Blatiny 1 – K vodě

VŠEMOŽNÁ SKUPENSTVÍ

b_0765-klobouky-500

Napřed jsme si vyměnily plavky a pak šly k rybníku.

Totiž: moje krásné černé plavky by mi teď určitě byly malé, tak jsem si vzala s sebou svoje plavky na čundry, co jsem si koupila v 18 letech – terakotové barvy, s nohavičkou. Kamarádka Lenka2 – přítomna v Blatinách – si tehdy koupila stejné, v černé barvě, ale už je nemá, protože si tenkrát vzala o číslo menší než já. Jenže já už je taky vlastně nemám, protože po příjezdu do Blatin při bližším ohledání byly už fakt zpuchřelý. Přesto jsem si je oblékla, abych udělala radost dceři kamarádky. Byla zvědavá, jak bude vytahaný výstřih vypadat. Mno. Všeobecné veselí.

Ukázalo se, že tahle holčička si své plavky nechala doma. – Proč sis je nevzala? – Protože nebyly suchý. Dobrá. Naštěstí jsem tu já, vybavená dvojdílnými plavkami své matky. Jsou černé s tyrkysovými semišovými puntíky. Matka (řečená též Klóbrcanda) je nosila, když jí bylo jako mně nebo trochu míň. A jak tak na ně koukám, mně nebudou. Vyzkoušila si je velmi štíhlá holčička a prima – díky elasticitě jí spodní díl je slušně, horní se sesouvá, ale za krk visí, tak pohoda. To bychom měli.

Na oplátku holčička donesla plavky zase svojí matky, Lenky2, která má s sebou i své nové pruhované. Dvojdílné. Takové nepoužívám asi od 16 let, protože člověk poposkočí ve vodě a něco vyčouhne, že. Proto já vždycky plavky vcelku. Ale jak ráda jsem si vzala tyhle hnědě strakaté dvojdílné s pěkně pevnými košíčky, jojo. Jsou mi. Jediná zbylá dívka bez plavek je ta nejmladší, leč ta je natolik nejmladší, že se koupe klidně v kalhotkách nahoře bez.

A můžeme vyrazit.

Pod kopec, do Milov k rybníku. Na koupák si beru své nejrůžovější šaty; jinam se v nich trochu bojím. K vodě se přesně hodí. A dobře se pod nimi převléká.

b_0747-kvode-500

Muži šli též, celkem čítala výprava k vodě tři ženy, tři děti ženského pohlaví, jednu fenku a dva fešné muže. Nazpátek jsme šli oklikou a objevili krásné místo u potoka. Jako dělané pro naše výtvarné záměry. Druhý den jsme se tam vrátily ve čtyřech a daly se do malování.

b_0784-potok-500

Ano, to je moje taška s hedvědy, kterou vyrobila Lenka2 se svojí starší holčičkou, kdežto ta mladší vyráběla hedvědí polštář. Pařez v pozadí se mi dostal do obrázku:

b_0851-potok-obr-500

Akvarelový blok, formát A4, spíš hladký, ne hrubě strukturovaný jako menší blok z Losin. Nojo, jenže pak už nebylo příhodné počasí, takže obrázek čeká, až ho dokončím v dalším týdnu. Pak teprve můžu do bloku malovat dál; nechci první stránku odlepovat, kroutila by se a ošoupala. Nechat ji v bloku, dokud není obrázek hotov, je nejlepší.

b_0773-potok500

Jsem zvědavá, jak ten potok namaluju.

To už nebudu mít modré nehty; ode dneška jsou blumové.

(Na rukou nic, ty nelakuju.)

A pršelo. Voda shora.

Pohled z okna byl však přesto potěšující:

b_0796-budky-obr-500

U rybníka jsme byli jen dvakrát. Uvidíme, jak příští týden. Máme toho v plánu docela hodně!

b_0748-kvode-hh-500

.

75 komentářů u „Blatiny 1 – K vodě

 1. Liško, podle fotek tuším kde jsi, když by se šlo tou strání podél lesa nahoru, měl by tam být někde ten nový pomník Jaroše (ještě jsem ho neviděla). Prostě jste mimo vesnici, na nějaké samotě v té stráni vedle lesa kde je Drátník. Maně mě napadá, že tam někdo z mých známých byl na statku někomu na svatbě, loni?? Ale už si to nepamatuji, musela bych zapřemýšlet..

 2. zuzi,
  přesně tak. O svatbě nevím, ale jsem hned pod tím rozcestím s kamanem (horolezce Jaroše, co zdolal všechny osmitisícovky a nechal si je na ten šutr vyrejt, vyjmenovat).
  Pod tím kamenem je velkej statek, kterej pronajímají. A vedle na louce je chalupa příbuzných mé kamarádky a v ní my. Na fotce, kde stojím, by to bylo kousek vlevo, je to mimo záběr.

 3. Moc se mi líbí obrázek toho stromu s budkami. A jinak, týjó! Já mám plavky čtyři roky a myslela jsem si o nich, že jsou starý. Oni teda vypadají docela schlíple, ale naštěstí se všude vážou, takže nepuchří. Nejlepší je to stejně bez plavek, v noci, když se člověk nemusí stydět. Takovou půlnoční koupačku jsem si ještě letos nedala.

 4. psice,
  jojo, bez plavek je to dobrý.
  jednou jsme šly s rulisou bez plavek, bylo těsně po bouřce a nikde nikdo. A jak jsme byly ve vodě, najednou přišly davy. Požádaly jsme slečnu, co těsně vedle nás začala dovádět s mladíkem ve vodě, aby nám podala plavky ze břehu.

  To by chtělo, bez plavek!

  A strom s budkami je mi ze všech těch obrázků nejmilejší. Připomíná mi Medvídka Pú, přemýšlejícího pod stromem, jak se dostat na med.

 5. Ten strom s budkama je nejvlídnější, nejvolnější. Líbí se mi i víc, než všecky ty kyticové variace v následujícím článku.

 6. ru,
  jo, nejvlídnější, taky pro mě, navíc kytice ve váze mi pořád jako motiv je nějak protivná svou vytržeností odněkud a vražeností někam – do nádoby a na stůl -a co s tím dál, co to znamená…?

  5
  jo tys tam byla i s maminkou! – Dají se o té slávě najít novinové články apod., takže jsem rámcově o ní věděla, že proběhla. Já teda ten kamen vyfotim, abychom mohli porovnat, jak odolává povětrnostním vlivům.

 7. budky pěkný, takový volně malovaný….měkce…spontánně….
  představila jsem si tě u té vody, jak si tam sedíš v kloboučku a maluješ na koleně. :-)

 8. 7. první odst. ….co to znamená? inspirace dědou a jeho kyticí ?? ale říkám si, že kdyby ti něco bylo hodně protivné, nemalovaa bys to přece, ne?…tolik času a energie a usilí do toho vkládat….obrázek s budkami má zase uplně jinou náladu než kytice ve váze.

 9. 7
  „kytice ve váze mi pořád jako motiv je nějak protivná svou vytržeností odněkud a vražeností někam“ – přesně.

 10. 9 barčo
  kytice je dobrá v tom, že jsou to luční kytky. Ty mám ráda. Plus jsou nahňahňaný, takže je to i trénink, jak namalovat masu něčeho a použít třeba různé způsoby zjednodušení.
  To jsem čekala, že někdo zareaguje: Kdyby ti to bylo protivné, nemalovala bys to přece.

  Nemám ráda, když si nejsem jistá, proč, jaký je smysl, co to má být. Kytice beru jako trénink. Případně ilustrace něčeho, ozdoba obalu… ale připadá mi problematický namalovat si kytici na zeď nebo pověsit, když nevím, proč jako. Nějakou svoji vydřenou, kdyby se mi povedla, bych si tam na čas dala asi proto, že bych byla hrdá, že se to přece povedlo. (Jo jednu mám myslím uhlem na baličáku 15 let starou, ta nebyla špatná, ale taky to byl trénink.)
  Jasněže někdy ta kytice je symbolem krásy a pomíjivosti krásy (i ženské), vadnutí, k tomu nějaká lebčička na stůl, že a je to. Ale to nepotřebuju mít na zdi.

 11. jéžiš a já už čtu „k tomu nějaká lesbička na stůl“
  No to je výzva Liško,ale když děda zvládl ke kytici popelníček…:-)

 12. 12 Saule
  tak to jsem taky čekala! Protože jsem to tak taky pak četla.

 13. Ale jak by se poznalo, že jde o lesbičku, kdyby tam na stole ležela jen jedna?? Jak výtvarně vyjádřit lesbičku? Dát jí doutník a frak? :)

 14. 14:
  No nějak umělecky.
  Třeba jak si hraje s květem… orchideje?:-)

 15. moc pěkná symbolika, díky :-) nenapadlo mě to… ale jo je to tk. květ ve váze vadne, ještě je krásný… ale jen chvíli než z něj zůstane kus povadlého hnijícího chumáče. ale to již nebude ve váze, to bude v popelnici, na hnoji nebo jen tak rozsypána. popelník… popel, lebka, zvadlé kytky…moc pěkné :-)

 16. 17. lespička mě nezajímá, je mi to volné… nemám asociace

 17. 16,18:
  A já už tě podezříval,že moralizuješ s odkazem na škodlivost kouření:-)

 18. 19:
  Les pička….to by byl taky oříšek pro fantazii:-)

 19. 20. pomíjivost… kytka vyjadřuje krásu pomíjivosti popelník je jen drobná připomínka kam to vlastně vede :-))

 20. 21. pěkný, že? naskočila mi, takže jsem ji nechala. krasavicu inteligentní :-))

 21. Až z toho mám chuť se zamilovat.
  :)

  A chce se mi spát. Dala jsem si ráno na oči trochu řasenky a ta mě vždycky tlačí a usínám.
  Když já chtěla někoho obloudit… to je lepší s řasou.

 22. 11. aha, já jsem nad tím až tak hluboce nepřemýšlela…..prostě mě přišlo, že se ti to zdálo jako dobrý nápad, namalovat kytici ve váze u známých…..co já vím, slušelo ji to na stole, ve váze, v tom světle…..bylo ti tam u stolu s kyticí a u známých dobře….a ještě jako třeba vzpomínka někde letmo na dědu….
  jinak až takhle pateticky dramaticky jsem o tom nepřemýšlela, jakože kytice, květy, smrt.

  15. jemně rafinované :-)

 23. 25. taky mě tlačí řasenka, takže neřasím :-) koupila jsem si tužku na vymalování oční linky když tedy neřasím…. hehe je to legrační

 24. 25. s řasenkami trpím, mám citlivé oči, pokaždé mi slzí, je uplně jedno, jakou mám řasenku….tolik jsem jich už vyzkoušela. uvažuju to, pořešit jinak a na řasenku se uplně vykašlat, uvidíme.
  (řasy mám řídké, sice dlouhé, ale světlé.)

 25. 26 barčo
  i tak to bylo, jak říkáš – protože pršelo, hodilo se namalovat kytku. Světlo tam bylo příšerný, mimochodem. Na ten tužkový pak kolorovaný obrázek jsem si rozsvítila, ale stejně nic moc, to ovšem není poznat, protože až tak umělecky jsem světlo nebrala v úvahu :) spíš jsem to dělala placatě.

  27, 28
  já tu řasenku často nasazuju, pokud vůbec, tak až odpoledne.
  Čím dál míň. Ale teď mě to chytlo, letní vlna – musím toho využít, připadat si k světu a zařádit si a zakoukat se do někoho. Johohó, je to tady, sláva nazdar, zase po roce-e-e-e.

