Demonstrace nebo individuální vyjádření názoru na (ne)pravém místě?

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

Příklad z Břevnova. Radimova ulice.

Mně osobně je takový způsob nesouhlasu milejší než být osamocena v davu a tím dávat najevo svůj názor, resp. rámcově své přesvědčení, protože konkrétních názorů je asi tolik, co konkrétních lidí. Když se vcelku shodnou a jdou fyzicky demonstrovat, je to skvělé. Ale já se v davu cítím sama. Sama se necítím sama, ale v davu jo. Nemám v davu pocit sounáležitosti. Ten můžu mít jen v menší společnosti.

Účinek je jiná věc, jiné kritérium. Jestli ta demonstrace k něčemu je, jestli vede ke změně. I kdyby přímo nevedla a nic jiného z ní nevyplývalo než shromáždění samo pro sebe, myslím, že to smysl má. Pro celek navenek. Dovnitř jen pro toho, kdo se v tom davu cítí dobře.

Možností je více.

.

22 komentářů u „Demonstrace nebo individuální vyjádření názoru na (ne)pravém místě?

 1. Záleží jak kde, v obchodě je pro mě dav přirozenou překážkou hledám skuliny jak se prodrat skrz. Pocity pak záleží na množství času co mám k dispozici. Pokud třeba čekám na nějakoou dopravu, je dav pro mě hromad konkurentů sleduji zda se dostanu dál na jaké místo.

  Pokud jsou myšleny demonstrace, těch se neúčastním, ani mě neláká se jich zúčastnit. Ve Fracii jsme jednou šla v nějakém davu, ve předu nesli transparent s prasetem. Brala jsem to tak trochu jako legraci.

 2. Dav jsem zažila opravdu příšerný asi 10 tisíc lidí na letišti v Amsterdamu, když jsem jela do Singapuru. Bla to čistá hrůza…měla jsem 2,5 hodin čas na přestup a stihla jsme to těsně… ty dvě hodiny jsem se tlačila do úzkého prostoru pro tranzit s dalšími tisícovkami lidí.
  Něco jiného byla tlačenice v Hong Kongu. Tam byl dav příjemný, myslím že jsme kdysi o tom psala. Cítila jsem se nesena a chráněná davem. žádná hrozba ani pocit konkurence. Bylo to jak plavba v lidském moři.

 3. 3
  V obchodě mi to nepřijde jako dav, v malém je to málo lidí, ve velkém je to rozptýlené, asi že to není tolik lidí kompaktne okolo mě, dav roztříštěný regalama. Regály jako částečná ochrana před davem.

 4. 6:
  Prostě v prdeli:-)
  Každopádně , když to někomu stálo zato napsat to takto výrazně na plot, tak to musel být silný příběh.

 5. Ja to mam taky stejne. Zalezi, co dav obsahuje, ale pokud je to „jen“ mrak lidi, ktere spojuje politicky nazor, necitim se v nem bezpecne.

 6. Super.
  Myslím, že tímto pro letošní léto končí témata s nádechem serioznosti a můžeme se přesunout k letním horkým šíleným tématům typu balení farářů a podobně :- )

 7. 11:
  Když to nazveš „svatým přijímáním“, dalo by se to téma pojmout i seriózně.
  Že, Ratko? :-)

 8. 14:
  13. cože? :-)

  Tak snad:
  11.cože? :-)
  Ale taky jsem zvědavej, jak si Liška poradila s tím kolárkem :-)

 9. 13.-16. to mohl být husita, ten má mašličku :-)

 10. Já furt nechápu, proč nějakej kolárek vůbec řešit, čemu překáží.
  A husita jako myslíš, Ratko, že by to bylo přijímání podobojí? :-)

 11. No moment! Liška použila množné číslo „balení farářů“!
  Tohle kdyby… no to už by vybledla záhada kolárku i šeříku zároveň…

 12. P.S.: Já jen… aby se někde v terénu neobjevil zásadní dotaz „Kde je ten farář?“
  (Liškou zasvěcen, církví odsvěcen…)
  :-)

 13. 11 zatím je to z nadsázky, to množné číslo, ale velká část léta je ještě před námi a tam se toho vejde… když mi pomůžete, ať to není jen na mně :) Ale není: Kamarádka je nově na seznamce, tam zatím farář nebyl – v těch, co jsou jí seznamkou doporučeni z důvodu nějaké vzájemné shody. Což není u farářů divu… : )

  Za druhé to nebylo balení, … já to večer nějak nakreslím, ať neprozrazuju pointu. Prozradím, že v tom figuruje zas jiná kamarádka! To bylo teda dílo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.