Pastuší kostkovaná tobolka od Kokošky

MÁLEM BYCH ZAPOMNĚLA NA VZORY… 

pastusi_1b_500

A je to tu – prvotní nadšení, chachá, a kde je vzorům konec. Do jejich hravých kombinací jsem nepronikla o nic víc. Brzy na jaře jsem si koupila pauzák a zkusila vyrobit vzor klasickým způsobem, ne digitálně. Zaujala mě kokoška pastuší tobolka vyrůstající z chodníku. Utrhla jsem ji, dala si ji do vázy a kreslila jednodušeji a jednodušeji. Potom výsledný obrázek přenesla na pauzák ve dvou variantách.

pastusi_2b_500

A jednou takhle v červenci, kdy už jsou všechny kokošky dávno uzrálé, seschlé a pryč, jsem vzor upravila digitálně. Znovu základním způsobem, abych si osvěžila aspoň ten. Namnožit:

pastusi_2b_vzor_500

Vypadají jako ještěřičky. Invertovat:

pastusi_2b_vzor_invert_500

Poskládat dvoje “malé dlaždice” invertované a dvoje původní:

patusi_2b_4ctverce_cb_500

Ne ne, výsledný dojem je pohřební snítka. Poskládat jeden vzor namnožený s druhým inverzním a zamodřit:

patusi_1ba2b_4ctverce_modra_500

A zmnožit, jak to bude vypadat:

patusi_1ba2b_16ctvercu_modra_500

Výsledný dojem: poslední modrý vzor by šel na utěrku. Takovou bavorskou. Bílé kokošky na černém by se dobře vyjímaly na sukni. Podobnou už jsem si letos koupila, takže nic.

Budu muset přikročit k pokročilejším úpravám. Se svou leností nevím nevím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ars Vulpeculae a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

18 komentářů u „Pastuší kostkovaná tobolka od Kokošky

 1. Mně by se líbila bílá na takové té sytě trávově zelené. Každopádně kokoška je pro mě od školního herbáře jeden ze symbolů letní květové sezóny, i když ne úplně na vrcholu. Tam je divizna, ta je úplně nejvíc!

 2. Mně se líbí ta modrobílá kombinace. Jo, i na sukni by taková variace byla super. Na áčkovou nebo se sedlem, dole se rozšiřující. Představuju si nahoře ty čtverce větší, směrem dolů by se zmenšovaly.
  Nebo by opticky zmenšoval prdel spíš opačný směr?
  Ha, toť otázka.

 3. Liško, pěkné je to. Jemný vzor, který by mohl být velmi hezký na jednoduchých šatech do áčka bez rukávů s geometrickým vzorem ve stylu retro. Nebo na zástěru. Myslím ten černobílý dezén. A ten modrý by se mi líbil na povlečení. Jak ty tvoje nápady a fantazii více využít???

 4. psice,
  mně by se taky líbila bílá kokoška na zelené. To bylo první, co jsem zkusila udělat, ale každá šestá kokoška měla divně černej okraj, zbytek po invertované černé, než jsme ji přebarvila na zeleno. Ani jsem nezjišťovala, proč, a nechala jsem zelenou být. To byl důvod, proč je modré pozadí jen za pěti kokoškami nastojato, a není na těch vzhůru nohama – zas by tam byl divnej černej okraj, co mě zprudil. Zrušit prudící černou je asi pro pokročilejší a čilejší a vzornější vzorkáře.

  Jo už vím, čím to asi bylo – že jsem kokošky, nakreslené na pauzáku, fotila foťákem a musela jsem snímky v počítači hodně vybělit, předtím byly šedé a v jednom místě to chytalo jiný nádech a to bylo to vono blbě.

 5. ru,
  vidíš – jak říkáš “opačný směr,” došlo mi, že jsem ty kokošky mohla některé překlopit naležato a některé nechat nastojato a to by bylo možná ještě lepší.

  Ano, sukně áčkové nebo se sedlem, to jsou moje oblíbené. Dneska jsem si koupila jednu vzorovanou, dvoje letní šaty (vše poněkud kratší, než jsme doufali) a tři trika, kus za 60, hurá, všechno vypadá nově. Minule to byly tři sukně vzorované a tričko také vzorované, kus za 150. Příště tam už budu chodit jen v tom týdnu, kdy mají nejvíc zlevněno a bude.

  Akorát to zmenšování prdele u mě bohužel letos zatím nefunguje, naopak.

 6. zuzi,
  anó šaty do áčka, to je ono. Letos už mám na léto tak akorát oblečení, ale na tašky, na tašky plátěné se ještě zaměřím!

  Víc využít bych to mohla, kdybych byla cílevědomější. Třeba to přece jen půjde. Akorát mám pořád pocit, že jsem diletant a umím toho málo, a pak si na nic vlastního aktivně netroufnu. To mě koneckonců provází ve všech činnostech a pracech a oborech a hudebních nástrojích… :( Akorát jako vedoucí oddílu jsem se cítila už velmi kompetentní, naposledy jsem to dělala před 12 lety. Proto je čas to letos v létě krátkodobě oprášit. Sláva.
  A naštěstí se v kontaktu s klienty taky cítím vždycky dobře, tak doufám, že mi to vydrží i v případech hlubších, čistě terapeutických setkání.

  Tak nic neodkládat, jedem jedem a šup šup. A na to já si řeknu: “ALE to musím vyrobit víc prostorových vzorků a přijít na nějaké nápaditější, tohle je málo.” Jenže hlavní je začít, ne čekat, až nashromáždím všechny použitelné vzorky. Stačí přece jeden!
  – tak, teď jsem si to řekla a uvidíme, za kolik let to moje ucho uslyší.

  Říkám to tu už poněkolikáté, to vím – ne že bych vás tím chtěla krmit; říkám si to tu pro sebe, abych konečně plně uslyšela, a ne jen to zaslechla někde v dáli a šla od toho jako obvykle.

 7. Pche – dala jsem na slovnik.cz přeložit “kokoška pastuší tobolka” a našlo to leda “kokot.”
  Bacha, to byl krok k podnikavosti – protože pro vzor potřebuju asi anglickej název, když chci prodat výrobek se svým vzorkem. Za každej hnusnej válcovitej tlustej hrnek s kokoškou, co si nějakej bohatej amík koupí za 300 Kč, dostanu asi pětikačku. Ani nevím, už mi to nejde podruhé dohledat. Tak tam se přihlásím a děsně zbohatnu!
  Shepherd´s purse, zkrátka pastuší tobolka, bez Kokoschky (pravil knižní slovník, dost blbej, od Poldaufa). Capsella bursa-pastoris.

  … přihlásila jsem se, založila nutný PayPal a zjistila, že musím dodat obrázky v opravdu velkém rozlišení; takovém, co jsem ještě nikdy neměla. Tak šup šup jedem jedem všechno znova :) – poněkud demotivující.

 8. Tak to nabídni jako Oskar Kokoschka pastoral pod. (Potřebný příklonný písmenka si tam dodej sama, já umět anglicko jen lámat.)

 9. ru 9
  to je dobrý:-)

  Já zrovna chtěla zvolat NÉÉ, protože jsem uložila na tu obchodnickou stránku obrázek předčasně, nevyplnila jsem tam, kolik chci zisk za každý prodaný, takže jsem tam měla NULA a překlaplo to jinam a je to fuč a já nevím, jak se tam vrátit, už mi to nejde, ani nevím, jak to smazat a zadat znova s profitem vyplněným a ne nulovým. Uááá. Vida, tady vidíme, jaká je honba za ziskem marná!

 10. Uf uf uf, uf jsem se tam krkolomně proklikala. Na každou prodanou nějakou pohlednici nebo A5 nebo co jsem si dala zisk půl dolaru, protože tolik ani nestojí celá pohlednice u nás! A tam to prodávají za víc než 250 Kč. To přece nikdo nemůže koupit; já teda nikdy. Kór ten můj obrázek, který je jen černá linie na bílé ploše.
  Tady to máme:
  http://society6.com/woolpecula/skifox#1=45

  Nějak to nacpu do levého sloupce blogu, ale asi jen na ozdobu :-)

  A je to k mání i jako obal na iphone či co. Na víc to moje rozlišení nestačí. Musím vyrobit liščí vzory s jinačejším kalibrem.

 11. Pokud si teď v červenci někdo koupí obal na telefon s lyžujícími lyžkami-liškami (lyžujícími v létě), dozvím se to na začátku října. Nebo asi září? Nepochopila jsem, jak mi můžou poslat podíl z peněz, když znají mé číslo platební karty, ale neznají číslo účtu. Pokud proti svému zvyku otevřu a přečtu příslušný výpis z účtu, možná tam bude nula nula a ani nepochopím, jestli nikdo nic nekoupil, anebo něco poslali.

 12. ahoj barčo,
  fler je vyloučen – nemám v úmyslu chodit na poštu. Nejlépe nikdy. Jdu tam jen, když musím zaplatit složenku (a to jdu po termínu splatnosti) nebo vyzvednout nějakej blbej dopis, kterej vůbec nechci, ale posílá mi ho nějaká instituce.
  Balit výrobky nikdy, chodit na poštu nikdy.
  Taky bych nějaké výrobky musela mít. Jenže nemám – já jen navrhnu obrázek a kdo si chce koupit výrobek s ním, ať si ho koupí, to už zařídí profesionálové, co mají předměty a mašiny na potiskování. Society6 je proto jediný možný způsob, který mi vyhovuje a ke kterému jsem vůbec ochotná.

 13. Society vypadá dobře – aspoň tím, že na sebe vezmou to břímě realizace a ty si můžeš jen tvořit. Ceny vypadají šíleně podle mě jen pro nás, ruční práce a malotisky mají svou hodnotu, stejně jako tvůj čas. S vkladem na kartu je to podle mě stejně jako když kartou platíš – taky ti to strhnou z karty a nepotřebují č.ú. Na výpisu to potom určitě mít budeš. (Ale nemám s tím osobní zkušenosti). Tak hodně štastí a lačných kupců – lyžařů, kterým se stýská po zimě!

 14. Díky, psice,
  to jsem zvědavá. Vím, že na Society6 má věci paní Ellen Giggenbach, jejíž blog jsem našla. Má jich tam fůru, tak jí asi napíšu mail s co nejslušnějším dotazem, jak jdou kšefty. Protože jestli nejdou jí, která tam má hodně námětů a píše blog v angličtině, tak nepůjdou mně z Čech, která nemám facebook a nechci ho ani pro účely inzerce kšeftů.

 15. Zatím lze konstatovat, že první krok navzdory lenosti jsem učinila – musela jsem kokošku překreslit na velký formát a udělat nějaké prostorové vzory znovu, aby byly v potřebném rozlišení. Hurá, modrobílá kokoška už je v prodeji dokonce i na hrnku. Akorát ještě nikdo se na ni nekouk :-) Američani jedni – nevědí snad, co je Kokoška??!!
  Kokoška do každé americké domácnosti!

  Nebo i do české, protože při objednání výrobku do neděle 13.7.máme všichni poštovné zdarma! Možná si něco svého koupím, abych měla nějaké dárky na vánoce…

 16. Jo, je to dobrý – co jsem zatím vytvořila pro Society6 není tak humpolácké, je to jemnější, detailnější; až se hrozím, kolik mega má jeden takový obrázkový soubor. Tak velké soubory jsem předtím nevytvářela. Několik tisíc pixelů krát ještě víc tisíc pixelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *