Jsem teď pesimista

ANOTHER BRICK IN THE WALL STREET

Probíhající akce Occupy Wall Street je mi sympatická. Ostatně proč bych byla nadšená z extrémní koncentrace kapitálu a moci do několika málo rukou světa, když patřím k těm 99 %, co tak akorát vyžijí od výplaty k výplatě. A to jsem ještě ta šťastná – zdraví mi slouží, práci mám a nic mi nebrání kreativně konat dobro a hrabat prachy, kdybych náhodou dostala chuť. Předchozí věta je v podstatě pravičácká (pokud mám zůstat u zjednodušeného pohledu na rozvrstvení politických postojů). Je pravicová. Mám tedy pravicový postoj?

PRAVICE?

Někteří lidé, vyslovující podobnou větu, se domnívají, že jsou pravicoví, že pravice je to pravé. A pravici volí; u nás například stranu s nejsměšnějším názvem Top09. Někteří z nich možná volí pravici, protože se chtějí cítit o společenskou vrstvu výše. Nechtějí být „socky;“ není to „sexy“. Jsou takové skupiny lidí, to se ve výzkumech ukazuje. Jsou povrchní? – Jsou in! Jsou mainstream; řečeno jejich slovníkem. Považuju je za stejnou skupinu jako lidi, kteří bezmyšlenkovitě přejímají hloupá jazyková klišé z amerických seriálů třetí kategorie, přeložených překladatelem čtvrté kategorie. Novináře nevyjímajíc. A to u nás je ještě dobře! U nás být „socka“ neznamená tak obří propad oproti „vyšší střední vrstvě.“ Ale jak dlouho to tak ještě bude? O kolik se nůžky ještě rozevřou? Počkáme si na to v klidu s rukama v klíně?

Budou stejní lidé ještě volit pravici, až zestárnou a onemocní a nebudou mít na zubaře ani na chirurga? Nechají se šikanovat v nějaké nemocnici pro chudé podřadným personálem páté kategorie? A to u nás je ještě dobře…

MOŽNOST VÝBĚRU?

Ve Spojených státech mají sice levnější hamburgery a platy mají vyšší, ale jak kde. Jak kdo. Že jsou zmlsaní a zvykli si žít na dluh? Pochybuju, že by byli z žití na dluh nadšeni. Přístup ke vzdělání je pěkná věc, ale po dostudování být zadlužen po uši a kvůli bydlení se zadlužit ještě víc a léta žít ve stresu a strachu, jestli budu schopen peníze splácet – nic moc! Že je to jejich odpovědnost, takové zadlužování? – A opravdu měli tolik možností na výběr? Kolik možností, co budu dneska jíst, mám na výběr já? Všechno klape, všechno funguje, konkurence jede, obchodů jsou stovky a v nich stovky druhů jogurtů, jen si vybrat! – Jo? Ze stovky druhů předražených hnusných škrobovitých hlenů si mám vybrat jogurt k dnešní snídani? Co je to vlastně jogurt? Je to to, co mi ukazují v reklamě? Jak to mám poznat, když jsem nikdy neviděl jiný jogurt, nejedl jogurt v Řecku? Nemám na to, abych jel do Řecka. Jsem v pasti?!

VIRTUÁLNÍ REALITA!

Říkají, že jogurty jsou zdravé. Říkají, že zrovna tenhle jogurt je nejzdravější, podporuje dobré zažívání. Říkají, že odborníci to potvrzují. – Doprdeleavytomuvěříte? Je to reklama, ne pravda.

Říkají, že koupí tohoto jogurtu přispívám na děti v nouzi. – Kupujete si odpustky? Je to jen reklamní trik.

A co si mám tedy koupit k snídani? Co mám jíst, abych neházel prachy do kapes nadnárodních korporací, neplatil jejich předražené šmejdy? Mám jít na „farmářské“ trhy? – No … možná někteří prodejci skupují kdovíco závadného kdovíodkud, co nevypěstovali, a vydávají to za bio-kvalitu. I to se už stalo.

Co budeme dělat??

ŘEŠENÍ?

Necháme to tak, ne? Co? Normálka. Nic se neděje. Budeme si zodpovědně žít pro rodinu, pracovat, snažit se, čestně a poctivě, co nejlépe dokážeme. Budeme spořádaně chodit k volbám a využívat toho, co nám systém dává. Však ho platíme ze svých daní. Je to v pořádku. Jogurt koupíme tady v supermarketu, protože je to levnější – anebo zvolíme kvalitu a koupíme pro děti nějaký dražší v bio-obchodě. A je to. Máme přece na výběr. A když mocní řeknou, že je nouze veliká a jinak to nejde, utáhneme si opasky, protože jsme obětaví zodpovědní občani, a koupíme si jogurt jen obden. Pokud to nepoloží jogurtový průmysl; kdyby to hrozilo, uspořádáme na něj veřejnou sbírku, korunku ke korunce; přece to nebude platit stát nebo banky! Co na tom, že tu nouzi způsobili mocní a bohatí. Trochu se uskrovníme a zase bude dobře. – Nebude. Bohatí a mocní se neuskrovní. Protože systém je takový. Oni nedělají nic jiného než my – jen využívají systém, který tu je. Pro nás. O nás bez nás.

OCCUPY WALL STREET

Pro to vše shora uvedené je mi hnutí OWS sympatické. Ale jsem teď pesimista. Bojím se, že nepomůže ničemu. Že nastane zase stejný scénář: i když se protesty, výzvy, demonstrace rozšíří a vyvinou v něco dalšího, v další krok a úspěšnou novou etapu, nalepí se na ně jiné typy lidí, kapitalistické struktury využijí všechno ve svůj prospěch, integrují, a pojede se dál. Už to vidím: „Koupí tohoto fair-trade výrobku přispíváte na hnutí Occupy Wall Street.“

Toho jsou si všichni na Wall Street vědomi lépe něž já; nepochybuji. A co s tím? Jak na to? Nikdo neví? Nikdo nemůže vědět? Uvidíme? Někdo ví? Nebo už nějaké mocenské prachaté skupiny berou věci do svých rukou, aby byly včas na místě, až přijde na integraci hnutí do kapitalistických nedemokratických struktur? „The marriage between capitalism and democracy is over,“ řekl Slavoj Žižek (video i přepis a další věci na netu lze najít snadno).

Zatím přeju v první etapě, aby demonstranty přestala zatýkat policie. Hanba.

A nám všem přeju, abychom nebyli slepí, hluší a líní a hledali informace z různých zdrojů, ne jen z našich televizních stanic, kde se spíš dovíme, jaké šaty si oblékla která zpěvačka, než co se skutečně děje skutečným lidem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co Liška a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

124 komentářů u „Jsem teď pesimista

 1. [2]
  to si nezadá s propagandou z 50. let u nás. Nabízelo by se dodat: Ale nejsou za tím zničené životy lidí jako tehdy.
  – Ale je to opravdu tak? Publikace o zaměstnancích nadnárodních korporací v jižní Asii přinášejí různá svědectví…
  …ale to my nevidíme, to je někde daleko; a číst to neumíme, je to moc namáhavé, anglicky, a stejně nemáme čas, musíme jít zrovna na popíkový muzikál za několik set korun… :(

  Úplně jsem nepochopila závěr videa, jestli 20 tis.lidí, co se dělí o jednu colu je blbě nebo dobře, podle těch propagátorů, nebo co tím chtěli říct (zvuk šel s pauzami a video trhaně, na mém starém darovaném compu; na jiný nemám, samozřejmě, a kdyby mi máma občas nekoupila kabátek, nevím, jaké hadry bych teď v zimě nosila – ale hlavně že na coca colu samozřejmě mám, no jistě, musím být přece cool :-))

 2. SouhlasímVýstižně napsané. Jsem také pesimista, a v podstatě čím dál větší, ale ještě pořád předpokládám, že se něco musí změnit a každou podobnou aktivitu vítám. I když nevím, nevím…

 3. Liško, shodnu se s tebou v tom pesimismu. Protože lidi se nezmění, na to už měli spoustu času a možností. Od doby, kdy jeden druhému šlohnul lepší klacek, aby se mu snáze lovilo, to není otázka dobrovolné sebereflexe, ale pouze vzájemných donucovacích prostředků. A pokud bychom chtěli někoho do něčeho zásadního nutit, porušili bychom hned na začátku sami sebe.
  Ohledně jogurtu (a dalších výrobků ve stejném principu) se dá rozvést celkem slušná válka mezi výrobcem a nespokojeným zákazníkem úplně jednoduše – nechat ho v prodejním regálu. V tomhle se mi staronové možnosti farmářských trhů líbí – ovšem tam, kde znám výrobce, nejlépe osobně (jde to!), kolikrát pak člověk přijde na to, že kupuje spoustu věcí, které si může vyrobit sám (i za použití rychlejších polotovarů). Nedávno jsem procházel nějaké fotografie našeho příbuzenstva, respektive mých předků – mlynářské rodiny – to mlácení a mletí obilí nám z výchovných důvodů docela chybí příliš často se nám dostává podobných věcí automaticky, tak si jich nevážíme. Tam to možná celé začíná.

 4. [3] Je tam špatný překlad. "Una" v tomto případě neznamená "jednu" ale neurčitý člen. Takže se tím chce říci, že pokaždé, když se prodá zbraň, tak se v té chvíli 20 tisíc lidí dělí (ne společně, ale každý s někým) o Coca Colu. Což je blbost. Zbraní se prodávají taková kvanta, že by lidstvo muselo mít zcela zkažené zuby od permanentního chlemtání Coly…

 5. Zizek take rika, ze zatimco v Cine zakazali filmy zobrazujici alternativni svety, v zapadnim svete se nic podobneho ani zakazovat nemusi, neb si uz ani jinou realitu lepsi nez realitu ziti v kapitalismu neumime predstavit. Souhlasim, ze hnuti muze byt zneuzite a nestane se nic, ale mam nadeji: jsme opravdu v krizi a neco se stat musi. Myslim, ze stejne pesimisticti bychom mohli byt na konci kazdeho ekonomickeho systemu (feudalismu ci otrokarstvi), protoze dobrovolne to samozrejme lide nezmeni, system se zmeni vzdy jen, kdyz se ocitne v hluboke krizi. A prozatim to slo spise k lepsim alternativam. Vazne verim, ze tahle krize muze svetu ukazat, ze merit ekonomiku podle HDP a spolehat na volnou regulaci trhu proste nestaci.

  P.S. Ja delam jogurty doma z mlika, taky pecu chleba, delam marmelady, varim atd. a vsichni, kdo se mi snazi prodat "nyni jeste zdravejsi a chutnejsi" vyrobky maji smulu, protoze krome vyjimek kupujeme jenom zakladni produkty (ovoce, maso, mouku, mleko, vejce atd.). Kvalita reklamu nepotrebuje a predevsim stredomorska kultura je toho dukazem. Alespon ja jsem ve Francii nikdy nevidela reklamu na farmarska fois gras, na skutecne kvalitni syry atd., jen na vyrobky typu President a spol., o nichz kazdy vi, ze jsou kvality podradne. Vratit potravinarsky prumysl a zemedelstvi tam, kde bylo, nez proslo celym marketingovym silenstvim plus strategii "vic a za mensi cenu" je podle me take jedna z nutnych zmen: pro planetu i pro spolecnost.

 6. Ryba smrdí od hlavyDobře napsáno. Není však zřejmé zda autor hodnotí USA z pozice znalého tamních poměrů, ale v každém případě čtenářům zde jde prioritně o situaci u nás. Proto bych doporučil soustředit se na poměry v ČR. Ekonomická situace u nás přímo souvisí se stavem morálky na nejvyšších místech, ke kterému ideový základ položil současný prezident státní privatizací realizovanou systémově při "zhasnutí" a "neznalosti špinavých peněz". Tím se k moci v našem státu dostali lidé prahnoucí po bezpracném osobním zbohatnutí na úkor druhých, jejichž je hlava státu představitelem. Za daného stavu věcí u nás zákonitě nemůže být dobře pro řadové občany. Ryba smrdí od hlavy. Nápravu lze očekávat po 03/2013, bude – li v čele státu někdo charakterní. Třeba kníže Schwarzenberg. K tomu by měly směřovat současné občanské aktivity. Nikolv v podpoře komunistů. Ti si s Klausem dobře rozuměli a rozumí.

 7. rejcko [4]
  ano, mám podobné pocity!

  Jirko* [5]
  někoho do něčeho zásadního nutit … to sice moc nejde, ale zároveň i jde – zákony. Na regulace a přerozdělování se dá koukat jako na násilí, to jo, ale pokud je v zájmu celku, je to víc, než zájem tří miliardářů.
  Za první republiky se brutálně přerozdělovalo; peníze produkované v Čechách šly trochu na Slovensko a hodně do Zakarpatí, napříkad.
  Jen zbývá ta otázka, co je tedy v zájmu celku a co je ten zájem a co je ten celek a co už ne a jak se to během historie mění… ale to se dá stanovit! O tom se dá diskutovat a politicky pak rozhodovat. Právě k tomu je politika, podle mě, obecně.

  Jinak to máš pravdu – regály posázené jogurty dávají najevo, že je to samozřejmost a pro dnešní děti to samozřejmost je. Co je vidět, stane se realitou. Co je vidět v televizi, taky. Takové odosobněné to je, ale kupodivu to funguje :(

  Kojote [6]
  no blbost to je hrozná. Pěkný příklad, jak se dají dát do souvislosti úplné nesmysly.

  Terezo [7]
  Jojo, nic jiného si neumíme představit – spíš konec světa než konec kapitalismu (říká Žižek). To je docela vystihující. A je to balamucení přítomností. Už nevíme, jak to bylo v minulosti. Ono je někdy jedno, JAK to bylo jinak, ale důležité je, ŽE bylo něco někdy v historii jinak. A bohužel třeba filmy podle mě přispívají právě k tomu balamucení: protože se koukáme na film z dob antiky nebo středověku a lidi tam mluví jako my a říkají si "ahoj" a nikde není vidět východiska jejich myšlení a jejich současnosti; třeba vztah k Bohu a domněnka, že Zem se netočí kolem Slunce a různé věci, které ještě nebyly vynalezeny.

  idole [8]
  napadalo mě, že by bylo lepší se víc věnovat našim poměrům; protože ty cizí znám prachmálo. Jenže věnovat se jen našim poměrům znamená nevidět jiné možnosti. Nevidět, že jinde jsou sociální rozdíly obří ve srovnání s těmi u nás.
  A taky je tu ten faktor znechucení nebo sklonu k rezignaci, co se týče situace u nás. Který bohužel tady "napadá" hodně občanů, bohužel. Chtěla bych být od něj oproštěna a něco konat, ale zatím dělám prd.

  A záleží tolik na prezidentovi, v parlamentním systému zřízení? Asi jo, asi moc má – kontakty a tak. Jen bacha – je vrchol, když se řekne "kníže" ve spojení s kandidaturou na prezidenta. Knížata tu nejsou, jsme republika. Občan Schwarzenberg je občan Schwarzenberg. Má mnoho dobrých stránek, ale své špatné má taky, taky má v některých oblastech názory pod psa. Například já nechápu, proč ta strana se jmenuje Top09. Je to jako se pojmenovat "horních nejlepších pět jogurtů". Je to jako (anti)reklama. Je to systémový.

 8. aha, top = Tradice, Odpovědnost, Prosperita a hlásej se ke konzervatismu. A to je Margaret Thatcher. A je u nich Parkanová, co zpívala Američanům něco o radaru, a nekulturní Besser. A Kalousova "osobnost" :-)
  Člověk by si řekl: Chudák Schwarzenberg, nemá si s kým ve své straně pokecat. Jenže on tam je dobrovolně, tak ho musím považovat za jejich kumpána :(((

 9. … jasně že by nikdo nikdy nevstoupil do žádné politické strany (však taky málo lidí vstupuje), kdyby mu byli po chuti všichni členové, co tam jsou. Já vím, že to ani nejde. To je vyloučený, taková realita neexistuje, aby si byli všichni osobně velmi milí. Tak co s tím. Odpovědný za spolustraníky člověk není. A předseda? Taky ne. Hm… A za co je teda Odpovědný a jakou a čí Prosperitu má na mysli pod svou Tradiční vlajkou? Proč se pojmenovali TOP jako hoch klub, a ne POT, aby dali najevo, že makají a nic lidského jim není cizí?

 10. Odpověď autorceDíky za reakci. Dovolte mi k tématu dodat následující. Prezident Klaus, jak známo, není politicky nečinný státní symbol, naopak. Obsesivně napadá Brusel, Ústavní soud – pilíř parlamentní demokracie, nechává svého kancléře urážet představitele a občany USA, podporoval a podporuje zlodějnu – např. účelovou osobní podporou Koženého v nemravné privatizaci, sebe a rodinu výrazně nemravným způsobem na úkor spoluobčanů obohatil, v poslední době dokonce veřejně obhajuje prvky fašizmu /podpora Bátory/. Ovlivňuje podhradí víc než prezidentovi přísluší a ne, že ne. Pokud jde o "kníže". Samozřejmě, že šlechtické tituly správně zrušil již TGM. Jde ale o to, že občan Karel S. má knížecí vychování oproti plebejskému vychování občana Václava K. – "mladého Pružinského". O to tady jde z hlediska nejvyššího představitele a ústavního činitele státu.

 11. Ano, souhlasím, že Klaus a jeho podivní poradci oplývají nechutnými disktriminačními, fašounskými a štvavými výroky, manipulátorskými výhrůžkami a směšně pitvornými gesty.

 12. jenže VK má stále podporu 50% čechů(to malý č je správně)!
  A to trošku mění pohled na těch 99% co se cítí být ovládáni,manipulování a okrádáni.
  Lidé jako VK,potožmo celá zločinecká pravice se v 90.letech nedostala k moci pučem,ale svobodnými volbami.
  Takže kde jsou všichni ti lidé,co je volili?To nebylo 1%.
  Nemají za současnou situaci taky spoluzodpovědnost,kterou teď hází jen na politiky a bankéře?
  Jestli ano,tak by se k ní měli přiznat a to jsem ještě nikde nečetl,ani neslyšel.
  Pokud si dnes nedávní kovaní neoliberálové hrají na levičáky,nebo se dokonce prsí s rudou knížkou v kapse,tak to není o prohlédnutí,to je prachsprosté pokrytectví.
  Když jim kapitalismus přidával do korýtek,byť malých,tak poslušně kývali jak osli.Během krize prý prohlédli.
  Anebo spíš dostali strach?
  A co se týká změny-já jsem přesvědčený,že přijde zvenčí a to tak,že všichni přijdou o všechno a začneme(ne všichni)s čistým stolem.Proto nemá smysl teď hledat politická řešení.Jen ta mravní.

 13. 14,15
  vydrží tak dlouho,dokud mu lidi budou věřit.
  A naopak.
  Takže nejúčinnější boj proti tomu svinstvu je nevěřit mu.
  Jenže to není jednoduchý,protože teď už to nevypadá,že člověk vymyslel kapitalismus,ale spíš tak,že kapitalismus vymyslel člověka.

 14. 15:
  za "desítky let" už doufám budeme chodit kanálama ze studu za svět,ve kterým jsme žili.:-0

 15. ja jsem naposledy top09 volil, metodou vybrat nejmensi zlo.
  pokud dopriste vznikne strana ktera bude napriklad proti evropske unii a obecne proti zbabelemu lhani metodou "politicke korektnosti", tak budu volit ji.

 16. 16:
  knížecího vychování jsem si u pana knížete nevšimnul.
  Knížecích manýrů ano,ale to není totéž.

 17. BTW-ono taky netřeba očekávat knížecí vychování od Teplické holky u silnice,že jo.
  Za tu totiž označil prezidentské kandidáty účastnící se nepřímé volby.
  Tedy tytéž kandidáty mezi které se teď hlásí.
  Na ale nebyl by to první prostitut na Pražském hradu.

 18. [21]Saule,
  já v žádném kanále chodit nebudu – já nedělám věci, za které bych se pak styděla; podobně jako skoro všichni lidi (domnívám se) dělám to, co je za daných podmínek vnitřních a vnějších moje optimum. Někdo to dělá opatrnicky, někdo dryáčnicky, každej, jak v té chvíli usoudí (např. nejmenší domnělé zlo, jak zvolil or 22).

  Klause jsem, pokud pamatuju, nevolila nikdy; na mě nikdy nepůsobil důvěryhodně. Ale volila jsem zase jiný týpky (omletá otázka, zda volit program strany, anebo konkrétní lidi, podle čeho spíš vybírat) a co – tomu se v systému nelze vyhnout. Co dělá člověk mimo systém, je na každého úsudku (opět)…

  Nemáme to snadný :-)

 19. ad 9) Liško, měl jsem namysli sebereflexi těch, kdo mají možnost zákon napsat a prosadit – tam právě není, takže pak není jak "demokraticky donutit". Vypadá to, že se časem vrátíme k nějaké staronové variantě monarchie a ještě z toho uvaříme nějakou romantickou pohádku o třech princeznách a královském slovu :-) Ani bych se moc nebránil – kdybych nebyl v nemilosti tedy :) Vesele bych si hospodařil, platil daň z komína a odevzdával každý desátý pytel mouky do centrální sýpky. Možná by se vrátily i "tolik postrádané" veřejné popravy a lynčování označených podvodníků ;-)

 20. 25:
  "(domnívám se) dělám to, co je za daných podmínek vnitřních a vnějších moje optimum."

  ale to se pouze "domníváš".
  No a já se domnívám,že za pár desítek let(21)už se nikdo nebude muset domnívat,ale bude vědět-a divit se,co všechno bylo jeho "optimum".
  A Ora s jeho volbou nejmenšího zla mi za příklad nedávej.
  To už si cestu do pekel vydláždím aspoň příjemnými požitky,než volbou profláknutých politiků,kteří mě tahají tamtéž!

 21. Jj, máte to strášně těžký! V Čechách chybí nadhled a setsakramentsky. Co umíme výborně- je nadávat a to za každých okolností.

  Zajímali by mě nápady řešení a proaktivita jednotlivých účastníků (kromě toho, že nechtějí kapitalizmus a přejou si přerozdělení, která okamžitě rozfrcají). Míp, to nebudu populární.

  Kašlat na politiky (politici byli jsou a budou stále stejní se světlýma výjimkama) a tvořit společně, něco vybudovat a dosáhnout tak určité moci ovlivňovat dění. Demonstrováním se nevybuduje nic, demonstrant je povětšinou jenom figurka, která pomáhá tlačit k moci někoho, koho bude za pět let nenávidět k smrti.

  Co byste dělali třeba v Indii, nebo nakonec kdekoliv jidne na světě než v Evropě? ;) Proč mají lidé v Evropě pocit, že jsou nějakým způsobem výjimeční a mají se mít tisíc násobně líp než lidé jinde?

 22. planeto, ahoj!

  Náhled nám určitě chybí. Částečně možná proto, že nemáme moře a nikdy jsme nikam do širých dálav neexpandovali (leda jednotlivci a v historii, kterou si už nepamatujeme). Jsme takový Hobitín.

  A když už jednou do Hobitína dorazí nějaké novinky a trochu se zmůže a je to blýskavé a lákavé, to se potom těžko zase chudne a oklešťuje. Na to se nedá moc zvykat :(
  A taky by to nebylo motivující, přijmout to a uskrovnit se. To už je lepší hudrat; to aspoň dává dojem naděje, že to nepůjde ještě dolů. Že se Něco může stát a povést a změnit. A to Něco by nejlíp mělo spadnout z nebe. Protože Hobitínští nejsou zvyklí na něčem děsně zamakat nad rámec svých obvyklých měřítek.

  Jo, já jsem z Hobitína. Jen kdyby se kolem mne objevilo několik Gondorských a několik elfů, aktivizovala bych se a společně něco dělala ostošest a radostně. V týmu. Který by se tu objevil – abych já vyšla z Hobitína a šla hledat svoje parťáky, to bych musela být odjinud, to je pravda :(

 23. taky nejsu zadny demonstrant :o/ spise se snazim tak nejak klickovat mimo hlavni tah abych moc nevycnivala a mohla nekde v zavetri zit svuj nenapadny zivot. Ueodmuju si moc dobre, jaky komfort mi umoznuje tato spolecnost a az se tohle vsecko rozpadne tak muzu na tohle zapomenout.
  presto si taky uvedomuju ze tohle vse je za cenu neceho jineho. ze za vse se musi platit. i za klid a mir. vse je docasne. Kapitalismus se rozlozi sam. je to system letadlo. az dojdou otroci, nebudu kdo mit na tento nas teply komfort zde v evrope delat. nebudou dodavky ani potravin, ani oblecků a ani strojů. vse si budeme muset udelat sami. a to se malokomu chce. doopravdy pracovat :o( skutecne manualne pracovat chce malokdo.

 24. Problém je pozřeba řešit duchovně.
  A můžeme si dokonce vybrat:
  TAOISMUS: Sere se to.

  HINDUISMUS: Už se to posralo.

  ISLÁM: Když se to posere, čapni rukojmí.

  BUDDHISMUS: Když se to sere, je to opravdu hovénko?

  ADVENTISTI 7. DNE: Podělá se to v sobotu.

  PROTESTANTI: Nepodělá se to, když budu usilovněji pracovat.

  KATOLÍCI: Když se to podělá, zasloužím si to.

  SVĚDCI JEHOVOVI: Ťuky ťuk, "Podělává se to".

  JUDAISMUS: Proč se to posere vždycky akorát mně?

  HARE KRIŠNOVCI: Sééére se tóó, Ráma Ráma, cinky cinky!

  ATEISTI: Nasrat.

  TV EVANGELISTI: Jen více, více výkalů!

  RASTAFARIÁNI: Ubalme si, vykuřme to ho. (vno)

 25. Saule
  33 :-D tohle jsem neznala. Nechápu akorát, co to je "tv evangelisti."

  34 jo tááááák, 28.10.2011 se Něco semele, nějak se osudově vyladíme a 21.12. pak se to uskuteční? No zajímavá interpretace.

 26. • Taoism: Shit happens.
  • Confucianism: Confucius say, "Shit happens."
  • Buddhism: If shit happens, it isnt really shit.
  • Zen Buddhism: Shit is, and is not.
  • Zen Buddhism #2: What is the sound of shit happening?
  • Hinduism: This shit has happened before.
  • Islam: If shit happens, it is the will of Allah.
  • Islam #2: If shit happens, kill the person responsible.
  • Islam #3: If shit happens, blame Israel.
  • Catholicism: If shit happens, you deserve it.
  • Protestantism: Let shit happen to someone else.
  • Presbyterian: This shit was bound to happen.
  • Episcopalian: Its not so bad if shit happens, as long as you serve the right wine with it.
  • Methodist: Its not so bad if shit happens, as long as you serve grape juice with it.
  • Congregationalist: Shit that happens to one person is just as good as shit that happens to another.
  • Unitarian: Shit that happens to one person is just as bad as shit that happens to another.
  • Lutheran: If shit happens, dont talk about it.
  • Fundamentalism: If shit happens, you will go to hell, unless you are born again. (Amen!)
  • Fundamentalism #2: If shit happens to a televangelist, its okay.
  • Fundamentalism #3: Shit must be born again.
  • Judaism: Why does this shit always happen to us?
  • Calvinism: Shit happens because you dont work.
  • Seventh Day Adventism: No shit shall happen on Saturday.
  • Creationism: God made all shit.
  • Secular Humanism: Shit evolves.
  • Christian Science: When shit happens, dont call a doctor – pray!
  • Christian Science #2: Shit happening is all in your mind.
  • Unitarianism: Come let us reason together about this shit.
  • Quakers: Let us not fight over this shit.
  • Utopianism: This shit does not stink.
  • Darwinism: This shit was once food.
  • Capitalism: Thats MY shit.
  • Communism: Its everybodys shit.
  • Feminism: Men are shit.
  • Chauvinism: We may be shit, but you cant live without us…
  • Commercialism: Lets package this shit.
  • Impressionism: From a distance, shit looks like a garden.
  • Idolism: Lets bronze this shit.
  • Existentialism: Shit doesnt happen; shit IS.
  • Existentialism #2: What is shit, anyway?
  • Stoicism: This shit is good for me.
  • Hedonism: There is nothing like a good shit happening!
  • Mormonism: God sent us this shit.
  • Mormonism #2: This shit is going to happen again.
  • Wiccan: An it harm none, let shit happen.
  • Scientology: If shit happens, see "Dianetics", p.157.
  &#8226; Jehovahs Witnesses: >Knock< >Knock< Shit happens.
  &#8226; Jehovahs Witnesses #2: May we have a moment of your time to show you some of our shit?
  &#8226; Jehovahs Witnesses #3: Shit has been prophesied and is imminent; only the righteous shall survive its happening.
  &#8226; Moonies: Only really happy shit happens.
  &#8226; Hare Krishna: Shit happens, rama rama.
  &#8226; Rastafarianism: Lets smoke this shit!
  &#8226; Zoroastrianism: Shit happens half on the time.
  &#8226; Church of SubGenius: BoB shits.
  &#8226; Practical: Deal with shit one day at a time.
  &#8226; Agnostic: Shit might have happened; then again, maybe not.
  &#8226; Agnostic #2: Did someone shit?
  &#8226; Agnostic #3: What is this shit?
  &#8226; Satanism: SNEPPAH TIHS.
  &#8226; Atheism: What shit?
  &#8226; Atheism #2: I cant believe this shit!
  &#8226; Nihilism: No shit.

 27. Ahoj liško,
  (jsem ani nepozdravila, jak jsem byla zas nasratá z toho negativizmu, promiň). Doufám, že si brouzdáš ve své noře ;).
  Mě prostě točí do piruety negativní přístup, on totiž tvoří do značné míry realitu- a jak s toho máme vystoupit, když nepřijmeme zodpovědnost a nevidíme druhou stranu mince? Můžou za to banky, můžou za to dvě procenta bohatých (jenže, co se stane když se peníze přerozdělí? Rozfrcají se naprosto. Bohatí jsou bohatí, protože třeba i po generace jsou schopni majetek udžet a rozmnožovat. Není to žádná sranda, spousta práce a spousta špíny, se kterou se člověk třeba nechce ani potkat.)
  Já momentálně taky bojuju o práci, ale moc dobře vím, že to je moje chyba- že jsem nevyužila maximálně svůj potenciál a prostě musím najít cestu. V životě by mě nenapadlo si stěžovat na banky atp. Zrovna jako by mě v životě nenapadlo si půjčovat nad poměry (vlastně musím ťuknout, že jsem ještě nebyla nikdy nucena si půjčit).
  Oproti jiným lidem na světě jsme zadramo dostali úžasně luxusní životní šance- jenom místem narození. A furt budeme se džbánem až se ucho utrhne, místo abychom nahodili vrtule… a jak říká radka- na většinu z nás někde dělají v podstatě tři otroci.

  Sehnat pracovní společenství nelíných a nadšených, tvořivých lidí na projekt je boží požehnání. Celou věc uskutečnit je pak o buldočí vytrvalost a i štěstí.

 28. No jasně rok 2012 :D Bohužel bez práce nejsou koláše a posun paradigmatu se stane pouze přístupem lidí. A silně pochybuju, že bude dán strachem, frfláním na druhé, stěžovačkami na mocné. To už známe jak své boty.

  V Hobitíně pokud pamatuju byl velmi činorodý a pozitivní život- a svým naturelem toho dokázali hodně, ne? Odglumili :).Zápecnictví a lenost jsou přirozené, to bych nevyčítala, jiná věc je, že v určitě fázi je potřeba se překonat.

 29. Planeto,
  dík.
  Nojo, my se máme celkem dobře v pohodlné části světa – proto taky se nikdo moc do žádných změn nežene; to už by muselo bejt (a ono je, ale jen někde a u některých skupin; u těch, o kterých se příliš nemluví nebo nejsou vidět, protože v masmédiích jsou lidi, co žijí hlavně v Praze – a tam je to celkem brnkačka). A být bohatý, to není o co stát – já bych to teda nechtěla, starat se o nemovitosti a prachy a hledat prověřené lidi, se kterými spolupracovat, právníky… :( To já vím, že takovou fretkovitou činorodost ráda přenechám jiným, kteří to vnímají víc jako výzvu než jako opruz.
  Mně vyhovuje, co jsem a kde jsem. Ale nevyhovuje mi tu být s vědomím, že mnoho lidí je na tom o mnoho hůř než já a takovou šanci výběru jako já nemají. Že bych se nějak děsně angažovala, k tomu tudíž velké puzení nemám. Ale že bych jen spokojeně mlčela, to by zas bylo povrchní, vyhýbavé a nemorální.
  Tak aspoň kecám.

 30. … zajímalo by mě, jak by se dalo napomoci tomu, aby do mocenských pozic nenaskakovali v tak výrazné míře lidi, co jsou orientovaní na moc nelidským způsobem a na hrabání prachů taky tak; protože právě ty mocenské pozice a prachy přitahují.
  A pak hrabou příliš a koncentrují kapitál a ještě ke všemu jsou odporně zrůdně nebezpeční, když velkou moc mají.
  Neříkám, že všichni bohatí a mocní jsou takoví, ale že bohužel to takové (ne-)lidi zvýšenou měrou přitahuje.

 31. ty ukazky se mi libily az tak, ze jsem si to sel koupit. v prvnim knihkupectvi – nemame. v druhem prozradila ze meli ale na prikaz je museli vratit zpet. v tretim – nemame.

 32. 42 stačí "maličkost", aby tzv slušní lidé – čti lidé jejichž hrabivost a narcismus nejsou tak zcela dominantními rysy jejich osobností překousli nechuť a do oněch mocenských pozic kandidovali
  A protože taková pozice působí jako účinný katalyzátor výše zmíněných vlastností, měli by včas taky vysmahnout než dojde k transformaci žaludku ve vetřelce ;ú

 33. 47 taky přečtu doma! To bude zítra svátek, zase si jednou počíst!

 34. 47. se zajmem jsem si precetla. Jak chapete tu posledni vetu??

 35. ratko, četla jsem v tramvaji a metru a ještě nedočetla. zajímavé to je a se zváštním smyslem pro humor.

 36. Tehdy to vyvolalo docela polemiku :)
  Tady je pokračování od Zrzavého .. někde jsou tam i reakce na které reaguje ..

  http://www.vesmir.cz…vysvetleni-2

 37. proč už nestačí mít se dobře, ale radši líp a lípplaneto [38]

  teď mě napadla hypotéza:
  v minulosti byl svět víc rozdělený na oddělené státy, nebyl tak "průchozí", nebyla globalizace ještě tak rozeběhnutá. Byla to jiná situace abylo "zvykem", že v některém státě se mají lidi líp a jinde lidi hůř, resp. že v jednom státě je levné uhlí a v druhém státě zase levnější mlíko a ve třetím státě zase je levné maso nebo benzín. A s tím se obchodovalo dle ekonomické teorie komparativních výhod a dle jiných principů.

  A teď – čím dál víc je to propojené, aspoň teda mluvíme-li o EU; teď už je celkem jedno, kde se pěstuje víc jablek a měla by být levnější – ale jsou nějak distribuována dle evr. směrnic, pěstitelé někde podporováni a tak, takže nakonec je jedno, z jaké země jsou jabka v obchodě u nás, je to pomíchaný. Už není tak zřetelně vidět, jestli v Čechách je levné sklo, v Anglii hadry, v Rakousku mlíko. Vyrábí se v Číně a Indonésii a kdovíkde a sídlo výrobce je přitom někde v západní Evropě, například.

  A je líp vidět, že se někde mají lidi dobře, informace lítají propustnějším prostorem (ovšem zdaleka ne ideálním ane setříděné dle skutečné důležitosti).
  Je to propojené, cítíme se propojenější s Evropou a pak nelze si neříct: proč se Dánové mají líp než my, když my děláme totéž, co oni, a jsme ve stejné EU jako oni? Proč bychom se neměli my mít nejlíp, Proč bychom se měli spokojit s tím, že se máme dobře, ale ne nejlíp v Evropě?

  Rychle se zapomíná na minulost, rychle se zapomíná na jiné výchozí podmínky, rychle se zapomíná na vývoj třeba jen před deseti lety. A pak je snadný, hlavně u mladých, získat dojem, že mám právo se mít co nejlíp. Vůbec teď jakoby ve společnosti, protože je hodně vyvinutá (jakkoli směšně to zní), vznikal dojem, že člověk má právo na kdeco. Například na mateřství. Nechápu, kde kdy kdo může tvrdit, že (každá) žena má právo na mateřství. Taková blbost, nerelevantní pohled na svět.

  – – – a samozřejmě tyhle moje večerní kydy by měly logicky vyústit v prohlášení: Co nejméně regulací, hlavně v EU!
  No ale nevim.

  Možná až si to přečtu zítra, nebudu chápat, co jsem tím dnes chtěla říct.
  Mám přece právo na nepochopení :-)))

 38. a souvisí to se zbožštěním Růstu…pokrač 53 … to "právo na něco" dost možná souvisí s bohem růstu, růstem růstu; kdy růst je v současnosti předním a bezkonkurenčním měřítkem vyspělosti. A směšně okleštěným. Brr.

  A to je projev toho, že kapitalismus se s demokracií už rozvedl.

  Jinak by růst a pokrok a HDP nebylo to nejdůležitější. Byly by vyzdvihovány jiné hodnoty. Ale nejsou. Zapomíná se na ně snad jen náhodou a jen na chvilku? Ne. Nemluví se o jiných hodnotách, protože pro mnohé lidi – pro ty, co jsou vidět nejvíc! – nejsou jiné hodnoty než růst, pokrok (tzn. v osobním životě "moci si čím dál víc dovolit, protože na to mám") a měřítko peněz.

 39. motivaceA proč vlastně je ve vyspělém, zpohodlnělém světě tak malá motivace k aktivitě? Všimli jste si rozdílu v tom, jak média oslovovala občany za socialismu a jak oslovují teď? Jak oslovovala před válkou, to už nevím…
  Dá se to brát jako manipulace, takové ty kydy o tom,jak ženy pracují a muži budují, jak odpovědně SPOLEČNĚ občané něco dělají, to byly za socialismu kydy, průhledné kecy, kterým jsme se jen smáli. I jako děti. bylo to směšné, naivní, takové řečičky. Ale o to nejde, jde o to SPOLEČNĚ:

  jde o to, že v posledních letech zcela vymizelo z médií oslovování lidí jinak než jako jednotlivců. Jsou oslovováni jednotlivci nebo jednotlivé cílové skupiny za účelem reklamy, prodeje výrobků nebo služeb. Ale nikdy nejsou lidi oslovováni, jako by patřili k sobě na nějakém základě. Už nejsou oslovováni, aby zodpovědně pracovali proto, abychom se měli líp. Abchom se MY všichni měli líp. To zmizelo. Na to se nehraje.

  Ale já jsem týmovej hráč, já ať jakkoli individualistická jsem a nepěstuju rodinné vazby, tak moje motivace leží v činnosti s druhými a pro všechny (tj. sebe i jiné, ne JEN jiné). Pro mě není motivace pracovat pro sebe samotno, proto, abych jela na drahou dovolenou a koupila si kdovíco. Pro mě to neni moc důležitý. Mně stačí nutný základ bez krutých existenčních starostí, nepotřeybuju akumulovat prachy. Pro mě v tom není žádný smysl. Ale vnímám, že reklama a to, co vidím v televizi (pokud navštívím rodiče a vidím ji), bere jako samozřejmost právě to: že jednotlivec chce hrabat věci, služby a prachy.
  Smysl mýho života je SPOLUBYTÍ s druhými.

  Jinak nemám motivaci cokoli konat.
  A to ten kapitalismus si hezky zařídil, aby byli lidi takhle nemotivovaní, co?

  … no, asi jsem neměla pít ten italský vinný aromatizovaný nápoj … něja se vykecávám a až zítra zjistím, jestli to mělo hlavu a patu.

 40. Liši, pěkná zamyšlení.

  Vesmír- přečetla jsem se zájmem.

  Napsala jsi toho hodně, mám k tomu teď jednu polemickou, víc nestihnu- problém vidím v tom, že podobně jako ti "dovolenkáří" a "spotřebovávači" vidíš v penězích jenom spotřebu. Jenomže peníze v tvých rukách ti umožní ovlivňovat svět podle tvých přání- tedy ve tvém případě by vedli třeba k vybudování společenství- podniku, který zamestnává spoustu lidí a vytváří hodnoty= a to je podstata kapitalizmu. (A je to hodně práce- úsilí- vytrvalosti, zodpovědnosti, stresu).Skutečně bohatí lidé samozřejmě spotřebovávají nekonečně víc (někdy vyloženě "spálí", jindy vrací do oběhu- živí umělce- designéry- architekty- zahradníky, psychiatry :D atp.) a to chudšího člověka užírá (obyčejnou přirozenou chutí také si užít a mít se fajn, nemuset myslet na existenční starosti), ale hlavní část jde na něco úplně jiného- právě na to, aby se udrželo společenství- podnik, pracovní místa, vyrobit, přemístit etc. Samozřejmě, že důvodem je z velké části sobectví- udržet bohatství, ale ať je to důvod idee, nebo vedlejší produkt, tak tohle konání má za následek lepší životní podmínky pro spoustu lidí.

  Blbé je, když se peníze přerozdělují stylem EU= úřední moloch, kde lidé kteří neprodukují nic opravdu podstatného dostanou zadarmo přístup k veřejným penězům (úředníci).

 41. bo, ratko

  sympatický autor, ten Zrzavý. A navíc mě vždycky potěší někdo zajímavý, kdo studoval stejnou fakultu jako já :).

  Článek dává hodně otázek čtenáři, třeba:
  Pokud jsem nudný průměrný patron, dá se očekávat,že v pohodě a s klidným spánkem budu páchat genocidu na tisících lidí, ale nebudu žádný vrah? Budu jen dělat, co "moje" společnost chce / žádá / přikazuje.

  Pokud moje názory nejsou mainstream a kašlu na společenskou konformitu, ustojím i nesouhlas většiny, dá se spíš očekávat, že někoho zavraždím (pokud k tomu mám ovšem patologické předpoklady); spíš než že bych mlčky souhlasil s genocidou nějaké "cizí" skupiny lidí.
  "Cizí" skupiny lidí mi nebudou lhostejné. Spíš budu bojovat proti někomu z "našinců" z konkrétních příčin, osobních či společenských, než abych šmahem odsoudil nějakou skupinu lidí.

 42. planeto [56]

  jo, ano, a právě to, co říkáš, někoho vedlo k myšlence, že by bylo třeba schůdnější, aby podniky nevedl / nevlastnil osvícený jednotlivec, který sice koná dobro a funguje to, ale vystavuje ho to možnosti nenávisti ze strany chudých a těch, co jsou sami neschopní a frustrovaní a nemají vůli něco s tím počít, ale radšinadávají nebo dokonce jsou nenávistní.
  No a bylo tu znárodnění :-)

  Nedá se říct, že by ta myšlenka byla celá blbá.
  Ale víme, že to stejně vedlo do kelu.

 43. 59 pochopila jsem to jinak. Pokud jsem altruista jakoze obetavy clovek, tak polozim klidne svuj zivot pro zajem sve skupiny (pokud takovou skupinu mam) a to je ve sve podstate genocida. preferuju svoji skupinu nad jinou skupinou.

  pokud jsem ale individulasta ktery si haji vlasnti zajmy, tak budu preferovat sebe a tim nebudu vezvedavat zajmy nejake konkretni skupiny. proste tim kyjem bouchnu kohokolv aniz bych rozlisovala kam patri

  Takze vyber je mezi altruismem (pece o sve blizke a jejich zajem) a indiviualismem (nikoho nepreferuju, muj osobni zajem)

 44. no a ten altruismus je genocida a individualismus je vrazda.

 45. Chápu to podobně jako Liška.
  Vyhraněný individualismus může narušovat soudržnost a konformitu skupiny, která v krajním případě může vést ke genocidě jiné skupiny…

 46. 64. zdalo se mi ze provokace je zamerem. ze proto vznikla i tak ostra diskuse a polemika. asi je vic interpretaci. a asi cte kazdy to co ho oslovi. me oslovilo to, ze ochrana zajmu skupiny muze vest v patologickém pojeti az k polacovani prav jine skupiny. Pricemz ochrana techoto prav (potalcovani prav jinych) se muze stat az moralnim atributem nebo zakonem. Jakoze tak to je v poradku takze se nikdo nad tim nepozastavuje.

 47. typicky pripad je treba, ze cizinci nedostanou stejna prava jako "nasinci" i kdyz jsou to treba uplne stejni lide, se stejnym vzdelanim a setjnymi zvyky ritualy. Ochrana zajmu "svych" a vylouceni "cizich" zde ma charakter zakona a cizi je pronasledovan a trestan za prekroceni zakona treba tim ze se zdrzuje na stejnem miste jako "nas" a tak… takhle se skupina chrani a vymezuji vuci zbytku, a ti co tahle prava v zajmu skupiny prosazuji a schvaluji se fakticky chovaji loajalne vuci svym a genocidne vuci cizim (kdo neskace neni cech). a vsem to prijde normalní.

 48. 66 hehe, to mi dost připomnělo můj nedávný článek (o mně – jak jinak u nás, egocentriků:-) a o tom, že ta moje silná teamovost má jako druhou stranu rivalitu vůči tomu, co je mimo můj team (ale co s ním není neporovnatelné) – druhý team vedle.
  Což je "normální", ovšem může to mít za určitých podmínek určité následky. Třeba že nějaké sokyni dám po hubě. Nebo že bych radši provedla genocidu celé té druhé skupiny? :-) ne, to není můj styl. Já jsem spíš ten vraždič, ne ten spořádaný genocidovač.

 49. 68. taky jsem vrazdic. Nekdy mi prijde ze jsem se octla ve skupine omylem :o/ Abych si odzkousela jake toje.

 50. … a k tomu jsem "hodná holka" a na vraha nemám dostatek anti-socilních přepokladů.
  Takže zřejmě patřím mezi ty Evropany, co ostouhají a nechají se utlouct kýmkoli, kdo přijde a bude aktivně prosazovat svoje zájmy, pro sebe a svou skupinu.
  – Jako bychom doprčic nebyli jedna skupina všichni, no ne?!

 51. 69 ratko
  Jo! Musíme přece vyzkoušet na vlastní kůži to, pro co se chceme nebo nechceme rozhodnout, ne? Podat "informovaný souhlas, a ne jen papírový a přejatý kdovíodkud.

 52. skupina vyviji na sve cleny neuveritelny tlak. skutecnou masáž ze vsech stran aby byl ke skupine loajalný.

 53. No jak která. Komunisti za totality to dělali. Ale teď naopak se líp hodí do krámu, aby lidi byli individualisti a žádné skupiny netvořili.

 54. a co treba ovlivnovani nazorů smerem k urcitym standardům?

 55. … a docela samo to frčí, protože ti lidi, co milují povrchnost a dojem luxusu (což neznamená, že je to opravdový luxus) a snaží se zalíbit, ti jsou takoví komunikativní, viditelní, náchylní přejímat cokoli bez rozmyslu, drží basu a hubu a šíří to mezi sebou a je jich dost, takže to frčí. Ne?

  Ale možná ne, možná jen já na tyhle lidi mám pifku – ačkoli několik jednotlivců z jejich řad, co znám, mám ráda. protože oni za to vlastně nemůžou.
  – No kdoví, co zase oni nebo jiní si říkají o mně a čemu se na mně smějou :)

 56. je docela smutné,když si někdo ze "změny paradigmatu",nebo jak se tomu dnes říká,dělá studnu rozhořčené vitality na ožrání a otupení svých plně zasloužených mindráků.
  Snad to bude jinak.

 57. Jo ona je sobota abyly zase demonstrace po světě
  http://www.novinky.cz…zenych.html

  Mně nikdy nedojde, že je sobota a mám někam jít. Ani jsem se nekoukla, jestli se v Praze něco konalo a kde. A příští dvě soboty tu nebudu. Snad potom mi to už přejde do krve :-) – akorátže možná zas budu trajdat někde mimo město…

 58. Nic si z toho nedělej, to je normální, 99% lidí v republice ani nenapadne dumat, že by měli jet do Prahy na nějakou její akci. :-))

 59. ru,
  no né, to je naopak,na takové demonstrace spíš lidi přijedou, než že by tam chodili Pražáci! Ti jsou poměrně v pohodlí; leda důchodcům se hůř a hůř platí nájem, ale ti zas masově na demonstrace v zimě bekhat nebudou.

 60. oprava: belhat.

  Ale třeba je to jinak. Nejspíš tak, že skoro všichni mají svých věcí dost, než by chodili v sobotu na demonstraci, a zároveň těch věcí je ještě pořád dost málo na to, aby šli.

 61. Nevím, proč je to přesně. Jen vím, že žiju léta mimo velký město a celej život mimo Prahu. A celej život mě to táhne spíš mezi obyčejný lidi, dělníky a zemědělce, než mezi intelektuály, jak bych správně měla patřit. A vím, že tihle lidi přemejšlej, žijou, vidí, hodnotí jinak.

 62. myslým,že ne Ru.
  Taky mi to napadlo si je idealizovat,ale vidím jen tutany,kteří čekají,kdo jim nasype do hrdélka.
  Ale uvnitř něco je-jistě!
  Když přijdou z hospody a zmlátí ženu,tak ji vlastně milují.
  Já to nezpochybňuji,to si ani ten Cílek nedovolil,ale….
  Nevidím tam vůbec nic.Dneska venkovský hospody obcházím na kilometry.Těm navoněným kurvičkám v městských barech aspoň
  rozumím.Těm zemědělcům bych mohl taky,ale….nechcu.

 63. ale cesta k poznání je vlastně cesta zpět,takže v v tom smyslu říkám ano,všemu ano…i těm debilům ve venkovských hospodách.

 64. 85, 86
  no jenom jestli neházíš do jednoho pytle podle toho, cos náhodou (?) zrovna ty potkal.
  Já potkala sympaťáky tsm i onde. A pár volů všude :)

 65. tsm = tam

  takže Saule bacha na osočování nepřítomných, to je hnus. A k tomu bez důkazů…

 66. ratka musí explicitně :-)
  Já nejsem takovej drsoň

 67. 88,89.90
  ???
  nepřekvapilas,plivat zpoza rohu ti vždycky šlo.
  ale si drsoň Liško,jen né tak velkej:-0

 68. No vidíš a mně se jevilo, Saule, žes plival ty, na lecjaké lidi, nejmenované, nejmenovatelné a nepřítomné. A nedoloženě. Co je na tom fair?
  Co je unfair na mém upozornění? Nic. Dokud mě nepřesvědčíš argumenty o opaku.

  Jinak nic proti tvojí osobě, o nic nejde, jen jeden komentářík – a co? Lapálie, na kterou okamžitě zapomínám. To se stane každýmu.

 69. teď jsem si odběhnul do kostela,máme tu za rohem chrám ze 14.stol.
  Tak jsem seděl,bylo to krásné a najednou slyším,asi kněz zpovídal nějakou ženskou.A bylo to pořád hlasitější….nerozuměl jsem ani slovo,jen ten tón.
  A bylo tak důvěrně známé.
  A hned jsem odešel.

 70. Počkej, to zní zajímavě a atraktivně, ale nechápu, jaký tón to byl.

  PS: Konečně píšu (snad krátký) článek o projekcích.

 71. Saule, jsi mistr stereotypnů. :-) (Ve smyslu psychologickém, kdy vztahuješ na druhé svoje streotypy.:-)

  Kd ejsem psala, jací ti obyčejní přesně jsou? Kdeč si je idealizuju?
  Byl bys tak hodnej, a ocitoval mi nějaké takové moje prohlášení? :-)

  Ergo, znamená snad tvoje prohlášení, že kdo se živí rukama, chlastá a mlátí svou ženu? :-)

  Tak mě to svádí napsat, že jsi i typickým příkladem té pražské městské omezenosti… :o)

 72. Nojó, projekcičky jsou žrádýlko.
  Jen co Kvitová dokoná dílo, dopíšu o nich.

 73. 95 rekla bych ze vsude jsou takovi i makovi. ale Saul si vsimne to co se mu honi v hlave. co videt chce. TEda ano, projekce to je.
  ten co se zivi rukama neni tutan, co ceka co mu nasypou do hrdelka. nekdo delat musi :o(

 74. 97. to je samozrejme taky projekce :o)) je videt jak lehce se da vyrobit "problem" tam kde vubec zadny problem neni. staci aby nekdo odplivnul jedovatou slinu a uz kolem ni zacne rust kopriva :o/

 75. Ale Radko, je, velmi často je. Protože na to prostě prdí. Naznají, že jsou na to blbí a že stejně nic nepořídí. Zhusta je to alibismus a pohodlnost. Ale zas je to i klid a pohoda, který pak dokážou šířit i kolem sebe.

  Ty lidi jsou o hodně jednodušší než tihleti (rádoby)intelektuálové. A i proto je mi s nimi dobře. Ono je potřeba se naučit v životě i občas něco zjednodušit, něco vzdát a nechat být, ne jen pořád bojovat, naučit se občas věci neřešit, než pořád nutně řešit za každou cenu přes koleno a pokud možno hned teď hned.

  Je fakt, že mi přijde, že přes všechnu tu jejich alibistickou pohodlnost až lenost (nebo právě díky ní?) se na druhou stranu umějí daleko líp těšit ze života. Z těch malých obyčejných věcí.

  I když to zvenčí může těm rádoby duchovněsložitým připadat, že je to těšení se jen z chlastu. :-)

 76. 99. ta jednoduchost nemusi byt tupanstvi. ted se omlouvam vsem pritomnym. ale byt intelektualem neni zadna vyhra a neni o co stat. sama jsem intelektual nejsem na to ani trochu hrda, lidska moudrost neni vubec zavisla na tom kolik kdo ma skol a za co demonstruje na namesti.
  jsou lide takovi a makovi. takze zabednence lze nalezt v kazdem tabore. ale takovou to prirozenou cirou moudrost nalezam prave u tech kteri nemluvi spisovne a nemaji doma mraky knih. a ani nejsou spisovatele ci umelci.

 77. Mezi vysokoškoláky jsem potkala pár neskutečných volů.
  Někdo byl hodně chytrej a přesto vůl, a někdo se nikdy na tu VS neměl dostat, byl úplně blbej, blbější než člověk bez maturity, protože u toho nikdo nepředpokládá pohotovou aplikaci poznatků; natož vlastní myšlění a inovátorství.

  na druhou stranu u těch lidí bez maturity – často kluků – člověk často kouká, jak jsou skvělí a sociálně zdatní, inteligentní a celkem moudří, protože na ně používá jiná měřítka; nižší laťku než by používal (teda já) na vysokoškoláky.

  A zase jakmile vysokoškolák vidím, že je vůl, je mi to nějak víc líto; mrzí mě, že nedělá dobré jméno universitě :-))
  (ale nutno dodat, že blbci s titulem, co znám osobně, nemají "tu moji" Universitu Karlovu, naštěstí; jen asi jeden).

 78. Mit VS nebo byt inteligencne zdatny je i urcity zavazek vuci ostatnim a znamena to ze svoje znalosti a schopnosti nebudu zneuzivat jen pro sebe, pro sve vyhody ale ze je dam k dispozici. Jako nastroj rozvoje.
  Nemam jina meritka na delniky, kolegy nebo nadřízené. Vsichni by meli bytt ferovi a otevreni, kopat za vlastni firmu a hlasit kdyz se neco nelibi, kdyz se něco sere.
  Bez spolehlivych lidi neni sance prezit.
  TAkže vůl je pro mě každy chytrolín, co si myslí že přechčije ty druhé :o( Zeje chytrejsi nez ten druhy a proto m narok na vyhody. A hraje na sebe. Je jedno zda pro peníze, nebo uznání, pochvalu, nebo ze je jen blbej blbec. Proste je to vul co hazi pisek do soukoli a a hraje proti nekomu.
  a v zivote to funguje podobne. nekdo hazi pisek do soukoli a nekdo hraje i za druhe

 79. Jéé, tak to mně jako teamovému hráči zní libě :-)))

  … a to "hlásit, když se něco nelíbí, když se něco sere" je dobrý. Akorát je blbý, když to nejeden hlásí a vedení furt nic :(

 80. 108. zalezi jak jsou nastaveny pravidla hry a odkud jdou penize na pokryti nakladu.

 81. A teď mi poraďte co mám dělat – chci se přestěhovat (za cenu riskantní rošády střech nad hlavou) mezi ty, kteří mají jiný, než městský pohled na život, a umí ho vstřebávat přirozenějším způsobem a přitom (při občasných návštěvách) jsem pytlován mezi "ty, co mezi nás nezapadají", prostě maloměšťák.

 82. 110 kam chces jit? Uplně na statek mezi slepice a kravy bych moc nedoporucovala. Teda mam zkusenost, ze me tam mezi sedlaky malem hrablo :o))

 83. Jen menší bezúdržbový stateček. Slepice ano, krávu nee, prasátko možná :-) Hlavně sýr a ovocnozeleninové produkty domácí samovýroby (pro vlastní spotřebu). Nechal bych to postavit nové, podle vlastního návrhu, i když to, bohužel, komplikuje pár špatně zapadajících okolností.

 84. tak to koukám :o)) Ja jako měšťák jsem rozpolcena na statku protože jsem zvyklá na určité svobody. Miluju zahrádku a zířátka, ale když po mě moc nechtějí :o/ Zlyhávám při systematické péči.

 85. 112
  Jirko*
  fakt? Ty bys tahkle hospodařil? A to by vás tam bydlelo víc pohromadě?
  A jak budeš dělat sýr bez krávy? Kozí?

  No prosim tě, napiš o tom k sobě, takový téma!!

 86. 113 jo, mě by ubilo dávat každý den králíkům a chystat jim krmení a myslet na to a do toho ještě další dobytek a všechno možný … ledaže bych jinou práci už neměla, to by šlo. Ale ne dýl než pár let, jinak by mi jeblo.

 87. Hospodaření je silný slovo, to ne, to by mi taky hráblo, jak říká Radka, prostě jen pokus o klidnější bydlení v jiném tempu a postupně přibírat (učit se) věci jako domácí vejce, pár řádků zeleniny (ve vyvýšených záhoncích) a nějaké ovocné stromy. Pak výroba sýra – i když tu už snad zkusím dřív, už mi chybí dokoupit jen pár pomůcek a sklep mám, nevyužitý. A pak už jen ruce za hlavou, trávu v koutku, slamák přes obličej a věčné řešení dilema co sním teď a co zavařím na zimu. Předchozí větu, stejně jako slovní obrat "bezúdržbový stateček" z minulého komentáře, berte jako ironickou poznámku, podtrhující snovou fázi tohohle záměru…
  Možná by šlo o kombinaci s příležitostným ubytováním turistů, ale žádný bioskanzen, nebo předvádění něčeho, na co nemám. Vzhledem k tomu zhýčkanému měšťákovi ale nějaký komfort zajistit musím, asi bych brzy vyhořel, a například bez internetu bych nemohl pracovat z domova, což právě chci naplno využívat. Od města bych nebyl daleko, vytipovaná lokalita je asi 20km od dosavadního bydliště, ale opravdu nevím, jestli se do toho pustím.

 88. Zkus nejake reseni na zkousku. Urcitou dobu, treba dva mesice pobyvat mimo a trochu si to osahat. My byli 2 roky na vesnici (skutecne s krávama a sedláky). Melo to sve kouzlo n aktere nedam dopustit. Ale za ty dva roky jsem byla zrala se odstehovat kamkoliv :o)))

 89. Zkouším variantu letního sídla (stěhování v půlročních intervalech), ale nějak to pořád finančně zachází do mínusu :-)
  Teď mě napadla jedna možnost… zkusit se domluvit se známýma, kteří by byli rádi, kdyby někdo občas obýval jejich bývalý statek, který je častým cílem zlodějů a vlhkosti. To by mohl.

 90. Zloději jsou proti vlhkosti lapálie.
  Mně se na vesnici líbilo. Hodně moc.
  Ale právě ta vlhkost (v domě), syrovost a věčný pocit vtíravého chladu mě ukrutně deptal (krom jiných nepříjemných pocitů s domem přímo nesouvisejícíh). A čím jsem starší, tím mi ten chlad a vlhko vadí víc. Na důchod plánuju jen a pouze pěkný byteček ve vyšším než prvním nadzemním podlaží bytovky či klidně i paneláku – ten je ještě teplejší a sušší. :-)

 91. Obytná část je podsklepená, tam zas takový vlhkostní problém není, ale když se čtvrt roku netopí, pak jen o rekreačním víkendu, je problém i tam a otrávit život to umí výborně, souhlasím :-) Ale co si tady dovolují zloději, to je na kroniku… někdy mi to připadá, že mají nějaký kalendář s odhadem, kdy si asi může majitel doplnit výbavu po předchozím vydrancování. Mluvím i o skříních, křeslu a o všem, co prolezlo oknem. Co ne, stálo uvnitř vedle něj. dali jsme tam mříže, tak pro změnu zařvaly dubové dveře – a že byly poctivě udělané. Mají holt čas a klid na práci… naposled přijeli náklaďákem až na zápraží, zůstaly po nich vyjeté koleje, rozmačkaná pískovcová dlažba a projetý plot, že se jim nechtělo otáčet zpátky do vrat. To je hnus velebnosti…

 92. 120. a kde to priblizne je? proboha kde se to tak krade???

 93. Obávám se, že je jedno kde, příležitost rodí zloděje nejspíš bez ohledu na zeměpis. Tohle konkrétně… na samotě u lesa, poblíž Chrastavy. Ale roli určitě hraje neobydlenost po větší část roku, to můžu malou měrou považovat i za svou chybu, protože to místo je nádherný – občas si uvědomím, že popisované varianty porovnávám právě s tímhle.

 94. To by byl zajímavý film, jak byl jednou jeden Jirka* a ten měl tenhle sen a ten sen měnil tvar a zaostřoval se, až jednoho dne … se to stalo. A přišly zápletky a nakonec to všechno bezvadně dopadlo. K tomu kamera z helikoptéry, krásné přírodní scenérie, slepičince,…

  Jsem zvědavá, jak se ten námět rozvine.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *