Něco jsem si spíchla

BĚHEM TŘÍ VOLNÝCH VEČERŮ.

2017-tr2

V látkách Mráz jsem nakupovala v prosinci podvakrát černý samet na naše divadelní představení v práci. A okoukla jsem, že mají mnohem větší nabídku úpletů, než mívali před pár lety. Obzvlášť vzor s kotvičkami se mi líbil. Ten jsem si chtěla koupit mezi svátky, při návštěvě obchodu s kamarádkou. Jenže jsme nešly na Letnou, ale do vinohradské pobočky a tam ty kotvičky neměli. Měli hodně jiných lákavostí. Barevné blyštivé brabčáky měli. Na tričko. To jsem ušila razdva. Uvažuju, jestli nepřidat ještě polodlouhý rukáv.

2017-tr

Látky jsem koupila jen jeden metr a zbylo jí dost. Potom jsem koupila materiál na oboustranný bederní pás – čtyřicet centimetrů lebek a čtyřicet centimetrů hvězdiček. No a šest stovek v čudu. To mě otrávilo, čekala jsem, že to bude levnější. Pravda, dvacet pět korun z toho jsem dala za šikmý proužek – jak uvidíte dál – ale stejně, šest stovek je dost.

A řeknu vám, ušít oboustranný bederní pás je mnohem mnohem složitější než tričko. Zejména pro člověka, který má potíže s trojrozměrnými věcmi, jejich skládáním do krabice nebo sešitím tak, aby to nebylo naruby nebo hlavou dolů. Uf, dokázala jsem to. Vypadá krásně.

2017-b

2017-b2

Vidíte? Oboustranný! A ať ho navleču navrch hvězdičkama nebo lebkama, je mi malý. Jojo. Přes kalhoty typu džíny s poklopcem asi nevlíknout nepůjde.

Snad se vytáhne. Než se vypere… Tak to jsem se vytáhla.

Ze zbylého kousku zateplené lebkolátky jsem si ušila čepičku. Nebo spíš šátek. Nebo spíš rouru.

2017-cep

A ta mi je. Slušivá je zejména ke střihu mikádo, který na obrázku nevidíte.

2017-cep2

A dostáváme se k poslednímu, nejproblematičtějšímu kousku. To bylo tak… v únoru 2016 jsem si koupila tři klubka korálové barvy od firmy Drops, lehoučký kvalitní materiál: 77% alpaka a 23% hedvábí. Začala jsem plést svetřík bez rukávů, shora, použila na něj dvě klubka, dopletla asi do pasu a rozhodla se to zrušit. Vypárat. Jenže ta jemná vata s hedvábnou nitkou párat nejde. I odložila jsem výrobek s potrhaným odpáraným dolním okrajem do skříně. A zbylé klubíčko taky.

A koncem roku 2017 jsem si řekla, že vytáhnu pletení a vytáhla jsem to torzo. Napadlo mě z posledního klubka uplést dva pruhy a ty našít zdola na to pletené triko a na bocích pruhů nechat rozparky. Tak jo. Pruhy jsem měla hned, zadní schválně trochu širší než přední. A našila jsem ho na triko. Nojo, jenže opačně. Kostrbatý šev vykukuje na lícu. A protože už jsem věděla, že párat se tahle příze moc nedá, nechala jsem to tak. Bude to oboustranné triko, lehoučké a hřejivé a tenké, takže se dobře vejde pod kabát. To byl ostatně původní záměr. Vida a navíc je oboustranné – buď nalíc s kostrbatým – nebo okrasným? – švem:

2017-kor1

Anebo naruby, zato bez čouhajícího švu:

2017-kor2

Doplněno je o našitý lem ze šikmého saténového proužku, tón v tónu, jak někteří říkají. Protože mi připadá, že k té korálové barvě se prostě nic nehodí. Tak jsem zvědavá, jak statečně ten výtvor, ne nadměrně slušivý, budu nosit a přes co.

.

35 komentářů u „Něco jsem si spíchla

 1. vůbec nevím k čemu slouží bederní pás :-)) no čepička se nasadit dá, ale asi bych ji raději měla jako šátek než rouru. Nátělníčky vypadají křehce, ale pohodlně. Barvičky slušivé.

 2. 2
  Jako ledviňák, k udržení zad – beder v teple. Zejména při zádových bolestech. Případně k podepření zad při zádové námaze, to nosívají někdy mí kolegové. Ale ot jsou trošku jiný bederní pásy.
  Momentálně mám na sobě dva mírně posunutý přes sebe.

 3. Děkuji oběma,
  ano, bederní pás dělá, že mi netáhne na cemr. A tím umožňuje i tričkům, co jsou krátká, delší životnost. Jinak už bych je vyhodila, už nemám tak hezké štíhlé propadlé břicho, když se povystrčí z trička nebo kalhot.

  Dětský pyžamko jo, to by bylo hezčí než velký pyžamo. Taky jsem plánovala, že si ušiju několikery bavlněné trenky na spaní, protože pyžama mi připadají drahá. Prý se dají koupit levně pánské trenky u Vietnamců, tak to možná obhlídnu. Při té ceně látek… i když menší kousky mívají ve slevě.

 4. 2. no… když říkáte. Ledviňák znám, teplá kožešinka při extrémní zimě. Ale jinak si dám teplou košilku do kalhot a samozřejmě dlouhý pulovr přes zadek. S ledviňákem by mi jeblo :-))

 5. 6 jeblo? Mně by bylo zas horko v tý košilce a vadilo by mi, že ji mám nahňahňanou v džínech.
  – Když mám sukni, ten bederák si neberu.

 6. 6
  Košilka je tenká a má ramínka. Jednak já teď potřebuju mít záda ve větším teple, když pobolívají, takže mám ty pásy a mám je přímo na těle ve dne i v noci, na střídačku je i přeperu, což kožešinku nepřepereš a musíš ji dávat jen přes oblečení, což v noci já těžko, když spím nahá, a druhak i když nepotřebuješ akutně prohřívat, tak pod některý halenky nebo trička ta košilka není úplně to pravý ořechový.

 7. 6
  A Ratko, když si chceš vzít to krátký tričko, tak pulovr přes záda je sice pěknej, ale co pak, když přijdeš do místnosti a ten pulovr sundáš? :-) Pak máš záda nahý. Ale vrstvení právě tak, aby to vypadalo, že máš pod krátkým tričkem ještě jedno, ale aby to nikde nerušilo vzhled nahoře, schová nahý záda a břicho docela elegantně a vzhledně.

 8. 7.-9. no tak jo, pro mě je to zcela jiný vesmír :-) nepřetahovala bych si přes sebe žádné trubice. Mám hezky košilku, tu si obtočím kolem zadku a předku a zastrčím do kalhotek. Pak mám tričko (dlouhé), které si zasrčím přes kalhotky pod kalhoty (podle situace může to být i s dlouhým), pak mám nějaký zateplovací pulover třeba od Moiry nebo nějaký jiný, pak fleesový zapínací svetr a na to bundu. A jupíííí, jsem oblečena do zimy :-)

 9. A když se pak svlékám, tak se loupu jak cibule ale pouze do třička, košilku si pod tím nechám. Pokud by mělo být extrémně vedro, sundám si ji. ale stalo se mi to myslím jednou v životě. Vršky si svleču postupně a naházím vedle sebe.

 10. 10
  Ježíš, to si pamatuju z dětství, jak mi rvali košilku do kalhotek, takovou tu vytahanou, a výsledek byl, že mi ji znechutili na dloooouhý leta, páč odpornější než košilka v kalhotkách byly už jen tvídový společenský kalhoty a mohérovej svetr na holý tělo. Tfuj.
  Teda, punčocháče silonky taky tfuj.

  Dneska už zas občas nosím košilky, ale takový, který případně můžu ukázat jako tílko v létě jakože normál oblečení, a hlavně – vždycky přes kalhotky. A žádný obtáčení odnikud nikam. Musí bejt kolem těla hladký. Cca příjemně obtažený. Pokud volný, tak jedině jako top.

 11. Většinou venku při turistice nebo lyžování mám problém, že mi není zima na tělo, ale na ramena, na klouby. Takže košilka beztak nic moc neřeší. Když vrstvím za účelem účelu a nikoli estetiky, tak si dávám dospod obtaženější triko s krátkým rukávem, přes to triko s dlouhým rukávem a přes to košili. A přes to tenčí svetr nebo mikinu, podle bundy nad tím. Pak je možností, co kdy jak svlíkat, něurekom.

 12. 14. příjemné pocení přeji :-)) to jsem zvědavá, zda se najde ještě někdo, kdo si strká triko do kalhotek nebo jsem poslední relikt. :-)

 13. Když jsem doma sama, strkám si i mikinu do tepláků. Na veřejnosti bych se styděla.

 14. 15:
  Ja ani do trenýrek,takže asi jsi “relikt”:-)
  Naštěstí ne relikvie,ale kdo ví ,jak to s tebou ještě dopadne…:-))

 15. Jé! Tunely mám hrozně ráda, dají se omotat skoro na všechno:) Jak je možný, že je těžší tunel, než tričko? Jde tedy dotaz od švadleny amatérky, co zvládá jen sukni do gumy a zkracování gatí:) Jo a to pletené tričko se mi líbí naruby. Nejlépe s nějakou měkkoučkou kontrastní šálou:)

 16. taky naruby se mi líbí víc. tedy ten poslední obrázek jelikož mi není zcela zřejmé co je líc a co rub :-))

 17. 5
  chachá, dnes večer jsem ušila ty trencle na spaní.
  Jen jsem nepochopila, že ten šev na zadku má být delší než předek, že tam má jít pas dokopce, a já mám předek i zadek vodorovně, takže mi na cemr asi potáhne :- )

 18. 10,12
  strkat si cokoli do kalhotek mě nikdo naštěstí nenutil :) Ani košilku. To vůbec. Kalhotky jsou spodní prádlo, tak jsou vespod :)

  A ledviňák kožešinovej z kočky já si dávám na holý tělo! Ve spacáku. A není nijak zhnusenej, kupodivu. Asi kvalitní kocouři.

 19. 21
  A nelechtají tě ty chlupy na holým těle? Tedy ty kočičí. Mě jo.
  Ve spacáku se obvykle tak nezpotíš jako doma pod dekou nebo při běžným pohybu. Když jsem měla ty bederní pásy teď na té Javořici, musela jsem si během cesty jeden sundat, jinak jsem měla pocit, že mi pod nima po zádech teče Vltava.

 20. 18,19
  poslední obrázek je naruby, předposlední je lícem, jenže s rubovým švem.

  psice 18
  Já jsem švadlena úplně amatérka a tričko v mém podání je lehčí, protože jsou to jen dvě placky, co se sešijou, a navíc se nedá poplést rub a líc. jen se to ušmikne a nezaobrubuje, on se ten úplet trochu zkroutí “jakoby schválně.” Nebo se dá aplikovat zakoupený šikmý proužek jako lem, ale i to se bojím, že se mi to zkroutí, zvlní, nepovede.
  Kdežto ten bederák byly čtyři lichoběžníky a na bocích se měly sešít nějak všechny dohromady napevno (takže to neměl být dutý tunel). To jsem nepochopila, jak toho docílit a pak to mít všude nalíc, tak jsem radši sešila dva a dva k sobě a je to dutý tunel rolovací, kdežto to mělo být napevno tak, že se nikdy neposune hořejšek ani dolejšek, ty boční švy mají držet pevně, co je vrchní lajna a dolní lajna. Já to můžu narolovat tak, že se vršek zelené barvy objeví i ve větší tloušťce, kdežto když je to napevno, zůstane všechno zelené na rubu na těle a vidět jsou jen lebky. Ale i to mi dalo zabrat, abych to nepřišila opačně nebo tak, že by koukal šev ven (podobně jako kouká na tom korálovém monstru).

 21. 22 nelechtaj, ani je nevnímám.
  Při rychlé chůzi by mi v jakémkoli bederáku bylo asi teplo. Ve městě v zimě bez batohu to není pořádná chůze, jen procházka s přestávkama.

 22. 20 a 23
  Z toho si nic nedělej, já si kdysi šila kalhoty, ale fakt kalhoty, bílý letní plátěný, nezapomněla jsem udělat zadní díl vyšší přes ten zadek než díl přední a vyhrála jsem si s prostřihama bočních kapes, plochýma švama atd. – akorát že teprv až po krásném a pečlivém dohotovení těch kapes jsem zjistila, že jsem je udělala na ten zadní díl místo na přední.
  Po záchranné úpravě jsem měla krásné letní bílé bokovky, ovšem v době, kdy to bylo blíž k Woodstocku než ke konci tisíciletí, ve kterém bokovky teprv měly přijít do módy…

 23. 3. jo. :-)
  to je první co mě hned napadlo, když jsem viděla ten první obrázek.

  ad lebky. já vůbec nechápu proč jsou lebky tak v modě, nebo “in”nebo proč se lidem líbí je nosit…jsou hodně na tričkách, mikinách….

 24. 26. nebo ještě u chlapů se to dá pochopit, ale když jsem nedávno viděla stříbrnou lebku na dámském svetru….a mají je i na dámských tričkách….nevim no. divný. (pro mě divný)

 25. barčo 26,27
  já to beru jako pirátský. A jako puberťák jsem chtěla být pirátský kapitán (v romantickém knižním pojetí). A pirátská strana politická je mi sympatická taky.
  Jinak ten boom lebek tady byl už před 10-11 lety a toho jsem se neúčastnila:
  http://liska.blokuje.cz/579516-bezlebkova-dieta-php

  Připadá mi to jako zajímavej fenomén- v Mexiku jsou lebky a kostlivci běžná výzdoba, hlavně na Dušičky v různých formách, ale i celkově. Jako připomínka smrti, potažmo posmrtného života docela dobrý.
  V jiných kulturách dělají mumie, převlíkají je, vystavují mrtvá těla, i u nás jsou kostnice – pro mě je to zvláštní a je pro mě zvláštní detekovat, že je s těmi ostatky nakládáno důstojně. Pro naše pojetí to moc důstojně nevypadá.
  Kulturní podmíněnost. My jsme takový symboly radši poodstranili, zbyly nám kříže, to jo.

 26. 30. je to divné… takhle uvažovat. Tedy pro mně je to divné.

 27. Milá Liško.
  Ty jsi tak šikovná?! Zírám s pusou otevřenou . Krása.
  Chtěla bych Ti touto cestou poděkovat za návštěvy u mě na srdcové cestě a popřát Ti do nového roku spoustu zdraví, skvělých nápadů, príma lidí kolem sebe a samozřejmě moře lásky bez nadsázky.
  Měj se fajnově
  Bi

 28. 30. Liško jo, u těch chlapů ty obrázky lebek beru jako pirátský, rebelský, tvrdácký, to jo.
  u malých dětí chlapečků taky – třeba taková čepička :-)
  ale některý ty vyobrazení lebek – růžový dámský svetřík a na něm velká stříbrná lebka z flitrů, bez překřížených hnát..no nevim. tam už to právě působí zvláštně, zkrátka pro mě divný.

 29. Barevné blyštivé brabčáky sú peknučké, a Liška je šikuľka! ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *