Liškopletek už je dost

A TO MÁME TEPRVE LEDEN …

p-liska-vyska500

Tak dlouho mě otravovala představa, že budu luštit nějaký návod v angličtině, až jsem napsala vlastní.

Ona mě totiž dost otravuje i představa, že bych luštila nějaký pletařský návod v češtině. Proto pletu raději bez nich. Beztak je to mnohem dobrodružnější. Vařím také bez receptů, tak co! Hlavní je pochopit princip, zorientovat se, vědět, co dělám a proč. To je všechno. Stejně jsem postupovala i na studiích. Nějaké biflování zpaměti není pro mě. Přečtu si to, pochopím, o co jde, a to je hlavní. Mohu potom všechno aplikovat kdykoli, jak potřebuju.

Už na základce mi bylo směšné, že se učíme vyjmenovávat vyjmenovaná slova. Pěkně popořadě. A co je takhle spíš používat? Například i v jiných předmětech a jiných situacích, než na hodině mluvnice.

No nic, to se zase vytahuju.

Ale to proto, že mě vždycky rozčilovalo, jak někdo může dělat něco podle mustru, podle předlohy, krok za krokem, aniž by chápal, proč to dělá a co vlastně ty kroky dají dohromady, jaký celek. Jasně že hodně lidí to ví a vzor, návod, mustr, recept používají pro zjednodušení a pro přehled – například aby už před započetím práce věděli, co všechno si mají připravit, a nehledali to pak po všech čertech a nemuseli improvizovat a nedopadlo to vachrlatě.

Což mně se stává pořád a je to to nejlepší, co znám. Je to moje. Není to cizí věc, vymyšlená někým cizím, kterou jsem náhodou vyrobila já a která má duši někoho úplně jinýho nebo žádnou.

Já vím, že to říkám pořád dokola. Prostě je to pro mě osobně důležitý a chápu přitom, že pro někoho je důležitý něco úplně jinýho a tohle je pro něj poslední ptákovina. A tak to má bejt!

A teď konečně k pleteným výrobkům, co jsem dodělala letos. Pletla jsem tak zuřivě, že jsem z toho málem dostala úplet!

Dodělala jsem šedo-bílý nákrčník. Hrozně se mi líbí ten perličkový vzor. Je geniální! Je to totiž úplně jednoduchý hráškový vzor, jenže pletený dvě řady jen bíle (šedá oka se vynechají, sejmou) a pak zas dvě řady jen šedě. Nevýhoda je, že tenhle vzor přibývá velmi pomalu, trochu nuda.

p-array1000_medium2

Vzniklý rub je také poměrně úhledný:

p-array-rub1000_medium2

Samozřejmě že jsem opět improvizovala a to v délce nebo spíš poloměru nákrčníku. Takže výsledek je moc volný a dvakrát přehodit kolem krku nejde, na to je zas moc krátký. Jojo. Kdybych se držela návodu … Už začínám chápat, že to někdy není od věci.

Návodu jsem se nedržela ani při pletení zajímavé pruhované šály:

p-bolt 002-blok500

On ten návod je totiž za peníze. Asi za 9 dolarů. A za tu cenu si radši koupím dvě klubka dobré kvality. Šála se jmenuje Bolt a její autorkou je Veera Välimäki. Vymyslela spoustu dalších popletenin a moc pěkných.

Koukla jsem se na fotky téhle šály – upletlo ji už asi 400 lidí a všichni to nafotili. Postup je jasný z jakékoli fotky rozprostřené šály. Nechápu, proč kupovat návod. Šála je v originále jemnější, jenže piplat se s poměrně tenkou přízí na tak velké ploše se mi nechtělo – upletla jsem ji z tlusté vlny, šlo to rychle. Možná někdy upletu i tu tenkou verzi, ale určitě zase bez návodu. Já se s tím nepářu.

Teda vlastně někdy pářu :-)

Furt lepší párat než utratit 100-200 Kč za každý návod, co by se mi líbil. Vlna je drahá jako pes (nikoli jako PES, ten je mnohem levnější) i tak. Řekla bych, že materiál na tu šálu mě vyšel na víc než 600 korun. Bajo, bezmála 700.

p-syncop-2-blok500

Čepička oboustranná, také s chytrým vzorem, kde se plete jedna řada modře, jedna červeně atd. Stejným vzorem pletu šály, mám ho od kamarádky Petry, ale nenapadlo mě jet takhle dvoubarevně. Napadlo to Stephena Westa, další celebritu z pletařských návrhářů. A zrovna tenhle návod poskytnul zdarma. Jmenuje se Syncopation Adoration. (Některé jiné nemá zdarma, ale už jsem koukala, že něco taky půjde i bez návodu…)

Škoda že v každé čepici vypadám jako debil.

Už kdysi jsem uháčkovala – ač háčkovat vlastně neumím, ale náhodou to vyšlo pěkně – krásnou helmu se šťopkou. Funguje podobně jako rudá rtěnka: vezmete si ji na sebe, neuvědomujete si to na každém kroku, myslíte na svoje věci a lidi na vás pořád koukaj! Zvláště řidiči tramvají. Jeden na mě cinkal a mával, když jsem stála na ostrůvku (teď si nemůžu honem vzpomenout, jak se píše refýž – není to vyjmenované slovo, to víte…).

A řekla jsem si: To je cesta!

Když vypadám v čepici jako idiot, Ruska nebo uklízečka, schválně budu nosit jen legrační čepice, protože v nich vypadám jako idiot SCHVÁLNĚ!

A včera jsem upletla takovou čepičku. Zase s jinou šťopkou. Šťopky už mám ověřené jako komický prvek, těch se budu držet. Rodiče prohlásili, že čapka vypadá mongolsky. To je senzační, řekla jsem si, bude to taková moje šamanská čepička, to je krása! Soused, když tu krásu viděl, řekl:

„Vypadáš jako kondom!“

p-gnome-3ks-blok-500

Proto jsem čepici pojmenovala

MONGOLIAN-SHAPE SHAMAN HAT aka GNOME CONDOM.

Zkráceně Shaman shape aka Gnome Condom, protože původní jméno mi nechtěl počítač vzít jako seriózní název pletařského návodu. Bylo moc dlouhé.

Návod na ni jsem napsala v angličtině a dala na pletařské stránky zdarma ke stažení. Nic k placení na tom nápadu totiž není – je to jednoduchá čepice s houskou, co si může každý sám vymyslet a uplést raz dva, jako jsem to udělala já. Chápu ale, že někdo nechce riskovat patvar a raději se mrkne do návodu. Napsat ho anglicky mi trvalo asi míň času, než ho potom nahrávat online.

Jó, internet. Vidíte, že jsem toho v reálu moc neupletla na to, kolik času jsem strávila s pletením ve virtuálnu.

Co mě asi chytne příští týden … možná začnu zase vyrábět peněženky z obalů od džusů, sangrie a mlíka. Snad se z toho nepotento.

21 komentářů u „Liškopletek už je dost

 1. skvela čepice Kondom, ochranná pomůcka. to me napadlo jako první :-) fakt skvělé.

  co se týče návodů a náplně, to je stejné jako popis rizeni auta a rizeni samotne. nebo peceni buchty a buchta samotna. Rikam tomu pro sebe ucednictvi. Ucednik se uci neco co jeste nikdy nedelal, nevidel a neznal a nechava si pomahat zvenci. Az zjisti jak se plete, jak se pece, jak se ridi… tak opusti navod a dela tu vec podle sebe. Jenze protoze to jeste neovlada, tak s eobcas pmota a tak se opet jde podivat na navod, co udelal spatne a opravi si to. A to parkrat dokud se nestane mistrem :-) pak muze davat navody sam a ukazovat druhym.

 2. a na ty vyrobky z posledni vety se fakt tesim, kazdy vyrobek – original :-) to by mohla byt budoucnost

 3. Mně se líbí ten hráškovej vzor.,
  Jo, asi proto, že jsem s ním toho upletla strašně málo, tak ho nemám okoukanej. Taky jsem na něj neměla trpělivost, jak nepřibejval. :-)

 4. ratko – učednictví, jo, to je případný název. A pak už jen inspirace.

  Na těch pletařských stránkách to dost láká plést právě něco, co pletou i ostatní. Jednak to sbližuje (někdy zdánlivě, virtuálně, jindy doopravdy ti lidi pletou stejnou věc ve stejný čas a komunikují přitom nebo se setkávají a pletou…) a jednak se výrobek ocitne pohromadě s dalšími, každý je jiný a to právě je inspirující. Někdo si návod trochu pozmění a napíše tam, jak ho pozměnil, nebo napíše, co bylo při práci ošidné a co snadné, a to je taky nápomocné pro druhý.
  Vidět potom několik set výsledků, pletených podle stejného mustru, ale každý jiný, jinak barevný, jinak tlustý … to je hezky pestré.

 5. 6. to mi pripomina jeden z tvych prvnich kreseb co jsem videla a to byla Paprika mezi rajcaty nebo tak nejak :-) pestrost zeleniny

 6. Rozmanitost nade vše. Rozmanitost, která říká, že všechno je jedno. Paradoxně. Oslava.

  Každej šátek jinak barevnej, ale všechny jsou to samý a kdyby nebyl jeden, nebyl by žádnej, ale jakmile je jeden, může jich být rozmanité množství.

 7. vypadat jako idiot SCHVÁLNĚ – to je přístup! vím to a nestydím se za to – máš můj obdiv!
  prohrábnu čepice, které nenosím…. od dob, kdy mi je maminka ještě zavazovala a hrdě vyjdu … mno .. ještě se musím pochlapit.
  a liškopletky sleduju….
  a k 6 – ono uklidňuje, že modely si motají i nestandardní, nekonfekční, věkem neomezení, rozměrově nevyhranění..prostě všichni/všechny bez rozdílu

 8. Hehé!!! Ta je skvostná. Za mě čapka houskového trpaslíka. A k těm čapkám, ve kterých člověk vypadá jak degen, taky jsou dobrý ty zvířátkový. Nebo bubácký, kde ti žere hlavu pletenej dinosaurus háčkovanejma zubama. A při hledání ilustrativního obrázku jsem narazila na Brain Hat: http://timekiller.cz/design/brain-hat-proste-stylova-cepice/

 9. Kondomy jsou všude!!! Jsem se včera v prodejně dožadoval ochranného obalu na mobil, prodejce chvíli nechápal, ale pak mu bliklo a prohlásil: „Myslíte šprcku?“

 10. kecko,
  popravdě řečeno chodím většinou s hlavou odkrytou, abych si dodala pocit (zdání), že jsem elegantní inteligent nebo tak aspoň vypadám nebo nevypadám jako úplnej idiot.
  Má to nevýhodu – nic nezakrývá mé zdivočelé vlasy, takže vypadám beztak jak ježibaba.

  psice,
  jóó, ten mozek jsem taky viděla, trochu se mi hnusí. Klobouk dolů před tím, kdo si to dá na hlavu. (Nebo čepici dolů před tím, kdo si to dá na hlavu :-))
  Připomíná mi to koupací čepici ze základky … jaks ji pěkně onehdá vylíčila na blogu.

  Sejro,
  :-))) Jo mobil! Příruční mobil každého muže si žádá ochranný obal :)

 11. ad 2, liško, teď na to nemám sílu, ale počkej..:)
  jj, taky jsem pletávávala jak divá, taky většinou pak už bez návodů a vlnou tlustou, jak to jen šlo.Jen newsměla štípat a to ani zadarmo..

 12. hackovala jsem jako holka… ale i pletla. upletla jsem si svetr a chodila v nem.

 13. pamatuji si ze jsem si pletla takovy ten paskovany duhovy svetr, to byla ve sve dobe moda. kazdy ho nosil… takze jsem ho mela taky. Byl zlutosvetlezelenotmazeleno s bilymi a hnedymi prouzky. takovy svetr se dal pouze uplest v ruce. ta vlna zu byla tak udelana aby delala ty do sebe jdouci pruhy.

 14. Jo, ratko, pozor, na mimina se plete nejlíp!
  Jednak jsou malá a je to rychle hotový
  a za druhý nikdy neřeknou, že to nebudou nosit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.