Vyrobím náramek! (4)

UŽ HO ZNÁTE…

Osobní řetízkový náramek vznikl před třemi roky.

Začínal takhle

naram2_spunt

A v tehdejším článku jsem se dnes dočetla, odkud mám tu i-ťingovou minci! Myslela jsem, že jsem si ji koupila u Malého buddhy o pět let dřív. A ono ne.

Pak jsem se seznámila s Akčním Hrdinou a toho večera našla dvoucent a chtěla ho násilím provrtat, ale nepovedlo se a s Akčním Hrdinou jsme se rok poté rozešli.

naram2_zatim

Z toho vyplývá poučení:

Nevrtej do toho, co provrtat nejde; když už musíš vrtat, jdi jinam, anebo se smiř s tím, že neprovrtáš a budeš si jen tak povrtkávat pro radost.

naram 007-500

Přidala jsem na náramek stříbrnou želvu Matesku. Dárek k vánocům od nejstaršího člena oddílu kdysi před patnácti lety, od Matesa. Nosívala jsem ji na krku na řetízku, ale rozbilo se mi na ní očko – tak jsem ho kleštěmi umístila na náramek. Tu želvu mám ráda.

Nedávno jsem přidala i čtyřlístek s malými granáty, dárek od tety a strejdy. Splňuje v podstatě „podmínky“ ke vstupu na náramek – je kovový a kulatý. Náramek není žádná jemná práce a nevěším na něj diamantové blýskavé klenoty za majlant, ale něco zlatého snese. Bojím se na něj pověsit malinkého stříbrného beránka v kolečku. Ten je snad po prababičce z tátovy strany. Malinkej, ale starej. A já jsem také beránek; ne malinkej a ne starej. Měla jsem ho na dovolené v Itálii v roce 2007, na spanilé jízdě tří bloggerek, a tam jsem od něj ztratila řetízek. Začernalého beránka naštěstí ne. Od té doby ho raději schovávám doma v chlívku. Nevím – mám si ho přivěsit? Nebo se mám o něj bát a nepoužívat ho?

naramek 019-500

Tenhle týden jsem dodala sedmý prvek, sérdce. Taková symbolika nezaškodí. Zlaté sérdce od příbuzných. Udělala jsem mu očko ze stříbrného drátku. Podlouhlé mu sluší. Vzniklo tak, že jsem drátkem omotala čelisti kleští.

naramek 018-500

Velké zlaté srdce. A mám ještě jedno podobné, ještě o něco větší. To nechám v chlívku, dvě srdce na náramek dávat nebudu. Krom toho je to – stejně jako už čtyřlístkem zastoupený – dárek od strejdy a tety. A dostala jsem před pár lety od někoho věřícího malý oválek zlaté barvy s madonkou. Takový myslím prodávají v různých chrámech. Mám ji v práci nenápadně na nástěnce, ale zatím ke mně nijak nehovoří, nic mi neříká. Takže není důvod ji upíchnout na náramek. Zatím příliš křesťanské a pro mě bez kontextu; nevím, co má vyjadřovat, podporovat, ochraňovat.

Možná něco nového kovového najdu na zemi. Matičku. Koukám do země. Našla jsem v poslední době jen gumová těsnění. Tyto čistě technické předměty nemají tu pravou symboliku – nemají důvod mi naskočit na zápěstí. I když … nějaký význam se najde, každý pes jiná ves a sláva splácanému eklekticismu.

V zimě po vzniku náramku jsem našla na zastávce malinkého stříbrného slona. Orientálního. Asi někdo ztratil náušnici, napadlo mě. A vyvěsila jsem na té zastávce papír, na jaký telefon se má majitel slona ozvat. Neozval. Nosila jsem po tu dobu slona v peněžence, chtěla ho pak píchnout na náramek – jenže slon se ztratil. Zmizel. Vypadnul mi. Nechtěl na náramek. Tak ne, tak ať ho najde někdo další.

Kovové kolečko s Jezulátkem je také nalezenec a ten u mě zůstat snad chce. A já vám na něj něco prozradím. Na rubu je nápis MILOSTNÉ PRAŽSKÉ JEZULÁTKO. Asi se jim do něj nějak vloudila portugalština nebo rumunština nebo kdovíco, protože napsali:

naram 012-500

Připadá mi to vtipné. Krom toho je Pražské Jezulátko jeden z mála křesťanských motivů nebo křesťanských hmotných předmětů, které na mě nějak působí, mají sílu. Možná jediný symbol. Dítěte. Zrození. Něčeho nového. Začátku. Naděje, že nikdy není pozdě.

.

13 komentářů u „Vyrobím náramek! (4)

 1. našla jsem asi před rokem na chodníku malýho jednoduchýho andílka – podlouhlý červený korálek a dvě malá kovová zčernalá křídla a černý korálek jako hlavička a na něm očko – mám ho na klíčích, hned vedle přívěsku s malou slunečnicí zatavenou v umělé hmotě (dárek od jednoho muže, v řecku) ….na klíčích, abych si nezamkla duši :-)

 2. ano, podobně. slunečnice je malé slunce a andílek je ochrana :-) není čeho se bát.

 3. já se bojim svýho špatnýho hospodaření. Jakej je na to talisman?
  Musím něco vymyslet – když ne se zodpovědně usměrnit, tak ten talisman.

 4. 4. Liško, třeba něco takovýhleho? Ale sedmsedát doláčů, fíhá. Za tu cenu to musí ukrutně prosperovat, nebo je to pěkná žiďárna! http://www.amazon.com/King-Solomon-Talisman-Success-Prosperity/dp/B005I6U9UW

  Anebo DYI talisman hospoda-ření – třeba poblitej čvaňhák na nitce. Střep z pivní sklenice. Tříska ze stolu a víčko od piva – ale to už máš. Takže aspekt dobrého hospodaření vlastně už stejně nemusíš hledat!

 5. psice,
  šalamounské stříbro se znaky, které nedokážu prověřit a důvěřovat. No, velikostně by to na náramek ještě snad šlo, jeden inč. Nebo bych ho vrhla do feng-šu(k)ej kouta bohatství. Tam se mi teď shromáždily nějaké látky a pár tašek, na tom budu muset zapracovat, než za tři čtvrtě hodiny opustím domov.
  A na výletě budu pivní sklenice vyhledávat! Pevně doufám, že nějaký talisman najdu! Přivleču si ho do kutlochu, ať to bude, co to bude. Musím se pochlapit a na to hospodaření vlítnout!

 6. Je to vtipné, háček dali nad A. Nemohla jsem na to přijít hned, co je špatně :-)

  TAky mám doma talismany, čínské štěstíčka… a na ruce mám uvázaný řemínek z dřevených korálků a myslím jutového provázku. Teď mám ještě druhý k tomu, jutový provázek, 10 dřevěných korálků a a maličký medailonek s Pannou Marii Lurdskou.

 7. Přijela jsem z víkendu, vyndala náramek, uložený v sobotu večer do peněženky – a neuvěřitelné! – chybí želva a chybí srdce! Utrhly se asi před spaním o větvičky nebo nevím. Prostě zmizely!

 8. pokud jsi spala ve spacáku, podívej se do něj. Prohlídni si i ruksak a věci před vhozením do pračky :-)) zkušenost. většinou je to jen někde zapadnuté.

 9. Tojo, ještě to prohlídnu, pro jistotu. Až budu někdy doma za světla.

 10. Ten náramek vypadá fakt dobře. Moc se mi líbí a uvažuji, že bych si takový mohla konečně pořídit :) Tenhle tvůj náramek je ocelový ?

 11. Evo 12,
  je to takovej šunt. Časem se řetízek stříbrné barvy ošoupal a má barvu měděnou. Z jakých barevných kovů je složen, to tím pádem těžko říct. Ale mám ho ráda. Možná pod tou měděnou barvou se objeví i zlato! :-) musím ho víc nosit, aby se ještě ošoupal a ukázal svoje jádro!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.