Jaraprostý klášter

LIŠČÍ OHOZ – 10.3.2012

z10 Klášterní portrét

V klášteře je zima.

A pivovar. Jeho produkty lze zakoupit v klášterním obchůdku; otevírací dobu mají vyvěšenou na dveřích:

z10 Klášterní brána

Klášter je hodně rozlehlý. Založen byl ve 12. století, barokní úpravy provedl Santini. Část vnitřní výzdoby je secesní. Kdo by se nad tím nazadumal…

z10 Klášterní zádumčivost

Naštěstí už klášter neslouží jako psychiatrická léčebna, jak tomu bylo ve druhé polovině 20. století. Premonstráti se do něj vrátili. Můžete se v klášteře ubytovat, uspořádat tam třeba konferenci o významu pruhů v každodenním životě.

Triko pruhované: Marks and Spencer, po mámě (od 2010, zdarma).

Sukně fialová manšestrová: second hand, HaM (2012, 180 Kč).

Punčocháče pruhované bavlněné: po kolegyni (2010, zdarma).

Dřeváky letní použité jako domácí: Dockers footwear (2011, 1500 Kč). A odchlipuje se jim podešev na patě i po zalepení (v tomto pořadí) Herkulesem, Chemoprénem, lepidlem Cement. To mě štve, protože jsem je nosila jen na konci loňského léta a už tohle. Grr.

Klášter: hádanka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kožíšky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

30 komentářů u „Jaraprostý klášter

 1. Herkulesem ne! Ten je na papír a dřevo:-))
  Klášter, kde vaří pivo, je strahovský klášterní pivovar a pak pivovar v klášteře Želiv. Takže stejně nevím:-)

 2. ten Želiv vypadá nadějně, ale zase je dost daleko od prahy. Co by tak daleko Liška hledala :o) když může být v Praze.

 3. Jo, tak tyhle postoje a ohoz se mi na tobě líbí. Liška – modelka. Komunikace s obrazem je živá, úplně slyším: "Tak kdy už si přestaneš tady hrát na svatého a přijdeš domů naštípat to dříví!"

  Je zajímavé, že právě v klášteře vypadáš tak uvolněně. :-)
  Že tys tam připravovala onu Konferenci o významu pruhů v každodenním životě?!

  V klášterech se nevyznám, takže rovnou se vzdávám.

 4. a také se tam pěstovali a já tuším,že pořád pěstují ve sklepích jedlé houby.No a využití jako léčebna mi přijde mnohem smyslnější než na nějaké konference. Pokud se vzpomínám ,tak jsem tam viděl i řádové sestry v 80.letech a dalo se tam volně vejít do dvora a prohlédnout si okolí.

 5. Klášterní obchůdek a jeho otevírací doba mě rozesmála.:-)Vůbec netuším jaký je to klášter. Liška dlouhonoze pruhovaně zadumaná na schodech nemá chybu.

 6. podešev je nejlépe přilepit polyuretanovým lepidlem /může být i polychloroprenové/. lepidlo se necha naschout a pak se podešev při teplotě kolem 80°C a při vhodném tlaku a předepsané době působení zalisuje.

  Takže oprava podešve patří do rukou opraváře obuvi a je zbytečné si to lepit sam :o) nemáš šanci

 7. obuvnické lepidlo lze koupit v drogerii,ale chce to zatížit po zalepení…ale stejně tak lze navštívit opravnu,kde pracuje velice zručný opravář a za rozumný bakšiš opraví /Krakovská 593/ …

 8. nejdůležitější je z jakého materiálu podešev je. Nejhůř se lepí polyuretan, styropory a porovite materiály jsou na tom líp.
  zde je přehled lepení dle typu podešve:http://www.rakoll.cz…0lepidla.pdf

  Autor mě učil lepit :o)

 9. [1] lední brtníku,
  aha! Díky za odkaz na hezkou fotku. Jaro přichází a čumák a ocas lišek se hlásí o slovo, to je pravda! Docela bych byla pro, aby je někdo naleštil :-))

  [2] Sejra,
  Herkules je můj oblíbenec, proto jsem ho nemohla vynechat, ale na tak namáhané plochy jako jsou boty se opravdu nehodí.

  Želiv, ano, je to Želiv! Vítězí Sejra.
  Že vařej pivo ve Strahovském klášteře, to jsem nevěděla! A to pracuju kousek od něj.

  [3] ratko,
  ráda z Prahy zmizím na nějaké pěkné místo s pěknými stromy a jinými lidmi!

  [4] Lenko,
  ajo, že jsem uvolněnější, a ne štajf v pozoru jako obvykle, nojo! Asi že mě nemohl vyrušit nikdo cizí. Necítila jsem se trapně, protože jsem byla host a mohla si zkoumat a fotit "legálně" a ne někde na ulici stavět foťák na klandr nebo v práci pokoutně za rohem se fotit, aby nikdo neviděl.

  [5] Václave
  i houby? i řádové sestry? Aha, díky za doplnění!
  Záleží, jak to tam chodilo, když to byla léčebna … jestli nebyla nějaká nepokroková (vím, že to patřilo pod Havl.Brod a tam v současnosti pracuje několik výborných lidí, pokud jsem měla možnost se s nimi seznámit – na konferenci :-).

  Být internován, izolován ve studených zdech kláštera někde v malé vesnici by se mi asi nelíbilo; naštěstí už přece jen ty trendy následné (tj. mimo zdi léčebny, extramurální) i nějaké kombinované péče pokračují…

  [6] Barčo,
  ta otevírací nebo spíš zavírací doba je bezvadná, to se jinde nevidí :-)

 10. pamatuji se,že v 80.letech tam před klášterem směrem k nádrží byl domek,kde byla protialkoholní léčebna a jelikož jsem si nebyl jist,tak jsem pohledal a zdá se,že tento článek to potvrzuje… http://www.fragmenty.cz…0800.html

 11. Liško, já tipovala podle nápovědy taky Strahov – podle premonstrátů a podle piva (čtrnáctka Norbert, myslím). Ale vedle jak ta jedle.
  Pruhy ti moc sluší.

 12. 12 Václave,

  á, Kobra býval kamarád mých rodičů hlavně v 90.letech.

  Jasně, nejednoznačný pohled – svět se vyvíjí, systém péče s ním a potírání nebo naopak navracení církví taky.

 13. … takže nějaká skupina na to vždycky buď dojede (z jejího pohledu), nebo aspoň musí změnit životní styl. Každý někdy něco takovýho zažije.

 14. lepení botratko, Václave,

  ó, vy v tom umíte chodit :-)
  – v těch rozlepených botách.

  Po opakovaných pokusech to svěřím ševci. A teď zrovna na jedné botě lepidlo drží, na druhé ne … tak možná udělám ještě jeden pokus, zatepla říkáte, aha, a pak to odnesu tomu ševci beztak.

 15. … na to, že jsou to jen nazouvací pantofle na dřevěném klínu, byly dost drahý -cca 1500 Kč. Na to, aby se hned rozlepily. Na reklamace kašlu, to mě neba, navíc účtenku asi ani už nemám, kdoví.

 16. dewberry,
  díky! Hohó!

  V Želivě (nebo jak se to skloňuje) měli tohle:
  http://zeliv.eu…ar/nase-produkty/

  – dvanáctku Haštal a patnáctku Salesius světlou a pak nějaké tmavší (vše v třetinkových lahvích, achjo), ty tmavší jsem nekoupila. Patnáctku jsem ještě neochutnala, mám ji doma v pohotovosti.

 17. takže na pivo jen od pátku do neděle a ještě kliku sebou:-)

 18. 10:
  termín "extramurální" asi vymyslel někdo po extra dlouhé internaci na extra vysokých školách:-0)

 19. to lepení podešví je taky extravznešené a ultraodborné. a ty bys to lepila sama :o))

 20. ještě mi tu chybí nějaké pikantní fotky,jak se ti podařilo proniknout do klauzury:-0

 21. Nojo, budu fotky pojímat uvolněněji.
  Už jsem nafotila něco před ledničkou.
  Ale stereotypní foto stojící postavičky na terase u klandru mě asi už bude doprovázet životem :-)

 22. Mě napadl Nový Dvůr, protože jsem o něm nedávno četla ve spojitosti s trapisty a domácí výrobou hořčice, a já jsem hořčicožroutkyně. Život v jejich řádu je opravdu přísný, klobouk dolů před tou disciplínou. Taky si nedovedu být představit za tou zdí žít, snad jen na krátkou časově vymezenou dobu, ale třeba na týden bych si to šla vyzkoušet kamkoliv, třeba i do vězení:)

  Pruhy paráda, ještě nějakou čapku bych přidala!

  A na boty mi zafungovalo jednou jedno zázračné sekundové lepidlo, bohužel jsem si nezapamatovala název. Rozlepila se mi tenkrát bota na výletě a koupila jsem ho v nejbližší trafice za 9,90,-:) Bota slouží už druhý rok po opravě, ale je to obrovská výjimka, sekunďáky poslouží většinou na … pár sekund.

 23. diky capce mi konecne docvaklo odkud jsou mi ty pruhy na nohach povedomy. šály Kremilka a Vochomurky.

 24. Ahá!
  Pohádkové postavy jako inspirace v oblékání, to je dobrý!

  Ale nesmí se to přehnat – například bych se nerada inspirovala Popelčinou sestrou; že bych chodila v malé tlačící botě.

 25. jak se tak koukam na svy jednobarevny veci bez napisu, vzoru, puntiku atd, vidim to na Neznalka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.