Jsem blbá, když budu mít svůj první chytrý telefon?

Neměla jsem mobil mezi prvními ani mezi druhými. První jsem měla zaoblenej tmavomodrej Siemens. Pak (když bylo po něm, jinak bych si nový nekoupila a to platí stále) jsem si koupila stříbrnej Alcatel, tehdy s barevným a „největším displayem na trhu.“ Když mi potřetí spadnul prudce na dlaždičky, taky bylo po něm. To mohlo být tak v roce 2006, plus mínus 2 roky. Potom jsem měla mobil koupený narychlo, levný malý černý. Po něm také malý černý, získaný od operátora zdarma. Poté také zdarma, ale bílý s červeným rantlem, ten měl značku LG. Bohužel nějak přestalo jít nabíjení, nabíječka, konektor nebo nevímco, jinak bych ho měla doteď. Šla jsem tedy do obchodu a koupila si další bílý tlačítkový – se zeleným rantlem – a to v době, kdy už veškerenstvo mělo ty šmrdlací chytré telefony – asi před dvěma lety. Koupila jsem ho kvůli tomu, že vydržel nabitý asi týden a ne jeden den jako ty šmrdlací ojížděcí. A taky proto, že s tlačítkovým se mi snadněji propaguje, že nejsem k dispozici nikdy a nikomu. A proč by to vlastně měl být rozdíl s tím ošahávacím…

Rozdíl tu ovšem je. A značný. A málokdo z nás, rozežranců západo-civilizačních, si to uvědomuje. Nabíjet si každý den mobil totiž spotřebovává elektrickou energii. Nabíjet si každý den miliony mobilů totiž spotřebovává elektrickou energii. Vyhledávat si na internetu v mobilu každej prd a nepřemejšlet totiž spotřebovává elektrickou energii.

Stávám se tímto energetickým rozežrancem právě dnes. Ten bílej tlačítkovej mobil totiž chcípnul, takže asi dva týdny používám půjčenou tlačítkovou Nokii C2-01 gold, která v bazaru stojí asi tolik, co ten můj poslední NOVÝ tlačítkový, tj. asi 500 Kč. Kolegyně doma vyhrabala tu samou Nokii v černém, jenže nejde nabít ani tak ani onak, to jsem zkoušela a nic. A tak jsem dnes otevřela stránky prodejců telefonů –

– moment, zrovna jsem se nasrala, protože přišel domů ten dement, co žil třicet let někde na poli a teď bydlí v pokoji nade mnou! Máme tři čtvrtě na jednu v noci a on vždycky, neomylně, naprosto neomylně při příchodu do bytu (i odchodu, ověřeno) tak šíleně a s rozmachem bouchne dveřmi od bytu, že se mi otřese i podlaha (ano, bydlí NAD námi) a ta rána zazní celým domem, aby probudila i mrtvé kocoury, natož živé lidi. Takový bezohledný hovado jsem nezažila v tomto domě za svou celoživotní kariéru a v jiných domech za svou patnáctiletou bydlící kariéru. Pokaždé když práskne dveřmi a ve mně ztuhne krev, potom děsně patama skáče nad mým pokojem, až se mi otřásá i podlaha a drnčí mi (dvojité, takže dvakrát) okno. Bydlí tu několik týdnů a ve mně hrká, kdykoli je na chvíli doma. Většinou přijde kolem půlnoci, to ještě nespím, jen z něj hrkám, asi mě to připravuje o to líp na spánek, který nehrká. Vždycky si představuju variantně, co udělám: jestli si ho vyčíhám, až zas práskne a otřese celým domem a půjde dolů (jenže on jezdí i dolů výtahem, asi nikdy nebydlel v patře, tak si ho užívá) a já vykouknu a řeknu „To jste jistě vy, pane, to vím určitě, že to vy bydlíte nade mnou a že jste nikdy nebydlel v domě a nikdy nežil s jinými lidmi a dovolte, abych vás seznámila se skutečností, že v tomto činžovním domě bydlí i jiní lidé! Skutečně!“ Nebo jiné varianty. Právě teď se mi před vnitřním zrakem zjevil krátký dopis, který napíšu a strčím u do dveří. Jenže to není tak fér se neukázat a jen dát někam papír, ne jemu osobně. – Ale on doprdele taky dusá zcela neosobně, tak ať už hlavně táhne bydlet jinam; nechtějte vědět další alternativní scénář mých představ, morbidní. Pak ještě existuje ten, že bych na něj zazvonila a radši mu nabídla své tělo, než svůj strop. Aby uspokojeně ulehla  už doprdele nedupal, kretén naprosto bezohlednej úplně vymletej, jednou snad skákal u dveří od bytu přes švihadlo, to jsme myslela, že vyskočej z pantů, … no končím, jinak budu sprostá a sprostší. Naštěstí si mezitím šel lehnout, on je vlastně hodnej, že bouchne a dusá jen pár minut kolem půlnoci a jinak ne… Nojo, chyba bude ve mně, jsem netolerantní svině a stará panna.

Dnes jsem tedy otevřela popisy telefonů a zjistila, že

1) nejdu pod 3000 mAhod, což předznamenává jakous-takous výdrž baterie
2) nejdu pod 2 GB operační paměti (RAM)
3) ideální cena je 1500 kč, reálná do 2500 Kč, víc nedám
4) nejdu do foťáku, co má jen pár pixelů.

I když můžu samozřejmě dál tahat s sebou téměř denně středně objemný fotoaparát, jsem na to zvyklá desítky let narozdíl od velké většiny uživatelů mobilů, kteří do té doby, než se fotilo telefony, neměli ani náznak myšlenky, že by s sebou nosili foťák. – Jo, umím být i kousavá, chachá!

– doháje a zrovna zase zadupal ten horňák. Asi běžel rychle na záchod.

Mno, takže přátelé, co vás baví parametry přístrojů – a známe takové, jojo! – můžete hádat, co jsem si asi tak objednala zítra odpoledne k vyzvednutí v obchodě u nás za rohem.

Začala jsem stránkami alza, kde je vidět hned v popisu i ta kapacita baterky, večer jsem pokračovala na datart, kde se to musí dohledávat, ale některé typy telefonů mají levněji. Koukala jsem na Xiaomi, Prestigio, Ulefone, pak nějaké dva super loňské hity, co už ale dnes neprodávají, to se dalo čekat. Dala jsem tomu jen pár hodin a pak našla něco, co mi přišlo dobrý s ohledem na ty moje parametry, tak jsem to radši hned objednala a ani nedočetla veškeré recenze. V recenzi „cena /výkon“ dopadl ten můj vítěz ještě dobře s ohledem na moje parametry a původně stál přes 3000. Nemá nejnovější typ toho, jak tomu říkají – operačního systému? Asi to. Ale to mně může být jedno, když nemám srovnání a je to můj první netlačítkový.

– No a už všichni spí, i ten dusač hroznej. Najednou je docela sympatickej. Takhle v půl druhý v noci je skoro každej sympatickej, i ten telefon. Tož uvidím později, jak obstojí.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

134 komentářů u „Jsem blbá, když budu mít svůj první chytrý telefon?

 1. Tak ať dobře slouží, objednej si i obal ,nebo kup. Ony ty telefony rády padají a v obalu se jim nic nestane. Mám ten můj již asi 4 roky, obal roztrhaný ale pořád žije :-) Dupající sousedi je dosti drsné, takhle lituji rodinu (starší manželé) co bydlí pod rodinou mého syna. Pokaždé děcka peskujeme když k nim přijdeme. Neskákejte, neječte, nemlaťte dveřma….

 2. Liško, taky začínám pomalinku uvažovat o chytrém telefonu, ale ještě jsem uplně nedozrála :-) a přesně jako Ty čekám, až mi ten můj klekne mám ho 15 let. S tím sousedem tě lituju, mě občas taky vadí vřískající, dupající, rachotící děti na chodbě, vždycky je to jen naštěstí na chvíli.

 3. Šmankote, takovej pro mě zajímavej článek a já jsem v práci a nemám čas číst… snad to dám po kouskách v průběhu pracovní doby.

 4. První vyhovující tvým stanoveným paratmetrům na datartu je
  Umax VisionBook P55 X2 LTE černý (UMM200P52)
  UI když nevím, jestli 8 mega je pro tebe dostatečný rozlišení fotek (podle mě na počtu mega absolutně nezáleží, pro dobrou fotku jsou důležitý jiný parametry) a velikost baterky je potřeba porovnávat s velikostí operační paměti a displeje, ty dva žerou nejvíc. Takže 3000 baterka na 5 palcovým displeji a 6 palcovým displeji bude mít podstatně jinou výdrž, plus způsob používání a ostatní věci v hardvéru k tomu. Osobně bych hledala něco kolem 4000.

 5. ratko,
  aha, obal, myslíš takovej ten koženkovej, co vypadá jako knížečka?

  barčo,
  jééé, to jsem ráda, že ještě někdo má taky tlačítkový a ještě takovej držák dlouholetej!!

  ru 4
  jo, na tenhle telefon Umax jsem koukala a četla jsem nějaké recenze uživatelů a psali (jestli si todobře pamatuju, že se to týkalo tohohle typu), že má strašně tenkou slupku, tenkej kryt, co vypadá, že každou chvíli praskne. Ale to by asi vyřešil ten obal, to mě nenapadlo.

  Světelnost u těch foťáků píšou jen někdy; vybrala jsem nějakej průměrnej (tzn. v kontextu všech drahých telefonů samozřejmě podprůměrnej), asi nic extra to nebude. A ani tenhle parametr nejsem schopná vůbec posoudit.
  Operační paměť, aha, takovýhle souvisosti… tak to potom těžko říct, jak dlouho vydrží ta baterka, kdovíjak to dopadne :- ) Asi to prostě stejně neumím dobře vybrat.

 6. 5
  no, včera mi kolega taky říkal, že je to šikovný, pro komunikaci s víc lidmi, rozposlání nějaké infrmace víc lidem. No a to je přesně to, co mě nebaví a nechci – aby mi furt chodily nějaký zprávy. Já je budu číst s dvoutýdenním zpožděním jako to dělám s mailem, to je mi předem jasný.

 7. ad telefony
  taky jsme četla, že je rozdíl, jestli je ten krám celej vyroben i vyvinut v Číně, anebo vyroben v Číně a vyvinut jinde.
  Tak to jsem o tom zvoleném pak už nezjišťovala.
  Každopádně jeho název zní podezřele.

 8. 8:
  A nemůžeš se nějak domluvit v práci, aby ti dali firemní?
  Si to odepíšou z daní a nic je to nestojí.
  Stejně s ním řešíš i pracovní věci, ne?

 9. 8
  Kryty se dají koupit různý, na sklo určitě folii a na zbytek buď tu knížečku, nebo já mám z Aliexpressu kryt jen na záda, ale trochu pevnější, s přesahujícíma bočníma hranama. Sejří mě nutnost pořád telefon otevírat a zavírat a navíc knížečka pak nejde upnout v držáku na kole a v autě.

  Ale myslím, že do začátku sis ty parametry vůbec nestanovila špatně, já to studovala podstatně dýl, než jsem šla loni do toho Xiaomi, a ani tak jsem neměla představu o všem, třeba že víc než IR ovladač by se mi hodilo NFC a pod.

 10. 9
  To záleží jen na tobě, s kým na tom budeš chtít komunikovat. Jako smailem. :-)
  Ale dá se pokecat bez omezení zadarmo, když chceš, a to je pro mě to hlavní. Třeba teď si tudy píšem/povídáme se starším synem do Ameriky. Zadarmo.

 11. 11 saule
  firemní by mi dali, s výhodným voláním atd, ale musel by to být vodafone a to asi tlačítkový. Ten, co mám právě půjčený od kolegyně, která jim ho chce vrátit :) Mají asi i netlačítkové, ale nevím, jestli je běžně dávají.
  Já firemní nepotřebuju, používám společný firemní. A na soukromém telefonu se svým oblíbeným telefonním číslem vůbec firemní pracovní věci nedělám.

 12. A nebo Doogie? Ale ten, co by se mi líbil, už je vyprodanej.
  Doogieho měl jeden čas mladší synek, taky ho nakonec roztřískal. :-)

 13. 16 ru
  Ten nemám! :-D Ten mi zněl až moc podezřele a vypadal, že bude slabej.
  Xiaomi redmi 6 je zas naopak o pár stovek dražší a asi trochu lepší, ten jsem nekoupila; ale měl by ten můj vítěz být snad tomu podobnej.

 14. Jo a odpověď na otázku v titulku:
  Blbá nejsi, ale budeš si tak připadat, až se budeš s chytrým mobilem učit. :-)

 15. Mě vlastně na tom chytrým telefonu nejvíc láká ten foták. ty fotáky v telefonech dělají hezký fotky. Foták vždy po ruce. Na netu nejsem závislá, volám málo, píšu sms. ale všimla jsem si, že nový chytrý telefony dělají u lidí závislost – net, hry, instagram, fb, to psaní a volání přes whatsap. stále se spousta lidí dívá do telefonu, aby něco nepropásli. určitě se hodí najít si na mobilu spoj a pak mapy – trasy. spoje a mapy si tisknu zvlášt na papír. nebo mapu beru s sebou.

 16. 24
  jo,ty mapy mi taky připadají důležitý.
  A aspoň nějakej foťák, co je malej (teď mám v práci spíš větší).
  1.června pojedu na 9 dní do zahraničí a neměla bych mapu ani internet ani foťák, kdybych si nepořídila ten chytrej telefon. I když by to nevadilo, nebudu tam sama, cestu by mi kolega ukázal, mapu města bych si vytiskla.

  To bylo další kritérium výběru: mít ten telefon hned. Pár se mi jich pozdávalo, ale měli u nich napsáno, že nejsou na skladě a že je očekávají 27.5. A to mi připadalo pozdě, co kdyby je dovezli třeba 29.5. a to už je moc naknap před 1.6., kdyby náááhodou nefungoval nebo něco.

 17. – dneska se tady vypisuju, protože mám dovolenou; za chvíli jdu na preventivní kardio vyšetření a potom na přednášku a po ní se spolužačkou na třináctku démona jako obvykle v úterý. Do práce se někdy potom vracím, ale dneska jsem to pojala jako volno, budu se asi seznamovat s novým telefonem. Nebo psát jednu ze 4 seminárek, co mám odevzdat v květnu, ehm.

  A potvrdilo se, že moc nepotřebuju řád, funguju bez režimu už docela dobře – když nemusím ráno vstávat, tak vstanu čerstvěji a dřív než do práce a bez potíží a hned ráno udělám několik činností. Kdežto do práce chodím se zpožděním a vstávat se mi nechce. ne že by se mi nechtělo do práce, to chce, ale nechce se mi MUSET vstávat.
  jojo, s tou pokorou to nikdy nebude ideální :- )))

 18. 24
  Nedělá závislost u lidí, jen u některých a většinou mladých. Já nehraju hry, neposílám nic na Instagram a po FB messengeru komunikuju jen s Dee-Aktérkou, na FB z mobilu nechodím vůbec. Whatsap je šetření peněz.
  Jinak mám mobil hlavně kvůli mapám do auta i do terénu, navigaci, keškám a případně „pojistným“ aplikacím typu Záchranka. Dobrý je info o počasí, slevový kupony do Tesca a nastavení mobilu u operátora – vše pomocí aplikací.

 19. Tak ať slouží! Bez datovýho tarifu závislost nevyvolá:) Jak tu píše Barča, já jsem si zvykla mít telefon místo foťáku. Ten jsem před lety ztratila a díky telefonu nemám potřebu si pořizovat novej. Otázka je, jakej bude v nižší výbavě, nejspíš se tvému samostatnému nevyrovná. A jak už ttu bylo psáno, mapy, jízdní řády, whatsapp, to jsou všechno skvělé věci, na kterých se neulítává. Stinnou stránkou datového tarifu jsou zprávy a FB:) Mám dotovanej Huawei z práce a možná z něj stejně za pár měsíců bude jen hromada součástek, jestli se přestane aktualizovat Android podle současných výhružek Google…

 20. 25. Liško, to je super.! samý nový zážitky, novej telefon a cesta do zahraničí . Paráda, se těším na tvoje zážitky :-)

 21. 29
  Aktualizace jsou věcí výrobce mobilu, ne Google. Někteří výrobci dodávají aktualizace rok, dva, někteří jen jednou a šmytec.
  Ale dost často danej telefon chodí nejlíp právě s původní, nebo o jedno číslo vyšší aktualizací. Pak už to většinou začíná moc brát z baterky. Taky mám zaktualizováno jen ze sedmičk yna osmičku a dál už nechci, přibejvá tam zbytečností a musle abch si zvykat na nový „prostředí“, plus většině lidí se po devítce na tomhlemobilu zhoršila výdrž baterie.

  Což píšu pro Lišku, aby si z toho moc nedělala hlavu. Je jasný, že Android 4 už nebude fungoivat skoro s ničím, ale ten už zas určitě v novým telefonu mít nebude. (Pokud má telefon s Androidem, ale podle ceny nejspíš jo.)

 22. Joo, teď jsem si našla ten článek o odříznutí Huawei kvůli té hysterii kolem něj.
  Starých telefonů se to nedotkne a jinak určitě lidi najdou způsob, jak to tam natáhnout nějak jinak. Toho bych se nebála. :-)

 23. HOdně začátečníků má zbytečné náklady za internet v zahraničí.

 24. Liško, můj tip je Adam Michna u Otradovic, nejlépe Nebeští kavalérové. Puštěné na plný pecky – a stačí obvykle několik minut, ztichne KAŽDÝ soused :-) Zrovna si říkám, že bych toho barokního Mistra měla najít (pořád zabalené stěhovací banánovky…) a vyzkoušet na našem novém sousedovi přes potok. Že si pouští svoje šílený techno uvnitř za zavřenými okny, je vizuálně celkem zábavné, protože celý domek přitom poskakuje duc duc duc, ale že při produkci otevře okna dokořán, to si říká o odvetu :-D

 25. 34
  Jedni takoví se nedávno přistěhovali do vedlejší bytovky. Poklidná neděle na zahrádce se změnila v nedobrovolný psolech techna. Ale těm to prostě řeknu osobně, neb jeden z nich nastoupil i u nás v práci.

 26. 33
  Internet si musí Liška v mobilu prostě zakázat. Celkově i u všech aplikací zvlášť. Nechat povolené jen wifi.

 27. Má blbý, že má tarif. Kdyby měla předplacenou kartu, kde se balíčky pro interet musejí napřed kupovat, měla by to jistější.

 28. 37. jj. jak napsala že chce do zahraničí internet, hned mi kontrolky zablikaly…. první platby za synův mobil byly spojeny se „speciálními“ platbami za mobilní služby a totálním zákazem internetu.

 29. 41
  Já ani Američanům. Hoď si korunou, kdo je větší zmetek, když jde o prachy, zisk a politiku.

 30. Psice 29
  zatím jsem zjistila, že psát na tom je peklo a bolí z toho ruce. Omlouvám se všem (na FB), kteří psali stručně, jen malými pímeny a bez háčků, že jsme je měla za polodementy. Teď jsem při psaní dement tak 85%.
  Proto tohle píšu z notebooku, radši.

 31. 34 Petro sousedská,
  jo nebeští kavalérové, to je svatební píseň, ta se hodí. Nebo nějakej chorál?
  To je nápad§ jen musím doufat, že zvuk se šíří víc nahoru k sousedovi, než dolů… :(
  ha! Mám přece tu baskytaru elektrickou!! :-DDD Už vím, k čemu je! je to zbraň!

 32. A můj číňák je už doma, objednala jsem ho včera snad v jedenáct večer a za 12 hodin už byl pro mě připraven v prodejně za rohem. Musela jsem ale ještě do obchůdku operátora. protože moje stará krásná kartička, co po zasunutí do telefonu vytvoří na displeji nápis PAEGAS, ta se už do těch chytroušů zasunout nedá. museli mi ji vyměnit za menší.
  A smlouvu mi dali novou, jak jinak, to oni jo, nějakou základní a je tam 1.5GB dat měsíčně. Jenže já nemám tuchu, kolik to je. Co to hodí, co to dá.
  Samozřejmě předpokládám, že ten mobil mi jako první volbu nabídne dostupné wifi!!
  Snad.

 33. A je to
  stříbrný (vepředu bílý)
  jmenuje se
  Meizu M6.
  Má 2GB operační paměť, což jsem chtěla, ale myslela jsem, že má 3GB, protože jsem se omylem koukla na recenzi podobného typu asi trochu lepšího :((
  Tuhle: https://www.cena-vykon.cz/porovnani/meizu-m6-3gb-32gb/?gclid=EAIaIQobChMIreCV44mr4gIVluR3Ch1cYwe5EAMYAiAAEgJ-H_D_BwE
  Tak to jsem posrala. Zjistila jsem to až právě teď. četla jsem recenze na ten lepší typ… nonic.

  osmijaderný procesor (podobně levnější mívají jen čtyřjaderný, ale stejně nevím, co to znamená).
  Možná ten procesor je ale pomalejší než by mohl, nevím?
  Má 16 GB úložiště, ale v realitě je to, zdá se, necelých 10 GB.
  Výdrž baterie: 3070 mAh. To jsem chtěla.
  Systém je Android ne 8 nový, ale 7.
  Fotoapaát má 13Mpx a druhý 8 Mpx, to je dost na tu kategrii, světelnost 2.2 f, to nevím, co znamená a není to nejlepší, ale asi to stačí. Dalším parametrům nerozumím, resp. je vůbec neuvádějí. Rozlišení videa asi malý, ale to je mi jedno, já jsem ten pracovní foťák koupila kvůli videu a ten je na tom slušně, nepotřebuju natáčet mobilem.

  stručný popis toho telefonu zde:
  https://www.datart.cz/mobilni-telefon-meizu-m6-stribrny-m711h-16gb-silver.html?gclid=EAIaIQobChMIw9Sg-pqt4gIVROh3Ch1EEQKmEAQYAiABEgKYl_D_BwE

  za těch 2291 Kč.

 34. Moc tomu nerozumím, ale parametry má stejné jako ten můj a já jsem spokojena.

 35. Liško 2 GB operační paměť ti na tvoje používaní stačí a 8 jádro procesor je dobrý, to mám taky, stačí bohatě. Neboj, špatně jsi za ty peníze nekoupila. Hry na tom mastit nebudeš a náročný aplikace přes net taky ne. Android 7 je systém, na kterým pořád ještě bez problému všechno chodí, já mám – jak jsem zjistila – dokonce Android 6. Vůbec se toho neboj.

  Z úložiště dycky zbyde o hodně míň, je tam uloženo hlavně spousta souborů nutných pro samotný chod telefonu. Chce to pravidelně stahovat fotkydo počítače a odmazávat z telefonu a hlídat si automatické zálohování, starší zálohy taky ukládat do pc nebo mazat a nenechávat v mobilu, protože jinak ti zapráskají celej úložnej prostor. Případně propojit mobil s googlem a zálohovat na google disk.

  No a jestlis to obejdnávala přes internet a došlo ti to poštou, tak kdyby se ti telefon jó moc nepozdával, tak máš 14 dní na vrácení bez udání důvodu. :-)

 36. Jen k tomu internetu v zahraničí: Pokud je zahraničí v Evropské unii, surfuje se už za stejných podmínek jako doma – tarif na 1,5 giga by měl běžné vyhledávání v pohodě pokrýt. Nestahovala bych mimo wi-fi mapy ani aktualizace, nepouštěla si z internetu hudbu ani videa, ale najít si odjezdy nebo nějaké informace i mrknout na blog, facebook, zprávy… by mělo vyjít v rámci tarifu. Sama mám v tarifu taktéž 1,5 GB a v EU se s daty neomezuju, vypínala jsem je jen, když jsme se v rakouských Alpách přiblížili Švýcarsku. (Samozřejmě kde to jde, využívám wi-fi — co bych ale neprodleně nainstalovala s ohledem na to, je antivirový program.) Tak žádnou paniku a šťastnou cestu!

 37. lio,
  jéé, to zní dobře! Žádnou paniku, nastoupit na kosmickou loď a je to v pořádku, dobrodružství vstříc!
  Videa z internetu a hudba, jo. Kdyžtak jedině něco, co si krátkodobě uložím do toho mobilu, aha.

 38. 49
  Jojo. Já mám balíček 150 MB dat na měsíc s možností dokupovat opakovaně 50 MB po 10 Kč. A dokupuju jen sem tam. Na ty moje výlety, hledání informací na googlu , aktualizaci radarového počasí apod. v pohodě vyjdu s těma 150 mega. Jinak v práci, doma, v hospodách, v některých vlacích a autobusech, nádražích a supermarketech vystačíš s wifi. Chce to jen naučit se rozkliknout si hledání sítě a připojit se, pak už se to do paměti mobilu uloží i na příště. Kde už jsem jednou byla a jednou se tam připojila na wifi ručně, připojuje se mi to příště automaticky.

 39. Jo, a to se občas na data připojuju i z Rakouska – a opravdu žádný problém.

 40. 50
  Na wifi muziku stáhneš a uložíš, pak už přehráváš onlajn. Ale to chce sluchátka.

 41. Kudla, pak už přehráváš oflajn, samozřejmě.
  Sem na zahrádce měla dvě deci toho Chardonnay a su volaká zmetená. :-)

 42. Jen bych ti, Liško, pro příště fakt doporučila hledat si tyhle věci na Heuréce. Tam pročítat recenze a srovnávat ceny. Máš to tam všechno pěkně pokupě, s nějvíc osobníma zkušenostma zákazníků – stran zboží a i prodejců – a nejlíp vybereš to pro sebe nej. Akorát Alza tam není, ale ta skoro nikdy není nejvýhodnější. A nebo si pročteš informace na Heuréce a na Alzu si zajdeš kouknout zvlášť, jeden obchod, to už se dá.

 43. Jo, a jak ten tvůj mobil ma té Heuréce prohlížím, tak bych řekla, že je to okopčený Xiaomi s trochu levnějším procesorem. :-)

 44. 51
  jo, to je stejný s notebookem, tak to jsme ráda, že telefony nejedou napřed na ta data, ale taky na wifi, hurá.
  5číná Columbo, hurá, budu si u něj internetit.
  jo a jak to máte s blogem na telefonu? To ho musíte vždycky znova hledat, anebo se z něj udělá nějakáikonka na ploše a jetak přístupný hned??
  54
  jasněééé, právě začíná Columbo, budu si u něj internetit.
  55
  no, já to tam ve finále (jak říká Klokan) hledala, jenže jsem si zaměnila typ telefonu s 2GB za lepší s 3GB.
  A alzou jsem začala a zjistila, že jinde je to levnější a mají i širší nabídku.

 45. No a brejle si zase nekoupím.
  Asi příští rok, to už je mi fuk. Hlavně ať s enerozbijou, mám jen jedny náhradní a ty jsou poškrábanější. A to jsem je nepoužívala jako dotykový přístroj!! :-)))

 46. 57
  Na blogy z mobilu chodím nerada, protože se zobrazují nepřehledně. Zejména tvůj je při delší diskuzi k urolování se. :-))
  Ale jinak si je dáš do oblíbených v prohlížeči nebo necháš otevřený a při otevření prohlížeče je tam máš na kartách.

 47. 60
  jo ty karty už jsem odhalila, ale nezkoušela jsem, jestli musím ten prohlížeč otevřít x-krát, aby mi nabízel několik stránek, na každé kartě jednu.

 48. Üplně nerozumím dotazu. Nahoře, dát „nová karta“ a starou nezavírat. Nebo podržet prstem stisknutý odkaz, až se obejví nabídka Otevřít na nové kartě…
  A nebo si to nechat ukázat v práci od někoho s jiným chytrým mobilem. :-)

 49. Na blogy mám nainstalované Feedly. Pěkně zobrazuje i v mobilní verzi a neotravuje mě to nevyžádanými notifikacemi.

 50. 63
  Dá se v něm i odepsiovat do komentářů?
  Mám Feedbro a to je jen čtečka. Navíc nedodržuje formátování odstavců, takže jako orientační náhled ok, ale jednosměrné a trošku nepřehledné.

 51. 61,62
  aha, já nemyslela karty v prohlížeči, ty používám v kompu, ale takový vysouvací kartičky přes sebe; každá s jedním něčím, co bylo posledně otevřeno (fb, nastavení, galerie obrázků… )a odšvihnutím prstem nahoru zmizí kartička, když už ji tam nechci mít na ráně.
  Já totiž nepochopila, jestli když si otevřu v prohlížeči blog, který pak tvoří tuhle jednu kartičku pro rychlý přístup, jestli když chci mít zároveň otevřenou jinou stránku, musím znovu otevřít prohlížeč. Nebo otevřít prohlížeč googlovskej. A nevím, jestli to pak nežere moc baterky, kdyby bylo otevřeno víc oken netu. Asi řeším nějakou blbost, možná se prostě otevře prohlížeč a v něm normálně další karty jakov počíatči, aha, asi. No to ještě budu zkoušet.

  A ty aplikace jsou zadarmo? To už se nedoplácí? Nebo nějaký extra hry asi jo,ne?
  Třeba mapy – nevím, jestli tam mám dát nějaký waze nebo tak nějak, anebo mi to nabízí už víc na ráně nějakou jinou aplikaci mapovou.

 52. 63
  Feedly… asi bude nejlíp, když si večer sednu k počítači, tam zjistím, co je Feedly, mapové aplikace atd, přečtu si to a potom teprve otevřu ten telefon a něco do něj nainstaluju.
  Doufám, že tam jde provést i deinstalaci programu.

 53. Mapy – úplně bohatě stačí mapy.cz.
  Většina palikací je zadarmo, pokud se platí, je to u nich napsáno, stahují se z Obchodu Google = Google Play.

 54. 66
  Odinstalace aplikací je jednoduchá.
  A neodlepuj z telefonu nálepky, pokud bys ho chtěla v té 14denní lhůtě vrátit.

 55. Ahoj Liš! :-)) (a ostatní)

  Já tedy zírám, jak jste technicky zdatné, jak víte co chtít a čeho se vyvarovat. A to nemyslím ironicky!
  Měla jsem léta letoucí tlačítkovou klasiku a ten šmátrací telefon jsem nikdy nechtěla, vytahovat se s nějakým luxusním aparátkem, to mě netankuje, a na ty mé občasné hovory nebo sms mi stačil obyč. A kromě toho nesnáším, jak kdekdo třímá mobil v ruce a pořád do něj čumí a šmátrá.
  Leč přišel den, kdy si dcera pořídila nový mobil a věnovala mi svůj apple. A já se zamilovala :-)) Hlavně do foťáku, video se zpomalenou funkcí, různé rámečky a nápisy na fotky, paráda! Internet mám jen v rámci bytu a zahrady z domácí wifi, ten si do mobilu cíleně nedávám. Jen občas, když jsem někde, kde se chci okamžitě podělit o fotku apod., napojím se krátce na drahou polovičku, ta z pracovních důvodů net v mobilu má.
  No, a jednou jsem milého applíka nechala na zahradě na slunci, a on se mi normálně rozpadl na plátky. Na plátky!!! Později jsem zjistila, že se v něm tím žárem zkroutil nějaký plast. Takže jsem ho uložila do šuplíku a stále čekám, že se třeba někdy najde někdo, kdo ho opraví :-))
  Naštěstí dcera měla v záloze ještě jeden apple, a opět mi ho dala. Tam už mám ale problém s foťákem, v tom objektivu či kde jsou takové dva stíny, musím pak kvůli tomu ořezávat fotku. Ale i tak jsem za něj vděčná a trochu se děsím, až odejde do věčných lovišť; na jiný apple mít nebudu, máme důležitější vydání, jinou značku nechci, takže návrat k tlačítkáči bude drsný :-)))
  Ale zarazilo mě, co všechno o svých mobilech víte a jak se v tom vyznáte. Já vím, že mám apple, že baterie, pokud velmi nefotím a nehraju karty, vydrží tak 1 den, a to je všechno. Jo, a mám asi 6 krytů, jeden třpytivější než druhý :-)) Asi bych se nad svými mentálními schopnostmi měla vážně zamyslet.

 56. Jo, ideální budou mapy.cz, ty mám ráda, a Feedly, to jsem zjistila, to řeší těch víc blogů pohromadě, huráááá!

 57. Jo, Feedly mě zaujalo, včera jsem nainstalovala a šla spát, dneska večer zkusím.

 58. Blanko,
  aha, apple, tam jsem ještě nepronikla a asi ani neproniknu. Śmrdlání cestujících v metru je sranda, taky mě to spíš štve, ale začtu se do knihy a je pokoj (pokud do mě někdo nedrbe loktem při šmrdlání). Je pořád dost lidí v hromadný dopravě jako já, co čtou knihy nebo nějaké texty.
  Ty mobily užijí lidi, co cestují často někam, asi úplně zásadně. Takže na léto se to hodí, když dokonce i já někam pojedu. Nebudu mít cuky, že nemám přístup na internet, kdyby něco.

 59. Feedly
  – asi se to dá nějak skombinovat s počítačem? Abych ty názvy stránek, které tam chci mít nemusela vypisovat v tom mobilu, ale mohla je pohodlně napsat v počítači na klávesnici. To snad půjde, předpokládám, že je to dneska tam chytrý, vymakaný a zábavně všechno udělaný od lidí, co je to baví, že to asi půjde.

 60. Jo, taky řečším, jak všechny kanály naexportovat z počítačovýho Feedbro. :-)

 61. Apple hezky fotí, ale spousta praktických aplikací na něj není. A je zbytečně drahej, člověk platí značku.

 62. Neznám vůbec nic z toho co píšete, telefonem telefonuji a foťákem fotím. Někdy se dívám na foťáku na maily a taky co píšete. to když nemám přístup celý den na PC. a to je vše.

 63. 77
  To nevadí, kdyby ti to chybělo nebos to potřebovala, tak se to naučíš. Tak to prostě nepotřebuješ.:-)

 64. 77. teď čtu že koukám na foťáku na maily, prostě jsem už stará bába, normálně pako :-)

 65. Doufám, že ten telefon nebo ta aplikace Feedly nějak nepropojí můj fb účet a můj blog. Nechci žádnej prosak.

  Zatím jsem nainstalovala mapy.cz a vidím, že automaticky v tom telefonu jsou google maps, který nechci – ale to asi je nějakej vzájemně spolupracující balíček, to asi odinstalovat nepůjde, což?

 66. 81. můžeš si aplikace vypnout, tedy dát na vypnuto. Odinstalovat to nejde. Mám vypnuto úplně všecko :-)

 67. No tak na feedly jsem si vylámala zuby. Je to celé v angličtině, takže napůl střílím naslepo, co kde jak mám vlastně zadat, a komentáře mi to nenačetlo vůbec (třeba u Lišky to ani nevidí komentářovej kanál), jen začátky článků, které když si chci dočíst, musím stejně otevřít web. Že bych z feedly mohla přispívat do diskuzí, vůbec nehrozí.
  Takže i nadále budu holt rolovat jak pitomá. :-)

 68. 81
  Můžeš to zkusit, v některých stystémech to jde, u mě třeba ne, tam holt ty google sajrajty musím mít všechny. Jen jsem povypínala, co šlo.

 69. Feedly mám.
  Komentářový kanály mi to vzalo jen u rulisy a ratky, u zuzi a černý ovce, jinak nikde nebyly, ani u mě.
  To je teda asi taky trochu naprd. No aspoň něco…
  A přijde mi blbý, že v tom telefonu musím ve feedly u každého jednotlivého blogu upravit zobrazení; že to není jednorázově pro všechny. jednorázově pro věšechny je ten typ zobrazení s obrázkem, kterej nechci.

 70. Jak sejmenovala, ru, ta čtečka, co měla jako ikonku zelenej lístek bylinky? Sage? Mně se pak nějak neaktualizovala nebo co. Šla by taky v tom telefonu?

 71. 88
  Mně se pak už taky nezaktualizovala, potože Firefox změnil zobrazovací jádro a spousta starých rozšíření přestala fungovat, včetně Sage. Na mobil asi vůbec nebyl. Zkus na PC to Feedbro. To mi celkem vyhovuje.

 72. Tipuju že pro Lišku je pračka nepodstatná, nutnost se jí věnovat skončila v okamžiku zapojení a uvedení do provozu. :-))

 73. Hm, oddaluju koupi chytrouše už několik let, čekám až se rozpadne můj prehistorický dotykový nechytrý samsung, který mi přinesl Ježíšek před 11 lety. Nechybí mnoho, už nemá zadní kryt, je dost podrápaný (celou dobu bez obalu) a skvrna chybějících pixelů se pomalu rozšiřuje. Jsem poslední uživatel T-mobile Info, kde pomocí smsek zjišťuju jízdní řády. Děsí mě vybírání nového, nechci přijít o nápis paegas a hlavně se netěším na nácvik jemné motoriky-kdykoliv mi někdo podá smartfoun, okamžitě svými pazourami přepnu všechny aplikace, něco smažu a zablokuju. Jediné co mě láká je foťák a aplikace, která ukazuje aktuální polohu MHD vozů.

 74. 92
  Jarčo, bez obav, tohle asi máme za sebou všechny – když jsem dostala poprvní do ruky chytrý mobil v práci, společný služební s kanceláří, myslela jsem, že jsem ho rozbila. Když mi dával k uchu zákazníky šéf se svým chytrým mobilem, musel mi štelovat ruku, kterou jsem ho brala, protože jinak jsem ho okamžitě vypla. Případně úplně až do restartu. Když jsem si konečně koupila svůj chytrý mobil, z důvodu těch navigací a map a pod., tak jsem při prvních několika pokusech o napsání sms odesílala prázdné zprávy, případně někomu úplně jinému.

  A dneska na něm funguju bez problému, jak kdybych neměla odjakživa nic jiného, už mi to vůbec nepřijde. A když mi někdo podá do ruky mobil tlačítkový, tak jak blbec jezdím prstem po tom kousku displeje… :-)

 75. 93. já SMS nepíšu vůbec jelikož bych je musela platit. A tak mi někdo pošle SMS a já mu volám zpátky :-)

 76. 94
  Já píšu sms tehdy, chci jen něco sdělit, neptám se a nepotřebuju odpověď, a nebo do vlastní sítě, kde to mám zadarmo – mladšímu synkovi a bráchovi. Mladšímu synkovi klasicky „zavolej mi“, protože zpátky mi volá ze služebního mobilu zadarmo a tehdy, když zrovna v práci stíhá, nebo když doma nespí. Páč často doleze dom a je mrtvej, takže hned usne. Voláním byhc ho probudila a stejně se tím pádem nedozvěděla nic, jen rozespalý blekotání. :-)

  Zas se mi tenhelkomentář po prvním odeslání ztratil, kouším znova.

 77. Je to nějaká chyba na blogu,už se mio to stalo asi potřetí poslední dobou: Komentář odejde, ale nezobratí se, a když ho chci odeslat znova (návratem u sebe v prohlížeči), tak mi to tvrdí, že odeslat nejde, že už jsem ho odeslala. Ale napodruhé beze změny původního textu, jen s přidáním dalšího, odejde a zobrazí se.

  Liško, můžeš se prosím podívat, jestli to napoprvé spadlo do spamu, nebo to sežrali trpaslíci?

 78. Volám zadarmo, SMS platím. Tedy zadarmo je relativní pojem, platím měsíčně 115 Kč paušál na 80 minut mobil. Stačí mi to. Nevykecávám se. To možu z pevné linky. Tam mám neomezené volání do všech linek krmě zahraničí

 79. 90,91 barčo, ru
  bajo, z té pračky mám radost! protože vznikl kontrast vůči té předchozí zkomírající. Ta pár týdnů vydávala ze sebe oblečení jen vyválené ve vodě, nevoňavé, ale zato trochu svědivé na kůži. A málo vyždímané, ale to je celkem jedno, nám to tady schne rychle.
  Takže proti tomu hadříky vyndané z nové pračky jsou voňavé, vyždímané, vyprané.
  Nevýhoda je, že ta pračka není úplně tichá. Rumpluje trochu a bzíká hodně. Stejně ale nikdy neperu po desáté hodině večer, tak snad to nevadí ostatním v domě (koupelny jsou totiž dost zvukově propojené).

 80. 97
  No vidíš, a po whatsappu (nebo podobných kecálcích, ale musí je mít i druhá strana, což nejčastějc má ten whatsapp) se můžeš vykecávat i psát zadarmo až do alelujá. :-)

 81. 99. ještěže to nemám :-)) můžu se vymluvit, že nemám minuty.

 82. 98. tak fajn. :-)
  když ta moje pračka byla nová, a začala ždímat, měla jsem pocit, že mám v koupelně helikopotvoru :-)
  uplně jiné ždímání než pračka stará.

 83. Jarčo 92
  ten napis Paegas se mi taky líbil. Zatím z toho chytr.telefonu nemám euforii, snad přijde po lepším seznámení s ním. Psaní na tom je otravný, únavnē i pro oči a bolí z toho ruce. Je to pro mě hodně demotivující.

 84. Ale ten nápis přeci jde mít na chytrým mobilu taky. Je to někde ve volbách, zobrazení názvu sítě.

 85. 102 jo,helikopotvora

  100
  závaží nevím, to asi jo, to snad měli udělat ti připojovači, co to přiveźli. prostě helikopotvora, tak to zní.

 86. 108
  To jo zvuk ok, taky jsou to o hodně vyšší otáčky, než jste měli předtím. Ale rumplovat by to nemělo

 87. Liško, vydrž:) Říká se, že na psaní na chytrákovi si člověk zvyká 14 dnů. U mě to tak nějak zhruba bylo. Teď už na něm píšu rychleji, než na tlačítkáči, takových výkonů bych od sebe bohdá nečekala:)

 88. „První jsem měla zaoblenej tmavomodrej Siemens.“
  já taky. A52 od Pegase. měla jsem ten telefon ráda. a ve vlaku cestou do práce a z práce jsem na něm hrála hry: posunování kostiček – čísel a panáčka s kostičkami. a druhý a poslední byla moje malá kovová Nokie, kterou mám do ted. sice ogumičkovaná aby držela pohromadě, ale stále se mi ta moje malá tatranka líbí.

 89. Včera jsem musela poprosit jednu dobrou duši, aby mi řekla, jak přijmout telefonní hovor!Já ťukala na ikonku a ťukala a pořád to vyzvánělo, až se mi volající nedovolal. Fór byl v tom, ze se ta ikonka měla ne naťuknout, ale přeblíznout pohybem doprava.

  Ale tohle píšu v telefonu, takže psaní se lepší, i když je pomalý jak moje ranní vstávání.

 90. 113. to se mi stalo taky, i manželovi než jsme přišli jak na to :-))

 91. 113
  Mně taky, nesčetněkrát, protože na mým telefonu blízám nahoru, na služebním se blízá do strany, a to ještě právě taky do prava, což při držení pravou rukou je „proti srsti“.

 92. 119
  aha, tak se mi to povedlo jen oklikou.
  Myslela jsem, že když telefon zapojím přes usb do počítače, bude se to chovat stejně jako když připojím foťák a že z galerie svých telefonem vyfocených obrázků vyberu ty, které nasázím do adresáře v počítači. A pak je upravím v Gimpu a nahraju jako obvykle sem na blog do „knihovny médií“ a z ní do příspěvku.

  Připojit kabelem telefon do počítače jde, ale nic to nedělá! Nic to nenabízí ani na jedné straně a v adresáři „tento počítač“ se telefon neobjevil jako se objeví toťák nebo fleška nebo jakýkoli připojený disk.

  Takže prd.
  Tak jsem udělala to, že jsem v telefonu šla na internet do blogu, do něj nahrála (po jednom jak blbec, protože to nenabízelo hromadné nahrání nebo nevímkde) ty snímky z telefonu, velký. Do té „knihovny médií“, ze které se obrázkama krmí blogový příspěvek. No a z toho blogu jsem ty fotky uložila do počítače a tam je teprve můžu zesvětlit, oříznout, zmenšit velikost a potom je nahrát upravené zpátky na blog a použít.
  Asi to dělám blbě, protože nemůžu pochopit, že by chytrý telefon takhle debilně přidělával práci.

 93. Zkus při propojení teelfnu s PC stáhnout prstem shora nabídku z horní lišty a podívat se, jestli to tam nemáš přepnout z připojení pro nabíjení na připojení pro přenos souborů nebo pro přenos fotek. Primárně to bývá nastaveno jen na nabíjení.

 94. 120. to určitě takhle není. mě to taky neukazuje telefon dokud ho mám neaktivní. musím ho aktivovat jako když chceš telefonovat. a pak ho najdeš v souborech pod jménem telefonu. pokud ti to bude dlouho trvat, tak se telefon deaktivuje a opět neuvidíš nic.

 95. 123. ale je pravda, že já na blog taky mohu nahrávat jen po jednom a to ještě musím předtím fotky zmenšovat, abych nepřehnala kapacitu… myslím lže to bere jen do 500 kb

 96. 121 ru
  joo, bylo to ono, nabízí to dole pod info, kolik mailů přišlo.
  Tak super, už jsem to vyzkoušela. Při té příležitosti mi došlo, že do toho foťáku se vejde jen pár desítek fotek, dopr. Takže až pojedu v sobotu pryč na týden, budu muset všechny fotky prdat na facebook a mazat to v telefonu, hm :( Bohužel ta kvalita fotek není taková, jakou jsem si představovala. Detail květiny jde, vyfotit si stránku z knížky taky, ale vyfotila jsem za slunečního světla zahradu a je to rozmazaný jak prase. Však si nějak poradím.

 97. 124
  Liuška má svůj blog , svůj redakční systém a svůj hosting a zmenšování fotek je jen na ní. Ty jsi v propůjčeném prostoru bez možnosti cokoli si tam dělat sama. Takže s odpovídajícími omezeními.

 98. P.S. a 123 – co zanmená, pokud se telefon deaktivuje? Pokud usne? Tak ho přece pokynem přes PC zas probudím.

 99. 124
  na mém blogu může mít fotka 8 MB, obří. On si tu nahranou nějak zmenší, tu, kterou zobrazuje, ale dá se snad jít i do původní velikosti.
  PS. já si je zmenšuju předem ještě víc, ty už nezmenšuje :- ) Ale někdy jsem blog využila pro nahrání nějaké velké fotky, abych ji jinde zase stáhla do jiného počítače.

 100. 128. musím ho probudit přímo na telefonu zadáním kodu, tedy přejetím přes tečky v daném vzorci.

 101. 129
  Taky to dělám. Používám jako dačasné úložiště nebo dočasné odkazoviště.

 102. 130
  Tak si před nahráváním fotek nastav usínání na delší časovou prodlevu nebo ho úplně vypni.

 103. 126
  Eště zkus nastavit fotoaparát někde v nastaveních. Třeba ti pude najít volbu, aby se doostřoval a nastavoval expozici v místě, kde klikneš prstem, jako mně. To hodně pomůže k lepším fotkám. A kontrast stáhnout na minimum.

 104. 133 ru
  jo, to mě nenapadlo, že se tam nastavovat dá, ale vlastně jo, myslím, že jsem původně schválně vybrala foťák, co se dá manuálně nastavovat. Expozici se mi zdálo, že dělá právě podle toho, kam si ťuknu prstem na snímek. Ale vyšla blbě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.