Akvarel v jižních Čechách

NA MALOVACÍ VÝPRAVĚ S LENKOU2

500-07-jan3

Až na konci týdne jsem pochopila, proč se ta zřícená silnička nad potokem jmenuje Pod Jáníčkem. Šly jsme tudy hned první den od vlaku a protáhly se kolem značky zákazu vjezdu, stojících bagrů a nespadly v místě zřícené krajnice a vyvalených svodidel a zdí. Ulice je právě v rekonstrukci. V dalších dnech jsme chodívaly jinudy, dole, stinnou zkratkou alejí vysokých jasanů, přes potok a podél náhonu s loďkou a modrým stavidlem – z Chlumu do Křemže. A od potoka byl svatý Ján vidět osvícený až toho posledního odpoledne 27.7.2018. Dopoledne byl vždycky ve stínu, tak jsme si ho nevšimly, a večer jsme se na něj neotáčely.

500-07-jan1

500-07-jan2

Ten akvarel není špatnej, trochu mě tam jen irituje ten černý podrost. Formát je o kousek menší než A5 a výsledek by nedopadl dobře, nebýt pořádně silného a hrubého akvarelového bloku z Losin. Ten mi dala kdysi Lenka1 a šetřím si ho. Následkem toho ostatní akvarely často dopadnou hůř. Na naší malovací výpravě jsme malovaly vodovými barvami ještě na začátku, než jsme dotáhly z pošty desetikilový balík plný akrylových barev pro malbu na plátno. Ten první obrázek jsem dělala na hladší akvarelový papír a moc se nepovedl. Před návratem domů jsem ho roztrhla a vyhodila. Tady je zachycena jeho pomíjivost:

500-03-ocho7

Povšimněte si zejména mé oblíbené výtvarné zástěry po babičce. Je měkoučká. Bavlněná. Vlevo nahoře vidíte modro-černý okraj velkošátku se slonem, co přivezla kolegyně z jihovýchodní Asie, asi z Bali. Nebo možná z Thajska a přilehlých zemí, ale myslím, že z Bali.

.

16 komentářů u „Akvarel v jižních Čechách

 1. Není špatnej,je dobrej.
  Tvým akvarelům,na rozdíl od olejů
  a akrylů(nechápu proč,akvarel je těžší) není co vytknout.

 2. Líbí se mi. Celé … kompozice s doteky červené, jak jsi ztvárnila velkou plochu střechy, příjemné na pohled. A kdo ti chce udělat radost najde v textu i tip na dárek… hezky trávíš dny volna na rozdíl ode mne. Díky sousedovi hajzlovi se už týden připravujeme na návštěvu z města a uklízíme kotelnu a dřevník, který není dotčen od 1. republiky.

 3. Saule,
  Hitler byl evidentně v akvarelu honěnej. Je to trochu divný, mít stejný zájmy s Hitlerem… nicmoc.

  Když se na ten akvarel podívám s odstupem času, tak už vidím, že bych do toho měla tendenci ještě hrabat – narovnat ten komín, vlevo nad střechou ztmavit trávu. A lampa je moc nízká (jinak by se tam nevešla)…
  a držím se, abych to neudělala. Proto asi ty akryly na plátně jsou u mě horší – protože do toho pak pořád hrabu, předělávám a nikdy mi to není dost (že by to něco vypovídalo o mé povaze a nárocích na sebe… :-)))

  U toho akrylu je těžší, že se nedá na místě moc rozmazat (jako akvarel, tempera, olej asi taky). Barva podklad zakryje, nepromísí se a nerozmaže.
  A ještě horší fígl je v tom, že pak už ten odstín nikdy nenamíchám úplně stejnej nebo stejně hustej a musím to zase a zase předělat (leda mít ve flaštičkách spousty předmíchanejch odstínů; my jich mám jen pět až šest plus čb a další mícháme jen na paletě v malým).
  Třetí věc je, že nanesený odstín hustý nezesvětlá a řídký zesvětlá a smíchaný s bělobou taky zesvětlá oproti prvnímu dojmu při nanesení. Takže zase předělat… a to věčný umrněný předělávání tomu obrazu bere šmrnc (i když se snažím nemít to přepiplaný všude a nechat nějaký plochy „dýchat“ a bejt).
  No, šoupnu sem v dalším příspěvku ten akryl, co jsem zrobila, a připíšu k tomu tytéž poznámky.

 4. – kdežto když se moc předělává u akvarelu, papír může zežmolkovatět nebo to vypadá zacpaně, tak se to pak vyhodí a je to.
  Plátno ale vyhodit je divný,to se přemalovává do alelujá.

  Akvarel není taková dřina, ani u něj kvůli materiálu nevzniká stres, že „musím“ to dodělat a nevyhodit, je to ve větší pohodě s vidinou dokončení během jednoho příjemného odpoledne.

 5. zuzi 4
  Díky. Dřevník – ten musí být plný pokladů. A „pokladů.“ Snad u toho nemáte moc horko a občas vám tam sprchne, ne jako tady ve stř. Čechách.

  A to je jinej hajzl soused, než ti hluční sousedi, co si nedají říct?

 6. Liško to je parádní!
  Ta lampa tam trochu křičí, ale asi proto, že křičí i v reálu. Možná proto jsi jí ubrala amplióny, aby nebyla tak nahlas, aha :-)

 7. 8 Jirko*
  aha, haha, nojo, připadalo mi, že jeden amplion stačí pro sdělení, že na lampě je amplion.
  Mně se líbila ta lampa a její červenej podstavec.
  Mám na takový věci asi úchylku – když je ěnco moc idylický, tam tam nechat nebo vložit něco reálnýho nebo současnýho nebo shazujícího. S vlastním oblečením to taky dělám.

 8. Když jsem viděla první fotku, tak mě napadlo úsloví „stojíš tam jak svatej za dědinou“. A když jsem viděla poslední fotku, napadlo mě, že takovou halenku bych chtěla mít – a ona je to zástěra po babičce:) Ale já jsem na ty zástěrkový starý věci docela ujetá. Když jsem u našich, tak chodím pravidelně do obchodu s použitým textilem Diakonie Broumov – oni tam ty starý babičkovský zástěry prodávají asi za dvacku za kus a dá se z toho jednoduše přešít parádnická propínací sukně (určitě by to šlo fiknout i zvrchu na halenku).

 9. psice,
  propínací sukně se zajímavým vzorem! To není špatný.
  Diakonie Broumov – tam budou mít staré věci, co jsem vyhodila do jejich kontejneru na šaty (je na rohu Vinohradský a Velehradský, skoro naproti Albertu). Před pár lety. Máma se tím inspirovala a hodila tam pár starých kabátů, docela zajímavých. Viděla jsem je pak v dešti za rohem smutně zchumlané a zmáčené u jiných popelnic. Bylo mi to líto.
  Nějací fiškusové je vytahali z toho kontejneru na textil a když jim kabáty nebyly k ničemu, tak je nechali válet. Hajzlové. Přitom kdyby šlo o oblečení, všude ho dostanou zadarmo, v Naději atd.
  Do kontejneru na textil už nic od té doby nedávám. Dám to před barák a někdo si to vezme, jako všechno.

 10. „Před návratem domů jsem ho roztrhla a vyhodila. Tady je zachycena jeho pomíjivost:“
  Na vyhazovani je vzdycky casu dost.
  Nekdy to je lepsi nechat ulezet,podivat se po par dnech a muze to vypadat najednou mnohem lip.
  A papir s akvarelem nikde misto moc nezabere.
  OT.
  Vcera jsem byl na Brevnove.
  Chtel jsem se odpoledne ozvat,ale byl jsem tak zprazenej,ze uz by mne ani pivo neprobralo.
  Libilo se mi tam,jen skoda,ze ta zahrada byla zrovna zavrena.
  No a na vnitrni prohlidku jsem taky nesel,slapal jse tam od Hvezdy a pak zpatky na Petriny a jeste na Stary mesto a mel jsem dost.
  Tak Prahu zase radeji nekdy na podzim.

 11. Saule 12
  tak to muselo bejt hrozný vedro, chodit venku! I když bylo zataženo, svítit začlo až v pozdním odpoledni, stejně byl hic. Že je zahrada kláštera zavřená, to nevím! Kdyžtak ten park vepředu je otevřenej a vede skoro až k zahradě mojí práce.

  Praha určitě ne v létě. V létě je pekelně nažhavená, žádná přívětivá matička.
  Spíš jako vzteklá hospodyně s vařečkou u sálající plotny.

 12. …i když ta energická žena s vařečkou u nažhavené plotny bude asi zase moje představa, protože mi to připomnělo mámu a její mámu a mě. Zas všechno zmoct a urvat, plnou parou.

 13. Tento obraz se mně zdá být výtečným.
  Bez té lampy by byl ještě lepším, ale i tak je vskutku výtečný. Mít ho v obýváku nebo ložnici, byl bych spokojen, rád bych se na něj díval.
  Jste dobrá.
  Fakt.

 14. Milane,
  děkuju, to mě podněcuje kvality tohohle obrázku vložit do jiného a využít, když to vůbec půjde, v malování těmi akrylovými barvami, nějak je odlehčit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.