Komiks.cz – lze jedině doporučit!

LIŠKA VRÁNA A SÝR

Trojokýnkový seriál Liška, vrána a sýr byl podle mě jediný komiks na těchto stránkách. To ostatní jsou dokumentační záznamy, dá se říct.

A nedávné interview kolem toho napsal, inicioval, připravil, realizoval Mr.Komiks Cz – Jan Holeček. Teprve v tu chvíli mi došlo, jaká je to práce a makačka psát o komiksech, zajímat se o ně, orientovat se v nich a dokonce pečovat o ně, podporovat je! A to on všechno dokáže.

Díky tisíceré.

Kdybyste se chtěli na něco doptat, jak jsem kterou odpověď v interview myslela, zeptejte se tady v komentářích. Já jsem toho napovídala a k tomu vydala tolik zvuků a cuků, že by to nikdo nečetl ani nenapsal.

Jo a víte, že komiks je ve skutečnosti v angličtině množné číslo; jednotné je comic.

.

26 komentářů u „Komiks.cz – lze jedině doporučit!

 1. Saule,
  to je slovo do pranice.

  Já se té barvy bojím,
  1) protože se bojím, že to pak dostane moc počítačový vzhled. Barvu bych totiž dělala až v počítači, ne na papíře, tam bych dala jen siluety. A když už bych dělala něco v počítači, možná by působilo blbě to ruční písmo, možná bych musela mít nějakej vlastní font a to zatím jsem nezjišťovala, jak se dělá a jak pak aplikuje a asi by to šlo jen do nějakejch kupovanejch programů? nevím. Asi je to blbost a stačilo by to psát ručně… a jen barva v počítači.

  2) se bojím, že mi bude strašně dlouho trvat udělat několik desítek prvních obrázků. Aby to nebylo nevkusný. Vybrat si nějakou paletu barev, třeba 4 barvy pro začátek včetně šedé – mě napadá. Kombinovat barvy je dost těžký, dokud to nemá člověk najetý, si myslím. Pak už to je asi rutina.

  3) bude to piplačka na oči u monitoru – dokud to nebude zajetý. A vždycky to bude tchtít víc času, než jen vyfotit černobílej obrázek, hrcprc ho vyříznout, doladit bílou a černou a je to – což je teď právě zajetý a zabere mi jeden minutu. A to je rychlý.
  je fakt, že o něco víc času by šlo dát. Zvlášť kdyby mě to kombinování barev začalo bavit.

  4) ale myslím, že nejde jen o barvu, že by ty hladce nanesený plochy barev působily počíatčově divně uměle, takže bych asi ještě musela proniknout do světa nějakejch struktur, zrnění, puntíkování a podobných efektů.

 2. Blahopřeju!
  Jó, vrána, liška a sýr byl super! Tou absolutní jednoduchostí….všemi možnými skrytými tématy (symboly) geniální, vtipný, i k zamyšlení.

 3. 5 a proc v pocitaci?
  Pekne rucne,pastelkama, pastelem…jen par jemnych odstinu a dalo by to tomu jeste daleko vetsi zivost.
  A ano,to nebezpeci kycovitosti tam s barvama je,ale to chce proste to opatrne zkouset.
  Vsak my bychom se ozvali,ja urcite:-)

 4. Mně se to víc líbí černobílý. Zdá se mi to přehlednější, výraznější. Má to šmrnc v jednoduchosti.
  Barva by to rozbila.
  Je to jako s černobílou fotkou, sama nutí člověka vybírtat do kompozice výrazný kontrasty ve tvarech a světlostínech, výraznou podstatu na jednoduchým pozadí, atd. Kdežto barevně fotit je úplně jiný způsob náhledu i skldby obrazu.
  Co by vyznělo na barevné, nevyzní na černobílé a naopak. Jsou to jiný styly, jiný oči.

 5. nějaaká barva se tam objevuje… jakoby mimochodem rozlitá, tak akorát :-)

 6. Saule 8
  akvarelem! to je dobrej nápad. Akorát je pak potřeba mít dobrej papír, aby se nezkroutil – protože to digitalizuju focením.

  9 ru
  jo a co tam jen přidat šedou a červenou případně; to jsem někdy dělala, u těch A4 v létě na dovolené asi.

 7. Mně by se tam barva líbila symbolicky. Třeba tak, že by Liška bylam zrzka, ale pozadí, věci a ostatní zvířata by byly černobílí, pokud by to nemělo vyloženě nějakej smysl – třeba červenej stydlivej Klokan, mě napadl. Nebo tou barvou zvýraznit věc, o který ten komiks bude. Celobarevný by mi to asi přišlo moc pouťový. A dovedla bych si to klidně představit jako takový to rychlý nepřesný šrafování fixkou, jestli je to tak představitelný.

 8. A jinak taky velká gratulace! A díky za odkaz, asi si na těch stránkách rovnou ulovím i nějakou četbu.)

 9. 11. jo, šedá, červená, černá – Skunk a Chřestýš bylo taky moc povedený.

 10. Je to skvělý, jsi prostě moc dobrá, jak kresebně, tak i námětově a umíš to skvěle vypointovat a osekat na základ. Tak makej dál i když mě mrzí, že tvůj blog už není tak autentický, víš jak, ale to se už nedá, jak už tam „slídí“ tví spoluobčané, je to v pytli. Také nemohu už psát co bych ráda. Alespoň ty komentáře jsou hodně vzrušující u té vaší party :)).

 11. 19
  Všechny jste měly díru. Dostali se tam vždycky jen ti, kteří jsou tam přihlášení. Liška k sobě, ty k sobě… Ale ostatní ne.

 12. Výborně, díky za podporu!
  Zkouším šedou tužku a červenou resp. oranžovou pastelku. A dělá to potíže s digitalizací – kdybych chtěla, aby bílá byla bílá a ne flekatá, tak mi vznikne ne šedá, ale flekatá. Takže příští pokus provedu jen černě linie a barvu v počítači.
  Taky nějakou flekatou :)

 13. 19,20
  díry jsem si taky moc nevšimla, asi že jsem byla přihlášená a ne návštěva.

  Zřejmě je čas připomenout tomu panovi nějakému, že nám má poslat rychle fakturu, jinak nás zase ta hostingová firm a(kterou chtl změnit už kdysi) odpojí, protože jí nedorazily platby od něj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.