10 dní

DESÍTEČKA

10 009-wow-500

Jako děti jsme zpívali písničku Deset malých černoušků. Odpočet. A je to i detektivka od Agathy Christie. Jednou jsem ji četla v originále a vůbec nešlo o černoušky. Myslím, že to byli v angličtině indiánci či kdo. Od desítky se vůbec často odpočítává. Když se něco odpočítává. Ten green bottles are hanging on the wall …

Desetiprstová soustava na počítání a měření. Deset, dvacet, třicet, narodil se prcek.

10 016-metr-500

Docela komická konstrukce tak důležité jednotky jako je metr.

10 013-mat-500

Na obrázku výše se vyskytuje 10 cm, obrázek mateřídoušky a douška mou matkou psaná.

10 = 4+3+2+1     Zase odpočet! Napřed jsem to popletla a myslela, že 10 je čtyři faktoriál. 4! Jenže faktoriál je součin toho odpočtu, ne součet. Ratka to odhalila v komentářích.

Dvakrát za pět prstů.

Deka. Deset deka Gothaje. Dekameron (10×10 příběhů).

Deci. No vida a od desítky pivní jsme u vína! Číslo 10 se používá u obého, výborně! Já také požívám obé. A podle 10. revize MKN souvisí číslo 10 s alkoholem i jinak – je to číslo diagnózy:

10 003-alk-500

“Vinnej, nevinnej, berte to po řadě” (citát ze Švejka). Decimace.

Decimálka.

10 015-tres-500

Desetina je deset procent. Desátek. Desetník. Desetníkový mariáš.

Desetikačka zvaná též pětka.

Desetiboj. Deset je nejvyšší hodnocení v krasobruslení. A desítka se kope ve fotbale. Je to číslo dosti sportovní. Však ho mívají na dresu známí fotbalisti.

Desátá hodina odbila, lampa ještě svítila. Dnes mám rande so svojím mestom, práve odbilo desať hodín … A ve slovenčině desiata znamená svačina.

Desítka je nejvyšší číselná karta, pak už jsou figury. A naopak shora je to poslední dvouciferné číslo v odpočtu. Zítra už jde do tuhýho, už budeme v jednociferných číslech, odpočítávajících 10 x 4.

10 010-dipl-500

A já už skoro nemám nápady, co číselného fotit. Zvlášť když je už tma. Poslední foto je strana 10 z mojí diplomky.

.

.

18 komentářů u „10 dní

 1. novou definicí metru mně před pár lety překvapil synek, když jsem chtěla něco změřit… nu, nemusím vědět všechno
  a co mně ještě napadlo k desítce? moc už ne – dekáda, padesát, šedesát – ten desát je určitě taky desítka, desítková soustava…

 2. ty jo, a my jsme se učili definici metru z vlnové délky světla vyzářeného při přechodu elektronu mezi energetickými hladinami. Ta nová je trochu pochopitelnější.

 3. me zaujal ten faktorial… a jak jsi prisla na ten vysledek? Faktorial je posloupnost 4x3x2x1, takze 24. hehe je zajimave ze tyto veci mam zazrane pod kuzi.
  desitka pivo, desitka karta, desitkova soustava….

 4. Pozor, já nevím, jak nová je ta definice uvedená na fotce, protože je to z knížky z 80. let, která se jmenuje Rozum do kapsy. Takže pokud jste se doslechli jiné definice v posledních 30 letech, asi budou aktuálnější.

 5. Ratko
  ajóó, to není faktorial, to je součet. Zapomněla jsem, že ve faktorialu se násobí a ne sčítá. Už mi to nějak splývá. Ale počítat faktoriál mě kdysi bavilo, protože se mi líbil ten znak vykřičníku, že vstoupil do matematiky :)

  Tak já to v textu poněkud poupravím.

  nejen Rozum do kapsy není aktuální, ale moje paměť na matiku už vůbec ne.

 6. ru 2
  desítka noha mě taky napadla. A desítka klíč. Ale ani jedno nemám a nepoznám na první pohled, tak jsem to vynechala :)

 7. to co ty mas na mysli je ciselna řada, součet po sobě jdoucích přirozených čísel s limity spodním i horním mezi 1 a 4. Takže pak je znak takové to obří éčko jakože součet mezi od do. ty maš čtyřku tak do čísla 4. Pak to je 4+3+2+1

 8. Desatero božích přikázání
  jsem zapomněla napsat!
  To je vtipný.
  Teda to Desatero ani vtipný není, jako to, že jsem si na něj nevzpomněla.

 9. A starej desetník, retro sentiment.
  Jo, a taky desátník!

 10. ru
  desetník a desátek tam mám. Desátník mi taky naběhnul, ale nechtělo se mi přemýšlet, proč je zrovna desátník, odkud se to vzalo – že má pod sebou deset mužů nebo čeho. Tak jsem ho radši vynechala.

 11. Já to přelítla vcpráci a zapomněla.
  Naopak jsem byla přesvědčená, že tam máš to desatero. :-)
  Dneska blázinec v práci ukrutnej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *