Zlatý drak v blogosféře

DANIEL LANDA CHCE VYCHOVÁVAT MLÁDEŽ. CO CHCE JEŠTĚ?

Daniel Landa prohlásil, že řádu Ordo Lumen Templi už jako velmistr nemůže nic nabídnout a vystoupil z něj, aby se vrhl na jinou bohulibou činnost, jistě neméně čistou, silnou a krásnou. Jejím plodem není menší skvost než Tajemství Zlatého draka, jehož inscenaci plánuje Národní divadlo v Brně v listopadu. Stejně jako Petru Vášovi – jehož hravost na rozdíl od Landovy mocenskosti mám ráda – i mně připadá nevhodné, aby se podobný výklubek uhnízdil zrovna v Národním divadle. Dokonce za spoluautorství šéfa činohry tohoto divadla Zdeňka Plachého a za scénografie ředitele divadla Daniela Dvořáka. Vadí mi to – a to nejsem Brňák.

V rozhovoru na konci osvětlujícího článku odpovídá Landa na otázku, k čemu bude mládež vychovávat (už jen ten termín „vychovávat mládež" ze mě dělá vzteklou lišku!):

„Hlásáme své dvanáctero. Patří mezi ně mimo jiné: Nelhat, nezávidět, být věrný partnerovi, neničit přírodu, ctít své rodiče, nezanedbávat děti, neprotivit se svému svědomí etc. Není tam nic o Bohu, ani nějakém učení. Je to především mravní kodex."

Samozvanci, co vyhlašují mravní kodexy, u mě vyvolávají nikoli ocenění, ale vycenění zubů. Čistotu vzývají extrémní špinavci, jako kompenzaci. Nebo naopak ti, co se nikdy neušpinili. Ti nejpovrchnější. A jdou nejpřímější cestou. Kam asi…

Landa objasňuje složení skupiny lidí, která povede mládež ke sportu, cti, přímou čarou k národnímu uvědomění, zkrátka Drak bude nový Sokol, ale rádobyjungiánsky hlubokomyslný:

„Dračími jezdci jsou například mistr světa v thajském boxu Ondřej Hutník, snowboardista Michal Novotný, rapper a thaiboxer Marpo nebo trenér Thai-boxu Petr Macháček. V létě chceme mít soupisku kompletní. Tito lidé by měli být takovými morálními pilíři společnosti, takoví válečníci na sportovních kolbištích. Součástí kruhu se může stát každý, kdo se chce řídit naším dvanácterem."

Ano, kdo se řídí naším dvanácterem, je náš, je morální autorita, snowboardisté a thai-boxeři v první linii. Zglajchšaltujte všechny vyvolené, oblečte si zas bílé ku-klux-klanovské kápě a zapějte nám militantně několik zprzněných písní Karla Kryla. Příští rok by to mohlo vyjít i v Národním divadle v Praze, třeba se skinheadskou úpravou opery Libuše; to by bylo dostatečně národní! Nebo v nějaké politické straně?

Už to vlezlo do blogosféry, nenechte si ujít!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

17 komentářů u „Zlatý drak v blogosféře

 1. Dvanáctero Zlatého draka:
  Nebudete mít jiný Princip než Lásku, která stvořila Svět,
  budete zvažovat Slova,
  nezavraždíte,
  nezanedbáte svých dětí,
  budete Přírodu světit,
  nepokradete,
  budete ctít svou matku a otce,
  nebudete lhát a nepomluvíte bližního svého,
  nebudete závidět,
  nepodvedete svou ženu/muže,
  budete dobře spravovat své tělo i duši,
  nebudete se protivit svému svědomí!

  Zní to přímo starozákonně, dokonce aspekt ekologie-přírody je dodán. Na první pohled neviňoučké, svaťoučké. Jen ještě zapomněli napsat, jestli mají připravené kruté tresty pro ty, kdo dvanáctero poruší…

 2. Ještě dodatek:
  1) tento článek není o hudbě, nehodnotí hudbu D.Landy ani hudbu vůbec – nic proti hudbě. Proti textům naopak mnoho.
  2) článek není ani proti svobodě slova. Ale každé slovo každého druhu prosím nepatří do Národního divadla, byť by to bylo slovo člověka, který nejčastěji ze všech mluví o Národě.
  3) o fašismu tady nikdo nehovořil.
  4) Daniela Landu obdivuji z jediného hlediska: jak umí pojmout rozličné ideologie, provázat je a ještě tomu získat příznivce. Děs.

 3. No nic, tak já napíšu něco jiného o něčem jiném, no…
  A co by to jako mělo bejt?

 4. Vis LIsko, ja nechtela blaboly o Landovi vubec cist. Abych se neotravila. Nakonce jsem si to precetla a hned jsem se otravila.
  Me nebavi ani myslet natoz psat o takovych volech.
  Mam pocit z eme to miji, ze se me to netyka. ZE zadny z mych synu si o takoveho blba kolo neopre.

  No nejake dvanactero? Takovych tady bylo. Budou hlasat dvanactero dokud si nenajdou nejakou holku. Z frustrace. Pak je to prejde.

 5. Jo, o radce mne napadlo, že to tak bude. Je to fakt. Tak já dneska napíšu něco o tom, jak se nedere do popředí Landa, ale já.

 6. Klid, Liško, to si tak neber, vpo některých Radkčiných postřehách občas tenhle pocit zpohlavkuje i mě, ale ona to zas tak kritickokaratelsky nemyslí, fakt ne. :-)

 7. [8] Nééé, já si nic neberu, já úplně chápu, že nemá cenu číst bláboly o Landovi. :-))))
  Mě náhodou (!) postihlo, že jsem narazila na takové bláboly v poslední době několikrát, všimla jsem si toho a vytvořila blábol vlastní. To je tak celé. Nijak mě to nevzrušuje.

  Mnohem víc mě vzrušuje, že se nemůžu dovolat jedné kolegyni a potvrdit dnešní popolední setkání u ní – protože v tom visí několik lidí v nejistotě (jít tam, či nejít…) a je to na mně; já tam jdu tvořit s klienty jako doprovod:(
  O takových živých věcech zpravidla nebloguju a pak to vypadá, že jsem angažovaná víc na síti a někde v Brně u Landy než v životě z krve.

 8. hehe :o)) Ja napsala od srdce, ze na Landu se..ru. A doufala ze tim vysvetlim proc bylo pod clankem prazdno, kdyz je jindy (mne) plno… A tde dost vysvetlovani a vzhuro do zivota!!!

 9. 9 – jo, znám, karatelů za (ne)nablogované i já zažila dost. .-)

 10. Vy toho Landu precenujete, nebo spis to, co dela. :-)
  Je to proste umelec a snilek a tak trochu blazen :-)
  Vsichni umelci jsou tak trochu blazni, vesmes neskodni.
  Ja taky :-)

 11. Připojuji se k Rojovi v tom, že Landa je umělec, snílek a tak trochu blázen. Nepřipojuji se ale k té neškodnosti. Landova tvorba je působivá, dobře promyšlená a silně emotivní. Má všechny atributy kvalitní propagandy – včetně skutečnosti, že není (už) tak prvoplánová. Pokud by se našel někdo, komu by se to hodilo do krámu, mohli bychom si o neškodnosti nechat jen zdát. Viz též vynikající článek na téma propagandy v umění:
  http://jozefkarika.blog.sme.sk…ml

  Nutno také ale upřímně podotknout, že si Landu občas rád poslechnu…

 12. Díky Kojote (a Roji :-);
  taky myslím, že se nemusí přeceňovat, co dělá Landa. Ale protože není neškodný, byla by škoda propásnout mez, kdy ho začne přeceňovat tak velká nebo výrazná skupina lidí, že může napáchat mnohé škody.

  Jo- a muzika je to leckdy dobrá, když odmyslím texty.

 13. Liško, souhlasím s tebou naprosto ve všem, co jsi napsala. Nejvíc se rozčílím, když slyším, jak poničil Kryla – to jsem doslova nepříčetná. – Podle mě je hodně nebezpečný – navíc mně připadá, že promyšleně.

 14. Landa je sofistikovaná škodná a je potřeba vo něm mluvit. O to víc, že je to škodná nadaná. Landa do prdelního plynu !

  (na druhou stranu … mě to inspirovalo, k přemýšlení o svém dvanácteru … zatím první bod je: 1.kazme mládež … ještě to domyslím)

 15. :-) Taktak.
  V prvním bodu dvanáctera se shodujeme. Můžem na tu mládež vlítnout společně.
  V sobotu jsme s Rulisou málem zkazily dva dvacetileté chlapce. Při té příležitosti se zjistilo, že nejlíp se kazí v noci při tanci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.