Jaký byste mi vybrali lustr?

DVA ZE TŘÍ NOVÝCH LUSTRŮ UŽ MÁME, MŮJ CHYBÍ…

Lustr v kuchyni vybouchnul. Už předtím objímka mlela z posledního a teď se rozprskla zase další žárovka. Nedá se svítit – jak říkala babička – takže jsme přenesly na kuchyňskou linku lampu z obýváku a při vaření i mytí nádobí se náramně hodí. Ten lustr byl kuchyňský stahovací. Prý jsme ho koupili v Břevnově v prodejně na Bělohorské. Před dvaceti lety. To jsem bydlela opodál. Teď pracuju pět minut odtud, takže jsem lokální prodejnu opět měla důvod navštívit a vybrala jsem další stahovací lustr laděný domodra. Představte si, že stál jen asi tři stovky! Viz obrázek výše. Nemusí být nijak úžasný, bude viset zastrčený v menší a tmavší části kuchyně, kde je linka. Hlavně ať pořádně svítí do plných hrnců a je to.

Tím moje mise nekončí. Ještě potřebujeme lustr nebo jen širm do delší a světlejší části naší protáhlé kuchyně. Nad jídelní stůl. U kterého už léta až desetiletí nejíme. Vždycky je na něm pěkný ubrus a velká skleněná mísa s různými druhy ovoce k dispozici. Na stolečku dečička, na dečičce mistička, v té mističce hruštička… jenže ve velkém, ten stůl je dlouhý asi dva metry. Působí to tam docela fajn, což překvapí, protože na stropě jsou soustředně kolem lustru vyvedeny temperou erby a na stěně tři postavy ze Stoleté války, téměř v životní velikosti. Podrobně se s nimi můžete seznámit v tomto článku, ony se na to těší. Tamtéž se dozvíte, jak jsem provizorně před čtyřmi lety jako stínidlo lustru použila obal na květináč. Proutěný. Rustikální. Obrácený vzhůru nohama. A ten se na nás shora křivě usmívá doteď:

Předtím tam bylo stínidlo, co dělal táta, obří, jedno z cca osmi podobných tohoto stylu, co jednu dobu vyráběl:

Už z nich máme jen poslední nejmenší na lampičce u stropu, co se vizuálně vkusně vpíjí do knihovny, takže není nijak nápadná. A když měníme jeden lustr, je vhodný čas to sfouknout najednou. Sfoukněme nejméně dva elektrické lustry! Nad jídelní stůl už máme vybráno. Mě by takový typ nenapadl, ale mámě se pozdává. Hlavně kvůli ramenům otočeným nahoru; bude asi řádně svítit. Je to tenhle Frigg. Už jsem ho zaplatila a přivezou ho. Také je na cestě nový stojan na šaty pro mámu, asi už třetí – aspoň ji mám vždycky čím podarovat. Tenhle se snad nerozpadne, je dřevěný. Ale neodbočujme k nesvítícím předmětům.

Ještě je na řadě svítidlo v mém pokoji. Jedna ze tří objímek totiž nedávno zařvala a celkově mi ten styl už nesedí. Vybrala jsem si ten lustr, když mi bylo třináct nebo čtrnáct. Z praktických důvodů jsem si prosadila, že je tříramenný, aby mi dosvítil jak na psací stůl, tak všude kolem. Koupili jsme ho tehdy na náměstí Republiky. Do téhle prodejny už ale pro nový nepůjdu, ta už tam totiž není. Neuplynulo dvacet, ale víc než třicet let. Socialistické prodejny už na lukrativních adresách nenajdeš. To je on:

A já nevím, co místo něj.
1) Buď něco tříramenného, světlého, s rameny ale otočenými nahoru, to by mohlo být patřičně rozjasňující a taky to vypadá o něco optimističtěji, jako úsměv; oproti ramenům otočeným dolů, co myslíte…
2) Nebo prostě něco, co se tam stylově hodí, něco nepřeplácaného, žádný zlatý kov už, ale aby to nebylo humpolácké, žádná velká masa, může to být jemnější nebo trochu hravě veselé, jako je tahle lampa v odkazu, jenže to je mrňavý, to není pro osvětlení celé místnosti. Od Ikey mi ještě připadá vtipný tohle variabilní světlo, ale myslím, že bude svítit chabě a blbě se na něm bude utírat prach.
3) Mně se líbí něco blízkého stylu art deco, skleněný válec nastojato, tohle například. Stačí světlo s jednou žárovkou? A může viset v takové výšce, jak chci? – Tedy dost u stropu, ne že do toho budu brnkat hlavou. Nebo svítící spirála? Na stránkách svetla24.cz je lustrů hodně. Taky jsem na rohu Ostrovní a Pštrossovy nedávno objevila krásný obchod, kde prodávají art deco lustry a lampy, i skleněné. Jenže ty budou moc drahý. Tam se bojím jít. Už jsem koupila lustry do kuchyně skoro za 2000, včera jsem si v nějakém hnutí objednala modrou kabelku taky skoro za 2000 (asi proto, že teď pořád nosím jen jednu kabelku a je mi to fuk, tak jsem si řekla, že to musím zpestřit a že modrou nemám), ještě musím zaplatit frontmanovi efekt harmonizér za 2500, koupit nějaký další efekt, nějaký bundokabát, protože mi krom jednoho nového za 3000 jsou všechny malé… takže se mi nechce vysolit víc než 2000 za lustr.

No a tím výdaje nekončí – až budu mít doma ten třetí lustr, pozvu elektrikáře, někde ho vyšťárám na internetové skupině “Praha 3 Žižkov a Vinohrady,” přidělá tři lustry, opraví nebo odepíše dvě objímky stojacích lamp a opraví snad vypínač ve špajzu, kde už dlouho svítíme baterkou. Kolik jeho práce odhadem může stát, nemám tušení. Mám takovej dojem, že peníze na letní školu nizozemštiny budu shromažďovat až na rok 2023. To už snad bude jistota, že se nebudou nosit ty posraný hadry na obličeji.

Ale na ten novej lustr se těším.

Jo a tady je vidět, jak to vypadá za oknem, co tam večer na dvoře svítí. Chodby činžáků mají zajímavé tvary, taky mi připomínají artdeco a je sranda si pořídit lustr korespondující s výhledem z okna : )

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zákoutí a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

25 komentářů u „Jaký byste mi vybrali lustr?

 1. A což teprve až přijde vyúčtování za energie! To bude nejspíš letos opravdu radost. Nejvíc se mi z navrhovaných variant líbí ta ikeácká lampa Ramsele, ale utírání prachu by asi fakt bylo peklo.

 2. Krizo, elegantní lustr, ale do moderní domácnosti. Nedovedu si ho předsatavit u Lišky v bytě. Tam mi přijde absolutně mimo.

 3. Marie Veroniko,
  jo, byli jsme u té společnosti, co krachla, přešli jinam – energie zatím (zatím jo, později celkově uvidíme, jak to zdraží) dobrý; někdy na podzim jsem místo asi 3000 Kč za měsíc vysolila 9000 Kč, ale už mi to, co bylo navíc, dokonce hned vrátili a platíme zas normálně jako předtím. Celkově asi, kdyby ta krachlá společnost nám vrátila už na jaře (kdy ještě předstírala, že nekrachuje) přeplatek za rok 2020, bylo by to ještě víc, jako každoročně, to jo…
  Musím říct, že být to před dvěma lety, tak nevím, jestli bych vůbec byla schopná jednorázově v tu chvíli zaplatit těch 9000, tehdy jsem si ani ještě nekupovala celoroční jízdenku na městskou dopravu, radši jsem to platila postupně měsíčně, celkově o dost dráž, ale nemusela jsem najednou složit několik tisíc…

 4. Ahoj, já to řešil v posledních pěti letech asi pětkrát a dopadlo to tak, že nemám žádný lustr :-) Když jsem pořád vymýšlel, který by byl vhodný, tak jsem nakonec došel k tomu, že je divný, aby něco pořád viselo uprostřed stropu. Jenže nějaké bodovky, nebo víc nástěnných světel z domova dělá kancelář, tak furt nevím.
  Ohledně světel se mi vždycky líbilo období secese, takové ty slzy v tepaném plechu, nebo sklo, vyfouklé do železné objímky, ale na to zas musí být interiér.
  Ty asi potřebuješ lustr, který bude víc pod stropem a ne hned nahoře, ale líbí se mi třeba tenhle, co už není úplně moderna, ale ještě není historizující kýč:
  https://www.svetla24.cz/stropni-lampa-rando-ve-venkovskem-stylu.html

 5. bo,
  jo, to je dobrý, to bych mohla i vyrobit!!
  Jenže jsem si řekla, že co se výroby lamp týče, nebudu jako táta a zatím je nebudu vyrábět… I když on nejen že vyrobil stínidlo, on to i napojil do elektřiny. To já dělat nebudu nikdy. Už jsem dostala ránu čtyřikrát a nemusím to opakovat : )
  P.S. z toho třikrát u rulisy, když jsem si tam před lety udělala dobrovolnou brigádu na škrabání omítky.

 6. krizo,
  aha, svítivost! Žárovka E27, to chápu, to je prostě normální velikost objímky. Podle toho se orientuju, ale považovala jsem za neobvyklé, když u některých těch ikeáckých lustrů psali, že tam jde nejvýš 13 W. To právě bylo u toho dětinského lustru s prořezávanými ptáčky https://www.ikea.com/cz/cs/p/solskur-zavesna-lampa-bila-mosazna-barva-00440344/
  Já sice nevím, jak se má nynějších 13 W u nových typů žárovek k těm, co znám z minulosti, ve kterých se torchu orientuju a vím, oc čekat od 40 a od 100 W, ale je mi jasný, že to asi srovnatelné nebude se starými 100 nebo 120 W, které potřebuju od lustru.

  Tenhle lustr je hezky jednoduchý, vypadá jako bílá masa, ale vlastně je to jen 35 cm široký, to jde. A píšou 60 W, tak to nevím, kolik je přepočteno na starou žárovkovou minulost, ale asi to nebude míň než 120. Dokonce je to 2×60, tak to je OK každopádně ohledně světla (nebo jsou ty parametry pořád stejný jako kdysi?? potom nechápu, jak něco může být jen na 13 W…) Na obrázku mi ty lustry připadají hrozně dlouhý,ale asi je to můj optický omyl, 1100 mm od stropu pořád znamená, že o to nikdo nebrnkne hlavou, pokud neměří nad dva metry.

  Působí to docela neutrálně, to by asi nedělalo dojem, že je to moc moderní (k ořešákovým skříňkám na jedné straně pokoje). nevím, ajk ten chladnomatně stříbrný chrom. Rozhodně lepší než zlatěskvoucí. Ale nevim. Protože vůbec nemůžu pochopit, co se tam vlastně nejlíp hodí.

 7. Jirko,
  jo to by bylo víc u stropu! A je tam 3x 60 W.
  jenže jak je vyměnit, to se asi musí ten kryt vyháknout a to je taky trochu bariéra – aby se žárovka vyměňovala co nejjednodušeji, byla přístupná. Abych s rukama nad hlavou na štaflích nemusela dělat krkolomné operace. Teď můžu, ale stačí vyvrtnutá noha a je to v prčicích.
  Nejhorší noční můra je světlo hned na stěně, které je upevněno (ta koule nebo spíš krychle) na zdi kovovými sponami, které jsou silné a pruží a když rychle neucukneš… takové máme v práci naštěstí už jen asi jedno a už jsem ho vyměňovala a už se ho bojim.

 8. Liško, watty nerovná se svítivost. Watt je jen o tom, kolik proudu do toho teče. Spíš koukej na technologie. Nejsvítivější jsou ledky a přitom mají nejmenší příkon. A závitově se dělají taky různě, samozřejmě i klasicky E27.

  Placky či mírné boule na stropě v kovových pružných držácích mám u sebe doma a naprostá spokojenost. Výměna žárovek a čištění skla bez problému. Mám totiž podstatně nižší stropy než ty, a jestli mě trřeba něco sejří u přítele, tak třeba že když stelu postele a natřepávám peřiny, že mlátím do cingrlátek na lustru a pokaždý je musím pak rovnat nebo dokonce věšet z vyhozených háčků zpátky. Visací lustr respektuju jen v kuchyni nad pracovním místem, aby se dal stáhnout níž na tu práci. A pak s ním zas šup nahoru.

 9. Liško a nechceš si tam dát minimalisticky LED svetlo? Vydrzi to asi 10 let, jen si kup to nejteplejsi – 2700 kelvinu. Sviti to jak blazen a v Obi vyjde asi na 3 stovky.

 10. Myslim takovy to placaty vypoukly kolecko. Ma odber nula, nula, prd.

 11. Liško, dělají i menší i větší ještě, závěsná lanka se dají zkrátit, my ho máme doma asi na 20cm. A já si ho vybrala, protože mi připomínal jeden secesní, co měla babička…

 12. Ten tvůj třicetiletý fešák, co ho máš ve svém pokoji, ale přece vypadá velmi dobře.
  Jestli nejsi moc náročná, ;-)

 13. ru, Psice, jo ty boule stropní,
  nějaké máme v práci v atelieru a svítěj spíš mizerně, a to nejsou moc daleko od sebe. Asi máme něco nejlevnějšího a slabý žárovky. To, co psal Jirka, je taky taková boule.

  Že to vydrží asi 10 let, to led světlo? Tolik? To by bylo super. Do té kuchyně už jsem ledku koupila, do toho nového lustru. Nám tady žárovky praskají hodně často.

  To EGLO, jak psala kriza v kom.3, je taky podobný v podstatě těm boulím, ale o dost elegantnější. Jo a trochu vypadá jako velikánskej bonbónek Tictac.

 14. Do adminskýho profilu se nedostanem, zkus to nějak jinak.

 15. Saule, čáááu, nojo, ale jedna objímka nějak vyhořelá a jeden zvonec má strženej závit, takže plandá, ale není to vidět, takže to nevadí. On je vtipnej v tom, že se dá v jeho vypouklé ‘zlaté’ dolní části vidět a fotit, jak se tam zrcadlí celá místnost.

 16. Už mám asi vybráno, mezitím jsem odjela na týden na hory, teď teprve si lustr objednám. Byla jsem se podívat v předváděcí prodejně, je tam milá paní, je to na Smíchově, takže celkem při cestě z práce, pokud to vezmu jiným údolím.
  Mají e-shop a nejdražší závěsné svítidlo mají za dva miliony. Ale to se mi nehodí. Mně se líbily značky Ferm Living – svítidlo Collect (na to se moh a nemusel dát i širm, ale ty nebyly pěkný), Bloomingville a celkem House Doctor. A vybrala jsem Bloomingville, svítidlo Brass, které měli i v té prodejně na ukázku.
  https://www.designbuy.cz/bloomingville-zavesne-svitidlo-brass
  Měli tam i něco jako to EGLO, nastojato, to se mi líbilo (několik, nejlíp Design House Stockholm, svítidlo Form, podlouhlé, jako visící bílý penis nebo bílá flaška nastojato), ale bylo vidět, že to mléčně bílé sklo by mi bralo hodně světla. Tak budu mít lustr jen s jednou obnaženou žárovkou. Hlavně do ní nepinknout…

 17. Mno, tak jsem se koukla na ten shop, zadala stropní svítidla, koukla – hele, to by semi líbilo do kuchyně… – a ono stálo 10 575. :-))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *