Jak vyrobit porcelánovou panenku (6)

KORPORÁLNÍ KOMPONENTY

lout8-500

Tyto tři hlavy už byly dlouho připraveny přijmout tělo páně nebo paní.

1-12-2013_zvoleněves-035_500

Je to neuvěřitelného dva a půl roku, co jsem tu psala o jejich vlasech. Od té doby další díl o výrobě porcelánových /keramických panenek nevyšel. Čekalo se na Liškvadlenu, až ušije aspoň částečně tělo Fantomase, černouška a eskymačky. Tehdy jsem měla hotovo jen tělo Fantomase v muklovském trikotu. Oddělené od hlavy.

Jak vidíte výše na fotce, hlavám jsme hned v začátku vyrobili na krku důmyslné rýhy. Záměr byl napojit hlavu k tělu stejným způsobem jako u některých prodávaných panenek-miminek, která mají také pevnou (plastovou) hlavičku a končetiny a k tomu měkké šité tělíčko: na něm kolem díry pro krk je provlečená nit, ta se omotá a zaváže kolem pevného krku, zůstane pěkně bezpečně v rýze a dokonce téměř neviditelná! A hlava drží.

To nedělejte. To nešlo.

Koupila jsem si Chemoprén a ten šel. S rýhou či bez rýhy.

lout6-500

Bohužel jak nemám prsty stvořeny pro jemnou práci na drobných věcech, hlavu jsem do těla vlepila trošku šejdrem, takže eskymačka, kdyby koukala a nespala, dívala by se stále lehce vpravo.

Pro šití těla jsem zvolila stejnou knoflíkovou metodu, jakou jsem kdysi šila Svatou rodinu, vycpanou vlnou. Na vycpání panenek jsem zakoupila v Dlouhé ulici velký pytel dutovlákna. Před patnácti lety jsem snad ze stejného obchodu měla pytel molitanové drti. Ještě levnější. Myslím, že dutovlákno, co bývá náplní v nových polštářích, je lepší. Molitanová drť se moc lepí, byť dráždivě elektrizujícím způsobem.

Jak na tělo? Ani nevím, pořád ještě jsou mi techniky švadlen a střihů utajeny; šiju v podstatě jen pytlíky ze dvou půlek. (To zní možná vulgárně, ale ujišťuji vás o své neutuchající nevinnosti, co se šití týče.) Rourky pro paže a stehna. S ďourou na jednom konci. Tudy se roura vycpe, manžeta se namaže Chemoprénem, keramická končetina také, slepí se a je to. Jako když se hlava lepí do otvoru pro krk. Stejné.

Velkou roli hraje pružnost látky. Eskymačka je z manšestru, takže bude mít krásně pevné tělo. Pokud použijete úplet, můžete se rozhodnout hodně ho napěchovat a to se potom natáhne a zvětší. Ale můžete ho vycpat jen lehce a nechat tělo měkké a ohebné – to uvidíte níže u Fantomase. Počítám, že látkám, jejich pružnosti a směru natahování rozumíte lépe než já – jak uvidíte níže u černouška Baltazara.

Mám-li ušité tělo a nohy, vezmu dva knoflíčky, pokud možno dlouhou jehlu a pevnou nit. Přišívám končetinu k tělu přes knoflík, resp. kyčelní kloub, propichuju celé tělo a z druhé strany přišívám zároveň přes knoflíček druhou končetinu. Proti sobě. Zůstanou pohyblivé. Měkčí končetiny lehce přišité se budou komíhat, tvrdě napěchované končetiny pevně přišité budou spíše držet v poloze, do které je nastavím. Ovšem hraje v tom roli i výběr materiálu. A pokud bych chtěla, aby nastavená poloha držela, udělám končetiny čistě hadrové – jako Svatou rodinu – bez těžkého keramického prvku.

lout7-500

Eskymačka bude krasavice. Křehká tak akorát. Černoch byl měkkosrdcatý případ. A dělal si se vším těžkou hlavu. On ji totiž těžkou opravdu má. Je odlita hodně silná, silný střep. Takže byla docela potíž tak těžkou hlavu přidělat na lehké měkké tělo, aby se nekácela a ožralecky mu nepřepadávala.

cern-hlava-500

Nejprve jsem vymyslela, že dlouhý kus molitanu napěchuju nahoře do hlavy a dole do těla a hlava tak bude držet vzpřímeně. Ale dopadlo to jinak. Letos v únoru jsme s kolegyní pořádaly jedno z pilotních setkání projektu Loutkářská dílna, který jsme napsaly a už ho rozjíždíme. Přinesla jsem pro inspiraci něco materiálu a polotovarů z domova. A napadlo mě napíchnout jentak černochovu hlavu na umělohmotnou ruličku! Původně byla rulička asi na papír do jehličkové tiskárny? Už nevím. Teď je v černochovi. Vytvořila řácké napětí, ale Chemoprén ho udrží!

loutky_12-02-2016 003-500

Ono to černé tělo (z ponožky) bylo hodně vachrlaté a hororové už ve stadiu bezhlavém. Odstrašující, s krátkýma rukama. Bezhlavou fotku sem radši nedám, protože dál už byste leknutím nečetli.  Postačí vidět, jak vypadá černošský král pod oděvem. Už má totiž oděv. Ono je to lepší… Našponovaná tyčka, co má vraženou nahoře v krku, mu dole protáhla pohlavní ústrojí – pravý černoch!

cern-lezi-500

Vsedě je to dobré. A příště uvidíte vznešenost Baltazara, když se oblékne do královského hávu.

cern-sedi-500

A třetí – ve skutečnosti nejprvnější hotový – je Fantomas ve vězeňském mundúru.

lout2-500

Jak je Baltazarova hlava těžká, tak Fantomasova je naopak lehoučká, tenký střep. Připomínám, že obě hlavy jsou odlitky z téže formy. Odlitek černocha je následně před vypálením více upraven – rty, nos, vlasy.

Nápad udělat Fantomase a navíc ve vězeňských pruzích mě inspiroval k dalšímu zdůraznění komičnosti té postavy. Jak udělat postavu více komickou? Měřítkem. V poměru k hlavě jsem vyrobila hodně protáhlé končetiny. Jsou měkké, dají se klidně zauzlovat.

lout4-500

Nepoužila jsem na ně keramické ručičky a nožičky. Beztak jich mám méně, než přináleží k počtu hlav. Ano, ještě nekončíme, ještě na mě u kamarádů čekají asi tři hlavy.

lout1-500

Pruhy berem!

.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Jak vyrobit porcelánovou panenku (1) – MODELOVÁNÍ

Jak vyrobit porcelánovou panenku (2) – VÝROBA FOREM ZE SÁDRY

Jak vyrobit porcelánovou panenku (3) – MAGIE ODLÉVÁNÍ

Jak vyrobit porcelánovou panenku (4) – ŠUP S VÁMI DO PECE!

Jak vyrobit porcelánovou panenku (5) – VLASY PLNÉ KRÁSY

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ars Vulpeculae a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 komentářů u „Jak vyrobit porcelánovou panenku (6)

 1. Á, vida, nakolik o člověku vypovídá fotka. Mě nenapadlo, že ty panenky konzumuju, já jen chtěla ukazovat třetí rukou, když jsem měla obě plné.
  Panenkožrout.

  Saturn je snad polykal celé, proč by je krvavě rval?
  Krvavá deprese? :-)) Zajímavý. Přitom od Goyi mám ráda asi jen jeden obraz.

 2. Tenhle (jeden z jeho nejznámějších) je můj favorit od Goyi:
  http://eeweems.com/goya/3rd_of_may.html

  Cítím se totiž docela nedobře s jeho ostatními obrazy, ty obličeje, nepříjemné, něco zrůdného v tom cítím. Skoro ve všem.
  Jo ještě jedny malé kočky mě zaujaly, ale to je jen okrajová záliba (spíš v kočkách:-)
  Počkat, snad je najdu… Koupila jsem si je na pohlednici v Madridu v obrazárně.
  http://the-master-pieces.tumblr.com/image/94758330341

  No, beztak jsou děsivý i ty kočky.

 3. jsem focená před Nahou Majou – vzácný snímek, tedy dokud nás nenabonzovala Němka že fotíme :-))
  požírač Saturn je dobrý

 4. Ty panenky jsou jako živé, ale velmi strašidelné. tak trochu jako rekvizity z nějakého zaklínacího rituálu. a ta poslední je celkem uvolněná – pohodovější. Něco jako pohodový trestanec :-))

 5. Goyovy vůdů panenky.
  Jo, i ty kočky jsou šílený.

 6. 6 mají velmi ztuhlé rysy už navždy :)
  Hlava Fantomase vypadá děsivě, ale s tím tělem dohromady je to odlehčený, tak tak.
  A černoch když je oblečen v pestrém hávu, je taky lepší, i když strnulost pohledu jen těžko skrývá.
  Ještě že jsem té eskymačce udělala zavřené oči.

  8 Goyovy příznaky :)
  Já jsem ten film zatím schválně neviděla. Předpokládám, že bude působit děsivě asi jako moje panenky, takže ho radši nechávám bokem. A takových filmů je víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *