Krhavý květen

Ohledně školy…

Jednu zkoušku, z lékařské etiky, budu mít až v červnu a přihlásit se k červnovým státnicím bylo potřeba do 21. května a mít zkoušku za sebou, takže k nim nejdu. Ke státnicím v září je nutné se přihlásit do poloviny července. K obhajobě diplomky také. Takže na ni nejdu. Prý mám ještě čas; radši si jeden semestr zaplatím a nebudu spěchat. Musím totiž hrát na baskytaru a tak.

Ohledně baskytary…

Můžu hrát už i doma, do sluchátek. Koupila jsem si zesilovač. Ten se dá zapojit buď do sluchátek, anebo do repráku. A taky mám nový futrál na baskytaru, protože ten původní byl sice používán málo, leč byl nevypolstrovaný – tehdy jsem už neměla prachy na lepší – a potrhal se a hrozilo, že se dorve úplně a nástroj z podšívky spodem vypadne. Teď mám krásně tuhej černej, vypadá “dospěle.” A je docela těžkej, už je to jako mít na zádech střední batoh. S tím starým to bylo jako nic. Do futer ve vagónu metra a do tyčí pod stropem tramvaje narážím pořád stejně, ale vypolstrovaně, a to se počítá.

Ohledně investic…

Ten zesilovač stál původně 8 tisíc, ale já ho pořídila za 6 tisíc, protože ho předtím někdo vybalil – asi ho potřeboval jen jednorázově, tak ho koupil a pak vrátil – a udělal na něm miniškrábaneček. Vypadá jako tenhle, taky je na 200 W, ale ten ilustrační je ještě dražší, nevím, proč. Byla jsem ochotná za tuhle krabičku zaplatit i víc. Řekla jsem si, že na letní školu nizozemštiny letos nepojedu, tak příslušné peníze vrhnu do dalšího příslušenství k baskytaře. To se stalo, mám koupeny dvoje nové struny a ještě stojánek. A ty peníze, co jsem na to vyčlenila, a zůstaly, můžu vrhnout do tvrdého futrálu na cello. Jestli tedy s cellem ještě někam pojedu. To nevím. Ale možné to je a je to hrozný strach, když vidím, jak se kolem něj někdo motá a nechápe, kde to má citlivá místa. Ten skořepinový futrál stojí strašný peníze, za ně bych pořídila nějaký jiný zajímavý nástroj. Stojí 7 tisíc. A to je zlevnenej z 10 tisíc. Ale teď koukám, že váží 7 kilo, tak na to kašlu. Nemůžu mít na zádech batoh s věcmi na týden a k tomu ještě takovou kraksnu. V tom případě budu volit stejně jako u baskytary polstrovanou variantu, co váží polovinu, to by snad šlo. – To vypadá, že nevím, kam s penězma. Poprvé mi nějaké zbývají! Nejsem před výplatou na nule nebo v přebytku max.1-2 tisíce, za což jsem si občas koupila boty a jednou za mnoho let brýle. Jo, boty budu taky potřebovat… Letos v lednu jsem si poprvé v životě mohla koupit výhodnou celoroční permanentku na městskou dopravu, tak je to. Událost. Jindy jsem takovou částku naráz vydat nemohla, takže jsem si kupovala jízdenky měsíční, a tím pádem mě stály ročně asi o 2 tisíce víc než ta roční. Jo, pro chudý slevy prostě nejsou. Jen pro bohatý. Pořiďte si u nás hypotéku a dostanete bazén zdarma. Nasrat.

Ohledně léta…

Jsem ráda, že mám aspoň něco na účtu. Domluvila jsem týdenní ubytování pro mě a kamarádku, se kterou jezdíme na týden v létě malovat. Domluvila jsem to já a ne ona, ooo, přitom nesnáším zařizování. A bude to stejně laciné, jako se nám poštěstilo v minulých letech. Bude to v malebné vesničce, kde má chalupu moje ségra s rodinou a moje neteř s rodinou. Té jsem tam byla loni v létě na svatbě – přímo v tom novém ubytování – a bylo to prima. Následkem té svatby se mi zanedlouho narodí další prasynovec nebo praneteř, číslo 7. A v té vesnici bydlí jejich kamarádi, pár Holanďanů! Snad tam budou a budu konverzovat over klompen, kunst en verschillende andere belangrijke dingetjes. Mám plán tam pak někdy v budoucnu jet i sama. Je to blízko Jaroměřic a je tam vélikej les. Akorát jsem jaksi zapomněla zjistit, jestli vůbec je tam obchod a jestli vůbec hospoda bude fungovat. Nonic, v srpnu se těším. Předtím pojedu s divadlem na jejich tradiční pobyt v boudě u přírodního koupaliště ve východních Čechách, kde se něco nového nazkouší. Pokud tu boudu už definitivně nesežraly myši. Odtamtud se přesuneme stejně jako předloni na festival Menteatrál do Neratova.

Ohledně krhavosti…

Jsem zvyklá mít brýle. Mají i ochrannou funkci, například při prodírání se hustým smrkovým mlázím. Když je na chvíli nemám, neuvědomím si to a můžu se nečekaně šťouchnout do oka. A to se stalo – nechápu, proč, ale ve sprše jsem si rukou máčkla na oko. Později se ukázalo, že půlka bělma je rudá. Jako z hororu. Už je to týden a teprve dnes to trošku bledne. Využila jsem příležitosti a nosila častěji svá dvě hororová černá trička, abych byla stylová. Na jednom je kostra Sněhurky v šatech a s červivým jablkem v ruce, na druhém tričku jsou zombíci a nápis Antidepressant. To je nějaké sezónní pivo ze Strahovskýho kláštera (tady v nabídce ho už nemají, ale mají jiná vtipná trika). Přišlo mi to vtipný a nosím to někdy i při výkonu individuální psychoterapie. Ale ne s každým, jen indikovaně, hoho.

23 komentářů u „Krhavý květen

 1. To s tou slevou je hrozně přesný. Pratchett to někde má velmi půvabně vystiženo na botách – chudí lidé nemají na to, aby si pořídili ty příšerně drahé boty, které by jim vydržely pětkrát dýl než ty levné, a tak si co chvilku musejí koupit nový pár a ve výsledku za ně utratí výrazně víc. No, tak už abych začala šetřit :-)

 2. Krhavý … to je dobrý slovo
  Jaký by bylo sloveso?
  Krhnout.. nakrhnout…… neplést si s nakrknout :)

 3. Krhat, to je proces zření krhavým okem.
  Ale proces změny od oka nekrhavého k oku krhavému.. toť otázka :)

 4. Zkrkavčilo. : )
  Zhrkalo se.

  Už to bledne.
  Investice pokračují, objednala jsem si nový telefon (i když není úplně nový), protože ten můj s malou pamětí ji má pořád menší a menší, i když jsem smazala všechny konverzace, obrázky, videa z WhatsAppu, tak tvrdí, že nemá místo na aktualizaci WhatsAppu. A ten nefunguje. A to už mě nebaví, tak jsem si objednala starší typ Iphonu s pamětí 128 giga a je to. Z Brna!
  Zatím nepíšou, kdy to přijde, původně měl přijít dneska nebo zítra. Překrhavím se na apple, doufám, že vydrží leta letoucí. Pak se uvidí, jestli se vrátím k androidu.

 5. A nebo se podívat, jestli v mobilu nemáš nastaveno automatický zálohování, a pokud máš, tak odmazat starý zálohy. Když se ti tam střádají, letí dolů jedno giga za druhým.

  Případně zaktualizovat na vyšší verzi softwaru, to se taky dost mobil vyčistí. Mně takhle naskočily skoro čtyři giga.

 6. On ten mobil měl minimální paměť, protože mě nenapadlo, že to vadí – většinu té paměti sežerou běžné věci.
  Mám tam z aplikací jen Duolingo, to má skoro 1 giga, jinak jen pár malých věcí: záchranka, messenger, whatsup (vymazané konverzace, obrázky, videa) a to je celý. Vymazala jsem i sms konverzace. A ani to nestačí na aktualizaci whatsappu, takže s tím už se nebudu párat.
  Nějaký čistič asi CCleaner jsem tam měla, ale taky jsem ho vymazala, aby tam bylo místo. Ten nějaký standardní používám v jednom kuse, už ani na obrazovce nemám fotku, to jsem smazala… fotek tam mám svých jen asi sto.

 7. bo, měl přijít ve čtvrtek nebo pátek, ale snad dorazí v pondělí. Místo telefonu přišel mail, jestli ještě můj zájem o něj trvá. Nevěděli, že už jsem jim telefon před dvěma dny zaplatila. Tak jsem jim poslala výpis z ůčtu, že z něj ta platba odešla (lekla jsem se, že jsem tu platbu poslala kdovíkam jinam, ale ne, bylo to OK). A pak volali, že ho posílají co nejrychleji.
  Těším se na tu velkou paměť! Dám si tam aplikaci ladička a třeba najdu ještě nějakou aplikaci v nizozemštině, ať je sranda.

 8. Liško, přemýšlím, jestli víš, že na iPhonu budeš mít všechno jinak než na tom svým momentálním Androidu. Jiný prostředí, jiný aplikace…
  Osobně třeba kvůli tomu, na co používám mobil já, bych do IPhonu nešla.

 9. Ru,
  to je celkem v pohodě, protože já používala z aplikací jenom Duolingo (na nizozemštinu) a Whatsapp, když bylo potřeba s nějakou skupinkou něco domluvit. A ty fungujou všude. Další budou jen bonus navíc! – Ladička, detektor ptačího zpěvu a možná nějakou výuku hudební teorie tam dám.
  Jen musím sehnat někoho, kdo mi přendá sim kartičku z telefonu do telefonu. Už jsem zjistila, že zítra odpoledne bych to mohla stihnout, až budu v centru; tam je pobočka operátora. Rovnou si tam vyjednám nový tarif, protože ten můj jel dva roky a před týdnem vypršel.

 10. Jabka se neboj, já už na něj přesedlala úplně. Vyhovuje mi, že je to takřka bezúdržbová záležitost, nesnáším vopruz jako různý přeinstalace, hledání problémů v nastavení atd., co mi kradly čas, než jsem přišla na to, kde je problém… A ještě to umí komunikovat mezi sebou, ta zařízení.

 11. mám služební Iphone a musím říct že co se týká kapacity tak je snad nekonečná, kdežto u androidů po dvou letech konec šmitec, člověk akorát furt čistí a po měsíci se to zase sekne. Ale zase je to vyvážené tím, že většinu aplikací máš zpoplatněnou, včetně vyzvánění, takže jsem rázem pochopila proč mají všichni s iphonem stejné vyzvánění.. :D

 12. A není to s tou kapacitou u androidu spíš taká urban legend? Znám dost lidí, co mají androida řadu let, i deset třeba (já jen čtvrtý rok, a nepoužívám externí kartu, nemám na to slot, když mám dvě sim) a kapacita tak nějak pořád stejná.

  Chce to jen občas uklidit a nestohovat fotky, hudbu, videa a zálohy. A rozumně aktualizovat (ne všechno, co se nabídne, ale sem tam něco systémového jo). Kdybych měla soudit podle lidí ze svého okolí, tak mi přijde, že většinou mají s kapacitou problém ti, co tomu telefonu moc nehoví a nebaví je (či neumějí) brouzdat nastaveními a rušit třeba ty zbytečné zálohy nebo jiné věci.

  Zato znám dost lidí, co např. na geocaching mají speciálně mobil s androidem, i když jinak třeba pracovně mají iPhone.
  I můj starší synek, negeocachingový, byl ze služebně přiděleného iPhone na nervy kvůli všem těm omezením a ne-ovládáním, a pořídil si k němu svůj osobní androidový.

 13. udělal se mi černý svislý pás skrz obrazovku Na noťasu :-(

 14. vyřešila jsem to tak, že jsem zmenšila okno na polovinu, mám to jak v mobilu :-))

  Je to chyba v nějakém káblíku uvnitř noťasu. až mě to přestane bavit, klepnu do toho kladívkem a třeba to naskočí. že je to káblík vím z toho, že když noťasem zatřepu, chvilku ten pás běhá a bliká, pak se ztratí a nakonec opět naskočí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.