Únor – měsíc vran

UŽ ABY BYL BŘEZEN…

17-02-01

17-02-02

17-02-03

17-02-04

17-02-05

17-02-06

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Comics a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

29 komentářů u „Únor – měsíc vran

 1. Hiiii…. to budu ode dneška říkat a nikdy jinak!
  Jdu komponovat!
  Taky tu toho mám dva koše bez ladu a kompozice. :-)))

 2. To mě napadá zda je havran od slova vrána. Vraní, ha-vraní…

 3. 7,8
  jistě je to příbuzný, to je jasný.
  Mám se kouknout? No, podívala jsem se do etymolog. slovníku, kde to povtrzujou, jednak říkají, že slovanské, jednak, že v němčině je obdobně příbuzné vrána – vraník (Raabe – Rappe), navíc dodávají, že vrána a kavka je taky příbuzné, což nijak nedokládají a nedostatečně tvrdí.

 4. … kdežto krkavec a kavka příbuzný je spíš- krkavec má jméno podle toho, jaké dělá zvuky- krkovité, kavka pak od něj odvozená jako menší příbuzná, z tý koncovky (??) Nebo spíš od toho zvuku, co vydává kavka -kau kau? – Když se podívám do atlasu ptáků, ornitologové její hlas popisují jako kjak nebo kjá.
  … tak že by to vrána bylo od vráááá , což my ted slyšíme jako kráá??

 5. v němčině je to různě. Vrána je Krähe a havran je Rabe… tedy samohlásky částečně sedí :-))) jinak nic.

 6. ratko,
  to tyr budeš vědět: Protože vrána je Krähe a kokrhání kohoutů se řekne krähen, vždycky jsem si říkala, jestli je to stejný. Jestli v Německu teda kohouti krák(or)ají. A u nás kokrhají.
  (Ono slepičí kdákat je podobné slovu krákat taky… „a to kuře krákoře“ aha, tak to asi je i u nás, že vráni, havrani a slepice krákorají :-)

 7. 13. domnívám se že to sspolu souvisí, krákat… vykrákat, a že krákají slepice i vrány, a kohouti tedy taky i když v němčině s et popisuje zcela jasně jako kikeriki Schrei (Křik)

 8. Slepice kdákají nebo kvokají, podle fáze cyklu. :-) To kuře krákoře bych přičítala spíše básnické licenci a potřebě rýmu na dvoře. Páč kuřata obecně pípají. Slepicokohoutí hlas mají až po „mutaci“, v dospělosti.
  Hlas slepic (kokokokokoko-dák) je něco úplně jinýho než krákání vran nebo havranů.
  Kikyryký dělá jen kohout. Kohout kokrhá.
  Odtud ten kokrhel, jak jsme ho probíraly minule, žejo. :-))

  Krákání za vlasy je zajímavvý, jestli souvisí s „vrabčením“? Nebo s krakorcem…
  Případně s Krakenem.

 9. Komponování je pěkný :-) Ve skládání mám silné rezervy… mezery teda.
  Ale když jsi u toho únoru (únoru/února – asi pětkrát jsem to mazal a pořád nevím) napadlo mě – když jezdí Martin na bílém koni v listopadu – kdy přijede tvá kolegyně na vraníkovi? Není taková tradice někde?

 10. Vraníka jsem měl, koukám, napsat spíš k předchozímu článku…

 11. No… to právě nevím! :-)
  Jen mě napadlo, jak jsem viděl nadpis předchozího článku o vráně na koni, že by mohla vrána přijet na vraníkovi… ovšem pověst se bude muset nejprve dovymyslet :-)

 12. 25 jo tááááák, že je ta vrána na koni! To je vizuálně dobrý! Já jsem si to nepředstavila jako obraz, jen slovně! Tak už to chápu i já.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.