Svezu vás Tureckem

NÁHODNÉ FOTO

493

 

Cesta vede podél pobřeží přes hory a nakonec po dálnici, celkem asi čtyři hodinky. Ne až do Evropy, to by byla dlouhá jízda. Výhled z okýnka mikrobusu stojí za to – napřed krásná krajina, serpentýny, moře na obzoru, potom si užívám kontrastů – stánky s banány u silnice a hned vzápětí novostavby hotelů. Kolikrát jsem chtěla vyfotit mešitu v pozadí! Jenže autobus je v pohybu, ubohý foťák má velké zpoždění mezi mým pokynem a svým úkonem a co chvíli se mezi mne a mešitu vloudí nějaký vehikl, sloup nebo chroští. To nepůjde. Volím jinou taktiku: Foták namířený z okýnka, mačkám spoušť každých třicet vteřin, bez ohledu na to, co vidím v hledáčku. A výsledkem jsem nadšena! Baví mě překvapení, která se na fotkách zjevují, baví mě náhodné kompozice, které vzniknou. Těch několik set snímků se mi tak líbí, že bych si je nejradši nechala všechny – půlku Turka u pumpy, rozmazaný bagr, kus domu překrytý dopravní značkou, koberec pověšený na balkóně jako hlavního hrdinu obrazu. Samý skvost. Neostrost mi nevadí. Svět je v pohybu. Momentální výseky pomíjivosti mě fascinují. Jedem.

497

498

537

550

581

585

640

642

645

651

691

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zákoutí a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

26 komentářů u „Svezu vás Tureckem

 1. Skvělá metoda ! (taky jsem to tak zkusil a byl jsem do nich stejně zamilovanej).
  Hele a taky: vyšla knížka, kdysi … jak se přetáčí film a člověk na začátku odfotí dvě tři fotky naslepo, aby odsunul tu část exponovanýho filmu a pak ve fotolabu to většinou vyvolali, že jo . No a někdo to tam sbíral a pak z toho vydal knihu těch nechtěných fotografií. Skvělý. Ty půlnohy, břicha, kusy volantu …

 2. Některé opravdu mají zvláštní kouzlo (atmošku, že jo :)
  Zkusím příležitostně …

 3. Noo prima.. btw krajinu bez sloupu abys pohledal.. ale ten příhraďák se mi dost líbí

 4. 5:
  MOLL nebyl vidět, jenom slyšet.

  8:
  U moře třeba sloupy moc nebyly… u silnice fůra, to se ví. Jiné než u nás, takže zajímavé. U nás bych si řekla: Fuj, tolik hnusných sloupů a betonu. A Tam se mi to líbilo.

  Až teď u těch fotek mi došlo, že velká země si tohle může dovolit – sloupy, polodostavěné domy, nechat pás mezi silnicí a mořem nevyužitý (pokud tam ještě nepostavili hotely a pláže), mít tajuplné hory a na dlouhých túrách v nich objevovat římské viadukty … naše země je tak malá, že každé nákupní středisko na kraji města je k pláči – kolik potenciální orné půdy zabere a zlikviduje navždy. Tady se pereme, kudy vést dálnici, jestli volit variantu tunelu nebo jak to udělat tak, aby stavba nepoškodila život lidí, zvířat, rostlin, vodní poměry a všechno možné. V rozlehlé zemi je to asi úplně jinak – Američani jezdí autem všude …

 5. Senzační výsledky této metody! Škoda, že v Loch Ness to tak dobré výsledky nepřineslo. Maje známé v Argentině, taky jsem zažil že “to je pro mě kousek, 12 hodin autobusem”; o Rusku nemluvě.

  Když vidím ty kopce, vidím plazy… tak jednoho obojživelníka:
  http://calphotos.berkeley.edu…=ne

 6. Super“podivnosti”, mají své kouzlo. Líbí se mi to :)

 7. Tohle je zábavná metoda. Je to vždycky otázka, co je krásnější- cestovat bez foťáku, nebo s. Pro mě mají teď asi větší kouzlo psané deníky.

 8. Psaný deník jsem v Turecku pilně vypracovávala, netradiční formou. Až promyslím, jak ho vyfotit, předvedu ho. Teda jeho části.

 9. V Loch Ness něco, ale nepřesvědčivě… co příště Skotsko?
  http://www.lochnessinvestigation.org
  http://z.about.com…_ness_3_lg.jpg
  atd, stačí dát do Googlu “Rines Loch Ness”. Jen bych byl na rozdíl od některých autorů opatrný s tím být kategorický na toto téma obecně (Loch Ness, natožpak neznámá zvířata vůbec).

  Hele, objevil jsem stránku s blavory: http://www.balcanica.cz/1/1/34/1 Důvod proč s nimi zase otravuju není Turecko, ale ta sexuální fotka dole…

 10. 14 To se těšíim, protože jak si pamatuji tvůj komiX s rul a škeblí.. ňam.

 11. 15 No mráz mi z nich lehce běhá! A nevim, jestli hrůzou, nebo ne. Takže sexuální opravdu jsou:).

 12. 19: fixou připsal? To je něco!

  Jinak k blavorům, slepýšům – oni mají dva pinďourky??!! Co by za to někteří dali! Viď, roji.
  A to mají všichni ještěři, nebo jen ti beznozí?

 13. Dva piňdourky … to když dojde k přesunům krve bude CNS úplně bez kyslíku
  To byste měly zbraň.. štveš mě chlapečku, ukážu ti lejtko, výstřih, lem kalhotek a pudeš k zemi.. KO :))

 14. Ten orgán (hemipenis) mají všichni plazi řádu Squamata. To znamená ještěři, hadi a dvouplazi, a při páření ho střídají podle toho, kterým bokem jsou samičce blíž. Ale ne haterie (to je samostatný řád třídy plazi) – ty zato mají tři vidící oči a jsou schopné se množit i ve 111 letech.

  Ostatně u některých ryb samec sroste s tělem samice (takže se jim propojí i krevní oběhy a stane se jakýmsi přívěskem na dodávání spermatu.

  Tady je ještě jeden zajímavý odkaz o “pinďourkách” (což je vzhledem k jejich rozměru asi ne dost dobře zvolené slovo):
  http://www.mentalfloss.com…s/7091

 15. Jo, z těch giga “pinďourků” mi právě mráz. Dívala jsem se velice důkladně.

 16. Já jsem taková skromná, mně by stačil muž s jedním.

  21: a mužům stačí jedno lýtko?? No výborně!! To jsem potřebovala slyšet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *