Stručně o domácích pořádcích

23-12-08

23-12-09

23-12-10

A je odlito.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Comics a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

68 komentářů u „Stručně o domácích pořádcích

 1. já jsem si přerovnala knihovnu. a do jedný přihrádky jsem si dala knížky, které jsem ještě nečetla a ktéré mám v plánu v průběhu roku si přečíst (a nastudovat)

 2. Já přebrala šatní skříně a poslala jeden velkej pytel na charitu a jeden nachystala do sběrovýho dvora, až zas otevřou.
  A uklodila ve špajzu, přerovnala do něj bylinky shora z lednice a nbahoru na lednici vysápala teelvizi, abych se měla na co pokukovat, když peču nebo vařím, a nebylo tam tak smutný ticho, když jsem doma sama.
  Nakonec to mělo úspěch, díváme se občas v kuchyni u stolu jen tak při kafi nebo vínku, mládě takhle sjelo Švejka, já třeba včera tu pohádku.

 3. no, vlastně mám binec v počítači a ještě tam asi nějakou chvíli bude…..furt to odkládám. :-(

 4. musím pořád něco třídit… pořád nás zde je 11 lidí, přičemž nejstarší syn a jeho nová žena neumí (zatím) udržet pořádek. ani mě to moc nejde, ale alespoň trochu oddělím dětské věci od ostatních. a tak furt někde honím malé ponožtičky, trička, pyžamka… co k čemu patříí a to pořád dokola :-) do toho hračky. musím to nějak srovnat tedy já se srovnat s hromadou věcí, než se rodiče vrátí ze svatební cesty.

 5. 5
  Tak to vidím jako nadlidský úkol a chápu, že nemáš čas sledovat nějaké souvislosti v diskuzích. :-)

 6. 6. ale mám čas sledovat, ale nelíbí se mi “používání” biblických poučení k vlastnímu pobavení. tak to dám najevo :-)

 7. Aha. Tak jednak nevím, kde jsme se dopustili/y používání biblických poučení k vlastnímu pobavení, a jednak to vidím jako malichernou sebedůležitou zaprdlost. Promiň.

  Marně jsem teď chvíli hledala na netu ten citát, který zní něco jako “Není vážnosti bez humoru” či “Kde není humoru,mnení ani vážnosti”, takže jinak:
  http://www.katyd.cz/clanky/prilohy/spasonosna-sila-boziho-humoru.html
  a dobrý čtení:
  http://www.i-brana.cz/rodina/cislo.php?0402_teologie

 8. Mám, můj oblíbený Jakub Deml:
  “Vážnost, která neplodí humoru, protože ho nemá, toť čiré ďábelství. Toť tma.”

 9. nemyslím si že mi chybí smysl pro humor, jen jsem vysvětlila proč se mi to nelíbilo :-)

 10. 10
  Nejde o to, jestli tobě obecně chybí nebo nechybí, ale o to, že je zlo, když ho nesmí mít jinak vážná věc. Viz odkazy a citát.

 11. tedy nejde o to že by si věřící nedělali srandu samo ze sebe… to je přece v pořádku. mám ráda různé vtipy na účet věřících.

  spíše mě vadí, když nevěřící používá bibli k bavení se na její účet. ale to jsem již psala. a to je o jiném než tvoje odkazy.

 12. 13
  Na nevěřící se poučky z Bible nevztahují? Pro ně neplatí ta moudra, co tam jsou? Pošpiňujem ti víru, když se bavíme o něčem, na co si dělá nárok jen ona?

 13. 12
  A znovu – napiš mi, kde, čím jsme použili Bibli k bavení se na její účet.

 14. 15
  Tak to jsi hodně… vedle.
  A nebo většinu těch myšlenek v Bibli pro samý fanatismus nevnímáš.

 15. 14. způsob jako o Bibli mluvíte, neberete ji jako Slovo boží a ani nemůžete, nýbrž jako souhrn vět.

 16. 16. nevím jaké biblické myšlenky je třeba vnímat rozebíráním druhu stromu, na kterém se oběsil Jidáš přičemž samozřejmě nevyjímám sebe jelikož jsme se taky zapojila do rozboru :-) ale přišla jsem akorát na to že to není důležité.

 17. 18
  Mně je vskutku uprdele, do jakýho obalu je to zabalený, aby se to přiblížilo lidem, co potřebují nějaký přibližovátko, a že to bvylo v tehdejší době potřeba ztabalit takhle. Pro mě je podstatný to, co přetrvalo do dodneška.
  A je mi zrovna tak upr, že si katolíci myslí, že jen oni mají právo si z Bible něco vzít a jen oni mají schopnost jí správně rozumět.
  Ukamenuj mě za rouhání, ale Ratko, fakt mě nenapadlo, že zrovna ty bys propadla tomuhle tmářství.
  Tím asi končím, dál to nemá cenu.

 18. 18. takových všelijakých knih je :-) plných moudrých myšlenek. a dokonce si ani neodporují, jak poznamenal Saul :-))

 19. 20. proč katolíci? co je to zase za kravinu… všechny denominace považují bibli za vyjímečnou, a netapetují si s ní záchody. není to věcí katoliků… jen jsem chtěla naznačit, že bez víry si těžko lze vyložit o čem se tam píše. pořád se bude narážet na zeď … paradoxů

 20. Katolíci byli ti, co tvrdili, že Bible nepatří do rukou obyčejným lidem a že její poselství patří vykládat jen kněžím.
  A tohle elitářství jim zřejmě zůstalo.

 21. 23. to si nemyslím.. domnívám se že výklad náleží srdci. Tvoje srdce ti vyloží… co je tam napsáno. ovšem pokud nemáš předsudky.

 22. 24
  Já si nemyslím, já to vím, takhel to původně bylo, změnilo se to až po přijetí reformace.
  Ale je dobře, žes přešaltrovala na to srdce, třeba pak dojdeš k tomu, že srdce mají i nevěřící.
  Tak se měj, mám tu n askajpu maminku a nestíhám.

 23. 25. aha, tak reformátoři žádní výklad nemají… a proč tedy reformovali když si bibli nevykládají. a každý jinak :-)) tedy pokud přijmu tvoji argumentaci. to není věc výkladu, většina kritiků církve ani výklad ŘKC nezná….prostě jen kritizují poměry, a to oprávněně. protože určitě spousta moci byla zneužita. ale nebylo to problém výkladu nýbrž lidské neschopnosti, hlouposti či chamtivosti… či v důsledku obyčejného strachu.

 24. Ratko, nehodlám s tebou vést církevní spory, píšu, co vím a co se oficiálně učí v dějepisu, i když přiznám, že strýčka českobratrského faráře už si nevybavím, umřel už dávno.
  Odpověděla jsem na tvou otázku, proč zrovna katolíci, ale když se ti to nelíbí, klidně si katolíky oprav na všecdny bigotní náboženské namyšlence a fanatiky.

 25. 7
  nojo a mně připadá zas nelibé používat slov “biblické poučení.” To zní teda hodně blbě a monopolisticky ze strany křesťanů. jestli to to teda takhle říkaj.

 26. 7,12,14
  no a jaký pobavení? Když mě bible inspiruje k přemýšlení nad čímkoli, co není její primární sdělení, tak to znamená pobavení? To není pobavení, to je rozšiřování obzorů.
  A i kdyby to nakonec pobavení bylo, coje na něm špatnýho? To by celá církev měla jásat, že bible je tak živá a má schopnost zaujmout. nějak Živě. Jakkoli živě. – i když já nevím, jestli to stačí a kde je hranice vkusu vs. zneužití.

 27. Já až teď objevila tu Ratčinu 19 – a musím, ale fakt musím odpovědět:
  NO PRÁVĚ!!!

  No právě, Ratko – rozebírání druhu stromu, na němž se měl oběsit Jidáš, není vůbec z Bible, což jsem tam vedle říkala už snad v komentáři 15, takže nechápu, proč vyskakuješ na obhajobu Bible a proti nějakému jejímu znevažování. Psala jsem ti to i tam – neřešili jsme Jidáše ani myšlenky v Bibli, ale jen a pouze ten strom a jeho identifikaci v různých lidových verzích, které se místně liší v závislosti na tom, kde zrovna co roste. Prostě každý pokřesťanštělý národ si přimyslel nějaký vlastní strom, protože přimýšlení významů stromům a rostlinám (a i zvířatům) je tu odjakživa, silně zakořeněné od prvopočátků mýtismu. Takže se logicky v lidovém podání přeneslo i do mýtů křesťanských. Nezávisle na Bibli.

  A proto jsem se taky tam vedle napřed jen smála, že vyskakuješ jak čertík z krabičky na první našlápnutí něčím, co máš za posvátné, aniž bys dala hlavě čas, aby do ní doteklo, o čem se ve skutečnosti mluví. Ty jediná jsi najednou začla stylem “pan farář v kostele při kázání” citovat právě ty myšlenky z Bible, o které se vůbec, ale vůbec nejednalo…

  Nikdo ti nedehonestoval Bibli ani její význam, jen jsme se ti snažili sdělit, že nemluvíme o Bibli, ale o lidových pověstech.
  Jenže ty když našlápneš, tak už nevidíš neslyšíš nic než to svoje…

 28. 31
  Doufám, že nedáváš podobné poučení o znevažování biblických poučení třeba mykologům píšícím o Jidášově uchu…

 29. 31
  tyjo a to nevíte,že jsme jako loutkovou vánoční hru minulý týden uvedli téma cesta do betléma. Která vyznívá velmi pěkně, leč cestou je tam mnoho legrácek, např. někdo nechce jít k Ježíškovi a říká “vždyť za rok budou taky vánoce, ne?” a podobně. A více.

 30. 31. ok, asi se mi nějak nedopatřením propojila bible s lidovou pověstí :-) to jsou různé věci.. Lidové pověsti a tradice beru. to jo. Jen by se to nemělo směšovat… dohoromady s biblí. ale to jsem udělala asi já. je to moje chyba.

 31. 35:
  No Ratko…ne ze bych mel chut prilevat oleje do tech plaminku tady,ale to je zase blbost ta 35.
  Dokonce by to jako blbost videli i ve Vatikanu.
  Smesovani starych lidovych a pohanskych tradic s Bibli a jejimi pribehy,to byl jeden ze zakladu “know-how” a uspesnosti prave RK cirkve.
  Takze dnes maloktera lidova ttadice nenese svuj puvod v pohanstvi a soucasne neproklamuje nejaky krestansky odkaz spojeny s Bibli.
  I proto nechapu,proc se tu kolem takove vseobecne zname skutecnosti rozpoutala ta boure ve sklenici vody.

 32. Ad36:
  Jestli ty se nam tam nezacinas malinko radikalizovat Ratko?
  Jen aby te necekala jeste jedna konverze a pak se nejela projet kamionem po nejakem tradicnim lidovem vanocnim jarmarku:-0)

 33. 37. Saule, kamion….tys mi připomněl moje včerejší malé zamyšlení…..to s tím Ježíškem pod stromeček….jak je to absurdní……ježíšek v jesličkách…..Ježíš na kříži….
  samozřejmě ježíšek pod stromeček je to takový hezký…..nikdo neví, jak vypadá, jak se pod stromeček dostal apd…..jak to zvládá všechny ty děti a dárky…..
  a pak ty otazníky, že jo, Ježíšek na vánoce dárky a Ježíš na kříži…..

  Saule….kamion…..vánoční kamion (coca – cola) a Santa……jasně, komerce jak prase…..ale mají to logisticky velmi dobře vymyšlené k uvěření pro děti…..Santa a skřítkové na severním polu celý rok vyrábí dětem hračky…..Santa má prvního skřítka pomocníka…..má saně, má sobi a možná i ten kamion……že jo, natolik dárků a má čas…..rozváží dárky celou noc….

  no prostě jen tak, mě to volně včera napadlo, nechtěla jsem s tím otravovat…..jenže ten tvůj kamion mě prostě praštil :-)

 34. 38. já vím, že to není duchaplný, ale zase je to nevážně – vánoční téma aspon trochu :-)

 35. Saule, snad tě to nezabije, ještě dokončím myšlenku. :-)
  Vánoce……vlastně nejhezčí vánoce byly právě, když jsme byli děti….překvapení, radost……bezstarostnost……já nechci zpochybnovat samozřejmě i jiné pohledy a je jich hodně na Vánoce, ale co by za to člověk dal, kdyby to prožíval stejně jako to dítě tenkrát.

  konec myšlenky. a už zalízám.

 36. 40:
  Ja jsem optimista.
  Zivot je kruh a vsechno se vrati.
  V domove duchodcu jsou taky Vanoce,starosti odnese Alzheimer,duchod vnoucata…zasislame si pod stromeckem koledy a vse bude zas kristalove ciste a jasave,jako v detstvi:-)

 37. 41. :-))

  ale vážněji…pro mě jsou Vánoce hlavně pro děti, o dětech…..aby měli tu radost…..jasně pro dospělé chvilka klídku po vánocích…..takže návštěvy, dobroty, telka, klídek…..procházky, pro někoho lyže …..vypnout z práce.

 38. 46.. napadlo mě jediné vysvětlení, setrvačnost. že všichni (kromě mě) chtějí aby to tak zůstalo…to směšování. teď to píšu tak napůl vážně a napůl s nadsázkou jako že nejsem magor. ale vím přesně kudy vede ta hranice a že lidéjsou v důsledku rádi že se z křesťanství stává pouťová atrakce. Pro oba tábory (příznivce i odpůrce) je to velmi pohodlné.

 39. 49. že nechápeš stejně jako já, proč se kolem takové známe skutečnosti rozpoutala bouře ve sklenici vody :-)

 40. 48
  Omyl. Nikdo nic nechce. Ostatní tady jen sledují a popisují stav nějakého kousku.
  A třeba mně je to úplně jedno, je to vývoj, všechno lidské duchovní se mění, napřed segreguje, diferencuje, specializuje, pak sílí a roste a rozpíná se a přitom mění okolí sebe sama, ale současně z toho okolí i něco přijímá, s tím okolím se na hranách styku prolíná, postupně víc a víc, a nakonec se svým okolím splývá, tak je to se vším a pořád dokola, a bude to tak i s tím tvým křesťanstvím.

 41. 49
  Já si jsem jistá naprosto přesně, proč jsem to napsala. Víc po mně nechtěj. :-)

 42. Eště ad 49 – teda ale ten olej do ohně přilejvat ti fakt de, vo tom žádná, to musí bavit tohleto. :-))

 43. Delej tak Ru,abychom se pristi rok zase potkali.
  Vsichni to tusim chceme.

 44. Vzhledem k tomu, že já taky ne a že tam máš “skoro”, tak to beru šmahem.

 45. Na zidy uz se nastval,kdyz v nej tedy tak urputne verili.
  A evidentne jim i odpustil.
  Nebo se mozna jen bavi,jak tanci kolem sveho sestimilionoveho telete a jsou stejni,jako vzdycky bili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *