Nalodění

SEN 2.1.2014

Potřebuju se dostat na loď. Jen asi dva metry přes vodu. Naše sekretářka, silná, sestupuje ze zídky do vody,  brodí se ke mně, bere mě a přenáší zpět.

[Ve skutečnosti mi na Silvestra akčně pomohla – chtěla jsem jít do spořitelny, na poslední chvíli, poslední den v roce, kdy mají otevřeno jen do 12 hodin. V půl jedenácté jsem na odchodu zjistila, že jsem doma nechala občanku a nikam tedy chodit nemá smysl. Naše milá sekretářka vstala a že tu je autem, odveze mě domů a zase přiveze s občankou do banky – to stihneme. A jak řekla, tak učinila. Ohromná. Byla to dobročinná silvestrovská jízda.]

S Akčním Hrdinou poplujeme na mateřské letadlové lodi. Není to úplně cesta kolem světa. Vlezla jsem na loď, jsem na ní sama – je asi tři metry široká, do špičky, deset metrů dlouhá, plochá, těsně nad hladinou. Moje starost je, zda se na ní vleže udržím, aby mě to nespláchlo do moře. Mám s sebou plastové desky na dokumenty.

Příspěvek byl publikován v rubrice Sny a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

54 komentářů u „Nalodění

 1. důvěra. víra, že popluju, dopluju ….a vše bude dobré.

 2. … buď mi někdo pomůže a bude to skvělé, anebo popluju sama a taky se nějak snad udržím. Jistota v té druhé možnosti ale nebyla – jen jedno madlo na držení a vlny přelévající se přes palubu.
  Důvěra, že snad to bude dobré, ale přecejen risk jak prase :)

 3. Tak dobře. zkusím to. Loď jsi ‘Ty. Pomohla ti sekretářka, to si pamatuješ dobře. Navždycky. Na lodi má být Akční hrdina ale není tam nikdo. Loď je malá a nikdo ji neřídí. Ty se zkoušíš udržet na vodě, a musíš plout vleže. jsi horizontální :-) někde jsi to psala dříve takže pluješ vleže. na lodi máš pracovní desky, tvoje práce je tvůj život. když se udržíš v práci udržíš se i v životě. jedno s druhým propojené v celek.

 4. 4. dokonalé! (až mě to trochu děsí) to je tak dokonalý výklad – že by tomu člověk naplno uvěřil a tím si to tedy i jaksi vsugeroval. v tom tvém výkladu už nezbývá žádný volný prostor – aby se cokoliv mohlo vynořit postupně z člověka – vše je popsáno, všechny souvislosti.

 5. 4 hezky, jo. Loď pluje sama, nikdo ji neřídí a nic ji nepohání. Blbý, co?!
  1. varianta:
  Buď je to blbý-nemám ve své moci svou plavbu, nechám se riskantně vézt – ale já myslím, že tohle ten sen neznamená; to znám z jiných, dřívějších snů,kde když jsem se “nechala vézt”v životě a nebyla moc aktivní, tak ve snu jsem jela autobusem nebo vlakem.
  Naopak když mám svou dráhu ve svých rukou a aktivně něco mohu dělat, jedu ve snu třeba autem,jako řidič.
  Plavba, jak naznačuje minulý sen o návratu do minulosti, nepojednává o životní cestě ve světě jevů a jednání,ve viditelném světě, ale asi spíš pojednává o emočním nebo mentálním, víc vnitřním světě.

  takže 2. varianta:
  neřídím loď a nevím, co ji popohání. Živly samotné. Nevíme, co bude, kudy plujeme, ale pluju k cíli. Není to blbý, ale dobrý, že se rozhoduju riskovat a plout, i když nemám skoro nic a nemůžu skoro nic, jen se snažit udržet. Někam ta loď doplout má, to jo, protože je to součástí výletu.
  Sice výletu s Akčním Hrdinou – který je rozvážný a ne hazardér, i když už stál na lyžině vrtulníku za letu, plaval uprostřed Karibiku a podstoupil asi všechny výcviky, které jsou možné – nojo, ale kde je, žejo, není tu. Jsem tu jen já a přesto jdu do toho. On jen nabízí a je takovým vzdáleným podporovatelem, se mi zdá.

  Asi jsem blázen, že na takové placce pluju.

 6. 4. v tomto výkladu – mě tedy přímo napadá, že je to velmi důležitý až “osudový” sen. skoro aby se člověk bál pak snít. :-)

 7. nojo, ono tam jde o práci a zároveň i ne o práci – protože tam je zmínka o Akčním Hrdinovi.
  Možná je to sen bilancující uplynulý rok – tam bylo podobné téma i v práci i v partnerském vztahu: dokončování, já jako hlavní aktér (nezvyklé… :-), já jako ten, kdo si (poprvé v životě) říká ve vztahu i vpráci, co potřebuje, kdo se ozve, jakmile pocítil, že takhle to dál nejde.

  :-)) není nad to cpát sen do pozitivna

 8. 5. sen má vývoj. loď se sice kymácí ale má příď tudíž určitě má i možnost řízení. a možná se dá na ni sednout. to že je tam sama, nic špatného neznamená. je to dobré znamení. je sama se sebou. pracovní desky jsou důležitost práce. je to hlavně upozornění. silný vztah Já a práce.

 9. emoční – také to tak vnímám, voda, lod. ta 4. je na mě moc natvrdo a moc definitivní – tedy jakože “osudová” daná, bez možností volby.

 10. jsem psala ještě před 6. vnímám sen spíše pozitivně. liška jede … je volná, nechává se unášet. ale zároveň jede.

 11. 7 néé, tak nepůsobí, vůbec nepůsobí ten sen osudově, spíš běžně.
  Osudové sny prociťuju jinak a mají bohatší symboliku. Tohle je jednoduchý sen a není špatný a pocit z něj taky není špatný ani nijak zásadní nebo výrazný, ne negativní.

  Je tam scéna, že se chci nalodit a blízká podporující duše mi pomůže vlastními silami. To je hezký zážitek! Pak je scéna, kdy se naloďuju sama a statečně, nebojuju proti živlům, ale přijímám jejich existenci a prostě jedu, ať “je to udržitelné”, nebo ne. V pozadí opět pocit podpory – Akční Hrdina někde je, je účastník té cesty taky, i když tam zrovna není. Asi si mám uvědomit, že se mnou prostě nejede,no. Tak ne. Tak jedu i bez něj, OK. Žádné neštěstí.

 12. teda tento sen na mě působí víc optimisticky než ten minulý.

 13. 7. já vím, že působí běžně, ale Ratka ho ve 4 popsala podle mého vnímání”míň” běžně až osudově.

 14. ok. už vám do toho nebudu raději mluvit. :-)

 15. nejde o negativní – pozitivní – jde třeba o tento výrok : “tvoje práce je tvůj život. když se udržíš v práci udržíš se i v životě.” výrok nedává jinou volbu.

 16. 18. poukazuje na životní cestu (směřování), nikoliv na emocionalitu, spojenou s tou vodou a lodí.

 17. jak to že ne. ten sen přece ukazuje tu důležitost vztahu. jak je to pro Lišku hrozně moc důležité. třeba s to v běžném životě tak intenzivně neuvědomuje. Já to teda vnímám nejen z toho snu. Celkově tu životní spjatost. A ten sen jakoby to i vyjádřil, to co jsem cítila i bez něj.

 18. 19. “osudovost” není podle mého tragičnost, negativní – ale jako spíše “dané” a to “dané” je v tom výroku, který spojuje všechny souvislosti v tom snu.

 19. sen je sen. ve snu většinou ta volba není tak jasně vyhraněná. tam je status quo. tu volbu má člověk v reálu víc než ve snu.

 20. V tom snu je totiž jeden zajímavý moment. Plastové desky. Liška ho možná zdůraznila vědomě. Plastové desky. Zatímco jsou kolem živly, loď nemá popsáno z čeho je, tak desky jsou z plastu… není to zajímavé?

 21. jinak, pro mě ten sen také vyznívá rozhodně uvolněněji, pohodověji, než ten předchozí. proto jsem napsala i tu 2.

 22. barčo 18, 21
  sen je především momentální sdělení, příběh okamžiku. Dnes je ten a zítra jiný. I kdyby sen říkal, že jsem spjata s prací a ta je v současnosti v podstatě celý můj život, tak proč ne, na tom není nic tragického. Proč by to tak nemohlo být. Ta práce je důležitá – jednak sama o sobě pro mě a jednak pro tu moji pracovní “aféru roku” 2013, která má přesahy i nepracovní, tam jde o vztahy a o sebehodnotu – jak jsi říkala u minulého snu – a taky o to umět se ozvat včas, dělat věci včas, dělat podle svého přesvědčení a zjistit, že následky jsou dloooouhé, a ještě vyjít se ctí – aspoň pro sebe se ctí, nevím, jak pro některé jiné osoby; a taky ta aféra je nad-příběh, je to událost,která překvapila mnohé zúčastněné a ukázala, že všeho si prostě člověk nevšimne, všemu nevěnuje náležitou pozornost a najednou bum a dostane ránu a je to tady zpátky a má to dopady.

 23. 23 ratko
  ty desky byly bílýA4. A ta loď byla podle mě taky z plastu. Světlá, bílo – tyrkysová, řekla bych. Nestudila jako kov a nebyla ošoupaná jako dřevo, byla nová umělohmotná hladká. Kdo se má na tom udržet – jedině vleže. Takovej naddimenzovanej surf.

 24. 25. ano, tomu rozumím. ale ted si vem, že jsou lidé, kteří ty sny mají za “svaté” a “trvalé” napevno věří snu, listujou snářema, až si ten sen vsugerují do reality – třeba. sen je sen. je dobrý v tom něco spatřit, ale nedržet se ho pevně – tak jsem to myslela. a ta 4 která byla skutečně popsána do detailů, vyznívala až jakoby pevně do reality, proto jsem psala i o tom, že by se to takto dalo až si vsugerovat. jinak se ještě jednou omlouvám za svoje kafrání a nechám už prostor dalším lidem.

 25. ještě mě napadlo, Ratka má výbornou intuici – tedy pokud to zrovna netlačí do extrémů, což ji jde taky občas dobře. :-) já nemám dobrou intuici, pletu si ji s představou, někdy s chtěním, přáním a také někdy s obranou svou a strachem. pro mě je opravdu těžké rozeznat co je “pravá” intuice a co nikoliv. ale občas mívám vhled, gong a je to tam všude a nedá se to popsat, je to v celém člověku a někdy to jen malinko vyvěrá, pozvolna, ale vyloženě se spoléhat na svou “falešnou” intuici nehodlám – odzkoušeno sama na sobě.

 26. 27 Barčo, to je pravda. proto by labilnější lidé neměli chodit ke kartářce nebo věštkyni. nechají se lehce ovlivnit. v tomto máš pravdu. Lišku osobně řadím k těm robustnějším náturám.

 27. 28. ze mě by nebyl dobrý psycholog. místo očekávaného povzbuzení bych dotyčného svým intuitivním vhledem dorazila :-)

 28. Sny se pojí ke své době; ne že by nebyly nadčasové, ale promlouvají v době, kdy se ukazují. Tak je beru.

  Intu-ice, intu-ice, intu – i – ce
  podle melodie
  Mitrovice-Mitrovice-Mitro-vi-ce
  Když jsem šel do Mitrovic —
  a dál to neumim.

 29. intu – ice nikdy vice
  radši kulku do palice

 30. 29 ratko
  no jistěééé, moje obrany jsou tlustý
  30
  nedorazila; on by si nikdo z toho nevzal, co by ho porazilo, šlo by to mimo něj … si tak říkám naivně, ale vzpomínám si na víkendový seminář s jednou paní, která poměrně dost interpretovala. Obrázky. Což já považuju za blbou metodu, nesmysl a ne-nápomocné říkat to klientovi napřímo: ona interpretovala, aniž by toho člověka pořádně znala. I mě. A doteďka mi utkvělo, jak se zatvářila, když mi její otázka (kterou vůbec nemusela pokládat!) vehnala slzy do očí. Zatvářila se a to neměla dělat. Zatvářila se jako: “chudinka, to je hrozné, to je špatné, to má těžké, ach ne” a bez následného něčeho; jakoby bez budoucnosti. To bylo blbý. Ona nenabízela svůj názor jako názor nebo jako jednu z možností a to je samozřejmě průser,když to udělá autorita – např.vedoucí semináře, která je proslulá ta a ta tam a tam, ze zahraničí …

 31. nojo, ty vlastně ted čteš ty polárníky, vid? :-)

 32. 34. ano tak nějak podobně jsem to myslela s tou 4. (zapůsobil ten dokonalý ratčin výklad tímto způsobem, tedy bez té negativity a chudáčka, ale s tou nemožností volby a daností přímo všeho)

 33. :-) není co odpouštět, ale ted to ještě k tomu vypadá, že Ratka s vínem bude v ráži. :-)
  to se třeba ještě dozvíme věcí. :-))

 34. volba je vždycky-
  ale většinou nemám doma alkohol :). Nebo si koupím jednu lahev a tu vypiju nanejvýš nadvakrát. Portského teď zbývá méně než polovina.

 35. … alkohol byl pro inuity hodně blbá volba, hned byli sťatý a závislí, podobně jako indiáni; ale v těch zimních podmínkách se ohnivé vody chytli asi rychleji :(

 36. ratko, já též, v posledních pár letech.
  Krom piva.
  Portské nemám červené, ale světlé, tawny nebojak. Takže vlastně bílé.

 37. Tak tohle mi dík návštěvě bývalé kolegyne uteklo.
  Tak jen krátce, co mě napadlo, když ostatní rozbory jsem jen tak prolítla:

  Začla bych u toho, že je to na vodě.
  Pak teprv, že je to o práci.
  Voda není pevná půda pod nohama.

 38. Voda ne, není pevná půda pod nohama, ale když nejde o reálné pozemské chození, ale o plavbu na vlnách, vodách, pak je voda OK. Ovšem co ta plavba má být narozdíl od chůze, to nevim – jestli emoce…

 39. Jdu si dááát
  něco zdááát
  třeba ňákej referááát
  samej klad
  žádnej hlad
  protřepat a nemíchat

  … ale už není CO nemíchat, protože lahev portského je prázdná,
  tak prázdná, tak prázdná,
  jak bude se mi zdát.

 40. hm, tak to vypadá, že Liška má na své sny přímo výrobní patent :-)
  dobrou noc a pěkné sny.

 41. v noci mě napadlo něco k tvému snu Liško. tak najednou jakoby v polosnu jsem to viděla. Pluješ na něčem vratkém bílém možná z umělé hmoty, v ruce máš desky z umělé hmoty a na loďce má být někdo kdo tam není. Viděla jsem jak na tebe volám neboj se: slez dolů, nic se ti nestane a brodím se vodou… vodou se brodívám často, ve snech. tentokrát tam byla síť a někdo volal. dávej pozor, je tam síť. Ale já ji viděla. Vystoupla jsem na ostrůvek kde nějaká paní něco prodávala a vychvalovala zboží. Ptá se mě: co tady chcete? Sem nesmíte!! a tak jsem šla jinam. Kolem spolužáka který prodával nějaké cetky a měl tam kasičku. Vybíral nějaké almužny. I ty ? se ho ptám. Pokrčil rameny. I on. Jdu dál. Tentokrát nehledám záchod. Nesu si moč v kýblu. Když najdu záchod jen ho tam vyleju.

 42. ratko,
  johoho, potkaly jsme se na moři!
  To je fantastický.
  Ještě že jsem tam nic neprodávala na ostrůvku. Moč v kýblu je dobrej zlepšovák. Už nemusíš močit, jen vylejvat kýbl; močení už bylo z tělesných procesů vyčleněno, vyloučeno a je to nyní skutečně vyloučené vylučování :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *