Zas o něco lepší foťák v mých rukou!

JE TO KRÁSA, JE TO RADOST…

500-rajce

“Že máme krrrásnej život?!”
povídám kolegyni včera dopoledne, kdy vrcholily přípravy odpolední zábavné pracovní akce pro pozvané lidi z oboru. Asi tak týden už jsem jela dost intenzivně a jsem spokojená, že jsem si dobře rozvrhla všechny činnosti a nebyla ke konci přetížená.
“Zrovna ráno jsem si to říkala, když jsem viděla naši novou kočku, jak si to užívá!” na to ona.

Taková radost ze života, a to jsem ještě nevyzkoušela nový foťák! Den předtím jsem ho byla vyzvednout, napřed telefonovala do účetního oddělení Foto Škoda, jestli už platba došla na účet, musela jsem tam pak pro něj znovu jít a říkala jsem si “Už mi ani ten novej foťák žádnou radost nedělá, hlavní je všechno stihnout, na foťák ať kolegyně arteterapeutka nahraje naše představení v zahradě a pak je mi to fuk, ani se mi nechce se s foťákem seznamovat a po akci si s ním o víkendu vyhrát.” – Napsala jsem si loni do jednoho magistrátního projektu o peníze na foťák, který by dobře nahrával i videa; píšu už léta naše žádosti o akce a programy pro klienty, co nejdou hradit z výkonů zdravotního pojištění, a píšu je tak, že nám ty peníze dávají. Protože vím, o čem píšu. Nejlépe o tom, čeho se sama účastním, co znám. Ve spolupráci s kolegy, kteří na tom mají podíl. Jsme teď výborný tým, je to radost. Možná jsem teď na vrcholu sil, že mi to tak připadá, těžko říct; je to prostě fajn! Nemám představu, jaký plat bych za to měla v komerční sféře, dvojnásobný jistě. Jsem multifunkční superhero! Včera mi to došlo :- ) Vlastně nedošlo, řekla mi to ta kolegyně, co má svou první požitkářskou kočku.

Novej pracovní foťák, kterým disponuji odvčera (původní ukradli zloději, následný Canon s 10x optickým zoomem mnou zakoupený za 5000 Kč jsem před rokem utopila v noční Sázavě, pak jsem používala Nikon s 15x zoomem, co jsme dostali jako dědictví po jednom milém pánovi), je Panasonic Lumix DMC-FZ300.

Pokud jde o optický zoom, je 24x. Ani tenhle aparát není ještě zrcadlovka, ale je to počítač jako prase. Má výklopný dotykový displej, dá se k němu připojit externí mikrofon a pozor, má pěknej hledáček!

Ten snímek rajčete výše je vůbec první fotka. Mám dojem, že tohle je snad první foťák v mých rukou, který v pohodě zaostří oči:

500-oko

Abyste nebyli škodní, když tady vykládám o ne zcela veřejné akci, co jsme připravovali, dám sem pár neadresných fotek. Akce se konala včera, nedlouho poté, co nám zateplili celý dům, a ten vypadá zvenku moc dobře. Neukážu ho, nemám v úmyslu tady zřetelně zveřejňovat adresu svého pracoviště (ev. soukromě po mailu), ale něco přináším:

500-archit

500-teras

500-lavka

A tohle níže bylo jen pro včerejšek a je sundáno (mořského koníka jsem malovala já a rozvěsila jich krom barevných orientačních cedulí pár po domě s průpovídkami v bublinách):

500-wc

Tady je scéna, co jsme vyrobili pro naše námořní představení, velmi povedené, společné, velmi vtipné, alegorické a hlavně profi kolega režisér umí zařídit, že je to i pro všechny nás herce zábava a svoboda a žádná tréma a žádné učení se textů – to je jen rámcové a hlavní je být pořád v roli; prostě opravdové, geniální a působící. A tvůrčí.

500-lod

A obří loutky, co jsme měsíce vyráběli, senzační – ty neuvidíte, dokud je nějak nevystřihnu kvůli ochraně osobních údajů. Já byla koník, zachránce všehomíra, prostě hrdina a krasavec, co zvítězil nad olihní! – Vězte, že moje role přitom byla nejmenší ze všech. Tak to bylo báječný!

Jako hrubý dodatek pro znalce fotoaparátů uvádím níže foťáky, co jsem si vytipovala jako varianty. V první polovině jsou přístroje bez zoomu, protože dávají možnost dokoupit přídatný (nebo jak se to jmenuje) objektiv. Pak jsem usoudila, že pro moje účely je to nešikovné – chci zábavu se zoomem a zároveň potřebuju, aby to nahrávalo slušné video a mělo to dobrou světelnost. Takže univerzál.

SONY Alpha A5100 černý + 16-50 mm

9900 Kč

PANASONIC Lumix DMC-GX800 + 12-32mm

 11 990,

SONY Alpha A6000 tělo černý

11 990

FUJIFILM X-A10 stříbrný + XC 16-50 mm

11 990

CANON EOS M100 bílý

9 990

 Vítěz:

PANASONIC Lumix DMC-FZ300

11 490 Kč

PANASONIC Lumix DMC-TZ90

9690

SONY CyberShot DSC-HX400V

11 990

.

22 komentářů u „Zas o něco lepší foťák v mých rukou!

 1. Týýýjoo takový drahý foťák, valím oči :-) a hezky fotí. Pokud je to foťák do kapsy tak supr, pokud je to to velké těžké hebedo… tak to není moc dobrý, překáží a furt někde zavazí. ale jdu si ho hned nakliknout :-))

 2. Já už tomu dávno nerozumím. Vývoj letí dopředu a já zamrzla na Canonu 350. A poslední dobou fotím většinou na mobil, protože beztak spíš jen věci dokumentační než výtvarné.

  Takhle na zmenšeninách se zdá, že to fotí pěkně že i docela umí pracovat s hloubkou ostrosti (to vzdálenější oko už jde do neostrosti), ale jestli kreslí detaily opravdu dobře, poznáš jen na originálu. Když mi posílají lidi fotky pro portréty do kamene, kde potřebuju vyříznout poprsí určité osoby z celkového záběru a ještěto zvětšit na požadovanej rozměr portrétu, cca 20 – 30 cm, bývá to z 50 % nepoužitelné a z 90 % zbytku úporná grafická dřina vytáhnout z toho ostrou a dobře v detailech prokreslenou tvář. V podstatě to zvládají opravdu jen zrcadlovky. Všechno ostatní má detaily rozmatlaný a tak nějak jakoby dokreslený softwarovým odstraňváním šumu.

  Ale pro tebe si myslím že tenhle foťák bude supr až kam.

  A zas až tak drahý se mi nezdá, na téhle cenovce foťáky teprve začínají, pod ní jsou to jen cvakátka dneska už horší než spousta chytrých mobilů. :-))

 3. ru,
  ano, fotky z dnešních mobilů (těch, co jsou víc zaměřený na kvalitu focení) byly stejný nebo lepší než fotky z těch foťáků všech, co jsem kdy měla k použití. Tohle je lepší než z mobilů (zatím :-). Moje důležitý kritérium bylo, aby to dobře nahrávalo videa. A hned první den provozu, ve čtvrtek, kolegyně nahrála to naše alegorický představení v zahradě.

  A je tam i ten raw formát (ale to je pro moje účely asi až dost). Na druhou stranu je tam spousta zbytečnejch filtrů, aby to bavilo lidi, co jsou zvyklí z mobilů na změkčovací filtry u autoportrétů a chtějí bejt krasavci s liftingem ksichtu.

  Nejvíc se těším, že budu fotit ptáky! včera jsem fotila dům v zahradě, jak dobře vypadá, a u potůčku pili ptáci. vyfotila jsem třeba sojku na největší přiblížení a celkem to jde. Není to plně prokreslený do detailu, ale na pár desítek metrů vzdálenosti je to lepší než nic tj, než s minulými přístroji.

 4. … AHA, na tu sojku by bylo lepší nastavit si krátkej čas, asi.
  I když to by možná bylo možný jen, když je dost světla, aby ta clona zas to neztmavila (?) Já se v tom nevyznám. Ty různý možnosti manuálních nastavení teprve zjistím.

 5. Jo a na ten foťák na objektiv jsem si namontovala takový kolečko zubatý proti slunci, co bylo v příslušenství, a nevím, jestli tam může bejt furt, anebo to něčemu brání – na to video našeho představení se to velmi hodilo, to bylo hodně proti slunci.

 6. Sluneční clona by neměla ničemu vadit, jen foťák s ní zabírá víc místa.

  Když fotíš na nejvzdálenější zoom (jako na teleobjektiv), musíš zkrátit čas, rozhýbání záběru nastává při podstatně kratším čase než při focení na široko. Co nemáš mázlý na šedesátinu vteřiny u objektivu 35 mm, to už máš spolehlivě mázlý na tentýž čas u 135 mm (ale to píšu označení ohnisek objektivů u zrcadlovek, na zoomu je to možná očíslováno jinak).

  Když je málo světla a chceš co nejkratší čas, aby to nebylo mázlý, musíš nastavit co nejnižší clonu. Proto je dobrý fotit na manuál nebo na prioritu clony. , kd esi to můžeš takhle regulovat.

 7. Nejlepsi cas na dobrej fotak.
  Uz se nam ta priroda zacina krasne vybarvovat.

 8. 8 Ten prstenec sluneční clona vadí jen při použití blesku, jsem se dočetla v manuálu. Takže mně nevadí nikdy.

  Saule,
  tojo! Udělala jsem průzkumnou výpravu na Olšany-hřbitovy a žlutost listí je překrásná. Na fotce to tak krásně nevypadá.
  Chtěla jsem zkusit fotit ptáky, ale seděli někde vysoko ve větvích a ke mně nešli. Jen nějaká straka občas a to není ono. Taky jsem nepochopila, jak ze sekvenčních fotek, co se nahrajou jako video, uložit jednu z nich. To musím ještě prozkoumat. Dneska teda nicmoc, žádnej zázrak jsem nevyfotila.

 9. My máme doma dobrý foťák, ale nakonec fotíme mobilem :-( Nikomu se nechce ten foťák táhnout sebou.

 10. 13
  Aha, to záleží, kde je ten vestavěnej blesk, když blekne. Kdybys fotila externím, nevadila by sluneční clona taky.

 11. Popravde, nefotim a vubec se nevyznam v drahych fotacich, snazim se vybirat mobil, abych mohla uchazejicne fotit aspon na nej:) Takze spis k te druhe obsahove casti, je paradni, ze jsi v praci chytla vlnu a jedes si na ni! Uplne jsem si predstavila tu radost z predstaveni a toho, ze se dari, srovnavat to s komercnim sektorem je asi uplne zbytecne – jasne, ze bys mela mnihonasobne vic, ale nejsem si jista, ze je to v prime umerr se zazitky a radosti. Uzivej si to, je to velky dar pro relativne malo lidi.

 12. Svět je úžasný a život je nádherný. Foťákům nerozumím a fotit moc neumím. Ale moderní elektronické fotoaparáty mně ukázaly, co jsem nikdy před tím svýma chabýma očima vidět nedokázal. Chodím přírodou a fotím si – a pak si to prohlédnu na velké obrazovce a zírám a žasnu.
  Žasnu a velebím Boha, protože před tímto rozmachem digitálního zobrazování světa jsem opravdu neměl tušení, že ta nádhera, kterou sotva vidím, je mnohem nádhernější, než jsem si kdy myslel.

 13. 19
  Pěkně napsáno.
  Mám to naopak, fotila jsem celý život a až teď k stáru, kdy začínám mít problémy s očima, mě to přestává těšit. Jako bych si nebyla jistá, a taky vidím, kolik záběrů mi uteklo, protože jsem je neviděla nebo neviděla včas.

 14. Liško, moc hezky to fotí. Dobře jsi si vybrala. Ve fotákách se vůbec nevyznám.

 15. Nevyznám se.
  O minulém víkendu jsem se výsledkem focení moc nepotěšila, zkusím to i tenhle víkend (takže zítra, johoho). Třeba bude něco sexy na chodbě katolické fakulty : )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *