Technický problém

TAHLETA ROLETA

IMG_8664-roleta-500

Když už bydlet ve svém starém studentském pokoji, tak rozhodně příjemně. Vymalováno už mám a dostala jsem chuť vyměnit starou nepoužívanou roletu z béžového plátna za nějakou s rostlinným motivem. Světlým. Okno míří na jih, v létě se bude roleta náramně hodit!

Šířka 160 cm. Takové látky k mání jsou, ale mé představě bílo-zeleného rostlinného motivu skvěle odpovídá bavlněná metráž (IKEA) široká 150 cm. To bude taktak stačit. A cena je nebývale příznivá – jen 129 Kč za metr.  V pondělí jsem ji zajela koupit. Pak jsem měla večer čas až ve čtvrtek. Sundat starou roletu se zdařilo aninevímjak. Ušít v dolní části nové látky tunel pro tyčku šlo také dobře. Jak upevnit látku nahoru na rolovací štangli-kulatinku? Původní plátno tam bylo nastřelené sešívačkou-střílečkou. Já ho přibila několika hřebíčky – pro jistotu jsem je podložila kroužkem z tvrdého papíru – a mezi ně jsem přidala poměrně hustě napínáčky. S hlavičkami v barvě světle zelené. Aby to ladilo. Když to možná nenarvu zpátky na okno, ať to aspoň ladí.

IMG_8651-rolhreb-500

Roletu trochu zachlupatil kocour, zalíbila se mu.

IMG_8652-rolkoc-500

V pátek po práci jsem zašla ke kamarádce, takže jsem nestihla podniknout výpravu do švadlenky pro šňůru. Doma jsem vytipovala jako náhradní možnost zelenou širší pentli. V sobotu ráno – dnes – se ukázalo, že pentle si vzhledem ke své placatosti žádá trochu jiné uchycení než měkká šňůra a asi by se trhala. Nakonec jsem našla šňůru od své poslední teplákové soupravy na tělocvik, v barvě lila, starou 26 let. Hodí se.

IMG_8662-rol-spag-500

Teď už jen narolovat látku na tyč, pověsit do okna a bude to. Jestli tam ta tyč půjde vrátit…

Šla. Jen nejde rolovat. Nevím, v čem je fígl. Jestli to víte, tak mi to řekněte. Jinak mám další položku na seznam drobných oprav pro neznámého všestranného řemeslníka.

Roleta je nahoře uchycena v meziprostoru okna na každé straně trochu jinak. Nalevo:

IMG_8665-rol-vlev-500

Koncovka je plochá kovová tyčka, na okně je zářez do L.

Napravo:

IMG_8666-rol-vpr-500

Kovová koncovka má kulatý profil a díra na ni je kruhová s malou kruhovou odbočkou. Nevím, jak tam má ta tyč sedět, aby se snadno rolovala po zatáhnutí za šňůru a aby se zas po trhnutí za šňůru sama roleta vyrolovala nahoru, jak to donedávna dělala. Nebo hraje roli i to, že plátno je méně tuhé než to původní?

.

40 komentářů u „Technický problém

 1. abych se přiznala, tyčka by měla být napružená, tedy pod napětím již když se tam vkládá aby se automaticky chtěla svinovat. Pamatuji si ještě z domu že když se stalo toto co tobe… že se zcela natáhla, už se pak nemohla natočit zpět. Někde tam musí být pružinka co se ntahuje když roletu stahuješ. A zkoušela jsi ji nasadit svinutou? Podle mě někde v těch čepech musí být pružina, nebo nějaká zarážka která pruží.

 2. ratko,
  jo asi tam musí být něco takového, ale vůbec nevím, kde to hledat.
  nasadila jsem ji samozřejmě svinutou, pak se nějak krkolomně rozvinula do půlky a zasekla; tahat za ni moc silou nechci – to by vyskočila celá ta tyč a spadla, to už jsem si ráno ověřila.

 3. bohužel ti neumím poradit, u nás to nasazoval tatínek pokaždé když se nám roleta rozlolovala auž nechtěla zpět. ta pružina musí být uvnitř v tý tyči… a pak jak se roluje dolů tak by se měla natahovat nějaká pružinka uvnitř až se zarazí… tedy zaklapne když se zastavíš. takže určitě hraje zásadní roli jak nahoře tu roletu ukotvíš, ale sama jsem se nikdy nedívala jak to tatínek dělá, chtělo by to někoho kdo to někdy dělal a ví, ani na internetu jsem nic nenašla… všecko jen nové rolety, nic původního

 4. Měli jsme to u babičky, ale taky nevím, jak to přesně fungovalo, ani už to tam není, taky už tam tatínek nechal měnit okna.

 5. A co se tam točilo, dokud se to točilo? Celá ta tyčka kolem toho usazení, kolem hřídele končící dvěma kovovými koncovkami, jednou plochou a jednou kulatou?
  Našla jsem na netu cosi jako ten mechanismus, ale moderní:
  http://www.styltex.cz/?article=82720
  Nemohlas to těma hřebíkama probít až dovnitř do pružiny? Nebyly moc dlouhý?

 6. ratko,
  dík. Zítra s tím zkusím shora nějak zavirglovat.
  – jé, to jsem ani nevěděla, že znám slovo zavirglovat, najednou se mi ve spojení se starou /novou roletou vybavilo.

 7. ru
  ajóó vlastně! Vždyť já pořád si představovala, že se točí i ty koncovky v těch držáčkách na futrech, ale to by vlastně nešlo – takový já jsem technik… Musí se točit ta tyč na tom, ty koncovky ne, aha :-)
  Hřebíky byly delší než nastřelený svorky, to jo; jinak ale patřily délkou mezi conejkratší. Tak to bych mohla taky změnit – že bych dala hřebíšky prč a nechala jen napínáčky nebo si donesla tu střílečku a nastřelila tu látku. to mě už vůbec nenapadlo.

 8. Jů, tak vida, musím pokračovat ve zkoušení, co pomůže.
  Akorát ta pružina nebude asi po celé délce v té tyči, jen asi na straně..? Se ráno zase kouknu blíže.

 9. mali sme podobne rolety doma. Ak nesla navinut, ta koncovka sa chytila do kliesti a tocila sa. Pruzina bola vo vnutri tej tyce a tymi koncovkami sa natahovala. Myslim, ze sme to natacali v smere hodinovych ruciciek. Kolko otacok – treba skusat, ci sa roleta navinie tak ako treba. Hela

 10. 8. je možné že je uvnitř namotana a jak stahuješ dolů tak se ta pružina uvnitř tyče stlačuje, a aby ti nevyjela nahoru hned, tak je tam někde aretace… tedy západka. Tuto západku pak uvolníš tím, že při vytahování lehce potáhneš a cítíš že západka vypadne. Když roletu nasadíš, je třeba se podívat jestli je tam někde na straně páčka nebo předsazení které by tlačilo na pružinu uvnitř při stahování dolů a kde tam je aretace. to by se mělo již při nasazení usadit tak aby jsi cítila že pružina zabírá když roletu stahuješ dolů

 11. Čili napřed namotat roletu – nebo ji nechat vymotanou? – pak vylízt na okno, vzít kombinačky, nasadit jednu část rolety (tu kulatou koncovku), plochou vzít do kombinaček a točit. Třeba desetkrát… Pak nepustit, aby se nemohla roztočit zpátky, a nasadit. Pak zkusit, kam až jde rozmotat-navinout a případně doladit kombinačkama.

  To si budu pamatovat, ještě by se mi to někdy mohlo hodit. :-)

 12. 11
  To taky mě napadlo, s tou aretací, ale ty to máš líp popsaný.
  Vsadím se, že zítra to Liška dořeší i bez chlapa opraváře. :-)

  No tak já du domejt ty okna, než se mi úplně setmí.

 13. 9 Helo,
  díky moc!
  Ahá, péro je třeba natočit.
  To je skvělý! Ještě že všichni nejsou jako já! To by byl svět chudší o rolety a mnoho užitečných věcí!

  13 ru
  asi. Možná je to jedno – látku buď vymotat a točit na jednu stranu, anebo ji namotat a pak natočit na druhu stranu… a pak to bude fungovat, snad. Tak snad to zmáknu.

  11 ratko
  Nóó, tak tomu vůbec nerozumím, nevím, co je aretace. Ale když to čtu podruhý, už to trochu chápu, asi dobrý!

 14. 15
  Aretace = zarážka. Ďůlek, do kterýho zapadne nějaký výčnělek. Zajištění proti pohybu.

 15. Ta aretaci bych čekala uvnitř toho mechanismu, si myslím. Někde na konci pružiny při jejím napnutí, tedy pokud vytažením rolety dochází k napnutí pružiny.

 16. Já chci taky takovou roletůůůů, aspoň jednu, já ji chci prozkoumat, jak to funguje…!

 17. 18
  jestli bude opravdu fungovat, tak ji radši nikomu nepůjčím do ruky! Se budu o ni bát.
  Takže i když přijedeš…

  15
  2. odstavec,
  aha, ne, rozmotaná by přece nešla točit, to by se musela ta dvoumetrová plachta přehazovat v okenním meziprostoru a provlíkat nahoru dolů :-DD Zase další důkaz, jak tyhle věci nechápu, někdy ani když je držím v ruce :)

 18. Pružina navíjí roletu na tyčku tím, že se snaží vrátit do původního stavu. (Což se do jisté míry může snažit z jedné i druhé strany, ale její natažení poskytuje bezpochyby větší prostor pro pohyb než její stáčení, kdy se o sebe ta vinutí brzo zarazí a dál už to nejde.) Důležitý tedy je, kam se točí roleta (jak je namotaná roleta) a kde je ta aretace.

  A aby se roleta namotala spolehlivě až nahoru, musí být zřejmě pružina pod tahem pořád, musí mít sílu tahu až do nejvyššího bodu, proto se ještě před zavěšením i s namotanou roletou ještě trošku pootáčí. Pamatuju si, že nedomotaný/nedomotávající se rolety byly častý u babičky, možná to byloprávě už únavou – vytahaností – pružiny. Možná kdyby byl někdo roletu vyndal a pružinu trošku přinapnul, rolety by zas dobře vyjížděly samy až nahoru.

  A nebo je tam nahoře taky nějaká aretace, aby se naopak nestalo, že se roleta protočí nahoře až moc.

  No a to jsou fšešcko ty dertaily technických zařízení, co mě fascinujou a co vždycky chci vědět., jak vypadají, jak fungujou.
  Ale neboj, já si na to najdu určitě ještě nějakou jinou roletu. :-)

 19. Směr namotání rolety ale poplíst moc nejde, když se ví, že se má odmotávat horem, a když je každej konec uchycení v okně jinej, tudíž nezaměnitelnej. Takže směr napínání pružiny by měl být směrem odvíjení rolety, směr předpětí pružiny tímtéž směrem. Jestli to odpovídá směru či protisměru hodinových ručiček, záleží asi spíš na tom, ze které strany hřídele se musí točit.

 20. ru,
  jo, ten směr motání by měl být jasnej, logickej.

  Určitě se kdysi dávno doma některá roleta nedomotala nebo nějak rozbila a táta to spravil. Ale už nevím, jak, nepamatuju si nic, ale něco podržet mi asi dával. To mi bylo tak třináct nejvýš, takže si nevybavuju. Ani tehdy jsem asi neměla touhu tomu rozumět, zeptat se.

 21. 22
  No, to já právě odmalička jo. Já už ve čtyřech letech dostala na prdel, když jsem zlikvidovala vodováhu jedním klepnutím o topení, protože jsme chtěla vyndat tu kuličku, co běhala uvnitř, a podívat se na ni pořádně..

 22. 23
  :-)
  já jsem byla asi zasněná, vymýšlela nějaký verše a příběhy z knih, co jsem právě četla.
  (Ale to ty asi taky, krom zájmu o fyzikální věci navíc.)
  Nebo jsem později byla badatel, ale pozorovatelsky, a zapisovala jsem dokumentaci pozorování nebo zakreslovala. Radši jsem nic moc nerozmontovávala,protože bych nevěděla, jak to dát zpátky a ani by se mi nechtělo, nezajímalo to zkusit. No, takový opatrník.

 23. My se měly dát dohromady. Já zas všecko rozmontovala, a až pak si uvědomila, že jsem si asi napřed měla zapsat či zamalovat, jak to patří správně k sobě.

 24. S roletou neporadím, nikdy jsme žádnou takovou neměli a ani nemám. Ale líbí se mi fotka s kocourkem a předposlední fotka. Přeju, at se nová roleta zdaří!

 25. Mno,
  díky za přání, ale bohužel:
  Napřed byla dobrá zpráva, že nejlepší je rozmotanou roletu namotávat přímo, když je zavěšená. Ta placatá koncovka drží a točí se tyč, takže se to neprotáčí celé, ale opravdu namotává.
  (Teď jde stranou, že je to celkem námaha, srdce buší, ruce drží, prsty se mezi rolku a přepažení sotva vejdou, to vše na štaflích s rukama zdviženýma.)
  V jednu chvíli se to ale domotalo a už nešlo dál, péro bylo asi už akorát.
  Takže jsem vysunula jednu stranu a domotala zbytek hadru na celou tyč normálně.
  Plán: zasunout tu jednu stranu tyče zase zpět a bude to fungovat! Hurá!

  No, jenže ta tyč se vysmekla celá. To už tu bylo mockrát – proto jsem kaktusy z meziprostoru okna dala potřetí pryč, aby něco neprovedly padající roletě nebo roleta jim (ale je celkem lehká).
  Bylo to tu mockrát a vždycky šla nasadit snadno zpátky.
  Teď prostě nejde.
  Jeví se KRATŠÍ, než byla. Nezapře se do plechových zdířek, dírek v bočnici okna. Nedosáhne na jedné straně. Najednou.
  Zkoušela jsem to víckrát, jednu koncovku tam naprala a druhá nešla, tak jsem to dělala i s posunem štaflí atd. a nic.
  Možná se ulomil kousek té kulaté koncovky? Nebo zasunul, když je tyč namotaná?
  Prostě je ta tyč teď menší, než aby se tam dala dát (?).

  Jedině odendat tu kulatou zdířku, našroubovat tam dřevěnou podložku, tenkou ale, ne prkýnko. nebo ne dřevěnou, možná gumovou? A přes ni zase upevnit tu plechovou zdířku. Na stejné místo, kde byla, chacha.

 26. A když bys to otočila těma kombinačkama, jak popisuje Hela, neprodloužila by se? Nemůže bejt ze dovu kusů, mezi nimiž je ta pružina, a ta je v podstatě i od sebe rozesunuje?
  Nebo nějaký podobný princip,
  Nevím, asi je to nesmysl, ale napadlo mě jen tohle. Protože jinak není důvod, proč by ta tyč najednou byla kratší.

 27. ru,
  to je pravda, kleštěma popotáhnout jsem ty koncovky nezkusila.

  Pár dní počkám a uvidím, jestli se to samo spraví a roleta sama naskočí do dírek a pofrčí :)
  Zkusím na ni vlídně hovořit.

 28. Možná to, že pružina se natočila celá, to zcuklo tu tyč…

  Nonic, teď jsem zase odskočila a přemítám, jestli dát do jedné sekce knihy tlusté velké o Zemi a o Praze a hrady-zámky a k nim spíš další mapové a zeměpisné, i odborné, anebo umění. Anebo historie. Historii asi odpinknu tam, kde zatím je beletristická historie. Jojo, to jsou oříšky :)
  Kdyby měl člověk na starosti jen tohle, vlastně je to krása! Takový starý dobrý témata.
  A to mluvím jen o poměrně malých knihovnách v mém pokoji, netýká se to těch, co jsou jinde.

 29. 30
  Eště můžeš zkusit vývar z dobromyslu, náržníku, husí nohy a babskýho ucha s odříkáváním patřičné formule z Velké knihy kouzel. Ale začla bych asi sháněním té Knihy kouzel. :-)

 30. 32 :-))
  Jednu mám v šuplíku. Notýsek A6.
  Tam jsem si psala vymyšlený čarodějnický recepty. Kdybych konečně už vyklidila ty papíry ze šuplíků stolu, tak jsem ji měla v ruce! :¨)
  Ale vrhla jsem se radši na vitrínu.

 31. Libo,
  roleta zatím odpočívá nastojato v meziokní (jak se ten prostor správně jmenuje?).
  K dalšímu pokusu se dostanu zřejmě až v neděli.
  A dneska je teprve pondělí… bude to týden dosti napěchovaný.
  A to ještě stěhování nemám na ten další týden ani domluveno. Dobrodružství vstříc!

 32. Nikdy sa mi nestalo, ze by sa pri namotavani pruziny roleta skratila, ale neskusali ste tu placatu koncovku trochu odsunut od steny? Neviem teda ako je namontovana na stene, ci nie prilis napavno. Ale nam to niekedy pomohlo, ked roleta padala. Mierne podvihnut, odialit od steny. Hela

 33. díky, Helo!
  Zkusím to zase v neděli – do té doby mám dny a večery pracovně plné, snad mě to neporazí a v neděli se vrhnu na štafle.

 34. Já to pochopila tak, že když se roleta poposune, aby dosáhla na druhé straně, tak vypadne z té první… :o)
  Ale nemůže být na doraz ke zdi na obou stranách, to by nešla nasadit. Musí tam být vůle. Nasadí se nadoraz na jednu stranu, nasměruje na druhou a posune mírně směrem k té druhé, až zapadne… ale neměla by pak vypadnout.
  Podobně jako se nasazuje třeba posuvný zavírací sklo do starých obývákových skříněk (nejčastějc totalitní typová sestava Univerzál), akorát že tam se to děje ve směru vertikálním, napřed nahoru, pak dolů, tady v horizontálním.
  Nebo cívka na film v některých foťákách, stejný systém.
  Popravdě mě vůbec nenapadlo, že Liška třeba jen nepoposunula… :-) Tohle posunutí už určitě udělala i napoprvní, když to nasazovala.

  Hlavou mi vrtá i ta „malá kruhová odbočka“ na uchycení kulatého konce. Jestli tam nebyl dřív nějakej zoubek, co tam zapadal a jistil to.

 35. Jste dobré – i když to ještě nefunguje, umíte to alespoň POPSAT. To já jsem na tom podobně, jak tu kdesi zmínila Liška: některé věci nepochopím ani tehdy, když si je můžu ohmatat :-))

 36. kaschiko,
  no, taky to chápu vždycky jen o krok dál a příště zase o krok.

  ruliso 38
  no, to je taky pravda – že vůle tam být musí, jinak by to nešlo nasadit vůbec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.