37 komentářů u „Dodělám tu školu? Liškola (3)

 1. Šmankote… :-))
  Tak držím všechny palce, ať je to s tím počítáním takhle a nejinak. :-)

 2. Ze studjního odpověděli:
  Váš problém není počet kreditů, ale splnit předmět Bible jako zdroj etické inspirace.

  – Protože ten mám zapsaný už podruhý. A právě tu dlouhou práci jsem psala a mám tak půlku. Takže to asi splním, hurá.

 3. ratko 3
  Tam je etická inspirace na každým kroku; my si máme vybrat jen verš nebo několik veršů, vyložit je s odkazem na to, jak bývají odborně vykládány teology (to už mám hotové, to je tak půlka té práce), potom najít nějakou paralelu v současném světě nebo ve své nějaké konkrétní situaci osobní nebo pracovní… a to ještě nemám. Vybrala jsem Matouš 12,33-37. Točí se to kolem tématu Dobrý strom nese dobré ovoce. Dobrá řeč jde jen z dobrého člověka. Podle toho se pozná. Když někdo záměrně říká nepravdu a někoho očerňuje, není v základě dobrý, nemůžeme od něj čekat, že je to skvělý láskyplný chlápek (parafrázuju). – A zde je důraz právě na řeč, mluvení, ne na činy (to je na jiném místě, tím se nezabývám).

  Máte nějké nápady? Nějakou inspiraci? Něco konkrétního z politiky, která tím přetéká?

 4. Šla jsem dneska na Olšanské hřbitovy, největší a nejbližší to park s velkými stromy, a tam jsem napsala asi jednu stránku toho pojednání, tak jdu pokračovat na další stránku, snad se to nějak logicky odvine dál.

 5. Začla bych pojednáním o tom, co je dobrá řeč…
  Co někomu připadá jako dobrá řeč, inteligentní, s těmi správnými slovy, může jinému připadat jako pěkně mazanej oblbovací kalkul. (Viz sňatkoví podvodníci, ale i někteří poltici, lobisti…) A naopak. Někdo se třeba vůbec neumí vyjadřovat, mluví neohrabvaně, blbě, nedejbože píše, třeb i s hrubkama – a přesto jeho řeč může být ryzí…

 6. Uff, ke konci jsem si úplně oddechla :-)
  Jsi dobrá, já už bych asi nervy na stresy u zkoušek nenašla…

 7. Tyjo, to byl pěknej napínák! Ještě že jsi kontaktovala spolužačku Pandu, to by byla hrozná škoda se na to vyfláknout. Za dalších 20 let to budeš určitě hodnotit kladně, že ses nevykvajzla!

 8. Dobrý strom nese dobré ovoce. A také jabloň nese jablka. A hrušeň hrušky. Tedy slovně. Dobré nitro nese to čím přetéká. Přeje si dobro pro všechny a tedy nepomlouvá, nezlořečí a nenadává naprázdno. Ono jde vynadat i v dobrém úmyslu, tedy z dobrého nitra… ale nese to dobré ovoce a tedy je zasazeno do úrodné půdy kde z vynadání vyroste něco dobrého. Tedy dotyčný obdarovaný vynadáním se chytne za nos, porozumí souvislostem a vydá ze sebe něco dobrého.

  Dnes jsem přemýšlela o roli dávajícího a přijímacího. Tedy roli aktivní a pasivní. Aktivní zasévá a pasivní přijímá a nechává vzejít. Ideální je když tyto role jsou vzájemné. Z dobrého vzejde dobré. Dva dobří lidé se vzájemně obohatí. Ve vztahu k Bohu to platí stejně. Pasivní i aktivní role vůči Bohu je pokaždé obohacující. nechávám v sobě něco vykvést a úrodu kterou obdržím vracím k dalšímu aktivnímu působení. Musím u toho věřit že to dobré je… a pokud to prokazatelně dobré není, šak nejsu slepá, tak to uznat a připustit, a ono se to zázrakem promění.

 9. Přála jsem si být dobrý strom, ale nebyla jsem. Né proto že bych nechtěla, proto že sám člověk z vlastní vůle toho schopen není (má vlastní zkušenost). Již z podstaty věci samotné klopýtá sám přes sebe.

 10. Joo, snad to dotáhnu do finiše. Přestože dotahování je moje slabší stránka. Jak kdy.

  Když někdo nadává a sprostě útočí na druhé, taky bych se napřed podívala, jestli to není ze zoufalství, z pocitu bezmoci a zahnání do kouta. Pak jsem na takového lověka naštvaná míňa víc je mi líto, že se dostal do takové situace. Ve které nebyl schopný za daných okolností obstát se ctí. To je škoda.
  Něco takového jsem do té práce psala.
  Další věc j, jak se to semlelo, že zrovna tenhle člověk si naběhnul do takové situace… to náhoda není, to je nějaké jeho uspořádání, ktré ho tam zavedlo. Ale je proto špatným stromem? Já myslím, že ne, že pořád je naděje se stát lepším stromem.
  O politicích a jejich řečech, oblbovacích nebo prostě prázdných, se trochu vyjádřím taky a pak už to snad odevzdám, nebudu to protahovat.
  Ještě chci totiž jednu prácičku napsat, o lidech z okrajových skupin společnosti (a jak je to v bibli a jak teď), ta stačí na tři stránky, ale napřed si to načíst chvíli trvá. : ( A zítra bude perný den, to nebudu mít vůbec na nic nepracovního čas.

  Tož češme chutná jablka, teď s koncem léta začíná jejich čas.

 11. včera jsem napsala komentář a někam mi zmizel?

 12. 13,15. ale nic se neděje, protože jsem napsala něco podobného v duchu té 13.

 13. Taky mi zmizel dlouhý komentář, ale nakonec jsme si řekla že taky dobře. Na Aninku myslím často

 14. ad 13) …a taky každý strom potřebuje nějakou podpěru a základní ochranu do začátku, než chytne sílu a směr. Jinak je velká šance, že bude nenapravitelně pokřivený, pokud vůbec přežije. Špatně rostlý strom pak nezvládne nést vůbec žádné ovoce.
  Hodně lidí si oporu spojuje s Biblí, ale nejsem si jistý, jestli v té správné fázi růstu.

 15. Jdu najít zmizelé komentáře.

  Našla jsem barču 13.9. Psala:
  4. to je zajímavý téma pro práci. Na politiky bych se vykašlala. ale na té osobní vztahové – nebo pracovně – osobně vztahové rovině by ta práce byla hodně zajímavá, nikoliv černobílá, spíše k zamyšlení, uvahová.
  když třeba lehce jen natuknu kolik lidí dnes potřebuje psychologa – k vypovídání se ze svých problémů, co všechno psychologovi řeknou nejen o sobě, ale i svých blízkých, nebo svých traumatech, problémech – a ted je zajímavé – co z toho je skutečně pravda (může tam být i očernování, obvinování ze svých problémů právě druhými ledmi) a druhá stránka věci – sebereflexe samotná těch lidí – co potřebují pomoci. jak moc jsou ochotni pracovat na sobě. jinými slovy ti lidé to psychologovi krásně namluví, přesvědčivě -ta skutečnost může být taky někde jinde a práce na sobě taky jinde a zase spousta přesvědčivých slov.

  s tímto je i třeba spojené- jak moc a proč je etické pomáhat lidem, kteří jsou pro společnost rizikoví- kriminálníci, násilníci, fetáci…..kolik lidí se skutečně „napraví“ z této rizikové skupiny a co to stojí úsilí pro společnost. ale samozřejmě humanismus a etika stojí nad tím vším – ano i těmto lidem se musí pomáhat.

 16. Ve spamové schránce hned před barčiným komentářem byl další v angličtině (ty tam jsou skoro výhradně a hodně dlouhé) a ten začínal větou, že za Francova režimu byla antikoncepce zakázaná.
  Tak schválně, jestli tam bude i ratky komentář.

  … ne, tak nebyl viděn ani 12.9. a dál do historie už nejdu, to je martýrium.

 17. barčo ad 20

  K psychoteraputovi když lidi přijdou, tak jsou spíš rádi, že můžou říct svoje věci, nikdo tam nic moc krásně nenamlouvá a když jo, tak je to právě skvělej materiál se tomu věnovat. Jo, některý typ lidí hází všechno na druhé, jak říkáš, ale i tak někdy z toho vyleze, že si tím potřebuje nějak postesknout – kdo by si nechtěl „zachovat tvář“ a vypadat jako nezralej blb před terapeutem, já taky ne, do toho se hned tak nikdo nepustí, až postupně. A kdo do toho skočí hned, tak je zas nápadnej tím, že nemá žádnou sebeochranu a to je pak problém, na který se taky může zaměřit. Nebo ho prostě na základě toho uvidět.
  … jéé, já musím jít psát tu seminárku, dneska ji chci dodělat.
  Mně z toho spíš vyvstává otázka Kdo jsem já, abych soudil, že někdo je špatný strom? A je to špatný strom, když jeho potíží je impulzivita a agresivita a ta se ve slovech projeví? Není to strom, který potřebuje trochu základní ochrany a podpory, jak řekl Jirka v 19, trochu podpory si dopřát dodatečně – a pak mu může být líp a pak bude agresivní a impulzivní méně často. Asi mu to zůstane, ale omezí se to na málo příležitostí, například.

 18. 23. Každá lidská vlastnost i ta nejnepříjemnější se může rozvinout do vlastnosti dobré…tedy napřít dobrým směrem.

 19. Jirko 19
  V samém závěru práce jsem citovala celý tvůj koment 19! Neodolala jsem. Napsala jsem, že to řekl kamarád.

  Kdybys chtěl mít uvedeno i svoje jméno, tak dej vědět, já to klidně dodatečně do té práce dopíšu a paní vyučující pošlu, ta to pochopí.

  Ted nevím, jestli ti to mám poslat mailem, nebo tu práci mám celou zveřejnit tady. To by ničemu nevadilo – až na to, že se týká jedné loňské aféry u nás v práci, torchu tam popisuju, co se dělo, co jeden člověk spustil, ale nechci ho nějak očerňovat, mně je ho spíš líto, že se to od základu nepovedlo, a vinu v kořeni vidím na straně naší organizace.
  – Tak si to ještě rozmyslím.
  Co myslíte?

 20. 25. záleží také zda je to důležité, jestli to někomu pomůže a neublíž.

 21. Ahoj, mám pocit, jako bych dostal medaili, díky :-)
  Seminárku bych s blogem nepropojoval, když se týká i konkrétní události z práce, ale rád si ji v mailu přečtu, jestli mi to hlava pobere.

 22. 23. Liško, já se nad tím tvým komentářem přemýšlela a to ze dvou pohledů a trošku se v tom ztrácím.
  První pohled:
  Samotný výrok z Bible: poznáte je po ovoci – to znamená je tam náznak rozlišování. Dobrý a špatný strom a následky činů, chování a jednání. A že i ten příměr samotný – špatný a dobrý strom má reálný základ – špatný strom pokácet.

  Věřím, že v dobách Ježíše to rozlišování bylo pro lidi a celkově společnost jednodušší, jasnější a takové „černobílé“ rozhodně jednodušší než v naší společnosti.

  Druhý pohled:
  Z pohledu té samotné práce, kterou máte vypracovat – tam píšeš, ve 4. že jde spíš jen o tu řeč – ne o činy. tedy zase o rozlišování jaká řeč je správná a dobrá a jaká nikoliv.

  Trošku se mi to tímto zamotává. Dá se říci, že vlastně nevím – co se očekává od té seminární práce. jestli vůbec nerozlišovat tedy nesoudit co je dobrý a špatný strom a ovoce .
  Opravdu nevím. Ale důležitý je, že tu práci máš vypracovanou a víš.

 23. Dobrý strom nese dobré ovoce a špatný strom špatné je zcela jednoznačná výpověď. A vůbec ne černobílá, to jen pro nás lidi je těžké a složité vidět do lidského srdce a nevidíme správně ani do vlastního.

  A ano, je to i o řeči, ale především o vnitřních pohnutkách. Proto je v NZ tolik prostoru věnováno introspekci.

 24. „Popíliť , všetko popíliť“
  Jak říkal major Terazky.:-)

 25. „Proto je v NZ tolik prostoru věnováno introspekci.“

  V souvislosti s podobenstvím o stromu a ovoci jde tedy v první řadě o kořeny.
  Zase to někdo špatně přeložil.
  „Podle kořenů poznáte je…“
  Říkal už tehdy ten divnej pán:-)

 26. 31. teď koukám že Liška tam píše o vině v kořeni.

 27. barčo 28
  Já měla za to, že jak si seminární práci kdo udělá, tak to je. – Taky jsem asi to původní zadání zapomněla, protože jsem ho dostala před rokem a půl.
  A už jsem dostala ohodnocení – za dvě, protože ve druhé části, ne té z bible, ale v té své, která má být inspirovaná biblí, to byly spíš moje úvahy než práce s literaturou na to téma. To mě vůbec nenapadlo, že i v té vlastní části má být práce s literaturou! Já myslela, že jen v první části, výkladu bible.
  No prosim :- ))

  No hlavně, že je to přijato.
  A v tom případě tady můžu zveřejnit tu první část. Nevim, kdo to budete číst, je zvláštní sem najednou něco takového prsknout… ale proč ne.

 28. Moc zdravím! Jsouc v pracovní neschopnosti (po pětadvaceti letech jsem si nechala napsat papír na to, že mám nějakou virózu (- covid asi ne, usoudili jsme po tel. s panem dochtorem)- ) a nechávám se živit státem …..), mám konečně chvíli se podívat na Liškoblog! A jéje, hodně zajímavá věc a tou seminárkou. Škoda, že jsem neochořela dřív, to bych ti určo mohla píchnout. (Ale tys to nepotřebovala, evidentně.) Bible je prošpikovaná výzvami k etickému jednání. Starý i Nový zákon. – Je prima, že pokračuješ ve studiu …. Bylo to tedy pěkný drámo, už jen když jsem to četla. Gratuluji i k seminárce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.