Malovací rodinný týden

LETOS VÝHRADNĚ AKVAREL…

Jely jsme zase s kamarádkou jeden letní týden malovat, myslím, že už pošesté. Tentokrát jsme se ubytovaly v nově udělaném apartmánu, kde jsem přespávala už loni v srpnu, když jsem jela neteři na svatbu. Ceny příznivé a příležitost po roce vidět zas neteř a jejího muže, mého nového synovečka, jediného z mých synovečků, který je starší než já. A vidět jejího novorozence, kterému jsou tři měsíce. A taky její matku – moji sestru, polovlastní, a jejího muže, kteří mají chalupu taky v té samé obci. Dost přívětivé obci. No a bratr toho mého švagra, ten má se ženou chalupu tamtéž, dokonce hned ve vedlejším domě od našeho ubytování. Kdykoli jsme vylezly ven, že jdeme do obchodu nebo malovat, potkaly jsme švagra se psem nebo synovce s vínem nebo švagrovou mého švagra a šly k ní na kafe… No krása. Dokonce i pár písniček s kytarou bylo. A každý den nám buď neteř, nebo švagr udělali večeři. Prý jako revanš, že moje máma je taky vždycky v Praze hostí. Moje máma je čtvrtá manželka mého táty, moji sourozenci jsou z jeho prvního manželství, o 20 let dřív. Máma má ráda rodinu – když slyšela, s kolika příbuznými – a to nejsou její, ale moji příbuzní – jsem se během týdne sešla (se třinácti), měla radost. A já měla radost, že s těmihle členy rodiny je to taky tak hodně fajn jako s máminými příbuznými na Šumavě. Tam jsem nebyla deset let. Ona tam jela dneska, na čtrnáct dní; já jsem doma s kocourem.

Bylo to fajn, i když nám s kamarádkou nezbývalo moc času večer domalovávat obrázky a poslouchat přitom audioknihy s Herculem Poirotem. Jeden večer jsme šly nad ves a ležely dvě a půl hodiny na zádech na poli a pozorovaly Perseidy; a přitom jsme Poirota poslouchaly, takže nakonec dobrý i v tomhle směru :- ) I když stejné množství Perseidů jsme viděly o den později na dvorku u neteře při družné besedě.

A co jsem namalovala? Jen pár věcí. Obrázek nahoře má formát A3 a jmenuje se jablíčka od Věrky. To je švagrová mýho švagra. Namalovala jsem ještě malej vratič a velké jeřabiny:

Ty rostliny jsem malovala dobrým akvarelovým štětcem, co mám rok. Ostatní jsem malovala předtím, nově zakoupeným štětcem na akvarel, který se ukázal být úplně obyčejný a naprd. A hurá, mohla jsem je aspoň porovnat! Už vím, jak při nákupu poznat, který štětec nebrat. Stačí štětec namočit a prstem o něj brnknout a zkusit tím jeho pružnost. Když je celkem měkký, je k ničemu. Když je pružný a přitom hodně pevný, je to cajk. A ideálně má dobrý štětec uprostřed jiný materiál štětin než na krajích. Ty prostřední štětinky vytvoří ostrou špičku a o tu jde, ta je potřeba. A ne moc měkká, protože to potom čáru rozplizne, neudělá ostrou. – První obrázek letošní série jsem malovala blbým novým štětcem. Jediný vznikl v plenéru, přímo u rybníčku:

Nové pro mě byly akvarelové barvy. Dřív jsem totiž používala běžné vodovky. Ty mají barvy poněkud zašmourané a dobře se z nich vytvářejí ještě další lomené odstíny šedé, nahnědlé, nazelenalé. Jenže opravdické akvarelové barvy lisované v kostičkách mají v sobě velké množství pigmentu, do štětce se ihned nabere intenzivní barva. Až moc řvavá na můj vkus. Takže jsem je zašmourávala, jak to jen šlo. Jedině na ta jablíčka byly odstíny akorát.

A kde jsme byly? Hned vedle Jaroměřic nad Rokytnou, jsou tam lesy, říčka, zvlněná krajina, malebná obec: https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%AD%C5%A1tpo

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ars Vulpeculae a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

16 komentářů u „Malovací rodinný týden

 1. Ahoj, čerstvě navrátivší z dovolené koukám na obrázky a lodička by se mi moc moc líbila… kdyby mě jako (bývalýho) fotografa hned nepraštila do oka nepodoba stromu v reálu a na hladině. To je skoro jako obrázek do rébusu nebio nějaký šifry. :-)

 2. Jablíčka jsou dobrá. Co je ta šedomodrá plocha vlevo?

 3. Lodička je moc krásná! Úplně mám teď chuť vytáhnout papír a štětce, plivnout do dlaní a taky se do něčeho pustit :-)

 4. ur,
  jo, to jsem tam nechala schválně, říkala jsem si, že přesnost je nuda, ale spíš je to rušivý.

  bo,
  to bylo prostírání na stole. Mělo takovou tyrkysovou barvu, tak jsem ji tam zachovala. Tady je na fotce víc do šeda, ve skutečnosti je to myslím svítivější.

  Marie Veroniko,
  joo, léto k tomu vybízí a horší už to nebude : )

 5. Až na to počasí a na to, ře by to bylo na samostatnej blogovej spot o tom, jak je občas všechno jinak. :-))
  Ale celkově dobrý, hezký, akční.

 6. Jeřabiny mám taky, ale v oleji.
  Jabka vlastně taky.
  Jabko:-)

 7. Nic si z toho nedělej, Ru.
  To je avantgarda!
  Dokud neztratí doklady :0

 8. Znám to tam kolem řeky Rokytné, máme kousek po řece (nebo proti? ) chalupu, ve vesničce Půlkov. Chodíme tam často i s vnoučaty. Rostou tam mraky divokého česneku.

 9. Jabko!
  Mně ten olej došel taky až napodruhý; že jako nejsou naložený ve sklenici.

  Pulkov, jo, ten byl kousek po proudu. Ale nešly jsme tam, radši jsme ještě rády zas vypadly od říčky, protože tam bylo děsný bahno, buď se šlo chvílema bahnem, nebo se to obcházelo lesem a tak. Je to hezká krajina!

 10. Tak já dám příště vědět, kdy tam pojedu. Určitě tam pojedu sama občas, protože to tam je bezva. A Rulisín taky není daleko!
  Ale taky bych měla zas na Šumavu, tam je to krásný, deset let jsem tam nebyla a příbuzní jsou tam taky hrozně sympatický.

 11. A neznáš nakonec ratko někoho z rodiny mýho švagra? On je od Znojma, z obce někde vedle Znojma a má víc sourozenců.
  A jmenuje se (napíšu to odděleně, ať to není na ráně…) :
  Kod
  y
  tek.

 12. Přesně do 5 let v manželství s mým manželem se 2 dětmi se můj manžel začal chovat divně a chodit s jinými dámami a projevoval mi chladnou lásku. Při několika příležitostech mi vyhrožuje rozvodem, pokud se ho odvážím zeptat na jeho vztah s jinými dámami, Byl jsem úplně zničený a zmatený, dokud mi můj starý přítel neřekl o kouzelníkovi na internetu, který pomocí kouzel lásky pomáhá lidem s problémy ve vztazích a manželství. Nejprve jsem pochyboval, zda něco takového vůbec existuje, ale rozhodl jsem se to zkusit, když jsem ho kontaktoval, pomohl mi seslat kouzlo lásky a do 48 hodin se ke mně manžel vrátil a začal se omlouvat, nyní přestal chodit s ostatní dámy a jeho se mnou v dobrém i skutečném. Kontaktujte tohoto skvělého sesilatele kouzel a požádejte o vyřešení problému se vztahem nebo manželstvím dnes prostřednictvím: kahunahelp@yahoo.com nebo přímo Whatsapp +2348152645800

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.