  To mě baví – přistihla jsem se dokonce nad děsně dívčí úvahou: nojo a co když budu obluzovat tohohle a zároveň potkám někoho jinýho a nebudu vcědět, co ten první, jestli má vůbec zájem, jak to jako zorganizuju :-DD
  To jsem potřebovala, aspoň ožiju a trochu zhubnu, JO!

 26. 28
  já umím nakreslit tu linku jen dole! Nahoře ne. Tak si představ, jak to vypadá :) Ale jednu dobu jsem si ji někdy dělávala… dolní. Nahoře řasa.
  Stíny nikdy moc ne. Ale najdu!

 27. Jen trpte !
  To je trest za to,že chcete obluzovat nás moudré muže a předstírat že máte něco,co nemáte(kdyby šlo jen o řasy,co?):-)
  Ale jinak s tou řasenkou téma dobrý,protože mi tak nějak naskočila ořasená,vlastně orosená jedenáctka a už mám program na odpoledne:-)

 28. Saule,
  jó, takový program, jedenáctka Klášter jsem měla včera po práci. Dneska je vedro, asi půjdu chlastat domů.

 29. Doma mne chlastání nebaví,tam vydrží pivo v ledničce i týden.
  Já tak někam na zahrádku a dívat se ženskejm na…řasy:-))

 30. 33 jistěééé, společenský rozměr! Sezení venku je nejlepší pro oživení obce, z toho vycházejí urbanisti. Plus voda. Voda, kašny a tak. Pivo neříkali :)

 31. jj,společenský rozměr,to je vono,to jsem teď nedávno jedné pinglici při placení pochválil parfém,ale zapomněl dát tringelt.
  Tak nevím,jestli jsem jí víc potěšil,nebo nasral :-)

 32. 28 a předchozí:
  Z řasenky neslzím, al ej emi taková divná. Nemám skoro ani řasy ani obočí, ale je mi to upr.
  Usměju se a žádný chlupy v ksichtě nepotřebuju. :-)

 33. 33
  Jo, to před hodinkou a něco říkal starší syn, když jsme seděli u Roštěnky a on vybíraje kosti ze pstruha koukal kolem, prý, Tady by se dobře sedělo, jídlo, pivko, ženský kolem hezký…
  :-)

 34. 37:
  …on vybíraje kosti ze pstruha
  Tak doufám,že jsi ho jako matka poučila,že nejde o žádný kostičky ze pstruha a hezký ženský,ale o jeho vlastní žebro(podrobný biblický výklad dodá Ratka:-)

 35. 385
  Snažila jsme se ho jako ženská poučit, že jednodušší je pstruhovi uťafnout hlavu i ocasní ploutev, otevřít ho podél a vyndat celou páteř i s naprostou většinou kostí, ale nějak jsem nepochodila. Už je moc chlap. :-)

 36. ru 36
  mně připadáš hezčí nenamalovaná.

  Na Vysočině jsem se nelíčila vůbec, měla jsme dojem, že vypadám nenalíčená stejně jako nalíčená, tak jsem se na to vyprdla. Ale v Praze přecejen v metru, kde těsně vedle někdo čumí na můj nos, to si ho radši opatlám nebo zapudruju, abych měla pocit, že jsem udělala, co jsem mohla, abych neznechucovala spoluobčany :)

 37. Áaa, ti bude ono, my tu nemáme metro. Tak se nemusíme malovat. .-)

 38. S těmi se i na těch našich úzkých schodech vyhýbáme s rezervou. :-)

 39. 41:
  jak tam můžete mít metro Ru,když u vás ještě neproběhla elektrifikace:-)
  Ale je tam u vás hezky:-)

 40. 46:
  No co, T je prostě takový historický skanzen.
  Mne tam nechtěli pustit ani s tou Feldou,dokud jsem rychtáře nepřesvědčil ,že to jede jen díky 50 koním pod kapotou :-)

 41. 47
  Eště že rychtář neumí přepočet koní na kilowatty, jinak by tě tam nepustil.

 42. Mně by se nepovedlo vjet ani do té Prahy.
  Respektive jednou se mi to povedlo,dokonce i ten Karlův most jsem si z auta prohlídl,akorát jsem tenkrát nechtěl jet do Prahy,ale do Příbrami.:-)

 43. 47:
  ale my tak možná dopadneme taky.
  Tady už na dílně proletariát místo vytváření nadhodnoty pro kapitalisty loví Pokémony,tak managment zvažuje zákaz mobilů:-)

 44. 52
  Neofrňuj se nad proletariátem, jo?
  Chléb a hry, se vr. :-)

 45. Ofrňovat nad proletariátem by si tady nikdo nedovolil.
  Tady operátor prostě nepřijde do práce,nezavolá…druhej den dojde ještě s očima jak angorák a vedoucí výroby
  „Tak co,kde jste včera byl?“
  „Sem se ožral,no“
  „Tak dobře,ale příště nám prosím vás aspoň dejte vědět,víte že máme málo lidí…“
  „A jó porád“

  Prostě nejsou lidi.
  Nebo aspoň ti,co by za nějakou 16 hrubýho chodili na tři směny.

 46. Ale nechám si to jako hlášku, až bude nejhůř:
  „Nezbývá než lovit pokémony.“

  Vtip je v tom, že kdo má ten druh telefonu, se kterým může lovit, a má ho nabitej, pro mě není člověk, kterýmu je nejhůř. Bléé.

 47. Áááá, potrefení intoši vyskočili z krabiček. :-))

 48. 56
  Ale ta hláška je dobrá.
  Mimochodem, taky bych nelovila. Doufám, že i syna to brzo opustí.

 49. hmm, já mám takový malý „pokemony“ (vlasy, prach, smetí)občas pod postelí, když se mi tam nechce luxovat.

 50. 61
  tyjo, to by byla superhra! To bych potřebovala – kdybych za každý poklizení vyfásla třeba i toho pokémona! geniální.

 51. na pikaču byl dneska celej den :-( před chvílí jsem dorazila domů, už ani nevím, jak se jmenuju, už ani nepřemýšlím o tom, jestli je všechno to, co jsem v práci dělala dobře, nebo špatně, nebo zapomněla udělat. dala jsem si sprchu a cidera – no prostě to smývám ze sebe totálně.

 52. 54. 64. ten blbinec začal už ráno, kdy jsem zaspala do práce a přilítla na poslední chvíli jen tak tak – jsem si včera vzala prášek na spaní, no. ale byli v práci rádi, že jsem dorazila, no a už to od rána jelo…..příšerný :-(

 53. 64 pátek.
  Tyjo, to je blbý, barčo, že i takhle v létě to máte drsný, nabitý (asi víc, žejo, když někdo je na dovolené).
  Já jsem tento týden v pohodě, dvakrát služba do osmi, jednou krásný podvečer s kolegyní na pivu, dva večery vlastně ještě volno, to už je dobrý. Jen jeden večer volno jsem mívala, když nebylo léto.
  Tak ať je to v cajku a dobrý a žádný resty. A dobrej spánek!

 54. mám volný víkend a volněji příští týden – jsem štastná jak blecha! nic extra neplánuju, jen co je pevné, je kadeřnice. dál zatím nevím, uvidíme. předevčírem jsem si blbě hnula v práci s krkem při takový dramatický akci, stále mi brní celé ruce od ramen až k prstům.jo a je taky nutný trochu tady poklidit a hlavně prádlo vyprat a tak.

 55. Á, pošlu. Ale máte lepší. Právě dneska večer jsem je z foťáku teprve přendala do počítače. A popíšu druhý blatinský pobyt asi popořadě po dnech, jako deník.
  Teď jsem marně hledala v cestovních denících nějakou společnou fotku, kde jsme s kamarádkou za starých časů. Moc společných jen nás dvou jich nemáme. Jen si vybavuju jednu legendární, kde sedíme na kuchyňské lince v táborových hadrech, jíme kyselé zelí a děláme u toho grimasy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.