Ulice, kde teď bydlím – nepřekonatelná

PŘED STRAHOVEM, ZA STRAHOVEM, NIKDO NESMÍ STÁT…

Závěr: ex-Závěrka

Zvlášť teď v zimě, vybavena ledovou klouzačkou, je moje milá svažitá ulice nepřekonatelná. Hlavně v noci!

To mne ovšem neodradí, protože má láska k ní je bezpodmínečná. Moje ulice mi připadá jako ta nejdůležitější na světě, jsem do ní blázen. Jen to její jméno mi nezní tak sladce a lahodně, když si je v noci slintám do polštáře: “ Za Strahovem!“

Milostná árie by se na jméno mé vyvolené skládala špatně: „Za Strahovem, jedině Za Strahovem, chci navěky říkat to jméno – Za Strahovééém!“

Spíš to vyznívá jako popěvek fotbalového fanouška či švarného Sokola, který na stadionu, cele v upažení, nedbá nic, že kousek dál, v cele kláštera, „pláče malý Strahováček pro panenku svoji.“

Moje ulice milená bývala hlavní cestou zdola od Strahovské brány na Bílou horu, přes jižní část Břevnova, tzv. osadu Tejnka, kolem Závěrky a Ladronky. Usedlost Ladronka byla nedávno zrekonstruována a upravený dlouhý park kolem je náramně oblíben kolečkatými bruslaři, petanquisty, piknikáři, běžkaři, paliči čarodějnic, pěti Tibeťany a sběrateli třešní (což může být stále stejná skupina lidí v různou sezónu). Revitalizace v pravém smyslu toho slova přinesla nové oživení. Naopak Závěrka doznala nejen uzávěrku, ale i destrukci a demolici, byť ji památkáři odmítli doporučit.

Závěrka, která stávala V MOJÍ ulici! Před Strahovem, Za Strahovem, Závěrka nesmí stát, rozhodl tak stát. Lépe řečeno místní vláda. Místní obyvatelé, včetně sdružení Tejnka, se snažili o něco jiného, ale úředníci ustanovili 31. únor, jak píše MF Dnes, a bylo po domečku, rychlostí nepřekonatelnou:

MFD – 07.02.2004 – PETR SEHNOUTKA

Úředníci vymysleli 31. únor

Za zbouráním cenného domu v Břevnově stojí i nepořádek v dokumentaci úředníků. Neskutečný nepořádek. Špatná data jsou jen špičkou ledovce v podivných praktikách úředníků, kteří tak vyšachovali sdružení Tejnka z boje za břevnovské domy.

Břevnov – Psal se 31. únor 2003 neexistující datum. Přesto k tomuto dni podle úředníků Prahy 6 přišla důležitá žádost o odstranění historické stavby v Břevnově.

Dlouhotrvající spor o zachování jedné z historických břevnovských budov usedlosti Závěrka, která již půl roku leží v památkové zóně, je u konce. Demolice je potvrzena. V případu však kromě podivných dat zůstávají další nejasnosti. O co jde? Vlastník pozemků, Bytové družstvo Za Strahovem, podalo žádost o zbourání historického domu, aby zde mohlo postavit nový bytový dům. Proti tomu protestovali místní lidé a sdružení Tejnka.

Za rok vleklého jednání tak úředníci stavebního odboru Prahy 6 spolu se svými magistrátními kolegy přišli na způsob, jak žádosti jednoduše „vyřešit“.

„Za každou cenu se snaží vyhovět žadateli. Jejich stanovisko je tendenční, není nestranné a svědčí o nekvalitním rozhodování,“ shrnul právník Petr Kužvart.

Stavební úřad Prahy 6 měl informovat účastníka řízení – sdružení Tejnka ihned po obdržení žádosti o demolici objektu, aby se mohlo do zákonných osmi dní vyjádřit. Úředníci sdružení informovali až za pět měsíců. To však mezitím odvolání podalo samo. I tak se nakonec úředníci sdružení zbavili. Zamítli jejich odvolání a vyloučili je jako účastníky řízení. Odůvodnění? „Odvolání nebylo podané včas,“ stojí v dokumentu. Přitom termín úředníci zamlčeli a na tuto možnost přišli až po roce, kdy se sdružením jako s účastníkem řízení normálně jednali.

Šéfka stavebního odboru magistrátu Ivana Souralová i tak tvrdí, že zbourání budovy nic nestojí v cestě. „Podle vyjádření památkářů může dojít k demolici tohoto domu,“ poznamenala Souralová.
Ale ani s památkáři nebylo vše jednoznačné. Národní památkový ústav totiž demolici nedoporučil, jeho stanovisko je však pro magistrátní památkáře jen doporučující a závazné rozhodnutí vydají až oni.
Sdružení Tejnka nyní podává podnět k přezkoumání tohoto rozhodnutí a zároveň i podnět k zastavení demoličního výměru. Podle slov Tomáše Smrčky, místopředsedy BD Za Strahovem, které zde chce postavit nový dům, však je demolice zatím v nedohlednu. „Až budeme mít kladné stavební povolení, tak zahájíme demolice,“ uvedl Smrčka.

Návrhu stavby, který investor zatím dodal na stavební úřad, nejsou úředníci nakloněni a žádost o stavební povolení pozastavili. K novostavbě se budou také vyjadřovat památkáři.

– – –

Sdružení Tejnka k tomu na svých, od té doby neaktualizovaných internetových stránkách www.tejnka.cz, dodává:

Únor 2004

Ve čtvrtek devatenáctého února v devět hodin ráno byla zahájena demolice č.p.338. Unikátní budova historické celnice, kterou dříve proudily do Prahy davy lidí a při jejíž barokní přestavbě v roce 1743 asistoval stavitel K.I. Dientzenhofer, přišla ještě během dopoledne o střechu. Sdružení Tejnka rozeslalo zprávu o zahájení devastace poslancům Prahy 6, o den později informovala o barbarském ničení vzácné budovy televize Nova. Bourání však pokračovalo a již během následujícího víkendu byly zlikvidovány jedinečné záklopové stropy se vzácnými barokními freskami. „Demolice je v nedohlednu. Zahájíme ji, až budeme mít kladné stavební povolení,“ prohlásil přitom o dva týdny dříve (MFD 7.2.) Tomáš Smrčka, místopředseda Bytového družstva Za Strahovem.

Leden 2004

Obtížně pochopitelným způsobem bylo zamítnuto odvolání Sdružení Tejnka proti demoličnímu výměru na čp. 338. Podstatu skandálu na území nově vyhlášené památkové zóny vystihl titulek v MF Dnes: „Úředníci vymysleli 31. únor“. Referenti stavebního odboru se totiž zbavili námitek Sdružení Tejnka jeho vyloučením z řízení s odůvodněním, že jeho odvolání nebylo podané včas. Byl to přitom stavební úřad Prahy 6, který měl informovat místní občanské sdružení ihned po obdržení žádosti o demolici, aby se mohlo do zákonných osmi dní vyjádřit. K tomu však došlo až pět měsíců po obdržení žádosti od investora. Podivnou machinaci s listinami a termíny dokládá zmíněné neexistující datum, kdy údajně byla úřadu doručena žádost o odstranění stavby: 31. únor 2003.

 

<stron
g>Břevnov – ROZCESTNÍK

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zákoutí se štítky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

16 komentářů u „Ulice, kde teď bydlím – nepřekonatelná

 1. Tak jsem si taky připomněla v jakých ulicích že jsem to bydlela…asi nejlepší byla ulice Budovatelů, posléze přejmenovaná na Svojsíkovu a nyní se již rok nacházím na třídě T.G.M.. Nejsem sice až takový pamětník, ale tato třída si vůbec asi z celého Nového Boru užila nejvíc, jen namátkou Hitlerstrasse, Stalinova a nyní tedy T.G. Masaryka. A já bych tak moc chtěla bytlet třeba v Akátové, Jabloňové, …

 2. [1]
  Jabloňová, Jahodová, to zní idylicky (plevelnatá Akátová už míň) – takový nadčasový universální název, který nic nezkazí, ale na druhou stranu taky nikomu nic neřekne a neobsahuje stopy historie… nejlepší je pro mě něco mezi; starý zažitý místní název. Nakonec hlavně že někde bydlím!

 3. [1] Já bydlel taky v ulici Budovatelů! Po revoluci obcházel místní aktivista sousedy s papírem na změnu názvu. Mě odchytil až jako posledního. Koukám na to, každej návrh jinej. Tak jsem si vybral ten, co mi přišel nejlepší a napsal ho znovu. No a od té doby se naše ulice mou zásluhou či vinou jmenuje Jasmínová. :)

 4. [4] Jasmín voní, budovatel páchne, páč se z toho budovatelskýho úsilí nadměrně potí a protože je chudej, nemá na OldSpice. To je přece jasné, ne? :)

 5. [6]
  Díky, odkazy a upozornění na Lišky a jejich vzájemnou výpomoc vítány! To jsem ráda, že si to nemusím dělat sama :-)

 6. Liško,31. únor je v pohodě, pokud po něm teda nejde 32.únor:)) Když se řekne Strahov, vybaví se mi vysokoškolské koleje a stadion, jehož sloupy byly příhodné pro skrytí nedočkavého nočního močiče. Ale to je spíše Před Strahovem… :)

  @Teo, Jasmínová je dost dobrá! Já to zase vidím na zastávkách… když se začínají jmenovat „Tesco“ nebo „Interspar“, tak se mi otevírá (v Tescu zakoupená) kudla v kapse… :)

 7. [8]
  Ty názvy zastávek, to je teda bída!!

  Pro mě Strahov taky není nicmoc název. Připomíná mi zvukem struhadlo a obrazem stadion.

 8. Nojo, taky jsem jednou dělal soutěž na náměstí, co se jmenovalo T.G.Masaryka pak Hitlerovo, Gottwaldovo a teď T.G.Masaryka. Dobré by bylo dávat tam tabulky se všemi těmi názvy najednou, ne ?
  (souvisí se sérií fotografií Václavského náměstí, všechny focené od muzea, na první pospolitě hajlující Václavák, na druhé nadšeně mávající Gottwaldovi a na třetí sametovorevoluční s nápisem PRAVDA VÍTĚZÍ)

 9. Dodatek místního občanaJeště chci dodat, že jsem se rozhodla nabídnout sdružení Tejnka samu sebe a participovat na občanských aktivitách na území Břevnova. Bohužel mail se mi vrátil; adresa byla zřejmě stejně neaktuální jako internetové stránky sdružení. Dneska jsem se byla podívat na vývěsku Tejnky (v mojí ulici :-), zjistila, že mělo silvestrovskou akci a přeje všem hezký rok, ale jinak nic, nikde žádný kontakt.
  Tak jim pošlu dopis a přihlášku do sdružení poštou, no.

 10. Liško, tudy jezdím každý den do práce. Je možné, že se potkáme. Parkuji vždy uprostřed náměstí se svým žlutým kabrioletem.

 11. poznáš podle plastové karoserie a interieru, navíc dva kulaté otvory ve střeše!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.