Letní víkend v září (3)

LIŠKA V LESE

500-IMG_1997-lisky

500-les-noc

500-IMG_1992-spani

Z vedlejší obory na mě nikdo nevystřelil.

500-img1996-obora

A už jsem u léčivého pramene Klokočka. Tiché dojemné místo. Dočetla jsem se, že na terase stojí dvě sochy – sv. Ivana a sv. Jana Nepomuckého. Jeden chybí.

500-klok-IMG_2003

500-klok-text

500-klok-IMG_2002

Nabrala jsem si ledovou vodu do orosené lahve. Během chvíle se tu vystřídalo několikero lidí. Jak cyklisti, tak místní, co sem jezdí pro vodu do kanystrů.

Jdu dál a u cesty – proč zrovna tady? – se tyčí památník Osvobození; na oslavu konce válek.

500-globe-IMG_2005

Svět v lesním vesmíru.

500-2006-globe

Neodbočila jsem včas, takže jsem šla ještě chvíli nad mokřinami a čistým potokem až k úpravně vody Rečkov. Tam jsem narazila na železniční koleje, což mě překvapilo, i vytáhla jsem mapu a pak se vrátila asi kilometr a odbočila na zelenou značku – do Bělé pod Bezdězem –  na cestu ve výhni, ale pěknou krajinou, kudy jezdili spíš cyklisti. Využila jsem první příležitosti jít jinudy, ve stínu, lesní písčitou cestou s borovýma šiškama, hodně chladivou.

Mám to dnes jen 10 km (plus zacházka 2 km ke kolejím a zpět), tak jsem 5 km před cílem vlezla do lesa, že si namaluju něco, cokoliv, jakýkoli lesní motiv na jakémkoli místě, něco typického, ne zvláštního. Přišla mě podpořit moucha a hovnivál.

500-mouch-IMG_2021

500-hovniv

Hovnivál netuše, že nejde o akvarel, ale pivorel, notně si přihnul a pak se šel zahrabat pod mech a spát. Chtěla jsem léčivou vodu donést domů, bylo mi líto ji použít na obrázek, tak jsem radši ucmrndla do víčka od vodovek pivo a mám pivorel.

500-IMG_2041-obr-nehot

500-IMG_2042-obr-hot

Malovala jsem si dvě hodiny. Vlak mi jede v pět. Do města, kde jsem byla párkrát jako dítě a všude kolem vojáci-rusáci, se nepodívám, protože je od nádraží vzdáleno ještě 3-4 km. Ale stíhám hospodu! Dva Kláštery. Prohučely v tom horku bez jakéhokoli alkoholického vlivu.

Bohužel v Mladé Boleslavi u nádraží hospoda nebyla. Zkejsla jsem tam totiž hodinu. Ujel mi rychlík. Rychlík na rychlík nepočkal víc než deset minut. No, na rychlík… na tři autobusy, kterými jsme přijeli z Bělé. Výluka. Já jedu jen do Prahy, copak o to, mně nevadí, že přijedu domů v devět, o 1-2 hodiny později, ale kdo v té Praze přestupoval a jel dál… No, každopádně jak jsem zjistila, že v MB mám hodinku volna, vystřelila jsem hledat hospodu. A nic. A našla jsem řeku. Tak jsem se v ní vykoupala, i když na ní plavalo trochu podezřelé pěny. Voda byla teplá.

500-IMG_2057-jizera2

Měla jsem chuť doplavat ke zbořenému jezu, pod vodopád, ale pak jsem si řekla, že teď zrovna si nepotřebuju o něco rozříznout nohu. Opodál na břehu, asi 30 metrů, ležel nějaký muž v plavkách a četl si. Celou dobu o mně nevěděl, ani když jsem se svlíkala, nic, půl hodiny nic. Co asi četl…

A tak jsem výlet zahájila i zakončila plaváním v Jizeře.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Comics, Zákoutí a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u „Letní víkend v září (3)

 1. Koukám na mapu. Tam je to strašně krásnej kraj severně od východu k západu. To je na týden až dva chození, ne na víkend, ještě k tomu necelej.

 2. Myslíš Máchův kraj? My tam jezdili na víkend vždycky na konci července s oddílem. Nebo Kokořínsko, Českej ráj spíš? Taky dobrý. Ale víc lidí. – Jo ty myslíš asi ten bejvalej vojenskej prostor! Ralsko-Kuřivody.
  Tam jsem chtěla, ale v mapě jsem si přečetla pod heslem Kuřivody: Mimo silnice hrozí výbuch munice.
  No a s mým stylem chůze po kraji…

 3. No teda, to musel být super výlet! Pod širákem jsem už nespala ani nepamatuju, tak trochu závidím :-) A ten pivorel je fakt krásnej!

 4. annamae,
  děkujuuu! A přes další víkend se nám ochladilo, takže letos asi už pod širákem nic nebude.
  I když… vyloučit se nedá nic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.