Prošvihnuté olovo

I TO O NĚČEM VYPOVÍDÁ…

Nelila jsem věštecké olovo ani na Štědrý den ani na Nový rok. Zapomněla jsem na to úplně a žádné olovo už jsem neměla, takže i kdybych nezapomněla, určitě bych se na to vyflajzla. Tříletá blogová tradice je přerušena, čtvrtý nafocený olověný patvar nikde. Žádné věštby do nastávajícího roku. Lze jen rekapitulovat a porovnat kus loňského olova s loňským rokem. Nafocený tu na blogu je, spolu s odkazy na tvary olověné orákulní minulé a předminulé.

Koukám, koukám, dávám si dohromady tvary olova s tvary minulého roku a už mi není povědomé ani jedno ani druhé, už je to všechno pryč. Jako by nic. Vychrstlo nebo spláchlo se to loňsko někam do vesmírného prostoru. Nějaká stopa však jistě zůstává. Kdovíjaká? Co se mi loni přihodilo a co jsem přihodila loňsku já?

Dvakrát jsem se stěhovala, vyzkoušela jsem si společné bydlení s kamarádkou, poprvé zkouším také bydlet za Prahou. Další změny nejsou příliš viditelné. Pracuji stále na stejné židli – nejen na židli, to se ví – a finanční propady jsou zatím zažehnány nikoli změnou zaměstnání, jež se jevilo nutností, ale změnou náplně zaměstnání. Vedlejší přivýdělek mi ubyl, ale příjem ne. Myslím, že mi trochu přibyde stres, tj. zodpovědnost. Možná by se nový vedlejšák šiknul, protože budu platit nemalé částky za své vzdělávání – psychoterapeutický výcvik, kam jsem čerstvě přijata.

V roce 2010 jsem si pořídila na své poměry nebývale hodně techniky. Ne, žádné plazmové olbřímí obrazovky, nová auta, mixéry, mobilní telefony ani foťáky. Vlastně foťák do práce, to byl dobrý počin. Pro sebe jsem si koupila USB rozbočovač – ano, tak se to skutečně jmenuje – na čtyři ďoury, externí úložný disk na 250 giga, wifi kartu – abych měla doma internet – a cestovní DVD přehrávač za čtyři tácy, který ze mne konečně udělal filmového diváka.

Loni jsem se cítila docela spokojeně a moc nechápala, proč jsem tak spokojená, když vlastně s nikým nechodím. Odpověď: právě proto. Uvidíme, jak se konstelace bude vyvíjet dále.

Můj vztah k penězům je stále nic moc; moc jich nemám a klidně je rozfrcám za jídlo a běžné výdaje. Složenky za telefon, dopravu po městě a podobná nutná zla platím se zpožděním, takže na tom dost prodělávám. Například mi s koncem listopadu přestala platit legitimace s kupóny na městskou dopravu. Cítím se Magistrátem tvrdě nucena opatřit si jedinou možnou úžasnou OpenCard, kterýžto prokletý produkt jsem tak dlouho bojkotovala, až mě jízdné za prosinec stálo tolik jako za předchozí čtyři měsíce dohromady. Asi si ten klump budu muset brzo koupit. Jenže jsem nenašla žádné své průkazové foto, takže se vše opět odkládá. Typické.

Jako shrnutí mého roku 2010 snad opravdu nejlépe poslouží interpretace olověného odlitku pro rok 2010, která vzešla od Lucienne.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Olověné orákulum (na rok 2008)

Olovákulum (na rok 2009)

Olověštba (na rok 2010)

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

51 komentářů u „Prošvihnuté olovo

 1. Inu, tohle Lucienne fakt umí. Až si to přečte, bude mít určitě radost!

 2. Olovo není, věštba není, budeš tedy muset žít čistě podle sebe. :-))

 3. Tak to mě těšíže se tam ta moje jasnovidnost uplatnila. Každý rok takový je dobrý rok. Až se na to budu cítit, hodím Ti sem do komentáře věštbu na rok 2011 :) Třeba to bude opět dobrá věštba :)

 4. Opencard není povinná, ale papírová (anonymní – přenosná) varianta je dražší.
  snad zvládnu správný odkaz, název je divnej:
  http://praha.idnes.cz…-zpravy_sfo

 5. Knihomyši,
  díky! Já věděla, že existuje to, co nazývají "anonymní OpenCard" a ta je k pořízení snad jen na dvou (!) kontaktních místech. A na internetových stránkách je skryto, jestli její nabití je stejně drahé nebo dražší (za pořízení se platí). Vyrozuměla jsem z nějaké diskuse, že "kupón" je na ni dražší.
  Tak takhle papírová anonymní bude úplně nejlepší! Snad existuje i pro pásmo 1 integrované dopravy a nebude to už o moc dražší :( To by zas bylo blbý… i když za ten bojkot OpenCard aféry mi to stojí.

  To vypátrám. Už jsem se dala vyfotit.

 6. Chcete se chechtat? Nenechte si ujít!… tedy vyfotila jsem se ráno na Dejvické v automatické budce. Jestli se chcete nahlas chechtat, udělejte to, za tu srandu těch 80 Kč stojí.
  Dostanete 4 fotky průkazové, jednu větší a nařehtáte se:

  Ten automat totiž mluví. Hodně nahlas. Napřed říká něco jako: "Nyní můžete vhodit mince."
  A když je nevhodíte dost rychle, zařve:
  "VHOĎTE MINCE!!!"
  Úplně jsem se lekla, že ten chlap tam je a vidí mě. Řval pěkně. Pak už mě chtěl fotit a začal odpočítávat jako na závodech:
  "čyři – tři – dva – jedna -"
  No a kdo by se nerozchechtal. Takže první fotka neúspěšná. Automat dovolí čtyři pokusy – takže se zařehtáte minimálně čtyřikrát – a když se vám ani jeden nelíbí, můžete ihned celé kolečko zopakovat.

  Musí to být dost dobrý pohled na tu budku, ze které pod černým závěsem čouhají jen nohy sedícího a odkud se ozývá automatický mužský hlas a opakovaný ženský chechtot. Ještě že chodím každý den okolo, můžu si tam na někoho počkat.

  Představovala jsem si to jako v Amélii z Montmartru, ale byl oto o dost komičtšjší, kvůli tomu hlasu.

 7. Jirko*,
  klump je krám, šunt, shit, šmejd (ten už je asi nepřesný). Zřejmě se to slovo používá jen v některých rodinách. Protože se používá v naší rodině, znamená to, že buď je to z jižních či západních Čech, anebo odposlechnuto z předválečné pražštiny.

 8. Jo a to focení v ad[7] z automatického budníku doporučuju! Vypadám na ní o 20 let mladší, než jsem.

 9. Opencard je nesmyslně předražená,ale jinak to není špatnej nápad a letos prvně jsem nestál při dobití ani frontu,navíc při ztrátě za 250 dostaneš novou na místě což při roční ceně kuponu 4800 se vyplatí,tohle připomíná dětskej truc,ale to je jiná kapitola…

 10. Karas,
  dětskej truc? Spíš lenost, v mém případě. A ty říkáš děstkej truc tomu, když někdo kupuje české jogurty místo německých nebo radši Fair Trade kávu než jinou nebo radši vodu z vodovodu než balíky PET flašek? Když někdo nečte schválně prorežimní normalizační autory, ale radši ty, co si vybere a kterým věří?

  Nechci bejt demagog – to byly jen příklady, na které sama nemám žádné kategorické odpovědi; ať si to každý dělá, jak uzná.

  Jen nevím, proč cpát prachy do produktu OpenCard, jehož deklarovaným cílem vůbec není ulehčit cestování a pobývání ve městě občanům Prahy, natož turistům tamtéž, ale deklarují jako cíl vydělat 17 % z nákladů na každou kartičku (nebo kolik čeho, nevím přesně, ale jejich argumenty byly prostě hrozný). Navíc původně kartička ani neposkytovala žádné extra výhody – když už existuje, ať nabízí něco komplexnějšího, třeba slevy do všech galerií hl.m.Prahy, parkování atd atd. Původně to ale pokud vím nějak extra dotáhnuté nebylo. Vleklo se to. Proč podporovat projekt, za který někdo zhabal milióny, ačkoliv je to nedotažené, nepřipravené, nekooperující, nepromyšlené? To teda nechci.

 11. … hoho, můj potvrzovací kód na předchozí koment byl CANCA. Tak jsem přece odhalena – cancám. Nojo, cancám, ale OpenCard mi nepřipadá vhodným způsobem ani propagovaná ani zavedená ani komplexní.

 12. … a vím, kde mají (resp. v roce 2004 měli) ještě blbější kartičku: v Padově. Když chcete jít jen do jednoho objektu na Giottovy fresky, musíte si koupit elektronickou lartičku, která je platná ještě asi v jednom blbém muzeu a možná ještě v pár dalších, které ale určitě nenavštívíte, když jste v Padově jen na den nebo dva. Pekelně drahá kartička to byla.

 13. Lenko [2],
  nojo, to je nejlepší. Anebo naopak to pro mě znamená jen stagnaci? Toť otázka.

 14. ad 15: Vše plyne (to už objevil kdysi myslím Hérakleitós), stagance není možná. :-)

 15. Lenko, no jo, jsme spíš akce a procesy než že bychom byly stavem něčeho. Jako pocity. Teď zrovna jsem o tom četla v knížce Alana W. Wattse.

 16. stagnace sice možná není,ale degenerace ano.
  Naštěstí taky její opak,ale to postihne málokoho.
  Ale nezoufejme,degenerace sebou nese pocit vlastní vyjímečnosti,důležitosti,sebestřednosti… a její korunou je spokojenost nad sebou samým.To všechno jsou příjemné pocity,které nám jsou tak…příjemné.
  Tak vzhůru do degenerace,já příjemné pocity miluji:-0

 17. 19. mam to jaksi naopak. pocit vlastni vyjimecnosti v pr.., stejne jako dulezitost je v pr…, a sebestrednost me mlati klackem do hlavy. A to pokazde kdyz kouknu do zrcadla. TAk zatnu zuby a bum. bomba. a bum a bomba. az zjistuju ze o me male "me, moje, mi" vlastne vubec nejde :o))) neni to prijemny pocit. ale dikybohu za nej.

  A ted k Lisce. No nevim. Nevim vubecnic. nevimcokam a proc. a tak :o) vsecko je OK

 18. Pocit vlastní vyjímečnosti v pr.., stejně jako důležitost je v pr…, a sebestřednost mě mláti klackem do hlavy. A to pokaždé, když mi to všechno postupem klidové neprůserové fáze naroste tak, až se logicky dopustím nějakýho šílenýho průseru. :-)

 19. 21. tak to mas dobre, kdyz se dopoustis silenych pruseru :o)) zavidim

 20. Není co. Šílenej průser je průser, do kterýho zatahuješ jiný bytosti.

 21. a co pripady, kdy jiny bytosti zatahuji tebe? tak nejak vsecko jeden gulas :o/ kazdy s kazdym, lide se zatahuji vzajemne.
  zjistuji ze treba moje decka, muze, rodice tak nejak nechavam plynout a moji nejmilejsi cinnosti je cumeni do blba.
  nikoho nezatahuju a ostatni nezatahuje me.
  taky jsem si vsimla jednu zasadni vec.
  lide si kradou energii. jsou takovi co ji nekradou a ti brzy onemocni a umrou.
  a nekteri jsou na svete strasne dlouho. a tu energii vytahuji z druhych jako upiri. saji jejich pozornost.

 22. přeju ti hodně štěstí v tomto roce, ať jsou všechny změny jen pozitivní.

  btw, ve fotomatu jsem se fotila jen v Itálii, tam na mě nemluvil, ale udělal mi takové hodně kontrastní fotky, kde vypadám jak vychrtlá vrahounka (vrahounka nejsem a vychrtlá už vůbec ne).

 23. 24 jezkovy voci.
  no ale ciste ze srandy, kdyz tuhle tvoji teorii rozvinu, tak ti hrozi na velkych shromazdenich velke nebezpeci! predstav si, ze se vsichni domluvej ze svoje sani budou soustredit jen na tebe!

 24. Ore, diky za pozornost. Ja doufala ze si me nekdo vsimne a neumru tak rychle :o)) Jak se vede? Co silvestr?

 25. dewberry,
  díky! Držím palce na obhajobu práce.
  PS: Mafiánské fotomaty :)

  Roji,
  on někdo říkal, že OpenCard je OK? Mě štve, že to předestírají jako jedinou možnost, a přitom je to lež. Cesta podle mě není jezdit načerno, ale platit za MHD jiným způsobem než OpenCard.

 26. … tedy cesta pro ty, kteří odmítají OpenCard. Zatím k nim patřím, ale jestli už zrušili jiné možnosti pro PID 1 než platit denně 24 korun tam a 24 zpátky, tak si tu OpenCard pořídim. Ještě zjistim.

 27. Ratko, jako obvykle v zime. Zpomalene a spave.
  Este ze mne zvirak v ramci svych lovu kouse do ruky :-)
  Mezi svatky velky slet, na silvestra jsem se na megaparty nejak necejtil tak jsem si rek ze preziju v ramci dobrejch skutku silvestr u mamy.

 28. Ratko skouknul jsem ten Sedmy kontinent. dost dobry. pri zbeznym rychlym klikani to vypadalo ze to cely asi nevydrzim, ale kdyz jsem to pak pustil cely tak se ukazalo ze je to nacpany, snad kazda minuta neco.

 29. prekvapko nebylo kdyz jsi to predem proklikal. ja na tokoukala jen tak. bez pripravy.

 30. Už to mám taky stažený do počítače a těším se, až si to v týdnu pustím.

 31. Dneska je neděle…Moc jsem nebyla doma, takže jsem nemohla sledovat filmy. Jen z jednoho jsem kus viděla a usnula při něm – filmu It’s a Wonderful Life (z roku 1946). Už jsem ho před lety anglicky viděla a pozapomněla. Přišlo mi to před spaním lepší než ty všechny zabijákoviny.

  Pozoruju totiž, že od té doby, co koukám na filmy, asi od začátku prosince, cítím se trochu nervózní. Můj slastný klid se asi vyjukal při všech těch napínavých filmech. Jenže filmy napínavé být musí, musí nějak gradovat, vrcholit, musí strhnout, aby to divák po čtvrthodině nezabalil. Vůbec bych nečekala, že takový rychle pozorovatelný vliv na sobě pocítím. Umím si představit, že děti, co hrajou na počítači střílečky a koukají denně na televizi, musej být nervózní pošuci, jinak to asi ani nejde. No tě pic.

  Takže jsem zvolnila divácké tempo, po prvotním rychlém nasávání.

 32. LiškoNemám DVD plejer a nemám DVD a ani trochu mi to nechybí. Rači si přečtu něco o Lišce :-)

 33. Jo, plánuju napsat, jak jsem nosila čtyři dny stejné kalhotky. Ale zas tak zajímavé to asi nebude, spíš deníkový záznam :)

 34. připojuji se k Rojovi. Mám přehrávače kdejaké, ale nic si nepouštím. Televizi trochu sleduji (zpravodajství, o přírodě a historii, talkšou …. jakmile se ve filmu začnou střílet a honit se, okamžitě otrávěně přepínám),i knih mám spoustu …. ale úplně nejradši si přečtu něco o Lišce! Něco živého! :-) (Liško, piš, nemám co číst! :-)))

 35. to o tech kalhotkach me zajima. proc o tom chces psat?

 36. Ahoj Lenko, hlavně ať jsi celá!

  ratko,
  protože se mi ještě nestalo, abych musela nosit jedny kalhotky tři dny, natož čtyři. Asi bych to měla začít psát a pak teprve to dostane nějaký tvar; nebaví mě psát jen tak deníkově, chci, aby to mělo nějakou hlavu a patu. Tentokrát si tím kalhotkovým záznamem zatím nejsem jistá.

 37. A zatímco tady komentuju, připálila se mi omeleta. Ale to je jedno, stejně byla přesolená. A zrovna to viděli dva sousedi :)

 38. … a spálenina smrdí celým přízemím doteď, i když jsem rendlík vynesla ven na verandu. Třeba to do rána vyčichne nebo to přetlučou Číňani, až budou vařit večeři oni. Každý večer to tu voní jako v čínské restauraci, tak co by to pro jednou nemohlo smrdět spáleninou :)

 39. doufam ze jsi tu spalenou omeletu nejedla :o) aby ti ji z verandy nesnedli Cinani.

 40. ratko, já sázela, že ji snědí kočky! A ani ty ji nesnědly. Osatně o tom už jsem psala – jenže jsem to ještě nedopsala a nepublikovala. Bude to nááááramně dlouhé. Já bych tak dlouhý článek asi nečetla :-) No uvidíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.