Rubriky blogu

LIŠKA TŘÍDÍ A SUŠE PŘEMÍTÁ…


Moje rubriky měly dlouhodobě stálé složení: Co Liška; Výštěky; Zvířátkamarádi; Zákoutí; Sny. Chtěla jsem jich co nejméně – že to bude přehlednější. Jenže docházím k názoru, že přehlednější naopak bude lepší rozčlenění, na více rubrik.

Přidala jsem dnes kategorii Kožíšky a ukázalo se, že do ní spadnou nejen tři příspěvky povrchní svrchní, ale i několik starších, například katastrofální návštěva kadeřnictví. Výborně. A mnohé nové již klepou na futra. Hlavně nové brýle.

Vytvořila jsem ještě rubriku Comics. Spadlo do ní dle očekávání, co tam patří. Sláva jednoznačným rubrikám! Oblast komiksů je pro mě neprobádaná, těším se, že se na ně jednoho dne vrhnu a prozkoumám různé autory. Zatím se mi nechce a zůstávám v plenkách, neinspiruju se venkovním světem komiksů – až nějaký popud přijde, tak přijde. Aha – teď mě napadá jeden švabachový prakomiks, co jsem si prohlížela jako malé dítě …

Dál jsem chtěla přihodit ještě rubriku výtvarnou, kde by byly sdruženy příspěvky obsahující mé obrázky – nekomiksové. Například malé akvarely z Anglie nebo obrázky, co jsem měla na stěnách doma. Nebo možná i rukavice, co jsem upletla, bych tam mohla dát. A ba ne, ty budou patřit do Kožíšků! Obsah výtvarné rubriky snad bude tedy celkem jasný. Jen mi není jasné její jméno. Pořád se nemohu zbavit představy, že názvy rubrik by v ideálním případě mohly mít liščí kolorit – jako Výštěky a Kožíšky. Výtvarná kategorie by se tedy mohla jmenovat Vlastními prackami. Nebo tak nějak. Nejlépe jednoslovně. A aby to nebyl matoucí název a spadaly do něj jak obrázky, tak trojrozměrnosti. Hm. Napadá mě zkrátka název Výtvarno. Připadá mi třeskutě nenápaditý, ale jiný výstižný nepřichází. Výtvarliščení je krkolomné. Výtvorba? Nenapadá vás něco?

A další problém: nemohla by se Co Liška jmenovat lépe a jednoslovně? Nebo naopak víceslovně?

Jaký je vlastně rozdíl mezi kategorií Výštěky a Co Liška? Úplně původně jsem stanovila, že v kategorii Výštěky budou kratší články, které nemusí obsahovat podnadpis a budou zobrazeny celé. Kdežto do kategorie Co Liška jsem dávala články delší, s podnadpisem a na hlavní stránce nebyly vidět celé, jen perex. Časem jsem si řekla, že delší články je totéž co propracovanější články a totéž co zásadnější články a totéž co články informující o životě Lišky. To byla Co Liška. Ale i v krátkých Výštěcích se někdy objeví článek s názorem, reakce na okolní dění, Liščino vymezení se vůči tomu. A to je přece zásadní. Nebo ne? Vnější dění do Výštěků a vnitřní a osobní dění do Co Liška? Tak jsem se články snažila směřovat. Maglajs v tom ale přece jen je.

Jaká je vaše zkušenost s rubrikami, jejich množstvím, s tříděním příspěvků? Máte nějaké návrhy ohledně názvu výtvarné rubriky, změny názvu Co Liška a jejího ostřejšího vymezení?

Díky, díky, to jsem zvědavá Liška.

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

42 komentářů u „Rubriky blogu

 1. To je dobrý!
  Na druhý dojem to trochu připomíná tvoření lišt. Ale zase Liškoření by bylo koření a Lišktvoření zní škytavě.

  Mě napadají různé bajky s liškami – O vráně a sýru, to by se hodilo na rubriku o jídle.
  Nebo Kyselé hrozny – to by byla rubrika s drahými šaty, auty, dovolenými, jachtami, prostě všechno, na co nikdy Liška nedosáhne :-)
  Nebo o lišce a čápu, to by mohla být rubrika v případě, že bych čekala dítě; Liška a Čáp.

 2. Mě se moc líbí Tvůj avatar – obrázek té lišky. A pokaždé si říkám, že liška přemýšlí(zamyslela se). A ten samotný obrázek přesně vyjadřuje: Co liška.

 3. Tvé bajky s liškami jsou skvělé. :-) Ale obávám se, že by si opravdu do závorek měla naznačit, o co se jedná a co tím máš na mysli.

 4. Nebo Z liščí dílny, Liška tvoří, Tvořivá liška…

 5. Vulpa artistica nebo Ars vulpeculi :)

  Jinak hledně rubrik ti neporadím, sama v nich mám binec, například se mi stále pletou Podomácku a Porýní. Moje tvořivá rubika s jmenuje Arbor mala, podle přísloví, které by šlo o češtiny přeložit mnoha způsoby a mně se nejvíc líbí Podle nosa poznáš kosa:)

 6. „Vulpa artistica nebo Ars vulpeculi“ To zní velmi honosně, umělecky, velkopansky. A mezi těmi česky pojmenovanými rubrikami by to vyniklo. Liška jako velká umělkyně, bez pochyby. :-)

 7. Doug:
  Liškání zní báječně svůdně! :-)
  Svépracno taky dobrý. Nebo Svépracko? Zas to ale vyznívá trochu pracovně.

  Liška tvoří … kdyby se zachovala Co Liša nebo se tam přidalo sloveso (myslím, že úpně na začátku ta rubrika nesla název Co dělá Liška)…

 8. squire,
  Vulpa artistica nebo Ars vulpeculi
  – týjo! Nojo, není nad to nechat si poradit od talentované jazykovládkyně! Snad překonám svůj ostych a fláknu to tam!

 9. Jenže to není česky. To spíš můžu použít na flickru, kde se dorozumívám anglicky. Flickr je v podstatě další rubrika blogu, obrázková. Ale opačně cesta nevede – návštěvník flickru nechci, aby měl propojení na blog.

 10. Liško, a co jednoduše jako jsou Výštěky, tak mohou být Výtvory, nebo tak nějak podobně.

 11. Lední brtníku,
  je to tady prostě jedna lišárna! Pěkný souhrnný název!

  Barčo,
  liškoviny jsem fřív používala. Liška provádí rozličné liškoviny. Zvláště když se zališkuje. To tu už dlouho nebylo, to by nám ještě scházelo, to si nepřejte dopřát :-)) To potom všechno lítá, co peří má, les je vzhůru nohama a nabuzená zběsilá Liška je zahlcující společnice :-D

 12. Liškaření už tu bylo, asi… jo a stejně jsem v tom měla chybu, správně po latinsky je to "Ars vulpeculae".

  A co Liškomůrka?

 13. Liško, ještě jiná asociace k tomu výtvarnu: Liška má krásný chvost. Chvostění (místo tvoření a jako chlouba chvostu)

 14. squire
  díky za opravu! Jistota je jistota.
  Liškomůrka je hezky fantazijní, představím si křížence dvou hub zavřené v komůrce.

  Barčo
  "Čechrání chvostu" jsem z levého sloupce smazala dneska. Právě proto, že trochu suplovalo výtvarnou rubriku.
  Chvostění jako prsení :)

 15. Já se přiznám, že nikdy nikde nesleduju, v jaké rubrice to vlastně čtu:) Ale tvoje podčeledi mi připadají velice užitečné, pokud si ty sama jako autorka potřebuješ něco o sobě najít a nepamatuješ si chronologicky, kdy se ti to vlastně honilo hlavou.

  Napadá mě ještě úsloví "liška podšitá", to by se hodilo nejlépe na ty svrchní povrchy, ale Kožíšky jsou přímo mazlivé a kadeřnictví se do toho nevejde vůbec (mimochodem na ten post se chystám hned jak dopíšu komentář). A liška (na)mazaná – to by mohly být zážitky z večírků;)

  Závěrem bych se ráda přimluvila za novou rubriku o kožních problémech s titulkem "Lišeje" a rubriku o masných výrobcích "Kližka"!

 16. Liško, liško, tak už vážně nevím. Dáme tomu čas.

 17. Mám to podobně jak píše psice. Kliknu prostě na Lišku (mrknu max. na obrázek té pěkné zamyšlené lišky) a rovnou čtu. Také nevnímám přímo jednotlivé rubriky.

 18. Barčo,
  jasně, už jsi zahýřila nápady hodně, díky. Čas je potřeba.
  Ty rubriky by se hodily opravdu spíš mně, jak říká Psice. Nebo kdyby někdo náhodou hledal něco o kocourovi, třeba. Kocourovi jsem naplánovala jednou měsíčně publikovat kousek deníku (škatule Zvířátkamarádi), v pondělí by snad mohl zahájit.

  psice,
  anó, lišeje i masné výrobky jsou obojí moje téma, kterého se doufám do smrti nezbavím! Rubriku by to sneslo :-)
  A (na)mazaná Liška taky, i když teď od vánoc nepiju. Ale to se dá každou vteřinou zcela zvrátit zase zpátky.

  Liška podšitá by byla dobrá! Kdybych nikdy nenosila pleteniny. Ledaže by tam byla ještě Liška spletená!
  Hahá, no možná to zrealizuju. Když začnu zase víc štrikovat.
  Říkala jsem si, jestli ty "Kožíšky" nezní odpudivě odpůrcům nošení kožichů. A kožichy sama taky nenosím. No počkáme a uvidíme.

  Taky bych mohla názvy rubrik každý první den v měsíci měnit.

 19. … a to by byla teprv lišárna (hlavně pro mě, když rubriky asi slouží spíš mně).

  Díky za vloženou kreativitu!

 20. Koukám koukám na kalendář, je to tak – jaro je tu, Liška uklízí ;-) Nechám na zápraží taky pár slov, k přebrání, ale co si dát do které přihrádky neporadím, to musí autor sám :-) Liškobrazy , Liškotvary , Liškumplex , Tlapkování , Prackování
  Liškomluva

 21. veru, Mod, Terezo,
  Liškotvary je pěkně široké, tam by se toho narvalo! Liškumplex je čarodějné, óó!
  Akorát nevím, jak bych přenesla přes svůj liškomplex vznešená latinská jména, např. Ars vulpeculae.

  Liškoviny a Ars vulpeculae, to je těžká konkurencae :)

  Už mě ta liškomluva zmáhá :-)

 22. Liškoholismus…

  Liškorně by mohla být rubrika o botách.

  Aha, slova začínající na šk- se dobře přizpůsobují. Už jsem nějaký článek o liškatulích kdysi psala.
  Liškolení.

  Je to celé takové liškovné, ty názvy. Jenom abychom se nepřeliškovali a nebyli úplně zliškovaný nebo zliškaný. To by byla děsná liškocovina.

 23. No, při dočtení nového článku jsem si říkala: To je ale krásné, když v této těžké době (veřejně i pro mě osobně, páč mám moc a moc práce, až se z toho malinko skládám), má Liška čas na takováhle témata, myš-lenky, plácání a čmuchňání.

  No, ale chytlo mě to:
  Liškoart, Liš-art, Lišk-art, Liškart ….. Art-liš, Artliš, ArtLiš….

  Artliš se mi líbí. Takový sympaťák je to. :-) Hodil by se k tobě. :-)

  anebo obyčejně: Liška tvořivá

  Jo a když už jsme u těch rubrik a psaní. Dovolím si jednu technickou prosbu, zda je možné ji brát v úvahu: Můžu říct, že mě děsně štve, když musím dlouho sjíždět na stránce, než se dostanu na počet komentářů, zda se změnil či ne. Často přejedu na další článek (pracuji s touchpadem, tak nejsem tak přesná). Lepšejší by bylo – tedy pro mě – aby ze všech článků koukaly jen opravdu krátké perexy, aby se to vešlo i se záhlavím na jednu stránku notebooku a nemuselo se furt hledat, kde je dole konec.

 24. Liščí a zaječí bobky. Jsem totiž v čínském horoskopu Zajíc. A zároveň i Liška. tak to má být (o Beráncích nemluvě :-)

  Lenko,
  jo, Liška tvořivá by taky šlo. je to takové jednoduše přehledné.
  To jsem zvědavá, co vyberu jako první pokus a jak dlouho ten název vydrží.

  Zrovna jsem předělala vyhledávací okýnko Čmuchání na Lišce. Takže funguje, hurá, to je taky dost velká pomoc, když budu chtít hledat, jestli jsem už o něčem psala nebo ne. Akorát je to nějak širší než můj sloupec… hm. Ještě se na to mrknu doma na starém monitoru a pak možná přeměním nebo taky né.

 25. Hele a nemohly by to byt normalne "Stopy"? Vzdyt to maji byt veci, ktere budes delat packama, ne?

 26. Stopy jsou skvělý!
  Akorát na první pohled není poznat, co to obsahuje.

 27. Teď jsem chtěla kontrolovat, co patří do Výštěků a co do Co Liška, a musela jsem se vrátit sem, protože nemám pořád jasno v rozdílu mezi těmi dvěma.

  Projela jsem vaše návrhy znova a všechny jsou zajímavé a stojí za to.
  Tak snad se mi něco v hlavě vyrýsuje.

  Třeba místo Co Liška: Co říká Liška. Kdežto Co na to Liška, to by nešlo, protože články toho druhu patří do Výštěků. No to je bordel. Nejlepší bude úplně změnit název Co Liška na něco jinýho… třeba ty Liškoviny…

  a ještě to výtvarno zvolit, jojo.

 28. Tak pro začátek tam píchnu vznosné Ars Vulpeculae, co kreativně napadlo Squire. Díky.

  Co Liška a Výštěky zatím nechám, jen jsem něco přeskládala:
  Co Liška bude co dělám nebo si myslím nebo co se děje.
  Výštěky budou spíš reakce na venkovní dění, texty jiných nebo nějaká krátká slova do pranice, podněty a tak.
  – to si píšu pro sebe, abych to někde měla, až nebudu vědět, co kam šoupnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.