Rozestupy jsou druhá přirozenost

ANEB MŮJ PRVNÍ NÁKUP NA ALIEXPRESSU

O existenci Aliexpressu jsem se poprvé dověděla u Psice. Asi před dvěma lety? (pozn.aut.: pokud nesnášíte chaos, přeskočte nyní na odstavec 6)


… Pardon, šla jsem k Psici teď a začetla jsem se do tak vtipného článku, že vznikla další prodleva před psaním článku o nákupu z Aliexpressu. Už třetí. První vznikla, když mi ze zakoupeného zboží upadla náhradní součástka, kterou jsem předtím nahradila součástku, co upadla hned první den. A já tu náhradní součástku chtěla vyfotit, jenže jsem ji – upadlou a ztracenou – neměla, musela jsem v práci doplnit další náhradní té náhradní. No uvidíte nakonec na posledním obrázku. Upadlá součástka a upadlá její náhražka byla první časová prodleva. Ta druhá prodleva nastala až poté, co jsem zakoupené zboží zdárně vyfotila. A pak ty fotky ztratila. Vím, že jsem je uložila, proto jsem je pak smazala z foťáku. Ale v počítači v práci nebyly. V mém notebooku taky nebyly. Našla jsem je až dnes, až poté, co náhražka náhražky náhražky také někde upadla a instalovala jsem na její místo další stejnou. Už je v tom trochu zmatek, ale naopak mně se udělalo jasno, konečně jsem ty fotky našla – uložené netypicky ve zcela novém adresáři s názvem „blog,“ který jsem založila před týdnem asi v nějakém antichaotickém rozpoložení mysli. Asi jsem byla málo opilá. Jinak bych to nedělala a nechala fotky pěkně v chaosu v adresáří 2021 nebo „podzim 2020“ nebo tak něco srozumitelného, když jde o leden 2021. Mně se antichaos nevyplácí. Mně se vyplácí halda papírů rok, dva na stole v práci a pak ji celou vyhodit a dát na její místo další podobnou. Tak najdu všechno. A ze stylu psaní tohoto článku asi chápete, že chaos je můj přehledný přítel. Hlavně neuklízet.

Naše zdravotní sestra nakupuje na Aliexpressu a u jiných čínských dodavatelů jako na běžícím letištním pásu. A furt někam lítá za teplem. V Číně byla. Teď jsou obchody u nás kvůli kovidopatřením zavřené, tak kde si koupit zimní kabát? Mně už jich moc nezbývá, po jarní kovidouzávěře jsem přibrala přes prsa a přes to vzadu taky a je mi jen jeden pěkný kabát jentaktak, další jsou mi malé, malé, malé, větrovka na běžky (24 let stará, ale pěkná červeno-šedá) mi je a pončo. Tak mi ta kolegyně doporučila nějaký kabát z Číny, co si koupila sama, vypadal dobře, byl teda takový hadrózně měkký… tak jsem to zkusila, šla na jejich stránky a vzpomněla si cestou, že nemám černou koženou kabelku na denní nošení, ta moje už nevypadá dobře, když se otevře, no prostě ty vyrvané díry po magnetickém zapínání jsem před 12 lety zaslepila černými filcovými kolečky, ale to by ještě nebylo nejhorší, nějak to pak navíc popraskalo zrubu, no darmo mluvit, jen řeknu, že Italové všude frknou všem na očích značku, že je to echt leder, ale rub udělají z koženky, jen vršek z tenké kůže, prostě šejdíři. Proto jsem tu kabelku-trosečnici nosila tak jednou za rok se sebezapřením a je čas na jinou.

A tu jsem našla právě na Aliexpressu. Asi za 350 korun. Na denní nošení dobrá, na večer mám jiný model. Tedy kdybych náhodou chtěla někam jít do společnosti jakože moc nechodím a když je zákaz vycházení od 21 hodin a navíc je veškerá kultura poslaná do prdele, tak chodím ven většinou jen do 22 hodin a bez kultury.

Bystrý nechaotický čtenář už je asi unaven a bystrý chaotický čtenář si říká, co je to zase po čase za slepičí témata, nějaké kabáty a kabelky. Ale jaképak zase! Já používám kabáty a kabelky, dokud slouží. Ostatně jako všechny předměty a přístroje. Ten tmavomodrý flaušový dvouřadý tříčtvrťák, co mi je a je čerstvě vyzvednut z čistírny, je právě 20 let starý. 15 let jsem ho nenosila, takže je jako nový. No a na tom Aliexpressu jsem už kabát koupit nemohla, protože bonus za první nákup jsem nechytře spotřebovala na kabelku a bez toho bonusu by částka byla kolem 22 dolarů a musela bych platit clo a vyplňovat ten jejich papír a to kvůli ňákýmu blbýmu hadru dělat nebudu. To nebudu dělat kvůli ničemu. To si radši vezmu pončo každej den.

První nákup na Aliexpressu je tedy černá kožená kabelka na denní nošení. Má pruhovaný popruh, takže večer se vzít nedá a nikdo to od ní nechce. Dorazila o 3 týdny dříve, než bylo avizováno. Celá zabalená v igelitu. Pěkně tlustém. Pěkně tlustě. Rozervala jsem igelit, odstranila ho a narazila na pytlík z bílé netkané textílie a to byl finální obal mé kabelky. A hrozně smrděl. Plísní. Nebo přípravkem proti plísni, který smrděl jako intenzivní koncentrovaná plíseň?

Hned jsem ten obal nacpala do odpadků, vzala s povděkem kabelku a jela domů. V ponču. Jenže ta kabelka smrděla taky. Jiná kolegyně na první dojem říkala, že to smrdí kůží. Nojo, trochu podobný odér to byl, asi smíšený s pachem kůže, ale o dost koncentrovanější a plísňovitější.

My máme doma velkou předsíň. Velkou jako pokoj. Tam se taková jedna kabelka ztratí. Jenže nikoli před mou matkou. Před spaním si šla vyčistit zuby a povídá: „Tady je něco hrozně cítit zatuchlinou.“ A šla po čuchu, blížila se ke kabelce, já se hrdinně postavila mezi ně a dělala jakože nic, jakože čistému vše čisté. Pak jsem tu kabelku nenápadně vzala a než si matka vyčistila zuby, odnesla jsem kabelku do svého pokoje a šoupla ji mezi dvojité okno. Snad ten odér kaktusům fatálně neuškodí.

A to už jsem si všimla, že jezdec zipu není, za co vzít! Původně na něm bylo podlouhlé očko z kůže, stejně jako na zipu na kapse. To se rozhodlo setrvat a páchnoucí hostitelku neopustit. Kdežto hlavní zip byl pustý a prázdný. Druhý den jsem v práci našla vkusnou a nenápadnou a nesmradlavou náhražku a přidělala ji na jezdec horního zipu.

Ano, je to žabka na věšení záclon. Taková dozlatova. Máme jich v práci vícero, protože pro naši skvělou kreativní divadelní dílnu potřebujeme věšet oponu, horizont a další hadry.

Zkoušela jsem dát na kabelku napoprvé kancelářskou sponku na papír, ale ta spadla okamžitě, to byla měkkota. V ten moment jsem si nemohla nevzpomenout, jak poté, co můj otec intenzivně nosil strašlivé šedé omšelé kecky – mně bylo tehdy asi šestnáct a následky, jak vidíte, nesu doteď – začaly se konečně kecky natolik rozpadat, že jsme s matkou zajásaly: Konečně je vyhodí a bude ochoten nosit něco méně ošmajdaného a děravého! Ne. On vzal běžnou sešívačku na papír, secvaknul ty boty a nosil je další dva roky. Achjo.

Co byste místo toho ježdíku dali na zip kabelky vy?

Následujících několik nocí jsem kabelku přechovávala v mrazivém prostoru mezi oknem a myslím, že jí to prospělo. Spolucestující v hromadné dopravě a na ulici už nemají tendenci mimovolně dodržovat antikovidové dvoumetrové rozestupy, když začují mou přítomnost.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kožíšky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

25 komentářů u „Rozestupy jsou druhá přirozenost

 1. Jinak na Ali samozřejmě taky nakupuju, už kolik let, ale jen některý věci, nikoli osobního charakteru. Nikoli určené k nošení na vlastním těle a pod. Spíš doplňky k elektronice nebo k nenáročné výrobě schránek na… ehm… cokoli… (obaly na mobil, sklíčka, nabíjecí šňůry a nabíječky, stojánky a držáky, malé bločky, laciné kódové zámky…) Power banka byla dobrá, ale záhy se rozpadla. Uvnitř, na konektorech. Teď naposledy mi odsud v prosinci přišel teleskopický rybářský prut pro použití jiným způsobem nežli na ryby, zatím se zdá být ok.
  Chce to si hlídat tamní akce a samozřejmě hodnocení prodejců. Nedivila bych se, kdyby se o zápachu kabelky někdo zmínil v komentářích z předchozích nákupů.

 2. ru 22:26
  Saule, Saule, kde je tvá historka s koženou bundou? Já ji chci!
  Tu historku, ne tu bundu. Bundu mám, koženou motorkářskou a ta mi je asi taky malá… stejně nebyla superslušivá.

  ru 22:39
  Jo, obaly na mobil nebo nabíječky, to jsem zaregistrovala, že je výhodný, když je potřeba. Power banka blbá? Dík za tip; já zatím žádnou nemám, ještě potřeba nevznikla. Tu byhc asi nekupovala takhle.Ledaže by byly pořád zavřené obchody : (

 3. Ahoj, dej tam koženou šňůrku a na ní udělej uzel. To mi pomohlo u cestovní tašky, měl jsem stejný problém. Pak mi ji ukradli a bylo po problému (možná jsem ji jen ztratil, ale to už se nedozvím).

  P.S.: článek si přečtu jindy, jdou mi písmenka šejdrem a momentálně nejsem bystrý čtenář :-)

 4. Jirko,
  joo, kožená šňůrka je stylová!
  Já mám jen oranžovou, červenou a modrou s kulatým profilem a jsou hodně tenké, takže budu muset doplnit zásoby u Břendy v Dlouhé nebo až někde otevřou.

 5. Tyvado…bystry chaoticky ctenar se sviji v kreci!:) A pak jsem jeste odpadla nad predstavou, jak jsi prekazkou mezi mamou a plesnivinou, ja takhle pred mamou taky vzdycky ukryvala nekaloty, vcetne dopisu ze skoly. Ja ti dam vedet, jestli mi zabralo na plisen to Pythium. To by melo sezrat i plisen na nohach, jestli vyrobce tak trochu neprehani;) Ale.rozhodne by nastrik chytre houby poslouzil eleganci kabelky vic nez batika ze Sava. S tim jezdcem jsem ti chtela poradit, co uz tady zaznelo. Kozenou snurku nebo vhodny kousek provazku. A budu se tesit na Saulovu kozarnu, doufam, ze tu fakt zazni.

 6. Anonym-Psice 23:42
  Pythium, to je mi věštecký název, to mě zajímá!
  Joo, kabelka je jediný předmět, co smrdí plísní, pokud jde o byt, kde jsem vyrostla, s průvanem, bez plísňočmuchu.
  15 let jsem pak bydlela různě jinde a tam, když byla někde plastová okna jako změna oproti dřívějšku, rekonstrukce, tak plesnivěla jejich gumová těsnění, někde i jiné kousky v bytě.
  Nejhorší je asi suterénní prostor. Sice u nás v práci na jedné straně je to v suterénu dobrý v několika malých místnostech, ale na druhé straně ve velké místnosti, která je o kousek nejníž v terénu, mně to smrdí a i přes větrání je to pro mě nepoužitelný. Chvíli tam vydržím, hodinu, ale spala jsem tam jednou přes noc a to už nemůžu opakovat :( – jinde ve vyšších patrech jsem spala v práci x-krát a to bylo v pořádku.

  Saule, johohoo, co bylo s tou sexy bundou?

 7. nevím, jestli jsem bystrý čtenář, ale ach.. to je tááák uklidňující, že se „ty věci“ nedějí jen mně, ale naprosto běžně….. jen se o tom asi běžně nemluví…
  PS: za mě je ta žabka luxusní a praktická, dá se na ni i něco zavěsit…, jinak by šek použít třeba kroužek na klíče, jakákoliv šňůrka, karabina…

 8. ru 00:36
  ajoo, píšou, že kabelku nechávají na balkoně na mraze a pořád smrdí :- )
  To jsem nevěděla, že dole jsou ještě recenze, tam jsem při nákupu nedojela.

 9. A eště je taky dobrý koukat na celkový hodnocení prodejce, měl by mít minimálně 98 %, ideálně nad 98,5 %. Tenhle má 96,5.

 10. Storka s koženou bundou bohužel v komentáři neprošla, ani rozdělená do komentů dvou.
  Každopádně nabízím, zcela zdarma a pouze za odvoz, luxusní koženou pánskou bundu.
  Zn: vhodná hlavně pro introverty a samotáře.
  Soukromí s ní budete mít zajištěno a do okruhu několika metrů se k vám bude každý zdráhat přiblížit:-)

 11. S Aliexpresem jsem ještě neměla tu čest osobně, ale jsem ráda, že vím, na co si dát pozor :-D Žabka má každopádně styl. Tak velký, že bych skoro zvážila, jestli nevyměnit i zbytek zipů :-)

 12. používám na zip takové to kolečko na klíče. Normálně ho natočím, takové menší.

 13. Myslím, že ta žabka je super řešení.
  Kanclsponka by mě asi taky napadla jako první, ještě možná nějaký kroužek na klíče… :-)

 14. Milá Liško, jednak tu chci napsat, že jsem díky Tobě vstoupila ke Psici a jejím humorem jsem se fakt hodně pobavila, takže jsi pro mě objevila další blog.

  Tenhle Tvůj článek vyvolal ve mně ale takovou lavinu slov v komentáři, že jsem si ho u sebe vložila do konceptů a napíšu ho jako samostatný spot Tobě a Tvému článku věnovaný :-) Akorát že se k tomu dostanu nejdřív tak v sobotu dopoledne. Snad.

  Napsala jsi totiž o něčem, co docela jistě v nějaké podobě zakusil snad každý…i když já Aliexpress zrovna neznám.

  Jinak, pokud se kabelku nerozhodneš reklamovat, i já doporučuju koženou tkaničku stejné barvy :-)

 15. Aaa, kožená tkanička by šla, ale černou asi nemám, mám oranžovou, modrou a červenou, myslím :- )
  Zítra budu potřebovat tkaničku do červených bot. Utrhla se mi. Černá. A myslím, že mám jen neonově zelenou a neonově modrou.

  Kroužek na klíče mě napadl taky hned, jenže jsme neměla volný a za druhé mi stříbrná barva k té kabelce nějak neseděla.

  Saule,
  jdu najít ten koment a nějak ho protlačit jako nový.

  Mirko, Psice je vtipná naprosto ohromně! A hodně dlouhodobě.

 16. Pokud jsou ty tkaničky, ta neonově zelená a ta neonově modrá podobné, nejlépe stejné, tedy stejné struktury, délky a šířky, učiní s červených bot umělecky kreativní módní výstřelek.

  Kdyby nebyly malé krámky s galanterií nemoudře uzavřené, kožené ploché šňůrky stojí jen pár korun. Prodáváme podobné i na „mém“ vodním hradě bez vody. Na krk, na přívěsky. Pokud sis kabelku nechala a nereklamovala ji a pokud už vyčichla, udělej si s jarní nebo letní výlet ke mně na hrad…dám Ti šňůrku a provedu Tě tajemstvím alchymie.

 17. P.S. Vypadlo mi tam: udělej si s NÍ jarní nebo letní výlet…tedy jestli hrady vůbec otevřou….

 18. Jooo, Mirko, na hrad! Tam určitě chci! V teplé sezóně a až otevřou!
  Tkaničky sem asi vyfotím do článku, vypadají docela dobře, už jsem si je oblíbila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.