Jak skrýt skvrny

NAPŘÍKLAD OD KÁVY…

Pracovní notebook polit kávou, opatřila jsem partiový soukromý a ten byl cenově výhodný i proto, že má na víku flek.

Hlavně ten vlevo dole, takže na straně, kde jsou panty.
“Něco si tam nalepím,” řekla jsem si. Nějakou nálepku si sama vyrobím, třeba komiksovou. A nechala jsem to pár dní být. Potom jsem hledala papír a otevřela šuplík a v něm byla červená pěnová ta… prostě stránka, jenže ne z papíru, ale takové té tenké karimatkoviny, název materiálu nevím. Konečně najde své uplatnění. Hned mě zaujala!

V šuplíku byly i nůžky. Tak jsem hned vystřihla lišku. Ani jsem si ji nepředkreslila, to totiž většinou špatně dopadne, stejně finální výtvor udělám trochu jinak a zůstanou na něm přípravné čáry. Kdepak, bez předkreslení je to lepší.

Liška ryška už se prochází.

Ještě pár dní mi trvalo, než jsem se odhodlala ji přilepit neopré- totiž chemoprénem, pořád si pletu neoprén a chemoprén. Tedy ty jejich názvy. Několik dní jsem si říkala: “To to zase bude zapatlaný…” a až dneska jsem lišku přilepila. A není zapatlaná, je to dobrý, dle plánu.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ars Vulpeculae a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

40 komentářů u „Jak skrýt skvrny

  1. Tak to je úžasná vychytávka! :-)

    Vím co myslíš, jednu dobu jsme s dětmi z toho taky tvořili – jmenuje se to moosgummi.

  2. Hlavně nesmíš být zaskočená, až zavolají z Lenova!

  3. Na všechny ne, jen na limitovanou edici Foxbook, jak píše Psice :-)

  4. :- ))
    A vy si něco na notebook lepíte? Já jinak ne, mám radši, když je to čistý bez ozdob.
    Flek je ale horší, to radši ozdobu.

  5. ad 8) Všechny věci, které mám na notebooku nalepeny, jsou neplánované nehody.

  6. Já si akorát na podstavec od světlýho monuitoru v práci píšu hesla a klávesový zkratky.

  7. Moc pěkné, takový osobní autogram. Hned si svůj noťas poznáš.

    Já mám nalepeny akorát na svém mobilu mince. Mám takový obal, který je magnetický a protože mi mince vypadávají z peněženky, tak je furt obalený nějakými korunami.

  8. Btw nedávno jsem si potřeboval slepit boty a taky mi pořád naskakoval neoprén místo chemoprénu ..

  9. 14. Jako odborník na boty je n opatrně špitám, že boty je nutné dát slepit odborníkovi :-) Dělá to i manžel, který si umí boty udělat sám. Chemoprén neznám.

  10. Proč je to nutné, když stačí ty boty v tom místě (svršek odlepený od spodku) jen zmáčknout k sobě a nacpat mezi to dostatečně trvanlivé lepidlo?
    Chemoprén je “botové” lepidlo léta letoucí…

  11. Jinak poslední zkušenost s trekovými botami s membránou od Keenů, reklamovanými v záruční době – oprava provedena “odborným sešitím” skrz naskrz, membrána nemembrána. A nazdar. :-)

  12. 16. Odborník má na to nástroj, který my laici nemáme. Tedy je ve tvaru kopyta a tlak je vyvinutý rovnoměrně při zvýšené teplotě a určitý čas. Kromě toho je obuvnické lepidlo dvousložkové a i když si ho třeba člověk donesl domů, po čase přestalo být dostatečně funkční (nesíťovalo dostatečně). Tedy opět mluvím jen za sebe, boty si necháváme profesionálně zpravit. A jsou jako nové.

  13. Tedy řeč je o odlepené podešvi. Pokud se něco pohnojí na vršku, tak to určitě je možné jen tak něčím slepit. Já chodím s dírou na obou trekových botách na 4 místech, prostě větrání :-) podešvě bych si nechala přilepit odborníkem ale už je úplně na padrť. Kdyby byl vršek celý, dokázal by tam přilepit úplně novou vibramovou podešev.

  14. Řekni mi, kde sehnat odborníka třeba teď, a přitom boty potřebuješ. A nebo na malém městě. O nejbližšímk vím 35 km daleko a to jsem se o něm dozvěděla včera a jen proto, že s informátorem chodím. :-)

    Jj., chemoprén je na odlepenený vršek od spodku, tedy od podešve. Nesmí se to samozřejmě nechat do fáze, kdy už je z boty krokodýl. :-) Moje zkušenost – většinou drží líp než původně vyrobené přilepení.
    Když jsem naposledy donesla v močálu zničené trekové sandály kolegovi, co dělá s dvousložkovými lepidly, koukl na to a řekl – Hmm, na to by byl asi nejlepší chemoprén… – Sandály drží, i další močál zvládly. Za děkuju, bez koruny za práci, dopravu i vynaložený čas a bez blbých pocitů, že někam nesu zhnusný škrpále.

  15. Ale jako odborník mi řekni, jak je to s tím vibramem, že je každej jinej, každej jinak klouzavej a jinak tvrdej… Dá se si nějak u toho opravujícího odborníka domluvit, jakej ten vibram tam chci? Zatím mě žádnej moc nenadchl, jen teď ten poslední se mi zdá trochu bezpečnej i na vlhku.

  16. dá se domluvit My měli starší horské boty, vršek celokožený a úplně dobrý jako nový, podešev se rozpadla. Na výběr bylo asi z deseti různých vibramů, nechala jsem to na obuvníkovi. Ať tam dá jakou chce.

  17. Chemoprem na boty se mi moc neosvědčil.
    Respektive vůbec.
    Ale je pravda, že jsem ho aplikoval až na ty divoký žraloky.
    Tam na čas zabral Loctite …nevím už která řada, čórkoval jsem ho tehdy ve své práci.
    A co jsem o ní přišel, chodím bos :-)

  18. Chemoprén ne univerzal, ale extrém nebo na obuv, a dodržet postup, tj. chvíli nechat zavadnout a pak zafixovat hodně napevno, ideálně svěrkama. Proto to dávám tomu kolegovi v práci, že má všelijaký svěrky a pěkně to zmáčkne, jak já bych doma nee.
    Podle čuchu mi to přijde hodně podobný tomu, čím mi kdysi lepil boty obuvník. Jestli ne stejný.

  19. Chemoprén na boty jsem zkoušela, ale jednak já to vždycky zapatlám okolo a to je nežádoucí, za druhé to chce dobře přimáčknout, jak říkáte, a to se mi přesně nepovede… Máme opraváře blízko, takže dobrý a drží to od něj.

  20. 27
    Jo, taky jsem dospěla k tomu, že nejlepší je obyč guma. Jenže tu na lepších pohorkách už nekoupíš.

  21. (Všude s…ou umělou hmotu, vibram na podrážku i pod sebelepší kůži svršku. Co bych dala za obyč poctivou kůži bez igelitu pod ní…)

  22. 28. guma se dost otírá, nebo ne? tedy pokud se myslí guma jako pryž.

    myslím že neexistuje lepší podešev než vibram, i když i u ní je několik stupňů měkkosti.

    Tady je třeba oprava horské obuvi s výměnou podešvě a celé to stojí 1450 Kč. To je tedy pořádná pálka. Ale myslím že je to kvalitně uděláno. Možná existuje i méně kvalitní vibram, tedy více plastový.

  23. Jak teď prší a je hnusně, tak chodím v mých starých roztrhaných trekových botech, co jsem v nich prochodila spousty kilometrů. Dám si do nich dvoje ponožky, aby mi nebylo zima na mokré nohy :-) a možná vydrží až do smrti. I když… vršek se definitivně rozpadá. Nikoliv ve švech, normálně se rozpadá materiál na kusy.

  24. Když ono je to dycky něco za něco, buď drží, ale je to měkké a brzo se to ochodí, nebo naopak. Osobně mám radši, když to drží, i když se ochodí. A nejlepší byly ty pracovní boty s bezpečnostní protiskluzovou antiolejovou úpravou. :-D

  25. Na starejch farmářkách podrážka neklouzala. Ale obrousila se za rok, rok a půl, že jsem je vždycky vyhodila.
    Později se farmářky taky nějak “rozrostly” a bylo jich několik druhů a potom čert aby věděl, která ta podrážka a i bota bude OK. Achjo.
    Joo, ve farmářkách se dalo stát na skále špičkama dolů a vůbec to neklouzalo.

  26. ad notebook můj (tedy foxbook, díky za název :-)))
    někdy hodně pomalu načítá stránku. Třeba facebook. A dokonce te%d i poštu; hodí tam žlutý pruh s větou, že načítání této stránky zpomaluje prohlížeč – a nic. Ani po mnohém opakování nic. Hm.
    Asi nemám mít otevřeno tolik karet v prohlížeči najednou, nebo to občas úplně vypnout, těžko říct.
    Přitom video (výuka nizozemštiny, to se ví) na youtube normálně jede.

  27. Já nemám skoro žádný problémy s botama – nejspíš proto, že nikam nechodím. Dobrá prevence na opravu obuvi, s doktorama už je to horší :-)
    Ale mám jedny sandály Caterpillar, které dobu mého chození ještě pamatují, byly se mnou v Krkonoších, pak na hodně stavbách v horším terénu a držely krásně, dokud jim nepopraskaly takové proplétané gumycuky, které drží celkem pevně nohu, i když jde o řemínkové, hodně děravé boty. Každým rokem si říkám, že je už nevytáhnu a letos jsem v nich znovu chodil (protože už nejde o ty Krkonoše). Vyplatily se i přes svou cenu 3.500,-Kč v roce 1998, nedávno jsem našel krabici, ze které vypadla účtenka, tak vím, že je nosím neuvěřitelných 22let (přesléto nechodím v ničem jiném). Tu cenu jsem doma nesměl ani říct nahlas.

    ad 35) Vymaž cookies a historii prohlížeče Liško, mně to pomohlo

  28. Jirko* (vida, hvězdička dostupná, to znamená, že jsem na počítači v práci :- )
    to byly boty, co se vyplatí!
    Já mám taky jedny takový černý kotníčkový šněrovací, co vypadají jako z 19. století, a ty jsem si koupila z první “opravdový” výplaty v roce 1994 asi. Mnoho let ležely a pak jsem je zase vytáhla, před pár lety. Kramflek už mají utržený a znovu přidělaný… musím se na ně podívat, jestli ještě půjdou oživit, jestli kůže není už moc protenčená v nějakém místě. Stály tehdy strašný peníze, 2700 Kč. Za tu cenu by ovšem byly i teď, zhruba, ceny bot se změnily. tehdy jich bylo míň a ty dobrý byly drahý. Jako ty tvoje!

    Před pár lety jsem v nich běžela asi 3 km na poslední autobus z vánočního večírku a hrozně jsem se vymázla na mokrém přechodu, ale dobrý. V podpatkách se mi běhá líp než v placatejch botách.

  29. Foxbook, to má ovšem styl :-) A myslím, že co se názvu toho pěnového materiálu týče, karimatkovina je za mě top. Jasné, přesné, výstižné :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *