Festivale, vale!

Byla jsem na festivalu World Music. Lépe řečeno Weltmusik. Zněla po celém hezkém durynském městečku, na hradě a velkém parku u řeky.

Skvělý závěrečný koncert v neděli večer měla neuvěřitelná kapela (přečtěte si v češtině nebo si to rovnou poslechněte!). A to jsem myslela, že mě dechovka nezajímá… Vypadají jako strejci z rumunského venkova a právě to také jsou. Ve finále sešli z pódia a hráli dole v davu, přímo u nás. Jeden z nich, podsaditý rozesmátý cigán, chodil s tamburínou mezi lidmi, s bankovkou přilepenou na čele a s kloboučkem v ruce. Jako zastara. Ti chlapíci troubí, foukají, dují a vytrubují s takovou hbitostí a kadencí, že to snad ani není pravda!

A to není všechno. Představte si, že den předtím hráli jako hudební doprovod při dvou mých vystoupeních! Odpoledne moje zásadní role na stejném pódiu s nimi spočívala v tom, že jsem prskla šlehačkový dort klaunovi na hlavu (a neupustila ho předčasně při zakopnutí). Při nočním představení mi pak hráli k tanci s ohněm. Jasněže nejen mně; to by tam nepřišlo tisíc diváků.

Ovšem ten velký závěrečný koncert byl ve větším stylu, na větším pódiu a před větším publikem. A ještě s další kapelou a úžasnou moldavskou zpěvačkou.

Nejvíc z festivalu mě bavil nedělní průvod – napřed hodinu parkem a pak městem, k pódiu na Marktplatz. V průvodu se tancuje líp než v davu při koncertě! To se člověk vyřádí. Zvlášť když je zamaskován za beduína, v dlouhých šatech a s ještě delším plyšovým hadem. Ten had tisícům podél cest ochutnává jídlo, oprašuje konfety z ramen, hladí a straší děti, šimrá chlapy na rozhalené hrudi, obtáčí ženy a tancuje s nimi, bubnuje s předákem kapely na buben a mrská sebou divoce, když beduín tancuje. Protože beduín tancuje velmi energicky a neustává, dokud neustanou bubny. Má rád jejich řev. Průvodu klaunů, žonglérů, mimů, strojvůdců, pekařů, draků, ohniváků a čehovšehoještě – jo, beduínů! – bubnovaly do kroku dvě bandy, které k nám patřily a tábořily s námi; jedna španělská a jedna brazilská. Ale vlastně jsou to tak trochu Němci… A co by si můj rozjívený had taky nezabubnoval, když mám na průkazce účastníka napsáno DIE TROMMELNDEN ELEFANTEN, že jo!

Naši bubeníci, skoro všichni

Těžko se mi teď vrací ze širokého svobodného všeakceptujícího světa barevných šatů a tanců do nalinkovaných úzkých ulic města, po kterých přísně kráčejí rovnou za nosem šedí, úzkoprse oblečení a nepohodlně obutí lidé. Stejně si myslím, že nejsou takoví, jak se zdají. Snad řádí vydatně ve chvílích, kdy jim nic neruší a nesešněrovává jejich svět, nestaví bariéry do cesty jejich tanci, nehrozí pravidly normálnímu životu barev a uvolněného spontánního vyjádření, bytí spolu. Gemeinschaft se tomu říká?

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Co Liška a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

11 komentářů u „Festivale, vale!

 1. od zari se chci taky zapsat na bubnovani :o) Treba budu taky tancit v pruvodu. Tohle je presne moje vlnova delka. Muselo to byt kraaaasneee. Chtela bych to zazit. Treba nekdy…

 2. Dobrá hudba! Takový ten typ, co se musí vidět naživo… připomnělo mi to Bregoviče ( http://youtube.com…?v=Qg44qKSbsdQ ) – ten je občas k vidění i na českých festivalech… ale co se týče bubnování, když už to Radka nakousla :), tak nezapomenu na vystoupení skupiny “Tam Tam Orchestra” v Noci s Andělem kdysi na ČT – škola pana Vacíka ma hodně vysokou úroveň a s kým tahle hudba nehejbne (http://www.tamtam-orchestra.cz…p3), tak není normální :-)

 3. Minulou středu jsem na Staroměstském náměstí viděl turisty z Japonska. Vytáhli si tam bubínky, posadili se na zem, a asi hodinu bubnovali a jejich děti tančily.
  Balkánské brassbandy jsou docela šílené – ale nesmírně strhující.

 4. [2] Jirko*:
  Jéé, Bubamara! No jasně, tu hraje víc lidí. My ji taky hrajem – ústřední melodii trumpetou a mezitím s klienty řinčíme na všechny možné rytmické nástroje. Ooo – a na youtube je u ní i Kalashnikov a Bílá kočka-černý kocour; to taky sjíždíme a křepčíme.

  Tamtam orchestra taky dobrý! Ale když hrajou Brazilci, je to barevnější odvaz.

  A z toho vyplývá co? – – – že mám už v počítači zvuk! Mám pořádné repráky a dokonce i velká sluchátka, hurááááá!

  A co Bregovič a Gas gas; dobrý,ne?
  http://www.youtube.com…re=related

 5. nojo vlastně… zvuk! blahopřeji :-)
  jo, Gas gas taky dobrý – slušný tempo
  ale zjistil jsem povážlivé mezery v mých znalostech, netušil jsem, že s tím máš něco společného :-)

 6. [7]
  To už mi připadá jako komerční směska;
  to neni ta odpalovačka gas gas [4]
  a v hale se světelnými efekty mě to nebere.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *