Street movie Advent

ANIMACE

Ještě nejsou Tři králové a už mám hotovou animaci s názvem Advent. : )

Původně to měla být první scéna vánočního přání, následovat měla druhá ve sprše; pak jednoho dne uprostřed prosince, když jsem viděla, že ji do vánoc nedodělám, tu druhou, probudila jsem se s řešením: Škrtnu druhou scénu a nazvu to Advent. Tak se i stalo, zůstala jen scéna první a tu jsem do vánoc taky nedodělala. Což nakonec nevadí, protože advent přichází každý rok znovu. Máte ho rádi? Já ne, začátek zimy, tmy, je pro mě docela hnusnej. Listopad je hnusnej. A advent začíná na jeho samém konci. Hloubavé období setrvání v čekání. Připadá mi, že hodně lidí tohle nechce podstoupit, proto vytáhne vánoční stromečky a světýlka už měsíc před vánoci. Aby žádnej advent nebyl, jen vánoce s veselými koledami. A zpívají koledy a jedí cukroví dřív než na Štědrý den večer. To já nikdy nedělám, to má svůj čas. Advent je hnusnej, anebo přechlastanej. V mém podání. U mě neoblíbenej. Jenže vánoce bez adventu? Ježíšek bez adventu? Kdyby se narodil bez přemítavé tmy adventu, nikdo by si ho ani nevšimnul, nebyl by prorokován, očekáván. Já teda myslím, že Ježíšek nemohl být Australan. Australani promiňte, ale takhle v horkém létě jak můžete mít advent? A tudíž:Vy asi něco musíte mít v období roku, kdy je největší tma u vás. Něco mít přece musíte. Někdy v roce.

Půlminutová animace vznikala dlouho a zvuk k němu vzniknul rychle. Dvě hodiny poté, co jsem zapojila poprvé svůj nový looper. Mohla jsme použít jen cello, jiný elektrický nástroj doma nemám, baskytaru mám v divadle. Mikrofon nemám. Jedna linka muziky je i basák – brnká na cello a je trochu opožděnej, protože je zvyklej na cello hrát smyčcem, to je snazší. Brnkání neuměl přesně zaměřit a nechtělo se mu ho nahrávat napodruhé. Pro jistotu jsem celkově zvolila pomalé tempo, 95. Což je utahané, ale myslím, že k adventu se klidně hodí.

A tady to je:
https://www.youtube.com/watch?v=AzXXagS0z5g

Co vy, jste rádi, že advent už odešel?

.

21 komentářů u „Street movie Advent

 1. Mně to stmívání nevadí. Zase je tma a v ní světýlka 🙂

 2. To video je návykové, nemám žádné výhrady k ničemu, hudba super!! Ladí to. Na krátké dny si musím zvykat, večer jsem brzy unavená a když si zvyknu, už se to zase prodlužuje. Potřebuji slunce!!

 3. Bratři Lumierové posílají pozdravy a pochvalu .:-)
  Mimochodem, když jsem si odkaz na trubce otevřel, je pod ním Peter, Paul and Mary.
  To už asi podle mého dávného posledního vyhledávání, každopádně jsi v dobré společnosti
  https://youtu.be/2RlnYC7skbI

 4. Jů, to je půvabné videjko :-) A oni v Austrálii nemají ani zdaleka tak velké světelné výkyvy, na jaké jsme zvyklí my tady, takže tam k žádným festivalům temnoty není moc příležitost. Advent v létě si každopádně taky nedovedu představit. Tam mi prostě něco zcela zásadního nefunguje.

 5. Jo a to video je prima. Čepice na ohonu je dobrej frk 😉

 6. bo,
  jo ten Schikaneder mě zaujal už jako malý dítě takovou klidovou malebností. Ačkoli v jeho obrazech tematicky často bývá spíš napětí nebo smutek – žena čeká u okna s lampou, nemůže se dočkat apod.
  To jsem byla poprvé s rodiči ve stálé expozici Národní galerie, kde jsou díla 19. století. Bylo mi 6 nebo 7. A bylo to ohromný, protože si to doteď pamatuju. Takže to není brzo, brát děti do velké obrazárny. Byl tam Mánes, švadlenka a Josefína, potom se mi líbil Brožík nebo Mařák, takový obrazy lesa a holčička husopaska (máme ji ve složce velkých reprodukcí, které jsme tam tehdy koupili, a to se mi taky líbilo doma prohlížet, velkoformátové a barevné! – přitom jsme neměli peníze; evidentně mí rodiče i já jsme spíš milovníci umění než vydělávači peněz, natož v nějaký totalitě…), pak už jsem byla uťapaná, už to bylo dlouhý, když najednou nastoupil Schikaneder a ten se líbil mámě a mně taky. Dneska by se řeklo reklama na Pražskou plynárenskou : )
  Světýlka jsou prostě fajn.

  bo, jo a je vidět, že se nebojíš jít do hloubky, zažít mlhu a sychravo; že jsi držák.

 7. zuzi,
  jo,slunce. Musím se podívat k tobě na nějaké ty husary a kuchaře : ) Ti jsou veselí. Teď to moc nestíhám, ale až budu chodit do práce, určitě si tam čas na okukování blogů najdu :-DDD

 8. Saule,
  to ty jsi v dobré společnosti. Kterou sis výběrem vytvořil. Mně youtube nabízí jako další video něco úplně jiného :- ))

 9. Marie Veroniko,
  žejo, to je hrozně zajímavé, co naopak ti Australané mají a my ne, jak se s tím vypořádají, kdy mají splíny a kdy ne. Deprese mají určitou sezónnost, tady nejvíc jaro a podzim. Dokonce myslím víc to jaro než podzim. A v Austrálii tohle bude úplně jinak.

  Ještě si vybavuju, že v našich šířkách a v severnějších krajích tím spíš se vyskytuje (v rámci bipolární poruchy) víc deprese, kdežto v tropech víc mánie, amok. V Austrálii byna tom v tomhle ohledu měli být nejvýš stejně jako my a maniakálněji . )

 10. Držák 🤔
  To zní jako předměty denní potřeby v domácnosti…. věšák. zouvák, větrák…😀

 11. Saule,
  teď pod videem Advent vidím na youtube jako další “Dominik Dán: Popol všetkých zarovná.”
  A to jsem neposlouchala. Jiné audioknihy a rozhl.hry jo, ale tohle bych si určitě podle názvu nevybrala.

 12. Popol všechny zarovná je fakt drsné :-) Videjko je půvabné, milé a hřeje.

  A co se týče depresí a mánií lidí z jiných zeměpisných šířek (tedy těch vodorovných) tak potvrzuji, že lidé z jiných zeměpisných šířek, mají i jiné potíže. Nikdy bych tomu nevěřila, že střídání ročních období může někoho úplně vyřídit (moji snachu) Už je tady přes šest let a je to furt horší a pořád těžší. Prostě to nedává, že se musí oblékat, že je venku zima, že je v zimě tma a všecko špatně.

 13. A já tam mám teď Boba Dylana-Not Dark Yet.
  Bob má u klavíru klobouk a ty mu po něm nahoře šlapeš 😀

 14. Ten sněhovej začátek je geniální!!! Je to všechně přesně jak má být, žádný zbytečnosti. Jsem prostě uchvácena!! Liško jeď dál!

 15. Adventní street movie je boží. Jak si Liška vykračuje houpavým krokem. A ty pořádný boty sněhule – paráda. Hudba k tomu taky sedí úplně skvěle a celé to hezky podtrhává. Jen obdivně zírám :-)

 16. Saule,
  sešlapaný klobouky, to je moje. Jeden slamák jsem divoce revitalizovala v září. Ostatní nechám na jaro, abych se s nimi mohla roztahat v kuchyni, až bude tepleji.

  ratko,
  tyjo, to věřím, že to musí být tady u nás pro někoho z jihu úplně napytel, hroznej nezvyk.

  zuzi,
  pojedu, leč pomalu. Už od listopadu pižlám postupně jinou animaci. Ta bude tak v březnu, ale to je nejzazší termín, protože se tam taky vyskytuje sníh.

  Černá ovce,
  hurá, moje ucouraná hudba má využití v ucouraném adventu. Příští hudební kus k rozdělané animaci asi bude nyvý, nějaká harfička (asi ta na krájení vajíček, jinou nemám, leda na freesound webu) a zvonky.

 17. Ahoj Liško. Já se kliknutím na odkaz nejdřív dozvěděl, že můžu zhubnout se čtyřicetiprocentní slevou, pak se podíval na Tvou animaci, a potom mi tam skočila přednáška pana Kováčika na téma “Jak plyne čas”, ale tu jsem si uložil na později, protože na to jde moc vědecky, zeširoka a nato teď nemám čas.
  A tak nejlepší byl z toho Advent, protože tam se na to jde přímo :-) Jeden si uvědomí, kolik to dá práce, až když si to zkusí – a Ty ses s tím popasovala výborně. Plynulá houpavá chůze, žádné trhání, propracovaná choreografie pana Sněhuláka, který se dokonce otáčí za Liškou… finální barevná fúze svátečně domácí pohody a samozřejmě dobrý hudební základ :-)
  Jediné, co mi vrtá hlavou, proč Sněhulák prodal kastrol (nebo krádež?) a stal se z něj paroháč (nebo snad čert?!).
  Teď během psaní komentáře jsem se podíval znovu a po Adventu mi pro změnu nastoupilo video s epizodou “Coming out” seriálu Liga mužské moudrosti, na uživatelském profilu “Dobře vycpaný bobr”. Asi budu muset cookies čistit častěji :-)
  Přeju trochu štěstí a hodně motivace do další animace!

 18. Krasna prochazka:) A ano, ja jsem nadsena z toho, ze se dny zase prodluzuji. Mozna by nemuselo byt zacatkem ledna jaro – pak si ten opravdovy prichod predjari clovek tolik nevychutna. Ale s prichodem delsich dnu mam vic energie a planu, advent je pro me hrozne ospale obdobi

 19. Jirko,
  tak to jsme ráda, že ten sněhulák tam moc nevysírá. Mě trochu irituje, připadá mi odfláklej. Ale řekněme, že je ve sněžném oparu : )
  Má v hlavě zapíchnuté dva klacky, protože mi připadalo, že je překreslím vždycky znova do každého nového rámečku snadněji, než bych překreslila hrnec. A taky že hrnec je pevná hmota a byl by sytý a moc by tam vtoms něýném oparu výrazně trčel. parohy byly jen liniové, to mi připadalo vhodnější.
  – toho sněhuláka jsem tam dodělala až když liška šla. Takže jsem ho musela překreslovat. kdybych ho dělala průběžně s liškou, mohla bych políčko jen nakopírovat a o něco ho posunout. Kdyby ovšem ta liška nechodila! Protože to bych ji taky musela pořád překreslovat. Kdežto já nakreslila jen jeden cyklus chůze a ten nakopírovala několikrát po sobě. A pak jsem do jednoho úseku přikreslila toho sněhuláka. Uf. Tak takhle to bylo. Parohy snazší než hrnec :)

 20. Psice,
  jo teď už je trochu víc světlo, už se to víc hýbe k lepšímu. A zima ještě bude, určitě! A když nebude, tak si pustíme nějaký film o polárnících nebo někoho jak kráčí sněhem. :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *