Jarní kvítky

Z NAROZENINOVÉHO VÝLETU

ruka-500

Nazdár! Na svoje narozeniny jsem se ocitla ve Svatém Jánu. Spali jsme tam pracovně. Nevrátila jsem se ráno do práce jako ostatní, ale vzala si narozeninové volno a vykročila podél potoka Loděnice. Mapy netřeba. Potok byl malebný a jarní kytičky mě potěšily. Ty mám ráda. Jsou otužilé. Musí děsně rychle vykvést, dokud se stromy neolistí a všechno nezastíní.

kytky1-500

V noci pršelo a sněženky jsou mokré. Podléšky. Fialky. Jak se jmenuje to zelené? Najednou mě napadlo: Popenec! No a ten to není. Ale viděla jsem ho nakonec taky. To žlutozelené je mokrýš; už jsem název vypátrala.

kytky-hodne-500

Mochna na skále. Barvínek. Ten mám ráda. Babička ho prý taky měla ráda. Plicník. Orsej se ještě neotevřel. Hluchavka nachová. Hnízdo bledulí nad potokem.

Příště si sem dám ještě fotky dalších pozoruhodností z výletu.

Úpadkové už tu přistály.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zákoutí a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

12 komentářů u „Jarní kvítky

 1. Taky jsem slavívala narozeniny výletem. …… To byl výborný nápad si vzít volno a toulat se. ( mírná přející závist) …. Tolik kytiček jsi dostala darem od přírody….. cílila ses doufám jak královna! …… nebo hérečka po premiéře? …. :-) ……………. A skoro všechny kytičky znáš (na toho mokrýše ses mě mohla zeptat, to je můj oblíbenec – zelenější než zelená :-) ). Těším se na pokračování ….. a moc tě zdravím (stále packou v sádře). :-)

 2. Lenko,
  cítila jsem se jako vždycky a druhou půlku výletu trochu utahaně. Tam už nebyla tak malebná scenérie.
  Ať se ti ruka rychle dostane do kondice! Abys mohla mačkat spoušť bez krkolomností.

 3. První fotka mě bavila
  a teď jak se na ni koukám, připadá mi jako druhej svět, druhá strana.
  Podívám se do kaluže a zahlídnu tam rusalku.

 4. V Českém krasu je dobře a je to tam krásné v každou roční dobu. A ještě lépe je tam v podzemí. A proto tam trávím skoro každý, volný víkend :)

 5. Ondro,
  tak to obdivuju. Na tenhle druh krásy a krásných zážitků si netroufám. A to vědomí, že tam v pravěku žili lidi… anebo že v těch prostorách ještě nikdy nikdo nebyl….

  Ale v Koněpruských jeskyních jsem byla nejmíň dvakrát, to jóó :)

 6. O tom, že objeví nové prostory, kde ještě nikdy nikdo nebyl, sní každý jeskyňář. Když děláme exkurse pro veřejnost, tak je oblíbené začínat sdělením „Tady nejsou žádné Koněprusy“. A zas tak nic hrozného to není, určitě bys to zvládla.

 7. A navíc objevit jeskyně s archeologickými nálezy, to by bylo taky něco. A takové tam jsou. Asi už všechny objevené.
  Exkurze pro věřejnost? To je skvělý, že děláte!

  Mně to jeskyňářství připadá spíš pro chlapy, jako by to byla analogie objevování a poznávání nové ženy, ženských dutin :)

 8. Archeologické nálezy byly v těch jeskynách, které mají přirozené ústí na povrch. A jak píšeš, tak s velkou pravděpodobností už bylo vše objevené. Ale třebas paleontologické nálezy, ty se nachází pořád. Kolega si vždycky nosí s sebou pytlíček na kosti.

  Nejbližší termín je 1. 5. ; )

  No jasně, a pro holky, pro ty jsou zas jako analogie krápníky :). Ale ty v jeskyni nemáme :(. Takže je to ryze chlapská jeskyně!

 9. :-)) Krápníky pro holky mě nenapadly!

  1.5. je ideální čas na jeskyně pro kluky i pro holky.

  … teď si vzpomínám, že jsem si sem ještě chtěla dát fotky vrb a taky skály, z téhož výletu. Vrhnu se na to. A prý je zajímavé místo jeskyně Koda, říkala kamarádka loni.

 10. Tak tos nedávala v Koněpruskejch pozor, tam mají Malý a Velký ženský sen :).

  Jasný a ještě je to ideální čas na závody v technickém lezení :). Pro kluky i pro holky.

  Jeskyně Koda je zajímavá tím, že tam zrovna bylo pravěké osídlení, ale jinak připomíná spíš štolu. A v osadě Koda je mlýn, který měl mlýnské kolo na podzemní pramen! Ale já mám radši ten Karlštejnský břeh Berounky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.