Svátek uplynul a – prostě uplynul

Co teď, co teď… psát text o 20-30 stranách. Dobrá. Už šest šest dní mám šest stránek a dál to neodsejpá.

Dnes je státní svátek, vyznamenání byla udělena, já žádné nedostala a nedivím se.

Zítra je sobota, půjdu se podívat po nějaké sukni. Slušivé. Ke kolenům. Možná nepůjdu. Nedivila bych se. Ale chce se mi někam ven. Protože potřebuju psát tu práci…

Nanicovaté je to. Pozdě večer ještě nemůžu usnout, ráno se nemůžu probudit. Pozítří se vrátí letní čas na normální. Třeba mi to pomůže. Potřebuju, aby mi to pomohlo. A jít ven bude taky nápomocné. Hned dopoledne.

Pouštím si písničky a všechny mi připadají vypatlaný.

Zkusím jít spát.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Výštěky a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

90 komentářů u „Svátek uplynul a – prostě uplynul

 1. To je jak z fejsbůku… „Nic se mi nechceéééé…“ :-)
  Moje zkušenost, že jít ven po ránu akorát člověk hodí od psaní práce ještě dál.
  Osvědčilo se mi spíš ráno udělat kafe, sednout na prdel a psát, dokud mi z pusy nemsrdí nevyčštěnejma zubama tak, že už fakt musím jít na velkou.
  A pak teprv ven a večer zas psát.
  Držím palce.

 2. ru,
  teď jak jsem se probudila ve tři čtvrtě na deset, taky nemám zrovna chuť běžet ven. Spíš psát a jít akorát odpoledne pro pivo.
  Ale nechápu, jak souvisí nevyčištěný zuby s kaděním, ad1.

 3. 3
  To byla taková nepovedená zkratka. Jako že si ráno ani nevyčistší zuby a nezajdeš na velkou a vrhneš se do psaní, a píšeš, až ti to sepne, že už bys tam fakt potřebovala.

 4. 3 joaháá.
  Zatím nepíšu, jsem cele zaujata tvým novým článkem.

  Ale on mě vlastně dostal do hlubší nálady, na to psaní vhodné! Díky.

 5. Hurá, už mám 8 stránek.

  Pouštím si k tomu už dvě hodiny (naštěstí internet skoro nemá výpadky) kapelu Ready Kirken. Předtím jsem je, když jsem je slyšela v rádiu, považovala za Mňágu a Žďorpa, ehm.
  Tak zas jedu.

 6. No mně to psaní jde! :) Taková nádhrná práce a lidstvo ji neuvidí :)
  A právě si k tomu čtu u rulisy dole reklamní citát:
  „Nejkrásnější ze všech tajemství je být géniem a vědět to jen sám.“ Mark Twain
  :-))

 7. A 55 písní od Ready Kirken dojelo, pouštím znovu a píšu dááál. K tomu mi máma dělala cmundu jako za starých časů, takovej servis, no to je věc. Já pak dojdu pro pivo a kočičí stelivo.

 8. Super, a ten citát jsem taky před chvílí četla, je dobrej. :-))
  Pivo, kudla, to bych si taky dala…

 9. 10
  Právě došlo.
  Navečer vyrazím, až se znavím psaním, osprchuju, obleču. Mám vzít i pro tebe?
  :-) Vlastně ho někdy beru, inspirovalas mě s tou extra hořkou dvanáctkou od Radegastu, někdy si ji kupuju a vzpomenu si na tebe. Když vidím tu etiketu :)

 10. Jé, to je hezký. Děkuju. .-)
  Mám ji doma. Akorát nemám, kdo by mi ji odsud dones, mládě taky v práci, tak musím vydržet do večera.

 11. Stále napsaných stran 9. Uplynulo 8 hodin bez psaní, leč taky dobrých.
  Ať se nám dobře spí o hodinu delší noc na neděli!

  A výhoda je, že tady na blogu nemusím čas přeřizovat, protože jsem ten letní bojkotovala.

 12. Hlášení (abych si to tady zaznamenala, když už jsem s tím začala):
  Nedělní ráno, již dvě a půl hodiny se věnuji záv.práci, ale nenapsala jsem za tu dobu nic, hrozně dlouho trvá si sesumírovat, co všechno a z jakých zdrojů (byť výpisky už z nich mám) strčím do teoretického okýnka o podpůrné psychoterapii. Do malého okýnka tak nejvýš na půl stránky. Hm.
  Potíž totiž je, že musím kombinovat něco s něčím, dvě věci, dva přístupy ke dvou skupinám lidí, protože přesně pro moje účely nikdo přímo tu moji skupinu lidí asi nezpracoval. To jsem si teda přidělala práci.
  Kdybych z toho aspoň vylezla jako nějakej inovátor – ale bude to spíš splichtění něčeho a to se blbě formuluje, blbě to na sebe navazuje… nonic.

 13. Škoda že ti nemůžu pomoct, tahle syntetická dedukce by mě asi bavila. :-)

 14. 19
  to asi jo, mě to taky většinou baví,
  ale nějak v tom nacházím ještě zmatek navíc, co kam patří a co už ne. A nakonec mi vychází, že individuální přístup je beztak jediný možný, takže celé teoretické okénko nějak sesumíruju i s těmito omezeními a řeknu je tam a pak za tejden to možná celý vyhodím, protože to dohromady neříká nic jednoznačnýho.

 15. … a pak ještě takových teor.okének v té (jinak empirické) práci chci víc. Tohle je č.2 a ještě nejmíň 2 budou.

 16. 20
  ono je jedno, O ČEM mluvím, jen to píšu pro ilustraci svého zmatení, které z toho snad vysvítá. Je nesnadný to teoreticky pojmout, když je to míchanina. Kdybych to nepojala nijak tepreticky, nestalo by se vůbec nic, nemusím, můžu tam napsat úplěn jiný kousky teorie, ale mně to tam logicky patří, tak se s tím hmoždím a víc to vyjadřuje nesnadnost toho celýho než cokoli jinýho.

 17. bůhví, zda se to dá vůbec napsat (sepsat), aby ten kdo to čte měl stejnou představu dané situace jako ty zkušenost.

 18. 24. no nedá… takže to bude stejně jen přibližné, ať se s tím moc netrápí a „něco “ tam napíše.

 19. tedy připomíná mi to diplomku :-)) člověk se s tím párá… a pak to leží někde

 20. 20. hm, hm to vypadá dost komplikovaně, si říkám, aby ses do toho nezamotala…si myslím, že i jednoduché jedno téma je dost obsáhlé…..už jen tím, že se realizuje a dělají se z toho výstupy…kolikrát překvapivé. (pár lidí dělalo od nás z práce záv. bakalářskou práci)
  no, stejně je to dost hrozný, takovou dobu se na tom pracuje a pak i píše, upomínkuje s dozorem a ve výsledku jedno čtení a obhajoba a šup s tím do archivu, nikdo nikdy se už na to nepodívá.

 21. 23,24,26
  bajo, já jsem optimista a myslím, že ti jediní dva lidi- lektoři, co to budou číst – protože je znám a oni znají mě – to pochopěj :)

  Vlastně vím, že to píšu pro ně dva :)

  27
  moje diplomka měla to štěstí, že dobře posloužila další generci. Viděla jsem ji asi dva roky po napsání v naší knihovně na fakultě a dost byla odraná. Měla jsem tam dobrej přehled teorií toho mého oboru – studenti nemuseli číst tu zahr.literaturu, co jsem načetla já, vzali to z mojí práce (a můj školitel jim to doporučil a oni se mu chtěli zavděčit, tak tu mojí diplomku četli jak zjednaný:-)

  20
  nojo, zamotat já se naštěstí můžu a nemusím se toho bát jako na VŠ. Tady je to osobnější a můžu si tam narvat osobního, co chci, včetně naprostýho zmatku. Když k tomu napíšu, že si ten zmatek uvědomuju :-)) To by mělo stačit.

  27,28
  jo a on smysl té práce není, aby k něčemu byla navenek, ale aby k něčemu byla hlavně mně. Při tom psaní. A to je dost a dost! Druhým cílem je, že je to zkouška – mám těm dvěma čitatelům prokázat, co jsem se naučila, co umím, jak to rozšiřuju a jak přemýšlím o své práci, jak pracuju, co všechno neopominu.

 22. 30. tak to jo, oni to pochopí. vždyť jsou od fochu :-)

 23. 31. právě si myslím, že ani ne – jsou to především učitelští – jakože akademici.
  uplně jiný vesmír – akademici, statistiky, citace, odborné články a literatura jakože ano – ale realita a zpracované výsledky – trošku s tím problém, každý kdo dělal záv. práci bakalářskou při zaměstnání – tedy koho znám – museli to hodně přiohnout právě k vidění akademiků – a takové to poznání osobní – „aha“ tihle lidi jsou mimo realitu, totálně.

 24. když jsem psala 32. nevšimla jsem si 30.
  no tak jo, Líšo, tak snad dobrý.

 25. 31
  oni jo!
  Já se o to teprve ucházím, s jejich pomocí.

  32
  No záleží, jak si kdo koncipuje, o co jde hlavně, co je smysl té práce.
  jestli je smyslem ukázat nějakou vlastní činnost v oboru (empirii) a jak jsem na to šel, dokázat dobře a srozumitelně popsat, proč a jak jsem to dělal, tak k toum teda potřebuju mít nějaký kořen, podklady, důvody (teorii).
  Protože dělat něco a nevědět, proč, to můžu jít akorát k pásu.

 26. Promin, barčo, udělala jsem tady zmatek v posunu čísel komentářů o jedno!
  Doufám, že to teď sedí.
  Omlouvám se, že jsem ti smazala nějaký kom, vysvětlující, žes reagovala na jiný kom apod.

 27. 35. v pohodě. :-) to já jsem nadělala zmatek v komentářích.

 28. 32 barčo
  ale máš pravdu, že někdy ten akademický svět je odtržený – lidi, co vždycky jen byli ve škole… asi jako poslanci, co nikdy nepracovali jinde než v politice.
  Někde ten tlak na to, aby výzkumníci měli ročně určitý počet publikovaných článků v určitých odb.médiích je kontraproduktivní a vede k tomu, že se pořád dokola opisujou stejný věci a publikujou jen proto, aby byly publikovány :(

 29. 39 Saule
  aha, goliast ad Horáček (a jeho bakalářka a diplomka) jako kandidát na prezidenta.
  Přičemž já jsem přesvědčená, že přímá volba prezidenta nemá co pohledávat v naší parlamentní demokracii. To myslím vážně. Od té chvíle, co nastala přímá volba, tady vznikly dvě frakce, co mávaj fangličkama a nadávaj si prostřednictvím trapných klišé (jedni říkají „kavárna“ a druzí „primitivové“).
  Dneska jsem se koukla na jeden TV pořad, totiž diskusi filosofů Bělohradského a Sokola a konečně jsem měla dojem, že přišel ke slovu někdo normální, kdo normálním způsobem mluví o důležitých věcech (Otázky Václava Moravce, druhá část od 13 hod). Skodaže ten pořad trval jen 40 minut :((( oproti hodinám a hodinám těch kydů o našich politicích v médiích.
  A řekli tam i to, že přímá volba prezidenta v našem kontextu je nesystémová, tak jsem byla ráda, že to slyším od někoho.

 30. 40:
  Tady se neshodnem(nevadi)
  Prave kvuli tomu Belohradskymu jsem VM a TV vypnul.
  VM je kapitola sama pro sebe,ale Belohradsky,jakkoli jsem ho mel rad mi stale vic pripada jako Diogenes v sudu.
  Tedy odtrzeny od reality,to prirovnani asi neni nejlepsi,Diogenes by do senatu asi nekandidoval,ze.
  Ti fanglickari mi nevadi,respektive jsem rad,ze dostali sanci se odkopat a ukazat,jak to s tou jejich pravdou a laskou je.
  To jeden zasnul,co se na tom staromaku a dal delo.
  Holt slusny lidi,co to nama mysli dobre.
  a kdyz uz se ted provalilo,jak to vlastne cely bylo,kdo udelal dohodu a kdo ji prvni porusil,tak uz nezbyva nez zasnout.
  A ja zasnu rad.

 31. Ono nam taky nic jinyho,nez zasnout nezbyva:-)
  Leda tedy ujmout se nejake te fangle a jit hulakat s luzou do ulic,nebo delat politiku,ktera ma svoje pravidla,sice zkurveny,ale ma a kdo je politik,tak se dohod musi drzet.
  Teda pokud jsou pro nej vyhodny.
  A pro todle sudetacky Halikovo dvojce proste nebyla a ja myslim,ze se brzo dozvime,co to v praxi znamena „veci se vyvinuly…otazka svedomi….“

 32. 42:
  Nad Krausem?
  Ten prece dela zabavne porady.
  Toho jsem si zaradil uz davno.takze kdyz si pozval stareho pana Bradyho,prezivsiho holokaust (podobne jako pane Krause zidovsky otec)tak jsem uz nezasnul,ale bavil se.

 33. Kdyz uz zasnout,tak poradne.
  Ja zasnu,jak konvertovany zid vysveceny na krestanskeho kneze nahle sve bohem dane poslani opusti,stane se politikem,ktery vita sudetaky co v 99proc. vitali Hitlera,vraha jeho predku,potom jako politik obrati,porusi zakulisni ale pevnou dohodu jen proto aby se setkal s buddhistickym dalajlamu na pude ministerstva,aby to mohlo byt vnimano jako oficielni setkani.
  A na zaver se ohani svym stryckem,co prezil Auswitsch a ten strycek se tomu asi vubec nedivi a je jeste rad,ze od nas odjede s kufrem klicu od Krnacove apod a dojetim place,jak to u nas bylo fajn.
  No ale jak jsem psal,ja zasnu rad:-)))))

 34. 41
  já zas Bělohradskýho neměla ráda, v 90. letech. Až pozdějc. Ale už si ani nepamatuju, proč :-) Teď jenom jsem vděčná za jakéhokoli filosofa, co něco řekne…

  A co bylo na staromáku? Zase kritizovali Zemana jakožto primitiva, ale udělali to tak primitivně, že se mu podobají? (Tak mi to přinde. To samý na dvou pólech, ten druhý zdůrazňující morálku a v tloukající ji do hlavy pro dobro tupého lidu.)

  Jakou dohodu kdo porušil první?

 35. 49
  le když slyším „Jedinej on byl schopnej se postavit…“
  tak je pravda, že je na místě si říct, jakápak asi byla jeho skutečná motivace.
  Tojo. A to já netuším. A proto žádný fangle nevyvěšuju – protože bych nevěděla, pro koho a za co vlastně. Jako nevím, co přesně znamená vyvěsit tu tibetskou vlajku. Znamená to prostě postoj „ať jsou lidi svobodný a nikdo je neutiskuje“ nebo „ať Čína nikoho neutiskuje nedemokraticky“ nebo snad „ztotožňuji se s postoji a hodnotami Tibetu“ – přičemž o postojích, hodnotách, politice, demokratičnosti, náboženství ani ekonomických strategiích Tibetu nemám páru!

 36. Teď jsem napsala kus verbatimu. Ten tam musí povinně bejt, dokonce dva.
  Vůbec jsem nevěděla, co to slovo znamená. verbatim.

  Je to ukázka rozhovoru.

 37. 55. metoda podobná, jako při záv. bakalářské práci, co dělaly naše holky – tj. deset živých rozhovorů nahraných a přepsaných , dotazníky – 200ks, samozřejmě se všechny nevrátí…..a pak tedy z toho udělané výstupy – statistika. apd. a plus to vše teoretické odborné….no prostě spousta práce se záv. prací, však se taky připravuje a píše celý rok.

 38. 56
  já nic nahraný nemám, páč to bych musela mít domluvený a dovolený.
  Hm, nechápu, proč zdravotní sestry potřebujou pracovat se statistikou, je to důležitý pro jejich povolání? Používají to?

 39. 57. ne, nepracují. to bakalářský studium pro sestry hodně náročný – jak denní studium tak při práci…..samozřejmě na to nikdo ohled nebere….a spousta věcí právě odtržených od sesterské reality…..nepoužitelné v praxi – 80%…..to se spíše vše hodí jako výzkumná činnost pro lékaře…..sesterské bakalářské studium je spíše medicína pro doktory se vším všudy – včetně chemie, fyziky, matematiky apd. prostě medicína. – ale nahuštěná na tři roky. hotová bakalářka v praxi – má stejné jompetence a nápln práce jako já, o 1000 kč vyšší plat na základě a to je celé. pokud má štěstí – může s VŠ titulem dělat vedoucího pracovníka, ale na to je potřeba spíš, tlačenka – aby ji na to místo někdo vlivný doporučil a podržel u konkursu.takže tak nějak

 40. jsem v práci a už musím jít pracovat. zatím, měj se a at se ti dobře píše! :-)

 41. Bakalář je vysokoškolský titul… to mi pořád nejde do hlavy. Pro mě je a asi už zůstane bakalář jako lepší nástavba. Titul na půl cesty. Půlvysoká.

 42. 58,59
  za totace diskety?:-o
  Co bylo za logo na tech paskach s Dylaem,Joplinkou,Plastic people………ono uz kolikrat neslo ani poznat,kdo tam kvici,ale bylo to fajn:-0)

 43. 64
  Jasně, dávaly se na ně seznamy krav s údaji o dojivosti. :-) PRŘVT
  Jinak předtím dělali i pásky.

 44. 63
  no, pokud se toho účastnil, jistě v rámci souhlasu minsterstva zahr. resp. vlády, takže snad cajk, ne, Naopak s dalajlámou to bylo na vlastní pěst, prostě proti náplni práce, řeklo by se.

  64
  ta firma je stará, ale já diskety viděla až v roce 1995 asi.

 45. 65:
  jasne,na jedne takove pasce jsem mel „JZD Slusovice“
  Slavek-Janousek,tusim-)

 46. 66Jás nima dělala už koncem VŠ a hne dpo nástupu do prvního zaměstnání.
  Ale bylo to tehdy ještě docela utrpení. A byly to elpíčka.

 47. Teda ne že by se jmenovaly elpíčka, ale říkalo se jim tak kvůli jejich velikosti.

 48. jen nevim,proc je na tech ukazkach Monaco.
  Tam mi to loni stacilo:-)

 49. to s tím verbatinem jsem vůbec nepobrala, ale o nevadí. vím že existuji diskety značky Verbatim DataLife 3.5″/1.44MB. Tedy klasické diskety které se používaly běžně i jiných značek… tedy zcela různých značek, běžné diskety. kdysi bylo všecko na disketách.. můj první Mac měl vpředu takovou zdířku na disketu, a tam se ukládalo to co jsem psala. Bylo to v roce 1992. Formátovalo se podle toho zda to byl Mac nebo Microsoft.

  hmmm, doma mám mraky disket :-)) i takové slušivé kufříky na ně. většinu jsem již vyhodila.

  ale vyhledávala jsem co znamená verbatim, a je to těžké… našla jsem že je to způsob vedení divadla dotazováním, nebo doslovnost… asi od slova (verba?)

 50. co se týče války za dalajlámu a proti dalajlámovi, je to nesmysl. plivání do kapky vody. Dalajláma je duchovní představitel určitého směru… je to jako přijmout papeže nebo popa či vrchního rabína či imána…. odněkud. prostě duchovní. kněz.

 51. co se týče vztahů se sudeskými Němci, tedy konkrétně těmi co měli předky u nás dlouhodobě žijící. Je to velmi zajímavé a setkávám se s tím „naživo“. zatím 100% dobrý ohlas. tedy akceptace toho co se stalo a velká radost nad tím, že sem mohli přijít a vidět na vlastní oči kde žil dědeček (tatínek) I respekt a obdiv k tomu jak máme pěkné :-))

 52. 7,
  Plivání do moře nebo kapka vody v moři,? :-)))

 53. Dalajláma v tonhle konkrétním případě byl záminka. A pana Bradyho podle mě nejlíp vystihl pan Čermák.
  A dál to pro mě nějak nemá smysl tomu věnovat čas. Těch, co si na tom potřebovali pohojit a zviditelnit ego, bylo dost i beze mě.

 54. 72
  ano, od verb-ální.
  Doslovný přepis hovoru.

  73
  no, právě. Nejvyšší představitel něčeho a zahraniční návštěva. Pokud ji ministr provede na půdě ministerstva, je to snad jeho soukroš akce? To teda není, v tom případě by měl nejmíň zaplatit nájem za to, že tam moh uskutečnit soukroš akci :-)) A předem to mít vyjednáno, že… A dovoleno od vlády; tak to tam snad chodí, o tom se nám ani nezdá, co všechno musí být předem domluveno a potvrzeno.

 55. 75 :-DD ajooo.

  76 nojo, nějaké báze se chytit musí ti, co chtějí jít do ulic a mít dojem, že mají vliv a vyjadřují se za sebe…

 56. 73,74,
  Vis co je ratko pro mne na cele te trapne kauze nejzajimavejsi a cemu se divim nejvic?
  Ze mi to otevrelo oci prave ohledne toho dalajlamy.
  Ze se mi potvrdilo,co mi moudri lide rikali uz pred desetiletimi a co jsem porad nechtel videt,navzdory vsem tem fotkam,kde se tento „duchovni vudce“ objima s masovymi vrahy.
  ze proste nejen veci a udalosti,ale i lide jsou jinymi,nez se zdaji byt.
  Jsou tou maskou podvedome,nebo vedome.
  A duchovni vudce,tuplem buddhisticky si zadne podvedomi dovolit nemuze.
  Co se sudetaku tyka….procti si par kronik,jake bylo nase souziti s nimi a jejich s nama.
  Za krivdy a nase prasarny behem odsunu bych se jim omluvil,ale krajane uz to nejsou a jsem tomu rad.
  Proti jejich navstevam,spolecnym akcim..,nic nemam.
  Ale krajane to nejsou!!

 57. Ohledne toho dalajlamy jsem si dovolil jen se podelit s takovym intimnim pocitem.
  Urcite to neni vyzva k nejake dalsi diskusi o nem,takze Ratko svejkovani vynech,nejsem Ru a min. v tomto pripade mne nevytocis:-))))

 58. 79:
  No…je to tak.
  Jen mi je porad staryho pana trochu lito.
  Stat se v jeho veku a s jeho zkusenostmi uzitecnym idiotem,za to by nekdo zaslouzil poradne na drzku.
  Nekdo,kdo ho z nej udelal.

 59. 83
  jo, to trochu jo, ale je to v jeho rukou, aspoň něco – to, co říká, když někam přijede a tak.

  81
  mě to zajímá, s tím dalajlámou; jakože je marxista, nebo že nemá zášti vůči nikomu ani vrahům, nebo se s někým hrozným stýkal víc?

 60. 84:
  Mne se o tom dalajlamovi fakt Lisko nechce psat.
  Proste v nej uz nemam duveru.
  Mozna jsem vlastne ani nikdy nemel,ale byl takovy…. dojemny.
  Uz mne proste nedojima.

 61. 85 nemám důvěru ni v dalajlámu, ni v papež, ni v prezidenta :-)) prostě to tak chodí… že někdo tuto důvěru nemá a zároven nevidí důvod těmito lidmi opovrhovat nebo je soudit či nějak je tahat blátem.

  co se týče sudeťáků? jací krajané… to máš odkud, nic takového jsme nepsala. nevidím důvod.

  švejkkování, to mi jde dobře :-))) jk někdo něco moc žere a je přesvědčenéj…probouzí se ve mě švejk abych mu ty jeho představy naplnila.

 62. 86 tak jsem si šla nastudovat… do Wiki co jsou krajané, jsou to potomci emigrantů druhé a třetí generace, kteřá si zachovávají řeč a zvyky. Tedy chápu to tak, že se sdružují do spolků kde se snaží zachovat si původní kulturu země, z které se odstěhovali.

  Mohu tedy spolehlivě prohlásit, že takoví k nám nejezdí :-)) řeč a původní zvyky neudržuji. takže je to spíše nostalgie… a zvědavost která je žene podívat se do rodiště jejích předků. Ono je třeba opravdu vzít v potaz, že naše město bylo dvojjazyčné… i když původem moravské, tedy původní obyvatelstvo je obyvatelstvo Moravy. s povýšením na královské město přišli židé, a také němci. židé byli v roce 1456 vyhnáni, němci (v malém počtu) zůstali. nejvíce němců přicházelo teprve po bitvě u bílé hory, tedy po roce 1620… Pak byly puské váky, to němci odtáhli pryč. Ale v 19. století došlo k silným nacionalistickým vlnám, na obou stranách.

 63. za tři roky slavíme tisíc let společného státu čech a moravy :-)

 64. 86,87:
  O milych krajanech je odkaz 63
  88:
  Ne,Moravy a Cech.
  My jsme byli driv:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.