Pozor, padá žbuka!

ANEB FASCINACE ZÁHŘEBSKÝMI NÁPISY

500-napisy2

Nejsme žádní kretanje – ať je to cokoliv – a můžeme se zasmát slovu žbuka každý z jiných důvodů. Mně připomíná slovo Žlababa z Macha a Šebestové. Vůbec mě vede do dětství, protože myslím, že jeden díl Čtyřlístku se jmenoval „Pozor, padá omítka!“ A taky jsem 14 let života prožila za socialismu a dobře si pamatuju dřevěná lešení všude možně po městě, omšelé špinavé domy ještě na začátku 90. let. Vítejte v Zagrebu, dobro došli. Záhřeb vůbec nám připomněl dětství, Žižkov nebo jiné čtvrtě vnitřního města, domácké až útulně uvolněné svou oprýskaností. Oproti naší metropoli je v hlavním městě Chorvatska patrná horší kvalita infrastruktury – fasád domů, kvality silnic a chodníků, taky hodně drátů je ještě vedených na sloupech, ne pod zemí. Toho jsem si jako absolvent oboru geografie města nemohla nevšimnout, ale neliším se tím postřehem od jakéhokoli jiného návštěvníka z naší země.

Tolik žbuka. Střídá ji hranatá pismohrana.

500-napisy9

Možná je to archiv, možná něco trochu jiného, ale to mě nepálí. Najvyše svrbí.

500-napisy1

A konečně můžeme přejít k největší kapitole horkého červnového pobytu v Záhřebu, k nápojům. Říkají jim piča (pití). Ale to asi všichni vědí; jen já byla v Chorvatsku poprvé.

Pivo Karlovačko se nedalo pít, rychle teplalo – nedávají ho dostatečně chlazené a nedávají pořádné pivní tlustostěnné sklenice, snad jen v jednom baru, který jsme objevili poslední den. Stejně by bylo hrozný. Ochutnala jsem jen jednou. Taky jedno slovinské pivo Laško s obrázkem kamzíka bylo příšerné a ještě jedno s krátkým názvem jako Pan nebo tak. Skoro všude měli Ožujsko, bohužel jen někdy čepované, často lahvové. Bylo trochu lepší, ale na české poměry nic moc. Teplalo také zatraceně rychle. Pořád jsme byli venku a pořád bylo kolem 30 stupňů. Pátrala jsem, co znamená  Ožujsko, a zjistila, že je to v překladu Březňák. Odvozeno od měsíce března. Co je žuja, jsem zatím nevypátrala. Něco jako uvolnění (po alkoholu)?

500-napisy8

Ožujsko jsem si dávala hned ráno cestou na divadelní workshop. Začínal až v deset, a stejně to vzbudilo všeobecnou pozornost. Ostatní si dávali kafe, ale to já si kvůli zubu netroufla, snášel jen studené nápoje. Naštěstí čtvrtý den už byl v klidu, uf.

500-napisy4

České pivo tam měli dost, hlavně v samoobsluze mnoho druhů. Tady u obrázku výše (vyfoceno ve Valhalle, super sympatickém nenačinčaném podničku, kde čepují IPU) jsem přemýšlela, jestli reklama na Krušovice znamená „z Čech bez hříchu.“ Nějak mi to nesedělo. Pak jsem dodatečně zjistila, že to znamená „bez chyby.“ Chorvatská slova jsou zábavná svou nečekaností a přitom podobností. Když jsem byla malá, táta mi vyprávěl, že srbsky nebo chorvatsky „ostříhat vlasy“ v kadeřnictví se řekne „ošišatit kosu“ a že to nějaký Čech spletl a chtěl „okosatit šíšu.“ Nevím, proč si to pamatuju 40 let.

A tady dosahuje piča vrcholu (já to slovo v Čechách vůbec nepoužívám, ale tady se to nabízelo na každém kroku):

500-napisy3

Je to svět píč.
V každém nápojovém lístku jsme se dočítali, co nabízejí v kategoriích studená píča, bezalkoholná píča atd. Přiletěli jsme s kolegou do města o den dřív a hned první a druhý večer, než začal hromadný seminář, jsme vytvořili žebříček píč.

1. Nejníže stojí discont piča.

2. Potom domáca alkoholna piča. Zřejmě zpustlá alkoholička popíjející tajně vodku.

3. Studená piča. Taky nicmoc lákajícího.

3. Teplá piča.

4. Bezalkoholna piča. Ani se nenapije, aby byla v posteli odvázanější.

5. Alkoholna piča.

6. Blagoalkoholna piča. To už je něco.

7. Gazovaná piča. Ano, to jsou nápoje s bublinkama. My to přeložili jako „zplynovaná píča“ a dost jsme se tomu nasmáli, jako nadávka je to fakt hrozný až holocaustový.

8. Sviet piča. Viz foto výše, to je svět plný světových…

Mno. Tak to bychom měli nápisy, nejzábavnější aspekt Chorvatska.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zákoutí a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 komentářů u „Pozor, padá žbuka!

 1. Ty nápisy jsou fakt sranda, když jsem to poprvé viděla nemohla jsem věřit vlastním očím. To co my používáme jako srandovní průpovídku, je u nich zcela vážně :-)

 2. Fuj, chorvatský pivo je tak hnusný, že si na něj pamatuju i já (Karlovačko). Vždycky jsem si myslela, že to ikonický tahání bas piva z českýho autobusu je kvůli tomu, aby se ušetřilo, ale po Karlovačku mě došlo, že to je pro ortodoxní členy pivního národu nutnost pro přežití, stejně jako kyslíková bomba pro potápěče:)

 3. ještěže s tím zubem se to nějak dramaticky nevyhrotilo.
  To by bylo teda úplně na piču.
  Jako na panáka:-)

 4. Psice
  no a ještě mají to pivo drahý. Lahev je cca za 7 kun, takže asi 25 korun. V hospodě tovychází mezi 14 a 22 kunama za půllitr, někdy čepovaný, někdy ne. Nen tam levno, spíš lehce dráž než u nás a pivo hodně dráž.

  Saule
  :-DD tojo.

 5. Jo telefon!
  Data nepoužívám, čekám vždycky, až je nějaká wifi. Takže jsem je nevyužila. Mapu jsem taky nepotřebovala, měla jsem papírovou a i tu jsem používala zřídka. Jen jednou tu mapu v telefonu, když jsme se o půlnoci přesouvali do nějaké kultovní hospody a museli jsme trefit podchod pod kolejema; ale měl ji i někdo jinej, takže ani to nebylo potřeba.
  Na pár fotek to bylo dobrý a na internet. Jo a na ten Whatsapp, protože ten jsme měli společný pro všechny účastníky a mohli se svolávat, kdo kde je a jestli se večer připojí a tak.

  Taky předpověď počasí byla vtipná, ráno jsme se koukli každý do telefonu a každému ukazoval, že je trochu jiný počet stupňů, to bylo vtipný.

 6. 6
  To teda, s těma stupněma. Načítání dat každej telefon odjinud? Z jiný meteostanice? S jiným zpožděním v aktualizaci?
  Zkusím to někdy porovnat v nějaké větší společnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.