Medvědlín 2008

Berlín 3.-5.9.2008

Berlín se asi jmenuje podle medvěda (der Bär), když má ve znaku medvěda. A principál Berousek se asi jmenuje podle medvěda, když má v kleci medvěda. V Berouně mají také medvědy, to sedí. Ukaž svého medvěda a já ti řeknu, jak se jmenuješ! A naopak: Já nejsem medvěd, já jsem Vašek.

V Berlíně jsme ve volném čase viděli, co jsme si tentokrát přáli: především bonbonárnu a olympijský stadion. Hitler ho nechal postavit pro Olympiádu v roce 1936; ta byla v porovnání s letošní čínskou ještě bohatší na propagandu a útlak. Odporné. Jak jsem viděla tyčící se věže brány stadionu, připomněly mi hitlerovskou megalománii, komín v Buchenwaldu a udělalo se mi šoufl. Po vstupu do hlediště stadionu to nebylo lepší – hlava se točila z té prázdné velikosti.

Olympia Stadion 1936

Obrovitost a mohutnost staveb mě nikdy neohromovala. Nepůsobí na mě tak, jak je zamýšleno. Spíš je mi odporná a směšná. A zároveň varuje. Nejsem potomek velmoci, abych cítila hrdost, když pohlížím na koloniální architekturu, sloupoví až do nebe nebo stadion, který se dá naplnit desetitisíci lidských těl. Mrtvých. Jsem úplně malý Čech z malebného města s úzkými uličkami v malé zemičce, která se netáhne doširoka od obzoru k obzoru, nemá moře, nemá čerstvý vítr do plachet, jen dusné kotlinky a drsné kopečky. Pro moji maličkost jsou to hory, ale vlastně to žádná vysoká ani rozsáhlá pohoří nejsou. Díky malosti krajiny k ní mohu mít důvěrnější vztah, nemusím se kořit v bázni před neschůdnými štíty, klonit ve vichru ani polykat strachem před masou oceánu. Velikost nepůsobí. Není tu. Proto jsme národ tak málo oddaný náboženství? A proto máme tak malé obzory? Pardon, jakýpak národ, jakápak zástupná slova! To já nejsem oddána náboženství, to já mám malé obzory a nemám chuť se rozšiřovat a hrabat a letět do výše a do dáli, do světa.

Neříkám, že je to cele dobré, neříkám, že je to cele špatné.

Ani na hitlerovském stadionu mi nebylo cele špatně: uvědomila jsem si, že právě zde sehrál Zinedine Zidane svůj poslední zápas, finále Francie proti Itálii na mistrovství světa v roce 2006. A krásně to sehrál, je to můj oblíbený machr. Jo, závěr posledního životního finále, to se musí umět posrat. Mně se moc líbila ta symbolika; jak to tak někdy chodí se zakončováním, dokončováním, opouštěním, uvolněním. A jak to italské hovado dostalo co proto. Hned jsem v tvrdé hitlerovské náruči pookřála, při vzpomínce na svého nejobdivovanějšího fotbalistu a jeho brutální kousek. To slavné utkání jsem tehdy sledovala se Slovenko-němkou v hospůdce v Kozí čtvrti. Malinkaté. A tu bonbonárnu doporučuju.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zákoutí a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

60 komentářů u „Medvědlín 2008

 1. Místo do Berlína příště radši do Koněpruských jeskyň. Je to blíž, jsou tam prusové na koních…

 2. [1] Jo tak – když už Prušáci, tak aspoň na koních. Jenže v Berlíně jsou hezky široké ulice, a to v jeskyních nebejvá.

  [2] Klidně to rozveď. Nevěděla jsem, že jsi hluchej. Kdybych věděla, že jsi handicapovanej, nikdy bych na tebe nebyla drzá, Teouši.

  [3] Zidane to umí prostě nejen nohama, to se musí nechat. A ještě je krásně plešatej. A vůbec.

 3. tamtu disko-kouli na tyči jsem kdysi měl jako suvenýr z umělé hmoty. Jinak jsem ale v Berlíně nebyl.

 4. Lišule, proč zas taková napruzenost? Hluchota ve virtuálnu snad nevadí. A handicapnost je v podstatě norma… Pokud jde o drzost, tu vítám. Ale ve tvým případě jde o cosi jiného. Neptej se mě, o co. Nemám zájem exportovat chucpe ve větší míře, než je nezbytně nutné… :p

 5. Jaká napruzenost??? Kdes to zaslech?
  Chucpe si může vesele chucpovatět a lišky nic, jo?
  Ježkovy zraky, chucpe, to bude tou virtuální hluchotou, že z písmen není slyšet tón a vidět gesto (teda ne žádné vulgární gesto..). Hlavně žes nám to tak pěkně vysvětlil, náčelníku.

 6. [6][7] Jo a radši bych něco o Berlíně a medvědech a stadionu, než se hrabat v chucpárnách, liščích oprsklostech a nekonečných (ku)lišárnách. Nějak dneska nemám na svou vlastní pěnu u huby chuť.

 7. The only one who could ever teach me was a bonbon preacher! Ty bonbonstrojky jsou nádherný předměty, to už jsem dlouho neviděla objekt co by mě tak chyt za srdce. Být tak bonbonmamá v Berlině, to by vůbec nemuselo být k zahození.

 8. [9]
  A – starý hit dostává novou podobu.
  Mě chytly (ne za srdce) heisse Himbeeren, bonbóny s cayenneským pepřem. Mám jich pytlík. Dvacet deka za 2,70 euro.

 9. odborníci doporučujícucat pepřové bonbony 3x denně před jídlem, nejlépe rektálně.

 10. [11] A už jsme zase u prasáren.
  Nojo, každý blog má svá stálá témata, svou červenou (nebo snad hnědou?) nit, která se táhne jeho historií a která má přímou souvislost s osobností bloggera-hostitele. Nikdo tomu neunikne.

 11. stačí tu červenou nit poprvý sezobnout a pak už se za ním táhne jako ta hnědá. A jiný bloger ji zas sezobne atakdále atakdále. Blogeři se na sebe navážou jako korálky. Když se znovu zapojí ten první bloger, kruh se uzavře.

 12. 12. Toho si nevšímej…;) Někdo by svou urputností odpudil i gumového medvěda, natož normální haribo. By se proměnilo ve zpuchřelý prak.

 13. 13: to je moc pěkná představa.
  14: Haribo-lin, Hauptstadt der Kinder!

 14. ja si myslim ze je to dobre ze kazd blog ma svuj smradek :o) Nebo jakse rika feromon?

 15. [19] Medvídek. Takyže ho mám – dárek odminula, malého přivěšovacího medvídka s erbíčkem medvěda na košili. Vzala jsem ho letos s sebou, abychom nezabloudili, a pomohlo to.
  [18] Viel Spass mit Gummi wünsche ich!

 16. [21] Na ja! Das IST die Frage.

  Občas mě napadá, jestli bych si neměla nechat udělat test na HIV. To se dělá u praktického lékaře?

 17. … teda ne že bych si myslela, že mám HIV (šance je to asi dost malá); ale co kdyby se mě někdo ptal, až ukončím to nešukací období… v Německu … za měsíc. Nebo dřív, případně: Co děláte příští pondělí večer?

 18. A já dělám blbý vtipy.
  Jak tuhle říkal fousek (teda nevím, kde, tak ho nebudu citovat tak pěkně, jak to řek):
  Někteří lidi jsou veselí a jiní smutní. Ti veselí nevyhnutelně musí být někdy trapní a ti smutní bývají zas nudní.

 19. 22 Ja. Můžeš požádat praktickýho. Nebo zajdi darovat krev a kdyby bylo něco špatně, daj ti vědět.

 20. Zkusme to otocit (tim si vzdcky pomaham kdyz si chci overit zda to neni moc vyskatulkovano:o))

  Ti nudni jsou smutni :o)) A ti trapni jsou nevyhnutne nekdy veseli :o)) Ehm. Na hlavu otocene to asi neplati. Takze to asi neplati ani zepredu (neni ekvivalence)

  Znam totiz trapne kteri jsou smutni furt a proto jsou trapni :o))

 21. Radko, ekvivalence nemusí platit, dokonce ani nemůže, když se jedná o podmnožiny.

 22. Prave tim zkoumam zda jsme nenadelali podmnoziny tam kde nejsou :o))

  nudni jsou smutni, trapni jsou nekdy veseli.
  co z toho vyplyva? Ze ti nudni nejsou nikdy veseli? A trapni jsou vetsinou smutni. Jeziiis, ja si to voubec nepamatuji :o)) A je mi to jedno.

  Akorat me rozciluje kdyz nekdo vazne tvrdi ze muzi jsou makovi a zeny jsou takovi z titulu sveho pohlavi :o)) A tohle neni ten pripad, to jeo necem jinem :o))

 23. Heled RU:o) Dyt me znas ze jsem partykiller :o)) Ja jenom nemohla prijit kde mi to drhne. Proc :o)))

 24. Tyjo …… Listice, bonbony s kajenskym peprem ? To je teda neco :-). A horkou cokoladu s chilli znas ? ;-) Nebo brambory s rimskym kminem ? A urcite mas rada i kari, ze ? ;-) Pak to nesukaci obdobi musi byt muka … ;-) Ale jak to tak ctu, tak brazilec je na obzoru, ne ? ;-)

 25. 36:
  Čokoládu s chilli jsem si koupila zas v čokoládovně na hlavní třídě exZápadního Berlína. A pak celý večer lilo a několikrát jsme promokli, tak jsem dala každému kousek. A zbylou půlku sežrala po návratu k večeři.
  Co se týče nešukacího období, je pravda, že teď s koncem léta už se mi nějak zajídá (narozdíl od chilli). Na Brazilce kašlu, když napřed sám navrhne, že přijede a kdy, a pak nic. Ať si trhne.
  Naopak Chrlič ohňů je korespondenčně (rovněž v němčině) docela vtipnej. Ale uvidím ho až za měsíc. Ovšem do té doby stejně nemám moc čas na jiné ctitele, takže to snad vydržim.

  Včera jsem odmítla (pro změnu anglicky) jednoho Araba na ulici, byla to velká legrace. On dělal, jak je smutný, že nemá přítelkyni, že je sám, jak je roztomilý, a pokoušel se mě objímat. A já na něj: “To je skvělý! Být sám, to je nejlepší!!!” a rozhazovala jsem rukama radostně k nebi. On se zarazil, ptal se dvakrát, jestli jsem Češka (protože na příslušnici svého národa by takhle voraženej nebyl). A jestli jsem teda já taky sama. A já zas: “Jóóó, to je výbornýýý! Tak ahoj, já musím jít domů.”
  On už vůbec nechápal – domů? Sama? Předstíral zájem o můj berlínský náhrdelník, aby mi zkusil sáhnout na kozu. Tak jsem ho plácla víc a rozloučila se navždy a smála se celou cestu domů (tak dva kilometry) :-)))

 26. [37] :-), no ale horka (nemam ceskou klavesnici, takze horka, vrouci, varici) cokolada s chilli je fakt zazitek, chroupat cokosku s chilli je proti tomu nic :-).
  A pak tedy se chtelo rici, ze ty, co milujou takovyhle dobroty (bonbony s kajenskym peprem nebo cokoladu s chilli) byvaji naruzive :-), proto nesukaci obdobi je asi synonymem pro vezeni ;-).
  A uz mlcim ;-), neb mam take nesukaci obdobi, ostra jidla miluju a o zbytku budu ticho, neb to maji hodnotit jine (ne jini :-)

 27. 39: Bývají náruživé? I chlapi, co mají rádi chilli a spol.? Možná jo. Mně se ale zdá, že to mají v oblibě skoro všichni chlapi. To chilli. Nebo obojí. A všechny ženský ne?

 28. [40] no, jestli vsichni chlapi, to nevim, ale dukaz sporem rika, ze ne vsechny zensky maji rady bonbony s kajenskym peprem, ani nemaji rady cokoladu s chilli, ani ………………….
  Ale matematicky nepresny dukaz je ten, ze ty zensky, co to maji rady, maji i rady … ;-)
  Ale presny dukaz chybi :-), to jsem si jen rypnul do Listice, to snad muzu, ne ? ;-)

 29. Výborný je čoko in natúra. Oloupat si kakaový bob a zbaštit. Koukal jsem na to a chutnal to jak puk – ta věc co vypadá jako divnej kaštan je opravdická čokoláda… 100% ..skoro :)
  S chilli může být, ale lépe co nejčistší matérie …

  Btw. Rote Füchslein přispěl jsem do tvé dávné hříčky :)

  https://liska.blokuje.cz…daaal.php

  Jestli to nějak souviselo s Kaplickým tak příště budem rýmovat Rejnoka :)

 30. 41:
  Nežádám žádných důkazů.
  Ale žádám si ostrých jídel. Přiměřeně.

  42:
  Příspěvku jsem si všimla včééra. S Kaplickým souvisí nějaký jiný článek v rubrice Zákoutí (ach, to zní lyricky) – Kaplického kaplička nebo tak nějak.

 31. Kaplického kaplička
  Poklického poklička
  Cihlického cihlička
  Břitkého břitvička
  a
  Tupého tupé

 32. [43] no dobre, dukazy nebudou, ale teze je teze :-)
  Kdyz … (treba nekdo ma rad ostra jidla), pak … (se rika, ze … :-)). A pak tedy netralalala obdobi musi byt muka :-).
  Co ta horka (vrouci) cokolada, uz jsi ji zkusila ? A co nejake to chilli ? ;-)

 33. [45]
  Štěstí, že chilli čokoládu jsem koupila v Berlíně, takže vlastně vůbec nešveholíme od tématu…

  Netralala období zní pěkně. Proč by to byla muka, když je dobrovolné? Kdybych nutně potřebovala tralala období, tak bych podnikla kroky, které by tomu rychle napomohly.
  Teď už mi netralala začíná vadit, tak podnikám kroky, ale jen zvolna; pomalu si tak kráčím za tralala, cestou se kochám vyhlídkou (zvláště vyhlídkou na nějaké pěkné nové tralala).

  Horká čokoláda s chilli,to někdy zkusím, až budu mít přístup ke zdrojům. Nebo ji někde profesionálně servírujou?

 34. no nejlepsi horkou cokoladu s chilli maji u Hanse v Lovani, coz je z Brevnova trochu z ruky ;)

 35. tralala obdobi si ne vzdy clovek vybira :-), tedy spise to netralala ;-). Ze to clovekovi vadi je sice fak(t), ale napomahat tomu jiste nikam nevede ;-)

 36. Nanejvýš 34 dní mě dělí od tralala, takže jsem v pohodě a radostném očekávání. A nebude to v Berlíně (abychom přecejen zůstali u tématu), ale v jiném německém městě.
  Tralala, tralala, do té doby si budu užívat jen soublogaření.
  Jééé, to je bezva.

 37. Ha! Chceš bejt lepčí než polykač ohně a tak baštíš chilli!
  Hasiče na vás, holoto! :)

 38. vida, to ještě nemám naplánováno, jestli mám před setkáním s plivačem ohňů požít chilli, anebo peprmint. Asi se ho zeptám příště v mailu…

 39. 55:
  Já jsem afrodisiakum. Jinak na afrodisiaka nevěřím.
  (Teda že vy jste taky všichni afrodisiakum, to věřím, ale ne na konzumaci nosorožčích rohů apod.)

 40. Ale né, česnek není žádnej zázrak, jen rozšiřuje cévy, podporuje prokrvení… a trochu povzbuzuje libido :)

 41. Česnek mám ráda. Cpu ho všude.
  (Tedy do jídla – kdybyste zas někdo chtěl připodotknout něco o anální aplikaci česneku…)

 42. 59 .. nevim ..
  architektura a cihla?
  mužský vypracovaný břicho = cihličky?
  nebo naopak
  nevypracovaný = jedna velká cihla :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *