Jsem tu asi správně!

Na autobusové zastávce leží na zemi čokoládový adventní kalendář. Nerozbalený. Je druhá polovina ledna.

Z dáli sem pravidelným krokem běží jezevčík v jasně zeleném obleku. Sám. Proběhl kolem červeného kalendáře, ani si ho nevšiml a zatočil za roh. Suverénně. Sedám si do autobusu vedle mladíka s křížovkami. Celou cestu je luští. Bez tužky. V hlavě. I osmisměrku.

Surrealistické ráno. Taková je moje nová čtvrť.

 

Velmi se mi líbí první věta na uvedených internetových stránkách:

‘Název Záběhlice zřejmě znamená "obec lidí, kteří se zaběhli", rozuměj uchýlili do bezpečí, takže poměrně výstižně označuje obec, která po celou dobu své existence zůstavala stranou hlavního dění.’

Dalo by se to říct jen jedním slovem: Prdel.

Ostatně to tak nazval můj kolega-nosič č.3. Dokonce to nahlas řval v místní hospodě a já ze strachu, aby se na něj štamgasti nesesypali, jsem volala: "Já tu bydlím!" A byla to pravda už půl hodiny.

* * *

Nemyslete, že jsem zapomněla na Břevnov! Ještě mnoho příspěvků mám předpřipravených a ještě se v něm denně vyskytuju!

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zákoutí a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

20 komentářů u „Jsem tu asi správně!

 1. Prdel je hodně pejorativní označení pro obec, kam se lidi zaběhli do bezpečí :)

 2. Vyhnanství zní zase moc politicky a trpitelsky.
  Kutloch, asyl, za kopcem, za větrem – ústraní! To je to pravé, ústraní.

  Břevnov a Záběhlice spolu náhodou historicky souvisí! Mniši z břevnovského kláštera sem přišli pěstovat na svahu nad Botičem vinnou révu. A na ten svah já mám výhled, pod ním stojí náš dům. Takže jdu správným směrem (i kdyby to bylo do prdele) – z Břevnova do Záběhlic :-)
  Budu teď muset víc popíjet víno.

  To znamená, žeuž ale budu dost chlastat…

 3. Kojot Ti pak napíše komentář (už vím, o čem bude, heč :), ale mně Tvůj první den přijde jako vyloženě dobré znamení. Místo, kde o Tebe stojí a kde Ti dávají dárky. Dokonce obecně lze říci, že pes v zeleném je protiklad kočky v černém :) Takže suma sumárum – bude Ti tam hezky.

 4. tak autobusovou zastávku už jsem si našla :)
  Já víno chlastám všude, momentálně ale nejvíc bu´d doma v Břevnově nebo u Kiliho v Písnici (to, aby "ženy, víno, zpěv" bylo kompletní – žena jsem já, Písnice = zpěv a víno je tedy nutné doplnit).

 5. No, a teď, když tam bude dávat Liška dobrou noc, budou ty Záběhlice naprosto dokonalé! :-)

  A neflákej to: Pěkně každý večer z okna: "Dobrou noc, Záběhlice!" ;-)

 6. Liško, nějak je mi jasný, že na Břevnov jen tak nezapomeneš a on teda o hodně přišel..tedy částečně, no..Ale stopro vím, že v Záběhlicích si najdeš zase to svoje, protože to prostě umíš a pak ¨nesouhlasím, že je to prdel. Mám je ráda, chodívala jsem bruslit na Hamrák, mezi Záběhlicemi a Spořilovem byla obrovská třešňovka. Bydlela tam kamarádka s dětma v domečku co si zrenovovali, ale pak tyhle kouzelný malý domky byly určeny k demolici :(. Vím, že nakonec dlouho ještě stály, možná tam jsou dodnes. To nevím. Ale to místo bylo kouzelný a dostat se tam malinkýma uličkama byla pro mě vždy bojovka. Dnes bydlí sice moderně, ale říká, že už to není ono..A na rušný Ruský ulici u Vinohradské nem. Myslím si, že Záběhlice mají spoustu krásných zákoutí. Alespoň mívaly, ale léta jsem tam nebyla.

 7. To je hezké povídání ….. taková poetika … pohozená krabička plná čokolády … zelený psík … MHD vozící genie …
  Báseň to je, ne pr…

  Omlouvám se, nedokážu to slovo napsat. A přitom je takové kulaťoučké….. Nikdy snad nečtené (proto jsem si nikdy nevyšimla, jak jsou ta písmenka kulatá a malebná), ale v dětství mnohokrát denně slýchané ….. také poetická vzpomínka. …..
  A když tě někdo pošle do pr…, prostě pojedeš domů, žádná trága. :-)

 8. No záleží kde v Záběhlicích, že jo, ony zabíáhají dost daleko do nějakého šíleného sídliště až k Hostivaři ne?

 9. To budou muset ale přejmenovat tu písničku. "Já jsem se zaběhla, já jsem se zaběhla, LIŠKA ze Záběhlic."

  Hlavně, aby ty hrozny nebyly kyselé, jako v té bajce ;)

 10. No, ještě, že Liška nebydlí v Hostivaři! To by byla hrůza. Nikdo by ji tam nemohl navštívit, protože tam hosty vaří! Není nic lepšího než se zaběhnout do Záběhlic! ;-)

 11. To zni vazne pekne…a stranky vypadaji tak, ze to bude mit charakter, zadne zmet supermarketu, parkovist a hnusnych novych domu…

 12. Jsem kdysi bydlela v záběhlickém sídlišti. bylo to daleko i na nejbližší autobus, tak to bydlíš líp,ne? Ale b\la jsem ráda v tom podnájmu.

 13. Díky za podněty!

  [8] Kojote,
  a nešlo by to přes zavřené okno?

  [9] anino,
  díky. Takže na Hamerském rybníku se dá bruslit? (Já tam ještě za světla nešla, tak nevím.) Skvělé! Brusle už v Záběhlicích mám a spolubydlící taky. Jen aby led vydržel aspoň týden dva, jinak bruslit nestihnu.

  "Chaloupky" se jmenují takové staré malé chudé domečky v Záběhlicích. To je kousek.

  plus [11] Mod,
  Já bydlím (a pokaždé jsem bydlela) v domě z 20.let, naproti jsou ještě menší staré domky, jen jednopatrové. Čtvrť vypadá poměrně chudě a na té naší hlavní ulici nejsou žádné obchody s jídlem (aspoň nebudu tak žrát…) ani oblečením, jen autodíly, bazény, koupelny a podobné podniky typické pro periferní výpadovky menšího vzrůstu. A hned o dva domy vedle je obchod http://www.namaste.cz se zbožím z Nepálu a Tibetu.

  [10] Lenko,
  pr – u mě vlastně nemá negativní význam :-)))

  [12] Evo,
  jo, to mi teď často zní v hlavě: "Já jsem se zaběhla, jsem Liška zaběhlá…" Musím si dohledat celý text. Ta Věra Nerušilová, co písničku zpívá, je senzační, protože má TAK hlubový hlas. Ta nemá jen tenor jako já, ale už basbaryton :-)

  Ajooo! Kyselé hrozny! Pozor na ně!

  [14] Terezo,
  viz výše o domech. Je tam spíš změť tenisových hal, jižní spojka a žádné použitelné obchody denní potřeby. Hospody jo, naštěstí. Celkem použitelné. Vysoké paneláky trčí blízko na obzoru – sídliště Zahradní Město.

  [15] marcanov,
  autobus máme pár kroků. Zdravím tě jako záběhlického nájemníka minulosti!

  [16] Christabel,
  děkuju!! Hlavně aby člověk nepotřeboval právníka… :)

 14. Přes zavřené okno by to jistě šlo, jen budeš muset víc křičet. ;-)

 15. [18]
  Tak to radši šeptem, co nejvíc vykloněná ven :)

  Ty zázraky s kalendářem a se psem a křížovkářem se opravdu děly jen první ráno, pak už ne. Při třetí jízdě jsem ale dosáhla zázraku osobního – konečně se mi podařilo vystoupat na Dejvické na povrch správným východem z metra (při cestě do práce do Břevnova).

 16. – tak jsem zatím dobrou noc novému místu z okna nedala. Když jsem v půl čtvrté přišla z místní hospody č.3, ani nevím, jak jsem usnula.

  Hospoda č.3 je nejblíž a je nonstop. A potkaly jsme tam místního rasistu. Fašistu. Je na to hrd. Používá slova jako "Dolfi" a "pakáž". Nenásilným způsobem jsme mu čtyři hodiny ukazovaly, že i jiné pohledy na věc jsou – a lepší – a nakonec jsme ho trochu důrazněji seznámily s etikou, ale asi to na něm nezanechalo stopy.
  Tak to byl první nácek, se kterým jsem mluvila. A rozhovor začal Karlem Krylem, prosím! Achjo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *