Pilný idiot – pohroma lidstva

V dětství jsem párkrát zaslechla, že „nejhorší ze všeho je pilnej blbec.“

A už je to tady, už to konečně chápu. Ještě že nejsem pilná snaživá vypatlaná. Nikdy jsem nebyla. Dneska jsem se pekelně nasrala na lidi, co dostanou úkol a plní ho do mrti, pěkně pilně, bez výjimky, do stébélka. Bez přemýšlení. To nesnáším. Lidi, co nepřemýšlí. Proto vždycky zpozorním, když narazím na člověka, který používá v řeči klišé nebo přejaté vazby z reklam, co nejsou gramaticky správně, ale bylo to v televizi, tak je to určitě pravda :).

Co mě naštvalo – zahrada u nás v práci patří obci. Trávu sekala nějaká firma, letos odstoupila a přišla jiná. Děsně pilná. Posekanou trávu smetají košťátkem do velkých pytlů. Křovinořezem sekají nejen kolem živého plotu, ale i pod ním. Když tu byli letos poprvé, asi před měsícem, nevím, co dělali, ale z hnízda vypadl pták. Nedopeřený. Jeho osud jim ležel na srdci, mně taky, tak jsem ptáka odnesla do útulku pro ptáky. Byla to žluna.

Druhý den zase sekali a prý rozsekali zajíčka. Na zahradě někde v koutečku živého plotu bydlí zajíc, to víme, ale že se úspěšně spojil s jiným zajícem a dokonce rozmnožil, to jsme se dověděli, až když přišla zpráva, že mládě rozkrájeli sekačkou naši pilní sekáči. V tu ránu mi přestali být sympatičtí a už jsem s nimi nechtěla nic mít.

Minulý týden přijeli zase sekat. Velká sekačka pojížděla po trávníku pod stromy, u živého plotu makal chlap s křovinořezem. Vidím ho a říkám naší sekretářce: „Já za ním půjdu a řeknu mu, ať neseká pod tím křovím u země, že tam bydlí zvířata -„

Ne, prej ne, prej zvíře, co je zdravé, se posekat nenechá. Hm. Tak jsem potlačila své cuky a zašla do domu. Dneska je pondělí, jdu na zahradu chystat na zítřek ohniště. A hele, tady leží mrtvej pták! Možná to sekáči byli, možná ne. Jdu do rohu k plotu, že zaleju kytky na kočičím hrobě. Není poznat, že je to hrob – je to kamenná ohrádka, která hrob připomíná, a v ní jsme zasadili kytky, aby to tam naší věrné kočce hezky kvetlo letos i napřesrok. Pár kytek. Barvínek, petrklíč, maceška. No a ti kreténi je posekali. Kdo prosimvás poseká barvínek? Odkvetlou macešku? A nechá tam na ozdobu suchou hlínu. Nemyslící pilnej kretén, zkáza lidstva. Škodič největší, pohroma a nižší bytost.

Pilní snaživí pracanti, co nepřemýšlí a jen plní úkoly, to podle mě nejsou lidi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

23 komentářů u „Pilný idiot – pohroma lidstva

 1. K té poslední větě se mi vybavil článek z Reflexu na téma stíhání komunistických zločinců (i těch „pouhých“ vykonavačů) http://www.reflex.cz/clanek/komentare/57221/jan-jandourek-po-nacistickych-zlocincich-se-jde-porad-a-komunisticti-nic.html
  konkrétně “ V knize Norimberský deník jeden méně významný činovník z koncentráku říká: „Já za nic nemohu, já jsem jenom popravoval.“ No právě.
  Zlatá kosa, nebo srp. Tím si blbec maximálně sekne do nohy…ale aspoň svojí.

 2. Jo, „pouzí vykonavači“ je správné označení.
  To je pohroma.
  I když nechci samozřejmě snižovat lidi, kteří např. mají rodinu a rozhodnou se být za diktárorského režimu mlčící vykonavači, protože je jisté, že jinak by byli popotahováni nebo zničeni ne sami, ale se všemi blízkými. O těch nemluvím, to jsou lidi, kteří se rozhodují nebo rozhodli a přemýšleli o tom.
  Mluvím o nepřemýšlejících. A k tomu pilných. Nadplán.

  Jo, ať si zplanýrujou svoje kytky ze svojí blbosti a ne cizí kytky.

 3. Teď si představ třeba pilné učitelky. To je nářez.

 4. Zajíci a srnky jsou v tomhle ohledu šílený pitomci. Blíží se sekačka a oni, místo aby vzali nohy na ramena, tak se skrčí a nechají se dobrovolně rozšmelcovat. Zrovna minulý týden vzal takhle srnku známý a ještě ji musel dorazit, protože pořád žila… Byl z toho dlouho špatný.

 5. Sejro,
  já chápu, že srnku rozřeže nějakej velkej kombajn, ale sekačka na zahradu? To je ten člověk slepej, ne? Nebo s křovinořezem zavěšeným na rameni – to si nevšimne?

 6. ratko 3
  no přemýšlím, přemýšlím a zrovna se mi nic konkrétního nevybavuje, tak si říkám, že pilná učitelka není špatnej druh. Pilný sám o sobě nevadí, vadí, když je to k tomu tupoň, a to učitelka většinou úplně není; musí umět trochu improvizovat, připravovat se, ucelit věci, poskládat je za sebou, přiměřeně … je to náročný. Učitelka není člověk, co jen tupě plní úkoly. A když vyjímečně je, tak to je pak taková ta výuka, při které jsem si četla pod lavicí, hrála lodě, kreslila, vyráběla vlaštovky a tak.

 7. chlapi z technických to vůbec nemají jednoduchý, lidí žhaví telefony a stěžují si, že u nich není posekáno, nebo, že tam jsou přerostlé stromy a pak jsou další lidé a ti žhaví také telefony a nadávají jim do zabijáků stromů a zvířátek a jsou to největší vrazi na světě. zajíčci neutečou, jen se překrčí v tom šoku a znehybní, bohužel :-(
  každá činnost totální – ničí cosi přirozeného, jak tady zmínila ratka – učitelky, rodiče, ale jakákoliv činnost, když budu opravdu hodně pilná sestra a budu obíhat kolem nemocných lidí jako družice, ti lidé zleniví a doma pak s těmi nemocnými lidmi nikdo nevydrží. když je obíhat tolik nebudu, můžu být v očích někoho flákač a neochotná sestra.

 8. všichni jsme pilní idioti – v různých oblastech a nechcem to samozřejmě kolikrát vidět, nebo si to připustit.

 9. 7. pilná učitelka je učitelka, která si myslí, že ten její předmět je nejdůležitější a ona je natolik přece pilná a dělá ty přípravy do školy – takže prostě ten její předmět musí umět všichni děti, (proboha, co je na tom nepochopitelnýho) nebo je to dokonce musí bavit. pilná učitelka ve smyslu učitelka tlačící na pilu, a jak to vlejvá různě metodama těm žáčkům do hlavy – a tím křiví přirozený charakter dětí.

 10. 10. a ta traumata díky některým pilným učitelkám přetrvávají do dospělosti. :-)

 11. k článku: poučení pro příště, posekat si sám…

 12. Barčo, jo. Tak jak píšeš tak to cítím. Všichni jsme pilní idioti když si plníme povinnosti. Bez vhledu a nemoudře.

  Zahrada je žívá bytost, je třeba se o ní starat. Posekat, uklidit. Udělat si to raději sám i když je to města. Kdo to užívá, kdo v ty zahradě chodí… ti lidé co to tam sekají asi ne. Je třeba mít k tomu místu vztah. A kdo má vztah k tomu místu, ten se i dobře postará. Kdo vztah nemá, tomu je to jedno.

 13. 7. pilný inteligent říkáš že je lepší? :-) to se mi moc nezdá. Pilný člověk vysírá jen vlastní pilností. Dostanu neurozu jen když se dívám. A moje neurózy jsou dokonalý indikátor. Naprosto jim důveřuji. Takže je jedno jestli chytrý nebo hloupý, pilný člověk je postrachem okolí. Ten chytrý možná i víc jelikož je pilný rafinovaně. Víc toho stihne a víc toho zamoří svojí pílí.

 14. 6. I křovinořez. Pokud je to zrovna čerstvé mládě, tráva je vysoká… Tím ovšem nechci říct, že zrovna „tvoje“ sekáče omlouvám.

 15. Jé, dnes jsme na téže zahradě měli táborák, účast byla hojná, atmosféra krásná a nakonec skoro každý spontánně odnesl židli nebo nádobí nebo kytaru, takže jsem nemusela po skončení nic sama vláčet, jen dát kousek na místo a hotovo. Paráda.
  Hned jsem vyrobila nástěnku s velkýma fotkama z akce. Ty se mi taky dost povedly (ale nemůžu je nikde zveřejnit), dlouho jsem se jimi kochala.
  Zajíc nepřišel.

  barčo 10
  jó, taková nějaká by pilná učitelka mohla být. Ale nevěřím, že křiví přirozený charakter dětí. Ani nechci zabředávat do debaty, co to tak asi může být, ten přirozený charakter dětí.

  ratko 14
  ne, já jsem to nemyslela tolik na inteligenty a blbce, ale spíš na ty, co plní úkol a nepřemýšlí u toho. A to může dělat i člověk s IQ 140.
  15
  Že je v pilnosti něco nepřirozeného? To by neexistovala, kdyby byla nepřirozená! :-)
  Například „nové koště dobře mete“ mi přijde úplně přirozené. Až přijdou sekáči potřetí, očekávám, že se uvolněj a nebudou šmrdlat travičku nakratičko, smetat košťátkem až na hlínu a dřevorubat pod živým plotem až ke krajům, grr. A jestli jo, jsou pilní roboti a podám si je.

 16. No, můj táta vždycky říkal, že horší než setkat se s blbcem je srážka s chytrým blbcem. A definice blba je to, že nepřemýšlí nebo že nemá zdravý rozum. A to nemusí být sekáč či učitelka. To – jak už výše řečeno – může být kdokoli. Například uklízečka, která zásadně vytírala tak, aby to bylo vidět, aby nikdo nemlh říct, že dnes neuklízela, tedy celé dopoledne byla na chodbě louže a klouzalo to. Stejně tak ale to může být – a bývá jakýkoli úředník, který dodržuje přesně nařízení a trvá na něm, i když je to v konkrétním případě proti zdravému rozumu. A na jejich základě dochází i ublížení na zdraví, nenapravitelným právním škodám, úniku nebezpečných zločinců ……. atd. atd. Proti tomu je sekáč ještě sekáč.
  Ale …… podívejme se na věc z jeho pohledu. Neví, že v křoví bydlí zajíc. Dostl nařízení, že má trávu sekat tak, aby bylo vidět, že je posekaná ještě dlouho, protože kdyby to nevzal na „tenisák“, tak by musel sekat brzy znovu a to by bylo na úkor firmy. A firma si to tedy hlídá a hlídá to i zadavatel, město. Též je potřeba vyholit prostor pod plotem, protože ten se natírá a když je obalen býlím, tak víc trpí nátěr. Tolik praktické hledisko. Šetří se náklady, kde se dá. Sekáč nedostal jiný pokyn, on si nemá co myslet, předvídat zajíce atd. Určitě mu chyběla informace od jedné laskavé Lišky bystroušky, co sekáče okouzlí svým úsměvem a vyprávěním o zajících a kytičkách a hrobečku atd atd. Možná by se dal obměkčit. Nebo ne. Protože ty ho neplatíš a on musí především dodržovat pravidla od svého zaměstnavatele, protože má třeba minimální mzdu a je za ni rád. Existují profese, zpravidla dělnické, kde lze pouze držet hubu a krok. Ty jsi na tom jinak, můžeš diskutovat, nesouhlasit, atd. atd., tedy jsi na tom jinak než člověk manuálně pracující. To je třeba si uvědomit, na druhou stranu, abychom byli spravedliví. Není jen jedna pravda. …… si dovoluji jemně podotknout.

 17. 18. je jedna pravda. a ta pravda je, že Lišce bylo líto když posekali zajíčka a její hrobeček. a rozčílilo ji to. to je pravda.

 18. Tenhle sekáč nejspíš není začátečník a už se pravděpodobně s mrtvolami v zákoutích setkal, možná i často. Proto by se aspoň mohl zeptat předem. Na okrasné výsadby určitě.

 19. Nojó, příště si sekáče odchytím a pohovořím o zajících a ohradím kytky.
  Oni mi byli původně sympatičtí, já se s nimi bavila ohledně toho ptáka, co vypadl minule z hnízda, takže si mě i budou pamatovat a snadno se domluvíme.

 20. 21. nemluvit o zajících – plašit zajíce, než vyjede sekáč. udělat rojnici a plašit je, oni pak vybíhají. chlapi v technických to tak také dělají, ale ne všichni právě utečou. utečou :-(
  a hrobečky označit – řádně. třeba kameny.

 21. 22 řádně označeno kamennou ohrádkou.
  Rojnici tu nikdo dělat nebude, ta je snad v kompetenci sekáčů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.