16 komentářů u „Jak držíte tužku?

 1. Taky ryju a protlačuju, možná je to právě tím, že držím blbě tužku (ve špetce třemi prsty). To jsem se dozvěděla až po 30 letech psaní na logopedii. Taky dost měním písmo, což se nejlíp vidí v pracovních sešitech – od pěkně vyvedené první stránky po klikyháky už tak o pět dalších stran. dál:)

 2. Všimli jste si někdy, jak blbě drží tužky a psací pera herci v amerických filmech? Ne špičkou palce a ukazováku s položením na posledním článku prostředníku, ale tak jaksi hluboko v dlani, skoro u kořene palce. Z toho musí děsně bolet ruka… a vznikat rytí…

  Já si napřed myslela, že jsou tak neschopní, teda ten, u koho jsem si toho všimla, ale pak jsem to viděla u dalšího a dalšího…oni je to tak asi učí ve školách…

  Takhle nějak tu tužku drží i Liška, podobně! Vlastně se mi pohled na její držení tužky vryl do paměti právě kvůli tomuhle, že mi prolítlo hlavou, Hrome, malířka, a drží to takhle… americky…

 3. Já mám taky dlouhej palec, ale tužku držím za jeho špičku, abych mohal při psaní hýbat jen prsty, a ne celou rukou. Palec mám prostě víc či míň pokrčený.

  Jinak:
  http://www.evropsky-rozhled.eu/vyuka-psani-v-usa/
  (je tam i fotka toho typicky amerického držení)

  http://www.jak-spravne-psat.cz/priklad-spravneho-a-spatneho-psani/
  (jsem typ první – špetkovitý úchop)

  Ale bylo by zajímavý nafotit spousty lidí s různými tvary rukou a různým držením tužek…
  A myší!!
  Mám třeba ráda spíš malý myši, ale dobře tvarovaný, ze stran mírně prohnutý, moji synové musejí mít tak veliký, že pro mě jsou to obři, ze kterých mě bolí ruka..

 4. A teď už to chvíli zkouším a říkám si – kudla, dyk mě bolí ruka právě z té mojí malé myši! V práci ji mám přeci jen o něco větší a tolik mě nebolí…
  Koupím domů jinou. Až trefím na bezdrát za solidní cenu.

 5. 3 ruliso
  Nojo, oni mají taky takovej palec jako já! Ale drží to víc kolmo – to jsem si myslela, podle toho jejich tiskacího psaní, že to budou mastit spíš zespoda a kolmo.

  ještě se kouknu na ten druhý odkaz o úchopu… jo tak mám třetí od konce – špetkový úchop s palcem (akorát je tam vyfocenej, jako kdyby ukazovák neležel shora na tužce a to on teda jo). Takže to palcem vůbec nedržím, mám ho přehozenej přes tužku, aby mi nepřekážel, tu vedu nahoře ukazováčkem a silně podpírám prsteníčkem – na něm mám od dětství mozol (aůe zmenšuje se, s rozšířením počítačů:-)
  Kdežto ten „správnej“ úchop je podepřenej palcem. Jenže to když zkusím, míň by to rylo, to jistě, a taky hůř mířilo. Hrot by jezdil víc bokem. Proto možná tyhle lehký úchopáci mají rádi číňáky nebo by se jim hezky psalo perem. Já mám ráda tlustý propisky a ne moc tenký hroty fixek, protože se dají víc naklánět a dá se na ně rejt a nemám ráda tenounký linie, připadaj mi takový na mě moc jemně dámský.

 6. psice 1
  anojo, na logopedii! :-)) Už si vzpomínám. I když jsem tam nebyla.
  (Ačkoli by se mi to docela hodilo. Ne kvůli tužce.)

 7. 5
  2.odatavec:
  Přesně. Jsem činkovej a tenkohrotovej tyo.
  Tlustý propisky, co kladoui moc velkej třecí odpor při psaní, nenávidím. :-)
  A teď eště cizeluju zacházení s tužkou grafickýho tabletu, to je taky maso. :-))

 8. ty čínské pera nepíšou když je držíš kolmo. na to jsem přišli se starším (vyženěným) držel pero jako kůl a nešlo mu tím psát. mezitím se naučil držet pero pořádně :-) a píše

 9. 10
  Píšou v různých úhlech sklonua dokonce i úplně kolmo, ale záleží i na natočení pera podle jeho podélné osy. A nesmíš tlačit.

 10. 10. my nepsali :-) musela jsem mu to vyškubnout z ruky…a mě to psalo. jemu ne.

 11. 8
  GRA-FIC-KEJ TABLET!!!
  Ten bych si chtěla vyzkoušet, kdyby mi ho nějakej kreslíř půjčil. Jestli to stojí za to, anebo jestli je lepší kreslit na papír, pak to naskenovat a vybarvit… Pro animace to určitě stojí za to. A stojí dost, několik desítek tisíc, hm.

 12. 11
  Ono jak to mám ten prohnutej hrot, tak to vlastně nutí ke správnýmu držení tužky.

 13. 12
  Jinak jsou i lacinější tablety, já mám služební asi za čtyři a půl bez daně, ale chce to k tomu mít ještě ten program, vekterým ti to třeba bude dělat animace, já mám program na 3D, ale chodí mi jen na jednom firemním počítači, kde jsou Windowsy 64 bit, jinak na mých 32 bit doma a notebooku to 3D neudělá. Ale maluju a retušuju s tím na čemkoli, v běžných grafických editorech.

 14. ru
  jů, nojo, ty do technickejch věcí rychle pronikneš… vždycky se zorientuješ (třeba v nabídce) a už to frčí. – A nemyslela jsem to jako ironii na prokopnutý podlahy :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.