Potřebujeme novou pračku.

ALE JAK NA TO?

Ukazuje se, že jsem ještě méně praktická a víc pomalá, než bychom čekali. Konečně jsem uvěřila, že naše pračka je kaput. Matka to věděla dřív a věděla i to, že je potřeba podniknout nějaké kroky pro získání nové pračky. Například něco prodat. Aby na pračku byly peníze. Také se po pračkách podívat. Někde.

Konečně to začíná docházet i mně.

Ona ta pračka trochu pere, ale blbě. Napustí vodu, vypustí vodu, pravděpodobně ji neohřeje a bubnem ani trochu neotočí. A tváří se, že prací cyklus proběhl zcela v souladu s mravním zákonem praček.

No a já přístrojům nerozumím a jediné, co od nich chci, je, aby sloužil bezporuchově dvacet nebo třicet let. Jinak jsou to pro mě zkurvítkované šmejdy.

Jediné, co je mému mozku s oslabenou praktičností jasné: Potřebujeme automatickou pračku s horním plněním. Tak se to správně jmenuje, žejo, a patří to mezi „domácí spotřebiče“ nebo tzv. „bílé“ něco, asi „bílou techniku“, jsem si vzpomněla; to se mi bude při hledání a shánění hodit. Pojmenovávání mi jde. A to je tak všechno. Praktické věci mi nejdou a stroje mě vůbec nezajímají, protože to nejsou lidi.

Ale vím o fascinujících dovednostech některých lidí ohledně vybavení domácnosti! A je možné, že některý z vás, těchto géniů domácí výzbroje tohle právě teď čte.

Kdybyste náhodou věděli, jak přijít k pračce bezpečně, levně a tak, aby sama (nebo s někým) přijela do naší koupelny a ta stará odjela pryč, tak to by bylo dost skvělé.

Je lepší napsat na facebook, že potřebujeme pračku, a čekat? Nebo se koukat výhradně po nových úzkých pračkách s horním plněním? Musí být úzká, jinak se do úzké koupelny nevejde. Asi na 5 kg prádla. No a nejlepší by byla zadarmo.

Jo a nevíte, kde prodat halapartnu? Jestli v nějaké té aukční síni, co se prodávají i obrazy? Takové nějaké síně tady poblíž jsou. Když se prodá halapartna, budeme mít na pračku. Je to takový pěkný koloběh technických vynálezů v domácnosti. Halapartna je technický vynález takové formy, kterou chápu! Nemá motor ani elektroniku a takové věci jsou pro mě srozumitelné. Jenže neperou hadry.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

121 komentářů u „Potřebujeme novou pračku.

 1. Halapartnu nabídni na Aukru. Asi přes někoho, kdo na tom Aukru má registraci. Nebo na FB, máš-li dostatek přátel, co ti to nasdíl., aspoň několik set. Nebo inzerátem na Bazoši a na SBazaru.

  Pračku se zadanými požadovanými parametry vyber na Heuréce. S přihlédnutím k tamním recenzím předchozích kupujících, ovšem musíš si u daného výrobku rozkliknout „všechny recenze“, nikoli jen „ověřené recenze“ – a přihlížet hlavně k těm horším. Moc dobrých neověřených s opakujícími se slovními obraty je většinou obchodní spam.
  A nekupovat nutně od nejlevnější nabídky, spíš aby ten prodejce měl i kamennou prodejnu a nebyl to jen šmelinář s barvičkově křiklavým e-shopem.

  Někde je i doprava zdarma, vyplatí se spočítat si, kdy to vyjde líp bezu ní a kd y sní.

  Pak když objednáš, máš dovoz za první dveře v ceně. Někteří prodejci umožňují příplatek za výnos do patra, někteří i zpětný odvoz starého spotřebiče.

  A nebo si na netu vyber podle parametrů a pak si zajdi někam do kamenné prodejny domluvit si výnos a odvoz starého spotřebiče osobně. Ale počítej s tím, že ceny na e-shopech a v kamenné prodejně se většinou liší, v prodejnách bývá dráž.

 2. ru,
  jooo, super, díky. Máma taky navrhovala heuréku.
  Zítra půjdu kolem jedné prodejny blízko práce, tak se tam můžu orientačně zeptat.

 3. Tak to asi mám mejl o něčem jiném. To by mohlo klapnout už příští týden. :-)

 4. Liško, jinak souhlasím s tím co píše Ru v komentu 1.
  heuréka, parametry, střední třída, kamenný obchod (reklamace) zeptat se na odvoz staré pračky a odvoz nové pračky kolik si učtují.
  nevím, na vynešení sehnat kamarády z práce, třeba, kdyby to bylo drahé? nevím jak si to účtují, mám výtah.

  teda vůbec netuším kde prodat halapartny. :-(

 5. 8
  Ty halapartny fakt asi nejednodušeji a nejefektivněji na Aukru. Ještě pořád tam dost brouzdají sběratelé.

 6. 8.
  Výnos do patra je zpoplatněnej i s výtahem. Liška má taky výtah, malej, ale pračka se tam vejde. Jenže je to manipulace navíc. A výtah startuje až ze zvýšeného přízemí po pár (do dvaceti?) schodech od domovního vchodu.

 7. Aukční síň, pokud vůbec halapartny bere, si stejně jako starožitník nechá 40 nebo až 60 % z ceny (kdoví, jestli v dnešní pokročilé době ne i víc). Aukro je svým způsobem jistota, pokud je zájem o halapartny a zvolí se vhodná strategie. Mně se při vyklízení baráku osvědčilo nabízet krámy od 1 Kč, povzbuzuje to soutěživého ducha účastníků. Ovšem mým primárním cílem bylo se věcí pokud možno bez námahy zbavit a utržený peníz byl jen příjemný bonus. Pro zajímavost: při vyklízení jsem na půdě našla škatuli starých cigaret (tedy plných krabiček), za jednu konkrétní dal nadšenec/šílenec přes čtyři tisíce. Na druhou stranu broušeného skla bych se nezbavila, i kdybych k němu přidávala padesátikorunu. Aukro je jistota, ale mnohdy zcela nevyzpytatelná jistota.

 8. 11
  Proto bych to od korunxy nedávala. Nikdy nic jsme tam nedala od koruny, a vždycky jsem prodala, to jen leda kdyby to byly fakt šmejdy nebo něco, o čem vím, že nemá hodnotu. Radši neprodat a pustit aukci znova, než prodat za pár korun.

 9. Petro, taky dík, no a když na aukru nejvyšší nabídka vyšplhá na 2000, tak to musím tomu člověku prodat, anebo ne? Nebo musím tu vstupní nejnižší částku už nastavit pro mě snesitelnou?

  Tak aukční síně a spol takhle rejžujou, to asi bazary všeho druhu budou podobný, žejo…

 10. barčo, jo, díky, heuréka.
  Za odnos do patra bych zaplatila, to jediný mi připadá, že to za to stojí, toje lidská dřina.
  Výtah je, schodů k němu je myslím 9.

 11. 10. měla jsem za to, že vynešení do patra/pater bez výtahu je podstatně dražší než s výtahem. Dokonce jsem od někoho z práce slyšela, že za každé patro se platí, ale už je to dlouho. a bohužel dost peněz. :-( nevím, opravdu nevím, jistota je na to se přímo optat prodejce.

 12. 13
  Liško, můžeš si nastavit počáteční cenu podle svojí úvahy. Nic tě tam neomezuje. Jen serióznost dodržet kupní smlouvu – což znamená taky předat zboží tomu, kdo aukci vyhrál, za konečnou cenu, jakou přihodil. A nelhat o stavu zboží.

 13. 15
  Dražší to je, taky ztáleží na počtu pater, ale i s výtahem už od vchodových dveří do prvního patra je to za poplatek.
  A každý prodejce/dopravce to má jinak. Je to smluvní cena, nevyplývá z žádných legislativních norem.

 14. A nemohla bys, Liško, vyhlásit akci tady na blogu nebo na FB? Věřím, že dva tři čtenáři – chlapi, co by se ti tam sešli to pomoct vynýst, by se naili. :-)

 15. Stěhování v poho.
  Já ji tam nechám dolevitovat i ze svýho gauče, to není problém.
  Akorát materializovat představu pračky ještě neumím, to je jen o malinkej level výš, než kam sahají mé možnosti:-)

 16. Nespěchat, jj. Neprodávat za každou cenu.

  Proto taky ten můj mejl pro Lišku, vem to vážně Liško.

 17. taky tak. prodej halaparten neuspěchat, naopak pověnovat se tomu. jistě zabere to čas a energii, ale výsledek jistě stojí za to. Podobně s pračkou – trošku se pověnovat výběru, at potom dobře slouží.

 18. a vlastně si myslím, že když se začne s halapartnou, časem se v tom trošku naučíš chodit a můžeš prodat postupně pomalu i jiné věci, na kterých jste se s maminkou dohodli. Asi jde jako vždycky o to napoprvé.

 19. 25. nemyslím že se to dá nějak lehce naučit pokud se tomu člověk nevěnuje dlouhodobě, tedy zná ceny na trhu a ví co doma vlastně má. Jestli je to cenný originál, odkud a s jakou historií nebo nějaká napodobenina na turnajové hry. Tohle patří do rukou odborníka. Někoho komu Liška důvěřuje a kdo se vyzná. nemůže to dělat sama.

  Co se týče pračky, tam je to jedno…

 20. 26.ano, mě šlo o ten postup. začít. jít a najít odborníka, starožitníka…..nechat si poradit od těhle lidí…..kontakty….kde se tyhle věci dají prodat….možná bych s tím zašla i do muzea, jestli tam by neporadili…..prostě vzít si to za svý a pověnovat se tomu. protože vím, že když to prodám, pomůže mi to. a jak říkám postupně.

 21. Podle meho laickeho odhadu bude Liscina halapartna max do 10 tis.
  Pokud na ni neni nejaka zvlastni znacka….
  Urceni bys Lisko mohla zkusit na detektorwebu.
  Chodi tam opravdu machri a kdyz das detailni fotky, urci to presne.
  Neradi se ale vyjadruji k cene.
  Ne ze by ji neznali, ale proste tam ze sebe nechteji delat odhadce gratis a komercializovat ten web i kdyz tam taky obcas padne nabidka k prodeji, ci koupi.
  Nicmene maji v diskusi mail a kdybys je soukrome o odhad pozadala, tak te urcite nekam neposlou.

 22. A když už , tak to tam nasáčkuj všechno i s těma přilbama a polní flaškou….
  Kocoura zatím ne :-)

 23. 29 – 31
  Konečně konkrétní rada. :-)

  ad 27
  TS Bohemia mám taky ráda a ještě radš u nich nakupuju o víkendu, mívají sem tam na něco víkendový slevy. Ale určitě, určitě bych si napřed přečtla recenze a srovnání s jinými výrobky na Heuréce.
  Záruka 5 let na motor a kompresor je spíš marketingovej tah, to nabízí kdekdo, páč to se kazí nejmíň.

 24. Jo a moje soukromá rada – nekupuj pračku, která je superúsporná na vodu. Radši s o něco větší spotřebou vody, ale s lepším vymácháním. Ideálně, kdyby se dal objem vody na máchání manuálně přidat.

 25. A ještě v případě horem plněné bych asi chtěla takovou, která má automatické zastavování po praní otevíráním nahoru.

 26. 33. dávám voda plus nebo opakované máchání.

 27. do whirpool bych nešla. dřívější typy a pračky byla kvalita, za poslední roky šla kvalita hodně dolů a dost často poruchové. vím to od opraváře praček – souseda.

 28. 35
  Vodu plus nemám, bohužel, proto se tluču do hlavy, že jsem koukal ana korunu nevzala tu o něco dražší boschku, co vodu plus umí. Mám jen možnost přidat jedno máchání navíc ale to je prd, když to pořádně ani nešplouchá, hladina vody někde dole. A dvakrát máchám taky, při plné pračce, ale pak mám spotřebu vody úplně největší. A navíc při opakovaném máchání zas nemám možnost tak vysokých otáček (nechápu proč), takže pak ještě musím znovu pouštět odstřeďování. Vzhledem k tomu, že mám pračku ve sklepě, musím pak běžet do sklepa třikrát – jednou dá prát prádlo, podruhý pustit opakovaný máchání a potřetí pustit dostředění.
  Přičemž když to chci všechno dělat na noční proud, peru půl dne, protože praní na jeden cyklus nočního proudu, máchání za iks hodin na druhý cyklus nočního poudu. Opruz.
  Příště si koupím boschu s vodou plus. A nedoporučuju Candy.

 29. Ten můj tip jsem napsala zcela náhodně, protože to byla značka, horní plnění a levná. Většinou je dobré si moc nevymýšlet. Tedy z vlastní zkušenosti. Pokud tedy nějakou ještě lepší značku, tak pak AEG, ale opět riziko že třeba tab bude nějaká vychytávka která je zcela nanic a naopak dělá potíže. Já mám pračku s předním plněním AEG, předtím jsem měla myslí Whirpool, ale ta se mi po asi 8 letech úplně rozpadla. Maminka má myslím Candy (úplně jednoduchou) kupovala jsem ji jen tak od pasu, a má ji již 10 let bez problému. Vrchní plnění… žádný problém.

  šla bych asi do levné pračky. Drahá pračka není zárukou že se nic nepokazí.

 30. 38
  Souhlas.
  Akorát mě ta moje Candy nevyhovuje, protož je blbě nasoftvérovaná. Viz výše, máchání a odstřeďování a další „tisíckrát nic umořilo vola“.

 31. 39
  U těchhle shora otevíraných úzkých praček je to s vyššíma otáčkama problematičtějí, mají jina těžiště. Ale i těch 1000 na běžný sušení stačí.
  Ta elektroluxka se mi už předtím taky líbila. NA TS B. mají jinou, ale taky se zastavováním otevíráním nahoru.

  40
  Taky vypadá dobře.

 32. Jé, díky moc,
  tady je toho hodně cenného!

  Halapartny resp. spíš píky nebudou asi nijak kuriozní jako ta leptaná z gardy krále Filipa v kom.22, nejsou zdobné a tak. Ale to mě pobavilo, ratko, že u něčí halapartny byla známa její historie, kde byla a tak. Většinou to asi známo je, ale když se píka nachází v činžáku, jako t naše, tak to už ne :- ) To mi předtím nedošlo.

  A pračky! Díky, to nejsou ani tak děsně drahý. Hurá. Ještě ta doprava – já předpokládám, že je to úplně běžný, že dovezou pračku a odvezou novou a jsou to chlapi s těma trákama nebo jak se tomu říká, a hotovo, tak kolem 500 Kč že by to třeba stálo. Možná víc, co… na to se kouknu.

  A už tu máme jednu recenzi od barči – že whirlopool se zhoršily.
  A že „jen“ 1000 otáček pro ratku :- ) to je pro mě dost, to ta naše stará určitě nemá. Je z doby, kdy ani na pračkách nebyly digitální displeje. Jmenuje se Thomson SWT 500P. A vydržela dlouho, takže dobrý.

 33. Jasně, nemusí být ta pračka ani drahá ani vymakaná.
  Tyjo, kdybych si zaplatila svou práci za vedlejšák, co už jsem si dlouho neproplatila, tak to by asi na pračku tak akorát bylo! A píka by se mohla prodat pomaleji (teda ne že by na to už ty tři roky nebylo času dost; jen nejsem žádnej obchodník) a z toho bych pak zaplatila ten svůj výcvik; chtěla jsem ho paltit z toho vedlejšákového příjmu.
  Jo, tak hlavně zjistím tu dopravu a odvoz starý pračky a už se mi to díky vám jeví snazší než předtím.

  Detektorweb, Saule, supeeer.

 34. 39. 40 – obě stojí stejně. šla bych do elektroluxky. a co se týče otáček – mám 1000 přijde mi, že to stačí.

 35. zrovna čtu, doprava se službou (vynešeníaž do bytu, odvezení staré) je extra za 500 kč.

 36. tedy nakupovat spotřebiče do domácnosti mě baví, hned bych nějaký potřebič koupila. Ale mám všecko (zatím). Jo, mikrovlnku bych potřebovala novou. Mám takovou zabudovávací, nevím zatím jak to je do skříně dopasované.

 37. 50
  To se asi nevyplatí spravovat.
  I když domácí kutil by to možná spravit zvládl, třeba tam bude jen sjetej převod.

  A proč bys byla nahraná? Tak si z toho udělej skříňku a movou mikrovlnku postav vedle na linku. :-)
  A nešla by tam s malou úpravou vestavit nějaká jiná? To by přece mělo být nějak pořešitelný, nejde při každém úhynu nějakého ze spotřebičů předělávat kuchyň. :-(

 38. 51. hmmm, vedle se mi to nelíbí, to bych si hned koupila obyčejnou mikrovlnku. Takhle to tam mám zase jen na ozdobu :-) Oprava by se mi vyplatila. Jsou i jiné mikrovlnky, ale všecko kolem 5 tisíc a dráž. to je oprava levnější a pasuje to tam.

 39. 52
  Hlavně koukám, že máš fakt hodně nestandardní rozměr a že ty vestavný mikrovlnky jsou fakt o hodně dražší než ty volně stojící. Takže asi oprava jo.
  Zaplaťbůh za moje volně stojící všechno.

 40. mikrovlnka to je jediný co si zvládnu koupit ze spotřebičů bez stresu :-)
  obyčejnou, ciferník manuální – ohřev a rozmrazování. nestojí to svět. ted mám za celou dobu co tu bydlím – druhou. ta první odešla uplně, zapla jsem ji a byla kaput., nedělala vůbec nic.
  všechny spotřebiče mám volné, nevestavěné.

 41. 53. já to takhle chtěla. je to praktické. Musím se rozhýbat a zavolat nějakému opraváři, jestli by to uměl spravit. ono to pracuje i ohřívá, ale je to naprd když jídlo musíš točit rukou :-))

 42. třeba to bude jen nějaká prkotina, když to dělá všechno, jen se neotáčí talíř.

 43. 56
  Píšu, že tipuju sjetej převod.
  Cpali tam moc těžký a velký věci. :-)

 44. ratko, příště menší porce, aby to mikrovlnka utáhla :-)

 45. díky Lišce se konečně rozkývu a nechám to opravit :-))

 46. něco o nacpaných těžkých věcech jsem zaregistrovala :-))

 47. 64
  TZ byla diagnostika, nikoli rada. Klidně si tam cpi dál cokoli libo. :-)

 48. 65. dobrá rada ve smyslu, kdyby to tam oni necpali…

 49. Zlato, ale to už je tvoje vlastní dedukce. Kdyby se měl člověk vystříhat každého případu, kdy hrozí, že bude za nevyžádaného rádce, tak by nesměl poskytnout prakticky žádnou informaci.

  Jsou dvě možnosti – buďto se s těmi převody mýlím a závada je jinde a pak jsem se mýlila i s tím neúměrným zatěžováním oněch převodů (třeba zadrhnutím nádoby uvnitř mikrovlnky během otáčení se při ohřevu), a nebo jsou to ty převody a stržení převodů je prakticky vždycky dáno jejich přetížením při použití.

  Neradím ti, co máš dělat, tu informaci si opravdu můžeš jen uložit do hlavy či do mobilu pro příští potřebu opraváře za další rok či pět, abys věděla, co mu říct, až ti mikrovlnka zas přestane otáčet talířem. Nic víc.
  Už třeba proto, že ve vícečetné rodině s omladinou člověk nemá šanci uhlídat, aby všichni se vším zacházeli s citem či podle návodu. Vím z vlastní zkušenosti.

 50. Liško, když za halapartnu bude nejvyšší aukrová nabídka dvě koruny, musíš prodat tak, takové je prostě riziko. Takže tady je třeba pořádně omrknout zájem v aukrové historii a hlavně znát reálnou cenu.

 51. 70
  Jo, a proto jsem psala, že nedávat od koruny, ale od nějaké základní částky. Nenabízet za něco, co by bylo hrubo pod hodnotou. Když dá Liška základní cenu dva tisíce, neprodá za míň než za dva tisíce. A nebo neprodá vůbec, tak může spustit aukci znovu.

 52. Snížit základní cenu se dá při novém spuštění aukce dycky, ale zvýšit, když už je přihozeno na nějakej mizernej základ a nikdo další v aukci není, kdo by to dalšíma příhozama trochu vyšrouboval, už se nedá.

 53. Nejdůležitější je zjistit zda je to opravdu originál nebo replika. A to asi zjistí jen odborník, možná zajít do starožitnictví a zjistit něco o ceně.

 54. O víkendu se budu vidět s nejmladší ségrou a jejím nastávajícím, kterej dělá historickej šerm a baví ho starý zbraně. Zkusím se zeptat na jeho názor
  Pošli když tak fotku, případně fotky.

 55. Zda je to originál pozná jen a puze odborník. Z těch odkazů na aukru se nedá vůbec nic poznat.

 56. Odpočinula jsem si až ve čtvrt na jedenáct. Mezitím jsem několikrát usnula.

  A teď v dubnu má přijít prý přeplatek za plyn! Říkala právě matka! Což bylo loni několik tisíc. Takže okolnosti nám přejí a pračka bručí: Já vám to říkala, měly jste se těch krámů zbavit už dávno; a ne že až mě odvezete a přijde sem nějaká nová, tak zas všechno necháte bejt! I tu blbou šavli v koutě. nene, to jsme si nedomluvily!!

  Jo a jak vypočítávám ty šťastné okolnosti a vaše šťastné podpůrné náměty, vzpomněla jsem si, že kolega mi ještě dluží 3/8 částky, kterou dostal na konci roku za projekt. Protože chyběl a já tam byla v podstatě za něj. A to by mělo být dalších nejmíň 2000 Kč. Jen jsem furt nezjistila, kolik to je čistýho; aby nebyl ošizen a nedal mi naopak moc.

  To je teda zajímavý, já se cítím díky vám hezky a můžu jít v klidu spát s pocitem, jak jsou lidi fajn. nebo spíš jak jsou „moji lidi“ fajn. Dokonce mnohem lepší než přeplatky za plyn. : )

 57. … dočítám: aha, budu hledat, jestli si kovář podepsal svou píku.
  Nebo zbrojíř nebo jak se jmenoval. Platnéř asi ne.
  Fotky budou. Píky jsou v tmavém koutě, ale možná by i pomohlo je sundat ze zdi, aspoň by víc překážely a říkaly si o pozornost.

 58. 79
  Na těch odkazech šlo spíš o cenové relace. A o přehled, co na Aukru je.

  Ona ani ta halapartna na Antikvity není prodaná, je tam jen vytsavená s požadovanou cenou, kterou za ni nikdo nechce dát, i když je pod cenou odhadní. Protože holt podobných halaparten běhá po světě dost. Očividně jenom ta, která má prokazatelnou výjimečnou historickou významnost, dá se vztáhnout ke konkrétní osobnosti aje cejchévaná, byla pro nějakého sběratele zajímavá, ale i tak jen za půlku odhadní ceny.

  A v každém případě to musí být popsáno = potvrzeno Vojenským historickým ústavem, odkaz na něj jsem dávala taky.

 59. 82. jj. s tím souhlasím. I když opravdu nevím zda musí být potvrzeno vojenským ústavem. Domnívám se že aukro není ideálním místem na prodej historické zbraně. A pokud je to replika, tak se na aukru cena nedostane. Možná proto že tenkdo chce kvalitní historickou zbraň tak na aukru ji kupovat nebude, a pokud mu stačí replika, koupí sí ji přes specializovanou prodejnu i na internetu.

 60. 85
  Pro prodej na Antikvity nebo podobných onoré seriózních servrech, aby to mělo nějakou vyšší cenu. Jsem myslela. To potvrzení od historického ústavu je garance pravosti a datace .
  Řekněme, že ta píka, co se na antikvity nabízí za 8 tisíc, by bez dobrozdání od VHÚ měla někde na Aukru cenu cca pětistovky.
  Ale nebudem si namlouvat, že ten popis od VHÚ určitě taky něco stojí.

  Nově vyrobené repliky na netu u specializovaných výrobců stojí kolem dvou tisíc, jsem se dívala.

 61. 86. jj. taky jsem se dívala. Na aukru by dostala zlomek ceny repliky

 62. Otázka je, čemu všemu říkáte replika.
  Jsou novodobé repliky, ale halapartna z 19. století je taky replika.
  Ale už dražší, než ty novodobé.
  Ty Liščiny jsem zhlédnul jen mrknutím oka, neboť jsme zodpovědně pospíchali na rezervované pivo a druhý den už jsem měl zase po tom nočním kalení oceli trochu zakalený i zrak, ale myslím, že středověké originály to nebyly.

 63. 88. replikou myslím kvalitní kovaný výrobek prodávaný v obchodě pro novodobé šermíře. Tedy není určený k praktickým účelům, řekněme v minulém století třeba jako pomůcka hradní stráže nýbrž je to víceméně ozdoba.

 64. Ale ani v minulém, ani předminulém,ani….století to už taky nebylo určeno k praktickým účelům a většinou ani nějaké stráži.
  Prostě romantická dekorace interiérů.

 65. ad90:
  takže píka z např. 19 století je úplně stejná replika, jako ta nabízená dnes na netu.
  Jen trochu starší.

 66. 91. to je možné a protože tomu nerozumím, nechtěla bych to prodávat.

 67. 89
  Ehm… dovolím si poznámku…
  Pro šermíře to není ozdoba. Věř, že taková replika pro šermíře musí vydržet docela dost.

 68. 92
  Já taky ne, protože nevím, jestli čas vložený do obíhání odborníků a poplatek za ověření od VHÚ je ekvivalentní nárůstu ceny oproti Aukru.

 69. 93. Co se dělá s halapartnou? Podle mě je to jen na ozdobu. Tedy ve wiki píšou: Od 16. století význam halapartny klesá a její použití se omezilo na výzbroj stráže, určené pro krále či vyššího postaveného. Jako čistě ceremoniální zbraň je dodnes používána vatikánskou papežskou gardou. Takže asi se ní nešermuje.

 70. Ratko, středověk začal cca v pátém století, ne v šestnáctém. Takže dnešní šermíři šermují, resp. používají na souboje i zbraně, které se – samozřejmě – časem přestaly používat.
  Proto jsou to celým názvem „skupiny historického šermu“.
  Podle tvojí logiky by museli šermíři používat ručná granáty a kalašnikovy. :-)

  Tys nikdy na žádným vystoupení nějaké lepší šermířské skupiny nebyla?

 71. 97. já nevím… viděla jsem souboje místních šermířu, asi jsem si neuvědomila že šermují halapartnou. Je to moje chyba.

 72. 98
  Třeba nešermovali. Co jsem ale znala dvě grupy já, tak ji měli. Pro delší představení to chce změnu, furt jen meče nebo kordy jsou pro diváky nuda. Mívají halapartny, sekyry, řemdihy…

 73. začala bych tím nejjednodušším – tedy co navrhuje Saul v 30. 31.

 74. Liško, nestíhám všechny komenty, tak se možná opakuju. Pro pračku bych zkusila https://www.hearth.net/cs/
  nebo https://vsezaodvoz.cz/, akurát nevím, jak bych ti poradila s tím odvozem – věřím, že by se dalo v pohodě domluvit, že by ti ji někdo za 3 stovky i dovezl, lidé jsou dobří a věcí je přebytek!
  Halapartnu – zkusila bych starožitnictví kolem Jiřáku. Ale bacha, aby tě nešulili, ideálně bych s takovou věcí nepospíchala, obešla toho víc a získala tím lepší odhad na výkupní cenu. Tak ať se brzy buben šťastně točí a pračka zase vrní!

 75. Mě ještě s tím odvozem pračky napadlo – každou chvíli se objevují inzeráty „kdo za odvoz přenechá starší pračku-myčku-sporák, i nefunkční“. Jsou to lidi, co to rozebírají a pak prodávají do sběru po jednotlivých částech a kovech, vydělávají si tak. Takhle jsem se zbavila nefunčního sporáku. A klidně si to i sami odstěhují odkudkoli. Tedy aspoň ti naši tady. :-)

 76. Díky, díky, všichni! (ještě to nemám dočteno)

  Našla jsem, že na mall.cz zdarma odvezou starý spotřebič
  a že se dá objednat odnos do patra, přimontování – https://www.mall.cz/mall-comfort

  = služba „MALL Comfort- Komplet“ a stojí asi 400 Kč, to je krása. Prý jen pokud to váží přes 75 kg, tak mají nastoupit ještě dva lidi na pomoc. To snad tolik vážit nebude.

 77. Píky – dvě jsou takové jednoduché a vypadají esteticky, tedy mně se líbí, druhé dvě sice mají zajímavější tvar, ale jedna je taková jetá a druhá asi nijak extra stará nebude. Ani jedna není nijak zdobná. No, žádný jmění :- ))
  To ten přeplatek za plyn a elektinu bude prý 8000 kč, psali. To je super.

 78. … takže tipuju, že dvě malé píky, co jsou napasované na původní klacky, by mohly něco stát, ale ty dvě s členitou čepelí asi nebudou stát skoro nic – taky nejsou na původní tyči nebo jak se tomu říká, takové té štangli od smetáku : )

 79. To jsem zvědavá, jak to na to ocenění do VHÚ nebo někam jinam budeš všechno stěhovat. :-))

 80. 107. Třeba by se na to někdo přišel podívat, a řekl co cenu má a co ne.

 81. 108:
  Myslíš jako, že by Liška pozvala nějakého obrýleného historika z VHÚ k sobě domů na prohlídku a ocenění svojí píky?
  To by mohlo zabrat:-)

 82. 112
  Nojo, ono se s nima to oficiální použití oficálních razítek líp zanáší do evidence.

 83. Přeplatek má přijít během dubna.
  Už jsem sundala zpod stropu helmy a otřela je, mají dost zachovalý ty kožený výstelky. Narafičila jsem prostěradlo a jdu zkusit ty helmy fotit.
  Taky vám je ukážu! Až to zpracuju. Jedna je podepsaná. Česky.

 84. „Jedna je podepsaná. Česky.“

  Ta od wehrmachtu? :-)

 85. Saule 101
  ty jsi génius!
  Jo, tu máme. Adrian, legie. Ta na fotce v odkazu je o hodně jetější, ta naše je proti tomu krasavice (asi není z r.1915, ale novější a je to ta podepsaná – je tam napsáno „Já I.“ jako z Byl jednou jeden král (- : a na druhé straně SOLAR). Má i vnitřek, kožené části jsou všechny, ale z rubu bohužel nemají vrstvu kůže (jak je to u ostatních helem), ale plátýnka a to je prožraný – ze všech helem nejmíň zachovalý vnitřek.

 86. 115
  ta od wehrmachtu je těžká, ale sedí dobře. :- )
  Ta americká je možná i trochu těžší (jestli je teda americká :-D

 87. 116:
  Tak jestli je v dobrym stavu, tak bys jen za toho Adriana kolem 4tis. mohla dostat a s tim preplatkem mas vystarano, jeste zbyde i na bohatou oslavu pro uvitani nove pracky.
  Halapartna a piky muzou zustat na zdi jako ucinna zbran proti zlodejum pracek, nebo britskych kocouru:-)

 88. 118. horší by bylo, kdyby ti ta helma nešla sundat :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.