50 komentářů u „Duha

 1. Aha – strana třetí chyběla, nedopatřením jsem ji sem nevložila. Takže teď je to celé a je jich pět.

 2. zrovna jsem nad tím rozjímala co to může být duh – neduh. kde se to slovo najednou vzalo. je možné že slovo dužina… pochází z duha. dužný, dužinatý….

 3. No když mu to jde k duhu, tak něco ten duh bejt musel…

 4. 5
  Jinak mně se ještě vybavilo:
  dužný, natý, itý, ičitý, ečnýičný, ový, istý, ičelý…

 5. Dužina jako dužnina tu bych zas odhadovala od tuhý.

 6. I když taky by to mohl být duch, duch jako vnitřek i v ovoci. I v bezu a jiných keřích je uvnitř pod dřevem měkčí „duše“.

 7. S duhou to podle mě nemá ani omylem nic společného. Je to od toho ducha. Jde mu to k duhu, čili k duchu (vnitřku i životní síle, která tam uvnitř sídlí), nebo naopak má neduh, nedobrý duch, je tedy neduživý.
  Duha je cosi mimo člověka, mimo zaobírání se zdravím a životní silou, hezké, ale pro život nepodstatné.

 8. 11
  Ratko, když ty jsi podstatně víc romantik než etymolog. :-))

 9. 12
  A nebo by to jetě mohlo být od toho tuhý – kdo má tuhý kořínek, jít někomu k duhu, aby ho měl tuhý (ten kořínek, ehm…) – tuhý jako pevný, tedy zdravý…

 10. 12. s jakou duhou ? s duhem. je to z duha. ten duh :-)))

 11. duha no…..barvy duhy…..ale taky aura….barvy čaker…..o zdraví…..v budhismu duha je něco jako projev ducha….nechce se mi to rozebírat……ale ve zkratce, když někdo z budhistů zemře….a objeví se duha…..je to takové hodně dobré znamení pro ostatní lidi…..duha chvilinku je a zase zmizí….právě jako okamžik i toho ducha…..nevím jak to popsat, ale nerada bych se do toho zamotala.

 12. 16. v buddhismu je termín – duhové tělo. at už si člověk pod tím představuje cokoliv….a v buddhismu se používá i termín duhové světlo…..a má to svůj hlubší význam.

 13. 16. barčo, ty jsi to tedy zamotala… jde k duhu urrčitě není z duhy :-)) o tom jsem přesvědčená na 100%. mslela jsem si že někdo třeba bude vědět odkud ten duh pochází… tedy z jakéh slova. spojuji si to s dužinou, duživý… tedy mít pevné hutné jádro. duh…neduh. duživý-neduživý. Třeba někdo přijde s něčím co mě uspokojí :-))

 14. k té duze se dají přiřadit i jiné významy – právě ve smyslu pomíjivosti, ale také iluze – jaké barvy duhy existují, vznikají apd. jako letmý okamžik…..kde duha končí a kde začíná a kdy jak se znenadání objeví a zase zmizí….

 15. 18. duh si myslím právě že vznikl z ducha…..to se nevylučuje s pevným hutným jádrem.

 16. sláááva, tedy ufff. našla jsem ale byl to nadlidský výkon.

  neduh je od slova duh, stejně jako dužina, a je to odsud http://www.ceskatelevize.cz/porady/10098745482-o-cestine/6093-duzina-duznina/:

  Původ tohoto slova vysvětluje J. Rejzek v Českém etymologickém slovníku (LEDA 2001), v němž uvádí, že výraz duž(n)ina je pouze český výraz, který je odvozen od starších přídavných jmen duží, dužný majících význam „velký, silný, masitý“ a vztahujících se k výrazu duh. Ten se v češtině užívá jen ve spojení jít / sloužit někomu k duhu, tj. „prospívat, velmi vyhovovat někomu, mít na někoho pozitivní, blahodárný účinek“.

 17. 20. říká se přece – ve zdravém těle – zdravý duch….prostě ta spojitost tam je.

 18. a největší sranda je, že to nikdo nechtěl vědět :-) a tolik to dalo práce

 19. Tyjo, dobrá debata, slova, to je moje!

  21
  no to to teda nijak nevysvětlil!!

  beru slovník etymologický (Holub a Lyer, 1967, „se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím“ – ale už jsme tam před lety našli i chybu nebo nejasnost, která jinde byla vysvětlena)
  a tam:
  Duh /ve rčení „jít k duhu“/; neduh – nemoc. Snad znělá varianta k tuhý /v.t./ s významem síla, „tuhé“ zdraví.

  Duha – všeslovanské (to je fakt, rusky je to ráduga – pozn.lišk.); původně asi dřevěný oblouk /nad spřežením/. Souvisí jako znělá varianta s táhnouti. …rčení „pije jako duha“ asi z lid. představy, že duha na svých obou koncích „pije“ vodu a tak že bude dále pršet. Viz i dužina.

  Dužina – viz duha. Pův. dřevěná do mírného oblouku zahnutá deska, tvořící část sudu; pak přeneseně tuhý vnitřek plodu (Presl): dužnatý.

  Mno, osobně se mi zdá už dost překombinované, že by dužina plodu pocházela od dužiny sudu, když plod tu byl mnohem dřív než sud. Možnáý to je, ale sázela bych na to asi leda že to vzniklo za obrozenců místo nějakého jiného slova, které bylo z němčiny a používalo se pro dužinu.

 20. 25. souhlasím s mým odkazem, nejen proto že mi to dává logiku… ale že mě k tomu vede vnitřní cit. a ten mi říká že to s duhou nijak nesouvisí. Jít k duhu… znamená zdraví, bytelnost, tělesnost… nic duševního nebo duchovního.

  Tedy držím se „svého“ jako klíště. v tento moment :-)))

 21. 21
  aha, tak tomu, že slovo dužný ve významu masitý je jen a pouze v češtině, tomu nevěřím. Že se to jako zjevilo náhle, jo? těžko :) To se spíš posunul význam od tuhý.

 22. 28. no právě že ne, plete se tam nějaká duha :-)

 23. …ta duha, je tuhá a jde to ztuha :-)
  já už se v tom ztrácím jako ta duha :-)

 24. :-) tak aspon jsem se dozvěděla, že slovo duha má dva významy.

 25. 33. tojo, duha a čakry jdou dohromady… ale to je méně tuhé :-))

 26. 15
  Nojo, když ty nejsi ani češtinářka… Duh jako hrad, ne les, duh bez duhu, nebez duha. Nebo snad říkáš, že ses zbavila neduha? :-))
  Pak se nediv, že mateš lidi. :-)

 27. 18
  No ale dyk to jsem ti už přece psala ve 14, že je to buď od ducha, nebo od tuhý, ve smyslu pevný. :o)

 28. 21
  No jasně, takže je to od toho tuhý! Protože kdo se chce stát tuhým (jakože pevným, silným), musí se tužit! Tedy i dužina. A jde-li mu co k duhu, jde mu to vlastně k tuhu.
  Takže 14 byla správně. :-)

 29. 25
  Jooo… Děkuji za potvrzení, hen ds mei tu líp pije. :-)

  26
  Ratko, ta duha jako dýha, je taky od slova tuhý. Je to duha, protože je tuhá. Nemá co dělat s duhou na obloze. .-)

 30. 44 bezva!
  na tom je blbý, že mám pak tmavorudé stopy na rtech ještě ráno v práci, protože vstanu pozdě a nestihnu si vyčistit zuby doma.

 31. 48
  Jo za chvíli vytuhnem.

  Teda dneska né, i když mám dojem, že je už noc (to mi říká, že jsem toho dneska hodně zažila) a ono bude teprve pět. Čas na cukrárnu s kamarádkou!
  Pak se doma připojím na net. Ale jestli budu schopná psát závěrečnou práci, to asi těžko. Vidím to na pondělí, úterýl, středu. To je deadline. Blbý je, že v pondělí, úterý a středu budu mít čas tak od osmi večer. Jojo, ten závěr asi nebude tak pěknej jako první půlka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.