Tehdejší temné sny (3)

OREL A BAZILIŠEK

24.4.2004

 

Obrázek orla lepím na dům.

Takový krátký sen se mi zdál. Boční strana paneláku, nejspíš. A orel mi připadal nějak známý, indiánský, z Mexika nebo Jižní Ameriky. Viděla jsem ho už někdy? Sen na mě dělal dojem ochranného aktu. A ten orel mě uchvátil. Podle toho jsem se snem také zpětně – až o dva roky později – naložila; zhmotnila jsem ho. "Nalepila" jsem orla na sebe – oblékla jsem si ho jako poncho, chránící Lišku.

mí orli - ochranáři

Půl roku po orlovi jsem se ve snu setkala s ještěry. Chodili nahoře po zdi, jeden zelený a jeden hnědý, napřed jeden, potom druhý.

Manžel se ještěra přehnaně lekl. Říkám mu to.

Sen nebyl příjemný; nacházela jsem se v uzavřeném dvorku a měla starost o kocoura, nechtěla jsem ho tam nechat samotného v nebezpečí, mezi divnými cizími lidmi, a utéct bez něj. Ještěři měli protáhlé, štíhlé tělo, mrštné. Procházeli se tam po zdi jako strážci.

17.10.2004

Zajímavá je určitá podobnost ještěra s indiánským orlem. Nápadné je také, že jsem z obou snů namalovala portrét jednoho (bájného?) tvora přes celý papír a nic jiného. Orel byl "čtyřikrát trojčetný", i bazilišek má na hlavě tři výrůstky nahoře a tři vzadu, tři na křídle a tři drápy na nohou. Jeden tvor je ochranný (pozitivně) a vzdušný, druhý je hlídací (negativně) a zemský. Oba jsou na zdi, jeden z boku a jeden po ní chodí. Má ta posloupnost nějaký vývoj?

Pořád mi byl ten orel povědomý, ale nenarazila jsem na něj ani mezi svými náčrtky z archeologických muzeí, ani v knihách. Až teď, před čtrnácti dny, jsem zas jednou prohlédla obsah proutěné krabice s výšivkami z dětství. A na dně ležela ta úplně nejstarší; dělala jsem ji asi v pěti letech. Kohoutek. Spojovací článek mezi orlem a baziliškem?

Hrej si, tumáš kohouta!

Nemám na ten kus předtištěné kanavy žádnou zvláštní vzpomínku – jen vím, že jsem ji vyšívala. Zajásala jsem, že si z té neuměle dětské ruční práce udělám prostírání – jsou to tři kusy, každý trochu jiný – a vyprala je. Zaflekatěly se a potrhaly, bohužel. Ale určitě z nich to prostírání nebo jinou věc dotvořím!

Je to vůbec možné, že s orlem a baziliškem souvisí?

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Předznamenání

Tehdejší temné sny (1)

Tehdejší temné sny (2)

Tehdejší temné sny (4) a situace

Tehdejší temné sny (5) a symptomy

Tehdejší temné sny (6) a jejich konec

(Pozitivní) smysl deprese – NOVÉ VÝZKUMY

Podrobně o orlovi

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Sny a jeho autorem je Liška H. ryška. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 komentářů u „Tehdejší temné sny (3)

 1. Další podobnost dvou tvorů:Orel je jaksi vertikální,
  bazilišek je horizontální!

 2. … a to odpovídá vzdušnosti a zemskosti.

  Nebyl bazilišek pokládán v mytologii za element ohně?

 3. … tak to asi není bazilišek, ale prostě ještěr, no.
  :-)

 4. Moje kočka (1981-1999) nebo kocour (nar. 2001 :-) v mých snech vyjadřují obvykle
  … a teď nevím, jak to slovy popsat …
  živoucnost, moji základní biologičnost – ne to, co jsem vzděláním a prostředím a názory a činnostmi a zájmy, ale to, že žiju a mám základní životní potřeby, hlavně hlad.

 5. 6: tak že by přece jen souvislost s kohoutkem? :-))))

 6. bazilisek je cerna slepice? (pokud se nepletu) zamichala se mezi ostatni slepice a uhranula dobytek.

 7. ratko,
  je to náhodou zajímavý, že ten orel ti připomíná slepičku; nojo, má takové nožky! Kdyby mi někdo řekl, ať nakreslím orla, udělám to úplně jinak – takhle se mi objevil ve snu a já ho jen zaznamenala; slepice – neslepice :-)

 8. ten orel ma na hlave hrebinek a na ocasu slepici pera. TAky ma slepici zobak, ne orli. Ale asi kazdy vidi to co sam je. Svuj odraz a kdyz teda vidim slepici tak… :o))

  Dnes jsem ve snu videla medveda. Jen prosel kolem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *