Koberec?

KTERÝ?

IMG_6581-botky-500

Nenapadá mě, o čem psát, a myslím, že na tom ani tak nesejde. Prostě jen vykopnu jakékoli téma a ono se vyvrbí a bude akce dost. Dívám se, co se mi shromáždilo v rozepsaných odložených torzech článků. Nejnověji odkaz na obchod s koberci…

Na obrázku výše je kousek mého koberce, co jsem si vybrala jako dar k promoci. Ten je docela kvalitní. A docela velký. Ale není přes celou podlahu. V zadní polovině pokoje jsem z nouze mívala zbylý kus starého žlutého koberce:

k-slunec1-500

Připomínal mi trochu tohle:

19 001-500

A už jsem ho odnesla do kontejneru. Díky za službu! Nebyla snadná, z koberce jsme odřezávali kousky postupně, jak je prochcávala naše kočka Kitty. Nezlobím se za to na ni; k srdci mi koberec nepřirost, k podlaze taky ne, po ní se šoupal a klouzal. – A Kitty na tom koberci i umřela. A Šíma taky. Achjo.

Bohužel nechat podlahu bez koberce není nejkrásnější nápad; jsou na ní parkety, ale hrubé, neleštěné. Ty, co se drhnou drátěnkou nebo kartáčem. A nejzašlapanější jsou u dveří. I když je vydrhnu, chci tam něco dát. Co to asi nakonec bude?

Někdo nesnáší koberce. Já je taky moc ráda nemám, nebaví mě luxovat a koukat se celý život na staré vypelichané nápodoby peršanů, co máme v obýváku. Třeba tenhle oltářní:

vf-16-500

Úplně stejný jako v kostele ve Velvarech. To zjištění mě hodně pobavilo. Na našem oltářním koberci – už mu jinak neřeknu – stojí světský trůn.

Celoplošný zátěžový koberec není nic moc, umělohmotný, br, to nechci. Na vlněném koberečku by se žehlička takhle šeredně neotiskla:

polstare-21_500

Uprostřed místnosti. – Klid, zátěžový koberec už není ve hře, zůstal i s žehličkovou stopou v bývalém příbytku v Horo. Kdežto svůj malý kelim, co jsem si přivezla z Turecka, jsem si vzala s sebou i na Vinohrady. Umístím ho asi do knižního koutku, možná vedle něj, ale každopádně zakryje jen malou plochu.

nedele_027_500

Kelimy mám dost ráda! Tkané a vlněné, to je podle mého gusta. Takový kelim-běhoun bych mohla dát ode dveří až k velkému koberci! Potřebovala bych rozměr nejvýš cca 120×300 cm. A to už spadá mezi tzv. běhouny. Jenže už mezi dost velké běhouny; takový kelim už by pod 5000 korun určitě nešel. Hm. To by bylo asi chytřejší investovat do dalších brýlí, možná slunečních dioptrických, a ne do koberce..? To já právě nevím. Nerozhodnuto.

A řeknu vám, že jsou k mání krásné kelimy! Tenhle se mi zdá zajímavý:

293644kelim-500

a velikostí by vyhovoval. A cenově. Jenže by přecejen kousek podlahy zbyl a musela bych opatřit ještě další koberec(?). A není moc světlý? Možná bych spíš chtěla koberec modro-černo-nějak pruhovaný nebo s moderním vzorem. Všechno mají! Většinou ne ve formátu běhoun.

Jednoduchý bavlněný

4-x-6-defined-lines-rug-blue

Ani by to nakonec nemusel být tkaný koberec, kdyby se mi líbil…

local-flora-rug-blue

nebo byl nějak vtipný.

dont-feed-the-rug-zebra-500

A nemůžu mít všechny, to je k zlosti, a možná nemám prachy ani na jeden.

Nebo si mám dát ke dveřím kravskou kůži místo koberce?

Nebo si ho jen představovat a nekoupit nic, když si nemůžu vybrat?

8-8 004a-500

Třeba koberec se vzorem vody. Jak by se asi po něm chodilo, neměla bych pocit, že do něj zahučím?

voda2

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zákoutí a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

61 komentářů u „Koberec?

 1. kdyby chudák VanGogh tušil,že jeho obrazy jednou někomu budou připomínat koberec,tak si uříz i druhý ucho:-)

 2. :- )
  né, mně připomíná
  masu
  zlatých klasů.

 3. Vždycky jsem něco měla za důležitější než koberec.
  Ale přesto ho mám “v pořadí”. Jednou, až bude všecko ostatní pokryto, pokryju si zem krásným, huňatým, na bosý nohy i bosý záda příjemným kobercem…

 4. 3 ru
  To mi připadá jako zdravý přístup!
  A ještě tam zakomponovat tu příjemnost hmatovou, vidíš to, na to jsem nepomyslela…

 5. Od tkanýho bývá podstatně spálenější páteř. :-)

 6. 6:
  Bože Ru,to jsou původně motlitební koberce:-))

 7. ano,a na takovém muslimském koberci by to mělo být pětkrát denně:-)

 8. Zebra je super! Hele myslím, že když tam dáš kraví kůži, tak to obsáhne docela humornej prvek, protože se na těch omlácených parketách bude klouzat. To by byl létající koberec!:)
  Kdysi jsme dostali “staženýho” plyšovýho medvěda jako koberec, ten byl fajn. Ale čistě bílý, takže už není – šel k hodnějším lidem přes nevyhazujto.cz. Možná mrkni na ten odkaz, jestli si tam nevybereš, všechno je tam zadarmo.

 9. 5 a od kovralu celoplošného. Tkaný nevím, ten se asi shrne :)

  Což je blbý i při chůzi. Ale prej jsou na to nějaký lepítka.

 10. psice 11
  no to bude skvělej odkaz! Tam bych mohla něco šoupnout. Dneska máma chtěla vyhodit koženou kabelu, úplně neošoupanou. Tak jsem řekla, že ji vezmu do práce kolegyním.

  Humorný prvek by právě bodnul! Nebo trochu drsnější prvek. Aby to nebylo moc usedlý.

 11. psice 11
  rychle jsem tam koukla a nabízí se tam dobré věci! Rozkládací gauč zadara a tak.
  I shání. třeba:
  “Sháním kachnu (již zabitou), jako dárek.”

 12. Na nevyhazujto dávám každou chvíli něco, ale jen když jsem v Brně. Pro maloměšťáky v místním toho slova smyslu je to beznadějný. Když se i objevilo něo, co jsem chtěla, tak než se tam pro to dohrabu, je to pryč.

 13. ru 15
  jak to myslíš – že v menším městě je to rychleji pryč než v Brně?

 14. Ne, že v malým městě se nic moc nenabízí a ani to moc lidi z malých měst nenavštěvují. Jsou to stránky nejlepší pro pražáky a brňáky, případně pro lidi z velkých měst poblíž těm dvěma. Když ye chceš něčeho zbavit rychle a co nejjednodušejc.

  Určitě si pro žádnou blbost ani zadarmo nepojede pražák nebo brňák sem.
  A lidi tady znají akorát tak bazoš. Tak se to dá případně lípnout i tam, s cenou “za odvoz”.

 15. 17
  jo, tak to jsem si taky říkala, že na takové stránky lidi z měnších sídel nechodí a ani nepotřebujou chodit, protože ty věci udají někomu přímo, nepotřebujou inzerát. Nebo dají inzerát na kartičku do sámošky.

 16. Kelim je pěkný koberec, nevěděla jsem že se tak jmenuje. Líbí se mi,že nemá vlas… tedy dá se vytřepat nebo vysát. KOberce s vlasem jsou otravné.

 17. 14.) Kachna:)) Já ji sháním i se zelím a knedlíkem, kdyby někomu zbylo od večeře..::)

 18. Pokud nechceš nechat parkety přebrousit a nalakovat (což by asi bylo nejlepší, ale nevím, jaký je stav, jestli už nejsou úplně na vyrthání), tak co třeba dát na podlahu lino (co vypadá jako dlažba třeba) či marmoleum a na to nějaké ty koberečky na klouzání a na létání?
  A jestli je to drahé, tak bych radila se přestěhovat někam do modernějšího bytu, kde už jsou kvalitnější podlahy standardem. Jinak dnes se koberce lepí takovým lepidlem, které když se namočí, tak zase koberec jde odendat. Lino a podobné materiály se lepí na pevno – chemoprénem. Doporučuji si na pokládku zjednat lidi, kteří to dělají a umí to. Ke kobercům či linu od stěny ke stěně se musí ještě přikoupit lišty, nebo aspoň se udělají sokly z kousku koberce.
  Je to investice, no.
  Taky by se daly na podlahu nalepit plážové bambusové rozhožky zbavené těch barevncýh okrajů. A na ně sem tam nějakou tu zebru ….
  Anebo jestli nevadí, že zničíš totálně parkety, tak si nakup chemopren a za levno různé zbytky koberců stejné tloušťky, nařež (nebo nechej nařezat někým, kdo má sílu) a vytvoř kreativní orginální vzor.

 19. A sežralo mi ho to zas!!!
  Jak to? Dyk tam nemám žádnej odkaz, nic… Liško prosím podívej se, co za zakázaný slovo nebo znak tam je, že to padá do spamu, protože kam jinam…

 20. 26 komentář
  ne, na schválení čekají stále jen ty dva komentáře, co tam čekají několik let. :(

  24 Lenko
  nejsem příznivce lepidel. Čím míň chemie, tím líp. Ani z dřevotřísky neskáču radostí. Teď ji snad mám jen ve formě své knihovny. Jinak v bytě snad nikde. Za kvalitní podlahu považuju právě parkety, takže na ně nic nedám. jen v předsíni je na nich lino, už ne zrovna nejkrásnější. Ale nalepený asi nebude.

 21. Tak Liškjo, teď se ztratil potřetí!!
  Zkusím to znění třetí varianty různě poupravovávat a odesílat, abych zjistila, co se antispamu tak hrubě nelíbí, že to maže bez milosti.

 22. Tak máš antispam nastavenej tak, že něco žere automaticky. Fakt můžu na mou duši na psí uši odpřisáhnout, že jsem dvakrát odesílala téměř totožný komentář a pokaždý prostě zmizel v propadlišti servru.

  Psala jsem o tom, že se mi nelíbí představa lina do toho bytu, stylem, pocitem, ačkoli ho neznám jinak než z fotek a vyprávění. K těm starým dveřím, oknům, ostatním věcem tam… Že na dostatečně kvalitní lino s kvalitní pokládkou od patřičně kvalitní firmy nejspíš finančně nedosáhneš a všechny ostatní varianty ve mně vzbuzují pocit všude-umělá-hmota stylu.

 23. Aha. Tak ti řeknu, co za slovo neprošlo.
  s-o-c-i-a-l-i-s-t-i-c-k-é-h-o
  Bylo před sousloví všude-umělá-hmota stylu.
  Čili:
  …a všechny ostatní varianty ve mně vzbuzují pocit s-o-c-i-a-l-i-s-t-i-c-k-é-h-o všude-umělá-hmota stylu.

 24. To je zajímavý s-o-c-i-a-listický sežere, komunistický pustí.

 25. opět mi to sežralo … slovo s o c i a listický

 26. Mně to neprochází, a tudíž jsme zřejmě vyhodnocovány jako spammerky, poněvadž nepřihlášené. Respektive nepřihlášené do wordpressu.
  Což je zajímavé, protože moje stránky – tedy škeble – běží na worpresu a tam jsem trvale přihlášená, ale propojeno to očividně není.

 27. Liško, nemáš tam nějakou možnost nastavení filtrování spamu v komentářích?

 28. hmm, ale s-o-c-i-a-l-i-s-tický svaz mládeže…

 29. 43 mám tam možnost – už si to nepamatuju, jak na to, ale zadala jsem tam nějaký slova, aby mi nechodil spam; např. název farmaceutických přípravků.

 30. To nastavil kapitalistický čurák!
  (Zkouším, zda projde.)

 31. Můžeme je vyprudit a prohlásit, že jsme teroristi a dáme bombu na Václavák do obchodního domu. Dnes (i v tom vedru…). Na to je ohlašovací povinnost.

 32. A už je to zaznamenaný. Takovej hnus. Kvůli tomu, že jedno blbý slovo se nedá napsat do komentářů. Teď bude ten komp sledovanej, to je teda radost. Jdu se kouknout na nastavení komentářů. Mohla bych tam nastavit jako zakázané slovo třeba Václavák a pak se podívat, jestli kom 51 zmizel.

 33. Avatary by načítat měl.
  teď jsem se na to koukla a do spamu krom těch slov, co odpinknou farmaceutický preparáty, jsem tam zadala jméno toho náměstí ad 52.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *