Kaplického kaplička


Kde jinde číst knihy?!

 

 

 

Nemám ráda dostavbu šedými krychlemi, ani kovovými, ani betonovými, ani skleněnými. Bývají bez nápadu. Když jsem poprvé viděla Kaplického návrh budovy Národní knihovny, zvolala jsem: „Konečně barvy a oblé tvary! Je to tady! Sláva, už bylo načase.“

Podobně jako jsem před deseti lety z jakéhosi extravagantního popudu jásala: „Ano, už se to blíží! Za nějaké dva roky budou odvážní muži jistě nosit sukně. Konec konvencí, juchéj!“

A nic. Zůstali v kalhotách.

Budova knihovny na Letné? Proč ne, zůstane-li na pláni dostatek volného prostoru k užívání všem, jak jsme zvyklí. Ale takový obr? Není to příliš pro kompaktní útulnou malebnou Prahu? Nemáme rozlehlost moře ani výšku velehor jako protiváhu.

Čechy se dosud vyhýbaly všemu velkému, natož monumentálnímu. Krása Prahy je založená na množství rozmanitých malých osobitých architektonických kousků v konkrétním terénu. V metropolích velkých států je to jinak – placatý Londýn má své „koloniální“ paláce a dává tím okázale najevo svou nadřazenost. To do Čech nepatří; přesně tomu jsme se vždycky smáli (aspoň já ano) – monumentalitě, pompéznosti, velko-mocnářství a mocnářům. Proti těmto lákadlům jsou Češi imunní, protože s nimi máme špatnou zkušenost a potřebný nadhled. Nebo spíš pohled zdola. Z tohoto hlediska nejsme světoví. A i proto jsme sví. Nejsme proto horší.

Krása světová, universální, žádnou krásou není. Každá doba a kultura má vlastní pohled na svět. Krása, trvalá umělecká hodnota, vzniká na konkrétním místě v konkrétní době, vědomá si místa a času, a s respektem k nim. Jen tak může vzniknout něco charakteristického, osobitého. A co jiného je krása než to?

Ve světě živočichů dává améba s odstrašujícím zbarvením už na dálku signál: „Pozor! Jsem jedovatá, nepřibližujte se! Nežerte mě!“

Do takové knihovny máme chodit číst?

Co mají její barvy společného s Prahou?

Co má společného jedovatá muchomůrka, améba nebo chobotnice s ideou knihovny?

Národní divadlo je nazýváno Zlatou kapličkou. Jak bude nazývána Národní knihovna?

Kaplického trafika

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zákoutí a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

25 komentářů u „Kaplického kaplička

 1. Listicko, ty jsi moje zlata holka! :-)
  Ja si myslim, ze vetsina lidi, kterym se to libi, ma prectavu, ze je to vysoke jako jejich barak. Vsechny visualisace jsou delane z vysky, aby si clovek neudelal meritko. Visualisace z vysky lickych oci by lidem asi ty oci poradne otevrela :-/

 2. @Teo,
  London Eye taky nemám v lásce. Viděla jsem ho (hlavně z letadla je hezky vidět) a nešla bych tam. Radši ať je v londýnské rozlezlé placce než v Praze s dostatkem přírodních vyhlídek. To nepotřebujem, no ne!

 3. Roji,
  přesně toho jsem si všimla, že počítačové vizualizace jako by záměrně byly dělané tak, aby mohutnost byla umenšena.
  Zlatá holka, jo? Oooo.

 4. [5]
  Já být Bhamský Selfridges, vadí mi, že nemám výkladní skříně a jsem omezen v propagaci zboží.

  Včera jsem se setkala s paní, co pracuje v knihovně. Kaplického kaplička se jí celkem líbí, ale nebude tam tma? říká. Nemá to okna, je to poklop. A co je pro knihovnu / čítárnu klíčové? Dobré světlo. I pro personál. Pracovat denodenně v místnosti bez oken, s umělým světlem, no potěš! Je to stísňující, depresivní, nepříjemné, bléé.
  S tím souhlasím – umělé světlo je hnusné, zhoršuje mi náladu.

 5. Ja jsem donedavna nevedel, co je to Kaplicky. Vsichni rikali, ze je to svetoznamy architekt. Myslel jsem, ze se mu knihovna jen nejak „nepovedla‘, ze jine veci ma dobre.

  Tak ne… on je to uchyl.. :-)))
  Dik za ty odkazy.

 6. [7]
  Mně se na Kaplickém líbí, že nesnáší historicismy, historizující líbivé kudrlinkové pseudo-styly.
  Roji, není on takový aktivista mezi architekty? :-)

 7. A já to sem frknu a ničeho se nebudu bát ;) – i když budu neslouhlasit. Mně se knihovna líbí. I ve své (často opravdu nevizualizované) velikosti. I se svými problémy, co se týče zadání soutěže, ukládání knih pod zemí, tvaru sopouchu a bůhví čeho ještě.
  Ráda vidím kontrasty nového a starého, i ulítlého a toho, na co už jsme si zvykli. Asi jsem taky nějaký architektonický úchyl :)
  Mě totiž dokonce napadlo, že je škoda, že tou dobou, kdy by snad měla stát, už do národní nebudu muset chodit kvůli studiu.
  Akorát si myslím, že ať je náš názor jakýkoli, nakonec to stejně bude zase o penězích, kterých se nedostává…

 8. [9] Sláva, další člověk píše k tématu a ničeho se nebojí.
  Knihovna tvrdí, že peníze má zajištěny, postupným přísunem.

  Mně ta budova taky nevadí – až na tu velikost a až na tu nelogičnost (co má společného s Prahou??!! a s knihovnou??) a až na to, že bude mít asi jen umělé osvětlení [6]. Domy bez oken, to je jak bunkr nebo tank.

 9. Tak ja jsem taky dalsi z tech co jakoze i ano :o) Okna tam jsou, videla jsem pri te obrovske velikosti nejake uplne velikanske „balkonky“ To bude urcite pres desitky metru. Zelenou nemam rada a fialovou taky nemusim. Ale treba ty barvy lehce sesednou. Mam rada vsechno co je uplne jine nez vsechno ostatni. A prosklenych panelaku mame hromady. Chobotnici neboli chrchel nemame zadny. Takze jsem za.

 10. [11]
  Praha už je úplně jiná než všechno ostatní, beztak. Nepotřebuje křečovitě vyčnívat.
  Hm- zelenou a fialovou taky nemám v oblibě. Další kopanec do chrchle. Nejlepší by bylo už (se na) ten chrchel vykašlat, vypsat novou soutěž a roztočit znova ten stejný kolotoč,ne? :)

 11. aby z toho vylezla sklenena krychle? Kdyby ten chrchel udelali medenozlaty tak by to bylo jako slunce :o)))

 12. Jsem pro tvar polootevřené knihy, které láká do své náruče čtenáře; ne améba signalizující nebezpečí smrtelného jedu.

 13. polootevrena kniha by byla jako svatebni dort :o) To neeeee

 14. Když jsem viděl Kaplického knihovnu (tedy její návrh) prvně, tak jsem reagoval zdrženlivě. Teď jsem pro. Na Letnou klidně.

 15. Že jo! Co by tam taky mohlo bejt hnusnějšího, než stadión Sparty! :-)))

 16. … když já ani nevím, co je to ta letná – ale na zelenofialovou mi nešahejte, zrovna nedávno jsem si na kompu nastavil tuto barevnou kombinaci :-)

 17. Tak zkusím napsat dneska, včera mi bloguje vyhazovalo pořád další a další kódy k přepsání do okýnka a nenechalo mě nic utrousit…
  Psala jsem, že barev bych se až tak nebála (já teda bych se jich nebála, ani kdyby vyšly tak zářivé, jako jsou teď…), protože architektonické vizualizace bývají o hodně živější než následná realizace :)

 18. Návrat do minulosti?

  Jak to vidíte s odstupem času? Se zrušením stavby, s jejím případným přemisťováním? (Ne :( )
  -Barva? Kromě té zelené a fialové ta knihovna měla být i žlutobílá. Fialovou rád nemám a neumím si ji tam představit, ale zelená? Co jiného než zelenou?
  -Světlo? Osvětlení v knihovně je náročnější než v jiných stavbách, to se učí už v 1. ročníku na architektuře. Nemyslím si, že by jej Kaplický podcenil. I malým oknem do místností prochází hodně světla, to si mnozí neuvědomují, a tady jsou okna obrovská.
  -Rozměry? Nad velikostí stavby jsem nikdy pořádně nepřemýšlel. Až teď. Je velká, ale je to národní knihovna, jsou snad národní divadlo, nebo národní muzeum malé?
  -Místo? Otázkou pro mě zůstává, hodí se knihovna na Letnou? Nejsem pražák a prahu neznám. Nevím, jestli je to dobré místo pro takový druh stavby. Vím ale, že bych ji nechtěl nikde jinde, ne v této podobě.

 19. S odstupem času ve mně docela roste zvědavost, jaké by to asi bylo v takové knihovně – asi senzační.
  Jen mi pořád nedochází, proč zrovna na Letné – já bych ji nechala volnou, volný prostor, park. Ale to bych asi řekla u každého volného prostoru, krom nějakých brownfields a těch ve vnitřní Praze už tolik není.
  Na druhou stranu – když se našlo tolik prostoru pro výjezdy z tunelu Blanka, proč by se nenašel pro knihovnu. Jenže ona je dost mohutná a vysoká, narozdíl od tunelu :-)
  Dobrý místo je někde u budov VŠ a kolejí – a to místo zabrala ta nová technická knihovna v Dejvicích, ta mi připadá na svém místě. Jiné podobné místo mě moc nenapadá, leda někde u Pavláku, mezi Pavlákem a Albertovem, ale tam volné místo asi není. Někde jak jsou Emauzy … z Vyšehradské ulice. Ale tam se asi nevejde. A mít ji pořád na očích, kdybych se chtěla pokochat výhledem na malebnou Prahu, to nechci, nechci, aby něco mohutně čnělo a zakrývalo pražské věže. Stačí ten blbej žižkovskej vysílač, jak všude hyzdí panorama (mladším ročníkům asi nevadí, mně jo, i proto, že stojí na býv.židovském hřbitově).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.