Krajinomalba

PLÁN NA ČERVENEC

u-f7-500

Potřebuju přece plán jako sůl! Já jo, já neplánovač. Příští pátek odjezd!

V plánu je namalovat obraz akrylovými barvami (poprvé) na plátno (poprvé) a to v dost velkém formátu, cca 150 x 100 cm, a pověsit si ho nad postel. Krajinku. Radost pohledět.

Možná i vlak tam namaluju, hoho. Jako Chitussi. Třeba ještě nebudou vlčí máky odkvetlé. Na Vysočině.

vylet 051-sk-500

Jedeme do Blatin a koukala jsem, že je to krajina pro malíře atraktivní. Přímo tam jsem nikdy nebyla, ale vícekrát jsem se vyskytovala pár kilometrů odtud – Tři Studně, Telecí, Nové Město, Polička, Svojanov. Jedeme do Blatin nahoru na kopec do chalupy a budeme si malovat – kamarádka, její dvě výtvarně nadané holčičky a já. Kromě óbrplátna si vezmu malý kvalitní skicák a jeden velký cca 70×50 cm. Nojo, ovšemže ten se do batohu nevejde…

To plátno si teprve koupím. A barvy. A blind-rám. Rozložený. Složím a napnu a našepsuju až na místě, jinak bych to těžko převážela. To mě ještě čeká nakoupit a vykoumat v nejbližších dnech. Našepsuju… jenže latex máme jen modrý a balakrylu slonovinového jen malý zbytek. Měla jsem někde své osobní dvě piksly, jednu bílou a jednu slonovinové barvy. Jenže kde? Nevybavuju si, jestli jsem je po přestěhování už vybalila, anebo ne. Asi ne. Aha, ale to byl email na dřevo a kov, tak to né. Takže koupit i balakryl. Možná i nějaký štětec. Myslím, že mám samé pochroumané. Sponkovačku si v práci půjčovat nebudu, určitě bych ji domrvila. Koupím si čalounické hřebíčky nebo jaké. Takže mám brát s sebou kladivo a kleště? Obraz musím pak zase rozmontovat, abych ho převezla domů. Ale možná až později. My jsme to totiž s kamarádkou geniálně vymyslely. Na týden jedeme do chalupy s holčičkama, pak se na týden vrátíme domů a další týden přijedeme tamtéž samy dvě. Ha! Takže bagáž si můžeme uschovat na místě a odvézt až koncem července.

Akrylových barev chci koupit jednu malou sadu a pak jen několik kýblů základních barev. Další si budeme míchat. Kde a jak velké balení nejvýhodněji zakoupit, má ale zjistit kamarádka. Už vidím, jak všechny nákupy honíme příští čtvrtek na poslední chvíli. Nebo v pátek před odjezdem.

vf6-500

Už se těším. Česká krajina toho přece má tolik co nabídnout! Nebo moravská? (Mají tam zubařskou pohotovost?) Zemský ráj to na pohled! A ten  budu mít nad postelí.

2000-luz-500

Jedna báseň.

Nojo. A že bych si koupila vlastní sponkovačku? Další prachy navíc, k rámu, plátnu, barvám. Sešívačku mám, copak o to, jenže to je trochu jiné, ta nezmákne nastřelit takový napnelismus. A hřebíčky se asi budou vyrvávat, budu je muset podložit papírovým kolečkem. To je snadné. Snad. Snad snadné.

039_500

A stojan neberu? Mít plachtu na klíně nebo malovat vkleče na zemi nebo ji přivázat na strom snad? Mám stojan tátův lehký, do plenéru. (Lehčí než ten z práce na fotce.) Vlastně mi ho kdysi asi věnoval. Mám stojan tahat s sebou? Když už budu mít v ruce štangle na rám a srolované plátno… no jo a v druhé ruce velký skicák?! Ech… To bude dost sranda, protože ten stojan má dole ostré dlouhé pícháky na zabodnutí do terénu. To bude jízda.

Jak se tam vlastně jede? Asi blbě. Kamarádka Lenka2 tvrdí, že se vejdu k nim do auta. Mno. S těmi všemi pomůckami? Musím doufat. Jinak si můžu ten velký skicák šoupnout na stojan a nechat se unášet větrem z Nového Města do Blatin, nejspíš.

5003854052_les500

Realistický plán bychom měli. A ten já potřebuju! Protože já jinak hrozně málo vím, co potřebuju. Nevšímám si toho. Nevím, co chci nejvíc. Spokojím se s něčím, a přitom mi to ani úplně nevyhovuje. Jen to je, tak se spokojím. Abych se vyhnula zklamání. Abych se vyhnula možnosti být nešťastná.

A to by teda nešlo. Jediné, co vím, že chci, je namalovat si obraz nad postel. To je Plán A. Jestli ta postel má být v tomhle bytě, anebo jinde, to je až Plán Z. A všude mezi nimi leží nutnost rozpoznávat i náznaky toho, co chci a potřebuju pro sebe.

ang_037_500

.

P.S. Fotky jsou z archivu blogu.

30 komentářů u „Krajinomalba

 1. A já držím palce, aby se vše podařilo převézt nejen tam, ale i zpátky.

  A kdyby ses s těma krámama nevešla, tak co kdybys tím autem poslala jen ty krámy a sama se přepravila busem?

 2. Už to vím!! Blatiny!! Tam to dobře znám, velmi dobře. Léta jsem tam jezdila na chatu od Botany a nyní tam couráme hodně v okolí, a i v těch Blatinách. Ale nemám čas to hodit na blog, te´d jen ty posedy z Odrance… (Vyrážíme ze Sněžného, obvykle, nebo z Milov, to je hned vedle). Skvělé místo na malování. A jsou tam i skály. Drátník, Černá skála apod… to si užiješ krásy. Kdyby to šlo, mohli bychom se i vidět.

 3. Těším se na obrázek a co ten byt? Je na vzdáleném horizontu další stěhování?

 4. zuzi,
  četla jsem u tebe o Jimramově, to je taky vedle. Drátník jsem viděla na mapě, zatím. Ti kamarádi už tam asi dvakrát byli, tak nevím, co už mají prochozeného. To bychom se mohly i vidět – asi až ten týden, co tam budeme bez dětí, tj. zhruba 24.-30.7.

 5. tak ještě žes mi to připomněla.
  Dostal jsem pozvánku na malování v plenéru,ubytování na zámku za stovku na noc…
  Už to potvrzuju.

  Už jsem to jednou zkoušel,všem se krajinky velmi líbily,jen byli trochu zmatení,že jsou úplně jiný,než na jaký jsem se při tom malování díval.
  Jednou se mi u nás na Hané tak podařilo v plenéru namalovat pohoří,na který by si netroufnul ani Messner:-)

 6. „Takže mám brát s sebou kladivo a kleště?“

  No bez kleští,aspoň kombinaček to plátno nenapneš a bez kladiva hřebíčky nezatlučeš.
  Ale dají se na to použít „rysováčky“ a ty by šutrem možná šly.

 7. psice,
  to se bojím doufat! Dojmy se vlní; tento týden převládl dojem: No to né, lepší by bylo bydlet sama někde jinde, tohle je divný, jako by to říkalo „Už to do smrti doklepu s matkou a s nikým jiným nidky více.“

 8. Našepsuju… jenže latex máme jen modrý a balakrylu ..

  Šepsuje se šepsem:-)
  Aby ses pak jednou ráno nevzbudila s barevným přelivem na vlasech z barvy,co se snesla z toho obrazu:-)

 9. ru 2
  No, to by mi vyhovovalo – krámy odvézt ke kamarádům předem a pak jet vlakem a dojít to pěšky. V nejhorším autobus. Nejezdím autem zrovna ráda, zvlášť narvaným. Menší holčička prý už konečně pokaždé nezvrací…

 10. Saule
  né, to natřu balakrylem, stejně je to pod akryl, ne?

 11. 14:
  no,pravda je,že já vlastně ani nevím jak se šepsuje pod akryl,jsem zvyklej na olej a tam je šeps důležitej.
  Akryl je pro děti do výtvarné výchovy:-)

 12. Saul 8: „Jednou se mi u nás na Hané tak podařilo v plenéru namalovat pohoří,na který by si netroufnul ani Messner :-) “
  júúú! tak to musí byť nádherné a pekne divoké údolie! to by som chcela vidieť, ten obraz!

 13. vlastne, pohorie ;-) mám zjavne prehriatu mozgobunku.

 14. Liška, tá krajinka s divokou mrkvou je wellmi pekná, len tie farby sa mi zdajú také nejaké smutné….
  prajem krásne svetlo a veľa červených vlkokvetov! ;-)
  kedysi som veľa kreslila, len tak, na papier, a zase budem, mám to v DDP ;-)

 15. vo Svojanove som sa vyskytla raz aj ja, pekný hrad, kostolík, a zaujímavé drevené domčeky! celkom pekná krajinka tam je.

 16. aha, a ešte tam majú na námestí zaujímavého povstalého padlého leva!

 17. Ano, je tam přelidněno, hlavně o prázdninách a víkendech. Doposavad to šlo. Ale teď to vypukne. Ale také jsou místa, kde málokoho potkáš, je to loterie. Blatiny (pražírna kávy s cukrárnou, navštívit :)), Milovy, Podlesí — tam se to nahušťťuje, ale dál od centra je volněji, neboj se toho :). Ostatně Blatiny jsou hodně rozvolněné … ráda bych se s tebou viděla, nějak se domluvíme, asi ti napíšu telefon, to by bylo nejvíc efektivní, jestli souhlasíš.

 18. „Spokojím se s něčím, a přitom mi to ani úplně nevyhovuje. Jen to je, tak se spokojím.
  Abych se vyhnula zklamání. Abych se vyhnula možnosti být nešťastná.“

  ušetríš tým kopu energie, ale neviem, či je to tak dobre. asi nie je.

  to ja som bojovník, furt s niečím bojujem, aj s vecami, ktoré sa zmeniť nedajú. to tiež nedobre.

 19. a to v dost velkém formátu, cca 150 x 100 cm,

  To s tím napínáním plátna moc nepodceňuj.
  Natáhnout takovej rozměr bez toho,aby bylo zvlněný a krabatý bude možná těžší,než namalovat ten obraz.

 20. 27:
  takže kleště 2x,minimálně.
  A natahovat od středu ke krajům.
  A pochlubit se na pak na blogu.
  Já budu shovívavý:-))))

 21. Saule,
  jistěééé, díky předem za shovívavost. Já už to vidím, jak to bude vachrlaté plátno, zvlněné moře :) Od středu jasně, proti sobě, to vím – teoreticky, samozřejmě, takže podle toho to dopadne. Pak výsledný obraz rozdělám, sroluju a až ho budu natahovat na ten rám znovu, než ho pověsím na zeď, jsem zvědavá, jestli se na něj vejde nebo co se stane za malér.

  Akryl pro školu? My měli jen obyč vodovky a později tempery.
  Olej jsem zkoušela cca před 12 lety, takový řidší, ne pastózní. Terpentýn krásně provoní byt…
  Akrylem jsem nemalovala nikdy, tak jsem žádostivá, co to bude zač.

  No v nejhorším pak přes tu malbu, kdyby byla úplně blbá, můžu něco vyšít a tím to domrvit úplně, třeba ty vlčí máky – je to přece plátno.

 22. SV :-)

  ad 21: krajinka s divokou mrkvou je výhled z hory Luž. Mě bavilo dělat to pozadí, ty kopce; ty jsou zhruba tak, jak opravdu vypadaly. Popředí jsem pak nějak upaťchala. Vlevo identifikuju kýchavici, ale kdoví, jestli tam byla :)

  Svojanov – je prima. Byla jsem tam jednou na koncertě a jednou na škole v přírodě jako vychovatelka (to už je víc než 20 let) a bydleli jsme přímo na hradě, to bylo senzační, dělali jsme dětem taky skvělou hru po celý ten pobyt, nějaká strašidla, sklepení a tak. Krása to byla!
  A jako pomocnou vychovatelku jsem měla sympatickou milou paní, tchýni herečky J.Kotrbové, paní Ž.

  Hl.vychovatelka pro druhé dvě třídy (všechny byly malé) byla sama ředitelka celé školy (vedle Jezulátka), taky moc sympatická, manželka jednoho sardinkového krále, co jeho bratr je lékař.
  (Ta jména sem nechci radši dávat.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.