že každej má právo na svůj bordel a na svoje prapodivný trčení.

 7. Pro me byly roky 19-22 jedna obri nekonecna Party.

 8. Pak jsem si nasla manzela, vlastne neco jako zachrana…touha po usporadani se. a vnitrni volani…. ted je cas zalozit rodinu. A tak jsem se nechala oplodnit, to mi bylo 23 let. a kdyz mi bylo 24 promovala jsem a zacinala jsem zivotni obdobi ktere bych nazvala jako jedno z nejintenzivnejsich v mem zivote…. hledani utulku a prenaseni mladat.

 9. Instinkty a socialni program vlozeny rodinou fakticky ridily muj zivot… teda nechalajsme se nimi ridit. Vysledek viz. to co je dnes. cislo 19 je provocislo, rekla bych ze ikdyz clovek vykonava nejaky vnitrni program …. muze hovykonavat individualnim a jedinecnym zpusobem. Protoze i ta ustava, ze kazdy ma pravo na to a na to … je fakticky programem. socialnim programem. jake programy pro lid vyhlasuje Vlada? ale ty rodinne jakoby mely prioritu. ty clanky smlouvy vlozene do ditete, dite bud prijme a predava stafetu dal nebo neprijme. u me dokonce ob generaci. treba krestanstvi preskocilo moje rodice a ja tu stafetu nesu dal

 10. hmm, tak já doufám, že 19.3. nezůstanu dlouho trčet na operačním stole :-)

 11. 8, 9, 10
  Ratko, v souvislosti s tím vším, co o tobě už víme z blogu u tebe i jinde, o tvém dětství, původní rodině, rodičích, mi přijde, že ani ne instinkty, ale konečně smysluplnost toho, co děláš.
  I ty party mezi 19. – 22. rokem věku tomu odpovídají, snaha utýct z domu, začít žít, ale v podstatě spíš bezvládí, chaos. Člověk dělá kdeco všechno, ale nic není to ono. Někdo zkouší spousty koníčků a činností, sporty či umělecké tvoření, hledá partu, přátelství,nebo lásku, jinej se vybíjí na diskotékách a sjíždí párty.

  Teprv otěhotnění tomu dalo směr, cíl, smmysl.
  A teprv když byl cíl a smysl, bylo podle čeho ten život rovnat.

 12. Barčo, krásný datum.
  Bejt pověrčivá, tak ti přeju, aby doktoři moc neslavili Josefa. :-)

 13. 13- třináctka. přesně tak to bylo. můj život mit od toho momentu začal dávat smysl… podřídila jsem se svému stavu. Zaujalo mě jak píše Liška že má obavu že se obětuje celku. Tak to byl tenmoment, kdy jsem pocítila že stávám součásti celku, že někam patřím… že tvořím “svoji” skupinu a naprosto jsme se jí oddala.

 14. Co se tyče těhotenství, byl to stav “žití”. Vlastně všecko jakoby naskočilo do kolejí které někam jedou… kam jedu jsme mohla teda zkoumat za pochodu :-) V daný Moment mi to bylo jedno.

 15. ratko 15
  tak to je dobře. Tak to má byť!

  barčo 11, 12
  19.3. budeme letos slavit ne Josefa, ale slavit Barču!

 16. 17. budu na ni myslet a drzet ji palce, at ji to rychle a bez komplikaci probehne.

 17. 19. to je zajimave, kdyz das 19 1 19 1 19 1 dostanes XIXIXIXIXIXIXIXIXI

 18. 20
  Nebylo by jednodušší prostě napsat samý devítky? :-)

 19. 21, 22 no bylo :-) vidišto jak jsi šikovna :-)))

 20. Ta by tam byla nakonec u těch mých devítek nebo jedenáctek přeci taky, akorát že zarébusovaná. :-))

  Kolik masa sežerou dva LVI? :-)

 21. A jinak jsem se sem vrátila, protože v devatenácti byl ten první sex a vůbec věk devatenácti u sebe považuju za takový specificky zvláštní. Ne kdovíjak šťastný, ale posunujícný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *