Note: Bůček

Mám nový. Notebook.

Krásný nový lehký pracovní. Měla jsem ho k dispozici od jara. Pak přišel v říjnu pokyn nechat ho ležet na hromadě se třemi dalšími notebooky, které nám zaměstnavatel pořídil za jarní korona-doby. Byly potřeba pro distanční online práci – naše stolní počítače totiž nemají kamery, nedají se přestěhovat domů a tak. Přišel pokyn nechat notebooky pohromadě, protože bude následovat jejich zaevidování a nevímco – přijde ajťák a potřebuje se na ně podívat. Tak jsem tam ten svůj usurpovaný, označený zespoda nálepkou, taky položila. I když bych ho doma užila, protože ten domácí se půl hodiny zapíná, hučí, potom za další půlhodinu nějakou aplikaci otevře, načež se z ní nepodaří nic nikomu odeslat, protože zkolabuje.

Týden jsem ten notebook, svůj oblíbený, lehký, šikovný nechala ležet a nezdálo se s ním býti hnuto. Tak jsem si ho vzala na víkend zase domů.

Že je prostě můj. A velmi obratně jsem do něj v neděli ráno vylila tři deci vlažné kávy. Tak rychle, že to ani nebyl šok. Než jsem se stihla leknout, bylo hotovo.

Po čtyřiadvaceti hodinách sušení jsem ho zkusila zapnout a nic. Kolega – jediný, kterému jsem se svěřila a který je teď ve značně vzteklé, napružené a negativistické náladě vůči vládě a jejím opatřením – najednou přepnul do optimismu a řekl: „To je nadějný, zelené světýlko se rozsvítilo!“

Jenže to bylo všechno, co se stalo.

Tak jsem si narychlo objednala notebook svůj. Vlastní. Za prachy. Druhý v mé historii, ostatní počítače jsem měla vždycky od někoho zadarmo. Starší model, ale podobně malý, jen o něco málo těžší a se skvrnou na deklu. Já ho totiž docela potřebuju, jsouc PR a propagační činitel pro naši pobočku, Liška, psychoterapeut začleněný do startujícího projektu krátkodobé online terapie a vůbec. Včera měl být můj notebůček doručen a nebyl. Až v půl šesté mi poslali zprávu, že nestihli zásilku doručit (do 16 resp. 14 hodin) a že je odteď na pobočce pošty. Tak jsem tam okamžitě vyběhla a ke svému překvapení zjistila, že stále mají otevřeno do 18 hodin a že v jedné místnosti tam čeká 20 zákazníků v pořadí. Přitom v jedné místnosti podle vlády smí být jen 6 lidí. Možná pro tuto neřešitelnou absurditu tam byla nálada docela veselá a družná. Jindy je tam nálada plná vzteku, netrpělivosti a zoufalství; proto chození na poštu nenávidím, vedle nemocnice je to místo, kam pokud možno nikdy nechci jít, natož na dobu delší pěti minut. V létě na poštách bývá klima na omdlení a jindy vlastně taky. Tentokrát jsem ale já byla ten šťastný, kdo přišel na řadu hned, dostal balík a nechal ostatní čekat na důchody.

Mám tedy svůj notebůček, funguje, akorát má malou zapeklitost – na klávesnici nejsou napsané české znaky jako ěščřžýáíé, což tolik nevadí, ale nejsou tam ani „!ů§/(ú);°. Je tam O se dvěma tečkami, A s kroužkem, A se dvěma tečkami, tylda. Už jsem zjistila, že vykřičník se skrývá pod dvoutečkovaným A. Takže dobrý, už můžu vyjadřovat akcentovanou expresi. Juchů!
(ů se píše tak, že se ťukne na O se dvěma tečkami)

Šéfová to ještě neví.
.

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

34 komentářů u „Note: Bůček

 1. no teda, opět šikovnost zapracovala :-) Taky jsem si vylila kafé, ale naštěstí jen na klávesnici. A dostala od syna novou – cvakací. Je to na palicu.

 2. Liško, já bych ten první ještě nezatracovala! První elektronická pomoc, jak mě to naučil Em:

  1. Rozebrat na nejmenší díly, na které jsi jako uživatel schopná to rozebrat bez použití násilí – v případě notebooku to bude zřejmě jen vyjmutí baterky (i na to bude potřeba šroubovák)
  2. Nikdy, nikdy, nikdy nezapínat předčasně pro zjištění škod – zbytečně se ti to může kvůli té vylité tekutině vyzkratovat.
  3. Dát sušit a nevšímat si. Klidně pár dnů, minimálně 2-3. Dokud se neodpaří poslední kapička.

  Bod 2. teda radši nečti:) Třeba se to během té chvilky nestačilo vyzkratovat. Mně to takhle zabralo na vylitej čas do klávesnice i na utopenej mobil v čaji (obojí bez cukru). Držím všechny palce. Na vlastní note:bůček si určitě rychle zvykneš, pak je jen občas náročný střídat to s normální klávesnicí (měla jsem kdysi něco podobnýho z Číny).

 3. Přidám taky radu – z boku bůčku je taková placatá dírka, dá se tam strčit placatá koncovka od alternativní klávesnice. Aspoň doma. :-)

 4. Včera jsem měla celý den žravou náladu, a když jsem viděla nadpis, tak jsem tak nějak doufala ve čtení o pořádném kusu žvance :-)

  Taky budeme asi brzo muset pořídit nový noťas, akorát se v tom moc nevyznám a to vybírání mě nebaví. U starších mám strach, že dlouho nepojedou. :-/

 5. Já měla taky v plánu pořídit si vlastní noťas, abych pořád nepučovala ten svůj z práce a neriskovala jeho zničení či přinejmenším nařčení ze zničení + ztrátu dat, co furt nemám čas zálohovat. A rozhodně radši novej než repas, ntbky mají kratší životnost než skříně, navíc baterka i nově koupená bývá u starších placek problematická.
  Jenže když teď vypuklo druhý kolo distanční výuky a hlad po ntbkách, tak jsem to odložila na povánoce. Teď budou ceny vyšroubovaný.

 6. 2 Psice
  Joo, díky, doporučení od Em se hodí. Já to nechala jen 24 hodin a pak to zkusila zapnout : ( (toho mračíka nebo jak se to dá nazvat jsem dělala až na třetí pokus na té cizí klávesnici; ona je ke všemu celá užší, než jsem zvyklá).
  Rozebírat to bude náš ajťák, resp. někdo, komu to dá diagnostikovat, jestli to stojí za opravu. Snad jo.

 7. 4 nominek
  ad žrAVÁ
  k obědu jsem měla bagetu s pršutem a teď k večeři jsem si naplnila dvě papriky mletým hovězím (zbylé dvě si dám k večeři zítra). Včera jsem měla v krabici z restaurace pikantní kousky s bramborákem a dobrý bylo všechno! Je to radost!

 8. 4 5
  jo, to je pravda, že životnost PC je větší a déle běhají dobře než notebooky.
  Tenhle můj „nový“ notebook mě překvapil životností baterky; asi má novou – protože vydrží tak asi šest hodin určitě, to je dost.

 9. Prožila jsem něco výrazně podobného před měsícem.
  Piju kafe horký, no a abych neopařila svůj bůček / jako gumu kolem pasu / a kočku, vychrstla jsem obsah do Pc.
  Odpojila ze sítě, oblékla se a vyrazila do opravny.
  Díky rychlému zásahu jsem ušetřila přes dvacet litrů. A fungujeme si společně dál.
  Tedy doporučuji nesušit, nefénovat a rychle vyrazit, výrazně to ušetří peněženku, nervy.
  A memento … žádný, lemcám kafe stále dál na klávesnicí !

 10. Jo aha, dík za tip.
  Já to po pár dnech svěřila našemu ajťákovi a ten řekl, že to nechá diagnostikovat, jestli se vyplatí oprava.
  Takže stojí za to si zjistit, kde je nejbližší opravna…
  Ono se to ale stalo v neděli ráno, takže : (

 11. ad 8) Liško, tak to se nedivím, že se do názvu nenápadně propracoval ten bůček :-)

 12. Já potřeboval nějaký malý notebůček na psaní pracovních textů „na koleni“, něco, co komibuje tablet s klávesnicí. Jeden jsem vybral a po týdenním studování objednal, včera vyzvedl, večer zprovoznil a dneska vrátil :-)
  Kvůli třem věcem, z kterých je nejpodstatnější malý detail ve verzi nainstalovaných Windows 10 home s nenápadným označením „S“, které vám nedovolí instalovat téměř žádný software, který se nelíbí Microsoftu. Ke zkoušce kávou jsem se ani nedostal.

 13. Jirko (nemůžu najít na té klávesnici hvězdičku), 13
  :- DD Zkouška kávou! :)
  To s tou ne-instalací, je teda hodně zajímavý! To by mě naštvalo.

  12 nominku
  Jo ajoo, já zapomněla, že jsem psala o notebůčku a před čtvrt hodinou cestou z práce jsem si koupila bůček a už ho peču. Vůbec jsem to nedala do souvislosti s notebůčkem, ale asi nějaká bude, protože bůček jsem si nekoupila k pečení ještě nikdy předtím. Jenže já neměla oběd, měla hlad a chtěla jsme nutně nějaké řízky nebo krkovici a nakonec mě zaujal ten bůček. Nakrájím si k němu pak v průběhu pečení brambory a upeču je s ním. A sním.
  Takže článek s názvem notebůček se završuje bůčkem, to je krása.

 14. Sláva, dneska mi napsal ajťák, že notebook je OK, že všechny části jsou v pořádku a šly vyčistit, jde jen o jeho klávesnici, ta se musí vyměnit. Nebo asi jak říkala rulisa, by šlo prostš k němu připnout normální externí levnou klávesnici… hurá. Šéfová to stále neví :- )

 15. 15. tak to je výborná zpráva :-) Hlavně si nekupuj cvakací klávesnici, to je na palicu. Nedá se to vypnout.

  My dělali se synem pečená vepřová žebra (manžel nemůže), málem jsem dostala otravu masem. Takže to musíme zopakovat a tentokrát trochu kulturněji. Nemusíme se obžrat k smrti.
  Pečený bůček musel být mňam mňam :-)))

 16. 16
  žebra, to je lahůdka, ta jsem jedla jen párkrát, např. v hospodě U kata blízko Starom.náměstí.

  Bůček sněden – půlku jsem dala mámě, takže to bylo tak akorát, ne obří tučná porce.

 17. 14) hvězdička u podobných kláves bývá na tlačítku s číslem osm, jenže ten znak je na klávese vlevo nahoře a nikdy jsem nepřišel na to, jak se k němu dostat :-)

 18. Přepnout na anglickou klávesnici a pak shift.
  Na noťasech když nevím jak, zkouším ještě klávesu fn.

 19. 14
  Hvězdička na klávesnici …
  Zkus windosovskou aplikaci – Mapa znaků a jednoduše Ctrl+C a Ctrl+V

 20. Dík, jste prostě hvězdičky.

  Já to normálně dělám pomocé Alt Shift, že přepnu na angl.klávesnici. Tady jsem to zkusila na tom notebůčku, hned vyskočilo okýnko s oznámením, že Alt Shift přepne klávesnici a že ten pokyn můžu vypnout, když budu chtít, nic jsem nevypla, ale pokyn levý Alt pravý Shift přesto nefungoval. Ani na pátý pokus. Hlavně že mě nevyžádaně upozornili, že funguje :- ))

 21. Gratulace k zachráněnému bůčkoví! To jméno už mu hádám zůstane:) A přesně, kdyžtak do něj šoupneš jen externí klávesnici za dvě stovky a je to. Já to takhle mám v práci – bůček je ergonomicky podložen pěti baleními kancelářských papírů, takže se k obrazovce nemusím krčit a dole mám jen připojenou externí klávesnici. Škoda, že to nevidí má stará fyzioterapeutka, ta by zaplesala, že se aspoň něco chytilo na živnou půdu:)

 22. Psice :- )
  Gratulace se přijímá. Podložení pěti balíky papírů zaevidováno. K implementaci se přistoupí. Varianta: Kronika lidstva a tři balíky papírů.

 23. Navíc výška hrnku s kávou je vždy menší, než pět balíků papíru, nebo Kronika lidstva se třemi, to je jasný.

 24. Jasny, pokud Liska nebude v podpore zdraveho sedu provadet balancni cviky s hrnkem horky kavy na hlave:)

 25. Koukám, že ten notebook bude poctivá nordická práce :-) To už je podruhé v poměrně krátké době, co slyším o vylitém kafi v počítači – jestli bych neměla vzít to varování vážně a radši začít pít čaj v kuchyni nad dřezem :-D

 26. Marie Veroniko,
  no, to dělám s broskvemi. Jinak si netroufám je jíst.
  Druhá možnost je, že je rozkrájím do mističky a napichuju párátkem a nesu do úst. Ale to krájení dělám taky v blízkosti dřezu.

 27. Verdikt je, že výměna klávesnice bude stát 1500 Kč a že se to vyplatí, protože ten notebook stojí skoro desetkrát tolik.

 28. To je dobrý verdikt. Tedy z pohledu opravy notebooku. Z pohledu jednoho rozlití kafe je to drahý, ovšem zkušenost k nezaplacení – úplně jak tý reklamy na mastercard :-)

 29. Tak to bylo ještě dražší kafe, než to cibetkový :-)

 30. 31. a ještě rozlité :-) Taky piju kafé u počítače. Ale mám ho tak minimálně půl metru bokem. Možná by stálo za pokus uklidit si stůl či pořídit si stůl větší.

 31. a helemese jsem objevila zase pěkný blog přes psici, a já idiot v naději, že to nebude až tak vtipné, usrkávám kávu při čtení. Pět minut jsem se topila, teď už mi jen chrčí trocha lógru na plicích.. díky zase zavítám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.