Kandidáti na hlavu a mediální manipulace

VOLBA PREZIDENTA A JEJÍ INTERPRETACE

Pražáci mě zase naštvali. A přitom jsem Pražák.

Sledovala jsem dnes volební studio České televize, od 13 do 19:30 hodin. Potom jsem jela domů, kde televizi nemám.

Jsem ráda, že Karel Schwarzenberg dnes postoupil do druhého kola přímé volby prezidenta. Ale to ještě neznamená, že ho budu volit! Jsem hodně zvědavá na dvoutýdenní kampaň obou kandidátů, na Zemana v diskusích se svým protivníkem. Jen nemám tu televizi…

Televizi, která by toto mé vyjádření interpretovala tak, že budu volit Schwarzenberga a svým příznivcům doporučuji, aby udělali totéž.

Myslíte, že takhle zpravodajská redakce ČT neinterpretuje? Ale ano, přesně ten stejný názor, co mám já, vyslovila na obrazovce Táňa Fischerová – Jsem moc ráda, že Karel Schwarzenberg postupuje do druhého kola. Následovala otázka, jestli ho bude volit. Ona řekla, že každý ať volí za sebe, nic doporučovat nikomu nebude a že ona sama si volbu ještě musí hodně promyslet. Pět minut poté jelo v ČT24 shrnutí s tím, že z nepostoupivších kandidátů Zemana nepodporuje nikdo, kdežto jeho protivníka tři – Sobotka, Roithová a Fischerová. A odvysílali, jak Táňa Fischerová říká: Jsem ráda, že K.S. postupuje do dalšího kola. A šlus. To další, co řekla, nezopakovali, naopak přímo sdělili, že podporuje Schwarzenberga. Kterého podporují ti reportéři sami, protože jsou Pražáci, že.

Myslí si zaměstnanci veřejnoprávnho zpravodajského kanálu, že když jeden kandidát dostal tolik hlasů a když jsou mu nakloněni lidé, které oni v Praze vidí kolem sebe, tak že jsou pro něj určitě všichni a rozveseleného zpravodaje to opravňuje vysílat v tomto duchu, tímto jednoznačným subjektivním směrem? To je zpravodajství, jo?! To je volební zpravodajství?

Toto zpravodajství vzniká v Praze. Proto chápu, když výsledkem je divákova generalizace a nadávání na Pražáky. Pražáci ve většině tvoří celostátní denní tisk a televizi. Přesně tohle mě na některých štve – nedohlídnou dál než za nákupní zónu kolem města. Nechápou, že někdo má úplně jiný názor. Nebo trochu jiný, trochu přemýšlivější. Ne jednoznačný. Nejsou empatičtí. Nedokážou – ani já to nedokážu – si vůbec představit, jaké je žít třeba na severní Moravě. Protože si to ani nechtějí představovat. Chtějí se mít hezky a vypadat hezky a tohle do jejich obrázku nepatří – tam někde daleko ve špíně žijí nějací blbci, co dělají horníky nebo nemají práci, protože nic neumí, a to, že volí Zemana, ukazuje jedině na to, jak jsou blbí.

Takhle vnímám někdy naše média. Dnes ano. Ještě že televizi nemám k dispozici denně.

*   *   *

Jinak jsem ráda, že kandidátů na hlavu státu bylo poměrně hodně, se zastoupením různých typů. Podle mě to umožnilo v prvním kole dát hlas tomu, kdo nese nějaké (ale kromě nich i jiné, třebas ne tak skvělé, ale určitě osobité) hodnoty, které bych na Hradě chtěla. Nepatřím mezi ty, kdo kalkulovali, aby „jejich hlas nepropadl,“ a proto ho přidělili jednomu z favoritů. Kdo ovšem měl mezi favority svého jednoznačného favorita, měl to radostné, gratuluju ke štěstí. Za dva týdny na shledanou.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

528 komentářů u „Kandidáti na hlavu a mediální manipulace

 1. No, Liško, takhle všechna media zkreslují a zjednodušují, a to i naše místní noviny. Ale tentokrát se jich zastanu. V dalším rozhovoru TF dostala v jiném rozhovoru další otázku a tam řekla, že spíš bude volit K.S. – Všechno je tím, že se díváš na TV právě málo. :-) Je dobré se právě dívat na celé rozhovory na ČT 24 anebo porovnávat různé kanály.

  Já tedy když poslouchám jedním uchem Čt 24 skoro pořád, kdy nejsem před tabulí, jsem děsně uniformovaná dokonce i o tom, co zrovna letí na burze a tak :-) ) a trpím, že lidi se neinformují a pak …… mají úplně blbé (čili ode mne odlišné :-) ) názory.

  Mimochodem, za TF stálo hodně Zelených a KS byl jejich dřívějším stoupencem. Aby se dostal do politiky, když Zelení selhali, kandidoval za TOP 09, takže voliči Táni půjdou logicky za KS. Jdou za charakterem a slušností, a tou se MZ zrovna chlubit nemůže.

  Jinak k duelu K.S. kontra M.Z. Jsem ti napsala ještě kom. u minulého článku (č. 103).

 2. Lenko
  Nejsem na tu televizi zvyklá :-)

  To byl odvysílaný rozhovor na ČT24 a pak za pár minut na téže stanici to takhle zkreslili, mezitím nic moc jiného nebylo, téměř to navazovalo jedno na druhé.

  Jo Zelení, no dobrý, jenže tihle všichni „přeběhlíci“…
  Nic stálého dlouhodobého, co?! Zrovna jsem myslela na to, jak mi ten vznik a zánik politických stran u nás – strana jede, pak má aféru, část lidí odejde, založí stranu novou se směšnějším názvem ale o to úspěšnější – připomíná partnerské vztahy současnosti: člověk s někým chodí nebo si ho vezme, pak se rozejde, pak znova … víc se ukončuje a přebíhá, než že by se měnilo zevnitř, v tom vztahu, společně.
  – To nekritizuju zhnuseně dnešní společnost, jen říkám, že se do těchto míst dostal vývoj. Rok 1968 si představuju jako tu snahu o změnu zevnitř. A to je totiž v souladu s ideou politických stran, se systémem politických stran. Kdežto tohle přebíhán í a zakládání pořád nových stran vlastně není stranické, není to demokratický stranický prvek. Není to jako ve stabilních dlouhodobých demokratických státech. je to jiný, nový způsob. Možná nezralá demokracie, ale to bych neřekla až tak negativně; je to spíš novější způsob, kam jsme se dostali.

  Pro mě je otázka, co je lepší – stabilních několik málo stran, v nichž jsou různé frakce a jedou uvnitř, anebo při odchylce názoru hned vyjít ven a udělat stranu další, rozdrobovat.

  Na poslance přeběhlíky (během svého mandátu přejdou ze strany pryč nebo do jiné strany) mám ale radikálnější názor – ať okamžitě vypadnou z parlamentu, protože byli zvoleni na něco, na nějakou zakázku nějakými voliči, ale oni odešli z té strany a neplní, co mají plnit, jsou svévolní a podle mě nemají v parlamentu být.

 3. Jo ty odkazy – z kom.103 pod minulým článkem – si přečtu zítra.

  A já v těch komentech napsala, co mě napadlo dneska:
  Myslím si, že kdyby Havel loni neumřel, tak Schwarzenberg není nositelem určitých hodnot s ním spojených a tolik hlasů by neměl!

 4. kdyby ..
  kdyby nebyl Špidla keťas, končil by teď Zeman druhé funkční odbobí ;)

  jinak volby dobrý, bylo drama, byla podívaná a „napínavé“ pokračování co nevidět

  můžeme teď analyzovat, na kterou stranu a jak často padá kterému kandidátovi hlava ..

 5. ad 2: Myslím, si naopak, že jsme velice pokrokoví, protože stát mají řídit osobnosti a odborníci, ne političtí diletanti, jak se předvedla paní Peak, byť některé její předchozí kroky nebyly špatné. Já bych třeba do žádné strany nechtěla vstoupit, protože každá organizace nese v sobě stádnost ( a to se mi nelíbí) a hierarchii. A hierarchie znamená boj o moc. Takže hnutí ano, myšlenkový proud, ale odpovědnost hlavně svému svědomí. Teď se straníci schovávají za stranu, čachruje se, taktizuje se, hraje se nečistě a tak. V době, kdy budou nahoře vyspělé osobnosti, které budou jednat hlavně podle svého vysoce kultivovaného svědomí a morálky, tak se budou zpovídat hlavně tomu svědomí (potažmo Bohu v nich samotných) a můžeme jim důvěřovat. Podobně je tomu např. u takových institucí, jakými jsou Ústavní soud a Česká národní banka. Tam jsou také vrcholní pečlivě vybraní odborníci a myslím si, že v obou institucích si vedou dobře. Takže žádná utopie, neříkám, že to bude zítra, ale je reálné se k tomu dopracovat.
  V zahraničí lpí na stranickosti, protože je to tak zaběhlé a protože nepřemýšlejí, že by to mohlo být jinak. Uznávají moc, ego, sílu. My jsme demokratičtí adolescenti a od nás právě může vzejít nový impulz. A tohle právě se projevilo v 1. kole těchto voleb. Může to být jinak. Může vítězit slušnost, charakter (pravda a láska :-) ). Myslím, že máme šanci pokračovat v Havlovýh ideálech. Jen neusnout za pecí a nehýčkat si své „smrádek, ale teploučko“.
  A to byl hlavní důvod, proč jsem, a nejen já, volila TF.

 6. ad 5: Ukázka toho, jak Havel se snažil hlavně najít konsenzus, protože opravdu síly byly vyrovnané a nechtěl udělat botu, což pověření sestavením vlády může být. Pokud by si rozhádal ČSSD (Zemana, který se s ním snažil manipulovat), neměla by vláda ODS v čele s Klausem potřebnou podporu ve sněmovně a mohla by se jít klouzat, proto takové lavírování. Bylo to tehdy dost na hraně, protože pár let po roce 89 opět mohli zvítězit komunisté + ČSSD a z toho byl strach. Ony se musí vždycky dosadit věci do správného kontextu.
  Když se prezident zas neradí vůbec a rozhoduje pouze svým egem, tak to dopadne tak jako s nedávnou amnestií.

  Jen tak mimochodem, zrovna nedávno p. Mitrofanov řekl jak je paměť lidí děravá, že K. Schwanzenberg drží diplomacii celkem v klidu i přesto, že mu v tom Klaus dělá bordel. Ale když dřív vyjel ven Zeman, byl to vždycky skandál. Tak asi tak.

 7. to by se tehdá musel Zeman spojit s KSČM i Sládkem .. což bylo nereálné

  … jinak mi šlo o ten Zemanův dryáčnický pokus manipulovat Havlem … hezká momentka ostříleného kandidáta

  o dva roky později už bylo … ooo Bamberguuu Ooolověný v oposmluvním opojení ;)

 8. „1.Kdo z prezidentských kandidátů je pro Vás ideální volbou? 2.Proč právě tento kandidát? 3.Co by mělo být jeho hlavním úkolem? 4.Kterých kandidátů ve druhém kole se naopak obáváte?
  Jan Kvapil, zakladatel ústecké iniciativy Stop tunelům:
  1.Miloš Zeman.
  2.Vycházím ze své vlastní dlouholeté zkušenosti, disponuji totiž takzvaným hlasem smrti. Od roku 1992 jsem se zúčastnil všech voleb a na kohokoliv jsem svým hlasem ukázal, ten skončil hluboko v poli poražených. Na můj „hlas smrti“ již zašla například Strana zelených, Čtyřkoalice, US-DEU a naposledy ProKraj. Můj letošní „hlas smrti“ proto v prvním kole dostane Miloš Zeman.
  3.Hlavním úkolem mého „hlasu smrti“ je zabránit zvolení poznamenaného kandidáta prezidentem ČR.
  4.Ve druhém kole se žádného kandidáta ani kandidátky neobávám, neboť jsem si na všech dosavadních volbách do senátu ověřil, že můj „hlas smrti“ funguje i v druhém kole. Pokud by se proti Dienstbierovi dostal do druhého kola někdo ze čtveřice Fischer, Bobošíková, Sobotka nebo Schwarzenberg, tak ho (ji) s jistotou pistolníka svým druhým „nábojem“ skolím.“
  zdroj:
  http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/koho-voli-%E2%80%9Enaseptavaci%E2%80%9C

 9. Lenko,
  já jsem nikdy neměla ráda „strašení komunistama.“ A spojování toho strašení s ČSSD – že kdyby se s nimi dali dohromady, je tu návrat komunistů atd. Tehdy v 90. letech by se s nimi nikdo dohromady nedal, i bez strašení. A teď už je to jedno, čekalo se jen uměřenou dávku let, až buď budou komunisti běžná strana v parlamentu levicová, anebo že se rozdělej, zaniknou (což bylo nepravděpodobné), povstane jiná, přijdou nové generace atd.
  – Jak jsem říkala pod minulým článkem na konto Fischer – lidi, co vstoupili do KSČ za normalizace já neberu, neznám, nepřátelím se s nimi, nestýkala jsem se s nimi jako dítě a nestýkám se s nimi ani teď. Proto Fischera nikdy volit nebudu.
  K tomu teď musím dodat: Lidi, co byli v KSČ dřív a byli vykopnutý po roce 68, jsou pro mě OK (kromě takových, co chtěli popravit Horákovou a podobně, nemluvím o funkcionářích, jen členech).
  A zatřetí je to nejošemetnější, protože současné: lidi, co volí komunisty dnes nebo jdou k nim do strany: to mi z logiky věci – totiž že tu je demokracie započatá před 20 lety – musí nutně připadat v pořádku. Neznám, jaké individuální názory a příběhy jsou za tím, ale např. rozumím, že jako reakci na západní krizi počínající 2007/8 někdo jde ke komuniistům, protože nůžky blahobytu a chudoby se citelně rozevírají a v té krizi to bylo hodně vidět. Teď se o tom na jedné straně mlčí, na druhé straně mluví v médiích, ale asi spíš v souvislosti s rozvojovými zeměmi a vodou, než v souvislosti se situací naší společnosti. Což politikům (pravicovým) vyhovovalo vždycky.
  + k tomu jen, že K-Schwarzenberg pro mě představuje pravicového solidního člověka, se sociálním cítěním, pečujícího atd. Jenže právě: proto nechápu víc z jeho chování; jestli někdo je nějaká koalice nebo opoziční smlouva v jednom člověku, tak je to snad on- proč jeho dílem je s-karta. On je člen vlády, on hlasoval pro, vláda hlasuje jednomyslně. On dělá stále takovéhle věci, jakoby protichůdné, z mého skrovného pohledu (pohledu člověka, který tomu vůbec nerozumí, jen občas se vynoří, koukne se, co se děje, udělá si obrázek a zase se na několik měsíců nekouká na nic).

  A k systému stran:
  Já si myslím, že to není špatnej systém. Podle mě vláda odborníků, jednotlivých, je sice zdánlivě ideální,ale podle mě je to zcela nefunkční past a lákadlo. Protože tam není rámec! A to teď já konkrétně hodně vnímám u nás v práci, teď se o tom bavíme, o koncepci, směřování – protože jsem silně pocítila, že bez toho je to v hajzlu, bez toho není chuť s vervou něco dělat. Když nemáš rámec, plácáš se a je to neefektivní a nepříjemné a přenáší se to z těch nositelů (zaměstnanců) na ostatní (klienty) – tedy z vlády na lidi by se podle mě taky přenesl nezřetelný maglajs, nejistota.
  Ono by to šlo a v budoucnu třeba půjde, já nevím, ale to bude muset být úplně jinak nastavená společnost, zákony, ústava – ak, aby rámec existoval, aby koncepce, to prováděcí, bylo silné a dané. Jinak než teď – a to je na dlouho.

  Ono to zní hodně obecně, já vím, však taky já tomu konkrétně nerozumím! Jen se vyjadřuju k potřebě zřetelnosti celku, kterou jsem teď aktuálně zažila v práci. A uvědomila si její důležitost.

 10. Klidně argumentujte, já se nechám přesvědčit, mě zajímají jiné názory – každý je citlivý na něco jiného, to akcentuje a tím se tvoří jeho názor; proto si myslím, že snadno pominu mnoho důležitých aspektů, to o sobě vím od střední školy. Zvlášť když politické dění kontinuálně nesleduju.

 11. Ad článek:
  No vida! O půlnoci jsem si pustila zprávy na Radiožurnálu a tam říkali, že Schwarzenberga podporují dva nezvolení kandidáti, Roithová a Sobotka. O Fischerové ani slovo. Tak mě uklidnilo, že v článku jsem měla s těmi televizáky pravdu.

 12. ad 11: Já tedy nemám teď dost času, tak jen stručně k „neměla ráda “strašení komunistama.” A spojování toho strašení s ČSSD – že kdyby se s nimi dali dohromady, je tu návrat komunistů atd. Tehdy v 90. letech by se s nimi nikdo dohromady nedal, i bez strašení.“
  – já nemám ráda strašení vůbec, nicméně to, co jsi řekla, nemáš absolutně ničím podložené, navíc kolik ti bylo v té době a jak moc jsi sledovala politiku? Tehdy Klausova vláda potřebovala podporu ČSSD a kdyby ji neměla, mohla by se jít klouzat, prostě by to dopadlo tak, že vládu nepodpoří, Havel by musel zvolit jiného sestavitele vlády (Zemana) a jednat to nechtěl a jednak by zase neměl poporu pravice a tak by to bylo dokola.

  – k tomu směřování, ano, k tomu může sloužit hnutí, myšlenkový smyěr. Vůči politickým stranám a „já na bráchu, brácha na mě a zameteme to pod koberec“ jsem velmi podezřívavá. Strana má vystupovat jednotně a je tedy oslabena svoboda jednotlivých členů. A stejné je to ve vládě. Jeden rozhodne a druzí musejí nést odpovědnost i za to, pro co nehlasovali. I když u vás někdo něco rozhodne, taky ty musíš podle toho jet, i když se ti to třeba nelíbí.

  – On Zeman vystupuje jako lidumil, ale to jsou kecy, je potřeba se podívat třeba na grafy. Klausova vláda (ať ho nemám ráda ani trochu) nedopustila nevyrovnaný rozpočet, levicové vlády nás začaly začaly zadlužovat, a to i v dobách, kdy se nám dařilo poměrně dobře. Když k tomu zadlužení přišla celosvětová krize, byl prů….. A už se to začalo blížit hodnotám, že dluh se stane nesplatitelným, protože úroky budou nabývat rychleji, než dokážeme splácet. Proto jsme si tenkrát odhlasovali vládu, která zase utáhla opasky. A zase třeba přijde levice a ta řekne“ a co, vždyť jiné země jsou zadluženy ještě mnohem více“ a zase pustí žilou, aby vypadali líp těch pár let, co budou vládnout, než padneme na pr …….. Já zase nejsem samozřejmě pravičák typu ODS, kteří vládnou se sprostotou nenajedenci vlastní. Proto uznávám knížete (a jiné osobnosti), kterej má zdravej rozum, je sociálně smyšlející a zroveň nežije na dluh, moudře hospodaří na velikém majetku už kolem padesáti let. Zeman je proti němu tlučhuba a populista.

 13. Lenko,
  to já právě nevím, jestli „strana má vystupovat jednotně.“ Velké strany mívají několik frakcí a bylo by divný, kdyby to tak nebylo.

  A u nás v práci je vysoká hodnota právě to, že mně nikdo neřekne shora, co a jak mám dělat. A kdyby, tak já můžu říct svůj názor a můžu i odmítnout a pak buď přesvědčit, anebo odejít. My si vytváříme, co a jak chceme dělat, společnou dohodou. A pak, když se zřetelnosti koncepce nějakou dobu přestaneme věnovat, nutně vystoupí ta otázka pocitu chybějícího rámce zvenku. Tak si rámec sami zdola zase uděláme, zrevidujeme, reagujeme na změny, vývoj, … a to mě baví. To je důvod, proč mi to připadá u nás životaschopné – ta reakce na vývoj, je to živé; i když samozřejmě nutnost dělat větší změnu vyvstane často bolestně, až když něco zaskřípe.
  Tohle je jedna z hodnot, proč za malé peníze jsem spokojená, kde jsem. Další je smysl celé té organizace. A další je skvělé složení teamu. A další přímá práce s lidmi.
  Nesnesu nevraživé prostředí. Nesnesu smysl práce, kteý by byl proti mému přesvědčení.
  Plnit nařízení shora snesu, ale radši mám, když můžu pyskovat, jak se mi zamane. Říkat, co chci. A to můžu.

  Rozepisuju se s tím příliš asi proto, že mi začínají naskakovat paralely s politickým životem.

 14. K volbám jsem šla a rozhodla jsem se teprve po čtvrteční debatě všech kandidátů i když jsem viděla asi jen 45 minut. Volila jsem kníže pána Schwarzenberga a ostatní kandidáti se po této debatě propadli do hubokého propadliště. Dienstbier byl stejně úplně dole, teď za ním spadl Zeman. Došlo mi že i můj oblíbeny Franz není žádný státník, ale že je to celé fejk a tak spadl dolů dalé. Fišer byl pasé do začátku, úředník bez života. Robot. Droběčci nepříchazeli do úvahy, zbytečný hlas. A tak zbyl jen kníže a navíc se mi líbil. Líbilo se mi na něm víc věcí. Že má od narození vadu řeči a přesto mluví a hlavně se mi líbí – že to co dělá, dělá protože chce. je to srdcem. není to kalkul. teď řeknu tohle a tamto protože se patří. říká j to cítí a to se mi líbí.
  Nepřišel se předvádět ani vést plané řeči. Prostě se uchází o post prezidenta a tak to dělá. Nemusí se někomu cpát do řiti ani ukazovat jak je nekompromisně slušný a koho všecko nesnáší a jak se všemi zamete, ani se nemusí vysmívat těm druhým. je prostě někde jinde. Osobně.

  Takže postoupil jak jsem se domnívala. potěšilo mě to. potvrdilo mi to co jsem si myslela. že spoust lidí dá hlas tomu kdo se dostane na pozici dva. ale kdo nechce ani zemana a ani Fišera. a tak dá hlas Knížeti.

 15. ratko,
  ano, Schwarzenbergův klidný hlas, nerozčilující se, neprskající, ale klidně znovu opakující, to mi taky imponuje, takové muže mám ráda, pro sebe. Přitom je spontánní a dělá, co chce, ano, to je milé. Je to velká kvalita. Je lidský.

  Provokující srandisty, konfrontačnější, inteligentní, ne tak spontánní, ale natolik briskní, že reagují stejně rychle jako ten druhý spontánní, to mě ale baví. Mýmu charakteru je to bližší, protože jsem přece jen spíš impulzivní hlasitý než tichý klidný vysvětlující trpělivý typ. Proto mi Zeman nevadí, i když je útočný. Pro mě je útočný neškodně, mě se to nedotkne – dotkne se to toho a vadí to tomu, kdo si buď neumí udělat ze sebe legraci, nebo je nejistý v kramflecích. Proto mi tahle role bonmotisty nevadí, ale ukazuje něco navíc. Pro měje taky lidská. Ale chápu, že to působí často přehnaně a protivně.

  Jen upozorňuju, že kníže neexistuje. Haló, tady republika. Skoro sto let. Šlechtické tituly neexistují, jsou protizákonné. Schwarzenberg sám je neužívá.

 16. Kniže samozřejmě neexistuje, je to jen nálepka. a tahle nálepka se prostě na něj nalepila protože je ze šlechtického rodu. to je stejné jako když se řekne umělci že je umělec :o)

 17. jenze sliby a prakticke jednani jsou dve vzdalene veci. mne prijde uzitecnejsi clovek ktery dokaze rict jasne NE kdyz je neco pruser. namisto cloveka ktery pruser mlcky toleruje a kdyz je dotazan, odpovi „ale to je prece bezne, to se nedeje jen u nas, to se deje i v sousednich statech“.

 18. a strany uz mne serou. byval jsem pravicovy volic ale dneska uz to nevidim jako otazku pravicoveho nebo levicoveho ideovani, ale otazku volit toho kdo to min rozkrade. jenze k tekove informaci se nedostanu.
  kdyz vidim jak se kazdych par let prebuduje nejake namesti na uplne jine, jina dlazba, jinak cesticky, jinak lavicky, dojde i mne ze primarni je kamaradickovi dohodit zakazku, a ne hospodarit s rozpoctem mesta pro uzitek vsech lidi.

 19. d 19: nepřesné. U nás je toto oslovení neplatné, nicméně užívané. V jeho životopisu se praví: Šlechtický titul užívá v zemích s monarchistickým zřízením. Jeho dědičný (v České republice a Rakousku i jinde nelegitimní) šlechtický titul zní kníže ze Schwarzenbergu, vévoda krumlovský, hrabě ze Sulzu a lantkrabě kleggavský. Jen v Čechách zdědil (teď to vlastní a spravuje jeho syn Jan) rozsáhlý historický majetek na pomezí jihočeského a středočeského kraje (Orlík nad Vltavou) a v blízkosti Kutné Hory (Hraběšín). Jednalo se o více než 10 tisíc ha lesů, na 362 ha rybníků, 454 ha polí, 439 ha luk, 30 ha pastvin a 243 ha ostatní plochy. K tomu četný soubor stavebních nemovitostí v různém stavu zachovalosti, zčásti provozně využitelných, ale i památkově chráněných, z nichž nejznámější je národní kulturní památka Zámek Orlík nad Vltavou. Tohle jenom v Čechách, jinak ještě – dle životopisu: Trvalý pobyt má na zámku Dřevíč v obci Sýkořice, v okrese Rakovník. Kromě toho pobývá také ve Švýcarsku, na zámku Obermurau ve Štýrsku, na rodovém zámku Schwarzenberg v bavorském Scheinfeldu, v Praze nebo ve vídeňském Paláci Schwarzenberg (Palais Schwarzenberg), který nechal přestavět na luxusní hotel.
  Nesmírně obdivuji jeho chuť se míchat do naší politiky a snahu tady něco zlepšit.
  A jako povolání má vedeno lesník a hostinský. :-))

 20. Stačí se podívat, co už roztáčí MFDnes – v kom.č.20 uvádí …bo odkaz na zemanovo striktní odmítání Slováků a bouchnou to hned do nadpisu. Čekal jsem, kdy zas přitíží druhému finalistovi, a je to tady: http://www.zkracovatko.cz/2ZOP5a
  a opět v nadpisu – Schwarzenberg si „zařídil“ úspěch u vězňů kvůli amnestii.
  Jakoby cílem byl jen ten proklik titulku. Za chvíli snad začnu věřit tomu, že se Klaus dohodl na kšeftu hlavně s novinářema :-)

 21. 18:
  „Přitom je spontánní a dělá, co chce, ano, to je milé. Je to velká kvalita. Je lidský.“

  Ano,dělá si co chce.Já jen asi budu muset rozšířit svůj pojem „kvality a lidství“
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Schwarzenberg
  „1. listopadu 2007 na zasedání Valného shromáždění OSN Schwarzenberg za Českou republiku hlasoval proti návrhu [zdroj?], který vyžadoval, aby jednotlivé členské země OSN a relevantní mezinárodní organizace hledaly dopady použití zbraní a munice z ochuzeného uranu.[34][35] 2. prosince 2008 na jiném zasedání[36] hlasoval pro podobný návrh.[zdroj?] Schwarzenberg byl v tu dobu do funkce ministra zahraničních věcí jmenován Stranou zelených, která se jednoznačně staví proti nasazení zbraní a munice obsahující tento (radioaktivní) materiál.[37]
  http://www.antikapitalista.cz/old/rakovina_made_in_usa
  a že bych ještě hledal jeho uznání Kosova,rozdávání úplatků v protislužbách(dokonce přiznaných- jak šlechtetné,že) ,čachry kolem „znovu“nabytého majetku a hlavně schůzky s Bilderberg group.
  Radši ne,tolik aristokratické kvality a lidství bych asi já,nevolnická holota těžko unesl.

 22. ale je to fakt husta masaz. je videt ze Karel fakt vi jak fungujou lidi, jak fungujou media, proste jak se delaji volby. vytrel rybnik uplne vsem. jak kdyz sampion obehraje zacatecnika o vsechny kulicky.
  a nasobi se to jeste jednim psychologickym fenomenem. ze je dost takovych lidi co se radi pridaji na tu stranu ktera bude pravdepodobne vitezna. proste ego. projekce. motivace pripadat si pak tak trochu podobne jako vitez. respektive si nepripadat jako porazeny.

 23. ta masáž je pěkně hnusná. pokud někdo chtěl volit Schwanzenberga tak po ty masáži asi nebude. tak bude znechucen

 24. este jednu vetev to myslim ma. ted uz je tech „kvalit a hodnot“ vsude tolik, ze to podvedome stoji „kladas proti zapornasovi“, „elegan proti hrubianovi“, a to je pak pro dost lidi taky jednoduchy :-)
  a ted clanky jak to cizi noviny videj uz jako hotovou vec,
  nebo clanek jak uz se domlouvaj skatulata v top09, to je stejnej princip.
  aspon doufam ze se provali nejaky ututlaniny. to ze si deklarovali ze se vzajemne nebudou osocovat to je hezky, ale jine lidi a media to k nicemu nezavazuje :-)

 25. no ututlaniny by byly dobrý. mě nevadí že je Zeman hulvát, mě je hrozně nesympatické jak furt všecky nadřazeně shazuje. jakože on je letadlo a ti ostatní plebs. takhle by se asi neměl prezident prezentovat. no nevím. třeba zrovna se tohle lidem líbí. už jsem z toho jelen :o)

 26. no, taky uplne na sto procent nevim. on uz ten styl jeho mluveni at uz rika cokoli je neobvykly a k tomuhle hodnoceni svadi.
  a taky casto vyvadi nekoho z jeho iluze, coz dost lidi neskousne a budou to brat osobne.

 27. mne to proste tak nejak ted pasuje do situace, ze je potreba nekdo ostrejsi. ne smerem ven vnestatne, ale smerem dovnitr, vnitrostatne.

 28. 32. jasně, je to spíše sarkasmus, legrácka. pobavte se lidé na tomhle blbovi. /většinou to nějaký blb je/ tenhle humor je asi velmi inteligentní ale pro mě příliš.

 29. 33. asi jo, vzhledem ke kampani která se rozjela, možná vůbec volit nepůjdu.

 30. Ostřejší byl Klaus.. a bylo to únavné..
  Reagoval na každou pitomost, obklopil se suitou kašpárků a Zeman bude jednat velmi obdobně. Můžeme se těšit na kancléře Šloufa a vybranou komunikaci s podhradím ;)

  Jinak je to v zásadě jedno. V prvním kole jsem volil kandidátku, která mi přišla nejvhodnější (ZR).
  Teď budu asi volit člověka co nebude vyvolávat zbytečné konflikty a polarizovat lidi jen tak z plezíru.. ale ještě nevím :)

 31. Nofuj, nezaplácávejte to tu těmi klausovickými magory z Hradu. Br.

  Článek, který mi připadá uměřený, a hodnotí opojení Schwarzenbergem:
  http://blisty.cz/art/66936.html

  V jiném článku jsem narazila na slovo „familiérnost“ a to podle mě přesně vystihuje hurá-podporu Schwarzenberga. K tomu bych řekla:
  ta pseudo-familiérnost je mi v podstatě odporná. Karel. Jakejpak Karel, je to snad váš kámoš, s kterým se denně plácáte po ramenou? On vám taky tyká? Jakýpak „volím Karla!“ To už je sice výstižnější, protože mám dojem, že ten člověk se jmenuje původně Karl, nikoli Karel… ale stejně. Pro mě to žádnej Karel neni. Jako neříkám „Volila jsem Zuzku.“ Co to je! Jsem já nějakej fanda, co jde hulákat a skákat na stadion? Je politika tohle? Opravdu? Opravdu stačí se vesele vézt na společné vlně, radostně skandovat a dělat z konzervativního vyhejbačskýho pravičáka, co se paktuje s nejnenáviděnějším členem vlády, apolitického moudrého starce?

  Jinak méně kultivovaných článků, osočujících osobními útoky kohokoli bez podkladů, to známe, ty se najdou vždycky na každého.

 32. Dovoluji si zde citovat jeden z komentářů k tomuto článku na
  http://vlkovobloguje.wordpress.com/2013/01/12/anylyza-voleb-ktere-jeste-neskoncily/
  Jos napsal:
  Leden 14, 2013 v 1.43
  Když sečtu dohromady fakta:
  K. Schwarzenberg je bezesporu zcela jasným reprezentantem neúspěšné vládní politiky posledních šesti let. Nese zásadní míru odpovědnosti:
  za neúspěšnou hospodářskou politiku vlády
  za děsivý nárůst státního dluhu v letech 2007 až 2012
  za rozvrat sociální soudržnosti české společnosti
  za pokles životní úrovně velké části obyvatel v posledních letech
  za zbytnění hydry korupce politických elit i v celé české společnosti
  za propad pozice ČR ve světě díky hloupé zahraniční politice vlád, v níchž byl ministrem zahraničních věcí, uznáním Kosova nás zatáhl do svinstva srovnatelného s mnichovskou zradou
  Schwarzenberg, který pomáhal prosadit uznání Kosova, vládnul s Čunkem, Julínkem, Topolánkem, Vítem Bártou, Dobešem, Drobilem …. – zkrátka vždycky byl jako děvka ochotně k disposici – a podpořil všechna svinstva posledních let. Je to kreatura z jiného světa.

  Naproti tomu:
  Zeman rozhodně nerozvrátil ekonomiku jako poslední vlády – přesně naopak, v letech 1998-2002 vyvedl zemi z krize způsobené Klausovým vládnutím, V době jeho vlády byl stabilizován bankovní sektor a ekonomika se vyvíjela v rámci možnosti dobře.
  Zeman neobohatil ani sebe, ani nikoho v rodinném vztahu.
  Jeho démonizace je ze zdrcující části umělá. Typický příklad jsou údajné aféry, v podstatě mediální bubliny jako často zmiňovaný Bamberk a Olovo. Každý ví, že pravicová media se ze všech sil snaží doslova popravit každého schopného vůdce v čele ČSSD. Ať už jím byl Zeman nebo Paroubek. Divím se, kolik lidí bere žvásty pravicových medií tak vážně. Je to z největší části prosperitní manipulace. Podobně démonizace opoziční smlouvy, řečí hodně faktů málo.
  A možná platí, že Zeman není socialista. Je to solitér. Ale rozhodně nerozkradl tuhle zemi jako to umožnili Klausové, Topolánkové a Nečasové.

  Pro mne je volba jasná. Kreatura KS nebo schopný politik Zeman, A kreaturu Schwarzenberka volit nebudu. Volba Schwarzenberka, to je popření tohoto státu jako republiky.

 33. ad 39:
  Kdyby byl Zeman tak schopným politikem, tak by ho nevypískali dokonce i z jeho strany. Už zapomněli na skandály kolem něj. Už zapomněli, že Klausova vláda (ať je Klaus hrozný jak je) nezačala zadlužovat tuto zem. Na pokles životní úrovně mají naprosto rozhodující podíl levicové vlády, které začaly zadlužovat tuto zemi a to v době, kdy se nám vedlo docela dobře, aby byli pro lidi „hezcí“. (Žít na dluh umí fakt každej blb.) A to, že se nemáme lépe, mohou také komunisté, kteří tu vládli 40 let a kdyby nebylo toho, měli jsme ekonomiku velmi silnou, ekonomicky jsme byli srovnatelně na úrovni Anglie, Francie, navíc proto, že přes naši zem nepřešla válka. S těmi nedobrými hospodáři se pan Zeman paktuje a dokonce je požádal oficiálně o podporu.
  Nevím, kam dali Češi rozum a paměť, říkám si, když vidím, jaku má podporu M. Zeman. Myslím si úplně to samé jak napsal slovenský deník SME a myslela jsem si to dávno předtím, než to napsali.

  Viz: http://zpravy.idnes.cz/zeman-nechce-dat-rozhovor-slovenskym-mediim-fms-/zahranicni.aspx?c=A130113_154619_zahranicni_tss

  původní článek: http://komentare.sme.sk/c/6658851/meciarizmus-bol-cesku-najblizsie-za-zemana.html

 34. Se zájmem jsem si přečetla tuhle diskusi, hodně mi to dalo.

  Liško, ano, hurá-podpora Schwarzenberga, to je to, co mi taky hodně vadí a přesně ta familiérnost – a to, kolik se na to nabalilo lidí, aniž by byli informovaní.

  A co se týká manipulace v médiích, kterou Liška zmiňuje ve článku, to přesně jsem taky pociťovala, když jsem viděla mnoho prostřihů, v nichž televize vybrala jen to, co se jim hodilo a kontext s klidem zahodila.

  A děravá paměť národa, která zde byla v komentářích zmíněna, je to, co umožňuje, aby někteří lidé v politice zůstávali nebo se opakovaně vraceli.

 35. JN 39
  á, Vlka jsem hodně dlouho nečetla! Naposledy ještě na „bloguje“…

  Dík, jasně, v těchhle slovech o Schwarzenbergovi rozpoznávám slova, na která (automaticky) slyším – se svým původem a založením, kdybych se nijak neusměrňovala; já totiž bych ráda byla pravičák :), já jsem pro obojí – jedno bez druhého, pravice bez levice, nemá smysl, buď jsou obě, anebo by to muselo být nějak úplně zgruntu jinak. Asi jako jsem měla touhu být katolík a nejde mi to, prostě nejsem ten typ. Tak ve své touze být pravičák jsem si před rokem udělala test a vyšlo mi, že jsem hodně vyhraněný levičák a hodně vyhraněný ne-autoritářský, ne-hierarchický typ (ještě víc nalevo a neautoritářská než vyšla orientace podle téhož testu Kojotovi, což je teda asi nářez :-))
  Proto si dávám na sebe pozor:)

  No ale že bych Zemana vnímala tak moc kladně, to ne.

  Lenko 40,
  hurá, dík za článek „Mečiarizmus…“ , konečně čtu nějakou kritiku Zemana, která se dá pojmout.

  Já ho nemám za ideála. Když se zkusím na oba kandidáty podívat dojmově, jak na mě působí v drsné představě:
  K.S. spíš jako ten, kdo když jeho kumpáni něco podělají, mávne nonšalantně ručičkama, roztomile se zakření a řekne publiku, že každý je odpovědný za sebem – a obětuje další milion lidí chudobě, řekněme:-)) (blbej příklad) Nebo zbourá barák na Václaváku, protože se mu chce (ano, on je přece pro zbourání tamtoho velkého roháku, jak se o něm nedávno mluvilo) a podpoří další skleněnou kostku nějakého developera. Nebo postaví radar, kde se mu zlíbí, a nikoho se nezeptá. Já říkala, že dělá, co chce, a že to je kvalita. Je. Akorát někdy je to bezohledný. A on v tom je lidský, to jo. Se vším všudy. Je omylný. A je roztomilej a kultivovanej, takže se mu hodně promíjí. I proto, že se s nadsázkou a laskavým humorem řekne „nojo, kníže“. Jenže s tím já nesouhlasím, to není přemýšlivé. Je to vřelé, ale není to logické. nevím, jak jinak to popsat. Stejně tu jen kydám dojmy dnešního večera, nic podstatného, zatím.

  M.Z. sice působí prvoplánově jako vulgární vychcan, ale je to podle mě typ, co bude konat, postaví se za své spolupracovníky, nebude mávat ručkou nebo dělat, že je nevidí, nebude zametat pod koberec a dělat, že je apolitický nebo přebíhat od jedné strany, jejíž ideje měl zastávat, k jiné straně. Bude asi se svými bratřími chlastat. Ale nebude je zvát na své soukromé zámečky a zavazovat si je tak. Protože prezident má podle mého názoru užívat nemovitosti jemu propůjčené na volební období, ne jiné, svoje, pro jednání. Jen soukromě (což se někdy blbě rozlišuje, to chápu, zvlášť u flašky pálenky:-). Nevímproč je pro mě obličej M.Z. důvěryhodnější; obličej K.S. zase sympatičtější.

  To je dnešní dojem, zítra bude zas jinak a to mě baví. Ještě mám dva týdny, hurá.

 36. dewberry 41,
  sláva!
  Mně by se nejvíc líbilo, kdyby se Zeman nevracel a Schwarzenberg už nezůstával!

 37. Liško, a proč se pořád soustředíš na to, jak mu lidé říkají? Nadáváš, že mu říkají kníže nebo Karel. Proč?
  On se sám v kampani prezentuje křestním jménem, je to jeho kampaň „Volím Karla“, tak snad není urážlivé, že to voliči přebírají? Je to i logické, jeho jméno se nevyslovuje dobře ani nepíše jednoduše, takže já vidím tuto prezentaci jako správný tah.
  A tím, že řeknu „volím Karla“ mu přece netykám! Osobně mám ráda, když mne lidé oslovují křestním jménem, dělají to třeba tady i některé soudkyně, tedy mimo soudní síň, samozřejmě s vykáním, a rozhodně je mi to příjemnější než „paní doktorko“.
  Na oslovení křestním jménem není nic nedůstojného, zejména za situace, že dotyčná osoba se sama takto prezentuje.
  Navíc já naopak nemám příliš v oblibě užívání (v textu) samotného příjmení, i když je to zde zavedené, takže to někdy použiju. Ale raději namísto „Klaus“ napíšu „Václav Klaus“ nebo „prezident Klaus“, také „Vladimír Franz“ nebo „ministr Kalousek“. Takže je mi milé, když sám kandidát upřednostňuje své křestní jméno.
  Nechápu, co tě na tom pořád rozčiluje?

  „Kníže“ je pěkná zkratka vystihující jeho osobnost, samozřejmě že všichni víme, že tituly jsou u nás zrušeny, ale snad nevadí, když se to takto použije, pokud všichni vědí, o koho jde. Tím je přece znovu nezavádíme.
  Tvoje rozčilování nad těmito margináliemi, které jsou podle mne naprosto přirozenou součástí volební kampaně a projevem voličské podpory, mi připadá, promiň, trochu trapné.

 38. Já myslím, že Schwarzenbergovi dost škodí ta část kampaně, která je elitářská, dělá z něj „slušného člověka“, třeba i proto, že „je tak bohatý, že nemá zapotřebí se obohacovat nebo podporovat korupci“. Chachááá, tak pro mě tohle je nonsens až běda. To je asi dikce, co bude nasírací pro hodně lidí, kteří ho nakonec nezvolí.

  A taky to připomínání šlechtického titulu – ne že by to dělal on, ale jeho příznivci – mu podle mě škodí. Mě to totiž otravuje a na mnoho lidí mě to mrzí:
  když volím doprdele prezidenta, tak je absurdní, abych vůbec měl v hlavě kategorie jako je kníže. Tak ti, kdo to dělají, jsou tady asi špatně. Tak nemají volit, když nevědí, co je to republika. Buď volím prezidenta a to znamená, že žiju v republice a uznávám to, anebo ať nevolím. Až budou parlamentní volby, volte si monarchisty, vy, co používáte slovo kníže. To bude váš čas :-)))
  Mně to prostě připadá srandovní.

 39. Christabel 44
  aha, to máš pravdu, že jméno Schwarzenberg je hodně dlouhé a komplikované, nezní úderně pro zřetelnou kampaň, to ano. To potom se jméno Karel nabízí.
  Ovšem s tím, že to bude znít familiérně, to je druhá strana. Pro někoho milá, pro někoho trapná.

  Kníže viz 45, asi to vypadá, jako že se na tom zasekávám, vypadá to jako nepodstatný detail, jako hnidopišství. jenže slovo prezident a slovo kníže se podle mě skutečně vylučujou. Já jsem občan republiky, já si na tom totiž zakládám. Já nejsem pro monarchii ani jako neškodný relikt nesoucí krásné tradice. Já nejsem elitář, já jsem rovnostář. Proto mi to tak leží na srdci, no.

 40. Prosím tě, vždyť všichni víme, že tohle je republika a ne království.
  Mi to přijde jako vtipný detail, že na prezidenta kandiduje v podstatě feudál. Vždyť o co jde:)
  Už jsem to napsala jinam, já se touhle kampaní bavím, rozhodně se nemíním rozčilovat nad takovými margináliemi.
  Hodlám si ji užít:)

 41. 44, 46 … já totiž nemám ráda zjednodušení, zkratky, jednoduché názvy, nálepky ani úderná hesla. Nevěřím jim, zavánějí mi diskriminací a generalizací.
  Já mám ráda složitost. Mám takovou povahu – zjednodušené ve mně budí nedůvěru a snažím se to rozkrýt. Zjednodušování není pro mě, dokonce si připadám lacině a chudě v obdobích, kdy žiju jednoduchý jasný snadný pohodlný život.
  To je moje základní vlastnost – hledat více pohledů a stanovisek, ne jedno pěkné jasné, to neumím, bohužel, bylo by to hezký. Proto asi nikdy nemůžu vstoupit do nějaké politické strany, to by mi nešlo, neumím se identiifkovat s něčím, co není plně moje.

 42. Jdu hledat nějaké obrázky divokých kytek na vystřihování. To je teď pro mě důležitější než nějaký prezidenti. :-)

 43. Nedočtla jsem všecko, ale nezbývá mi, než téměřcitovat to, co jsme napsala u předešlého článku:
  Není důležité, jakým hlasem hovoří prezident, jestli mi je sympatický nebo nesympatický.
  Důležité je, co podepisuje.

  Schwarzenberg je zdaleka největší populista ze všech kandidátů hned po vyloučeném Okamurovi.
  Zná lidi, umí manipulovat a přesně ví, co si může dovolit.
  Ale nevěřte, proboha, jak vůbe cmůžete, po tom všem, co o něm víte, že je to nějaký na zdejší lid a se zdejším lidem sociálně myslící masarykovec…
  S tím svým líbezným milým úsměvem vás/nás klidně sedře z kůže, když si zamane, že je to lepší pro nadnárodní zájem, nebo pro jakýkoli jemu bližší zájem…

 44. Pana knížete bylo možné občas potkat na jeho panství, třeba na koni, bylo možné se s ním setkat, když hospodařil – třeba v holínkách. Říkalo se mu tak odjakživa. Hodně lidí pracovalo pro pana knížete, když se vrátil po revoluci, a nikdo mu tu jinak neřek. Vím, že všichni lidi, co ho znali, pro něj pracovali s láskou a hrdostí, i když byl náročnej. Byl lidskej, velkorysej a nikdy ze sebe nic nedělal. Pan kníže mu lidé říkali spontánně, kdyby se choval povýšeně, tak by mu říkali docela jinak. Abych pravdu řekla, tak jsem si uvědomila, že knížecí tituly jsou tu neplatné, až když jste to tu řekli. Budu mu tak říkat dál, protože on se jako šlechtic chová.

  A co se týče radaru, mně by tu radar nevadil, protože když jsme jednou spojenci NATO, tak si nebudeme hrát, že jednou spojenci a chráněnci jsme, a podruhé, když se od nás taky něco chce, tak zase tak moc spojenci nejsme. Takovouhle nečestnou politiku neschvaluju.

 45. 48: pro Lišku, co nemá ráda zjednodušování a zkratky :-)
  Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena Fürst zu Schwarzenberg

 46. 53 :))
  Tak to opravdu familiárně nezní.
  Jenom jestli ten Karel není přece jenom jednodušší:)

 47. Liško, můžu se téměř ztotožnit s tvým komentářem 42, dojmy z kandidátů mám naprosto stejné.

  A je to sranda s tou levicí a pravicí. Někteří z tvých komentátorů zde posílali odkazy na Britské listy, se zájmem si přečetla některé aktuální články a přišly mi velice výstižné.

  Mimo jiné v nich stálo, že po zkušenosti s komunisty se spousta občanů ČR stydí volit levici a proto volí pravici, bez ohledu na to, zda je jejich program pro ně výhodný. Pominu-li to, že naše pravice není žádná pravice, jen se vymezuje jako pravice vůči ČSSD a komunistům, tak je to přesně to, čím naše společnost trpí. Taky jsem si dřív myslela, že jsem spíš pravicová, ale když se zamyslím nad tím, co od státu chci, tak bych se v pravém spektru rozhodně nenacházela. Nejsem ale ani žádný komunista, jenom chci, aby stát fungoval, jak má, nedocházelo k předraženým neprůhledným zakázkám, nevznikala všude golfová hřiště, která kromě pár kmotrů nikdo nepotřebuje (a vedle golfových hřišť je tu spousta jiných věcí jež jsou nám vnucovány jako ohromně potřebné, ale přitom jsou k ničemu, jen stojí peníze), abych věděla, že peníze, co mi stát vezme, se v nějaké přijatelné formě (zdravotnictví, infrastruktura) ke mně vrátí poté, co se z nich vyplatí důchody. A samozřejmě jsme pro progresivní daň, jen by musela být nastavena natolik rozumně, aby bohatí ze země neutíkali.

  Na svém blogu jsem napsala, že ke druhému kolu už nepůjdu, protože fakt nevím, koho si vybrat. Nějak bylo, nějak bude, netřeba K. S. ani M. Z. démonizovat, pořád nejsou Lukašenko nebo Kim Čong-*, takže výsledek volby přijmu bez reptání, jen nebudu nijak zvlášť nadšená.

 48. kampan pouzivajici krestni Karel je pro mne jen dalsi kousek mistrne taktiky,
  lide si mu podvedome pripadaji blizsi, kamaradstejsi a on jim.

 49. Jak pobdivuhodně a děsivě přesně některé příspěvky tady potvrzují tuto teorii:
  http://www.blisty.cz/art/66938.html
  „Rozhodující je projekce určitého archetypu do konkrétních postav. “

  On takový přístup de facto znamená pomalý zánik demokracie,protože ta je založena na volbě soudných a racionálních voličů.Ta s archetypy nemá nic společného.
  Jenže tady jde jen o infantilní potřebu otce,ochránce,“lidského a velkorysého šlechtice“…..a končí to prachsprostou projekcí těchto představ do kohokoliv.
  Stačí si otevřít učebnici dějepisu nejen minulýho století a je jasné,že to je cesta do pekel!!!
  Byť s nálepkou „pravdolásky“.

 50. 42. 55. Když už tu nejsou kandidáti, z kterých bychom byli nadšení, tak jde o tu druhou variantu – vybrat menší zlo. A tady je potřeba se zřejmě podívat na minulost a jejich skutky – kdo co z nich podepsal, či nepodepsal a u čeho kdo stál v pozadí. Když K.S. skončí na Hradě – třeba se rozpadne celá TOP 09 a s ní i ODS půjde od válu – a třeba se nebude tolik rozkrádat. I když těžko říct. Teď se to rozkrádání soustředuje na zdravotnictví…..

 51. nemyslím,že Kalusek černokněžníka zmanipuloval.Karlík sice zjevně nese fysické známky vesnického idiota,ale inteligence a prozíravost mu myslím nechybí.To není typ člověka,který by se nechal zmanipulovat,leda tak podplatit.A uplatit se dá i mocí,peněz už má stejně dost.
  Možná to byla „gentlemanská“ dohoda dvou stejně bezpáteřních lumpů o rozdělení sfér vlivu.
  http://www.blisty.cz/art/66955.html

 52. Viděl bych to tak, že KS šel do Kalouskova „projektu“ TOP09 právě s cílem kandidovat na prezidenta – to byla jeho trofej.

  1- Takže v osobní rovině Zeman vs Schwarzenberg, jejich mediální obrazy, osobnosti a styl.
  2- Dále Šlouf vs Kalousek a jejich zájmové sítě jako podhoubí obou kandidátů.
  3- Nu a konečně stopa reálné politiky prováděné oběma pány, tedy hlavně stávající vláda vs vláda Zemana v době „opoziční smlouvy“.

  Sečteno podtrženo asi spíš KS..
  (ti kteří to budou stavět jako levice vs pravice by měli zvážit, jak je to se Zemanovou levicovostí a co jeho zvolení přinese ČSSD..)

 53. Schwarzenberga prezidentem vnimam jako posileni (neboli jeste vetsi nekontrolovani) soucasne vlady, Zemana jako oslabeni (neboli kontrolovani) vlady.

 54. Zeman jako tvář Šloufovy SPOZ hodně oslabil ČSSD v minulých volbách.. a nadále zůstává a zůstane tváří SPOZ.

  Současná vláda není zrovna z nejsilnějších, takže její oslabení může znamenat leda další předčasné volby. (to už bude taková naše tradice)..

 55. tenhle typ oslabeni s tim myslim nesouvisi a nemyslel jsem ho.
  vlada ma dal silu danou poctem poslancu kteri hlasuji pro jeji navrhy.
  myslel jsem to, jestli kdyz neco dohodnuteho projde poslaneckym hlasovanim, jestli to pres prezidenta projde „automaticky“ a nebo jestli to bude cist analyzovat komentovat a pripadne vetovat.

 56. Jo to jistě. KS by asi nekladl ten zbývající cca rok a půl vládě žádné formální překážky při schvalování zákonů…
  Funkční období prezidenta je ale 5 let .. tož včil mudrujme ;)

 57. presne.
  a to vyrabi otazku kdo z nich spis schvali cokoli od kohokoli pres nej pujde
  a kdo z nich spis kriticky posoudi vsechno at to prislo od kohokoli.

 58. zformulovano ironicky v kvalitu, byla by to „kvalita respektovat toho kdo vladne“ :-(

 59. No u obou mám ještě jednu „obavu“, kterou bych nazval syndrom generála Svobody.
  KS bude za 5 let osmdesátiletý pán (btw jeho otec zemřel v 75) a přes výdobytky moderní medicíny nevypadá na ten typ vitálního křepkého stařešiny, který v osmdesáti zdolává hřebenovku..
  MZ je 68 let stár a má zřejmě hroznou životosprávu…

 60. jde spíš o rychlost duševního chátrání…

 61. bo 63,
  ano, to je docela pěkný stručný shrnutí.

  A my se v tom ještě detailně pošťouráme tyto dva týdny! :-))

  Lenko,
  Zeman jako člověk, co rozjel zadlužování – to souhlasím, ale vydatně podivných zakázek atd na to následně navršili ODS; nejnověji až tahle vláda udělala nějaké nepopulární činy, reformy, na které nikdo předtím neměl, protože se bál, že ztratí podporu voličů. Oni to udělali, jenže nějak pomíchané s těmi zakázkami a tak. Tak nevím, proč by tu moji podporu neměli ztratit.
  A já to nevnímám odděleně – jako podpora K.S. v prezidentských volbách vs. podpora vlády. Já se Top09 vysmívala ve chvíli jejího založení a teď jsem postavená před rozhodnutí nevolit vůbec nebo volit buď jejího maskota, anebo M.Z. původního zadlužitele, který se aspoň nedral ke korytům nepřetržitě. To má u mě spíš k dobru, než abych řekla, že nic v posledních letech nedělal. Jenže zas proč ho potom chtít na Hradě, žejo.
  Pro mě osobně, když vezmu do úvahy svoji minulost a žhavou přítomnost, to zatím vychází v tomto pořadí:
  1. volit Zemana
  2. nevolit
  3. volit Schwarzenberga.

  Furt doufám, že se to ještě změní.

 62. … i když to jsem asi řekla hovadinu :-)

  Taky jsem opomněla dodat, že Zeman sice začal zadlužování, ale jeho vláda tehdy byla (pro mne) dost velká úleva proti tomu, co tu bylo předtím pod ODS.

 63. Tak jsem přemýšlela, co mě vlastně vede k tomu, že není pro mě jiná volba než KS a veškeré, a třeba i některé více či méně relevantní protiargumenty, se mnou nehnou ani o kousek. Jednak proto, že rozumím, proč kdy udělal to či ono…… a pak ze mě vypadla věta, kterou cítím jako hluboce pravdivou: „Raději půjdu s dobrým člověkem do pekla, než s nedobrým do nebe.“
  Pro mě zajímavé a podnětné a budu si nad tím dál hloubat, co je za tím.

 64. Lenko,
  to zní dobře, přesvědčeně, čistě -a co je víc!

  Mně se zprotivili mými vlastními řečmi už oba kandidáti, ani nemusím poslouchat je samotné :-))
  Dala jsem si volební kalkulačku a zjistila, že mi vyšla volba Zeman – ale mám s ním shodu jen 23 %. Se Schwarzenbergem mám neshodu, ale jen 27% neshodu.
  Dám si pauzu, půjdu si číst a zvelebovat svůj nový bloček zasvěcený ženskosti. V té souvislosti musím říct, že sexy pro mě není ani jeden ze dvou kandidátů. Zamlada určitě spíš Schwarzenberg. Takže bych tu neshodu / shodu asi měla ještě posunout, protože na sexy pocity tam otázky nebyly…

 65. nemám taky žádné argumenty jestli ten nebo onen. fakticky jakékoliv argumenty se dají sypat z rukávu a jakékoliv slova sypat z úst. Mám to fifty – fifty. Nevolit nebo volit Schwarzenberga. Uznávám že je to starý dědek, ale těch pět let by ještě mohl vydržet. Papežové jsou taky hodně staří a jezdí a reprezentují. Když se na to dal, tak mu to moc přeji. Myslím že to bude dělat rád.

 66. nojo jsou to takový rozklady kladů a protikladů

 67. zjistila jsem že mě rozčiluje takové to kalkulačkové rozhodování. takhle se rozhoduje manžel kde a za kolik si koupi filtr a štěteček na foťák, a pak ještě nějakou šňurečku a mě to vytáčí protože si dělá matici kde je to nejlevnější a to je nahovno takový koníček. kdy člověk zase přemýšlí a kalkuluje co je to nejlepší a nejvýhodnější. a tak jsem mu to řekla a dopadla jsem blbě. protože mě nebaví ani fotit, ani známky a ani běžky (prý) a to jen proto že kolem toho nepobíhám a nespekuluju jak to udělat nejvýhodněji, ale jen to ďafnu a jedu a pak pustím. prostě je mi to tak strašně cizí tohle přemítání a mudrování co bude nejlepší. a pak pochybuju o svém zdravém rozumu, protože mi je to tak strašne protivné. celé ty tanečky pro a proti a nejlépe úplně bezchybně.

 68. ratko
  „a pak ještě nějakou šňurečku“ jsou nejveselejší slova, co jsem dneska slyšela. Si uvedomuju. To je hezký. Nebo je to napováženou, že dnes nic veselejšího? :-)

  Kalkulování mi taky je cizí – asi jako lidi, co jedou na druhý konec města a stráví tím půl dne, jen aby koupili o dvě koruny levnější cukr. A pak ho táhnou zase domů Nechápu tohle myšlení.

 69. … protože tímhle druhem nakupování přiznávají tomu cukru velký význam pro svůj život. Kdežto pro mě je cukr úplně vedlejší, nikdy na něj nemyslím nevěnuju mu čas, jen cestou z práce prostě koupím cukr (jednou za rok nanejvýš), když to mám při cestě, vezmu ho domů, protože tam jedu. A je to.A pak na něj zase zapomenu.

 70. Volit půjdu K.S. Neříkám , že vše je ideální, nebo tak jak bych si představovala..Kdo si chce na někom něco najít, najde vždy nějaké argumenty. Jak na M.Z., tak na K. S.
  I tak budu radši, pokud si mohu vybrat, bude – li i mě reprezentovat ve světě on.
  K volbám půjdu, nechci aby můj hlas propadl ve prospěch M. Z., potažmo k radosti V. K.
  I kdyby otec, nebo dědeček K.S. dělali co se jemu vyčítá, on se do té rodiny, co nashromáždila majetek jen narodil..A nevím, kdo z těch, co ho kritizují i pro ten majetek, by se ho zbavoval.

 71. no jestli nakonec takoví „cukráři“ nejsou víc normální,než všichni ti voliči,co řeší kterýho hňupa budou volit a ještě si to musí dlouze morálně obhajovat dokonce i sami před sebou.
  Než k volbám,to radši na zádech potáhnu pytel cukru z toho nejvzdálenějšího supermarketu.

 72. Saule, cukráři mohou být klidně normálnější..Vidíš a já pokud bych si něco musela před sebou obhajovat, pak spíš to, že mohu dát svůj názor najevo, a neudělám ani to, a dál budu nadávat, co nám vládne za hňupy.

 73. Hm, a tím, že to ignoruješ, je tvoje věc a každýho. Ale stejně to ovlivníš, možná zrovna tak, jak bys to spíš nechtěl.

 74. ale klidně si to domácí žvýkání,tedy volení užijte.
  Já už vlastně nemám ani volbu volit,neboť jsem byl internován do zahraničního pracovního gulagu,kde zřejmě setrvám až do konečného volebního orgasmu.
  A ptom s K.H.Borovským(vlastně od toho Brixenu nejsem daleko) zapláču „zle matičko zle,Švarncenberci zde“

 75. 85:
  kdepak Anino.
  Sčítají se vhozené hlasy,ne ty nevhozené.
  A na volbu menšího zla nepřistoupím.
  Ať si vítěz voleb pěkně užije své vítězství a a´t se mají jeho voliči do smrti za co stydět.

 76. myslim ze Schwarzenbergotymu se podarilo neco pekelne genialniho. a sice to, ze jeho priznivci ho nevoli z rozhodnuti rozumoveho, ale z okouzleni, ze zamilovanosti. mne to presne vysvetluje iracionalitu v jejich argumentech.

 77. takze slava tem kdo jsou porad „na vazkach“, znamena to ze jsou porad mentalne pricetni ! :-)

 78. ratko, s matici a snureckou a ze teda konicek na ho… prekrizujes dve ruzny veci.
  tvyho muze foceni bavi, to je konicek a funguje to, dela spoustu fotek.
  zpusob jakym resi nakupy s tim nema co delat.

 79. bo, Saule, jo ty odkazy jsou dobrý :)
  Saule, jen ten tvůj co humorně nabádá nevolit a na vše se vys…. a nic nezkazit, ať to udělají ti druzí a já nic..ten přístup mi není zrovna sympatický. I když se volí menší zlo, což je v politice hodně časté, jedno je přeci jen pro člověka to MENŠÍ. Ale samo, že volby nejsou povinný a každý si udělá co on chce.
  Podle mne by nejít k volbám, a bojkotovat je mělo význam, kdyby nešel nikdo, což se nikdy nestane.

  ore, já za sebe..k tomu na čí stranu se postavit u mne při rozhodování zvítězil opravdu zbytek rozumu, ač se často rozhoduju spíš pocitově. Žádné okouzlení v tom není ani zamilovanost :). Jen přece jen větší sympatie a do úvahy jsem vzala i co kde, kdy na jaké straně bylo, jak u K. S. , tak u M. Z.
  Ještě nikdy jsem si tolik před volbami nesnažila zjistit, jako teď. Až mi z toho bolela hlava. A nijak mi nebaví se probírat odkazy a orientovat se v tom, co a jak kdy a kdo to píše, říká.
  Nemusí být hloupý a volit jen z okouzlení, ani ten kdo volí K. S., ani ten kdo M. Z. , event. volby ignoruje. Každý má svůj důvod.
  A mimochodem..vybíráme z info, co jsou bohužel často zkreslené ve prospěch či neprospěch jednoho, nebo druhého. A jsou věci, které se k nám ani nedostanou..

 80. Ore, mohu být již rozhodlá..ještě zbývá dost dnů na to, aby se stalo něco, co by to rozhodnutí zvrátilo..ale zatím ne.

 81. anino ok, asi to vyznelo ze si myslim ze vsichni jsou zamilovani, na vsechny to nemyslim, myslim to na ty kteri mi pripadaji tak nejak slepi hlusi ze nechteji vubec slyset o zadnych argumentech.

 82. 95:
  „…bojkotovat je mělo význam, kdyby nešel nikdo, což se nikdy nestane“

  a nebojkotovat je znamená přijmout zodpovědnost za ty,kteří tam půjdou a spolupodílet se na jejich vině vlastní volbou zla,byť tzv. menšího.
  To je přesně co nechci a neudělám.

 83. SVĚTLÉ VYMALOVÁNÍ,
  kterak v tom světě a věcech jeho všechněch
  nic není než matení a motání,
  kolotání a lopotování,
  mámení a šalba, bída a tesknost,
  a naposledy omrzení všeho a zoufání:
  ale kdož doma v srdci svém sedě,
  s jediným Pánem Bohem se uzavírá,
  ten sám k pravému a plnému mysli upokojení
  a radosti že přichází.

  http://users.ox.ac.uk/~tayl0010/labyrint/labyrint_frame.html

 84. VRCHNOSTÍ ROZDÍLNÍ STUPŇOVÉ. Přišli sme tedy do jiné ulice, kdež po všech stranách plno vidím vyšších i nižších stolic: na nichž sedícím „pane rychtáři, pane purgmistře, pane uředníče, pane rejente, pane purkrabí, pane kanclíři, pane místodržící, páni soudcové, milostivý králi, kníže, pane“ etc. říkali. I dí mi tlumočník: „Nu, tu máš ty lidi, kteříž soudy a výpovědi v rozepřech konajíce, zlé trescíce, dobrých přichraňujíce, řád v světě zdržují.“ „Toť jest ovšem pěkná, a mám za to, nevyhnutedlná v lidském pokolení věc,“ řekl sem. „Odkud se pak takoví lidé berou?“ Odpověděl mi: „Někteří se k tomu rodí; jiní od nich, aneb od obce vybráni bývají, tí, kteříž by za nejmoudřejší ze všech a nejzkušenější a spravedlnosti a práv nejpovědomější uznáni byli.“ „I to pěkně,“ dím já.

  V tom mi se pohleděti udá, a spatřím, an se někteří do stolic vkupují, jiní vprošují, jiní vpochlebují, jiní sami sázejí; a vida to, „Hle, hle, neřád!“ zkřikl sem. „I mlč, všetýčko,“ dí tlumočník; „zlým toho zaživeš, uslyší-li.“ „A proč nečekají,“ dím já, „až by zvoleni byli?“ Odpověděl: „Herež, oni sebe bezpochyby povědomi jsouc, s tu práci se býti znají: když je za ty jiní přijímají, co tobě do toho?“

  Já tedy umlknu, a přiopravě sobě bryllí, hledím pilně po nich a uzřím věc nenadálou, že jmenovitě řídko který z nich všecky oudy měl, každému teměř něčeho potřebného se nedostávalo. Někteří neměli uší, jimiž by stížnosti poddaných vyslýchati; jiní očí, jimiž by neřády před sebou znamenati; jiní nosu, kterýmž by šibalů proti právu uklady čenichati, jiní jazyku, kterýmž by za němé utištěné promlouvati; jiní rukou, kterýmiž by usudky spravedlnosti vykonávati mohli; mnozí ani srdce neměli, aby, co spravedlnost káže, konati směli.

  Kteří pak všecko to měli, viděl sem je utrápené lidi býti: nebo na ně ustavičně nabíháno, ani pojísti, ani pospáti pokojně nemohli. Ježto ti druzí víc než odpolu zahálivý život vedli.

  I řekl sem: „Ale proč pak takovým těmto soudy a práva svěřují, kteří potřebných k tomu oudů nemají?“ Odpověděl tlumočník, že toho není, než že se mně tak zdá. Nebo pry: Qvi nescit simulare, nescit regnare. Kdo jiné spravuje, musí často neviděti, neslyšeti, nerozuměti, byť i viděl, slyšel a rozuměl. Čemuž ty, jakožto ve věcech politických neprošlý, nerozumíš.“ „A vždyť já vidím na mou věru,“ řekl sem, „že při nich toho, což by býti mělo, není.“ „A já tobě radím,“ dí on, „mlč: slibujiť sic, nepřestaneš-li mudrování, octneš se, kde by nerád. Co nevíš, že soudce poříkati k hrdlu sahá?“ Takž sem umlkl a tiše se na všecko díval. Než nevidí mi se, co sem na které stolici obzvlášť spatřil, všecko vyčítati: dvojího toliko dotknu.

 85. Případ nepovšimnuté knihy
  http://www.1prezident.cz/kandidati/karel-schwarzenberg/internacni-tabor-v-letech
  „P. S.
  Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) k nynějšímu opětovnému vydání Bouře týdeníku The Prague Post řekl, že obvinění, která Polansky vznesl, je nutné vzít vážně: „Jestliže to, co Polansky říká, je pravda, (Schwarzenberg) bude muset s něčím přijít a usmířit se se svojí minulostí.“
  Poznámka: V dostupných zdrojích nebyla nalezena informace, zda a jakým způsobem se p. Schwarzenberg vyjádřil k okolnostem, které uvádí Paul Polansky ve své knize, tedy nejde v rámci objektivity konfrontovat Polanského informace s postojem Karla Schwarzenberga“

  Inu,“dobrý hospodář“ Karel se z pochopitelných duvodů raději dívá do budoucnosti,než do minulosti.

 86. http://is.muni.cz/th/216019/pravf_m/diplomka_komplet.txt

  Zařízení, kterými náš právní řád čelil různým asociálním živlům, byly do té doby donucovací
  pracovny a kárné pracovní tábory. Nařízení o preventivním potírání zločinnosti ponechávalo
  instituci donucovacích pracoven beze změny, naproti tomu však měnilo kárné pracovní tábory
  v útvary, kde se vykonávala preventivní policejní vazba. Kárné pracovní tábory byly původně
  utvořeny jako doplnění pracovních útvarů podle vládního nařízení č. 223/1938 Sb., po zániku
  pracovních útvarů však sloužily dále jako instituce zcela samostatné.

  Do kárných pracovních táborů mohly být podle tehdejších předpisů (§4, odst. 1 vládního
  nařízení č. 72/1939 Sb.) zařazeny pouze osoby práce se štítící, které dovršily 18. rok věku a
  nemohly prokázat, že mají řádným způsobem zajištěnou obživu; v donucovací pracovně mohly být drženy
  osoby, uvedené v § 7, odst. 2 zákona č. 89/1885 ř.z., ve znění čl. II zákona č. 102/1929 Sb. U osob
  držených v kárných pracovních táborech se jednalo o předpis obligatorní, u osob držených
  v donucovacích pracovnách však nikoli. Toto rozlišování souviselo s přeměnou kárných pracovních
  táborů ve sběrné tábory. Preventivní opatření uvalená obligatorně na osoby držené v kárných
  pracovních táborech by však mohla spočívat také jen v plánovitém policejním dohledu (§ 19
  nařízení).

 87. díky za upozornění bo.
  To datum dopisu je samozřejmě blbost.
  Nicméně zřízení kárného tábora(1940) by na věci popisované v článku sedělo.
  Ale nevím,za tu infomaci neručím a dnes už ji bohužel nikdo neprověří jen proto,že by se mohla potvrdit.

 88. 5.1.1. Tábor v Letech

  Výstavba tábora měla poměrně dlouhou prehistorii, jejíž kořeny sahaly do předmnichovského
  období. Už tehdy stál na pastvině mezi lesem Babinou a rybníkem Lipěže ve vzdálenosti 2 km od obce
  Lety domov pracovního útvaru, jehož dělníci pracovali na stavbě silnice z Mírovic do Oltyně.[114]
  Po zrušení domova umístilo ministerstvo vnitra prostřednictvím zemského úřadu v uvolněném areálu
  tábory nucené koncentrace, kárný pracovní tábor byl zřízen 8. srpna 1940 a následný sběrný tábor
  zahájil činnost 1. ledna 1942, zatímco cikánský tábor byl otevřen 2. srpna 1942. Vzhledem
  k odlišnému určení se muselo provést několik rekonstrukčních a dislokačních úprav.[115]

 89. Bo,citace z druhého odkazu 103:
  „Dále vězňové pracovali na odklízení lesních polomů a v zemědělství“

 90. ad107:
  a uvedená citace se z kontextu vztahuje hned k založení tábora r.1940,tedy před uvalením nucené správy na Schw.
  Komu patřila půda a lesy v okolí tábora v Letech.Na čím pozemku tito vězňové pracovali?

 91. Podívej Saule, ten článek od Spencerový je shit plnej pomluv a ta knížka od Polanského je „beletrie“…
  Žádné seriózní pojednání s ověřitelnými a dohledatelnými zdroji, citacemi z archivů atd..

  Takže je to dobré leda na spláchnutí do záchodu.

  Tady si můžeš stáhnout naskenovanou kopii v pdf, nikde jsem nedohledal ofiko knihu ke koupi (ani elektronickou)
  http://www.uloz.to/x9DWPTw/boure-paul-polansky-pdf

 92. Nevylučuju,že to je shit.Za odkaz dík,podívám se na to.
  ALE…z těch odkazů,které jsi sám uvedl jasně vyplývá,že jádro toho článku je pravda.
  Pokud pozemky kolem tábora v Letech patřily Schw.(já si tím nejsem úplně jistý) a ti vězni na nich pro Schw. už v r.1940 pracovali,tak to prostě potvrzuje přinejmenším jádro článku z mé 107.
  Dohledatelné už asi těžko bude,jestli ten kárný tábor byl zřízen,nebo zásobován vězni na přímou žádost Schw(logika tomu nasvědčuje).
  A to je velká škoda,že to bude těžko dohledatelné.

 93. 93-94 Ore, když se najím tak mě to nerozčiluje. takže příčina je určitě ve mě. a to je naprostá netrpělivost něco rozumově řešit.

 94. Saule, logika ničemu nenasvědčuje.
  To si jenom dokresluješ velmi torzovitá data do podoby, která ti vyhovuje..

 95. A to je velká škoda,že to bude těžko dohledatelné.

  Kdyby ten Polanský měl před cca dekádou skutečná ověřitelná data, prostě by je zveřejnil.
  Místo toho napsal beletrii..

 96. Pokud půda v okolí tábora v Letech patřila Schw. a tvé odkazy obsahují skutečná data,potom nejde o torza a představy,ale o skutečnost,že majetek Schw. vzkvétal také díky otrocké práci nacistických vězňů!
  To samo o sobě,bez žádných dalších doplňujících informací už je setsakra silný kafe.

 97. Ad Ratka 79 – potažmo Or 93:

  Ratko, Souhlasím s Orem.
  Manžel abaví nakupování a baví vyhledávání nejvýhodnějších nákupů. Spojení obého je dvojí příjemné s jedním užitečným.
  Mám to úplně stejně jako tvůj muž. Hledání internetových specifikací, popisů, tipů a cen a jeich srovnání ej moje vášeň a aplikuju ji prakticky na cokoli, co potřebuju koupit a není to potravina. Je to supr analytická činnost. :-) Ve spojení s koníčkem, do něhož tímto chci investovat, je úplně nádherná!
  Dokonce to mám občas tak, že když konečně všechno dosažitelné proovnám, poměřím, vyberu, objednám, zaplatím… – tak ucítím mírné zklamání. Že už je po hračce,. Už jsem si utnula to krásné napjatě soustředěné vzrušení z lovu. :-)

 98. A proč? On to po tobě přeci nechce, nebo chce? :o)

 99. 114
  Saule nemáš žádný důkazy. Nic.
  Až budeš mít fakta, můžem pokračovat.

 100. 117 rozčiluje mě :o) je to jakoby spisovatel furt hledal nějaký vhodný papír a pero, malíř pořád honil plátno a hudebníka zajímalo kde koupí nejvýhodněji svůj nástroj. přitom jsou to jen nástroje. koníček je přece akt focení. to co vidím, jak to vidím a jak to zachytím. to šikimiki kolem není nic

 101. bo 101
  pěknej labyrint, dím.

  ad tábor Saulovy odkazy,
  jó, to nezní prověřeně, protože jinak by to bylo asi vynešeno jinak. Ale nečetla jsem to cele.

 102. Spisovarel musí důkladně nastudovat reálie svého smyšleného příběhu, (a pak často dlouho hledí idiotsky do zdi a utrácí čas duševní nepřítomností) malíř namíchat barvy, hudebník naladit… a vlastně i ten výběr nástroje je takový další koníček, žádný opravdu skvělý houslista například nemá jen jedny housle…:-)

 103. I to plátno malíři vybírají, nebo jiný podklad, není struktura jako struktura, není rám jako rám… :-)

 104. A všechno je to i tom, že těmi šikimiki kolem si to člověk víc dýl a víc užívá.

 105. 122 nojo, vybírají ale opájejí se tím ? co je zde tvůrčí?

 106. 115

  To znám, taky mě to dovede zcela pohltit. Vyhledávání a srovnávání parametrů, parametrů vs cena. Pročítání recenzí.
  Lov! informací
  Asi je to postižení blíženců …

 107. Teď jede na Radiožurnálu, ČRo1, debata Zemana a Schwarzenberga, jsou jim kladeny otázky. Televizi nemám, ale rádio poslouchám :)

 108. a24 – Ratko a ona je povinnost pro tvůrce vykonávat jen a pouzedoložitelně tvůrčí činnosti? :-)
  Nebo pro naplnění definice koníčku stačí vykonávat to, co člověka těší? :-)

 109. … bo
  tak tak. Lov informací. Téměř olympijský mnohoboj. :-)
  Ale asi nejen u blíženců. :-)

  A Ratka zas už prudí jen proto, aby prudila. :-))

 110. 128 :o) přesně. rozčiluje mě jak se baví a já ne :o/

 111. jo jo, ratka si koleduje o cimrmanovskou repliku o papouskovi „hodte na nej deku nebo ho zabiju“

 112. zjistila jsem že musím ještě 6,5 roku odpracovat abych měla nárok na důchod. když vemu že dostanu 11 měsíců podporu a max. 3 roky mi uznají bez podpory tak je to 2,4 roku co musím ještě odpracovat.

 113. Ještě k duelu Zeman – Schwarzenberg. Podle mě jsou to rovnocenní partneři: Oba mohou být prezidenty a oba to (podle mě) zvládnou dobře.

 114. 131,134:
  já bych tě do důchodu poslal hned.
  Ale invalidního:-0))

 115. 135. nevyhryzávej na cizím blogu. Nech si vynadat na svojem, mudrlante :o)

 116. S tím důchodem je to vtipný. Donedávna stačilo mít odpracováno 25 let. Teď to budou zvedat – maximálně na 35 let. Až budu mít 35 let odpracováno, tak zas na to nebudu mít věk, takže až já budu moci jít do důchodu, tak jsem si to teď spočítala, že budu pracovat nepřetržitě vlastně 47let. To nevím, jestli by mi neměli dát spíš metál „zaslužilá pracovnice a plátkyně sociálního pojištění“. To už se mi nevyplatí snad ani přestávat, ale jak je to na ostrově Okinava, kde je nejvíce věkovitých lidí, tak tam prý vůbec neznají slovo důchod. Když už nemůžou pracovat, tak chodí navštěvovat své přátele, každý večer chodí sledovat západ slunce a cvičí bojové umění. Většina z nich je vegetariánů. A kvůli tomu všemu se prý dožívají běžně 100 a více let. Tak já budu taky pracovat do té doby, než mě odtrhnou od počítače zemdlelou. Pak mě dovezou se podívat na západ slunce a pak nazdar. :-)

 117. 137 sezení u počítače není cvičení :o) mě to vyjde taktak do důchodového věku (možná) ale cvičit bych chtěla dřív. a je mi jasné že mi to nevyjde. nejde pracovat a cvičit současně.

 118. 139. zejména teď jsem si ověřila že to nejde. jak vozím ještě syna o berlích do školy a ze školy tak sedím v práci do šesti. zanedbávám rodiče i rodinu. nejím oběd jen kus nějakého rohlíku s něčím protože nevařím (nemám kdy). furt něco chybí – není vypráno. koníčky žádné. a je mi jasné že o tomhletom to není. to co si člověk vytvoří to má. to co si koupí to má a co si stvoří svým srdcem to má. když furt sedí někde, někoho vozí, někoho navštěvuje a někde uklízí tak ztrácí … kus sebe. a ty volby jsou skutečně prašť jak uhoď. Tohle osobní, vlastní osobní život, uspořádání svého nejužšího prostředí žádný prezident nevyřeší. to každý sám. v sobě.

 119. ad 139: Souvislost cvičení a práci na počítači v mém komentáři jsem nijak nezmiňovala, nechápu, proč to zmiňuješ. Ty prostě potřebuješ jen něco říct, tak navážeš cokoli na cokoli, viď? Zaplať synovi taxíka, když to nestíháš. Jestli si úraz způsobil nějakou hrubou svou nedbalostí, ať si to platí z kasičky.
  Máš pravdu, že jedna věc je život osobní a druhá věci veřejné. Nicméně osoba prezidenta vytváří celospolečenské klima. Nedobrý prezident zatěžuje zbytečně navíc nervy nás všech, už tak dost napnuté nutností se nějak živit a prosperovat. Chci prezidenta, za kterého se nebudu muset stydět. Je to pro mě důležité. Protože i on je mojí duchovněmorální vizitkou.

 120. Lenko:o) . reagovala jsem jen na tohle: Když už nemůžou pracovat, tak chodí navštěvovat své přátele, každý večer chodí sledovat západ slunce a cvičí bojové umění. Většina z nich je vegetariánů. A kvůli tomu všemu se prý dožívají běžně 100 a více let. Tak já budu taky pracovat do té doby, než mě odtrhnou od počítače zemdlelou.

  Takže to mě celkem zaujalo.

 121. a stud je stejne jenom prevlecena pycha takze stydet se za prezidenta o nem vlastne nevypovida :-)

 122. prezident jako“duchovněmorální vizitka“ ,to ovšem pobavilo.
  Tomu říkám marketingový nápad.
  To by chtělo nějakou novou placku pro kandidáty do druhého kola.:-)

 123. ale takhle to ted bohuzel stoji, tohle se podarilo podvedomou masazi mediim nasadit lidem do hlav.

 124. Nestíhám všechno číst, no menší zlo je třeba i to, že pokud bude kníže zvolen prezidentem, je tu možná i brzká šance na nové prezidentské volby….jako určitá nová naděje….

 125. Třeba Karel už ne jako pankáč,ale tibetský guru mruřící mantru om mani padme hum.
  To by se snad mohl naučit,když už ta hymna je na něj moc složitá.
  Ale co se Zemanem?Místo modlícího mlýnku by točil třeba flaškou Becherovky.
  Kuwa,že já nejsem členem nějakého volebního týmu,to pánové zaspali(což u nich není neobvyklé),že mne neoslovili.

 126. 145:
  čeče Barčo,to je vlastně geniální myšlenka.

 127. Přiznám se, že se za tu myšlenku stydím – už jen kvůli mé profesi….takhle by se člověk vůbec rozhodovat neměl, … ach,jo. Už jsem z toho všeho magor – větší než obvykle.

 128. to je dobry. pochybovani mi prijde zdravejsi nez si bejt slepe jistej.

 129. no vždyť lístek se jménem kandidáta se přece hází do urny.
  To mi přijde symbolické.
  Já asi tu svoji neúčast u voleb ještě přece jen přehodnotím:-0)

 130. tak jsem z článku nějak nepochopil,jestli tatíček byl vlastenec,nebo odbojář.Je tam uvedeno obojí.Psaní dopisů věrnosti za mnichovské krize a českých písniček na zámku za okupace je jistě vlastnectví,ale odbojářství rozhodně ne.
  No každopádně musel mít z rodinky své snachy neskonalou radost:-0

 131. Mladýho Klause tedy rozhodně číst nehodlám,ale proč takový náhlý zájem o Karlovy předky vystihuje celkem přesně tento citát z jiné diskuse.
  „Kďyž se fanoušci tzv. šlechticů odvolávají na jejich tzv. urozenost jako záruku bůhvíjaké morální úrovně, tak jiná zbraň než jim ty předky a příbuzné otřískat o hlavy není.“

 132. Nazdáááár!

  Taky si říkám, co vytahujou pořád ty předky. (Teda to zní blbě, jako nějakej vulgární striptýz. I když… to není úplně bez analogie.)

  Jsem zvědavá, co se později dovím o dnešní televizní debatě kandidátů.

  Celý večer stříhám, říhám, trhám, mrhám, lepím, dřepím, sestavuju a tvořím výzdobu zápisníku. Člověk si ani nevšimne, že uběhly čtyři pět hodin práce v kuse. Jsem z toho znavena. Jdu balit na víkend. Nejhorší je to ranní vstávání. Když někdo z těch dvou slíbí, že nebudu muset nikdy vstávat za tmy, tak ho budu volit. :-))
  – No popravdě si to režíruju tak, abych za tmy vlastně nevstávala. Tak jednou za rok…

 133. ad 157: Nemám ráda dozvídání se z druhé ruky. Když už jsi debatu neviděla, doporučuji se dívat se na ni na internetu. Mně se to líbilo. Bylo to vyrovnané co se týče kladů a záporů faktických, nicméně nemohu si pomoci, to souznění s KS ve mně spíš narůstá než naopak.

 134. ad 159: No, teda …. bo, tak jsem si to pustila, ale lituji času, který mě to stálo. To, co říká v první ukázce, je blbost, už je dávno mimo mísu. Skuteční podnikatelé tu skoro nejsou. Jsou tu mezinárodní firmy, velcí čeští podnikatelé jsou dávno za vodou a už mají nakoupeno, zpravidla žijí v zahraničí a platí velkou měrou daně tam a pak jsou tu malé a střední firmy a živnostníci, kteří dřou bídu a jsou rádi, že jsou rádi, že nemusejí moc propouštět nebo že dostali tu a tam zakázku ze zahraničí a jezdí škodovkama. A pak je tu pár šikulů, kteří našli nějakou novou technologii nebo jinou díru na trhu a ti jedou, ale to jsou nadšenci, kteří naopak zastaví vlastní střechu nad hlavou, aby měli na rozjezd firmy. Kvůli všem zmíněným a jejich tzv. „prestižní spotřebě“ se daně zvyšovat nemusejí. To je tak malá položka v rozpočt, že se to ani nehodí zmiňovat. Nejvíc stojí zaměstnanci a odovody za ně.

  V další ukázce jsem vydržela p. Zemana poslouchat 10minut, ale když do té doby skoro nic neřek, tak jsem to vypla. Se moc rád poslouchá a než se k něčemu dostane …………… , já na to nemám nervy. Pokud někdy poslouchám pana Ševčíka z Liberárního institutu, to je jiné kafe, to je člověk, který je pravdu v obraze, říká všechno jasně a stručně a ještě se u toho člověk baví. Mladí ekonomové – typu Sedláček, Singer, ti mluví taky dobře. My máme schopné ekonomy (sdružené v NERVunapř.), jenom je vláda moc neposlouchá.
  Vůbec nevím, jak tohle patří do předvolební kamapaně na prezidenta, to není kandidatura na vrchního ekonoma. A i kdyby byla, tak by tam Zeman v současnosti propadl. Svět už je jinde.

 135. Ratko, za tohle děkuju: „Tohle osobní, vlastní osobní život, uspořádání svého nejužšího prostředí žádný prezident nevyřeší. to každý sám. v sobě.“
  Ať už to dopadne jakkoliv.

 136. 160
  Lenko já Zemana dlouhá léta nesledoval a tohle je možnost jak se seznámit s jeho myšlenkovým světem.
  Nejsem ekonom, natož makroekonom, takže nevím moc o struktuře firem v ČR, jejich daňových odvodech, investicích do inovací a obnovy infrastruktury atd..

  Nicméně třeba mobilní operátoři u nás dosti zaostávají v investicích do nových kapacitních sítí, mají zdá se mezi sebou dohodu o neútočení a velmi slušně – lacino -vydělávají. Ty zisky ale převážně nejdou do investic na zvýšení konkurenceschopnosti, nýbrž zřejmě na dividendy převážně zahraničních akcionářů (a tedy z velké části na spotřebu někde jinde)

  Stavební sektor taky zrovna nehýří inovacemi. Hodně firem si navyklo na relativně snadné velké zisky (částečně podpořené pokřivením trhu v důsledku čerpání EU dotací).
  A pak vidíš že „boss“ jezdí v naddimenzovaným bouráku, zatímco firma používá předpotopní vybavení a najímá uk na živnosťák..

  Danění velkých nadnárodních firem je také zdá se jeden z problémů. Nedávno jsem četl třeba o chování Googlu v UK, kde generuje značné zisky, využívá místní infrastrukturu a pracovní sílu, nicméně na přímých daních odvádí státu pár šprdlíků. Chápu, že přímé daně nejsou jediným přínosem, velké firmy zaměstnávají hodně lidí, kteří mají na živobytí a odvádějí ze svých plátů přímé daně a tím že maj na nákupy odvádějí i slušné nepřímé daně, ale velcí se chovají nemravně, protože si to „můžou dovolit“.. což by se mělo změnit.

  http://www.telegraph.co.uk/technology/google/9460950/Google-pays-just-6m-UK-tax.html
  http://www.blisty.cz/art/65899.html

 137. ad 163: ….bo, ano, velké nadnárodní firmy daněmi nedohoníš, protože jakmile je zvedneš, odejdou ti do daňových rájů. To je skutečný problém, a tedy to o čem Zeman mluví – tzv. prestižní spotřeba se toho vůbec netýká, to je záležitost velikosti špendlíkové hlavičky – v globále. (Zeman jenom kecá a poučuje prostý lid, který mu nerozumí a kouká na něj, jak je chytrej, proto ho volej.)
  Naopak když jsou daně malé, právní systém fugující, bezkorupční prostředí, stát neotravuje nesčetnými nařízeními, které si každý úředník může vyložit po svém a pak prudí, každoročními daňovými změnami ………… kdyby toho nebylo, každý by zde rád podnikal, investoval a ještě nějaké daně klidně i přidal.

 138. Řekl bych Lenko, že poněkud zjednodušuješ. ;)

  Tak jako KS není tím barvotiskovým obrázkem vlídného knížete, není ani Zeman taková hrůza jak ho líčíš.

  Nadnárodní firmy .. tam není problém, že někam odejdou. Matky globálních firem sídlej vždy tam kde je to nejvýhodnější. Problém jsou dcery, které díky dírám v legislativě a v mezinárodních úmluvách můžou čachrovat a vyhýbat se zdanění na území států kde působí. Což lze omezit a také se to řeší.

  S „prestižní spotřebou“ téma nadnárodních firem nesouvisí. Zmínila jsi je ve svém postu, tak jsem na to reagoval.
  Kvantifikovat „prestižní spotřebou“ nebo také „zbytnou spotřebu“ domácností a firem by bylo celkem zajímavé.
  Nenašel jsem zatím žádná konkrétní čísla, takže těžko říct nakolik se jedná o „špendlíkovou hlavičku“..

  Homecredit a podobné firmy by těžko mohly vykazovat takový profit, kdyby minimálně na úrovni domácností nebyl nebývalou měrou rozšířen způsob „ukájení zbytných materiálních potřeb“ teď hned…
  Na úrovni malých i velkých firem by se asi daly nalézt ekvivalenty tohoto hédonistického chování.

  To jen tak z voleje. Nemám to nijak detailně promyšlené a prozkoumané.

 139. Ne se vším co se na zvedavci píše souhlasím. Některé články jsou slušná sci-fi a konspirace, ale na každým šprochu pravdy trochu. V odkazu 161. jsem uvedla i článek BL – právě pro tu varovnou podobnost. Na zvedavci je to postavené už na katastrofickém scénáři, nicméně některé věci jsou tam k zamyšlení.

 140. To bude pěkné a roztomilé,když se jako český prezident bude potulovat po světě po různých setkáních s politiky,po probuzení na konferencích si povyhrne červené ponožky a popleteně bude prohlašovat,že v Česku už Benešovi dekrety neplatí.

 141. ad 165:
  1. odst.: Samozřejmě, že zjednodušuju, to ani jinak nejde. :-) – tady :-)

  2. odst. To, že KS není dokonalý svatoušek, to snad ani nemůžu tvrdit, však jsem volila taky v 1. kole Táňu a ani volbu pro ni nebylo pro mě jednoduché v sobě vybojovat (mí přátelé vědí). KS je pro mě z mnoha důvodů problematickej, ale dokážu mu porozumět a souzním s jeho duší (už jsem si to rozklíčovala). I když udělá botu, tak jsem ochotná a schopná nést následky stejně, jako by ty chyby byly moje. Vím, že stejně jako já udělá chybu ne ze špatného úmyslu.
  A tohle MZ nevěřím ani trochu, proto mám z něj „osypky“. Ono je to tím, že je to egoista a tak trochu narcista, stejně jako Václav Klaus. Ani jeden z nich si nevidí na špičku nosu, a proto dělají chyby a sebereflexe žádná, na lidi nemyslí ani trochu, jen na sebe – to je psychologicky celkem jasné. Nechci takového člověka za prezidenta.

  ad odst. 3: Já jsem tu prestižní spotřebu zmiňovala, kvůli tomu, že p. Zeman řekl, že kdyby nebylo u českých podnikatelů jí, tak že by klidně ty daně snížil nebo tak nějak. Ale to je přece mimo. To byla ta špendíková hlavička, o které jsem mluvila.

  To, že žijí domácnosti rády na dluh, to je jiná věc. Vlastně to už je minulost, to bylo před krizí, teď zase děsivě šetříme, a tak spotřeba klesá a doplácejí na to zejména malí podnikatelé, obchodníci a poskytovatelé služeb.

 142. Leni, děkuju. Ano, píše se tam o tom výroku s Benešovými dekrety….

 143. 168:
  dívám se Barčo na tu debatu a slyším Zemanovu jasně položenou otázku(ta první Moravcova stejně míněná byla KS obkecaná a nezodpovězená),jestli je pravda údaj z neautorizovaného životopisu KS,že je pro vrácení občanství i majetku sudetským Němcům.
  Slyším hodně věcí,mnohá vysvětlení,s mnoha i souhlasím,ale NE neslyším!!!!

 144. Saule je to dřív kolem 76: 02 – tam začíná Moravcova otázka a Benešovy dekrety a on tam odpovídá K.S. že jsou zrušeny a neplatné a že nemůže podruhé zrušit to, co je zrušeno….

 145. Jinak jak Lenka dala odkaz – tam je to blíže v těch odpovědích vysvětleno.
  Ono je to s těmi dekrety asi složitější….

 146. 177:
  s dekrety je to možná složitější a proto asi o nich jednoduchý KS mluví pokaždé jinak,ale odpověď na jasnou otázku je zcela jednoduchá.
  ANO,NE.

 147. Prostě Moravec položil jasnou otázku na Benešovy dekrety a přímá pohotová odpověď K.S. byla, že dávno neplatí…to se zrovna jeden orosí. Dále je to už rozvedeno v těch odpovědích pro Zemana.

 148. já tomu rozumím Barčo i bez Lenčiných odkazů.
  Dekrety neplatí,ale sudetští Němci se neustále dožadují jejich zrušení a ono vlastně není co rušit.
  Je to prosté.
  Jenže zas ne tak prosté,aby se mohli vrátit a nastěhovat do „svých“ domů.
  Takže Zeman to zjednodušil ještě víc a zeptal se KS přímo,jak to s těmi Němci vidí.
  Odpovědi se nedočkal.

 149. „Rakousko podobně jako sudetští Němci léta volá po zrušení Benešových dekretů, na jejichž základě bylo odsunuto německé obyvatelstvo z českých území a byl konfiskován jeho majetek. Podle Schwarzenberga jsou proti lidským právům. Na dotaz, proč tedy nežádal jejich zrušení, odpověděl: „Protože to nejde. Protože zpětný účinek není možný stejně jako u mnichovské dohody“

  To kdysi řekl.Uvidíme,jestli se toho „nejde“ bude držet i jako prezident,který např jmenuje ústavní soudce.
  Při znovunabytí KS majetku ostatně také šlo v naší justici i nemožné.

 150. Ano, ten Tvůj odkazovaný článek jsem četla. Prolomit Dekrety se pokoušel kde kdo. Já nevím jestli drží své slovo, nebo plní sliby. Měl by. Třeba spí a když se probudí je už něco vyřešeno. Když nespí a vzbudí se tak třeba už si nepamatuje co říkal předtím, než usnul….

 151. 181:
  tohle mi nedělej Barčo.
  Já se rozhodl,že budu rady v exilu abstinovat,ale jak to slyším,tak se mi lepí jazyk na patro a napadá mi,že u vína by se to poslouchalo ještě líp.
  No ještě že mám za svou samovazební celou supermarket se slušným výběrem a v kapse 500 Euro:-0

 152. já su vůl.
  Co bych lítal do supermarketu.Otevřel jsem ledničku a tady jakejsi sekt Berlucchi.
  Už mu sekám hrdlo:-00)

 153. 184. No jasně, mám k tomu dvoječku Svatovavřince. Chce to chvíli vypnout a nemyslet. Dokonalost sama.

 154. po dvoječce Svatovavřince taky moc nemyslím,dokonce ani na „jiný věci“
  Po dvoječce litru samozřejmě:-)

 155. Ještě k tomu duelu. Zeman moc kecá, rád se poslouchá. KS mluví míń a tím i působí moudře.
  Kdo ví, třeba KS je taoista :-) Kdo mluví, neví. Kdo ví, mlčí.

 156. 190. to je finta :o)) aby se nepoznalo že ten co mlčí taky neví.

 157. Zeman je pako.
  Kdyby zvolil jinou strategii,hrál toho rozvážného,stromy objímajícího důchodce z Vysočiny,na nikoho neútočil,jen trpělivě vysvětloval,tak už mu nakupují na Hradě sud becherovky.
  Ale ať si trhnou oba.

 158. Hmm, Saule po dvoječce litru bych měla pocit, že si u mě smrt dělá hnízdo …

 159. „KS mluví míń “
  no jenže v jeho případě to asi taky není jaksi technicky možné,aby mluvil víc,či snad dokonce rychleji.To už by tam musely běžet titulky:-0

 160. 193:
  u mne se smrt diví,kde všude si dělám po dvoječce litru hnízdo já a radši zmizí:-0

 161. Jestli ta volba prezidenta neměla jiný pozitivní dopad, než tuhle krásnou debatu plnou takových obratů a bonmotů, že by je mohli oba prezidenští kandidáti závidět, tak to stálo za to. :-))

 162. Dopytle… já tady (chudák) louskám poctivě celou debatu jenom proto, abych zjistil, že Rulisa ve 196. komentáři napsala má slova přede mnou… asi ji budu žalovat za ušlý… spánek :-)

 163. ja si sleduju ifortuni kurz na viteze, kazdym dnem se o desetinu az dve preleva jak Zeman dotahuje, a ted uz je skoro vyrovnany. (1.8 / 1.9).
  doufam ze duvodem je ze ti co byli ve finale prvniho kola v zaverecnem casovem „presu“ vmanipulovani, po par dnech ted „vystrizliveli“ ze to vlastne tak nechteli. neco jako kdyz se clovek vrati z obchodu nebo prodejni akce kde se prodavaci podari mu neco nacpat, a pak kouka a dochazi mu ze to vlastne koupit nechtel…

 164. Lenko rad bych se te zeptal na jednu vec. udelala sis pro druhe kolo Zeman / Schwarzeberg volebni kalkulacku a pripadne a jakym vysledkem ? http://volebnikalkulacka.cz
  a druha, co si o tom principu, tedy vyhodnoceni shody mezi odpovedmi volice a odpovedmi kandidata na stejne otazky, myslis?

  ja mam shodu 43 se Zemanem, a princip mi prijde velmi zdravy, diky nemu jsem si vzpomnel na neco podobneho, tzv. „slepe“ testy hi-fi pristroju kdy posluchac nevi ktery z pristroju A, B zrovna hraje a dava jen vyjadreni jak podle nej hraje A, jak B a kdo je A a kdo B se dovi az pozdeji. (a casto ke sve nelibosti :-))

 165. to je zajímavé. tak jsem si udělala tu kalkulačku a vyšlo mi shoda se Zemanem 42% a s Schwarzenbergem neshoda -47%

 166. 207. a jak tomu rozumíš? se zemanem jsem na 41 souhlasná a ten zbytek jakože jedno. a se Schwarzenbergem pouze nesouhlasná (47) a ten zbytek jedno? jak jue možné se Zemanem pouze souhlasit a se Schwarzenegrem pouze nesouhlasit. to asi spytlikovali zemanovci

 167. ad207:
  což jsem v podstatě čekal.Žádné překvapení.
  Ale když tak nějakému mravně i společensky vyspělému jedinci,který je jak jinak voličem pravice,vyjde,že je vlastně socka a levičácká svině….to musí být fakt na mašli.
  To je pak úplná ztráta osobní identity:-)))))))

 168. ja jsem asi levičák, ale spíše typu seberte si moje peníze a neotravujte me.

 169. 208:
  tak to zkus ještě jednou a odpovídej opačně,než jsi odpovídala
  Asi bys měla mít opačnej výsledek

 170. dnes jsem byla na běžkách – nádhera. po dvou letech opět napadl sníh. a napadl mě během běhu příměr k vyhasnutí a zrušení. jak velký a zásadní je to rozdíl třeba u sexuality. Když vyhasne tak mohou kolem cvičit jogů nahaté prsatky a nic. když je ale zrušena, tak to je utrpení a teror.

 171. kdyby ani oni ani ty nikdy neodpovedeli „nevim“,
  vezme se tvoje shoda s jednim, tvoje shoda s druhym, co z techto dvou cisel je vetsi to vyhraje,
  a to je +cislo. -cislo je jeho opak.
  a nikdy nemuze byt mensi nez 50 procent.
  mensi nez 50 procent a rozdilnost obou do toho prinaseji moznosti „nevim“. jejich i tvoje.
  to ze to mensi cislo neshody s tim s kym se vetsinove shodnes (ktere je zaroven mensi cislo shody s tim s kdym se vetsinove neshodnes) uz pak nejmenuji, uznavam to jako zjednoduseni aby to lidi nematlo.

  ale ten graficky pruh je pak matouci. kdyz kdyz tam chybi ty druhe poloviny, vypada to na prvni pohled divne. ale je to jen graficke znazorneni toho slovniho zjednoduseni, odpovida mu to.
  kdyby slovni hodnoceni vypadalo uplne, tedy napr: shoda prevlada s KS a to 60procenty, neshoda s nim je 40, byl by to pruh od -40 do +60.
  a pro MZ obraceny, od -60 do +40.
  porad zjednodusuju o „nevim-y“
  –osobne si myslim ze by uplne stacilo zjednoduseni na odpoved „nejvyssi shody jste dosahl s timhletim panem“, bylo to 60procent. pripadne kdyby to bylo min nez 50, tak dovysvetleni „mene nez 50procent je mozne dosahnout proto, ze vy nebo kandidati jste nekdy odpovedeli „nevim“.

 172. nebo trochu odjinud:
  rozkliknutim detailnich odpovedi uvidis ze pokud kandidati odpovedeli, bylo to vzdy jeden proti druhemu. no jinak by ani nemelo smysl takovou otazku davat do testu :-) a je tam videt sedou barvou ze nekdy, jednou, dvakrat rekli nevim. a ty „nevim-y“ protoze je rek kazdej jinak a i pripadne ty jinak, to pak rozhazej ze to neni 60 se Zemanem = 60proti Schwarzenbergovi, co by bez „nevim-u“ melo byt, ale je to pak treba +60=–57

 173. 213
  nekdy jste odpovedeli nevim, delalo to 15procent, tedy pro shodu a neshodu vam zbyva rozdelit 85procent, z nich shoda delala 45procent, neshoda delala 40procent, nikdo vas o nic neosidil a nikdo nikomu nenadrzuje :-)

 174. s temi nevimy je to jeste o neco komplikovanejsi pro pripady ze se ja se svym nevim-em trefim nebo netrefim do kandidatiho nevim-u, ale ja myslim ze 213-15 stacilo,
  u cloveka kterej jich tam nema moc to stejne dela malej vliv, pisu to spis aby mne nejakej matfyzak nebo kdyzpocitacovetaktrebaimatematickyzdatna rulisa za tuhle nedotazenost nepopotahoval(a) :-)

 175. pozde, zaroven jsem odeslal malicko egoistickou 217 :-)

 176. a Zemanovo vyrovnávání preferencí sleduji v podstatě s uspokojením.Je to pro mne přijatelný kandidát.
  Ovšem nevolitelný.
  Mezi přijetím něčeho a vlastní volbou je setsakra velkej rozdíl.
  A jestli k volbám pudu,tak leda s Milanovým lístkem z 201:-)

 177. a taky mne to bavi. kdyz jsem na konci druhaku nemel v indexu ani jednu zkousku a usoudil jsem ze neco bych tam mel mit aby nebylo uplne jisty ze mne vyhodej, udelal jsem v zari napoprve obe matematiky, tu za ctvrtej semestr driv nez tu za treti :-) profesorka matematiky nebyla zadnej pravidlovej suchar :-)

 178. ještě se vrátím k tý kalkulačce jelikož matematika nebyla moje slabá stránka i když blbnu, a řídím se víceméně selským rozumem. takže tam bylo cca 30 otázk a já odpověděla na asi na 15 stejně jako zeman. takže 50% shoda. Na Schwarzenberga jsme odpověděla asi v 10 případech správně takže 33% shoda. Proč mi to poprčic řeklo že jsem v mínusu?? když mám 30 procent shodu

 179. taky je možné že vycházeli z pozice nula jakože fifty fifty. že když to mám přesně napůl tak mám nulu. ale to pak ale není shoda 0. shodu mám u každého 50%.

 180. 212:
  sexualita vyhasne až ve 4. buddhistickým vnoru a to už člověk není člověk,ale Buddha.
  A do té doby musí se sexualitou počítat,protože ona s ním počítá furt a furt.

 181. protoze se to zjednodusuje na vetsi z…,
  a doplnky, mensi z…, se nerikaji.
  jako kdyby stribrna medaile nebyla nic. jen zlata.
  z techhle 4 cisel: vetsi ze shod, vetsi z neshod, mensi ze shod, mensi z neshod, se prvni dve reknou a dalsi dve nerikaj.
  takze tvoje dve vybrany cisla budou 50procent shoda s Z, ale pro K to bude to druhe, vetsi cislo, doplnej do 33 (plus minus nevim-y :-)

 182. ta moznost nevim tam nemela byt. ani pro ne, ani pro nas. pak by nemohlo dojit k takovymhle zmatkum. dyt to spouste lidi bude pripadat divny a tudiz neduveryhodny.

 183. 225 mají to udělané jinak. prokazatelně jsem si napočítala 18 dobrých se Zemanem, ale shoda byla kolem 40%. maximum je skutečně asi 50%. to když je shoda 100%. pak má ten druhý asi -50% (pokud žádné nevím)

 184. sexulaita vyhasne když člověk vyhasne. když sice funguje ale jen jako stroj. vyhaslý stroj. pak je vyhaslý ale funkční.

 185. no, vypada to ze to chce este hlubsi ponor :-) jdu to proklikat, opisu si pak zemanovy odpovedi a napodruhe je tam nasazim uplne stejne a z toho se uvidi.

 186. Ještě tam přeci vyplňuješ ty otázky, které jsou pro tebe důležité. Je možné, že ty dostávají jaksi víc“bodů“. Či procent.
  Matematiku jsem udělala napoprvní za tři z milosti a byla ráda, že už další nebyla. Páč mi chyběla ta gymnaziální, jsouc z humanitníhosměru. Nicméně tohel sidovedu řpedstavit jako zdůvodnění.
  Algoritmus výpočtu není zcela otevřený a přímý.

 187. nic důležitého jsem tam nezaklikla. když más hotové výsledky tak tam můžeš kliknout a vyjdou ti všecky odpovědi a můžeš si spočítat shodu. je přece blbost aby u jendoho byla hodnocena shoda (kolik odpovědí souhlasí) a u too druhého neshoda. U obou by měla být hodnocena shoda a jen srovnat procenta mezi sebou.

 188. 230 když nemám libido tak nepotřebuju vnor. potřebovala bych nějaký vnor naopak.

 189. vysledek je +100zeman, -93schwz.
  takhle jsem to cekal. 100zeman bylo jasnych, dal jsem tam i „jeho“ jeden nevim, proto 100 procent,
  a zkresleni z -100 na -93schwz je v tom pripade dane dvema schwz. nevim-y jinde nez je ma zeman.

 190. sakra. prece jen rulisa :-) to preferencni klikani v zaveru jsem uplne zapomnel.

 191. 234. tak dík. takže je to rozdíl mezi shoda a neshoda v procentech. to měli říct hned :o)))

 192. ratko tvuj vyrok v 238 by mohl i zabijet :-) ale hlavne zes to nejak prokoukla

 193. konečně mi to došlo. chceš říct že ty jsi to věděl hned? jakože jasnačka? :o) jsem pomalejší.

 194. Ore, manžel stojí vedle mě a má dotaz. řešíme polarizační filtry a on by chtěl vědět v čem je lepší ten filtr co jsi mji dal odkaz než Bplus W cirklární 67 slim. Ten slim je levnější o dost. Je horší? v čem je rozdíl?

 195. takhle bych to nerek. hned jsem to nepitval. pro sebe mi stacilo to procento shody, duveroval jsem ze neco co bezi uz tak dlouho by nemelo mit konstrukcni chybu.
  to druhe minusove cislo mne osobne vyslo stejne jako prvni plusove takze tam mi pochybnosti nevznikly.
  az tvoje pochyby mne prinutily to rozpitvat a trvalo mi to chvili. odecti si casy kdy jsem napsal vysvetleni od casu kdy jsi ty napsala „nechapu“ a z toho mi nech neco na zformulovani :-)

 196. pravdepodobne neporovnavas odpovidajici filtry.
  mrc NEslim mas porovnavat s mrc slim, pak bude slim drazsi.
  NEmrcNEslim a NEmrcslim bude slim taky drazsi.
  pouze kdyz spletes mrcNEslim(ten jsem doporucil) a NEmrcslim(ten jste nasli) tak to je levnejsi.

  MRC (u firmy B+W) znamena MULTI antireflex coating, vicenasobne antireflexni vrstvy,
  (HMC je totez u firmy Hoya)
  a to je nutna vec aby filtr nevyrabel odlesky kdyz ma svetlo v obraze nebo tesne za obrazem.
  levnejsi filtry maji jen jednovrstvy antireflex nebo zadny a to je bida.
  pro jednoskelne filtry mne osobne staci znacka Hoya HMC, ale polarizak jsou dve skla a mezi nimi jeste ta polarizacni folie a tam mne osobne Hoya nestaci a zatnul jsem zuby a zaplatil B+W.

 197. ješte jednou, protože jsem fakt pomalejší.

  30 otázek. když je shoda ve všech tak je to 50%, když není shoda v žádné tak je to -50%

  20 dobře, 10 špatně pro prvního. – vychází 20-10 rovná se 10 a to je z 30 asi 33%
  pro toho druhého je to 10-20 rovná se mínus 10 (-33%), pokud je tam méně shody (např. otázka nevím 5x) tak je to třeba jen 5 -20 a je to pak -15 a to je již -50% pro druhého kandidáta.

 198. ukazuje mi to ze komentar (s linky na test polarizacnich filtru) ceka na schvaleni tak si to nejak pores

 199. ach jo. udelej totez co ja. naklikej tam 30krat cokoli, aby ti to pak nabidlo detailni vypis jake odpovedi meli kandidati. vyber si jednoho z nich a jeho odpovedi si zapis.
  zopakuj test s jeho odpovedmi. budes mit 100procent.
  o 244 se s tebou nemuzu bavit kdyz hned prvni vec na ktere ji stavis neni pravda. (30shodnych neni 50procent ale 100)

 200. a od 30ti otazek ktere daji vysledek +100 pro jednoho a -100pro druheho (zanedbavam nevimy, ve skutecnosti daji -97treba)
  se muzem posunout treba na 25 otazek ktere daji odhaduju treba 70procent a -70pro druheho a tak postupne se zorientuj…

 201. no to ja vím. to jsem si tam dodala uměle abych se dostala na těch 50% když se vše shoduje. protože když jsem si spočítala 18 shodných odpovědí (z 30) tak mi vyšla shoda kolem 38-40 procent. to mě zarazilo.

 202. musím za rodiči, třeba na to někdo fakt přijde. proč jsou ta čísla taková jaká jsou.

 203. neni pravda ze 50procent znamena vse se shoduje. ale nechci abys mi jenom verila, proto si zkus 247

 204. 18 odpovedi znamena (100*18)/30 =60 procent jen tehdy kdyz tam neni zadny nevim ani od tebe ani od kandidata, kazdy nevim to srazi strelim od boku o 3procenta, a druhy predpoklad, zaroven maji vsechny otazky stejnou vahu. to prvni uz se prokazalo, to druhe jsem uz linej zjistovat.

 205. ano zo pakovala jsem si test ve všech variantách a to se 100% shodou jedhoho i druhého a to mi vyšlo 100% shoda. ovšem pak jsem is udělala test bez nevím náhodně – měla jsem 21 shodných u Zemana a výsledek byl shoda 43%, 21 shodných z 30 je přitom 70 procentní shoda. takže něco tam nehraje.

 206. Jsem byla celý den u přátel mimo, ale prolítla jsem v rychlosti komenty a zachytila jsem informaci, že jste si dělali inovovanou volební kalkulajdu. Pro zajímavost moje výsledky: +46 Karel Schwarzenberg, – 42 M. Zeman.
  (Neudávala jsem pro jednoduchost žádné preference.)

 207. hmmm tak jsem to zkusil vyplnit
  https://lh6.googleusercontent.com/-G7qwYQNNCxQ/UPr6rbeWziI/AAAAAAAAF6s/YRGHJfFsZe4/s568/kalkulacka.jpg

  popravdě tento typ orákula mi přijde celkem nanic.. někdo vybere set dotazů dle své chuti , dá mi příležitost zaškrtnout tzv prioritní otázky a pak to jakýsi skrytý algoritmus převede do odpovědi … hle hell
  kromě toho, názorová shoda jen jedno z možných kriterií výběru

  203
  ore ..Semín je ultrakonzervativní tydýt (volič její výsosti Bobo)

 208. a všichni se všemi se shodnou na tom že chce stát zaprodat sudeťákům.

 209. 253
  tak ratko zopakuj test jeste zhruba 30krat dle zapsanych odpovedi, s 30 shodnymi uz ho mas, tak ted s 29 shodnymi, s 28, s27, atd az s 1. z toho by mela nejake hrube „co tu nehraje“ vyskocit.
  pro zjisteni jemneho vlivu na „co tu nehraje“ pak pridej dalsi pokusy s nevim-y, snad jich bude stacit jen par okolo tech jejich, no v nejhorsim taky 30,
  a pak muzes zacit kombinace opravdickych odpovedi s nevim-y a na zaver kombinace toho vseho s preferencemi, tech budou od boku potreba stovky.

  ja snad radsi misto toho budu dneska pracovat :-(

 210. 255,257
  Když se Pankrác,Bimbác a Servác odvažují psát z pohádkového světa dopisy,tak tam to ještě kníže až zas tak dobře podchycený nemá.
  http://www.blisty.cz/art/66967.html
  Ale v tom reálném světě svých příznivců,tzv. lepších lidí, zapracoval skvěle:
  http://aktualne.centrum.cz/prezidentske-volby/clanek.phtml?id=769105
  Ale třeba to někoho taky mile pobaví,stejně jako je schopen se bavit článkem,ve kterém si autor novinář stěžuje na volby a téměř hrdě se přihlásí k práci v novinách,které podporují jednoho z kandidátů.
  Novináři nemají co podporovat,novináři mají informovat!!
  A teď jedna věta,která svou výstižností mile překvapila zase mne:
  „Volit Zemana znamená přijmout naše dějiny a být na ně rozhořčen; volit pana knížete, zkonstruovaného „kulturní frontou“, znamená naše dějiny nahradit simulakrem a mít z toho slast fetišisty!!!

 211. Vrátit se zpět není nikdy na škodu,někdy až k počátku:-0:
  „No, Liško, takhle všechna media zkreslují a zjednodušují, a to i naše místní noviny. Ale tentokrát se jich zastanu. V dalším rozhovoru TF dostala v jiném rozhovoru další otázku a tam řekla, že spíš bude volit K.S. – Všechno je tím, že se díváš na TV právě málo. :-) Je dobré se právě dívat na celé rozhovory na ČT 24 anebo porovnávat různé kanály. “
  A zase jsem ten zlý Saul,že?:-0)

 212. 265, 266: Saule, novináři různě informují. Lidé si v podstatě vybírají in-formace podle svého vnitřního založení a tak si utvářejí svůj pohled na věc.

 213. to je dobře,že informují různě (třeba i zaujatě)a že si můžeme vybrat podle svýho založení.
  Ale podporovat nemůžou.
  Na podporu Rudýho práva různým těm sjezdům si ještě dobře pamatuju.
  A zrovna tak nemůžou podporovat herci,nebo umělci obecně.
  Může se vyjádřit jednotlivec se svou podporou někomu,ale jak se to začne zvrhávat do těch kolektivních prohlášení,tak je to v hajzlu.

 214. Volit Zemana znamená přijmout naše dějiny a být na ně rozhořčen; volit pana knížete, zkonstruovaného „kulturní frontou”, znamená naše dějiny nahradit simulakrem a mít z toho slast fetišisty!!! Ten článek jsem četla celý. http://www.twitlonger.com/show/kopssd

  Tebe tohle potěšilo, mě to naopak rozčílilo. Článek se sice tváří jako vědecká analýza. Předpojatost, černo-bílost, klasické nálepkování. Ten kdo volí Zemana je uvědomnělý a dobrý, ten kdo volí KS je bloud a mimo. Zeman a Klaus, copak to těm lidem to tu 20 let nestačilo? Ano, KS taky není svatý, stojí za ním TOP 09. Ale mám pocit, že KS představuje menší zlo. Kandidáti představují určité archetypy – lidé přemýšlejí v archetypech. Bohužel dnes nevíme co znamená volit jednoho či druhého kandidáta – prakticky, jak se to odrazí v běžném životě každého z nás.
  Copak je špatně, aby lidé měli ideály? Ano, já vím, že nakonec ty ideály zase jen lidé zkazí….

  …píšeš o Rudým právu – vlastně to tenkrát bylo jednoduchý. To opravdový, cenný se žilo a ta ideologie byla jen jako. Dnes je to obráceně. To ideologický se žije a to cenný opravdový je jen jako. Všichni věděli, že Rudé právo píše bláboly ….a mávlo se nad tím rukou. Dnes ta mediální masáž je šílená, je těžký se zorientovat v informacích.

  „Může se vyjádřit jednotlivec se svou podporou někomu,ale jak se to začne zvrhávat do těch kolektivních prohlášení,tak je to v hajzlu.“

  Naprostý souhlas.

  Snažím se o věcech přemýšlet, nepřijímat slepě, nechávat si od informací odsup a nechávat si svůj prostor ještě pro své myšlenky.

 215. Prezidentská volba je také kromě jiného o postoji naší země ve světě. Klaus a Zeman se přiklání k rusům – potřebujeme jejich ropu a plyn a KS. směřuje spíše k silnému německu a k Evropě jako takové.

  Oprava v předchozím komentáři: Ten kdo volí Zemana je uvědomnělý a dobrý ČECH, ten kdo volí KS je bloud a mimo.

 216. „Copak je špatně, aby lidé měli ideály? “
  a na 89 vzpomínáš?A co to bylo platný?Jen Klaus otevřel držku,tak lidi ideály zahodili a šli za ním jak ovce budovat kapitalismus toho nejhrubšího zrna.Vždyť to bylo ještě horší,než ty ruský tanky v 68.To jsme ještě mohli na někoho svíst,ale teď jsme to posrali sami.
  A to si myslíš,že vhozením lístku komukoliv do volební urny se to změní?

 217. „Ten kdo volí Zemana je uvědomnělý a dobrý ČECH“
  já bych to řekl tak,že kdo volí Zemana,je Čech,protože Zeman je stejně jako Klaus naším věrným obrazem.Není to pěknej pohled,ale je pravdivej.
  Naproti tomu na KS není pravdivýho ani zbla.Je to jedna velká bublina nafouknutá lží,do které si lidi z nevímjakýho důvodu promítají svoje ideály a tužby.

 218. „Ten kdo volí Zemana je uvědomnělý a dobrý ČECH“
  já bych to řekl tak,že kdo volí Zemana,je Čech,protože Zeman je stejně jako Klaus naším věrným obrazem.Není to pěknej pohled,ale je pravdivej.
  Naproti tomu na KS není pravdivýho ani zbla.Je to jedna velká bublina nafouknutá lží,do které si lidi z nevímjakýho důvodu promítají svoje ideály a tužby.

 219. „Ten kdo volí Zemana je uvědomnělý a dobrý ČECH“
  já bych to řekl tak,že kdo volí Zemana,je Čech,protože Zeman je stejně jako Klaus naším věrným obrazem.Není to pěknej pohled,ale je pravdivej.
  Naproti tomu na KS není pravdivýho ani zbla.Je to jedna velká bublina nafouknutá lží,do které si lidi z nevímjakýho důvodu promítají svoje ideály a tužby.

 220. Ten kdo volí Zemana je uvědomnělý a dobrý ČECH“
  já bych to řekl tak,že kdo volí Zemana,je Čech,protože Zeman je stejně jako Klaus naším věrným obrazem.Není to pěknej pohled,ale je pravdivej.
  Naproti tomu na KS není pravdivýho ani zbla.Je to jedna velká bublina nafouknutá lží,do které si lidi z nevímjakýho důvodu promítají svoje ideály a tužby.

 221. ad 275:
  pro mne je Zeman průhledný.Třeba průhledný lump,ale průhledný.KS je lump neprůhledný a to je sakra nebečná kombinace.

 222. 271, 272, 276- jo, to dává určitou logiku toho, proč Zeman s Klausem představují „menší“ zlo. Jsou předvídatelní.

 223. 243 ore
  :-))) to je hezká nová řeč: mrc neslim nemrc … asi proto čekal komentář na schválení; neznal ten jazyk :)

  269 barča ad Saul
  …píšeš o Rudým právu – vlastně to tenkrát bylo jednoduchý. To opravdový, cenný se žilo a ta ideologie byla jen jako. Dnes je to obráceně. To ideologický se žije a to cenný opravdový je jen jako. Všichni věděli, že Rudé právo píše bláboly ….a mávlo se nad tím rukou. Dnes ta mediální masáž je šílená, je těžký se zorientovat v informacích.

  “Může se vyjádřit jednotlivec se svou podporou někomu,ale jak se to začne zvrhávat do těch kolektivních prohlášení,tak je to v hajzlu.”
  – Naprostý souhlas. – říká Barča a to taky říkám; ta věta výše se mi dost líbí. :)

  276
  bohužel, taky mám tenhle dojem. (odhlédnuto od diskutabilních věcí, které dělali oba) Zeman nesympatický, ale zřetelně reálný, dost možná něco s KGB, Schwarzenberg pro mě nevyzpytatelně napojen na Západ, jehož zájmy prosazuje i např.proti hlasu občanů (radar).

 224. Díky za různé odkazy, nemálo jsme jich přečetla a souhlasím, že je dobré si číst obě strany, články z tisku, který podporuje Schwarzenberga, i (některé) články na Britských listech (kde koneckonců vycházejí krom článků samotných i i odmítavé reakce na ně), Bělohradský, býv.starosta Trokavce … jasně že každý názor v něčem zjednodušuje, něco zdůrazňuje a něčemu se nevěnuje, protože by musel vyjmenovvávat všechno do mrtě a nedalo by se to číst.

  Je to zajímavý, jak to lidi chytlo. Mě jo. Takováhle výjimečná akce mě často chytne, pro tu dobu se rozhlížím a potom zase zalezu třeba na rok. Přitom jak jste ratko a Barčo psaly, to důležité v životě je jinde. Tohle je fakt jen hozená vějička pro lidi, aby měli své „chléb a hry.“ A mně připadá dobrý obojí – nechat se chytit a vnímat, co to se mnou dělá, co mnou vlastně cloumá, a zároveň se snažit se rozhlížet po hladině. Můžu na tom vidět, co osobního mi rezonuje, na co reaguju a co jakoby odpouštím, nechávám být, není důležité. Téma Benešovy dekrety mi např. nedělá nic, nezajímá mě. A jiné lidi ano, zejména pokud mají nějakou babičku do toho zapletenou…

  Na co asi já nejvíc reaguju: na věci týkající se rovnosti a na druhé straně idealizace. A na manipulaci a tendenčnost v médiích, tu nesnášim.

 225. Teď se budu snad na internetu vyskytovat víc než minulý týden a o víkendu, tak se mi rýsuje, že bych napsala pro formu nějaký kratičký článek, spíš nadpis, pod kterým se můžeme dál bavit o volbě prezidenta. A potom brzo kratičký článek pro ty, co chtějí debatovat na zcela jiná témata. Aby se to zpřehlednilo, hoho. I když asi budem radši nadávat na ty kandidáty a jejich kampaň a příznivce, žejo, kdo by se vykecával pod nějakým poetickým nepolitickým blábolem :)

 226. Osobně mám zváženo a rozhodnuto. MZ ne.
  Do soboty toto téma opouštím :)

 227. Líšo, naopak, já Tvůj poetický nový článek uvítám – jako relax. Mě prezidentské téma hodně vtáhlo. A je živé – nejen na internetu. O víkendu jsem byla v práci, probírali jsme to různě ze všech stran. Přiznám se, že jsem změnila hodně náhled na osobu KS – před měsícem to pro mě byl jen takový zbytečný spící starý kníže. Naopak Zeman mě ničím nepřekvapil. K volbám nepůjdu. KS je mi sympatický jako člověk, ale volit ho nemůžu kvůli jeho politice v TOP 09. Zeman je pro mě nepřijatelný, nevolitelný – no a cítím z něj Klause.

 228. volby jako chléb a hry :o) dobré přirovnání

  Ore, díky za skvělý tip, už máme oboje objednáno (koupeno). Vida k čemu je dobrá diskuse o prezidentu

 229. bo 286
  barčo 287

  Jste dobrý, že už víte, jak naložíte se svým volebním hlasem.

  Udělejme se svými volebními hlasy každý, co nám libo, pak si spolu připijme na vykonanou volbu. A doufám, že přijmeme prezidenta jakožto správce některých určených věcí veřejných, nic víc a nic míň, ať to bude ten nebo ten, a že nepoletí společností nějaké hnusné hlasy po volbě. Že se nebudou konat s křížkem po funuse nějaké demonstrace nebo koncerty na podporu prohravšího kandidáta. To by mě namíchlo.

 230. Chachá v rádiu říkají, kdo podporuje kterého ze dvou kandidátů (doprčic a co je mi do toho?), snažej se, protože mluví o obou kandidátech – M.Z. podporují odboráři a býv.kandidát Fischer se slovy, že M.Z. je dlouhodobě zřetelný a jde s kůží na trh, nezříká se toho, co představoval / představuje / dělal / dělá. Potom K.S. podporuje 500 osobností. A to mi přijde k smíchu – ta výzva, co ji podepsali. Kdybych ji chtěla podepsat já, tak řeknou, že ne, že nejsem známá osobnost? (Naštěstí :-)

  Přesně tyhle manýry se mi hnusí; když nějaké „osobnosti“ (a kdo určuje, kdo mezi ně patří a kdo ne?) dohromady někoho podporují. Br.
  Jo vlastně jste to tu už psali – Saul a Barča, kom. 269 a nějaký dřívější…

 231. ad 287: Škoda, Barčo, tím, že nejdeš volit, dáváš hlas de facto Zemanovi.
  Teď se zrovna dívám na to, jak demonstrují studenti proti tomu, že ve funkci radního pro školství je bývalý politruk, který vykonával svou funkci ještě nad rámec svých povinností. (Pro mladší: Znamenalo to např. to, že když nějaký vojáček nechal utéct nějakého člověka, který chtěl opustit republiku a nezastřelil ho, když se drápal přes ostnaté dráty, šel do vězení on sám. Vždycky to šlo nějak ututlat, ošolichat a nevystavovat mladého vojáka tomu, že musí za každou cenu zastřelit někoho, kdo jeho ani republiku nijak neohrožuje, ale ten pán to naopak vyostřoval. )
  A tento člověk a podobní jsou v těchto funkcích jenom proto, že skoro všichni jiní než komunisti se na minulé volby vykašlali. Zodpovědnost za volbu je stejná jako za ne-volbu. To je dobré si uvědomit.
  ———————

  A teď jsem si uvědomila, že proto budu taky volit KS, protože sice jeho strana nejedná úplně dobře, ale on sám je velmi lidský, i když chybující. Nakonec nebude v úřadu jeho strana, ale on sám. MZ sice mluví o tom, co všechno pro lidi udělá, ale jeho charakter je …… jak to jen říct ….. méně lidský (nepřesné, ale asi pochopitelné, co chtěl básník říci.)
  To je to, co u mne a evidentně nejen u mne, rozhoduje. Díky tomu příkladu s politrukem se mi to zase odkrylo o trochu více. Když je člověk ve funkci, že musí něco dělat (a tehdy se hodně muselo), lze to dělat lidsky a mnoho zachránit právě na takovém místě, anebo nelidsky a pak páchat opravdové zlo.

 232. ad 290: ad „Kdybych ji chtěla podepsat já, tak řeknou, že ne, že nejsem známá osobnost?“ – ne, myslím, že se rozčiluješ úplně zbytečně. Klidně to můžeš podepsat – tady: http://www.volimkarla.cz/, ale asi tě nedají na první stránku, protože nejsi dost známá, tak by předpokládali, že neovlivníš tolik jiných lidí. :-) To je takovej úplně normální reklamní trik pro lidi, kteří se neumí rozhodovat vlastní hlavou. A divila by ses, co jich je. Bohužel to oni (ta většina, která ani moc nepřemýšlí a o málo se zajímá) rozhodují o kdečem v tomto státě. Je mi tato taktika proti srsti, ale asi je to nutné zlo, tahle volební kampaň. Zatím ještě na čistší hru nemáme.

 233. ad 290: Jo, počkej, ty jsi asi myslela výzvu tříkrálovou, ne? Aha, teď jsem na ni taky narazila. Tak tu můžeš taky podepsat :-) http://www.vyzvatrikralova.cz/ A docela určitě tě nevyrazí. :-)
  Jsem to jen přelítla, jdu si to přečíst pořádně.

 234. Nevolím prezidenta pro jeho lidskost a charakter, ale pro to, aby
  a) reprezentoval svou zem a svůj národ (Která zem a který národ jsou Schwarzenbergovy? Nejen podle mateřského jazyka těžko soudit.)
  b) uplatňoval svoje právo nepodepsat rozhodnutí parlamentu, která považuje za neprospěšná svému národu a svojí zemi (Považuje Schwarzenberg za neprospěšná tatáž rozhodnutí, jako já? Ani náhodou.)

  Charakter nezkoumám, jednak je to výzkum s šancí verifikace na úrovni simulačních teorií nekonečnosti vesmíru, druhak tam nahoře nemá nikdo z nich to, co my dole považujeme za charakter, neidealizujme si to. Jen někteří umějí jednat s davy líp a někteří hůř.
  A nemám potřebu si prezidenta glorifikovat a vidět v něma tatíčka Karla IV. kříženého s tatíčkem Masarykem. Mám potřebu z těch dvou mizerií vybrat aspoň naději, že ten páprda nahoře, co tam má být pro reprezentaci v saku a na poštovních známkách, nás sladkýma řečičkama neoběsí na vařené nudli.
  (A ano, kdysi dávno bych volila možná radši Boleslava než Václava.:-)

 235. http://carlbildt.wordpress.com/2013/01/19/vid-donau/

  překlad od jednoho Švéda:

  „Soon the second and decisive round of the election of the new president of the Czech Republic will take place. My colleague and friend Karl Schwarzenberg is one of the two candidates.

  Also here history is bubbling forth.

  Karl comes from one of the most prominent Bohemian noble families with a long history of prominent positions in the old Habsburg empire.

  The family was forced by the Communists to leave Czechoslovakia and Karl Schwarzenberg became one of the leading campaigners for human rights for
  the countries behind the Iron curtain.

  It was so I got to know him when we met for the first time in Vienna in the late 1980s. Few knew as much about what was happening behind the iron curtain as he did.

  And when Vaclav Havel became president of Czechoslovakia when the country became free again,
  Karl Schwarzenberg was one of his closest collaborators.

  But now he is the target of the poisoned arrows of blinkered nationalism.

  It is implied that he is not sufficiently Czech, and that he refuses to see things in black and white, for example, regarding the expulsion of the country’s population of Sudeten Germans in 1945.

  For me, Karl Schwarzenberg is one of the colleagues I have valued most over the past years.

  His observations and comments often seasoned with his deep historical knowledge has given him a special status in the circle of European Foreign Ministers.

  The election of president is, of course, the Czech Republic’s own. Possibly, the result will tell us something about it [the Czech Republic].“

  It used to be customary not to get involved in the interior policy of other countries. For the Swedish FM to not only take a partisan position, but also indicate that a vote for Mr Zeman would somehow be seen as a mark against the Czech Republic is in my opinion quite extraordinary.

 236. 294. Ru, já Ti tenhle přístup nebo spíše odstup závidím. To má totiž málokdo, co jsem měla možnost se bavit s lidmi naživo. Tento Tvůj přístup je praktický. Pak jsou lidi, kteří mají podobný přístup jako Ty, ale zase mě přišlo, že těm prezidentům přiřkli takové pravomoce až z nich byli diktátoři. :-)

 237. líško, oddycla jsem si, že jsem s tím rozhodováním se snad už skončila..a byla to fuška, tak jako je každá volba, rozhodnutí, kterým na sebe bereme odpovědnost za něj. http://anina2.blog.cz/

 238. lenko, neidealizovat si věci a nepřikládat jim romanticky větší váhu a význam, než skutečně mají, mi nepřijde ani smutný ani cynický. Smutný mi spíš přijde, jak strašně rozhodování lidí ovlivňuje a zkresluje ta jejich potřeba idealizování si,zromantizovávání si a zveličování významu. /Možná trochu ten efekt „Rozhoduju o velikých, (významných, ušlechtilých) věcech, tedy odraz velikosti (významnosti, ušlechtilosti) dopadá i na mě“?/

 239. 299. Mě spíše vadí, jak se lidé hádají, napadají, nadávají si do všeho možnýho. A někomu se tohle náramně hodí do krámu a má z nás akorát srandu. Jo, dva se perou a třetí se směje.

 240. 299-300 to vše je zrcadlem… dokonalým. nelze s tím dělat nic. jen to přijmout.

 241. Baerčo, ono to s tím asi souvisí. Když je něco tak významné a důležité, musí se za to přeci bojovat do posledního dechu. :-)

 242. parkrat uz jsem hlasem u voleb propad, tak jsem to tentokrat pojal praktictejc (nebo zbabelejc dle fanatiku idealu) a volil Zemana uz v prvnim kole. krome vsude diskutovanych temat mam i jedno, asi pro dost lidi zvlastni- ono je to od nas zatim daleko takze je snadne nic netusit nebo si rikat ze u nas se to dit v budoucnu nebude,
  a sice ze Zeman je jediny kdo se vymezuje proti jedne imigrantske kulture ktera napriklad izoluje zeny od vzdelani, prisuzuje jim polovicni hodnotu, zada pro sebe sve vlastni zakony a pozdeji samostatne staty, coz je neco pred cim vsichni ostatni bud mlci nebo se dokonce „jisti“ oznacovanim tech co nemlci za extremisty.

 243. No, mě to spíš už pak místy přijde jako naprostá davová hysterie, než boj za významnou a důležitou věc. Na tom internetu je to kolikrát šílený, kam až jsou lidi schopný v diskuzích zajít. Naštěstí reál je daleko umírněnější – jinak podle toho intenetu by to v reálu vypadalo tak, že by tu lítaly zápalný lahve – úplná občanská válka.

 244. 294.
  charakter zkoumat nelze,jen jeho důsledky.Ty se vždycky projeví v činech.(Podle ovoce poznáte je.)
  Činy KS jsou už všeobecně známé,jsou to neodiskutovatelná fakta.
  -hlasování pro rakovinotvornou munici na jejíž následky dnes umírají stovky dětí a civilistů
  -uznání mafiánského Kosova
  -podpora USA vojenské základny v Čechách
  -podpora Izraele v genocidě Palestinců
  -podpis ACTA
  -politický turismus a hlasování v rozporu se stranickými usneseními
  -úplatkářství
  -podnikání za hranicí zákona(kauza prodeje Schw. ryb) a následná „amnestie“ od stranického soudruha
  -účast ve vládě s asociálním programem
  bylo by toho víc,ale snad stačí.
  No a když proti tomu někdo postaví „pravdoláskařsky“ citově uslintaný argument:
  „Jako člověk s velikými známostmi po celém světě vykonal ve funkci kancléře prezidenta Havla velikou práci a přispěl k sympatiím světa k naší zemi. K důstojnosti tohoto muže patří, že se svými a rodinnými zásluhami o ČSR a ČR nechvástá.“

  Tak co?Tak nic.Prostě jsem smířen,že byli,jsou a budou vohnouti,kteří rádi olíznou nohu,co do nich kope a ještě si to zdůvodní a dají tomu nějaký vyšší,idealistický rozměr.

 245. 303:
  v případě podpory preventivního bombardování Iránu zašel Zeman moc daleko.
  Napsal jsem tu kdesi,že je pro mne Zeman nevolitelbý,ale přijatelný.
  To přijatelný beru zpět,nejen kvůli tomu Irán.
  Myslel jsem to trochu jinak.
  Jinak s údivem sleduju,jak Zeman svými výroky přihrává KS hlasy.Lidi co by seděli na zadku půjdou volit a Zemana si do obálky rozhodně nedají.Už to opravdu graduje do trapné šaškárny z které bude nakonec zle oběma stranám.

 246. preventivni bombardovani je za hranou i pro mne.
  a vmesovani se do cizich statu obecne.

 247. jste přesvědčení že to je rozhodnutí Zemana nebo Schwanzenberga? že budou někoho bombardovat, vměšovat se a okrádat slabší a spolčovat se se silnými?

 248. ten napad vymyslel nekdo jiny, a ja se necitim byt na to odbornik, dej si to do googlu sama,
  ale podobne jako u jinych veci to pak nekde, nevim, bude hlasovano a bude tomu vyjadrovana podpora nebo nepodpora na urovni statu a tohle je dopredu dana deklarace nazoru ktery v ten cas a na tom miste bude prezentovan za nas stat.

 249. chcu tím říct že by řekl kdokoliv. že je jedno kdo tam sedí a deklaruje

 250. podle stejne logiky je uplne jedno kdo bude prezident a kdo bude kdekoli a vlastne ulne vsechno.

 251. no je skutečně jedno jestli Zeman nebo Scharzenberg. Je to fakt jedno. Ja budu volit Schwarzenberga (asi) , protože mi je Zeman se svoji arogancí hodně proti srsti. ale nedělám si iluze že budou zastupovat různou ideologii. Ta ideologie je jedna. Společná oběma.

 252. 312:
  no a tu idelogii svou volbou posvětíš a schválíš.
  Ať už budeš volit Zemana,nebo KM.
  A když volit nepůjdeš,tak to bude alibismus a zbabělost.
  Takže ne dvakrát,ale třikrát máš na výběr.
  Jestli fakt nakonec nějakej ten ideama zblblej fanatik to nemá snažší.Žádný stín pochybnbostí,jen přesvědčení a víra,na jeho straně,jak jinak.No jo,jenže to vlastně potom není volba.Na volbu člověku přeci jen nějaká ta rozlišovací schopnost musí zůstat.
  A o čem jiným je rozlišování než o přijetí stínu pochybností?

 253. 313. tak zde doopravdy nemám obavy že bych neměla dost pochybností :o)))

 254. nelze se odvrátit od skutečnosti (reality) které jsem součástí. která je mnou a já ní.

 255. 308 ratko,
  to je dobrá poznámka, co se týče bombardování – taková rozhodnutí totiž nedělá jednotlivec sám.

  305 Saule,
  no je to smutný, ale asi jsi to vystih; taky mám takový názor na Schwarzenberga.
  Teď jen nevím, jestli k volbám schválně nejít, anebo volit Zemana jako pro mne přijatelnější nepřijatelnost.

  Jít k volbám a hodit do obálky neplatný hlas (asi bych jim nakreslila nějaký komiks:-), je horší, než k volbám nejít. Když tam přijde míň lidí, vyhraje ten nebo ten (a podle mě to není žádný hlas pro Zemana, když někdo k volbám nejde, v těchhle volbách to právě zdá se neplatí), ale vítěz bude mít podporu jen zhruba poloviny z třeba 40 % voličů, a ne ze 60 % voličů. A to je jakoby slabší mandát, nebude mít tak silnou pozici. Kdežto vhozením neplatného lístku u voleb se jen přidávák podílu lidí, co šli volit a zvolili vítěze.

  295 to anglicky nechápu. Nevidím v tom textu nic zajímavého, nic nového – jo asi to je taky tím, že nevím, kdo je autor.

  294 ru
  to je jasná řeč.

  Kdo je prezident? Spravuje některé věci veřejné, které dle ústavy mu svěřujeme. Jezdí na mejdany s jinými prezidenty a dalšími podobnými. Někdy na nich dojednává i politické věci – ale asi jen předjednává (svým šarmem:-)), protože rozhodovací pravomoci prakticky žádné nemá. Ještě aby je jakožto jednotlivec měl, když máme parlament. A vládu (což už taková sranda není). Nebo to chápu celý blbě? Já se v jeho funkci nevyznám.

  Ale co nechci, je rádoby klaďas z líbivého filmu od Hřebejka, který bude s úsměvem solidně a lidsky mlžit, měnit svoje slovo, couvat, blahosklonně kynout, snad bude i jezdit na koni, bude milován davy dojatými jeho rodinnou minulostí a tradicí (jakou vlastně – možná bychom si měli ujasnit, co to je, naše tradice – jestli je to stařičký mocnář, jakože asi jo, tak potom ty idealizanty Schwarzenberga bych chápala; kdyby nenosili placky s pankáčem Schwarzenbergem, protože to jsou dva opaky – a to nedá mnoho přemýšlení rozeznat).

  To je dost nemoderní obraz. To pro mě s republikou nemá společnýho nic.

 256. ad článek!
  Cha, já to věděla; já být na jejím místě, jednám taky tak …
  Táňa Fischerová skutečně prohlašuje, že nikdy neřekla, že podporuje Schwarzenberga, a ani pro něj hlasovat nebude:
  http://denikreferendum.cz/clanek/14800-nepodporuji-karla-schwarzenberga

  Celý text zde:

  „Po volbách jsem řekla do médií, že jsem se rozhodla nejít ke druhému kolu. Dala jsem rozhovor ČT, televizi NOVA, ČTK, a jednotlivým novinám. Přesto se stále objevuje zpráva (ČT), že prý podporuji Karla Schwanzerberga. Je to záměrné manipulování skutečností a lze se ptát, proč se tak děje a zda se už opravdu nevracíme do minulosti, kdy se obecně vědělo, že média neříkají pravdu. Proto znovu opakuji důvody, pro které jsem se rozhodla nepodporovat žádného z kandidátů.

  Jsem přesvědčena, že hlava státu by měla být především mravní osobností, která celý svůj život dbá na soulad svých slov a činů. Ačkoli sama politika často uznává kompromis jako most mezi krajnostmi, s mravností se kompromis dělat nedá. Nebude –li na Hradě osobnost tohoto formátu, nepřinese nové obsazení Hradu žádný posun k lepšímu. Jedině morální osobnost může spojovat lidi a zjednat úřadu prezidenta skutečnou autoritu. Kdo v minulosti selhával, bude selhávat i v dalších zásadních otázkách.

  Miloš Zeman v minulosti opoziční smlouvou zrušil kontrolu moci opozicí a zapříčinil spolu s Václavem Klausem dělení mocenských pozic a bezuzdný nástup kariéristů všeho druhu do všech míst. Stejně jako Václav Klaus opovrhoval občanskou společností a demonstranty nazýval lůzou. Rozděloval lidi i společnost a nikdy nedošel k vlastní sebereflexi.

  Karel Schwanzerberg se vedle svých dobrých skutků za minulého režimu v průběhu své současné politické kariéry stále víc vzdaluje ideálu mravnímu. Je odpovědný za stvoření neoliberální antisociální strany, která má navíc ve svém středu Miroslava Kalouska, Jaromíra Drábka, Leoše Hegera a další ministry, kteří se podílejí na pádu solidarity a soudržnosti v naší zemi. Je odpovědný za svá hlasování ve vládě i ve sněmovně, opovrhuje demonstranty, kteří nesouhlasí s vládní politikou. Selhal v případě Jiřího Čunka, Ladislava Bátory, ale třeba i člověka na vlastním ministerstvu, který upozornil na finanční nesrovnalosti. Toho nepodržel a nápravu nezjednal.

  Proto jsem se rozhodla nejít k volbám a nepodpořit žádného z kandidátů.“

 257. 308,309
  to je výmysl státu Izrael,který má nejen s okrádáním,ale i vražděním slabších(hlavně civilistů) bohaté zkušenosti..
  Zeman k tomu tolik:
  http://zpravy.idnes.cz/prezidentsti-kandidati-zeman-sobotka-a-fischer-o-izraeli-pev-/domaci.aspx?c=A121015_141210_domaci_kop
  To si ani ti militantní amíci nelajzli podpořit.Jen nechat v záloze,jako jedno z možných řešení(až si promyslí,jaké výhody jim to přinese).
  Nám to může přinést tak akorát účast na rozpoutání globální války.

 258. 319.Hmm, tak jsme tu přemýšleli o „menším“ zlu – a to je na nic, protože jak vidím, co se dnes může zdát menším zlem – zítra může být zlo veliké.

 259. „co se dnes může zdát menším zlem – zítra může být zlo veliké.“
  Jo!
  Mimochodem Barčo,objevil jsem některé své geniální myšlenky volně reprodukované na ČASu(pro nezasvěcené Česká Akademická Společnost:-))))
  Já si už dřív myslel,že tos ty,ta rozvážná hvězdopravkyně,co tam přispívá do velice seriozních debat pod dohledem P.T.:-0)))

 260. Ano, Saule chodím na ČAS. Používám svůj nick stejný na více blozích. Jsem tam nejhloupější a nejsem astrolog – jsem jen jejím příznivcem. Ano, témata prezidentských voleb se probírají i tam – nejen astrologicky. Ano, Tvé některé myšlenky jsou geniální – dala jsem je i tam, je to pravda – mohu poprosit o Tvůj soukromý mail na můj mail: vankovabarbora@centrum.cz Děkuji. Některé články odtud jdou tam a naopak – zajímavé články odtamtud jdou sem.

 261. 321:
  mail hned napíšu,ale ta 321 nebylo rýpnutí.Vlastně mi to potěšilo.Hlavně ta tvá obměna některých mých expresivních výrazů:-)
  Já třeba vůbec netušil,že prosrali se dá nahradit slovíčkem podělali,aniž by kontext utrpěl:-0
  Tak díky za rozšíření slovní zásoby(s pravopisem to už lepší nebude:-)))

 262. ad 299: aha, tak to je odlišným nastavením osobnosti. Pro mě je např. velký a barevný všechno a každý, nemusím si to idealizovat a zveličovat. Čím dál tím víc si uvědomuji, že každá myšlenka a sebemenší čin je nesmírně důležitý. I já jsem velmi důležitá – jako každý. A i já jsem šedivá, jako každý. A že volba prezidenta není nic moc, tak to teda nikdy neřeknu, protože pro mne to důležité je. A přijde mi hodně divný, že na to někdo kašle – obecně. Asi má tedy nějaké své nebetyčné problémy, pro které ty společné nedokáže vnímat. V tom případě to chápu, to jistě.

 263. Lenko, proč by se měl člověk zůčastňovat toho masového šílenství? a nechat si vrtat díru do hlavy z každé strany. Proč? Řekla jsem že volit půjdu ale proto nemusím dělat skrčku a salto a ještě se jít poprat na ulici jestli byl tatínek maželky kandidáta přitel jiného přítele. tohle je šílenství. agrese.

 264. ad 317: Vidíš, Liško, tak jsem se mýlila a zdaleka nejen já. V tom prvním rozhovoru to řekla nejasně, ve druhém jsem jasně slyšela, že asi podpoří KS, ale už ustřihli pravděpodobně to, že si to musí ještě promyslet. To prohlášení mnoho lidí z těch, kteří pro její volbu mnoho udělali, dost zklamalo. A do poslední chvíle nechtěli věřit. Vzdát se volby je pro mě nepochopitelný a nezodpovědný.

 265. „Vzdát se volby je pro mě nepochopitelný a nezodpovědný.“ Nevolit je v tomto případě ne vykašlat se na volby, ale spíše jako právě vědomá zodpovědná volba – uvědomnění si důsledku toho, koho a co vlastně volíš. Myslím si, že spousta lidí k volbám nepůjde – právě proto uvědomnění si a té vlastní zodpovědnosti.

 266. ad 325: ad „Lenko, proč by se měl člověk zůčastňovat toho masového šílenství? “
  :-))) Říkám snad, že by se někdo měl zúčastňovat masového šílenství??? Každý se zúčastňuje, jak umí a chce. Ale říkám jen, že volba prezidenta je důležitá společná věc a prezident pro mě není žádnej „páprda“ a nechápu, když někdo dokáže dokáže říct, že „charakter nezkoumá“. Já charakter zkoumám i u prodavače rohlíků. A kupuju si rohlíky i dražší u obchodníka, kterého si vážím, a tedy mu fandím a dávám mu přednost před supermarketem.

 267. ad 327: To je protimluv, co říkáš.
  I kdyby byl někdo o jeden chlup lepší, tak budu volit jeho. A příště třeba bude další, lepší o dva chlupy.
  Nevolit je alibismus. Ale to už jsem říkala výše. Zbytečné se opakovat.

 268. no to skutečnost bývá.
  A stejně nelituju,že jsem to tam paní Fišerový nehodil.
  Ona je skutečná,ale lidé kolem ní ne a tohle si ještě není schopna uvědomit,takže by vlastně udělala víc škody,než užitku
  A nakonec ke své vlastní škodě.

 269. 329 nepoznáš kdo je lepší. bohužel nepoznáš to. nevíš to.

 270. 330:
  o pár sekund jsem předběhl dobu(diskuse).
  A to jsem zvyklý na staletí:-)))

 271. možná se pletu, ale domnívám se že Schwarzenberg si velice dobře rozmyslel a připravil si předem co řekne když otevřel otázku Benešových dekretů. Věděl proč to říká.

 272. 329. Z osobní zkušenosti: Pana L.Hegera ministra zdravotnictví jsem znala osobně. Byl léta ředitelem ve FNHK. pacienti, obyčejní lidi, personál – všichni ho milovali. Velmi slušný, poctivý a důvěryhodný člověk. Nemocnice vzkvétala. Podepisovali jsme petici, aby neodcházel do vysoké politiky. Pak, když tam odešel – fandili jsme mu, volili ho. Nikdy by mě nenapadlo, že za jeho působení na ministerstvu projdou takové reformy ve zdravotnictví. Leni a znala jsem ho osobně a Saulovo „poznáš po ovoci“ – všechno selhalo. Měla jsem se ptát spíše – komu bude sloužit? A dostal se do smečky vlků – nebyl na to zvyklý…..

 273. 334. neberu to takhle. pro mě je to pořád stejný člověk. stejně jako když mám přítele tak ten zůstává přítelem navždycky. to ovoce o kterém mluví Saul rodí strom reality v které žijeme. nejen nějaký ministr, my všichni jsme to ovoce. sadíme stromy, pečujeme o ně, a jíme plody.

 274. 335. Neodsoudila jsem ho jako člověka. Jen mi došlo, jak ta realita bývá tvrdá. Člověk s nějakým ideálem jde do vysoké politiky a ouha. Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti.“Po ovoci, poznáte je“ – to je právě myslím o rozhodování se koho a proč volit. Nevím, jestli ten člověk je pořád stejný, po té své zkušenosti v takovém prostředí, kde intriky, machinace, podvádění, donášení jeden na druhého, určitý nátlak a vydírání je na denním pořádku. To je pro takového člověka – který byl ředitelem nemocnice a snažil se ji vést a jednat poctivě, otevřeně s lidmi asi úplně nová zkušenost.

 275. 336. v malém je to v každodenním životě. v tom nejmenším ve vlastní rodině. když člověk podlehne iluzi že MA zodpovědnost za druhé tak je ztracen a začne dělat ústupky právě ve jménu té zodpovědnosti. Když se vrací pořád na zem, do reality ta tak ho podrží. Prostě ho vykopne :o)

 276. 324, 328 – určitě je to odlišným nastavením osobnosti. Stejné máme jen to, že bychom ani jedna s tou druhou nemělnily. :-)

  Páprdi to jsou. Dyk se na ně koukni jako na lidi. Sebebarevnější a sebevětší páprda je furt jenom páprda. :-)
  Bobomůže být taky sebebarevnější a sebevětší, ale furt je to jen barevná a velká slepice.

  A nepřekrucuj. Jasně jsem napsala, proč ten charakter u nich nezkoumám. Ne že ho nikdy nezkoumám nebo že mě u prezidentů nezajímá.
  Zajímá. Ale může jen zajímat, víc se o něm nedozvím, pokud toho člověka neznám osobně a delší čas nebo z nějaké složitější situace. A dokud neznám i lidi kolem něj a mechanismus fungování všeho kolem něj, co ani nevidím, ba kolikrát ani netuším, že to existuje, natož abych to znala.

  Všechny informace, které se k němu (charakteru kohokoli z kandidátů) vztahují, beru s rezervou, s vědomím, že všechny podléhají mediálnímu zpracování, manipulaci a podobným překrucováním, jaké jsi právě předvedla ty. A já se zabřednutím do zkoumání něčeho takového prostě nehodlám nechat stáhnout právě do onoho davového šílenství, jak o něm psala Ratka. Do davového šílenství bohužel ukrutně zaslepujícího, místo odhalujícího pravdu.

 277. proto jsem také nevolila Fišerovou. Proč bych ji to proboha měla udělat??

 278. ad 331: Něco o něm vím a podle toho volím. Neznám pekaře, který pekl dnešní rohlíky, ale věřím, že tam nehodil něco špatného. Když jsem si brala manžela, taky jsem si myslela, že je docela dobrej a že je to dobrá volba. Ukázalo se později, že není, a tak jsem zvolila jinak. Nikdy nic nevíme, dokonce ani sebe neznáme dost na to, abychom mohli na sebe vzít jed. Život a také každá volba, nejen ve věcech politických, je věcí víry.

 279. ad 335: Já teda teďkon do zdravotnictví moc nevidím. Takže k ministru zdravotnictví se nemohu nějak teď vyjadřovat teď z voleje. Ale barčo, představ si, že by těch slušnějších mezi vlky bylo více. Poměr by se změnil a možná by jich přibývalo a za nějakou dobu by tch slušnějších byla většina. Ale nikdy se to nezmění, pokud my budeme házet flintu do žita.

 280. 340 – Proč by každá volba musel a být věcí víry?
  To jako že pro cokoli se v životě rozhodnu, tomu musím věřit?
  Copak je volba prezidenta jediná situace, kdy se člověk rozhoduje mezi dvěma možnostmi oběma zcela naprd?
  Navíc v životě se až na výjimky do volební místnosti nedostavit nelze…

 281. ad 338: Ano, to máš pravdu, neměnily bychom. :-)
  Ještě možná je rozdíl v tom, že mě by o nikom nenapadlo říkat, že je páprda ani barevná, ale ani bílá slepice. Třeba Bobo, je jaká je, působí děsně a nezastávám její názory,, ale chudák fakt si teď užila pěknou prohru, ale zažila jsem ji osobně, mluvila jsem s ní a vím, že má názory také něčím podložené a nemohu říct, že si jí v nějakém ohledu nevážím. Vážím si ji za to, že dokáže odolat tlaku velmi hulvátských mužů, kteří když jim dojdou argumenty, tak ženu, byť má stejné i vyšší vzdělání i schopnosti, posílají k plotně a k vařečce. Bohužel používá na mužskou vulgaritu též mužskou zbraň – aroganci. A to prohrává svou ženskost a tedy i sympatie, prhrává dvakrát, i kdyby měla třeba v něčem i čístečně pravdu.

  Překrucování? Kdy kde? Mohu požádat o nasměrování na to kde přesně? Neříkám, že to někdy nevědomě nepoužívám v touze potvrdit něco, ale teď si nejsem vědoma.

 282. ad 342: ad „To jako že pro cokoli se v životě rozhodnu, tomu musím věřit?“ – ano, věříš, že je to lepší volba než kterákoli jiná, jinak bys to přece nedělala. A že to bylo dobré, se ukáže až pak. Mám někde nějakou logickou chybu? Mně se to zdá samozřejmé.

 283. Ani bys nevěřila, kolikrát jsem se rozhodla, a nevěřila. :-)
  Logicky – rozhodnout se musím, tak se nějak rozhodnu, asi jako když si hodíš korunou nebo jako když jdeš lesem a nemůžeš se rozhodnout, kterou cestou se dát, tak prostě půjdeš po té, na kterou ukazuje klacek na rozcestí, prootže ses rozhdopla najít něco, na co bys svoje rozhodnutí mohla přehodit a nepřemýšlet už zbytečně marně dál. Natož věřit.

  A to, že si někdo prožil prohru, neznamená, že když si o něm myslím, že je to slepice, tak že budu navenek tvrdit, že je to filodendron.
  (Neprohrála arogancí, prohrála hloupostí. Svojí.)

 284. Barčo,
  s Hegerem a tvou zkušeností s ním – to je teda něco!
  A kdoví jak to je … nebo spíš: nemáme šanci vědět. Jako optimista si představuju (radši), že zůstal, jaký byl nebo se vyvíjel podle toho, jaký byl předtím. Jenže netuším. Akorát spíš mi ho teď je líto – jestli podle mého optimismu zůstal svůj, tak se asi necítí dobře :(
  Je to ale mlejn, ta politika :(

  Na druhou stranu si představuju, že některéí typy, zejména mužské, ženy moc ne, to baví, mají to jako sport, chtějí v tom být, protože to je způsob adrenalinu. A ne že se zasazují o dobro a demokracii atd, ale baví je to, je to zábava, výzva, je to šťáva. – Teď si uvědomuju, že trochu reaguju na článek aniny na jejím blogu, kde po dlouhé době přistál článek právě teď. To je vidět, jak je anina živá.

  Ahoj Anino!

 285. Slyšela jsem na vlastní uši, že to Táňa, teď abych byla přesná, buď téměř jasně, nebo jasně kdesi řekla, tak to vím, jako Lenka. Ale ať se jedná o koho chce..řídím se podle sebe, především. Sympaiím a antisympatiím k někrerým lidem se člověk myslím neubrání, a pak má tendenci jim stranit, je to normální a lidské. Otočilo jich víc, nepovažuju to za pokrytectví, člověk má nárok svůj názor formovat na základě toho, co se např.mezitím dozví a nemusí to už akceptovat, opravdu jeho věc.
  Rohlíky samozřejmě , pokud chutnají stejně koupím levnější, ale pokud je dostanu o pár haléřů dražší u sympatické a ochotné prodavačky, ráda ji udělám „kšeft“a svou troškou raději podpořím ji.
  S tím, že člověka.kterého volíme skrzevá nějaká slova a sympatie, nebo dle médií, opravdu známe velmi povrchně a možná i zkresleně. Abychom si udělali o nšm úsudek pro sebe, museli bychom s ním nějakoý řas mluvit, pobýt s ním, to si myslí, ja Ru.
  Mimo jiné jsou i tací, co hrají své druhé já a i ti, co si myslí, že je znají je vlastně někdy dost dlouho neznají, dokud se to nějak neprovalí.
  Tak tu všichni hledáme, co nás na jednom zasáhlo hodně a na druhým je alespoň něco , co nám není úplně cizí, i když je to opravdu těžké.
  Saul a barča mají pravdu, že i z mešího zla se může stát zlo větší. Ano, oni mají oproti nám nesrovnatelmě větší moc, ale právě naší velkou zbraní a asi jedinou by myslím neměla být lhostejnost..a nikomu neberu, když na to kašle..opět jeho právo., pak ale nemá žídný vliv na nic a já pokud volím to menší zlo, jo..pak jsem za něj i zodpovědná, pokud se ukáže, že menší není.

 286. 346. Ano, to je pravda. „Dělat dobro pro lidi“ve vysoké politice – to je jen jedna z mnoha motivací.

 287. ad 345: Vidíš to, máme to úplně jiné. Já se nikdy nerozhodla podle „hození si korunou“. Vždycky, když něco dělám, musím mít pocit, že je to ona lepší varianta (i když třeba zatraceně blbá). Mně by ani nenapadlo, že to může někdo dělat jinak.
  Taky nedělím lidi na slepice a filodendrony. Si tady stěžujete na štvavost kampaně, ale osočování a nelichotivé výrazy o někom taky používáte. – To teda nevyčítám, jenom upozorňuju, abychom si byli vědomi, že nejsme zas tak moc lepší než ti, jejichž jednání odsuzujeme.

 288. Nemyslím si, že by se šlo vždycky rozhodnout pro lepší variantu. Takže jsou jen dvě možnosti: Buď si přiznat házení korunou, nebo si vsugerovat, že jsem tu lepší variantu našla. :-)

  Páprda není osočení. To je věková kategorie mužů. Slepice nejspíš osočení je, ale asi to přežiju. Kdyby nebylo tlaku ke zdi s páprdama, slepice by nezazněla. Takže výborná ilustrace, jak to davové šílenství vzniká. (Že někdo řekne svůj na začátku vcelku neškodný názor a je zaněj zpranýřován ohodnocením nikoli toho, co píše, ale jaký je – „lepší postoj – horší postoj“ – a tím tlačen k obraně silnějšími rážemi.)

 289. Hahoj.

  Lenko 352
  jojo, ono tomu stranění se dá těžko ubránit. Vlastně nedá. Akorát podpásovkám. Stalo se mi jednou dvakrát pod tímhle článkem, že už jsem měla napsanou nějakou větu a smazala ji, protože jsem si řekla: Prr, to je podpásovka!

  A naopak zase na něco nereaguju – na nějaké trapné útoky o benešových dekretech. protože mě nerozechvívají, nerezonují, není to moje téma, nmic mi to edělá. A pak mám tendenci to na jedné straně přehlédnout, i když objevit se to na straně druhé, pěkně si smlsnu.

  A když si všimnu takového dvojího metru u sebe, hned vím , koho volit nebudu. A mrzí mě to. Já bych radši volila Schwarzenberga. Stejně jako bych radši byla pravičák, mně to připadá celkem normální :). A kdykoli na to přijde – nastane takováhle volební situace nebo si udělám nějaký test názoru /osobnosti, vždycky zjistím, že abych byla nějak konzistentní se sebou, prostě nejsem pravičák (i když byly volební situace, kdy jsem v podstatě volila pravičáky, proč ne, volila jsem různě) a jsem rovnostář a nemám ráda samozvané (!!) elity, natož když se sdružují a někoho podporují a jsou to zpěváci apod. Protože nesnáším takový nátlak ze strany třeba domnělé) moci. Ani jemný. Asi proto, že se ho bojím u sebe, jak by byl úspěšný a snadný :)
  A Schwarzenberg osobně se nikde nevyčleňuje nad ostatní, on ne. Jenže kdyby vyhrál, tak se tu vzedme vlna spokojenosti s tím, že býv.šlechtic je teď prezident. A podobné idealizace. A to je mi protivný, protože nevím, co od toho čekat, kam to může vést. Nejpravděpodobněji jen k tomu, že budu říkat „To je dneska mládež.“ A to bude můj životní výkon :-))

 290. Navíc nikde netvrdím, že jsem lepší nebo horší než někdo, naopak od začátku tvrdím, že to nezkoumám, protože to nemám šanci poznat.
  Takže i tahle moralita šla trošku mimo mísu.

 291. ru,
  páprdové? To jsou ti kandidáti oba :)
  Oba jsou komické figury až někdy k popukání. Takže z toho vyplývá že tragikomické, anebo úplně crazy, asi jako ty žluté placky s pankáčovým kandidátem. Je dobrý, že se tady v českých zemích takhle smějem. Že nás to celý baví.
  Akorát že to asi k tomu sloužit nemá. A to je na tom nejzábavnější:)))
  Naše země je náhodou dost vtipná, už tím výběrem dvojice kandidátů.
  I když Francouzi by to mohli o sobě také říct – když zvolili Chiraca jen proto, aby nevyhrál jediný protikandidát Le Pen.
  Tak to naštěstí vyhrocené ted u nás není. Asi až příště :))

 292. No, Liško, přesně takhle jsem to myslela. Ale proč jsem za to byla bita, to mi není jasné.

 293. Ale asi je. Mi to jasné. Debata se prostě otáčkami dostává výš a výš do napětí. 356 byla zbytečná.
  Když tak tyhle dva moje komentáře prosím smaž, dík..

 294. ad 355: Nebylo to mimo mísu. Soudíš lidi nespravedlivě, ošklivě o nich smýšlíš a mluvíš (což je dovoleno jenom o Zemanovi :-) ), házíš si při rozhodování korunou, což je znevažování životních voleb, a já jako idealista se musím ozvat. Protože někdo to prostě dělat musí. Protože za chvíli by tady lidi shnili na lajdáctví, cynismus, nihilismus, znevažování důležitých věcí a vůbec. A páprda se neříká! :-))))))))

 295. Když to tak zvažuju, nebylo by marný přidat do druhého kola ještě virtuálního třetího kandidáta pana Nikoho.
  Kdyby pan Nikdo dostal nejvíc hlasů, musela by se celá volba znovu od začátku opakovat.

  a) Odpadla by volba menšího zla a hlas „mlčící“ většiny by nepropadl do kanálu.
  b) Všichni kandidáti by měli motivaci zbytečně nepolarizovat společnost a nezanášet veřejný prostor toxickými výroky.
  c) Každý „investor“ v pozadí kampaně by si musel zvážit, zda se mu vyplatí cpát milijouny do podniku, který může skončit restartem bez jakéhokoliv revanše, pokud jeho kůň skončí druhý za panem Nikdo :)

  Asi to nehodím žádnému z těch dvou .. jeden za 18 druhý bez 2 za 20.

 296. Pan Nikdo – výborný nápad.
  V tomhle případě by měl spolehlivě nad 50 %.

 297. Anó, u nás by pana Nikoho jistě volila většina, to by šlo. Ale Krakonoše tam nedávejme, radši toho Nikoho.

 298. 362. to je nápad, leda tak dobrý pro kočku (a ochránce zvířat). :-) Oliver je i není kočkou, chudák už takhle neví čí je – no a natož volební kampań a urna.To mi vlastně připomíná trochu živou i neživou Schrodingerovu kočku. :-)

 299. 367, 369. Hmm, Ty jsi mě tou kreativní tvorbou inspiroval až se mi v hlavě odvíjí novoroční projevy obou kandidátů…. :-)

 300. ad 296: Chtěla bych dodat, že jsem právě zjistila, že to, co jsem uveřejnila na svém blogu, psal prof. Tomáš Halík. Protože to možná někdo četl a už se nevrátil, tak proto jsem to chtěla říci, protože ctím autorství a mělo by se to dát do pořádku.

  A teď trochu vážněji než v nadlehčeném rozhovoru s Rulisou:
  Když jsem hledala číslo komentáře, na který mám odkazovat, našla jsem toto – kom. 305 (běžně Saulovy komentáře nečtu, protože si jej nevážím za mnohé jeho činy a výroky)
  Saul:
  „“No a když proti tomu někdo postaví “pravdoláskařsky” citově uslintaný argument:
  “Jako člověk s velikými známostmi po celém světě vykonal ve funkci kancléře prezidenta Havla velikou práci a přispěl k sympatiím světa k naší zemi. K důstojnosti tohoto muže patří, že se svými a rodinnými zásluhami o ČSR a ČR nechvástá.”
  Tak co?Tak nic.Prostě jsem smířen,že byli,jsou a budou vohnouti,kteří rádi olíznou nohu,co do nich kope a ještě si to zdůvodní a dají tomu nějaký vyšší,idealistický rozměr.““

  – No, tak to se Saulovi opravdu povedlo. Takto reagovat na slova pana Halíka (ze kterých jsem ještě vypustila něco superlativů – domnívaje se, že to psal můj kamarád, který KS zná opravdu od dětství a takto o něm mluví běžně).
  Nejdřív jsem si říkala, že to tak nechám být, ale pak jsem se rozhodla, že už je těch Saulových faulů docela dost a že by se měl opravdu stáhnout tam, kde jsou lidé, co lžou, mluví o lidech špatně, neváhají psát komentáře pod cizím jménem a dokážou se zákeřně mstít dlouhá léta za uražení mužské ješitnosti. A pokud on sám se za to nestydí, pak bych chtěla říci, že slušný člověk by se stydět měl a začít jednat jinak. Teda pokud nechci po tomto člověku moc.

 301. Leni, nezdá se ti divný vykazovat někoho do ústraní odněkud, kde i ty jsi na návštěvě?

  S tím lízáním nohy, která do nich kope, je to supr výstižné. A je mi jedno, jestli to řekl Petr nebo Pavel nebo svatý Petr a Pavel. (Ale to tě určitě nepřekvapuje, spíš počítám, žes ode mě přesně toto prohlášení čekala.)

  Jinak – proč myslíš, že nečtu tvůj blog? Taky si tvých názorů nevážím. Přijdou mi nereálné a nerealistické, příliš zatížené tvojí osobností a touhami o uvedení snů o kráse a pravdě do reálu.
  To je přeci normální, že lidi s příliš rozdílnými názory a životními postoji si názorů svých protějšků neváží. Jsou jim příliš cizí.

  Ale od toho tu přeci máme tu politicky pofidérní demokracie, aby měl právo KAŽDÝ tlumočit realitu takovou, jakou ji vidí.

 302. ve vzájemném se nevážení se jistě shodneme.
  Lekce ze slušnosti mi ty určitě dávat nemůžeš.Nikomu je dávat nemůžeš,protože tvoje špatně předstíraná slušnost je jen jedna z mnoha lží,kterýma se obklopuješ,abys měla něco na hraní a nemusela přemýšlet o své vrozené podlosti a prospěchářství.
  Jistě nejen já jsem se o ní osobně přesvědčil.
  A k Halíkovým plkům ještě jednou:jsou to uslintané pravdoláskařské žvásty.
  Vůbec mne neudivuje ,že jsou i tvým krédem.

 303. „neváhají psát komentáře pod cizím jménem a dokážou se zákeřně mstít dlouhá léta za uražení mužské ješitnosti.“
  od doby,co požívám nick Saul a to už je jářku několik let jsem na žádný z blogů pod jiným jménem nepsal.
  Budeš si holt muset uvědomit,že asi sereš víc lidí,kteří tě prokoukli.
  O žádnou mstu nejde.Jde o reakci na tupost,ať už tvoji,nebo tvých idolů,s kterou tu veřejně žongluješ.
  Na kohokoliv jiného s tvými manýry bych reagoval stejně,ba co dím,ještě ostřeji.
  Na uraženou mužskou ješitnost zapomeň.
  Na urážku úplně obyčejné lidské důstojnosti z tvé strany bych si snad ještě vzpomněl,ale radši ne.To už je dávno a ty mi za vzpomínky určitě nestojíš!
  A už neotravuj.

 304. Ajé, vy si ještě vjedete do vlasů kvůli ňákýmu Zemanovi a Schwarzenbergovi!

  Já ani nevím, koho si vážím, protože když jsem si někoho začla vážit, později se ukázalo, že taky kdysi nebo naopak až později šlápnul vedle. Takže spíš říkám, jestli mám někoho ráda, je mi sympatickej nebo je mi (v něčem, ve všem těžko) blízkej.

  U Saula tomu rozumím tak, že používá některá nevybíravá slova jako normu a nic odporného tím nemyslí, i když pro mě už ta slova, kdybych je použila sama, byla by hnusně odporná, neslušná až podpásová. Nebere si prostě servítky. Což není příjemné číst, protože to není estetické :), ale když od toho odhlídnu, tak mi vyjde, že je lepší to tak nechat, když je to jeho způsob.

  Akorát teď jsem vůbec nepochopila, jakou „vrozenou podlost“ hledat u Lenky, to teda mě nic nenapadá! :((
  Tak to vypadá, že se na tebe, Lenko, naštval, protože nechce, abychom mu brali zase jeho hračku- mluvit, jak se mu zamane. Asi nemá rád Halíka nebo co.

  Nic proti Halíkovi (zatím? :-) nemám, ale jeho text, vyjádření ke 2.kolu volby, co jsem četla myslím včera nebo předvčírem, mi zrovna geniálně formulovaný nepřipadal, pamatuju si, že závěr mi přišel dost slabej. A pak se Zuzi
  http://rozvedena.blokuje.cz/to-se-fakt-cely-cesko-zblaznilo
  podivila, že do boje zasahuje i Tomáš Halík. Taky se divím – že mu stojí zato někam psát a posílat své vyjádření, vždyť bude tím pádem spadat do pytle podporovatelů – jak nějaká Marta Issová, Vondráčková nebo Bartošová … i když na druhou stranu, kdoví, jak to bylo, co ho k tomu přimělo a jakým způsobem původně stanovisko zveřejnil.
  Jo teď jsem našla ještě rozhovor s ním a používá dokonce trochu podpásovky, typu becherovka …ale ještě jsem to celé nepročetla:
  http://www.christnet.cz/clanky/4977/halik_rozhovor.url

 305. např.374 Saulova je náhodou docela dobrá, není tam nic úskočnýho nebo křivýho, ne?
  – je to objasnění a názor, napřžed jedno, potom druhé … no nějak do toho zabředávám a to ani nechci.

 306. Olíznutá noha – to bylo myslím v textu Bělohradskýho? Je možný, že se mýlím – už mi to začíná pomalu splývat.

 307. barčo,
  :)) mně už to splývá tak, že jsem před chvílí myslela, že článek o Halíkovi byl na Reflexu a hledala jsem tam na něj odkaz, a ona ho psala Zuzi :)

 308. ještě k tomu Halíkovi.
  On mi nikdy neseděl,ale nikdy jsem nevěděl proč.
  Co mluvil,psal…bylo v podstatě OK,ale zas všechno jsem od něj taky neměl v ruce.
  Kdybych ho neviděl,udělal bych si o něm úplně jinou představu.
  Jenže když jsem ho viděl,tak mi neseděl,jenže soudit lidi podle kxichtu není asi nic moc.
  Na a teď konečně čtu něco,čím se absolutně profláknul.
  Mystik jeden vykutálenej.

 309. ad ten výrok
  “Jako člověk s velikými známostmi po celém světě vykonal ve funkci kancléře prezidenta Havla velikou práci a přispěl k sympatiím světa k naší zemi. K důstojnosti tohoto muže patří, že se svými a rodinnými zásluhami o ČSR a ČR nechvástá.”

  Záleží, jak to čtu:
  1) když jako ten, kdo už má dost útoků a negativní kampaně, vytahování špíny až do čtvrtýho kolena, tak si řeknu:
  Jo, hezoučky kulaťoučky vychválit to pozitivní, proč ne, aby se na to nezapomínalo. A ta poslední věta zní pěkně. Akorát to asi nebude všechno, žejo…

  2) když to čtu jako pragmatik, člověk, co jde k osekanému jádru věci a nemá rád zbytečnou kapající omáčku (kterou já osobně ještě snesu) a nemá rád ani jednostrannost (tu nesnesu, nerozumím jí a je to poznat i podle toho, jak přistupuju k těmhle volbám, i podle mé volební historie) , tak si řeknu:
  Tady něco smrdí. To je asi nějaký medailonek osobnosti, která je propagována establishmentem. To se mi nezdá, protože neslyším druhou stranu. Nechvástá se sice tím, co dělal kdysi, ale možná nemá, čím by se chvástal z toho, co dělá v politice teď. To buď prozkoumám, anebo pokud zdroje mlčí, počkám a uvidím.

  PS: chvástat se rodinnými zásluhami ani nejde, jde to jen zásluhami vlastními. Jinak je to dost hrozný, to přece ani Schwarzenberg nedělá, to dělají lidi okolo, co rozesílají maily s podrobným životopisem jeho otce.

 310. Toho Halíka bychom někdy mohli zdrbnout :-))

  Pro mě je trochu záhadnej, dle vzhledu, nevidím do něj, nevyčtu moc, nevímproč. Akorát teď se mi vybavilo, že tělesnou konstitucí se Schwarzenbergovi asi trochu podobá nebo aspoň na mě dělá podobnej dojem jejich hrudník :) Což se nedá popsat slovně a je to banalita, ale je to právě to, čeho si na nich všimnu, toho hrudníku. A nepůsobí to na mě ani dobře ani blbě, je to neutrální hrudníkovitost.

  Například na jiném muži, mladém atraktivním, si všimnu jeho osobitých kyčlí a dá mi tak jeho tělo signál, že to není partner pro mne. nevím, jak to vysvětlit. Ani nevím, jestli to sem tahat. Můžem se bavit o dvojité bradě druhého kandidáta, třeba , aby se to kompenzovalo.:)

 311. oči a pohled je důležitej
  To u KS asi ani nemá cenu rozebírat,Zeman umí zaměřit,ale je tam ta vychlastaná plytkost,a Halík…to prostě není čistej pohled.
  Může mluvit jak anděl,ale měl jsem z něj vždycky husí kůži.

 312. Saule, ty ses zmírnil v 379, už ses asi vybouřil a nakonec dáme Lence za pravdu, že … no radši to nebudu psát. Počkám, až se vybouříme všichni a pak budem spolu slavit, že jsme zase klidný a už se nic neděje:)

  Akorát s vědomím toho, že ve skutečnosti se nic neděje teď, kolem prezidentské volby, kdežto ve všedních politických dnech se toho děje víc a (někteří) politici nás stejně oblafnou, akorátže to nevíme a nevidíme, kdežto prezidentské kandidáty hezky vidíme a máme dojem akčnosti. A mezitím kdovíco kdo kde kuje právě teď, dokud má nerušený čas, protože všichni koukáme na ty dva starý pardy kandidáty.

  Achjo, on ten Zeman kdovíjaké podvody kdysi jako předseda vlády dopustil, které šikovně nevyšly na světlo. O tom nic nevím, ale je to ve vzduchu. Jenže Schwarzenberg je teď místopředseda vlády a dělá, jako by byl nějakej zlatej hoch, se kterým jako kandidátem na prezidenta to nemá nic společného a je to pohoda. Nebo je to můžná jen můj dojem, možná mu to podsouvámn (jenže já jeho stranu nepodporovala, tak proč bych ho podporovala teď, zas tak nekonzistentní nejsem). Taky se nemůžu zbavit dojmu, že je verbálně málo schopnej, nikoli kvůli výslovnosti, ale že mu to ani moc nemyslí – jako by neměl přehled o zákonech a tak, kdežto Zeman dokáže vyvolat dojem, že ho má.
  Jako osoba se sice Schwarzenberg jeví lidský a Zeman příšerný, ale pro mě osobně jsou excesy Zemana to, čemu říkám lidský, kdežto Schwarzenberg jakoby byl takovej lhostejnější. On je povahou větší kliďas, to bude tím; což je fajn. Jenže já mám blíž k pochechtávajícímu se Zemanovi, který se evidentně baví. A proč by se neměl bavit? Proto v tý politice je. Baví ho to, ví o tom proto hodně. A vždycky bude chtít zjišťovat, co se děje. Hlavně to, do čeho může šťouchnout. A Schwarzenberg mi připadá trochu už unavenej věčnejma opakujícíma se blbejma otázkama na něj. A lhostejnej, bez vzplanulého zájmu.

 313. 382
  nojo, husí kůži, jenže to může mít hodně příčin – třeba něco jehzo nasedá na něco tvýho a není to tím, že by on měl čertovskej pohled.
  I když jak čertík vypadá :)

 314. 384 … nebo už jen to, že je představitel církve, může v člověku vyvolávat něco zasunutýho, nějaké špatné svědomí třeba a tudíž nasrání na tu osobu.
  Ve mně třeba to vyvolává divnej pocit, takovej odstup, jakoby katoličtí kněží nebyli muži, ale bytosti trochu jiné, se kterými nevím, jak mluvit. Nemám to s nimi nacvičený. Cítím se v jejich přítomnosti divně, až jakoby taky trochu s pocitem viny za to, že jsem žena, ale oni to přitom nikdy nemůžou zjistit, nevědí, co to je být v páru se ženou, a dělám něco, co oni nedělají a není to sice podle nich nic hříšného ani špatného, ale oni se toho zřekli. Takže já mám dojem, že si s nimi nerozumím, že bych za nimi nešla žádat o radu ani v duchovní oblasti, ačkoli jsou na ni specialisti. Znalí.
  A docela mě mrzí, že mi to nejde, že nejsem schpná se napojit na nějakou pěknou farnost, hezky ve společenství dalších se vídat, tisknout si ruce, pěkně po mši pokecat a někam jet na výlet … bylo by to hezký, kdyby mi to nebylo protivný. :) Je to nějaký ambivalentní, protože pořád zcela nechápu to katolictví, představuju si trochu něco jinýho, než je to doopravdy.

  … prostě důvěra ve mně ke knězům nevzniká, protože ve skutečnosti je neznám.

 315. 384:
  cítím z něho vitalitu,která rozhodně není sněřovaná duchovně.
  Z toho ho neobviňuju,za to nikdo nemůže,s jakým směřováním vitální síly se narodí(karmicky může,ale…)on třeba fakt chce jinak,ale není to tam.Myšlenkově,psychicky to má možná podchycené,ale bytostně ne.
  Ale je to jen pocit.
  Docela by mne zajímal ten jeho celibát:-0)

 316. 383. ale jo Liško – každýmu je bližší něco jinýho. V pořádku. Mě unavuje užvaněnej Zeman a Tebe unavuje unavenej KS. Užvaněnej Zeman zavelí rakety na Irán a KS ten to možná prospí a až se vzbudí- rakety už budou v Iránu. Zeman a Klaus – vytvoří možná duo. KS a Kalousek to je druhá parta hic. To je asi taková hra – jeden tah vymyslí jedni a pak jsou na tahu ti druzí. A takhle pořád dokola dokud je co a kde brát. A přesně tak – my se tu dohadujeme a šedá eminence v pozadí v klídku kuje pikle a svý záležitosti.

 317. 386 No žejo! To je samozřejmě první, co takovou Lišku napadne – jestli celibát a jestli ho mají všichni, nebo jestli většina nemá žádný celibát, akorát se nežení nebo jak je to.

 318. Když sjem přepisovala maminc ety paměti (první verzi, už máme druhou), tak tam bylo taky hodně vyprávění o začátcích Husova sboru.
  Tam to znělo tak hezky…
  S tím katolictvím t omám podobně jako ty, Liško, nějaká skoro snad zvenčí vbudovaná nedůvěra k němu, předpojatá obrana proti všemu, s čím v té víře nesouhlasím. Jako bych čekala, že mě budou v duchu soudit za to, že nesplňuju ty jejich normy. Jako bych cítil jakousi degradaci sebe v jejich očích, když nejsem stejně osvícená jako oni… Skrytou a nepřiznanou, schovanou za jejich povinnou lásku k bližnímu, ale stejně cítěnou.
  Mám prostě pocit, ža všemi těmi jejich krásnými slovy o pokoře a lásce je jejich vlastní povýšenost. Plynoucáí z toho, že oni jsou ti správní a vědoucí…
  A přitom jsem měla pár kamarádů či kamarádek z katolické církve. Je fakt, že nikdy ne blízkých, důvěrných.

  Ten Husův sbor, když jsem četla, jak farář chodil s děckama na výlety a určovali kytky a šplhali po skalách, a jak se první bohoslužby odehrávaly v sokolovně, než společnými silami zbudovali kostel… Znělo to v těch vzpomínkách úplně jinak, tak, že do té evangelické varianty bych skoro měla chuť i jít. Takový křesťanství formou budhismu… :-) Nebála bych se u něj toho povýšeneckého soudícího odstupu.

 319. 386. Halíka neznám vůbec, ale protože se o něm bavíte našla jsem si jeho stránky. A ten první dojem (subjektivní pocit) na první pohled – nepředpojatý (protože vůbec nevím o koho jde) si Saule vystihl ve svém komentáři perfektně. Zde foto z jeho stránky:

  http://www.halik.cz/

 320. A Halík… Ten mi přijde jako za katolíka převlečenej žid.

 321. 390:
  a těch titulů tam
  Proboha:-00)
  391:
  jo,asi tak
  388:
  na fary dycky docházely panu faráři posloužit kuchařky Liško:-))
  Četlas Zvonokosy?

 322. Barčo,
  jo, to je pravda, že jede udělá tah a pak druhý zase protitah, někdy nápadně, někdy nenápadně, aby si toho všimla jen nějaká skupina, např.nerozhodnutí voliči.

  Já právě chápu, že Zeman svým rozkládáním a dlouhými odpověďmi na krátké dotazy, mnoho lidí naštve. Já už si ho paroduju – jako univerzální odpověď na všechno začne: „Tak zaprvé. Podívejte se, pane redaktore, …“ A pak následuje odpověď člověka, kterej umí říkat i složitá souvětí, má přehled nebo aspoň umí vytvořit ten dojem. A proto ho prvoplánově, ještě v souvislosti s jeho levicovostí, volí tolik „prostých lidí“ a Pražáci je mají za blby a ťukají si na hlavu.
  To samo o sobě by mě neoslnilo. Dojem rovnostářství jo, to já vím, že na to slyším, na to já se chytám. A naštěstí je mi to známo, takže s tím u sebe už počítám.

  To, co mu hodně chytrých, přímých, čestných lidí vytýká (jak se mně zdá) je, že má odpovědět Ano nebo Ne, ale on místo toho kecá a kecá dlouho a ještě přitom netrpělivého redaktora, který mu skočí do řeči, blahosklonně s hlavou na stranu napomene, že kdyby ho redaktor nechal domluvit, bylo by to kratší.

  A to mně není protivné.
  Protože každý má právo odpovědět, co chce. Když mně nekdo řekne, ať řeknu Ano, anebo Ne, tak se pěkně namíchnu a řeknu svůj názor, ale ne nutně jednoslovnou odpověď. Proč bych to dělala? To není žádná moje povinnost. To nebyl žádný školní úkol, zaškrtnout křížkem Ano nebo Ne. Ani nemusím odpovídat vůbec, když nebudu chtít. Na to má každý právo. Budou následovat otázky povysvětlení, možná, tak je zodpovím. A tím vysvětlováním se to jetě prodlouží :-)
  Vytýkat někomu, že neodpověděl přímo na to, na co se ho redaktor nebo kdokoli ptal, je hovadina. Protože to, že neodpověděl, taky vypovídá. A ten odpovídající je buď pitomej, že to neudělal a nenakloní si voliče, protože neuměl dobře odpovědět, nebo chtěl schválně mlžit, anebo zatřetí odpověděl přesně to, co chtěl a dobře si to promyslel a to je případ Zemana, protože ten je mazanej. Pozitivně i negativně mazanej.
  Si myslím já.

  Ovšem jestli kdo chce takovýho prezidenta, to ať si každý zvolí.

 323. 392. Přesně. On tam tak stojí samec a čeká na tu kuchařku. :-) To je ta vitalita – působí živočišně.

 324. 390
  tybrďo Barčo ta fotka vypadá ne jako na uvítanou, ale jako by příchozím vlastním tělem zahrazoval vstup ke knihám!!!
  :-)))
  To je něco. Ony profilové fotky leckdy nechtěně vypoví dost, pokud si je jako profilové vybral sám dotyčný. Třeba rádoby zamyšlené fotky, kde vlastní ruka zakrývá půlku obličeje – dost divný, co? Jako když se ten člověk schovává, bojí, bojí mezi lidi, ukázat se To jsem já. Ne?

  Mimochodem mám ve svém okolí pár lidí, co se s Halíkem vídají v jednom kuse (dva). Nenápadně se jich zeptám. :) Smysl pro humor Halík určitě má, což je dobrý znamení.
  Od Halíka jsem četla knihu jen jednu a myslím, že to bylo zajímavý, akorát si z toho nepamatuju ani slovo, takže zas tolik mě to chytnout nemohlo.

 325. 392
  Zvonokosy jsem četla.
  A v rodině jsme měli donedávna jednoho faráře. A ten měl svou farskou kuchařku stejnou leta letoucí. Co přesně všechno to znamenalo, nevím, ale možná je i ta nejrozšířenější možnost :)
  On to byl člověk z masa a kostí, protože v době co byl v semináři nebo krátce farářoval, zamilovaly se do něj postupně dvě dívky z té naší rodiny.A on do nich asi taky. Kdo by odolal… asi jen platonicky. Ale konkrétní nebudu a ke všemu podrobnosti jsou utajeny :)

 326. 394. No jasně, zákon rezonance. :-) Možná bys Liško mohla dělat jeho mluvčí. :-)

 327. 399 jo Zemanovu. Tojo. Já se lekla, že Halíkovu. Stačí, že ty dvě osoby, co znám, u něj dělají, co dělají :-)) Já tam nepolezu.

 328. Na Halíkovi je obecně sympatický, že není strnulej, že je to vlastně takovej heretik, protože někteří ortodoxní katolíci ho asi nesnášej. Proto taky ho studenti berou (u sv.Salvatora v akademické farnosti).

 329. Když už jsme tedy u kněží, tak jedinej, kterej je mi sympatický od r.1989 stále, už od pohledu (a tím je to asi daný…), je Václav Malý.

 330. 396. Vůbec ne – temnota. Já mám zkušenost kdysi z práce s jeptiškami – od nich jde světlo. Lehkost, vstoupí do místnosti a cítíte to – je to opravdu jiné – jde to celou bytostí. Bez řečí, projevů, vidíte to v očích a v každodenní práci, je v tom nenucenost, nekřečovitost, naopak přirozenost ve všem co dělají – je to opravdové, nehrané….nevím jak to vyjádřit.

 331. 403. není to přímo temnota, ale spíše soumrak a taková tíha z té fotky. Ale pravdou je, že kdyby na té fotce byla svatozář – působilo by to zase jinak – lehčeji a jasněji.

 332. Jo barčo, 403,
  ten pocit mám asi taky – pocit tíhy a něčeho těžkého. A to je ten hrudník, jak jsem srandovně předtím říkala; ten s tím souvisí. Akorát neumím zhodnotit, co to znamená. Ale že jeptišky zase cítím jakoby lehoučké, takové jako perlivé, to taky mám.

 333. PS. Ještě třeba dodat, že jsem seděla blízko Halíka, proti němu, naživo (odtud to pozorování hrudníku, které se mi vybavuje už jen matně, ale Schwarzenberg mi ho nějak připomněl). Ale jen jednou. Asi před půl rokem.
  Protože nevím, jestli fotka nezkresluje. Natož nějaká umělecká, může na ní být něco ugumováno a tak, přikontrastěno, aby oči byly tmavší havranovitější…

 334. Oči se většinou „vytahujou“, aby nepůsobily jak díry do hlavy.
  U toho Pinkavy (stejně jako většinou u všech úprav očí) to poznáš i na bělmu.

 335. 407 dodatek
  Mno, vlastně oba dva – Halík a Schw. – jsou trochu to, čemu říkám už dlouhá léta “temný.” Takového člověka občas potkám. Jeden můj kamarád takový taky je. A nevím přesně, co to ukazuje, ale je v tom trochu náznaku sebevražednosti, trochu rezignace na svět a jeho poměry, je to introvertní, možná nejistota se strachem být mezi lidmi překrytá jiným chováním… nevím, ale mám své soukromé pojmenování “temný” pro takové lidi, co vyzařují něco podobného. Prostě temného, no :)
  Černej myslivec!!!

  To je to pravý pojmenování, Černej myslivec.

 336. tyjo, ru,
  já nic na bělmu nepoznám. Já na fotce akorát občas někomu vybělím zub:) Nebo umažu beďara. To umím.

 337. No jo, no. Někdy ti pošlu dvě varianty nějakýho portrétu. S úpravou očí a bez. Nebo tři. S úpravou lehkou, decentní, a silnou. :-) Teď už musím do pelechu. Resp. do kotelny a do pelechu. Abysme ráno měli na vstávání teploučko. :-)

 338. Halík – rabbi hybridizovaný s jezuitským rektorem.

  Uhlazený, vyhlazený, pěstěný. Řeč posazená na horní patro, lehce nosová, bez výrazné modulace…. žádná vášeň. Koutky úst tlačí do stran, roztahuje pusu, jako by chtěl vypustit víc slov v jednom šiku vedle sebe .. bohužel (Bohužel?) vejde se vždy jen jedno ;)
  Kdysi jsem od něj četl Ptal jsem se cest. Tehdy mi to přišlo docela dobrý, ale taky už nevím o čem to bylo :)

  kuk … http://youtu.be/D8gsDmiSiDY

 339. bo,
  koukla jsem se, jo, je to o hodně stručnější, než to, co napsal cca 21.1. A mírnější. Přesto jakmile zavedl řeč na aristokracii a tradici, tak kdybych měla v kapse kudlu, tak už se otvírá. Oni si všichni ti lidi neuvědomujou, že je to svým způsobem rasismus, determinovat člověka původem nebo jeho rodiči? Co bychom asi měli dělat s lidmi, kteří mají za rodiče fašisty? Nechat jim zametat ulice a nepouštět je ani do školství ani do politiky..? Nebo snad platí, že všichni, jejichž rodiče jsou dobří kuchaři, budou mít nějakou společnou vlastnost?

  To je právě to, co nemá s republikou nic společného. Ne kvůli nějaké aristokracii, ale kvůli popření demokracie a rovnosti!! Proto se označuju za rovnostáře. Protože mám tenhle názor.

 340. „Halík přijde do restaurace, jdou k němu číšníci s nápojákem a jídelákem a Halík povídá: „Ale jistě, pánové, obě výzvy rád podepíšu.“

 341. :-))
  Původně jsem chtěla místo „žid“ napsat „rabín“. (Ale trochu mi přijde si jako obchodník pro horní jeden tisíc.) Jsem rád, že ten pocit nemám sama.

 342. 415
  Ano. To opakování a zdůrazňování šlechtického původu je provokativní a nepatřičné.
  Není to žádná kvalita sama o sobě a nezapadá do republikánského diskurzu.

 343. ad rovnostářství a republika: Měla jsem kdysi takto vyhraněný názor a přesto nejel vlak. Nyní je to se mnou tak (neříkám, že je to definitivní), že právě díky KS a věčně omílaným Benešovým dekretům mě to přivedlo k zamyšlení nad poválečnými lety: bylo jednak zabavení majetků šlechtě a pak znárodńování. Uměle se vytvořil rovnostářský řád. Mám svým způsobem právě pocit – že tím že tu jakoby nebyly velmi dlouho přirozené společenské vrstvy – neumíme se s tím vypořádat. Z toho vyplývá až extrémní touha být bohatý, mít majetek, postavení – to se také projevilo, jak psal Saul po roce 89- tím tvrdým budováním kapitalismu s Klausem. Přijde mě, že se toto i odráží právě v současné předvolební kampani – buď tím, že je to postavení a původ hodně nadhodnocováno až místy to hraničí s podlézavostí, nebo naopak z toho jakoby prosakuje závist až nenávist.

 344. mne zas docvakla ta dynamika a opakovani cyklu. bohati bohatnou vice, chudi chudnou vice, pribyva jich, az to jednoho dne skonci revoluci, prevzetim moci, znarodnovanim, rovnosti, a je to zas na zacatku dalsiho cyklu. a zas postupne vyrostou bohati, chudi…

 345. Pro mě MZ vlastně představuje jakoby „republiku“ revoluční, rovnostářskou a s jeho akčností takovou hurá akci – vrátil se také po x letech do vysoké politiky. KS je pro mě naopak takovým představitelem čehosi tradičního – právě je to způsobené i tím, že člověk díky těm debatám šel do minulosti. Neidealizuju si příliš ani jedno, jen to prostě vyvolává ve mě tyhle pocity.

 346. 422. Přesně tak. .1. Lidstvo (jednota) 2. Bohatí a chudí (polarita) 3. Bohatí budou stále bohatí a chudí stále chudí (rezonance) Po nějakém čase trpělivost chudých vyprchá, udělá se revoluce, kde si budou všichni na chvíli rovni a opět začínáme nanovo od bodu 1.

 347. a ta revoluce smrdí už dlouho dopředu,dá se vycitit,na to člověk nemusel být třeba v carským Rusku Rasputin,kterej prorokoval,že tam do pár let nebude jedinej šlechtic.A právě to Rusko je krásnej příklad toho,jak bohatí a „urození“ jsou za revoluce přímo zodpovědní.Jak jim mohli zabránit,jak byli nepochopitelně slepí…a kdoví jestli prohlédli když stáli před bolševickou popravčí četou.Asi ne,prostě to svedli na lůzu.Jenže tu lůzu si sami vychovali a vyprovokovali k nepříčetnosti.
  Co jiného mohla Marie Antoinetta čekat od hladové lůzy,které vzkázala „když nemají na chleba ať jedí koláče“,než že jí usekne hlavu?

 348. 425. No, to jsou právě ty extrémy – kdy bohatí jsou velmi bohatí jen tím, že vykořis´tují ty chudé, které se stávají velmi chudými. S jídlem roste chuť. Extrém vrcholí druhým extrémem. Přitom to je vzájemný vztah – bohatý a chudý. Bohatí by nebyli bohatí, kdyby na ně chudí nepracovali. Takže bohatí by si toho měli být vědomy, že jsou mocní jen díky těm chudým – měli by pomáhat tedy těm nejvíce chudým, nebo jinak podporovat chudé. Takhle vzájemně fungoval ranný středověk.Ti kdo bojují a ( zároveň chrání) ti kdo pracují a ti co se modlí – bylo to vzájemně podpůrné a každý v té společnosti měl své místo. A pak se to postupem doby měnilo. No, jo, lidi všechno zkazí :-) Jinak zřejmě ten mechanismus jako takový prostě jede setrvačností a té revoluci (bodu nejvyššího zvratu) se nedá vyhout. Je to určitá zákonitost (jang-jin)

 349. Ach jo. Nemusíme hned stavět proti sobě bohaté a chudé. Stačí se podívat kolem sebe. Podnikatelé, zaměstnavatelé vs. zaměstnanci. Nezaměstnaní vs.zaměstnaní. Mladí lidé vs. staří lidé. Zdraví lidé vs. invalidní důchodci. Ženy vs. muži. Boje kam se podíváte. Tyto boje jsou velmi živeny mediálně a ode všech stran. Každá ta skupina lidí dává vinu té druhé skupině lidí….

 350. Hmmm, tak jsem se konečně dostala k pročtení komentářů. Vezmu to popořadě, i když omlouvám se, už jste tématicky úplně jinde. Ale trochu si s tím dám práci, protože se tady už asi moc vyskytovat nebudu. Je to zvláštní, ale doteď jsem si myslela, že si povídám se slušnými lidmi, teď se dozvídám, že vaše nastavení a založení je jiné. No, je to tak, a je třeba to vzít jako realitu. Stálo by mě to mnoho sil zbytečně vyplýtvaných na toleranci a bylo by to kontraproduktivní, kdybych zůstávala.

  ad 372: k Rulise
  „Leni, nezdá se ti divný vykazovat někoho do ústraní odněkud, kde i ty jsi na návštěvě?“
  – Ruliso, nezdá. Protože stáhnout se někam bylo ve smyslu sebezpytu. Umravnit někoho na svém blogu může jenom Liška

  „S tím lízáním nohy, která do nich kope, je to supr výstižné. A je mi jedno, jestli to řekl Petr nebo Pavel nebo svatý Petr a Pavel.“
  – nikdy bych si něco tak hnusně urážlivého o jiném člověku nepomyslela, natož řekla, natož naspala

  (Ale to tě určitě nepřekvapuje, spíš počítám, žes ode mě přesně toto prohlášení čekala.)
  – já od tebe nečekala vůbec nic. Spíš se divím se, že reaguješ na to, co jsem napsala o Saulovi.

  „Jinak – proč myslíš, že nečtu tvůj blog? Taky si tvých názorů nevážím. Přijdou mi nereálné a nerealistické, příliš zatížené tvojí osobností a touhami o uvedení snů o kráse a pravdě do reálu.
  To je přeci normální, že lidi s příliš rozdílnými názory a životními postoji si názorů svých protějšků neváží. Jsou jim příliš cizí.“

  – to vůbec není normální. Já si vážím i lidí, kteří mají odlišné názory jak já, dokonce i tebe, proto s tebou mluvím. Zatímco ty se mnou mluvíš a říkáš mi Leni a přitom si mě nevážíš. A to mi přijde nenormální. Tady něco dost nehraje.

  Jinak ano, často se setkám s lidmi, kteří na mě koukají, jak kdybych spadla z měsíce (někteří se usmívají a myslí si něco o bláznech, jiní po straně plivou, ale nejvíc jich pak přechází spíše na tu mou stranu), takhle já žiju a myslím a ty své nereálné sny, jak říkáš, uvádím v život a daří se. Tedy jsou nereálné? Asi jak pro koho. Rozhodně ne pro toho, kdo se jim bojí uvěřit.

  ad 373: Saul
  „Lekce ze slušnosti mi ty určitě dávat nemůžeš.Nikomu je dávat nemůžeš,protože tvoje špatně předstíraná slušnost je jen jedna z mnoha lží,kterýma se obklopuješ,abys měla něco na hraní a nemusela přemýšlet o své vrozené podlosti a prospěchářství.“
  – hodně jsi mě pobavil. :-) Podlost, prospěchářství a ještě k tomu vrozené …….. takhle o mě ještě nikdo nemluvil, takováhle pitomost nikoho ještě nenapadla. :-) Ale přiznám se, že bych někdy takováhle být chtěla (podlá, schopná předstírání, prospěchářská) a nedaří se a nedaří se. :-))) Naposledy před mnoha lety ve škole se postavil prvňáček, z očí mu chudáčkovi stříkaly slzy a vyčítal mi, že jsem jim lhala, že ty písmenka na tabuli vůbec nesmazala čarodějenice a že neschovala pro ně ten poklad, že jsem to všechno byla já. Tak tehdy měl on pravdu. – Ty ne. Napsala jsem ti tehdy dávno, že ti to telefonní číslo nedám, protože bychom si normálně neměli co říci. Byla to reakce na to, že ses chlubil, jak si v zahraničí vyděláš spoustu peněz, ty zatajíš a budeš žít z podpory, že jim (nám všem?) to nedaruješ (to, že jsi odešel z práce nebo co). To byla tenkrát hlavně reakce na to. Nemohu za to, že se ti venku nedařilo a že ses upnul na někoho, kdo si s tebou chvíli psal. A teď jsem si říkala, že barča docela na tebe raguje pozitivně, že byste se mohli dát dohromady a byl by pokoj. Teď už mi to bude jedno..

  ad „A k Halíkovým plkům ještě jednou:jsou to uslintané pravdoláskařské žvásty.“
  – nikdy by mě nenapadlo, že někdo se může vyjadřovat takto o něčích řečech, a o páně Halíkových už vůbec. Mrzí mě, že to tu nikomu nevadí. Ale asi opravdu chci po některých lidech tady moc.

  Lišce:
  Jsem docela ráda, že se některé názory a postoje s prezidentskými volbami vyhrotily. Ono se pak ukáže, co komu vadí či nevadí, kde stojí v hodnotách a postojích. Nejde o jednotlivé kandidáty, Liško, ale právě o ty hodnoty. Samozřejmě, že se nemusíme shodnout v tom, že radar by vadil či nevadil, můžeme se o tom i vášnivě pohádat, ale jinak se nic neděje. Jsou však věci jiné. Základní úcta k lidem a věcem a některým hodnotám, které zastávám. Pro některé z nich se i umíralo. A být ve společnosti, kde se o nich mluví jako o „uslintaných žvástech“ fakt být, Liško, nemůžu. Promiň, kvůli tobě mě to trochu mrzí. Ale jinak si myslím, že vám tu chybět nebudu. :-)
  Můj blog je samozřejmě otevřen všem, kteří v dobrém přicházejí.

  Mějte se tu hezky. :-)

 351. no a je to tady.
  Dokonce i na soukromým mailu jsem odmítl s tebou řešit tyto věci z minula a vytahovat to tady,by mne už vůbec nenapadlo.
  Ale když ti to tak vyhovuje.
  Budu dokonce tak velkorysý,že ti to nevrátím.
  A bylo by sakra o čem psát.
  Dost si se tenkrát odkopala děvče.
  Tvůj telefon mi byl u prdele i když jsem tě o něj z jasně uvedenýho důvodu požádal,ptal jsem se tě na něco jinýho a tys odpověděla trochu obšírněji,než tu uvádíš.
  Takže k tvým vlastnostem přidávám ještě aroganci,sebestřednost,povýšenectví,pýchu…a přímo mistrovskou schopnost vyblít se někomu do ksichtu,když to nečeká.
  To vše k té podlosti,kterou jsem už uvedl a kterou tu krásně dokazuješ,když do toho všeho ještě taháš Barču.
  POLIB MI PRDEL lenko.

 352. ja ti nevim Lenko. takovej vzdelanec a vlastne i profesional jako ty a dela takovou psychologicky zacatecnickou chybu. myslim tim videt sebe jako dokonaleho a ty ostatny za spatne.
  nebrat je takove jaci jsou ale vzdycky se snazit je menit.
  copak nevidis vysledky ?
  u sebe na blogu, diplomaticky receno, ztracis navstevnost.
  odsud odchazis.
  nemas v umyslu z toho vyvodit nejakou sebereflexi?
  kdyz uz ne nejakou hlubsi, tak aspon povrchni „mela bych se s lidma snest, jinak nebudu mit koho ovlivnovat“

 353. Mám velkou výhodu, že tu nikoho osobně neznám.

  Lenko, jen proto, že lidé „nepasují“ do Tvé Pravdy a Tvých názorů, či světonázoru – je za to soudíš? Proboha proč? Děláš to delší čas – velmi je to znát ve vašich jakýchkoliv duelech s Rulisou. Tolik jste každá jiná, je to dané vším, vaší podstatou – copak to nechápete?

  Právě proto jste svým způsobem každá jedinečná a tento blog nesmírně obohacujete – podobně jako ohnivá Liška, Ratka, Or, Saul a další komentující ….

  Lenko, podívej se na své tendence v komentářích – ukazovat svůj postoj (v pořádku), konfrontovat (v pořádku) dále pak mírně přesvědčovat, (budiž) ale nakonec vjedeš do osobní roviny a ostatním lidem naložíš pocit viny, odsouzení – proč?´

  Proč se tady cítíš nepochopená., nedoceněná, že si Tě někdo neváží , nebo, že Tě nikdo nemá rád? – Proč?

  Ano, můžeš se zde cítit nepatřičně, nepohodlně – kvůli svým názorům, postojům, ale nikdo Tě tady přece nenapadá a nesoudí jako člověka – jako to děláš Ty ostatním. Copak to nevidíš?

  Ty v lidech tímto jednáním vzbuzuješ obranné postoje – Saul vybouchnul. Cos vlastně čekala za reakci? Je to muž. Řekl to mužsky, jasně, věcně – ano bez servítek. To ostatní, soukromé – jste si mohli vyřešit přece v klidu jinou cestou, není to nutné tahat sem veřejně.

  Zkus o mých otázkách v klidu, bez emocí popřemýšlet – nechci Tvoji odpověď.

 354. 433. Co se týče pobuřujících textů a komentářů – jsou. Jsou tu proto, aby burcovaly lidi. Tyhle texty a třeba umění nutí lidi taky přemýšlet. Nemám ráda Davida Černého a jeho umění prvoplánované provokace. Na druhou stranu toto burcování lidí je jako zen – naboří myšlení, rozbourá starý vzorec myšlení a člověk si ledacos uvědomí. Ano, může se to nelíbit, rozčilovat, může s tím člověk nesouhlasit – ale i to je tvář právě té rozmanité skutečnosti.

 355. se zenem jsi mi pripomnela skvele vysvetleni od pana Tolleho k zenovemu biti zaku holi.
  ktere se tim zaroven dotyka spravnosti meditace samotne,
  a sice, ze pokud zak neuhne pred mistrovou holi nebo ji nezastavi rukou treba,
  znamena to ze si nevsiml mistra a hole, a tudiz je jeho meditace nespravna,
  spravna by byla kdyby o mistrovi a holi vedel…

 356. Ten Tolle je zajímavej týpek.
  Třeba jen fysicky ve srovnáním s tím Halíkem.
  U něj mezi tím co říká a žije a mezi tím jak vypadá,gestikuluje,vyjadřuje se necítím rozpor.

 357. nepřijmout, bránit se přijmout, odmítat a jen se projektovat do příjemného a láskyplného obrazu je zlo. protože to není pravda. je to faleš. pokud budu chtít rozlišovat na dobro a zlo (jen pojmy a nálepky), tak přijetí toho hnusného, bolavého, odporného i zahnívajícího, smrdutého je dobro. protože je to realita. to je bůh v celém rozsahu. když ho přijímám tak to není ani bolavé, ani smrduté, ani zahnívající. je to pravda, je to život. to co se rozvíjí voní rostě a je přirozeně krásné a obsahuje v sobě i druhou půlku zahnívaní, rozpad a odchod. Uvědomění si obou stran v sobě je osvobození.
  Pokud někdo lpí jen na určitém obrazu takse automaticky vymezuje. neodkáže jinak. obrazy které nesjou jako ty jeho odmítá… odděluje se od reality, zavírá se. vím o čem mluvím.
  z tohoto pohledu mi je Saulovi rozumím, on se snaží vidět obě půlky. sjednotit je. Lenka vidi jen jednu polovinu a tu druhou prostě nechce přijmout, ale tak to nejde. to není možné. bez té druhé poloviny to nejde. vyhodí nás to z reality, nepřijme nás to.

 358. mam rozectenou moc pritomneho okamziku, jsem trochu za pulkou a mimo jine mne „dostal“ tim jak hluboce ma rozsifrovane a pochopene Jezisovy vyroky, ktere v teto podobe pro mne muzou klidne konkurovat soucasnym buddhistickym.
  i tim jak jsou vlastne ateisticke :-)

 359. Tolleho ctu asi týden. nevědela jsem o něm, ale to co píše vím. ladím s tím beze zbytku. prijmout beze zbytku je nezbytné. teprve pak dokážu správně chytnout zenovou hůl a odrazit ji. to je čin okamihu. úplný.

 360. ad436:
  a taky si těžko dovedu Tolleho představit,jak agituje za nějakého presidenta,podepisuje petice….

 361. mně ty psaný texty moc nezaujaly.Jako ne,že by byly špatně,ale bylo to takový jednoduchý.
  Zase mi to zaujalo,až když jsem ho viděl a slyšel.Tou jeho jednoduchostí.A nepředstíranou.Přitom jak snadný by bylo splést si Tolleho dle vizáže s idiotem.
  Halíka by za idiota dle vzhldu asi nikdo nepovažoval
  http://www.youtube.com/watch?v=cM2R_GxndDw

 362. Nejde si přece namlouvat, že když si dám za cíl být hodná, správná, ctná a spravedlivá, tak že taková automaticky jsem… Nikdo takový není.
  Jen někdo si to přizná a někdo ne.

  A mít respekt vůči druhému člověku, žít a nechat žít, pokud se nepotřebuju bránit proti překročení daných hranic, je nutnost. Pro přežití společnosti i jedince v ní. Ale z téhle nutnosti absolutně nevyplývá, že by si všichni všech museli vážit stejně. Nebo dokonce že by si všichni všech vůbec museli vážit. A už vůbec ne, že by to bylo reálně splnitelné.

  Takže je jasné, že pokud do života jednoznačně dávám přednost držkám, co si na realitu neberou servítky, před malíři a voňavkáři na růžičkovo, souvisí to si tím, jakých názorů si víc vážím. Vidím hodnoty jinde než v sebelhaní si.

  Omlouvám se, Lenko, ale takhle to vidím. Není to nic osobního, opravdu jsem se ti jen snažila vysvětlit, že podle mě vycházíš z mylných předpokladů. A do debaty mezi tebou a Saulem jsme se vmíchala, protže mi přišlo nefér, jak jsi po něm vystartovala. Nepřiměřeně tomu, oč se snažíš.

  A ne, nemyslím si, že jsi podlá. Jen trochu… strach máš. Tak si hledáš cesty, co se občas hodně klikatí kolem pro tebe nebezpečných míst.

 363. 441. jo ta jednoduchost mě zaujala. v jednání. to psaní je jen psaní. písmenka. psaní textu jen něco rozezní co již si uvědomuješ. nemůže nic zmenit nebo dodat nebo odebrat. prostě jen rezonuje s něčím co je již vědomé. co taky víš.

 364. mít respekt je věc která potřebuje plátno… projektuje se. když potkáš někoho do koho si projektuješ idealizaci sebe (jak bych chtěla být) tak respekt přichází automaticky. když naopak někdo má vlasntosti které taky mám (ale potlačujije, nechci je) tak vzníká nerespekt.

 365. 445. perfektně se to odráží v různých komunitách. kdy je respektován ten kdo zobrazuje hlavní cnosti dané komunity i když je to třeba vrah a zlodej a naopak nerespektován je ten kdo tyto žádané vlasntosti nemá (nezabíjí a nekrade). ten je za tajdrdlika.

 366. Ratko, mám na mysli respekt, kdy toho druhého neshazuju proto, že je jiný. Uznávám, že má právo být jiný a že jeho jinakost je stejně přínosná pro celek jako ta moje. Nepopírám ho, a pokud on neubližuje mně, nemá snahu popřít mě, neubližuju ani já jemu, nesnažím se popřít já jeho. Jako osobnost.

  Což neznamená, že jeho názory jsou pro mě přínosné a obohacující (krom toho, že bych se s nimi setkala v životě poprvé a tedy mi rozšířily obzory toho, co je možné), že je obdivuju a považuju za pokročilejší než ty moje, tedy za něco, k čemu bych se měla či chtěla snažit směřovat.- Toje to, co myslím pod slovem „vážit si“.

 367. 444. Vnímám to jednodušeji. Respekt je a nebo není. Všechno se to týká jakoby vnitřního prostoru člověka. Nepotřebuju plátno, ani okolí – prostě to jde z toho člověka. Respekt vychází z vnitřní svobody člověka. Potřebuju svůj vnitřní prostor (svobodu) – tím pádem vím, že druhý člověk potřebuje mít stejně jako já též svůj vnitřní svobodný prostor – třebaže ten prostor je úplně jiný než ten můj. Tohle uvědomnění si – je respekt -k mému i cizímu prostoru.

 368. S respektem pokud je – tak myslím souvisí i to – že člověk nemá potřebu nikoho shazovat, ani se sám vyvyšovat či snižovat. Respekt jako takový představuje určitou rovnocennost. proto jsem třeba právě psala o Rulise i Lence a jejich debatách. Proto nechápu i Lenčin pocit – nedocenění, nepochopení druhými, nelásky, proč se cítí snižována apd. Bohužel už se to vyhrotilo – ale vyhrotilo se to právě tím (ne)respektem.

 369. 444. ale zase je možné, že si pod slovem respekt – každý představí něco jiného a jinak to právě v sobě cítí.

 370. ja ani status respektu zavadet nemusim. vystacim s pychou. pysnej clovek pak podvedome vse „nerespe“ dela. je to dusledek.
  toho ze je presvedcenej o jedinosti sve pravdy, o opravnenosti manipulovat druhymi.
  tim ze jsem na pyse, coz je o uroven hloub, se s tim da na urovni priciny a nasledku pracovat. uvedomovanim si sve pychy automaticky opoustim „nerespe“ jednani.
  kdyz zustanu jen na urovni pojmu respekt a chci po nem aby zmenil sve jednani na nerespektujici,
  nedava to smysl. on nebude chapat proc jako, motivace nula.

 371. 446. když ty tak já, to asi s repektem nesovisí, nevím. chápu respekt jako nezávislý na jednání toho druhého. ale tohle bylo u mě odjakživa. respekt vznikal – rodil se postupně. když jsem byla mladá tak jsem nerespektovala nikoho a nic protože jsem nevnímala. možná jsem vnímala ale tak nějak divně zamženě. nerespektovala jsem nic, ani sebe. vůbec nic. a teprve časem jsem začala cítit ale opět to nijak nesouviseselo s tím co dělá, co říká a jak se tváří. nebo co má oblečené a zda dělá dobré skutky. nebo zlé. co píše nebo maluje a jak hraje. prostě osobnost září. svítí jako slunce.

 372. doprčic, co je to respekt??? :o) nevím. nevím to.

 373. Ratko, respektovat druhého osobní prostor, pokud on nevkročí do mého, není „jak ty, tak já“. Je to jen definicie respektu jako nutnoati. Pokud se už musím bránit, hodně bránit (nemyslím tím teď nějaký ulítlý plky v rozhovoru, ale třeba opravdovou šikanu nebo tvrdý kariérní boj za účelem naprostého odrovnání soupeře), pak na respekt vůči agresorovi kašlu. Přece se v rámci svého ideálu o všeobecném respektu nenechám zlikvidovat…

  Pokud mě jen někdo nerespektuje potud, že mě uráží nebo pomlouvá nebo se se mnou ostentativně nebaví, tak to není žádná mezní situace, kterou by bylo potřeba nějak řešit.

 374. Chci tím říct – tím vším – že si myslím (doufám), že Lenku respektuju. Nepíšu jí, jaká má být, jaká nemá být, co má dělat jinak. Nevadí mi, jaká je, protože mě tím, jaká je, nijak neomezuje. Setkáváme se na neutrální půdě.
  Ale to neznamená, že když debata sklouzne na nějakou ožehavou mez, že prostě nenapíšu, jak to vidím. Tak, jako ona má právo psát svůj názor, jám mám právo psát svůj.

 375. 452. respekt je dnes spojován především s autorativní mocí, s prosazením svého ega. Ve smyslu např. Drsní lidé si umí zjednat respekt. – viz. komentář Ratky 444.

 376. 456. Opravuji: viz. komentář Ratky 445. o komunitách.

 377. 456,457 – Jj. Spousta původně nepejorativních „obyčejných“ psycho a socio pojmů dostalo druhý význam silnější, drsnější, silovější…

  Teď přemýšlím, jestli jsou i původně neutrální či jen jemně decentně emocemi zabarvené pojmy časem posunuté do významů patetických, pozérsky klaďáckých a správňáckých…
  Asi jsou, určitě jsou.

 378. Respekt:
  a) respektovat něčí práva, individualitu, jeho osobní a životní prostor
  b) respektovat někoho jako vůdce, alfa samce, alfa samici… boha…

 379. ad a) ctít meze, hranice
  ad b) vzhlížet a poslouchat

  Za bé je mi cizí, takže proto jsem v jeho dimenzích neuvažovala a potom chvilku tápala, jak to vlastěn Ratka myslí.

 380. 459. respekt jako neutrální slovo – se může zvrhnoutdo přehnané úcty a zbožnování a)b) nebo naopak se může změnit v prosazování a)b) – a to už souvisí s kontextem a také povahou člověka.

 381. částečně. respekt ve smyslu hranic je přirozené teritoriální jednání. každé zvíře ctí a respektuje hranice a přitom (právě pro jejich přirozenost) je pořád a trvale prověřuje. prověřuje jestli ještě platí, jesli je prostor obsazen a vymezen a pokud cítí že není (že druhá strana polevuje) tak okamžitě svůj prostor vymezí znovu. je to naprosto průhledné a funguje to dokonale. jak u zvířat tak u lidí. to je vymezení prostoru. takže jako dítě jsme nevěděla jak to funguje al enaučila jsem se to s věkem. vymeziti si svůj prostor a bránit ho. je to respekt? respekt hranicím mým a jiných, ovšem tyhle hranice se hýbou a to dle toho jak si kdo svůj prostor vymezí a pohlídá.

  pak je respekt o vzhlížení k někomu, jakože on je tak úžasný tak ho respektuji. tak tohle neznám :o))) znám jenom to o hranících a hranice se hýbou. když dostanu ťafku přes tlamičku tak se stáhnu, a když někdo vleze do mého prostoru tak ho ťafnu přes tlamičku já. tkahle nějak se to pořád hýbe. je to živé. dá se to cítit. ta živost …

 382. 463 v podstat ě jsi rozepsala předchozí, je zvláštní, že píšeš, že respekt jako vzhlížení k někomu neznáš ale přitom to bylo to rpvní, co se ti vybavilo, když jsme začly o respektu. \.-) (viz 444 a 445)

  Ty hranice – to je individuální. Míra jejich posunu a snah o jejich posun. A taky různé v různých sociálních skupinách. Ano, v práci se často přistihnu, že je zkoumám a zkouším, o kolik by se daly posunout. Zvlášť když vím, že nějakou práci bych chtěla nebo uměla dělat, o něčem vím víc…
  Nevím jestli je to ctižádost, asi trochu, ne typická, nějaká forma chtivosti po uplatnění…

  Ale v přátelství to cítím jinak a v partnerství přímo bolavě toužím po partnerovi, který by hranice neposunoval a u kterého bych je nemusela posunovat já.
  Vždycky mě sralo, jak mi starší a zkušenější ženský včetně mojí jinak slvělé extchýně radily, že v manželství je třeba poposunovat a posunovat, získávat, šikovně ovládat… A já to neumím. Chci v partnerství jen tak… spočinout a být… V klidu, vypnutá od všeho, stočená do klubíčka míru a důvěry…
  V tomhle jsem idealistka, že na mě ani Lenka nemá.

  Zvířata taky nebojují o centimetry vždycky. I ony ve vztazích přátelských prostě jen drží při sobě. Asi všichni potřebujem obojí.

 383. 464, jasně. ale v intimním vztahu nebo v důvěrném vzthu žádný respekt není. prostě ty hranice nejsou. proto jsemjako decko nevěděla co to je. u nás doma hranice nebyly. žádné. takže jsem nevěděla co respekt je. nevěděla jsem co je hranice a vůbec jsem nevěděla jak se vymezuje. byla jsem vydaná úplně napospas prostoru. bezbranná.

  zkusím se podívatv co jsem psala 444-445 a ještě to zkomentuju

 384. takže v ty 444 a 445 popisují umělý respekt – jako iluze. teda respekt ve smyslu vzhlížení je pokaždé klam. proto píšu o projekci. to je klam. možná se teď zamotávám do pojmů, ale nelze někoho nutit k respektu nebo si vynucovat respekt. to je bláhové, naivní. můžu někoho nutit ke přetvářce nebo ho nutit k iluzornímu zbožŃOvání. prot opíšu o plátně. takový repsekt je klam. respekt teritoriální je instinktvní, přirozený. je to vymezení hranic. v rodine se hranice stírají, a mezi partnery v důvěře neexistují. mezi matkou a dítetem nejsou hranice tak dlouho dokud je dítě nezačně vymezovat. a ono se začne vymezovat.

 385. psala jsem o tom proto jako první 444-445 že jsem vnímala spor zde nikoliv jako teritoriální vymezení hranice, nýbrž jako výčitku ze strany Lenky, že někdo nemá respekt nebo oná nemá respekt nebo tak nějak. osobně by mi to bylo úplně jedno jestli si mě někdo váží nebo ne. stejně tak nesoudím jiné zda jsou vážení nebo velevážení. takové myšlení je falešné. iluzorní. brání ve vztahu. odděluje.

 386. Obávám se, že už jsem se v tom taky ztratila. :o))

  V intimním vztahu není respekt?
  Tak proto asi dělám celej život něco blbě…

 387. 468. není. jak by se člověk mohl plně otevrít? beze strachu a bariér že něco udělá „špatně“. ve vztahu není respekt. vše je dovoleno. nic není podmíněno. že tohle jo a tamto ne. respekt je omezení. když jem ve vztahu a důvěřuju, tak se neomezuju. jsem sama sebou. taková jaká jsem. respekt je omezení, vymezení.

 388. Lenko,
  to je smutný; však jsem si říkala, že nějak dlouho tu jde diskuse podezřele hladce … a už to přišlo.

  Já se tvé poslední reakci nedivím, protože na tvém místě bych asi čekala – a taky asi jako ty předem tušila, že marně – že se Saul omluví za nevybíravá útočná slova; jenže já ho beru tak, že prostě mluví tímto nápadným způsobem tak, jako jiný se vyjadřuje zase v krásných slovech a zdůrazňuje ty krásné, protože to má rád a je mu to bližší. Já s ním nemám jiné kontakty než tady a v okolí.

  Může se to formulovat i tak, že toleruju hulvátství a nadávky a ještě k tomu teď nevolím kandidáta, který působí slušně, ale asi dám hlas tomu, co působí jako buran. Nebo se dá totéž formulovat i jinak, záleží, kdo je na co hodně citlivý; já třeba na nerespektování neexistence šlechtických titulů u nás.
  – Ono je zajímavé, že na svém blogu jsem tolerantnější, než když jsem na cizím blogu; tam občas něco někomu vmetu snáz (když se zrovna rozhodnu neignorovat to). Možná jiní to mají naopak, víc se vymezují na vlastním blogu, přísněji střeží jeho bezpečnostní hranice. To já dělám až v krajním případě, anebo když mám na něčí vlastnost pifku, z nějakých svých rezonujících nevědomých příčin, zatím neznámých, např. Or to tady zažil hodněkrát. A jsem ráda, že odtud nezmizel.

  Jasně že jsi tady i kdekoli velké obohacení. To dost.

  No a co jiného k tomu můžu říct – jen že nevím, co osobního plane v Saulovi vůči tobě, že to ani vědět nemusím a nemám, že nechápu, jakou podlost v tobě vidí, a nic jiného s tím nepořídím. Asi mám zrovna nějaké netečné období nebo co. A asi někdo byl už napjatý z toho, jak zdůrazňuješ dobré a hezké věci, a musel nastoupit s opakem a otevřenou přímostí, aby se to vyrovnalo. Ani neumím porovnat, jestli jindy bych tu mazala komnentáře nebo někoho umravňovala; ale teď nějak bych to radši nechala bejt s nadějí, že zase bude líp.

  By mě zajímalo, jak tohle vyznívá. Ale klidně se to nedovím.

  ad respekt – používám spíš než tohle stručné slovo dvě slova: „respektující chování“ nebo jen „respektující“ přístup, člověk, atd. V souvislosti s individuálním přístupem k lidem s duševním onemocněním.

 389. 465 ratko
  asi teda rozumím pod pojmem respekt něco jinýho, protože mi připadá, že aby vůbec mohl vzniknout nějaký (normální) vztah, tak v něm musí být respekt.

 390. … třeba matka k dítěti i když jakoby splývají, má respekt – nakrmí ho, když dítě má tu potřebu; jsou respektováýny jeho potřeby. I přebalení včas je respekt.

 391. ad 465 – naprosto se podepisuju pod 472.

  Nejde o to, že bych se měla uzavírat. Ale že když je vztah klidný a hluboce důvěrný, respektuju partnerovo území zcela bez problému a samozřejmě.
  Není přece potřeba vidět si vzjemně do karet na úplně všechno, v každém okamžiku. Vzájemně na každý hovínko, co ti dva udělají. O tom, si myslím, že důvěra a intimita není. Naopak. Přeje-li si partner o něčem nemluvit, nesdílet, tak mu to asi není příjemné, a člověka, jehož miluju, přeci netrápím násilným svlíkáním z kůže.

  Tedy mám-li s někým důvěrný (od slova důvěra) vztah, nemám potřebu se před ním uzavírat, ale ani nevyžaduju mít o něm v každou vteřinu všechny informace. O těle i mysli. Nepotřebuju to.

 392. 471:
  „Já se tvé poslední reakci nedivím, protože na tvém místě bych asi čekala – a taky asi jako ty předem tušila, že marně – že se Saul omluví za nevybíravá útočná slova“
  která útočná slova máš na mysli Liško?
  Celý ten spor začal v 305,kde jsem uvedl dost zásadní a prokazatelné argumenty proti charakteru KS a doplnil je tímto.
  „No a když proti tomu někdo postaví “pravdoláskařsky” citově uslintaný argument:
  “Jako člověk s velikými známostmi po celém světě vykonal ve funkci kancléře prezidenta Havla velikou práci a přispěl k sympatiím světa k naší zemi. K důstojnosti tohoto muže patří, že se svými a rodinnými zásluhami o ČSR a ČR nechvástá.”
  Tak co?Tak nic.Prostě jsem smířen,že byli,jsou a budou vohnouti,kteří rádi olíznou nohu,co do nich kope a ještě si to zdůvodní a dají tomu nějaký vyšší,idealistický rozměr“

  Ne nebudu se omlouvat za ta „útočná slova“.Ani ve snu by mne to nenapadlo.Trvám si na tom,že jsem to vystihnul velice přesně.
  A pak bych připomenul,že další gradování a přenášení do osobní roviny této story bylo zcela v režii Lenky.A na hrubý pytel já dávám hrubé záplaty.Kvalitním materiálem je třeba šetřit zase na kvalitu.A Lenka jí není.

  Takže co k tomu dodat?
  Něco přece.Když se rozhodla odejít Lenka,udělám to samé.Na jejím názoru mi ani zbla nezáleží,ale někdo by třeba mohl mít pocit,že jsem ji odsud vyštval.Na tom pocitu sice můj odchod asi nic nezmění,ale….přece.Půjdu taky,ať je to vyvážený.
  Co se tebe týká,tvé moderování diskusí je skvělé a pro blogery příkladné.Tohle si ale opravdu nemohla ukočírovat.Takže od tebe rozhodně neodcházím ve zlém.Koneckonců odcházím z diskusí tvýho blogu a když budeš chtít,můžem někdy klidně zajít na pivo a podiskutovat živě.Měj se fajn a….těšilo mě.:-)))

 393. Saule, neblbni. Děláš, jak kdybys byl na netu první den. Víš dobře, že se to zas uklidní, Lenka jen bere ten volební boj moc osobně, za všechno má ve zvyku bojovat celým srdcem a bez limitů.
  Tohle není gesto, to je póza.
  Ubližujte si navzájem, neubližujte tomuhle krásnýmu jedinečnýmu místu.

 394. vy mě teda dáváte :o)) Liška přišla ještě s novým významem toho slova. ježíš to je významů. pak třeba se může stát že to co vy dvě označujete za respekt pro mě žádný respekt není. že vnímání toho druhého, co mu je třeba nepříjemné (a nědělání toho) žádný respekt není ale jendoduše jen vnímání, že tohle mu třeba příjené není a ohleduplnost. ano ohleduplnost, láskyplná ohleduplnost nemá s repsektem nic společného. a spousta věcí nemá s respektem ani zbla společného. ale to jsou zase jen slova, kterých význam se proplétá a mží.
  Vlastně mě to nikdy nenapadlo, že bych měla o respektu k někomu koho mám ráda vůbec uvažovat. Proč? když někoho vnímám a cítím že třeba tohle nebo tamto by ho bolelo tak mě ani nenutí to dělat. tak nějak přirozeně mě to vede. a když přece jen něco zabolí tak řeknu, že to nebylo schválně. prostě když je někdo blízko tak může zavadit. ale proč bych měla řešit nějaký respekt. nedává mi to smysl.

  a ani mít o někom informace. Naco? Proč? Vůbec nevím jak třeba 475 souvisí s tím co jsem psala. Otevřenost přece není o nějakých kartách. je to o tom že se nemusím bát být sama sebou, že nejsem schoulená do ulity a zavřená, že jsem rozvinutá a vím, že můžu to i ono. že se nemusím bát že něco pokazím. třeba nedostatkem respektu. že nemusím přemýšlet co řeknu a jak. aby to bylo správné a dostatečně uctivé. takhleto bylo myšleno.

 395. V půlce téhel debaty jsem napsala, že jestli ta volba prezidenta neměla jiný pozitivní dopad, než tuhle krásnou debatu plnou takových obratů a bonmotů, že by je mohli oba prezidenští kandidáti závidět, tak to stálo za to. Na konci napíšu, že jestli ta volba prezidenta měla stát život dvou lidí na tomhle blogu, tak to byly nejdražší volby, co pamatuju.

 396. Aha, Ratko, a není to třeba tím, že každá z nás jak má jiný problémy sama se sebou, tak taky víc vnímá a jinak popisuje vztah důvěrný, partnerský?

  Já třeba nevidím důvod popisovat partnerství jako vztah, kde nejsme zavinutá a kde se nemusím bát být sama sebou, protože to nejsem a nebojím se ani jindy, na to partnerství nepotřebuju. Naopak. Myslím, že člověk by se napřed měl naučit být sám sebou a přestat se bát, že něco pokazí (nebo se bát toho, co bude, až pokazí, protože pokazí každý něco). A teprv pak může být dobrým partnerem a naplno si užívat dobrého partnerství…

 397. asi to beru všecko naopak. nejsem ten co někomu leze do území a tam mu dělá pořádky, jsem hodně introvertní a spíše v sobě. nevměšuju se. a naopak se učím žít s tím že furt se někdo cpe ke mě a uklízí mi :o)) a tady se pak vymezuju. někdy víc a někdy méně. a u toho komu důvěřuju hodně málo. prostě ho nakopnu nebo někam pošlu (přímo do prdele) a očekávám že se opět vrátí. že prostě tohle unese. a proto mám Saula ráda. pokaždé se vrátí. a snad i Lenka. Protože v tom je kouzlo vztahu. Trvá. i když se člověk vymezí. a třeba řekne, tady mě pěkně sereš. ale to je taky všecko. ten vztah je o to lepší, právě proto že se to smí říct. v tom j ekouzlo chybějícího respektu. Ufff, snad se to dá pochopit. jak je to vzácné. a jak je to pro mě důležité.

 398. Dá se to pochopit. A vzácné to je proto, že to málokdo umí. Málokdo na to má.

 399. Ale moct a umět někoho poslat do prdele, když si myslím, že si to zaslouží, podle mě není nedostatek respektu. Naopak, je to obrovská dávka respektu. Od něj ke mně, protože předpokládám, že to ode mě ten dotyčný vezme.
  I ode mě k němu, protože předpokládám, že až se situace obrátí a pošle do prdele on mě, já to taky budu respektovat jako fér jednání. Na něž on má plný právo.

 400. 480 -481 napsala jsem jak je to pro mě strašně vzácné. možná to někdo nechápe. Lenka by třeba nepochopila jak je pro mě strašne důlžité moci někomu říct, sereš mě, neotravuj, nech mě být… a důvěřovat že můžu tohle říct. že to je možné. tohle jsme třeba jako dítě nikdy nemohla, nesměla. pořád se mluvilo o respektu a s respektem a já měla neurozu a tiky. říct někomu ať drží hubu a políbí mě prdel by znamenalo konec světa. tomu komu naprosto důvěřuju to smím říct, smím předním prdet a krkat, smím chodit nahá a neupravená, smím úplně všecko… ano je to nedostatek respektu. a tohohle si strašne vážím. že někdo takový je.

 401. 484 – To, co popisuješ jako respekt z dětství, nebyl podle mě respekt, ale falešná ohleduplnost a falešný takt.
  Takže nedostatek tohoto ve vztahu taky z celého srdce vítám.

 402. ano ten druhý mi to smí říct taky, smí taky cokoliv a já mu smím říct co si o tom myslím :o) tahle debata by to mohla dokázat. že to jde, pokud se nebude vynucovat omluva a tak… a chtít uklízet tomu druhému za prdelou

 403. pro Lenku a Saula.
  Rozumím Vám oběma. Chápu co štve Lenku a dokážu myslím chápat co točí Saula. Neloučím se s vámi. Těším se s vámi na příště.

 404. 486 no nevím, pak zmizne i poučení z vývoje :o) negativní emoce jako přirozené následky pilování

 405. 492. A co Tvůj zen :-) prožito, odžito. Tečka. Není třeba dávat nikomu kouli k noze, ani tu kouli vláčet dál s sebou.

 406. 483. ale ten někdo si to třeba vůbec nezaslouží. myslí to dobře, jen prostě vysírá. tím že tam zrovna je, něco mele a otravuje tím. když pak reaguji přirozeně, v souladu s tím jak to cítím v daný moment tak řeknu: nevysírej nebo se oženu packou ať je klid a nemele. Přitom je to určitě nespravedlivé. ale tak to je. tyhle drobné strkanice prostě jsou, když se prostory prolínají. Stačí pozorovat kočku jak se přirozeně a uvolněně chová. a jak vystrčí drápek když už ji to nebaví.

 407. 492 jakože žádná beletrie a pobavení příštích generací ? :o)) jasně. nelpím. ale vím. a to je rozdíl. a když nevím, tak se můžu kouknout kdo začal. a roztáčí to vztahovačnost. a lpění na názoru

 408. Poučení z vývoje a negativní emoce si každej nese ve svý makovici.
  Partnerský výměny názorů taky není radno nahrávat a pouštět si je později pro připomenutí.

  Někdy je prospěšné mazat, nikoliv rozmazávat.

 409. 496 nemazat a nerozmazávat :o) a užít si to :o))

 410. Tak udělej panu doktoru Flegrovi ten test. Já mu ho taky udělala. :-)

 411. tak jsem ho udělala a nenašla nikde výsledek. to mě mrzí :o)

 412. Výsledek bys asi mohla dostat jedině kdybys ten test udělala už zaregistrvaná jako neanonymní pokusný králík. Ale jen v případě, jestli tam něco jako dílčí výsledky mají nastaveno. Jinak to bude výsledek až ze statisticky průkazného počtu dat.

 413. Hromaděj data. Než to vyhodnotěj a publikujou, ještě to potrvá.

  Časem třeba Flegr napíše zas nějaký zajímavý post :)

 414. Saule 475,
  né, mně nic divného nepřišlo na tom, že nějaký výrok nazveš uslintaný žvásty nebo jeho obdivovatele nazveš patolízaly. Pro mě je to názor a hotovo, nic na tom není, koneckonců to nebylo nevýstižné.

  Ale to o podlosti, to znělo vytrženě, netýkalo se to jakoby ničeho – něčeho plamenného z minulosti asi, kterou my neznáme, tak se k ní tady nedá vyjadřovat. Proto najednou vytáhnout podlost znělo silně, útočně, hanlivě – protože co s tím; když vidím, jak si dva lidi na ulici vyměňují ostrá slova, tak člověk neví, z čeho to vyšlo, co předcházelo, nedá se to nijak hodnotit. Proto jsem taky nezačala ani Lenku bránit, ani tobě říkat, ať nenadáváš.

  A kupodivu mám takový názor, že slyšet od někoho POLIB MI PRDEL nebo JDI DO PRDELE je celkem ozdravné. Nevnímám to jako velkou nadávku, jako nějaký smrtelný rozkol, ale prostě vyjádření (mužským způsobem), ať ten druhý už jde do prdele, no. Já to slyšela v životě tak asi dvakrát a nijak mi to následné vztahy s dotyčnými nenabouralo.
  A naopak :)

  Takže si choď kam chceš a do prdele, jen když se tam těšíš.

 415. jó, teď čtu o prdeli 483 rulisy, 484 ratky.
  No vida, tak si to myslíte podobně jako já. To je radost, že se shodnem o prdeli :-)))
  – ne, musím k tomu dodat, že nejsem příznivce nadužívání hrubých slov v diskusi nebo používání nadávky jako oslovení. O to tady ale neběží. Takže je to v cajku.

  To je pravda, že Lenka je velká bojovnice, srdcařka, čistě přesvědčená, neosočuje např. žádného prezidentského kandidáta, naopak kdyžtak vyzdvihuje klady, vyznává hodnoty.
  Kdyby všichni jen osočovali a s gustem si zanadávali na všechno a nikoho nepochválili, tak bychom si pěkných věcí za chvíli už nevšímali vůbec a byli bychom jak bulvární tisk se slečnou v prádle na poslední straně.

  Asi bych ale Lenku jinak nekomentovala, když se k tomu tady nebude vyjadřovat a není tu.

 416. 490 bo,
  to byly zajímavý pokusy s trestači.
  S kamarády (hodně jich bylo jaderňáků, pár matfyzáků, holky většinou z přírodovědy…) jsme před lety hráli takovou hru (pak jsme ji hráli i s dětmi v oddíle), je někde popsaná:

  Když dá v jednom kole každá skupinka žlutou kartičku, dostane každá skupinka jeden bod. Když dá jedna skupinka žlutou kartičku a druhá červenou, tak žlutí nemají nic a červení asi pět bodů. Jenže když dají obě skupinky červenou, mají obě mínus pět bodů. Tak nějak přibližně to bylo.
  Takže kdo dá dřív červenou, je škodič a vyhrává, protože ti druzí se pak už bojej v dalších kolech dát žlutou. Nebo ji dají, protože jsou děsně hodní optimisti a podávají přátelskou kooperující ruku, ale ta druhá skupinka už tam ve všech kolech narve červenou a vyhraje :))
  Protože to pojme: radši bejt v mínusu, ale míň v mínusu, než druhá skupina, než mít jen malinko bodů s blbejma žlutejma kartičkama a kooperovat s nejistým výsledkem. Z toho vznikla hádka těch skupin, protože ta, co prohrála (v té jsem nebyla :-) , to pochopila tak, že se vítězí, když je skupina v plusu – být v mínusu trochu a hodně je podle nich totéž. Dvě pojetí – podle toho, jakou strategii tam dáš, tak takové pojetí pak urputně hájíš.:))

  Přesně si to nepamatuju.

  497 ratko, jo nemazat a nerozmazávat.

  Jo test? Jdu nato, jdu se vrátit k Flegrovi.
  Jé ale já vlastně mám hektickej den … snad to trvá jen chvilku a pak budu zas pracovat.

 417. … aha, 240 fotek, to nedám, to až večer u rodičů. Zítra budu taky u nich a budu sledovat volební studio, to bude zase srandy kopec.

  Včera večer mě vypeklo, že v práci mi přestal jít internet a pak doma mi najednou taky nešel, chtěl klíč k síti, jako kdyby se připojoval poprvé, tak snad se mi nerozbila wifi karta. Něco tam totiž trochu křuplo, když jsem ji vzala do ručky:)

 418. tak jsem splnila obcanskou povinnost a zvolila jsem KS. a pořád kroutím hlavou co se to děje kolem za šílenství.

 419. jak jsme mluvila s lidmi v práci (dělníky) tak oni jsou plně pod vlivem kampaně. věří všemu co se píše. že se bud platit školne na střední škole a snad i učnáku, že se budou vracet majetky sudeťákům. a že jedine MZ tomu dokáže zabránit. myslím že takových bude hodně.

 420. Ani náhodou si nemyslím, že je Lenka podlá, ani že by si na něco hrála..ona je jaká je..a vše myslí dobře a vážně, snaží se lidi povzbudit..Možná ten velký a stálý optimismus může někdy vytáčet, když to tak druhý nevidí, ale jsem ráda, že tu je i někdo takový jako ona. Problém je asi v tom, že někoho může občas štvát to, že si jede pořád po svým a chce o tom přesvědčit druhé, co o to třeba nestojí. Ale každý se přece může rozhodnout s kým se mu chce komunikovat a s kým ne..i o čem.
  A Saul je jaký je, prostě Lence nemusí sednout a naopak, a co..život jde dál. Nerozumí si každý s každým..
  Ale proto fakt nemusí být zrovna podlý ;)
  A nevím Lenko, proč by jsi k lišce nechodila, když jí nevadíš..

 421. 512. Lence rozumím, ale někdy se z ideálu lehce může stát fanatismus až dogmatismus. To dusí druhé lidi. Ono to přísloví s cestou do pekel dlážděnou dobrými úmysly má něco do sebe….

 422. 512 nejen že mi Lenka nevadí, já jí mám ráda – krom toho, že navíc má hodně podnětného co říct.

 423. 513 ano, a to, že není důvod, proč by sem Lenka nechodila, taky.

 424. 515. Ano :-) Lenka a Saul by tady být měli, protože pro ně pro oba je to vlastně nejlepší vzájemná lekce – přijetí opačné reality.

 425. 513-5I5, jo myslím si to jako vy, jen s tím, že i když je pravda, že z ideálu je krůček k fanatismu, to u Lenky nehrozí..mám k tomu idealizování si v mnohém blízko, ale z fanatiků husí kůži.
  A je fakt barčo, že by tu měli být oba, třeba proto, že lidi by se měli spíš naučit se přijímat , byť jsou rozlišní, tedy pokud to ještě dokáží. A když to nejde, nemusí se se bavit.

 426. Ano, Aninko. Je to jen jakoby o plutí volně prostorem, stačí do sebe nenarážet – jen se vnímat. A pokud něco jednoho či druhého zaujme – učit se komunikovat věcně, k tématu, bez emocí a vlastních projekcí. Tak to dělal Saul a Lenka to bohužel neunesla – vztáhla si to kdo ví, proč na sebe, velmi osobně a pak se stalo to, co se stalo. Je to dobré pro všechny. Myslím, že je to dobré pro všechny – vnímat i cizí názor, prostor, s kterým nemusím souhlasit….

 427. Nazdár,
  bohužel nestíhačka a jsem ještě v práci a zítra dopol taky :(
  Aspoň mám rychlej počítač – optimismus jedině!

  Ještě sem prsknu poslední předvolební článek, krátký, pod nímž můžeme debatit o výsledku voleb; i když teď jak jsem unavená, ani mě to klání a osočování už nezajímá. Mám vypsány nějaké odkazy na články, které jsem sem chtěla přidat, ale už nedám, už toho bylo dost, všude.

 428. Ahoj Líšo,
  Já jsem ráda, že ty volby končí. Ty kampaně obou kandidátů jsou už otravný a odrazující – lidi jsou vyčerpaný. Všichni si myslím oddychnou, až to bude za náma.

 429. Barčo, ano. Mnohý přínos to mělo – podívat se, jak se manipuluje lidmi, podívat se, co jsou lidé schopni dělat v rámci svého „fandovství“, oživit zájem o nedávnou historii, uvědomit si, kde jsem, co si myslím, co chci.

 430. Věřím, že až si odpočine (u sebe, v sobě) – tak prostě přijde a zas tady bude :-)

 431. To bych byla ráda.
  Ad odpočinek – před chvílí jsem si zrovna říkala, že Lenka je člověk, který má spoustu energie. A taky ví, jak neplýtvat.

 432. Barčo,
  shodou okolností mi to včera pouštěla kolegyně (a to samozřejmě nevěděla o naší diskusi), akorát jiné video, kde účinkuje Schmitzer jako Večerníček.

 433. Jo. Našla jsem to. Večerníček Schmitzer nemá chybu, přestože tam chybí ješte jedna sloka té písničky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.