Potřebujete vycpávky nebo skautské košile?

ZE STARÉ SKŘÍNĚ

Počet vycpávek: 14. Jsou do páru. V adolescentním věku jsem je vypreparovala z různých oděvů. Nemám ráda vycpávky. Naštěstí se teď už nenosí.

Vyklízím starou skříň ve svém pokoji u našich. Už před 15 lety jsem v ní nechala jen věci na vyhození a věci památeční. Třeba tu kabelku, co mi přivezl Karlíček, když mi bylo asi třináct. Není kožená a já koženkové věci nosila jen jako dítě. Nikdy více. Takže jako nová.

kabelka-1-500

Karlíček byl tátův kamarád, ještě o 20 let starší než táta, drobný čupr Belgičan, který k nám jezdíval v létě na pár týdnů a bydlel v mém pokoji. Bylo mu už přes osmdesát. Básník a překladatel. Přeložil myslím Švejka do francouzštiny. Charles Moisse se jmenoval. Nejlepší byla ta čokoláda, co vozil, se slonem, Côte d’Ivoire.

Dojemné je, co jsem si do té kabelky dala jako základní vybavení…

kabelka-2-500

kabelka-3-500

Fotku naší kočky Kitty.

Foceno na okně téhož pokoje.

Kabelek je na dně skříně vícero. Stejně jako sukní po někom, které jsem nikdy nenosila, a kalhot, co jsem si jako teenager vždycky někde opatřila a nosila některé do školy a jiné na výpravy o víkendech. Teď je konečně vyhodím, už se toho nebojím. Už se nebojím, že o něco přijdu, když to vyhodím – o tátu jsem taky nepřišla, i když umřel. Naopak. Mám ho komplet!

kabelka-5-500

Pěkná vepřovicová kabelka z mých adolescentních let. Líbí se mi. Jenže když se otevře:

kabelka-6-500

je to pro ostudu, je vidět, jak to výrobci flákají a šidí; do rubu nedají kůži, ale koženku, co se rychle prodře, anebo tam dají jen tenoučkou vrstvu kůže a je to taky na pytel. Takže kabelku dám do výklenku před dům, jistě během pár hodin zmizí. Stejně jako pár dalších tašek.

Tuhle ne, tu si nechám! Je malinká, ale super:

kabelka-4-500

Copak tam ještě máme?

„Uložil jsem do krabice

rukavice z jelenice,“

k-jelenice-500

zpíval Jiří Suchý a já v dětství jsem tu písničku uměla zpaměti. Doteď umím. Rukavice z jelenice jsou zřejmě starší než já, ale úplně nové! To zní nadějně :-)

Také nikdy nevyhodím tohle, co chovám od dětství jako (nepoužitelný) poklad:

k-slunec4-500

k-slunec1-500

Je to slunečník. není hřibovitě zaoblený jako deštník, ale rovný.

k-slunec2-500

k-slunec3-500

Opatrně ho vyčistím.

Naopak dva nebo tři staré skládací deštníky, rozbité a uložené, vyhodím. Také mikulášské vatové vousy. Z roku 1989. Ještě ty staré kabáty… taky budu muset. Nechce se mi je vláčet ani ty dva bloky ke kontejneru na šaty. Nákolenky na klečení v kanoi si nechám. I když škrtěj. A i když si pod kolena místo nich obvykle dávám karimatku a je to. Můj starý slehlý péřák? Nevím. Šátky někomu dám. Nosím v podstatě jen ty z přírodních materiálů, ostatní se mi dost protiví.

A máme tu zlatý – nebo zlatě medový – hřeb programu. Pozůstatek vedení oddílu. Jednoho roku jsme pro děti k vánocům koupily s kamarádkou skautské košile. Byla to zřejmě výhodná koupě. Fungl nové košile medové barvy, bez knoflíků. Jenže my nejsme žádní skauti, takže je dětem přebarvíme nazeleno… Košil bylo asi nějak víc. Ve skříni mám totiž šest netknutých složených medových a tři zmachlané obarvené na poněkud jedovatou zeleň. Paráda. Nejsou zas tak malé, obleču je, jen rukávy mají kratší.

kosil-500

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kožíšky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

82 komentářů u „Potřebujete vycpávky nebo skautské košile?

 1. nojo, staré věci… přerovnávají se z místa na místo, aby nakonec stejně byly vyhozeny.

 2. Bingo, ratko,
  vycpávky i košile už jsou teď spolu s kalhotama a sukněma v kontejneru na šaty pro diakonii Broumov.

 3. Jojo, u nás v práci se zrovna taky fasuje pracovní oblčení. :-)

 4. ru,
  možná by ti ta skautská košile byla!

  Jé, ještě něco fasovat… potřebuju to spíš vyházet. Příště budou na řadě starý svetry, co máma pletla – asi je hodím mezi pletení; na vypárání. Tím pádem ale položka pletení nebudou jen dva metr vysoké pytle, ale zas něco navíc, ehm. A položku pletení rozhodně vyhazovat nebudu. Musím si tudíž dát bacha, abych do ní nepřesunula všechno možný :)

 5. 6
  No vidíš, možná by byla. :-)
  Ani mo ckošile teď žádný nemám. A přitom na léto jsou i docela praktický na tričko nebo tílko, třeba místo lehčí mikiny.
  Potřebovala bych ale hlavně pracovní kalhoty, volný kapsáče se sníženým pasem. Ty se na mě v pracovních oděvech nedělají a tam, kde jsem je chodila kupovat za ohromující cenu 99 Kč, prodejnu zavřeli, zrušili.
  Jinak krom modráků/lacláčů či kombinéz fasujem trička, kšiltovky, bundy a boty. Limit peněz na rok dle profese, je na nás, co si vemem, co potřebujem.

 6. musím taky koupit pracovní oblečení- tedy u mě pracovní plášť. Nafasovala jsem takový hrubý pod kolena s tím, že si mohu koupit jaký chci. ale nevím kde… nikdy v pracovních oděvech jsem bílý plášť s kapsemi zevnitř nesehnala. TAkže jen z internetu, ale tam nedokážu odhadnout kvalitu, chtěla bych nějaký jemný… v létě je ve výrobě jako v pekle.

 7. 8
  Tak si nějaký vyber, třeba dva tři, a pak tam zavolej a zeptej se jich, který z nich je nejjemnější, nejlehčí.
  Ale kapsy zevnitř asi nebud emít žádnej, ještě by šlo si je tam pak došít.
  Proč je potřebuješ zevnitř?

 8. Ajo, už to čtu, tak proto, abys nemohla do kapsy v provozu, kapsa je potenciální zdroj znečištění…
  Nojo, no, u nás se holt řeší jiný věci, ta hygiena je až na konci, my bežně konzumujem svačinu s rukama od hlíny, hliníku, kamennýho prachu, dvousložkových lepidel a technických ředidel. :-))

 9. Eště bych si na tvým místě asi napřed zjistila, co přesně fasujete v práci, typ, gramáž té látky, a pak to srovnala. 190 g/m2 u toho na internetu je docela málo, to byl mohlo bejt slabý.

 10. 13. silných plášťů mám teď kopec, leží různě po skříních. podívám se jaká je to gramáž. Díky za typ. Musím koupit pláš´t i pro „mladého“ :-)

 11. Jo, my to taky porovnáváme podle granáže, u montérek minimálně 270g/m2.
  Tenčí jsou tak pro vedoucí výroby na chození mezi mašinama, ne na práci v terénu a okolo kamene. :-)

 12. Ten slunečník je náhodou parádní. Líbí se mi ten vzorek. I slova o vyhazování. Ale víc asi přece jen platí o lidech, co odešli, než věcech. Aspoň u mě, protože starý věci dávám pryč možná až moc úzkostlivě – držím se toho, že co na sobě nemám celý rok, nemá cenu držet. Ono to i dost souvisí s velikostí úložných prostor – proto si tyhle poklady užívám u našich v domě.
  A vycpávky byly peklo! Ještě že už se nenosí dělat na někoho ramena. Vlastně jim tak úplně neodzvonilo – akorát se přesunuly do podprsenek (a kalhotek).

 13. psice,
  počkat – kalhotek??
  Do podprsenek jo – tenkou podprsenku, která by zaváněla bradavkou, už tak osm let nevidět.
  Kalhotky?
  Tanga asi ne.
  Trenclovité taky ne.
  Tak nevím.

 14. Jo. Dneska nejsou podprsenky, jen poklopy. Dekly. Kartonový obaly.
  Ta potřeba oplastovat přirozenost mě docela sere. Kostice a poklop dokonale odizolující bradavku včetně celého tvaru prsu.
  Dokud mi fakt viset ukrutně nebudou, nosit to nebudu.

 15. 18
  mně to vyhovuje – aspoň se nic nešmrncá a nedře; potřebuju je mít proti tomu ochráněný.
  V létě si ale svoje červený šaty asi vezmu zase bez.

 16. když chcu dělat alespoň parádu, nasadím si prsa :-)) jinak do přírody, nebo jen tak na nákup— bez-

 17. Nedře mě nic. Je možný, že jsou zvyklý. Tudíž i trošku znecitlivělý, což je možná mínus v jiných situacích, přemýšlím. :-)

 18. 21
  asi to není mínus.
  Já to mám s tou citlivostí spíš horší – nesnáším, když mi na ně někdo neurvale hrábne. Ani ne neurvale. Dovoluju až po dlouhým čase.

 19. Je to mínus. Dřív jsem byla schopná se … ehm… udělat i jen přes bradavky, časem to přestalo fungovat. Možná kvůli „odřené“ citlivosti.

 20. 17) Kalhotek s vycpávkama jsem si poprvé všimla v Latinský Americe, když jsem si šla koupit náhradní gaťky kvůli ztraceným zavazadlům. Tam jsou totiž kalhotky s vycpávkou stejnej standard jako tady push-upka, potrpí si tam na zadky a´la Jeniffer Lopez. Ale všimla jsem si, že to je i tady, jen asi ne tak populární: http://ona.idnes.cz/chcete-pevny-a-kulaty-zadecek-resenim-jsou-kalhotky-s-vycpavkami-pht-/modni-trendy.aspx?c=A100730_121347_modni-trendy_lf
  Popravdě si nedovedu představit sedět na kupičce silikonu:)
  Jo a jinak bez podprdy ani ránu! Naopak stačí rychlá chůze, nebo běh před menstruací bez ní mě vyloženě bolí.

 21. 25
  Na běhání si taky už musím něco vzít, kdeže jsou ty časy, kdy jsem měla 56 kilo :-)) – ale radši lambádu.

  24/23
  Mně je ta ztráta kapku líto. Bejvalo to fajn.

 22. ru
  26/24/23
  já to asi radši nechci :) Dovoluju jen prověřeným důvěryhodným mužům. Takže skoor nikomu. Hlavně ne bez varování.
  Protože je mi blbý někoho automaticky instinktivně praštit v tom leknutí :)

  psice 25
  á, s vycpávkami na zadku by mi to bylo asi protivný. Stačí tukové polštáře vlastní :)
  To aby měly ženy s vycpanými kalhotkami i víc velikostí kalhot – některé pro vycpané zadky a jiné pro nevycpané.

 23. 27
  No ale přece když s někým spíš, tak to není bez varování. :-))
  Navíc nejde jen o muže, resp. o jiné osoby…

 24. vycpávky na zadku se asi líbí Afričanům, četla jsem že nějaký kmen na Jihu Afriky (Zulu?) upřednostňuje ženy které na zadku mohou nosit vázu s vodou. Na druhé straně jsem viděla kalhotky zvedačky, zvedají povislý zadek :-) mě zadek nevisí… ale někomu třeba časem ovisne a tak si ho musí zvedat. ale viděla jsem i ovislá stehna… tedy tam nevím jak je nadzvednout.

 25. taky třeba nemůžu nosit podprsenky co jsou jako nátělník ale jen kolem prsou. Je mi to protivné :-)) a to natolik, že to nemohu nosit a zdá se mi že mi táhne na záda a něco mi překáží přes prsa. To raději vytahanou pancéřovku vyklápěčku, kde jsou vytahané ramínka i zapínání a celkově je tak vytahaná že již nepancéřuje nýbrž jen tak vlaje :-)))

 26. 29
  Tomu nerozumím.

  31
  Jo, ten nátělník jen kolem prsou je asi lambáda. :-) Tu mám ráda, a hlavně na léto a na pohyb.
  Celokošilku nosím kvůli teplu na záda, jo.
  Podprsenky nemám rád amimo jiné právě i kvůli těm blbým ramínkům. Co buď padají, nebo řežou. Lambáda drží příjemně měkce a vůbec o ní nevím, nic si nemusímn furt rovnat ani uvolňovat. Natož abych se těšila, až to budu moct sundat. :-)
  Jo, to si pamatuju od maminky, jak dycky úlevně doma hned po příchodu odněkud svlíkala šprndu, celej hrudník a ramena otlačený. :-(

 27. 32. asi jsem nikdy na takovou lambádu nenarazila. Každá měla alespoň gumu pod prsa…a zrovna toto mi vadí

 28. Bývá pružnej širokej lem, ale nemusí táhnout, vybírám si ty, co moc netáhnou. Vysloveně gumu tam nemám ráda, pod ní se kůže potí.
  Taky mám jednu lambádku, která je prostě dole jen stažená do pruhu lemu látkového, ta byla nejvíc fajn, ale ta je světlá, takže jak je už namaděru na strašně tenko opraná, už se nedá nosit bez trička, už je pod ní vidět víc než pod mokrým tričkem. :-)

 29. jojo, látkový lem… to by možná šlo, mě vadí stažení v lemu. ale to je spíše psychika.

 30. 37. mám je asi čtyři roky, jsem si je kupovala najednou. a za podobnou cenu a fakt pohoda, nedám na ně dopustit.

 31. 41
  Jo, to jsou přesně ty, o kterých jsem psala, že je nemusím. Tzv. sportovní podprsenka, tzv. vysoce kvalitní materiál – polyamid s elastanem. Bavlny ani promile.

 32. 39. no já to mám s během tak, že si vždycky beru tričko – bud krátký rukáv, nebo dlouhý a něco na to – podle počasí. pro pocit toho, že se zpotím při běhu – to mi je psychicky dobře, nebo líp, než že bych se nezpotila.

  no a vyhovují mi ty košíčky – naznačené, těmi švy, nevycpané – to tílko to nemá, nevím co by to dělalo při běhu, ale takhle na obrázku vypadá hezky, to zas jo. :-)

  40.Ratko, prosim tě, furt říkáš, jak je ti jedno co nosíš, hlavně pohodlnost a jak je ti to šumák a najednou řešíš, jestli ti bude sportovní podprsenka slušet :-) samozřejmě, že řeším slušívé podprsenky též – pod šaty, na hezký večery s chlapem a tak, ale na běh ne, tam to musí být pohoda, sedět, držet. to stačí.

 33. 42. taky bych si je nekoupila, jsem chtěla vědět co je lambáda :-)) a vyskočily krasavice

 34. Teda kdybych věděla, jakou mám vzít velikost a jak vypadají ty barvy v reálu, když nemají ani bílou, ani černou, tak pro ten topík snad Barču i pošlu. :-)

 35. 43. ještě mě někdo uviděl :-)) sražená prsa, vyvalené břicho

 36. 43
  Tak to já jsem přesvědčená, že mi ty sportovní top-lambády i slušej.
  A na kolo i koně jsem je nosila/nosím bez trička. Ráda luftuju, v horku nevrstvím. Mám ráda, když na mě co nejvíc může sluníčko i vítr.

 37. 47
  Jo, tudle Barčinu jo, ale tu „moji“ toptílkovou mají jen ve třech barvách.

 38. Jinak moc nemusím právě ty podprsenky, co maj tvarovaný košíčky – zatím jsem nenašla takovou, kterou bych při svým obvodu hrudníku pod prsama tím přečuhujícím zbytkem dokázala uspokojivě vyplnit. Nemám to parametricky odpovídající.

 39. 49. máš přirozeně pěknou postavu… mě se vyvalí břicho.

 40. 48. jo, ta vypadá taky dobře. :-)
  v gině jsem naposledy kupovala černou mírně krajkovou podprsenku – soupravičku s kalhotkami, už je to dýl.
  oni tam mají celkově fajn prádlo, různý tvary a střihy kalhotek….dá se tam vybrat cokoliv pro všechny věkový kategorie a hezký prádlo.

 41. Koukala jsem, oni mají dopravný za pár šupů, kdybych vzala ty šprndy dvě nebo tři, tak se to vyplatí.
  Barčo, nemáš přehled, jak jsou ty barevný barvičky odpovídající? Jsou takhle jedovatý?

 42. 55. Ru, řekla bych, že ty barvy dost odpovídají.

 43. Sportovní podprsenky jsem nosila asi jen do třiceti. Ještě mám jednu nebo dvě, ale ony hrozně splácávají prsa a to mi připadá divný.

 44. 58. jojo, když tě prsa třeba při běhu nebolí, nebo při rychlejší chůzi, nebo při nějakém cvičení – tak je to v pohodě.

 45. 59. nebolí, v podprsence někdy ano… to jak jsou tlačené nahoru :-)) ale pokud jemná látka, je to v pohodě. mám odkojeny tři děti :-) Takže nemám problém s doteky.

 46. 60
  Problém s doteky má Liška, Barča má asi spíš na mysli bolest z poskakování prsou při pohybu. Tu taky trochu cítím při běhání nebo na koních, při jiných aktivitách ne.
  Sportovní prodprda to sice připlácne, ale tím pádem to pak už tolik neposkakuje. :-)

 47. 61. to mám když prsa pnou před měsíčkami… teď mi už tolik nepnou, ale občas cítím tlak když by měl přijít cyklus i teď. Bolest při skákání mi nevadí :-)) Vadí mi když mi někdo na prsa tlačí, nebo se po nich válí… třeba kočka, když mi chce ťapkat po prsou jak to ona umí když se chce uložit, hodně u toho tlačí. Nebo se odrazí o moje prsa při skoku.

 48. 62
  Při skákání mi to kupodivu taky nevadí. Jen při tom běhání nebo při cválání na kobyle v plným sedu, prostě při pravidelným pohybu spíš nadzvedávavě-houpavým. :-)
  Jo kočka, to by jeden neřek, jak takový lehounký zvířátko s tak měkkoučkejma pacičkama se dokáže poťapáváním na prsou změnit v půlmetrákovýho obra v okovaných botách. :-))

 49. 64. koupila bych si M/L. Ono se to trochu srazí, sťápne a hrudník se trochu rozedme :-)

 50. 65
  Taky mám ten pocit. Ale oni zas tam u tabulek velikostí píšou, že když si člověk není jistý, má vzít tu menší velikost.
  Ale to nevím. Radši ať je mi to spíš velký než malý, žejo.

 51. Liško, mám tam jeden komentář s více odkazama na schválení.

 52. Auž jsem pochopila, že v 62 bolest při skákání znamená při skákání kozí, nikoli mě. :-))

 53. 71
  Jj. jak jsem přihlášená, tak jsem ho viděla jako 66 furt, akorát u něj bylo napsáno, že čeká na schválení. :-) A ve čtečce nebyl.

  70
  A tobě to skákání není nepříjemný? Mně to při „doskoku“ zatáhne tíhou snad až od krku a mám při tom intenzívní pocit, že když si to nechávám takhle skákat, tak že se mi vytahuje kůže na půlce hrudníku a prsa že po jednom běhu musej bejt vytahaný jak psí uši.

 54. 72 já když běžím ze schodů, tak si je někdy radši držím (dokonce i s některýma podprsenkama).

 55. 73. já taky :-) podprsenky na to nemají vliv. asi by je musela mít tak připláclé, že by mi to bylo nepříjemné.

 56. Jojo, podprsenky proti poskakování nepomůžou, ty to jen celý podepřou či zvednou, aby to líp vypadalo. Ale vylítnutí nahoru nezabrání, no a holt po vylítnutí nahoru logicky následuje let v opačném směru.

  Připlácnutí ve sportovním topíku pomůže. Ale zas jak vidno, ne každýmu to nevadí. A nebo to záleží na celkové velikosti připlácávaného objektu. Těm větším nejspíš ani připlácnutí nepomůže. Menším pomůže a není potřeba je ani tolik připlácávat, tudíž to ani tolik nevadí.
  Neobjednala jsem zatím nic, neb u dvou ze tří typů, co jsem si vybrala, neměli moji kombinaci zvolené velikosti a barvy.

  A navíc jsem měla v denním horoskopu na centrumu, že nemám utrácet. :-))

 57. 75. mám ráda prsa navolno… tedy buď jen podepřené aby vypadaly mohutněji nebo nic. Vadí mi když jsou nějak mačkané nebo obepínané… ale to mi vadí u oblečení obecně, když mě něco moc obepíná a stahuje, mám pocit že omdlím. Tedy vydržím pouzdrové šaty, ale v těch jsme jak jelito odshora dolů napresovaná

 58. 76
  Ale dyk jo, já mám taky ráda prsa navolno, nenosím vůbec žádnou šprndu, jen tu mírně splácnuvší lambádu na to běhání a dřív občas na větší práci s koněm. :-) Do terénu ani na koně, to se dalo odpružit jiným sedem.
  Nepotřebuju to ale zmáčklý tak, aby mě to stahovalo, to je zas jen tvůj obvyklý extrémismus, že to musíš otočit na druhou streanu, abys to jako měla jinak než ostatní. :-) Když lambádu sundám, nesmí mi na těle zůstat otisknutý otlačeniny. Aji vršek od plavek mi vadí, proto se radši koupu bez.
  Jenže jak mám „áčka“ tak mi prostě asi stačí míň, aby to fungovalo. Viz 75.

 59. Resp. prsa navolno je asi pojem relativní, protože třeba obtažený trička mi nevadí.
  Ale ty jsou pružný, hladký, bezokrajový, bezpopruhový, bezzavazovací.
  Vadí mi jakýkoli stažení od šňůrek, pásků, řemínků, zapínání, utahování.
  Šprnda mi vadí prostě jako postroj. Radši budu placatá od přírody, než abych sekvůli kamuflování parády (komu? Sobě? Určitě ne, přijdu si s tím blbě. Chlapům? Proč. Když se budu chtít někomu líbit, o číslo větší kozy k tomu nepotřebuju, když se někomu líbit nebudu, tak to ty kozy nezachrání.) obepínala podpíracím systémem, kterej musím mít zapnutej kolem hrudníku a přes ramena. Furt to cítím a furt musím myslet na to, že bych to nejradši sundala.

 60. čibo,
  nejsou, už jsem je vyexpedovala a snad si je někdo vzal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.